De weg door Burger-Nieuwland. Gemengd Nieuws ren van recht en liefde strijden niet. Kumj inen niet strijden. Zie het kruis van Gol gotha. Daar ligt de verbinding: Christus heeft uit liefde aan Gods recht voldaan Daarom moeten beide sferen gehand haafd, want én in de sfeer van recht én in de sfeer der ethiek is Gods wet. o— Zes personen stelden vragen. Slechts enkele punten stippen we aan. Hoe moet een christen zich houden in een on rechtvaardige oorlog Wat moet ik doen, als ik het bevel krijg bommen te werpen in een stad met vrouwen en kinderen Spr. antwoordt, dat in de oorlog niet alles geoorloofd is. Hier ligt dus een ge weldige taak voor de kerk van Christus: Er moet op gehamerd worden, dat de ethische regel i,n de oorlog moet worden gehandhaafd. In het gestelde geval van bommenwer- pen moet men voorzichtig zijn. Het is mogelijk, dat een stad met vrouwen en kinderen gebruikt wordt als schild voor een er achter liggende operatiebasis. Maar is men overtuigd, dat men gedwon gen wordt tot een onrechtvaardige daad, dan is het geval er van gewentensbezwaar. En „het is zonde iets tegen het geweten te doen". Doch bij zulk een optreden te gen de overheid, heeft men ook het lij den te dragen, dat daarvan het gevolg is. Zulks zal doen zien, of het geweten het bij het rechte einde had. Naar aanleiding van de vraag van gewe tensbezwaren stelt spreker eerst in het licht wat het geweten is. Het is niiet een stem Gods in de mensch (dan zouden alle gewetens gelijk zijn), maar een rechterlijk oordeel dat de mensch velt over eigen doen en laten. Wie nu waarlijk gewetens bezwaar heeft tegen de krijgsdienst,, die kan vrijgesteld worden van militaire dienst om met verlenging van tijd een andere dienst te vervullen. Doch bij gewetensbe zwaren, moet er op gelet worden, dat zoowel het individu als de overheid een geweten heeft. Er is dan conflict tusschen geweten van de overheid en van de onder daan. De A.R. ijvert steeds voor vrijheid van geweten; mits daardoor de overheid niet belemmerd worde in de vervulling van haar roeping. De overheid zelf moet vaststellen wat recht is en zij zal dwang moeten uitoefenen, als ze overtuigd is, dat ze met een dwalende conscience te doen heeft. Nog merkt spr. op, dat Nederlands weermacht inderdaad ons land bewaard heeft voor de oorlog in 1914. De krijgs macht van een klein land is niet onvol doende. Want in een oorlog staan we niet met een klein leger tegenover een groot leger. Doch grootmacht staat tegenover grootmacht. Daarbij kan een kleine macht gewicht in de schaal leggen. Gebleken is dan ook achteraf, dat Duitschland geoor deeld heeft, dat door Nederland in de oorlog te betrekken, dit een te groote af zondering van een doel van Duitsche troepen zou vragen. Troelstra en Hugen- holz hebben zelf toegegeven, dat de be- teekenis van ons leger niet gering is ge weest. Op de vraag of een oorlog van tegen woordig niet de zedelijke orde onderste boven werpt, door de immoraliteit die ze medebrengt inplaats van die te handhaven, verwijst spr. naar het te voren gezegde: De zedelijke orde en het recht hangen saam. Na het zingen van Psalm 89:7 sluit de heer Van Dijk de vergadering met dank gebed. Daan Pool in ,,'t Nut." Voor de vereeniging „Nut en Genoe gen" trad Woensdagavond in 't Wapen van Amsterdam op de bekende humorist Daan Pool. De zaal was zoo goed als vol. Nadat door de heer IJ.Koppen, voorz. der vereeniging, met een kort welkomstwoord de vergadering was geopend, werd met 't uitgebreide programma een aanvang ge maakt. Al terstond viel op het aardige tooneeltje, dat door de heer Pool was 'aangebracht; de heer Pool toch neemt op tournée altijd eigen decor