Bij Griep 4H en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijmhardt's Poeders spoedig helpen. Doos 45 et. Bij Uw Drogist. hem zoo angstig aan, dat hij weifelt, hij denkt aan zijn moeder. Het is hem on mogelijk zijn snoode plan te volvoeren. Hij stormt op zijn tegenstander at en beiden omarmen elkaar. Hij leent de vijand zelfs zijn jas en helm en Iaat hem ont vluchten. Zoodra dit bekend wordt, wordt hij ter dood veroordeeld door de kogel. Hij wordt voor de muur geplaatst, doch 't besef, dat hij een edele daad verricht heeft geeft hem groote moed. Als laat ste gunst wordt hem toegestaan een, wensch uit te spreken. Als hij die dan uit spreekt in de vorm van een bede voor „Vrede", wordt hij, als hij aan het woord „vrede" toekomt, doodgeschoten. Schitterend werd dit nummer voorge dragen, ademloos werd het aangehoord, men kon de spanning als het ware voelen, biezonder mooi gevonden was het decor, donderend was het applaus. Na een kleine pauze volgden nog vijf nummers. Met alles te bespreken, zou echter te veel ruimte i'n beslag genomen worden. Het viel alles biezonder in de smaak. Aan de eischen, die men aan Daan Pool mag stellen, kan hij glansrijk vol doen, wat hij geeft is af. Het hartelijk) applaus na ieder nummer was hem zeer zeker een groote voldoening. Hij zelf dankte de heeren P.Boom als pianist en J.Visman als zijn hulp achter de coulissen, voor hun steun. De goede naam, die Daan Pool hier heeft, is deze avond nog weer bevestigd, en we roepen hem gaarne een: tot weerziens toe, nog vele malen. Een heel gezellig bal hield allen tot het slui tingsuur bijeen. „Het Licht in de Nacht." Door de Arbeiderstooneelvereeniging P.A.L.V.U. alhier wordt binnenkort in studie genlomen „Het Licht in de Nacht"', van Inte Onsman, een tooneelspel in vijf bedrijven. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 11 koeien, 6 kalveren, 47 varkens, 3 schapen. Visscherij. Door het onstuimige weer der vorige week was de garnalen aanvoer niet groot:' ruim 6100 kg. Dit heeft wel het gevolg, dat de prijzen hoog zijn, maar de vang sten zijn toch te klein. Ofschoon het weer thans beter is voor de visscherij, zijn de vangsten nog klein. Hier op Texel- stroom en meer oostelijk naar binnen, zijin haast geen garnalen meer te vangen. Nu is Januari wel meer een maand, waarin in de laatste helft de vangsten in de re gel klein zijn, maar het lijkt nu wel, of de zee schoon gevischt is. Enkele motor- botters hadden de vorige week goede bot vangsten. Bij Onrust ziet men de haringvlotten al liggen; de Heldersche haringtrekkers zijn dus ook weer begonnen, doch met nog weinig resultaat. Het weer en het tij wa ren in het begin van de week voor hen niet gunstig. Ten slotte vermelden we nog, dat er Donderdag nogal veel wrak hout voor den Helder dreef. DEN BURG. Vereen, tot Uitkeering bij Overlijden. We beloofden in het vorig nummer op het verslag van de alg. vergadering van V.l.O.D. te zullen terugkomen, daar we ons wegens de geringe tijd, ons ge laten zeer moesten beperken. Voorna melijk kunjnen we ons bepalen tot de z.g. „dubbele verzekering", welke de heer G. J. Schoenmaker ter sprake bracht. De heer F.v.Heerwaarden, penningm., zette deze belangrijke aangelegenheid glashelder uit een en bewees daarmee de leden zeker 'n goede dienst. Immers niet allen hebben van de beteekenis van die „dubbele ver zekering" het juiste begrip, terwijl dit toch zeer gewen'scht is, om het daarmee beoogde doel te bereiken. De „dubbele verzekering" is ingesteld om te