De Nieuwe Texelsche Courant No 4501 Woensdag 4 Februari 1931 44ste Jaargang Gemeenteraad van Texei 'Veem Wybepf/ Overwerkte Zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: ii«iiini«iiiiiieii ■iiiwnwimiwiiiii iiiwiiiiiwiiiiim Wonden Bij Griep en Gevatte Koude Bij Hoesten en Bronchitis TEXELSCHE COURANT OEN 8URÜ:75 CL per'- 's Maanden Franco p. pest door geheel Nederland l> p. 3 maanden Lo:se nummers: 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL v/an 1-5 rogols: 60 Ct lodoro regel meer: 12 o<. DezeKdo advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 8i| abonnement lagere rogeiprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNL-N 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.t1 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zitting van Zaterdag 31 Januari 1931, aanvangende te ruim drie uur. Voorz.: de heer W.B.Oort, burgemeester. Secr.: de heer C.Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig elt leden, de heer Lapis ahvezig met schriftelijke, de heer A.Boon met telefonische kennisgeving. De heer Epe zal wat later ter vergadering komen. De voorz. opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Onderzoek geloofsbrief. De commissie, bestaande uit de heeren De Graat, Kikkert en Vonk, adviseert tot toelating van de heer T. Dogger als raads lid (vacature - A.Boon.) Aldus geschiedt. o Dan komt de voorz. tot zijn nieuwjaars rede, welke hij de leden op papier ter nadere bestudeering der gegevens doet toe komen en op eenige punten, waarvan hij in het biezonder de nadruk legt. We willen hier van die rede een be knopt overzicht geven. Algemeene toestand: De tegenspoed van 1929 heeft in 1930 de vorm van een crisis, en een malaise aangenomen op velerlei gebied. Op Texel mag men van geluk spreken, dat de malaise tot op heden' geen ernstiger gevolgen heeft gehad. We spreken de wensch uit, dat de verwacht© ellende niet te groote afmetingen zal aan nemer- Burgerlijke stand: Texei telt 3981 man nen, en 3632 vrouwen, totaal 7613 (1929: 7486). De geboortecijfers voor de laatste drie jaar, te beginnen met 1928, zijn: 124 —150—128; de sterftecijfers: 79—96—80; aantal huwelijken: 643848. Evenals in 1929 in 1930 twee echtscheidingen. Gememoreerd worden landbouw, vee teelt en visscherij, gemeentewezen, zee vaartschool, reddingswezen en verkeer De financ. resultaten van de T.E.M. wa ren bevredigend. Van 1928 at steeg het aantal lichtafnemers aldus: 10871146 1228; krachtafnemers: 396275; aan tal paardekrachten der motoren: 112174 —279; aantal verkochte K.W.U. 183527 229629—319927. Het aantal gezinnen, dat van het vijfcentstariet gebruik maakt, steeg van 87 tot 174. Wat het bezoek aan Texel betreft, zij vermeld, dat door hotels en pensions aan 4753 personen gedure.nde 17537 nachten op Texel logies werd verstrekt, (in 1929 resp. 3724—17563). Ten slotte bracht de voorz. een over zicht van schuldenlast en uitgaven der gemeente over de laatste zes jaar onder de aandacht. SCHULDENLAST: De begrooting 1926 beliep 189330, die van 1931 f566600. In deze verjhoogingi is begrepen de T.E.M.-leening (restant' f330.000) en de 5 Oct.-leening f (150.000) waarvan het laatste derde deel eind Dec. getoucheerd werd en nog in kas is. Deze leening was bestemd voor aankoop bouw grond f 57000, woningen schoolhoofden f12000, bouw biez. school f43000, school Oudeschild f27000, dus voor bezittingen welke waarde vertegenwoordigen; de res- huiduitslag, springen- I de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- l zachten en verzorgen met i AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! K.deen goud zoo goed." 25. 