mede, geheel door hemzelf vervaardigd; ook de verlich ting, die zulk een schitterend effect maakt, is zoo goed als eigen werk. Achtereenvolgens werden door de heer Pool gegeven: Zeg het mij straks als wij dansen; Moeders brief; Afscheid aan het strand; Potpourrie 1930; De huwelijks barometer; Het Maantje; Zeven heen en Zeven weer; Ik ben blij dat ik leg; Alle mooi heeft zijn leelijk; De muur. Hierna werd de pauze aangekondigd, volgens spr. „het mooiste nummer van't programma", terwijl na de pauze nog werden voorge- gedragen Als je geld hebt, dan ben je klaar; Het Pinksterbruidje; Laura, en tot slot, op verzoek, Kees op de jubileum feesten. Dat alles goed voldeed, behoeft geen nader betoog, immers zoowel in de komische- als in de ernstige liedjes en voordrachten is „Daan" op zijn plaats. Hartelijk is er b.v. gelachen, om maar 'n paar nummers te noemen, om de Huwe lijksbarometer en Ik ben blij dat ik leg, en geschaterd is er om het laatste nummier van het programma. Gelukkig was het 'n programma vol afwisseling Werd er om de komische nummers hartelijk gelachen, bij de ernstige nummers wist de voordra ger ook de tranen te voorschijn te bren gen, zooals b.v. bij Moeders brief; Zeven heen en zeven weer. Het Pinsterbruidje en De Muur. Vooral het laatste nummer, was aangrijpend. Dit lied berustte geheel op waarheid. De tekst van dit lied is van: de heer Pool, zooals trouwens die van de meeste voordrachten en liedjes, terwijl de muziek van zijn vriend Jaap v.d. Woude is, de violist, die Woensdagmiddag toe vallig in Hilversum voor de V.A.R.A. speelde, 't Was ruim elf uur, eer het pro gramma was afgewerkt, en de voorz. de heer Pool dank bracht voor hetgeen hij voor Nut en Genoegen had ten beste ge geven. Aan het bestuur en de dames en heeren was reeds dank gebracht door de heer Pool, voor de prettige en aangename wijze, waarop hij was ontvangen en waar mede de verschillende nummers waren ge volgd. De voorz. sloot hierna het off ci- eele gedeelte, met de mededeeling, dat nu reeds zou worden getracht voor een der in de a.s. winter te houden vergaderingen op Daan beslag te leggen. Het bal hield bijna alle aanwezigen tot sluitingstijd bijeen en Kenmerkte zich door gezelligheid, waartoe zeker de heeren Boom Sr., Boom Jr. en Burger, (B. B.B. dansorkest) het hunne hebben bijge dragen. Nut en Genoegen kan op een mooie avond terugzien. DEN BURG. Overzicht wol veehandel 22—28 Januari. Over het geheel genomen kon men slechts een zeer kalme handelsstemming beluisteren, terwijl de prijzen weinig ver andering ondergingen. Het verloop van de handel is aan te gevpn met de woon den: „stug prijshoudend." Te Leiden, waar de goede soort be paald vlugger was te plaatsen en ook goed prijshoudend was, viel de handel voor de mindere soort niet mee. De prij zen daarvoor waren misschien wel „iets" flauwer. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Hedenmiddag te half drie wordt in te genwoordigheid van het gemeentebestuur en verscheiden andere genoodigden de tentoonstelling op het gebied van land- bouwhuishoudonderwijs, te houden in de Landbouwschool alhier, officieel geopend. De dames Piet, van de Landbouwhuis- houdschool te Schagen, en Van der Weij- de, van de Huishoudschool te Alkmaar, zullen de bezoekers (sters) gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekken, even als de heer H.Klimp, dir. L.Landbouw school. Het moge overbodig heeten, nogmaals tot een bezoek aan te sporen. We venvachten, dat onze huismoeders en oudere meisjes het zich tot plicht zullen, rekenen, kennis te nemen van wat deze tentoonstelling brengt. Gisteravond nog hebben we er even een kijkje genomen en, werkelijk, onze mannen-( !)