voorzien in de behoefte aan eenj 'hoogere uitkeering bij overlijden. In de tijd, dat prof. Keesom nog als wisk. ad viseur aan de vereefniging verbonden was,, werd de uitkeering van 75 op 871/2 gld. gebracht. Daarmee had men de uiterste grens bereikt. Door overschrijding zou het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven gevaarlijk worden verstoord. Toch bleek ook de uitkeering van dit hoo gere bedrag niet allen te kunnen voldoen, terwijl men toch voor premie-verhooging weinig gevoelde. Op voorstel van adviseur Bremer werd toen de gelegenheid open gesteld een dubbele verzekering te sluiten. Men sluit eenvoudig naast zijn oude ver verzekering een tweede af, doch zij er op: bedacht, dat voor verzekerden beneden 40 jaar niet de oude premies gelden. In het belang van de goede gang van zaken, op advies van de wisk. adviseur, en om de „oude klanten" van het fonds niet te benadeelen is voor hen, die de leeftijd van 40 jaar nog niet hebben bereikt, de pre mie met een halve oent per week ver hoogd. Aanvankelijk ging het met de aan vraag van een dubbele verzekering niet vlot en bleef het aantal ver beneden het verwachte. Thans echter neemt het meer en meer toe en wordt met de dag 't besef levendiger, dat men verstandig doet tegen betaling van een betrekkelijk gering be drag extra per week zijn nabestaanden een dubbele uitkeering te verzekeren. Met na druk wordt er op gewezen, dat men ver standig doet reeds op jeugdige leeftijd een dubbele verzekering te sluiten. De premiebetaling kan dan geen bezwaar op leveren. In 1930 traden 129 nieuwe leden toe. Hiervan sloten 70 alleen een A-verzeke ring. Zij betalen samen gemiddeld 11.95 per week ot 2.8 ct. per hoofd; 59 nieuwie, leden sloten ook een B-verzekering en be talen samen f2.57 per week of 4.5 ct per hoofd. Aan te raden is, met het sluiten eener tweede verzekering (B-verzekering) niet lang te wachten. Wie het op jeugdige leeftijd doet, kan de premie het makke lijkst betalen. Over alle leden gerekend, bedraagt de premie slechts 2.8 ct. pier hoofd. Wie nadere inlichtingen wenscht, ver wijzen we naar het bestuur, dat bereid willig informaties zal verstrekken, en naar het opnieuw in druk verschenen reg lement, dat leden kosteloos kunnen be komen. o— Voor wie daar belang in stelt, geven we hier nog 'in overzicht van de ontvang sten en uitgaven, in het vorig nummer slechts in eindcijfers vermeld: Ontvangen premiën f 4468.681/?; rente 13034, polissen f6.50, ook nog fl.07y2. Totaal f7510.26. Uitgaven wegens 34 uitkeeringen 12863.50, bodeloon f797.88, pensioen oud bode tl56.salarissen f750, vergader- kosten f 139.45, drukwerk en adv. f 151.60, diversen 183.90, honorarium wisk advi seur, belasting f94.35, terugbetaalde pre mie f9.60'/2. Totaal f5046.28y2. Batig saldo f 2463.971/2. Verhooging van de gedistilleerdaccijns. De Inspecteur der Accijnzen te den Helder verzoekt ons ter kennis van be langhebbenden te brengen, dat met in gang van 1 Februari 1931 in werking treedt de wet van 28 Januari 1931, waarbij de accijns op binnenlandsch gedistilleerd van 1180.per H.L. ad 50 pet. bij eenl warmte van 15 gr. Celsius wordt ver hoogd tot f200. Deze accijnsverhooging werkt ten aan zien van de accijns van gedistilleerd, dat) 'na 1 Februari 1931 wordt uitgeslagen en wordt bovendien nagevorderd voor het overige gedistilleerd, dat op 1 Februari 1931 aartwezig is, in, en in vervoer is naar eenige opslagplaats, niet behoorende tot de entrepots en de panden, bedoeld in artikel 118, paragraat 1 van