45 en 65 ct». Wybert vervangt het gorgel- drankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert 1 teerende f 11000 waren voor wegenonder- houd bestemd. Laat men beide leeningen buiten beschouwing, dan komt men tot 't resultaat, dat hoewel in 1927 nog leenin gen werden gesloten van f12000 en f27500, toch de schuldenlast tot Oct. 1929 niet verzwaard is. Ete schulddelging heeft de schuldvorming zelfs overtroffen. GEMEENTELIJKE UITGAVEN: De begrooting 1926 vermeldde voor uit gaven f242637,—, voor 1931 f324861; een. vermeerdering dus van f82000. Ongeveer de helft hiervan wordt gedekt door ont vangsten zooals die voor dpor het rijk gesubsidieerde leerkrachten, uitkeering we genfonds en restitutie onkosten volkstel ling. Nemen we voor onvoorziene uitga van 110.000. De werkelijke verhooging ad f310000 is dan als volgt te verdeelen; jaarweddeverhooging Burg., secr., ontv. en secr. pers. en extra kosten verkie zing en volkstelling f3100; straatverlich ting f2650, politie 11400, T.B.C.-bestrij ding f1500, tweede opzichter f2100, ren te en aflossing leening f 2200, f 2650 en: f4700, kosten onderwijs leerl. buiten de gemeente f 500, div. onkosten, o.a. school reisjes f2500, meerdere uitgaven Armbe stuur f2000, subsidie autodienst f3000. De gemeente kon zich deze uitgaven ge- troosjten .maar gaat thans een tijd tege moet, waarin vermogen en inkomsten van velen belangrijk verminderd zullen wor den. Toch bleet veel, wat gewenscht en noodzakelijk is, ongedaan. BEHOORLIJK DRINKWATER IS GEEN WEELDE. In de eerste plaats, aldus de voorz., zei nog eens herhaald, dat het onduld baar is, al zou het met belangrijke kos ten gepaard gaan, dat Texel nog steeds; beroofd is van een behoorlijke drinkwater leiding. Dit vraagstuk, van groote betee- kenis voor de gezondheid van mensch en vee, vraagt ernstig om spoedige afdoe ning; het is immers geen kwestie van weelde. EEN NIEUW GEMEENTEHUIS. Oogenschijnlijk zou dit wel gezegd kun nen worden van de bouw van een nieuw gemeentehuis, een vraagstuk, dat ook on der het oog moet worden gezien. Doch het is geen weelde, indien het oude, ge deeltelijk zeer vervallen gebouw ontruimd wordt; een deel van het personeel is zeer onvoldoende ondergebracht, behoorlijke ruimte voor een archiet is niet aanwezig, ook geen zaal voor bijeenkomsten, behal ve de raadszaal, ot zelfs een wachtkamer VLIEGVELD, JEUGDHERBERG, (BETER HAVEN. Texel trekt hoe langer hoe meer d« aandacht, en de toevloed van vreemde lingen uit binnen- en buitenland wordt steeds grooter. Wil de gemeente de voor deden hiervan blijven genieten, dan dient alles in het werk te worden gesteld, op dat het eiland gemakkelijker bereikbaar en het verblijf er aangenamer wordt. Het eerste, meent de voorz., is te verkrijgen door aanleg van een vliegveld en verbe tering van de haventoestand te Oudeschild en den Helder; het tweede door oprich ting eener jeugdherberg en door uitbrei ding, ook op andere wijze, van de gele genheid om de talrijke gasten allen een goed onderdak te verschaffen. Moge het aan de gemeente gegeven zijn om in samenwerking met corporaties in 1931 in vele opzichten veel tot stand' te brengen. De heer De Graaf brengt als oudste de voorz. namens de raad dank