-oogen wer den geboeid door de verscheidenheid van nuttige en aanlokkelijke zaken, hier op smaakvolle wijze bijeengebracht. We moe ten ons voor heden wel tot een droge opsomming bepalen en noemen aldus: eenvoudig lingeriewerk, stop- en verstel werk, babyuitzet, stofversieren, handwe- ven, hout-, leer- en papierbewerking, „van oud nieuw maken" (van een oude vilten hoed b.v. een paar leuke damespantoffels; van een oude mantel een mooi kussen, - etc.) ingemaakte groenten en fruit, een voudige spijzen, gerechten, bereid in „de fijne keuken", piek-fijn, om van te wa tertanden 1 Komt, ziet en hoort en ge zult niet worden teleurgesteld, maar met op rechte bewondering staan te kijken. Huis houdkunde en warenkennis zijn twee nut tige vakken, die ge niet moet onderschat ten; ge ziet er hier de resultaten van. We zetten nu een s In het volgend nummer komen we met nadere biezon- derheden. We mogen niet alles verklap pen. En intusschen neemt u eens een kijk je, niet waar Tot Woensdag dan. In korte trekken maakten we in het vorig nummer melding van een actie, door de Alg. Texelsche Middenstandsvereeni- ging op touw gezet met het doel, de slechte weg door Burger-Nieuwland te doen verbeteren. Het heeft de Vereeni ging, die ook op ander gebied met succes werkzaam is geweest, (we herinneren aan het behoud van het kantoor van de Rijks ontvanger alhier, de verbeterde spoor dienst Den HelderAmsterdam, etc.), aan blijken van instemming niet ontbroken. We laten het adres hier volgen: Adressanten, allen inwoners van Texel. Overtuigd dat de weg door de polder „Het Burger Nieuwland" voor plaatse lijk verkeer niet gemist kan worden, gezien de onbehoorlijke toestand, waar in zich deze weg dikwijls bevindt, gezien de gevaarlijke bochten, welke zich in deze weg bevinden, alsmede de onvoldoende breedte en de zachtheid van de bermen, zoodat het passeeren dikwijls groot gevaar medebrengt; evenals dit het geval is met de weg door polder Waal- en-Burg, levert deze weg, op grond van boven genoemde gebreken een voortdurend ge vaar op voor het hedendaagsch verkeer, zoodat verkeersongevallen ook in de toe komst niet kunnen uitblijven; noodigen het polderbestuur van „Het Burger-Nieuwland" dringend uit: le de betreffende weg zoo spoedig mogelijk in behoorlijk berijdbare toestand te bren gen, 2e. ten spoedigste de noodige maat regelen te nemen, om de gevaarlijke boch ten zooveel mogelijk te verwijderen en, waar noodig, te verbreeden. Overwegende, voorzoover het de draag kracht van bovengenoemde polder te boven gaat, in onderhandeling te treden met het gemeentebestuur van Texel, alsmede met belanghebbende polders om na billijke regeling tot uitvoering van onder secundo genoemde verbeteringen over te gaan, noodigen het gemeentebestuur van Texel uit met de meeste spoed wederkeerig) stappen te doen om in overleg te treden, met het polderbestuur van „Het Burger- Nieuwland" en in de geest, als bovenbe doeld tot een oplossing te komen. Adressanten wijzen er ten overvloede op, dat, voorzoover men op Texel van/ een primaire ot hoofdverkeersweg kan spreken, geen primaire weg wordt ver langd, doch ook geen primitieve, zooals nu, antwoordend aan 't hedendaagsch lokaai verkeer, in aanmerking genomen de meer dere ontwikkeling van de westelijke strook van Texel. Brengen met de meeste aandrang ter kennis, Hoogachtend, I.Vlessing, voorz. en C.G.Gude, secr. Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging; C.Keijser Hz., voorz. en P.Bakker Az., secr. H.M.v. Landbouw; C. de Wit, voorz. en M.Kuip, secr. L.T.B.; H.Leber, voorz. en M.D.Dijt, secr. V. v. Bloembollencultuur; J. Vlas Cz., voorz. en P.Kalis Cz., secr. Transportbond; IJ. Lap, dir. Zuivelfabriek „De Onderneming"; C.Stoepker, voorz. en P. Meindertsma, secr. Zuivelf. „De Eendracht"; N.Schumaker, voorz. en S.J. Flens, secr. H.B.G.; K. Bosma, dir. Zui velfabriek De Hoop. Aan het adres zijn toegevoegd lijsten met in totaal 1S3 namen van hen, die daaraan hun adhaesie betuigen. Verbetering Schilderweg. B. en W. vragen de raad een crediet van 174000,om de weg Burgzicht Oudeschild eens goed onder handen te laten nemen. Uitslag verkooping. Woensdag zou door notaris Mulder een huis met tuin en eenige perceelen weiland, samen 4 H.A. 26 A., gelegen in het Noorden, voor de heer A. de Ridder worden verkocht. Uitslag: opgehouden- voor 13950,— T.Dogger volgt raadslid A.Boon op. Blijkens Donderdag ter secretarie ont vangen schrijven, heeft de heer T. Dog ger, P.H.-polder, zijn benoeming tot raadslid in de vacature-A.Boon (de heer Boon bedankte wegens drukke werkzaam heden) aanvaard. Schoolnieuws. 'Wanneer de gemeenteraad er zijn goed keuring aan hecht, zal, op voorstel van, de lieer Jouwersma, het ULO-schooljaar voortaan aanvangen op 1 Sept. Bij onze informatie vernemen we, dat de School commissie er mee accoord gaat. Watersnood. Het heet niet prettig, wanneer men „op een droogje" moet zitten, maar wanneer het ons vergaat als de bewoners aan de noordkant van de Hollewalsweg, die bij regenweer hun woning niet zonder natte, voeten kunnen bereiken, ziet men toch graag naar „drooglegging" uit. Vandaar dat de heer J.Buisman de natte voor de stoute schoenen heeft verwisseld en nu met de heeren J.Graaf, P.Zijm, H.Zijm, J.Zijm, en, namens het R.K.Kerkbestuur L.G. van Ruijven, voorz., en P. Verberne, secretaris, een adres richt aan de Raad - met het beleefd verzoek aan die toestand, een einde te maken. We meenen, dat niet aan doovemans deur wordt geklopt. MELKZIEKTE BIJ RUNDEREN. De heer E. Noordijk, veearts alhier, schrijft ons: Sinds enkele jaren worden runderen,, welke aan de melkziekte lijden, genezen, door inspuiting (direct in de bloedbaan) van een scheikundige stof. Dit is een vin ding van Prof. Sjollema te Utrecht. Thans wil de heer Sjollema runderen, welke in 1930 en in 1929 en 1930 aan de melkziekte geleden hebben door toedie ning van bepaalde stoffen 14 dagen vóór het kalven, trachten te behoeden tegen de melkziekte. Gedurende 14 dagen vóór het kalven moet men de koe iedere dag twee, geneesmiddelen toedienen. Deze behande ling is geheel onschadelijk voor het rund en natuurlijk geheel kosteloos. Veehou ders, die hun medewerking in deze willen verkenen, worden verzocht zoo spoedig mogelijk aan mijn adres op te willen geven, wanneer hun dier (of dieren) moet (moeten) kalven. Door mij zal nader wor den bekend gemaakt, wanneer de genees middelen kunnen worden afgehaald. Vogeltrekstatioji—Texel. Naar we uit goede bron vernemen, is gistermorgen te elf uur in tegenwoordig heid van bestuursleden en ten overstaan van notaris Koopman te Amsterdam de acte gepasseerd van het „Vogeltreksta tionTexel", waarmee de stichting een voldongen feit geworden is. We ho pen van harte, dat dit instituut, waardoor Texel meer dan ooit de aandacht zal kun nen trekken van ornithologen in binnen- en buitenland, volkomen aan zijn doel moge beantwoorden. Jubileum—prof. D. Bont. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de weleerw. heer D. Bont, eerder kapelaan alhier, thans professor aan het Seminarie Hageveld te Heemstede, 14 December zijn 12y2-jarig priesterjubileum hoopt te vie ren (niet eerder, zooals in een vorig num mer werd vermeld.) EIERLAND. Reservoir uit elkaar gesprongen. De heer S.v.Leeuwen was op de hof stede „De Korenschoof" in Eierland be zig de vruchtboomen te besproeien, met carbolineum, toen bij het inpersen van lucht .boven de vloeistof het reservoir van het toestel uit elkander sprong. De heer Van Leeuwen werd hierbij ernstig in het gelaat gewond. DE COCKSDORP. Drie gevallen van roodvonk. Te Cocksdorp werden op een dag een drietal gevallen van roodvonk geconsta teerd. De Cocksdorp als visschersplaats. Er wordt „gekrukeld." In het begin dezer week zijn een drietal vaartuigen van hier ter alikruikenvangst uitgevaren. Als visschersplaats had de Cocksdorp sinds geruime tijd geheel af gedaan. Eén visschersschuit van hier, die van de Gebr. Boon, oefende sinds eenige jaren vanuit Oudeschild de garnalenvangst uit, maar verder waren hier geen vis- schersschepen meer. Voor eenige weken heeft de heer M.Bakker een schuit aange kocht, waarmede thans op alikruiken wordt gevischt, ot, op zijn Texelsch uit gedrukt, wordt „gekrukeld." Ook de vrachtvaartuigen van de heeren Daalder v.d.Kooij, zijn voor dit doel uitgevaren Op de lage stikgronden in de nabijheid van Vlieland worden genoemde dieren, die tot de orde der kieuwslakken behoo- ren, verzameld en verder naar Den Helder verscheept, om vervolgens hoofdzakelijk hun weg in het buitenland te vinden. Bij gunstig weer is hiermede momenteel een behoorlijk weekgeld te verdienen. DE KOOG. Wrak aangespoeld. Bij paal 15, achter het Westerslag, is; een wrak aangespoeld; van welk schipi kan geen mensch zeggen. Vandalisme of onwetendheid Zondagmiddag is het fietspad langs 't Westerslag door een kar met smalle wie len voor een groot deel leelijk vernield. De schade kan wel f100,beloopen. Het is onbegrijpelijk, hoe iemand het' waagt, ons mooie fietspad zoo te ver knoeien. De politie zal een ernstig on derzoek instellen. - Men zij inmiddels gewaarschuwd Ot het zal geld kosten. DEN HOORN. Algemeene ledenvergadering „Unitas." Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging in „Loodsmanswelvaren" haar algemeene jaarvergadering Zooals wij wel/ gewoon zijn, waren zeer weinig leden ter vergadering aanwezig. Na de opening door de directeur, de heer P. Drijver, en lezen der notulen, door de secr., de heer A. Bruijn Mz„ brengtj de penningmeester ,de heer A.Boon, ver slag uit over het afgeloopen boekjaar. De ontvangsten bedroegen f 1288.72, de uit gaven f 885.09; batig saldo derhalve 1403.63. Door de heer J.C.Bruin wordt als lid der commissie, met het nazien deij rekening belast, de vergadering medege deeld, dat alles volkomen in orde werd be vonden; hij adviseert tot goedkeuring, het- v geen ook geschiedt. Bij gehouden stem ming wordt tot secretaris herkozen de 'heer A. Bruijn Mz„ die zijn benoeming weder aanneemt. Tot commissaris wordt gekozen in de plaats van de heer A.A.Lap, (niet direct herkiesbaar), de heer Jb. Heerding, die ook zijn benoeming aan vaardt. Aan de aanwezige leden wordt verder nog door de voorzitter verzocht, er toe te willen mede werken, dat het leden tal der vereeniging niet achteruitgaat. Na nog eenige besprekingen, de vereeniging betreffende, sluit de voorz. met de beste wenschen voor 1931 de vergadering. Ingelanden van de Vennewaterpolder te Heilo besloten tot mechanische bemaling zoodat de watermolen eerlang verdwijnt. Jhr. Van Karnebeek zou ernstig in aanmerking komen als voorzitter van de internationale ontwapeningscommissie. Wegens griep is de openbare school te Huizen voor 10 dagen gesloten. Aan de besturen der biezondere scholen is verzocht in gelijke geest te handelen. Het aantal raadsleden te Oostvoome zaï van 7 op 11 worden gebracht, wegensi stijging van het zielental boven de 3000.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6