I J Abdijsiroop j No 4494 r~ Zaterdag 10 Januari 1931 44stBJaargan§ TWÉÉDE BLAD Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht Slotvergadering Landbouwtentoonstelling. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: I UITGAVE;N.V v/H LANGEVELD uE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON; N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Sportnieuws. AKKER's ,,Voor de Borst" TEXELSCHE COURANT 1 DEN BURGi 75 ct per cMe Maanden. Franco p. post door geheel Nederland I' p. 3 maanden. Loase nummers: 4 Ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 60 ct. lodera regol mean 12ct. Dozelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekond. Bli abonnement lagere rogelprlls. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN NAMAAK. Valsche heupen, valsche haren En geen enkele echte tand. Water bij de Ouwe Klare, Glas inplaats van diamant. Valsche bloemen, valsche zoenen, Valsch' eftecten, valsche zij. Valsch diploma, valsche wissels, Valsche hongerlijerij. Namaak-lafaards, namaak-helden Namaak-sterren, namaak-zon Namaak-hel en namaak-hemel, Als men die vervalschen kon. Heel de wereld vol met namaak, Heel het menschdom vol venijn....... Praat niet dwaas'lijk van beschaving, 't Kan niets dan een soepie zijn. (Ingezonden.) „RUST ROEST Nieuwe telefoonaansluiting. No. 93: J. A. Eelman, Gasthuisstraat 7. Willen telefoonabonnees de lijst, voor abonnees Texelsche Courant kosteloos aan ons bureau verkrijgbaar, hiermede aan vullen Texel 1 kan winnen. Men schrijft ons: Na een paar weken rust moet lexel 1 morgen op bezoek bij Wieringerwaard I. Er kan met goede wil wel gewonnen wor den We zullen het daar maar op houden, nietwaar? Het „Groentje" zegt over de stand van de afdeeling, waarin T. 1 uit komt, het volgende: In 1 C is een harde noot gekraald. H R C. verloor thuis van Texel I, maar Texel heeft nog steeds een gevaarlijke concurrent aan Schagen, dat eerstens W.W. versloeg (8-2) en nu Zondag weer met. 6-1 van Succes won. Zeemacht hield zich te^en Succes eveneens goed en won met 3-ü, terwijl B.K.C. teleurstelde door van N.Niedorp met liefst 7-2 te verliezen. Na deze mutaties is in 1 C. de stand als volgt: Schagen I, 9 wedstrijden, 14 punten; Texel I, 9 w., 14 p.; N.Niedorp, 10 w 13 p.; W.Waard 9 w., 10 p.; H.R.C. Ill 10 w., 10 p.; Zeemacht, 9 w„ 7 p.; B.K. C. I, 9 w., 6 p.; Succes 1, 10 w., 5 p.; Helder III, 7 w., 3 p. Nu is de overzichtschrijver vermoede lijk vergeten, dat Texel I, van W.Waard thuis ook met 7-1 won en van Succes met 3—1 Verder zegt de overzichtschrijver: In' 1 C wacht Schagen geen moeilijke taak en we gelooven wel, dat er van Hel der lil gewonnen kan worden. Texel krijgt het zwaarder, nu het naar W.Waard gaat. Er kan gewonnen worden, maar dan ook alles er op zetten. Zeemacht wint van B.K.C. en N.Niedorp verslaat Succes. BATIG SLOT: ruim f865,— Donderdagavond had in De Lindeboom onder voorzitterschap van de heer J-Leij- ser Az., de slotvergadering plaats van het Landbouwtentoonstellingscomite 1930. Ie ruim acht uur opende de voorz. de be sprekingen met een hartelijk woord van welkom aan de comité-leden, leden der Loterij-commissie, juryleden, vertegen woordigers der diverse organisaties, die door eensgezinde werkzaamheid de ten toonstelling zoo boven verwachting goed deden slagen. Alvorens de rekening in handen te stel- len van een commissie, bestaande uit de heeren G.J.B.Mulder, M.D.Dijt en A. C. Rab deed de heer J.C.Kager, secretaris, voorlezing van zijn uitvoerig en weidoor- werkt -verslag. Hij liet heel de voorge schiedenis en de organisatie der tentoon stelling de revue passeeren, gewaagde met dankbaarheid van de groote medewerking van de zijde van gemeentebestuur en par ticulieren ondervonden. Gememoreerd werd het vele werk, dat de Loterij-com missie zich heeft getroost om een goed resultaat te boeken. Zij was „de reddende engel", aldus het verslag. Het financieel o-edeelte van haar beheer kan het volle licht verdragen. De aangifte voor de ten- toonstelling liet zich aanvankelijk slecht aanzien, brengt de secr. in