de wet van 20 Juni 1862 (Staatsblad no. 62), voor zoover dit gedistilleerd voor een zelfde opslagplaats meer bedraagt dan 100 liter, ongeacht de sterkte. De gebruiker of hoofdgebruiker van 'n opslagplaats, waarin gedistilleerd in zoo danige hoeveelheid aanwezig is, dat deze voor navordering van accijnsverhooging in aanmerking komt, moet hiervan op Maandag 2 Februari 1931 tegen gedag- teekend ontvangbewijs, schriftelijk aan gifte doen ten kantore van de ontvangen der accijnzen. Nadere informaties verstrekken de in specteur, bovengenoemd, en de ambtena ren der accijnzen. Een Zilveren Jubileum. Vandaag herdenkt de heer W. v. Twuij- ver, brigadier-rijksveldwacht alhier, de dag waarop hij vóór 25 jaar als veldwacht bij het rijk in dienst trad. De lieer Van Twuijver werd te Schoorl geboren op 21 Maart 187S; op 31 Jan. 1906 werd hij be noemd tot rijksveldwacht te Amsterdam, vanwaar hij 28 Sept. 1908 naar Wijk-aan- Zee werd overgeplaatst. Met ingang van, 1 Maart 1920 werd 't Zand zijn stand plaats, tot hij 1 Jan. 1924 tot brigadier werd bevorderd en Texel hem als zijn ambtsgebied werd aangewezen. Naar we vernemen, zal de jubilaris te den Helder door de districts-commandant van de Rijksveldwacht het dienstkruis worden uitgereikt, een biezondere onderscheiding wegens trouwe en ijverige plichtsbetrach ting. Het consumptieijs-besluit. De Directeur van de Keuringsdienst! voor waren in het gebied Alkmaar ver zoekt ons onder de aandacht van belang hebbenden te brengen, dat 1 Januari 1.1. jin werking is getreden het gewijzigd Con- sumptieij s-besluit. Voortaan mag uitsluitend consumptieijs worden verkocht door hem, wiens bereid- plaats aan de gestelde eischen voldoet. Is hij zelf de bereidjer niet, dan moet hij in het bezit zijn van een bewijs, waaruit blijkt, dat zijn leverancier een bereidplaats 'heeft, welke aan de eischen voldoet. De bereidplaats moet een oppervlakte hebben van 8 vk. M. en mag van 15 Maart tot 15 15 October alleen voor ijsbeneiding die nen. Ze moet van steen zijn opgetrokken,, een stofdichte zolder en een deugdelijke effen vloer hebben. Tevens moet een in richting aanwezig zijn om het ijs op een temp. beneden 0 graden C. te bewaren. Het nieuwe besluit maakt het de room ijsfabrikanten niet gemakkelijk! Houtverkooping Staatsboschbeheer. Donderdagmiddag had in pension „Bosch-en-Duin" (G.Buis) vanwege het Staatsboschbeheer een houtverkooping plaats. Aangeboden werden plm. 400 per- ceelen zware en lichte palen en boonstok ken. Er zullen plm. 100 belangstellenden zijn geweest, 't Aantal koopers bedroeg 70. De stemming was flauw, de prijs over het geheel aan de lage kant, wat blijkt uit 't teit, dat de partijen, liggende te de Koog, alle opgehouden werden, en van die te Westermient een 10-tal onverkocht bleven. De totale opbrengst was f466.25. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen ontvangt Texel 1 N.Niedorp 1 op bezoek. Deze club is met Schagen I nog een gegadigde voor het kampioen schap. We geven hier de stand voor de drie gegadigden voor de bovenste plaats en het kampioenschap.: Schagen I 10 wed strijden, 16 punten; Texel I 9 wedstrijden, 14 punten; N.Niedorp, 9 wedstrijden, 11 punten. Dus, indien T. 1 Zondag van N. Niedorp mocht winnen, staan Texel en Schagen gelijk: elk 10 wedstrijden, en 16 punten. Schagen 1 speelt a.s. Zondag thuis tegen BKC en kan die wedstrijd wel winnen. Dus blijft er spanning in onze afdeeling Bezoekt a.s. Zondag dus de wedstrijd Texel 1N.