De Hieuwe Texelsche Courant No 4497 Woensdag 21 Januari 1931 44ste Jaargang Van 'iveek tot week Texelsohe Berichten ABONNEMENTEN: .ADVERTENTIÊN: ll«IIIIIIOIII!ll«il is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■iiiiiwinfieiiiiimiiiii iiiiiioiiiiiioiiiiiioiiiniB Zaterdagavond. Het Bestuur van Britsch-Imdië. Op politiek gebied was er in de week die achter ons ligt, al bitter weinig te beleven. Alleen is komen vast te staan, wat men trouwens reeds bevroeden kon hoe de nieuwe staatsinrichting van Indië er ongeveer zal uitzien, althans wanneer zij niet alleen door Indiërs, die aan de Ronde-tafel-conferentie hebben deelgenomen, wordt aanvaard, maar ook door het Indische volk. Indië zal een sta pi vooruit zetten op de weg, die op de duur moet leiden naar de toestand van volko men politieke gelijkwaardigheid met de andere deelen van het Britsche Rijk. De diverse deelen van het enorme gebied, dat Indië heet, zullen worden samengevat in 'n federatie, die door haar wetgevende en uitvoerende lichamen reeds een flink deel van haar eigen aangelegenheden zal kunnen regelen. De buitenlandsche be trekkingen en het leger blijven daar nog buiten en in zekere zin ook de financiën Engeland houdt immers toezicht op de Indische leeningspolitiek. De groote moeilijkheid. De groote moeilijkheid werd opgeleverd door de vraag: hoe moeten de minder heden vertegenwoordigd zijn in de diverse wetgevende lichamen i De Hindoes, en Mohammedanen ter conferentie zijn het hierover vrijwel eens geworden: onvol daan met het hun toegewezen aandeel in de provinciale wetgevende vergadering van de Pundzjaab zijn nog de krijgshaftige Sikihs, maar het zou ai heel treurig zijn, indien men er niet in slagen kon, des noods na het einde der conferentie, ook deze groep tevreden te stellen. Het mijn-conflict in Zuid-Wales. Aan regeeringsbemiddeling is het te danken, dat het mijnconflict in Zuid- Wales zijn einde nadert. De 7y2-urige ar beidsdag wordt ingevoerd en onderhande lingen zullen worden gevoerd over de vraag of de toestand in heit mijnbedrijf tot een verlaging der huidige loonen, die in elk geval tot 1 Maart zullen gelden, dwingt. De mijneigenaars hebben deze overeenkomst reeds aanvaard, de gede legeerden-conferentie der arbeiders zal 't naar alle waarschijnlijkheid weldra doen, en het werk kan dan a.s. Maandag in volle omvang worden hervat. De strijd in het Roergebied. Van de groote industrieels conflicten in Europa werd de strijd in het Roerge bied van hooger hand beëindigd. De Rijksbemiddelaars bepaalden de loonsver laging der mijnwerkers op 6 pet., de mi nister verklaarde deze uitspraak bindend en de twee partijen in het geschil hebben zich er bij moeten neerleggen. De strijd in Lancashire. Minder gunstige resultaten zijn tot dusver bereikt bij de pogingen om het geschil in de katoen-nijverheid van Lan cashire bij te leggen. Het voorstel der fa briekseigenaars om een grooter aantal spoelen dan tot dusver door elke arbei der te laten bedienen, zal worden onder worpen aan een stemming onder de 16.0000 georganiseerde wevers, en men verwacht, dat dit voorstel zal worden verworpen, waarop dan een uitsluiting volgen zal. Nieuws üit Zuid-Amerika. Naar Latijnsch-Amerika werd de aan dacht niet alleen gericht door aardbe vingen in Argentinië en Mexico, die vrij wat menschen het leven kostten en veel schade aanrichtten. Men zag er, in Bra zilië ook het geslaagde slot van de koene tocht der Italiaansche vliegers, die in zes etappes Orbetello met Rio de Ja neiro verbonden, de eerste zwerm mecha nische vogels, wie het gelukte in groeps verband de Oceaan te overbruggen. Woningbouw. Door de bouwkundige N. Schermer wordt aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Wilhelminalaan voor de heer J. de Ruijter, alhier. (Zie adv.) Aandeelhoudersvergadering T.E.S.O. De gewijzigde statuten aangeno men met 86 stemmen voor, 11 tegen en 9 blanco. 