herinnering, maar de laatste dagen kwamen ze pas moed dos, zoodat niet dan met veel moeite voor goede plaats kon worden zorggedra gen. De aandacht wordt gevestigd op de rubrieken vet rundvee en vette varkens, welke beter hadden kunnen zijn. Over liet geheel echter overtrof de kwaliteit verre de verwachtingen, en mag hulde aan Texels veestapel worden gebracht. Speci ale dank oogst het bestuur der afd. Eier- land van de H.M.v.L., in het biezonder de heer P. Dros Bz., die zich moeite gat voor het doen geven van een demonstratie „Vlasbewerking", een aardige attractie, welke algemeen werd gewaardeerd. Alle lot verdienen de prachtige nummers van de paardensportfeesten, vervolgde de secr., maar jammer is wel, dat dientengevolge de tentoonstelling de tweede dag schip breuk leed, de standhouders stonden „voor spek en boonen" en protesteerden ernstig tegen het teit, dat de paardensport aan het bezoek aan de stands zoo'n afbreuk deed. Deze werden min of meer ontvolkt,. Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen Neem tijdig Abdijsiroop, die door haar wonderlijk shjmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen kan ver wijderen, Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be- proefd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ij: noeST, DrUBLuma» rsomiu». jq Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4 50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonb- ns C (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Onder Nul! Koning Winter, die toevallig Op zijn zak-agenda keek, Zag met schrik: 't Is Januari Al wel anderhalve week. Koning Winter dacht: Nu wordt het Ook zoo zoetjes aan wel tijd, Voor een aardig levensteeken En wat kou-activiteit. Koning Winter had in d' ijskast Ijskorst nog van 't vorig jaar Texelaars zien nu vol ijver Naar Kampioen-ijs-krabbelaar. Rijders zitten vol met plannen, 't Idee ging uit van „Eierland" Wie prijkt straks met naam en foto In de Texelsche Courant? hetgeen geen reclame is voor de toekomst en reeds aanleiding gaf tot een bespre king met het Paardensportcomité, dat er zijn leedwezen over te kennen gaf. In den vervolge zal getracht worden door vriend schappelijk overleg en eensgezind samen werken. de moeilijkheden te voorkomen. Behalve eenige spoedvergaderingen ten huize van de voorz., werden dertien ver gaderingen belegd. De onderlinge ver houding was voortdurend uitmuntend. Er heerschte steeds een goede geest, welke aan het doel bevorderlijk moet zijn ge weest. Het aantal ingekomen stukken be droeg 122, het aantal uitgegane 1345, deze wetallen geven eenig idee van het omvang rijk werk, aan het secretariaat verbonden. In zijn slotwoord concludeert de secr., dat de tentoonstelling tot ware voldoening van ondernemers en medewerkers ten volle is creslaagd. Hij uit daarbij de wensch, datf mocht binnen afzienbare tijd weer'n tentoonstelling worden voorbereid, weder- flinke mannen er hun schouder onder zul len zetten, wederom tot meerdere bloei en vooruitgang van Texel, van zijn landbouw en veeteelt in het biezonder. Een hartelijk applaus volgde op deze woorden. De voorz. bracht de heer Kager oprechte dank voor de vele goede dien sten bij de organisatie bewezen. Op nieuw heeft hij getoond voor zijn taak ten volle berekend en de rechte man op de rechte plaats te zijn. Zulke mannien vind je niet veel (applaus!) We laten de recapitulatie hier volgen: Ontvangsten: In kas Tentoonstelling 1925 38.47 Lijsten 1850.2:, Inleggeld 475.70 Verkoop catalogus In- Advertenties catalogus 19a. Schapentokvereeniging 225.— Verkochte loten 1476.00 Verkochte prijzen 447.90 Restitutie vracht braakmolen 0./5 Totaal Uitgaven: Vergaderingen, zaalhuur Arbeidsloonen en verschotten Huur tenten en vlaggen Vracht schippers en autohuur Materiaal vlasbewerking Drukwerk en advertenties Betimmeringen (Gebr. Geus) Verlichting Park Lunch Lindeboom 3 Sept. Bureau- en telefoonkosten Assurantie Fantarecorps Uitbetaalde prijzen Subsidie Paardensport Levering stroo aan L.Eelman Honorarium secretaris Twee medailles Fourage pluimvee (C.R.Keijser en Presentjes lotenverkoopsters Batig saldo 4878,49 159.90 372.90 245.