-Niedorp I. Texel I is onge wijzigd opgesteld. Lager melkprijs ook voor den Heldier. Ingevolge het besluit van de Dinsdag gehouden vergadering van melkveehou ders op Texel en te den Helder c.a. wordt de inkoopsprijs van de melk met ingang van 15 Februari verlaagd van 91/2 op 7i/a ct. per liter voor de Texelsche, op 8 ct., voor de Heldersche leveranciers. DE COCKSDORP. T ooneeluitvoering. Men verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op de adv. in dit nummer betreffende een tooneeluitvoering alhier op morgen 1 Februari, door tooneelclub „De Koog." Zie verslag in ons vorig 110. Korfbalwedstrijd. Een advertentie in dit nummer kondigt voor morgen een korfbalwedstrijd aan van S.E.O.L.T.O. tegen Z.V ,S. hier te spelen. S.E.O.L.T.O. zal als volgt zijn opgesteld: Dames: Heeren: Doel: F.v.d.Kooij H. Stolk J. Verberg Z. Stolk Midden: A. Nieboer W.v.Egmond N. de Graat Md. A. Stolk Verdediging: C.v.d.Kooij ü.v. Voorn L. de Waard F. Stolk Reserve: A. de Graaf W. Stolk. Z.V.S. is als volgt opgesteld: Dames Heeren L. Bruin Terbrugge I. Rab. Moerbeek Midden: M. Dekker Liontard B. Lap Abr. Daalder Verdediging: Cath. Roeper Beenes A. Breesnee Hamers Reserves: R. Pen Fortuin EIERLAND. „Draagt Elkanders Lasten". Woensdagmorgen vergaderde de On- derl. Paardenverzekering D.E.L. in liet lokaal van de heer Westdorp te Z.-Eier- land. Daar de heer C.Geense verhinderd was werd de vergadering gèleid door de heer M.W. de Graaf, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en vervolgens de secr., de heer C.Stoepker, de notulen ver zocht te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat in 1930 wegens het sterven van 117 paar den 12460 werd uitgekeerd. Voor de ge storven dieren werd 1827.82 ontvangen. Een 23-tal nieuwe leden was toegetreden, een viertal had de vereeniging verlaten. 'Per 1 Jan. telde ze 146 deelhebbers, wier' 346 paarden een verzekerde waarde ver tegenwoordigen van f 111.140. De premie werd vastgesteld op 2 procent. De rekening sloot met een batig saldo van 1 1184.99. Ontvangen was 14688.14, uitgegeven 13503.15. De comm. van re- keningnazieners, bestaande uit de heeren Joh .Kuip, C. Bakker Kz. en L.Koppen, bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig verslag uit, waarna goedkeuring onder dankzegging bij acclamatie volgde. Het aftredende bestuurslid, de lieer M. W. de Graal, vice-voorz., werd met op een na alg. stemmen herkozen. Hij nam zijn benoeming aan. De rondvraag leverde niets biezonders op waarna sluiting volgde. Een verheugend feit moet het voor D.E.L. zijn, dat het aantal leden in 1930 weer zoo mooi geklommen is. Het kan geen verwondering wekken, want de leid sels zijn in goede handen. Dat wijzen de goede resultaten wel uit. Veilig en met overleg wordt het beheer gevoerd, zoodat de leden een zoo hoog mogelijke uitkee ring wordt gewaarborgd. Wie nog niet toegetreden is, steke zijn licht eens op bij het bestuur. Nieuwe reglementen zijn ter perse, zoodat men ook daaruit weldra meerdere kennis omtrent de inrichting en werkwijze van onze betrouwbare en doel matige paardenverzekering kan opdoen. O Ge zet veel op het spel, als ge paarden houdt, doch geen lid zijt van D.E.L. Let wel, doe het snel: Treedt toe tot D.E.L., of ge raakt nog eens in de knel. DE KOOG. Verzoek om pachtverlaging. Pachters van land der Ned. Herv. Di aconie alhier hebben om dertig procent reductie op de pacht 1930—'31 verzocht, welk verzoek de Diaconie voorloopig heeft aangehouden. OOSTEREND. De Landstormfilm. Naar de heer Oolders, commandant van de