's Voorzitters openingswoord. De vergadering van N.V. Texels Eigen Stoombootonderneming, op Zaterdag avond tegen 8 uur in hotel „Texel" be legd ,werd door ruim honderd aandeel houders bijgewoond. Ze had, behoudens een klein incident, een kalm verloop en leidde tot het bovenvermeld resultaat. Te ruim 8 uur opent de heer A. Wage- maker als voorzitter van de Raad van Commissarissen de vergadering met allen hartelijk welkom te heeten. De vorige vergadering, vervolgt spr., werd belegd ter vaststelling van de nieuwe statuten, welke met de nieuwe wet op de N.V. in overeenstemming moesten worden ge bracht. Daar niet driekwart van het ge plaatst kapitaal aanwezig was, moest deze tweede vergadering worden belegd. Daar de opkomst op onze vergaderingen ge woonlijk niet buitengewoon groot is, meende het bestuur met de zaal van café Den Burg te kunnen volstaan. Dit bleek echter, tot onze spijt, volkomen on juist gedacht te zijn. In het midden la tende waaraan die groote opkomst te dan ken is, meende het bestuur voor deze avond de zaal van hotel Texel te moeten requireeren om alle nu te kunnen ont vangen. Het doet ons veel genoegen, dat ondanks het slechte weer zoo veel aan deelhouders hierheen gekomen zijn. Bij gunstiger weer zou de zaal zeker nog te klein zijn geweest. Dit bewijst ten dui delijkste, dat op de belangstelling en medewerking der aandeelhouders gere kend kan worden als de belangen van T.E.S.O. moeten worden behartigd en ver dedigd. De belangstelling jegens het wel en wee van T.E.S.O. is blijkbaar nog onverflauwd, nog even groot als vroeger. Wij danken u voor. die groote welwillend heid ten opzichte van TESO. Waar de bij eenkomsten van TESO meestal zeer ge moedelijk zijn en wij nimmer streng op- optreden, is het te betreuren, dat er men schen zijn, die er een publieke vermake lijkheid in zien en dat men de vergade ring meent te kunnen binnenloopen. naar goeddunken. Gevolg hiervan was, dat we om de wettigheid van te nemen beslui ten te verzekeren en te voorkomen, dat deze niet aangevochten worden, een stren ge controle moesten instellen. Dit is te betreuren, omdat het nieuwe lasten en be zwaren oplevert maar dringend noodza kelijk is't. Ook in de toekomst, waarin we deze maatregel zonder aanzien des per- soons toepassen. Als aandeelhouders noodeloos worden gedupeerd, moeten zij bedenken, dat zij dat niet aan het bestuur, maar aan zichzelf te wijten hebben. We hopen, dat deze vergadering zich kenmer- ke door vredige, eendrachtige, opbou wende samenwerking en dat niemand zich late leiden door sympathieën of anti pathieën, persoonlijke belangen of an dere minder gewenschte bijbedoelingen. Uitsluitend de groote belangen van I.E S.O. moeten op de voorgrond staan. Onze N.V. is te mooi en te belangrijk om door minder faire handelingen benadeeld en belaagd te worden. In het vertrouwen, dat behartiging van T.E.S.O.'s belangen ons en uw aller stre ven moge zijn, open ik deze vergadering. De notulen, door de heer P. Dros ge lezen, worden onder dankzegging on veranderd goedgekeurd. De voorz. merkt op in een courant gelezen te hebben (niet in de Texelsche Courant. Re.d), dat de letters „N.V.", door de wet vereischt, aanvankelijk in de concept-sta tuten zouden hebben ontbroken. Dit is absoluut onjuist. De letters hebben er steeds in het concept gestaan. In de vorige vergadering, gaat de voorz. verder, was het vereischte kapi- Winterteenen De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER's KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest K.Geen goad zoo goed." taal niet aanwezig. Het bestuur had dus meteen naar huis kunnen gaan. Maar het gaat op onze vergaderingen steeds ge moedelijk toe en we hebben de nieuwe statuten gezamenlijk onder liet oog ge zien, hoewel de vergadering niet bij machte was er eenige verandering in aan te brengen. Geruime tijd heeft het ont werp ter visie gelegen. Thans zal Notaris: Mulder als juridisch adviseur de statuten artikel na artikel voorlezen en zoo noo dig toelichten. Op advies van Notaris Mulder zal eerst na lezing van alle artikelen gestemd wor den ter besparing van tijd. „Onderaandeelen." In de nieuwe statuten wordt gesproken van alandeelen van f25.—, en van f5.—, „vroeger onderaandeelen genoemd". De heer Joh. P. Dros zou liever in het geheel niet meer van onderaandeelen willen spre ken. De minister mocht er eens aanstoot aan nemen. Ook de heer Vijn is die mee ning toegedaan. De heer Mulder oordeelt het echter gewenscht, dat ten aanzien van die aandeelen van f5.— naar de oude sta tuten wordt gewezen. De heer Vijn vraagt naar de nummering der vroegere onder aandeelen. Thans A, B, C, D, en E. De notaris zegt, dat ze voortaan een eigen nummer zullen dragen. Commissarissen. De Commissarissen zijn bij aftreden di rect herkiesbaar. De heer Joh. P. Dros oordeelt het beter, ze het eerste jaar niet herkiesbaar te stellen. De basis zou dan gezonder zijn. De voorz. merkt op, dat zooiets bij finan- cieele instellingen niet gebruikelijk is. Men dient zich immers in ae zaak goed in te te werken. De heer Dros betoogt echter, dat de N.V. Nederl. Meelfabriek toch wel commissarissen heeft, die het eerste jaar iniet herkiesbaar zijn. Notaris Mulder maakt er de vergadering op attent, dat men te allen tijde toch besluiten kan de aftredende niet te herkiezen. Directeur. Ter verkiezing van een directeur wordt bij een vacature door het bestuur een voordracht van drie personen opgemaakt. De heer Joh. P. Dros wenscht deze be voegdheid aan de alg. vergadering over te dragen, waar het bestuur echter niets voor gevoelt. De secr. wijst er op, dat de N.V. over prima krachten moet beschik ken. Hetgiaat niet aan, dat ze wordt op gescheept met een man, die voor het werk niet deugt. (Spr. herinnert aan de benoeming van een technisch commissa ris). Zoo noodig, kan de vergadering de directeur ontslaan. Vergaderingen. De heer Joh. P. Dros zou gaarne voor de vergaderingen een vaste datum bepa len, daar event, voorstellen 14 dagen voordien moeten zijn ingediend. De voor zitter zegt ,dat vergaderingen tijdig ge noeg worden aangekondigd, zoodat tij dige indiening van voorstellen mogelijk is. De heer P. Dros herinlnert er aari,, dat aandeelhouders, tezamen minstens be zittende een twintigste van het geplaatste kapitaal, 'n vergadering kunnen beleggen. Stemming. De heer Mulder wijst er met nadruk op, op .dat ieder aandeelhouder (onverschil lig hoeveel aandeelen hij bezit) slechts EEN stem mag uitbrengen en dat ieder aandeelhouder slechts EEN ander aan deelhouder als gemachtigde mag verte genwoordigen. Voor het nemen van be sluiten tot ontbinding, wijziging statuten, kapitaal, etc. wordt vereischt, dat minstens drie vierden van het geplaatst kapitaa. ter vergadering vertegenwoordigd is (de oude statuten spreken van drie vierden der geplaatste aandeelen.) Na het lezen der geheele statuten vraagt de heer Epe het woord. De voorz. maakt er hem dan op opmerkzaam, dat hij er geen veranderingen in kan doen aanbren gen, tenzij in een nieuwe vergadering daartoe mocht worden besloten. In ver band hiermee ziet de heer Epe van het) woord af. Het is dus slechts een kwestie van „ja" of „neen" zegt hij. Er wordt gestemd, met het