voor de uitgesproken wenschen en gelooft ge heel in de geest van de raad te spreken', wantneer hij de voorz. en zijn gezin een gelukkig jaar, een gelukkige toekomst toe- wenscht. De voorz. dankt voor deze woorden en verzoekt dan de secr. de no tulen te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 5b.: ,,Het onderwijs aan de Ulo-school". Ingekomen zijn: a. een schrijven van de heer A.Boon, waarbij hij bedankt als raadslid'wegens drukke werkzaamheden. Voorz.: Dhr Boon, lid van de raad sinds 1917, heeft om te billijken redenen voor het lidmaatschap bedankt. Hij verklaarde in Sept. '17, dat hij zijn uiterste krachten zou inspannen in het belang der gemeen schap en merkte op, dat niet uit het oog mag worden'verloren, dat alles niet door allen door eenzelfde bril wordt bekeken en dat verschil van opinie aanleiding geeft tot critiek. Dhr Boon is zijn belofte ge trouw gebleven, hij heeft zijn krachten in het belang der gemeenschap gegeven. Wrijving kon daarbij niet altijd worden vermeden. Ik zeg dhr Boon hier openlijk dank voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan. b. schrijven van de heer F. Blom, waar in hij meedeelt zijn benoeming tot raads lid niet te aanvaarden; c. van de heer T. Dogger, die het lid maatschap wel aanvaardt; Sanapirin-tabletten, Buisje 75 en 40 ct. Anga-siroop Flacons van f 1.75 en 1 gld Bij Apoth. en Drogisten. kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten d. van mevr. T. ZoeteliefGraaf en de heeren C.WittePz. en A. Bakker Jbz. (Oosterepd), die hun benoeming tot leden van het Alg. Armbestuur aannemen; e. van mevr. A.KeesomWitte en de Iheeren A. Dros Az. en Jac. Bakker Az., die hun benoeming tot bestuursleden van, het Alg. Weeshuis aannemen; de heer A. Dros merkt in zijn schrijven op, dat hij aanvankelijk voornemens was te be danken. Hij wenscht zich niet te ver diepen in de vraag, waarom de heeren C. Keijser Hz. en Jac. Kooiman moesten vallen, maar betreurt dit feit, wetende wat zij voor het Weeshuis presteerden en ver klaart het onbegrijpelijk, dat zooiets kon voorkomen. Het lag op mijn weg, vervolgt dhr Dros, nu ook heen te gaan, doch op verzoek van velen uit de burgerij ben ik na rijp beraad besloten, niet te bedanken, doch mijn herbenoeming niettegen staande met kleine meerderheid aan te nemen. Ik breng oprechte dank aan allen, die in de raadsvergadering toch hebben getoond, mij het regentschap nog te wil len toevertrouwen, wat door mij zeer op prijs wordt gesteld. t. van Ds. A. Vis, houdende aanneming zijner benoeming tot lid der Schoolcom missie; g. van G. Westbroek, houdende aanne ming zijner benoeming tot gemeente-arts; h. van mej. v. Ooijen, houdende aanne ming harer benoeming tot onderwijzeres te de Cocksdorp; i. van de heer W.H.Lap, houdende aan neming zijner benoeming tot lid der Com missie van Toezicht op het Zeevaartk. On derwijs; j. van Ged. Staten houdende goedkeu ring besluiten van de gemeenteraad inzake opcenten gemeentenfondsbelasting en classificatie; (De heer Epe komt ter vergadering.) k. verslag van de Comm. tot Wering, van schoolverzuim; er werd 30 maal ver gaderd; er werd 120 maal ongeoorloofd verzuim geconstateerd; 1. verslag van de Comm. v. Toezicht op het Zeevaartk. Onderwijs (zie Tex. Crt. van 24 Jan.); m. van het Alg. Ned. Verbond, met het verzoek deel te nemen in de strijd, tegen het toenemend gebruik van vreemde woorden op uithangborden, winkelruiten, landhuizen, enz., b.v. door