Bijz. Vrijw. Landstorm in het Verband Alkmaar, ons meedeelt, zal de Landstorm film, welke blijkens de advertentie op Maandag in het Gebouw alhier wordt ver toond, een beeld geven van de nationale schietwedstrijden te den Haag van Mei 1930. Aan deze wedstrijden, waarvan de pers de verslagen bracht, nam ook het Verband Alkmaar deel, Afgaande op de belangstelling, in de laatst te den Burg gehouden vergadering en elders voor deze film aan de dag gelegd, zal het aan kij kers wel niet ontbreken. (Aan bovenge noemde wedstrijden namen ook eenige Texelaars deel.) Verslag Lezing mej. Menagé Chalia. Geachte Redactie. Het bestuur van het departement Texel der „Maatschappij tot Nut v.h. Algemeen" sftelt er prijs op, dat u de volgende rege len in uw blad opneemt, in verband met uw verslag over de lezing van mej. Menagé Challa, op Woensdag 21 Januari. Ongetwijfeld stelt de eigenaardige sym boliek van het tooneelstuk „de Vreemde Reis" hooge eischen aan het luisterend publiek. Maar mede door de buiten gewoon duidelijke voordracht kunnen wij ons niet vereenigen met uw conclu sie, dat „een stuk als dit, slechts weinit- gen bevredigen zal", en „het meerendeei zeker niet gewaar wordt, de diepe zin, van al hetgeen de schrijver ons wil doen beleven, zoodat veel van wat dit stuk zou kunnen bieden, verloren gaat, en de slotconclusie niet bevredigend kan zijn". Het bestuur zelf was eenstemmig in de lot over de inhoud van het stuk en de voordracht en verklaart uw eindconclusie, dat mej. Menagé Challa spoedig weer eens terug (moet) komen, maar dan met een stuk, zooals zij vroeger gaf, niet te kunnen aanvaarden. Het tooneelspel „De Vreemde Reis", geeft zeker te denken en stelt hooge eischen aan het gehoor, maar wij hebben van vele personen ver nomen, dat de zin volkomen begrepen en gewaardeerd werd, en zijn van meening, dat een stuk als dit ten volle beantwoordt aan het doel van het „Nut": volks-ont- wikkeling in de goede zin van het woord^ dat wil óók zeggen, dat het op een Nuts- avond gehoorde te denken geeft. Met dank voor de plaatsing, HET BESTUUR voornoemd. o We zijn het met het bestuur natuurlijk ten volle eens, dat het Nut zich „volks ontwikkeling in de goede zin van het woord" ten doel moet stellen. Echter ging naar veler meening bovenbedoeld tooneel spel verre boven de bevatting van het meerendeei der luisteraars, zoodat't doel daarmee zeker niet ten volle werd bereikt. Niet alleen verklaarde een der bestuursleden zich met ons verslag ac- ooord, maar ook hebben verscheiden personen, met wie we ons na afloop on derhielden, ons vrijwel zonder uitzonde ring verzekerd: Volkomen begrepen heb ben we het stuk niet (ook gestudeerde menschen schroomden niet, ons dit rond uit te bekennen), we zijn van oordeel, dat „De vreemde Reis" aan het grootste deel der luisteraars te hooge eischen stelde,. We meenden werkelijk er goed aan te doen hiervan in ons verslag te gewagen, daar van het hoogste belang is te weten, wat er onder de meerderheid der leden, der luisteraars leeft. RED. (Wegens plaatsgebrek eerst nu opge nomen. Red.) 2 FEBRUARI— VROUWENDAG. Maandag is het vrouwendag, 't Wordt je bang te moede. Dan regeert het vröuwenvolk, Als met ijzeren roede. De pantoffel gaat omhoog: Die moet manlief eeren, Want die eene dag in 't jaar Zal de vrouw regeeren. Dan toont zij haar majesteit, In haar volle waarde. En papa, vol ned'righeid, Buigt zich stil ter aarde, 't Is gelukkig maar één dag, Voor de arme mannen,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2