— 89,55 61,42 570.54 308.24 53,20 126,85 49.50 14. 50. 1223.— 300.— 46.10 300.— 12.20 Co) 6.25 23.90 865.94 Totaal 4878,49 Bij monde van de heer Mulder deelde de Comm. van Rekeningnazieners mee, dat de rekening geheel in orde werd be vonden. Voorgesteld werd tot goedkeu ring over te gaan en de penningmeester ouder dankzegging décharge te vei Iconen. Aldus geschiedde en hiermee werd het laatste bedrijf van de groote Landbouw tentoonstelling 1930 beëindigd. De heer ir .M.D.Dijt, bracht nog harte- lijk dank aan de heer J.Keijser Az., die ook buitengewoon veel nuttig eu succes vol werk voor de tentoonstelling ver richtte, maar daarvoor nog geen dank oogstte. De voorz. zeide voor deze woor den erkentelijk te zijn en merkte op, dat hij zijn prettige taak met genoegen heelt verricht. Er heerschte steeds een gezellige steer, het weer werkte mee en de gang van zaken was uitstekend. Tenslotte werd nog gesproken over be legging van het batig saldo. Het geld werd op de Boerenleenbank gedeponeerd en zal op voorstel van de heer Jb. Zuide- winü ten name van de voorzitters der samenwerkende landbouworganisaties worden gesteld. Hierna volgde sljiiting en bleet liet mee- rendeel der aanwezigen nog eenige tijd gezellig bijeen. Melkprijsvcrlaging. Met ingang van Maandag a.s. wordt de melkprijs te den Burg met een cent per liter verlaagd. Ned. Bijbelgenootschap. Men schrijft ons: De afdeeling Texel van het N.B.Genoot- schap vierde 8 Jan. 1.1. haar eerste jaar feest in een openbare samenkomst te den Burg in de Ned. Herv. Kerk alhier. Vier sprekers zouden liet woord voeren, maar twee van hen waren door ongesteldheid verhinderd. Ds. Oroenenberg, de voorzit ter der afdeeling nam bereidvaardig hun taak over, door na de opening en 't lezen' van een Schriftgedeelte te spreken over „De Bijbel in Indië en Nederland". Eerst sprak hij over 't verband van Indië en Nederland, daarna over de roe ping van Nederland jegens Indië. Chris telijk Nederland heeft Indië te dienendoor het beste te gevien van wat het bezit. Ne derland heeft de bijbel, heeft de gave om de bijbel te vertalen. Indië ziet uit (naar de Bijbel en heeft zeer vele talen, 't Bijbelgenootschap bekostigt de verta ling. Om de talen van Indië te leeren, is nauwer omgang met die menschen noo- dig, geduld om te hooren, en zelfver loochening om eigen fouten te verbete ren. Om de bijbel te kunnen vertalen, moet men tegenwoordig zijn bij feesten, begratenissen, gevechten en dronkemans- tafereelen, en intusschen probeeren de bij- belsche verhalen te vertellen. Dan blijkt, dat de bijbel een licht is, om 't donker van Indië op te klaren, 't Werk van het Ned. Bijbelgenootschap is aan Indië de bijbel aan te bieden. Ds. Buskes sprak over de Bijbel in Rusland. Rusland had de bijbel, maar leefde zon|der bijbel; men kuste de bij bel, die op 't altaar lag. Nu is als een oor deel Qods het Bolsjewisme over Rusland gekomen, dat van hooger hand aan Rus land de bijbel ontneemt. Eerst werd al leen de Kerk vervolgd, maar de bijbel op de landsdrukkerij nog gedrukt; doch de Sovjets ontdekten weldra, dat de bijbel zelt hun goddelooze politiek veroordeelt Atheïstische bijbelkringen moesten de bij bel helpen vernietigen; maar toen een van de leden dier bijbelkringen door de bijbel God leerde kennen, werden van overheids wege die bijbelkringen ontbonden. Amos' profetie over de honger en de dorst naar het Woord des Heeren wordt in Rusland vervuld. Moskou stuurt de toegezonden bijbels terug met de toezegging „Verbo den." Ds. van der Leer sprak over de Bijbel op Texel. Eeuwen voordat de afdeeling van het Bijbelgenootschap werd opge richt, was hij er reeds; en toch, evenals in ons gansche land, is de bijbel hier wei nig bekend. Wat zou er gedaan kunnen worden tot bevordering van bijbelkennis op Texel? Steunt 't Bijbelgenootschap. In één jaar tijds zijn reeds 438 bijbels en gedeelten des bijbels door de afdeeling ontvangen en verspreid. Hij wekte op tot

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1