resultaat, dat 106 stemmen worden uitgebracht: 86 voor, 11 tegen en negen blanco. Dus worden de nieuwe statuten aangenomen. Waarom „tegen"? De voorz. stelt de vraag, waarom „te gen',' werd gestemd, in de hoop, uit de antwoorden wat te kunnen leeren. Het be vreemdt hem, dat bij de behandeling der artikelen afzonderlijk geen aanmerkingen zijn gemaakf. De lieer Epe zegt, „tegen" te hebben gestemd omdat hij zich niet kan vereeni gen met de verdubbeling van het kapi taal en de vrije handel in aandeelen. De voorz. brengt in herinnering, dat de vorige vergadering zich bij meerderheid van stemmen zich daar juist vóór ver klaarde. Ook de heer R.P.Keijser, ver volgt spr., deed aan de stemming mee, maar protesteerde tegen dezelfde stem ming, toen hij de uitslag zag. Had hij deze kunnen voorzien, hij had wel anders gestemd. De heer Epe laat tegen deze woorden een protest hooren. De heer Keijser zeide reeds dadelijk, dat die stemming toch niet geldig zou zijn, betoogt spr. Notaris Mulder merkt op, dat het wel kan zijn dat de minister een of anderei kleine wijziging in de statuten wenscht te zien aangebracht en stelt voor b.v. de voorz. te machtigen, deze veranderingen te doen geschieden, ten einde te voorko men, dat weer een of meer vergaderingen moeten worden belegd. De lieer Henkes zou liever een persoon uit de vergadering aanwijzen om dat werk van de schouders van het bestuur at te nemen. Ten slotte echter wordt het voorstel van de heer Mulder aangenomen. Ingeval wijzigingen van ingrijpende aard noodig mochten zijn, zal toch de vergadering moeten beslissen. Over „Vrije handel" „met een staartje". De heer A. Stiggelbout: Wat zit er nu voor kwaad is vrije handel in aandeelen?, Voorz.: Er zit geen kwaad in; dat is zelfs dringend noodzakelijk, want anders zou het een ontzettende bekorting van de rechten der aandeelhouders zijn. De heer Epe: U geeft klakkeloos ant woord, maar denk eens aan de Blikfa- brieken te Krommenie. Daar gingen de aandeelen in Duitsche handen over en de Duitschers deelen er nu de lakens uit. Kan zooiets hier niet gebeuren? De heer P.Dros: De aandeelen van f5 zitten hier tegen. Wij zullen de Texelaars wel waarschuwen. De heer Epe: Er zijn tien-, ja twintig tallen voorbeelden te noemen. Neem b.v. de N.Z. Tramweg Mij. Er zijn heel wat kunstjes. Voorz.U hebt de klok wel eens hooren luiden, maar weet niet waar de klepel hangt. Het is niet als een hatelijkheid bedoeld, hoor. De heer Vijn: Het is wel waar. U was bitter onaangenaam in uw woorden en bent nu ook weer scherp tegenover de heer Epe. Dat komt niet te pas. De voorz.: Iedere N.V. kan- overgeno men worden. Aandeelen kun je aan de beurs koopen als je er maar geld voor over hebt. Maar aandeelen van T.E.S.O. moeten op naam gesteld en ingeschreven worden, anders heeft de éigenaar geen stemrecht. De heer Vijn: Als men uw woorden taalkundig ontleedt, houden uw woorden wel een hatelijkheid in. U bent voctfz. en moet u wat beheerschen. De heer P.Dros: Als u zoo teergevoelig bent, moet u niet op vergaderingen van T.E.S.O. komen. Subsidie autobussen- De heer Epe: Naar me werd meege deeld, subsidieert TESO de autobus die van het station op de boot rijdt? Voorz.: Ja, die van Moorman. Dat is TEXELSCHE COURANT DEN BURGt75 Ct pei*'a Maanden Franco p. pest door geheel Nederland p. 3 maanden. LOise nummers; 4 Cl DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD l,E ROOIJ DEN BURG OPTEXEL Van 1-5 regels: 60 Ct. Iedere regel meer: 12ct. De/elfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. 61) abonnement lagere regelprlls, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 l!«ll!!ll<»ll]||IOII

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1