daar een be lasting van te heffen. Voorz.: Er ligt veel goeds in, waard om te overdenken. Laat de raad aan B.en W. overlaten er naar te handelen als zulks gewenscht, noodzakelijk en mogelijk is. Dhr S.Keijzer: Laat men er de Holland- sche naam bij zetten. Dhr Kikkert: Ik zou de menschen vrij laten, als die namen niet storen. Laat ze er van genieten. Het kost niéts en dat is een voornaam ding in deze tijd. Dhr Pisart: Vrij Nederland. n. schrijven van bewoners aan de noordkant van de Hollcwalsweg, oncler- tcckend door J.Buisman en anderen, met het verzoek om verbetering in de water afvoer ter plaatse (zie vorig nr.) Voorz. stelt voor het adres in handen van B.enW. te stellen. De Dir. van G.W< heeft een onderzoek ingesteld. Bij de vol gende begroeting zal aan deze zaak aan dacht worden geschonken. Dhr Leber heeft bemerkt, dat de grond er wat laag ligt. Wordt deze verhoogd, dan loopt liet water in de tuintjes. Wetli. Keijser merkt op, dat liet de laat ste tijd ook wel veel geregend beeft. o. Adres van de Alg. Texelsche Mid- denstandsvereeging e.a. inzake vcbctering van de weg door Burger-Nieuwland. Voorz. stelt voor liet adres in handen van B.enW. te stellen. Dhr Pisart: Er is voor verbetering veel te zeggen. Dhr Keijzer: De primaire weg van den Burg naar de Cocksdorp gaat over de Waal. Daar wordt toch ook meer gebruik van gemaakt. Ik geloof, dat er van de weg door Burger-Nieuwl. meer gebruik wordt gemaakt dan noodig is. Dhr De Graaf: lk ben het hiermee niet eens. Zie eens naar het aarttal adhesie betuigingen. Als de gemeente de Schilder- weg en de Koogerweg verbetert, wordt het verkeer op" de weg door Burger- Nieuwland drukker. De weg van Eicrland over De Waal naar Oudeschild is zeker weinig korter dan die door Waalenburg en Burger-Nieuwland. Deze weg kan niet gemist worden. Denk eens aan de vreem delingen, die hier natuurschoon komen zoeken. Een onding zou het zijn, deze weg uit te schakelen. Vroeger was hij wel in orde, maar het verkeer stelt nu andere eischen. De polder zelf kan uit financ. oogpunt geen weg aanleggen, welke daar aan geheel voldoet. Toch duldt verbete ring geen uitstel. De polder moet gehol pen worden. Destijds heb ik er al voor gewaarschuwd, dat ongevallen niet zou den uitblijven. Wanneer de gemeente niet ingrijpt, de weg verbetert of afsluit, ge- beure.n er nog meer ongevallen. Voorz.: We zullen hiervan nota nemen, maar opmerking verdient, dat het laatste ongeval aan het mistige weer moet wor den geweten. Het is een pijnlijk onder werp en diep in ons hart betreuren we het rampzalig ongeluk. De jongen had echter de groote weg moeten kiezen. Dhr De Graaf: Ik heb geen'profetische blik, maar de feiten zijn niet te looche nen. Mijn bedoeling is de lichamen, die hier kunnen ingrijpen, op hun plicht te wijzen. Elke vergadering zal ik dit op nieuw doen, wanneer de weg niet verbe terd wordt. Weth. Keijser: Ook B.enW. weten wel, dat er aan die weg wat mankeert, maar we hebben hieraan nooit als hoofdver- keersweg gedacht. Het is makkelijk een groote speech te houden, elke vergadering weer, ook wij zijn van de noodzakelijkheid der verbetering overtuigd, maar wie zal dat betalen, zoete-lieve-Gerritje LI wou toch de gemeente als hoofdbelanghebbende niet voor de dag laten komen De kosten zou den hoog zijn. Wij meenen pas in de laatste plaats te moeten ingrijpen. Eerst komen Burger-Nieuwland en de landeige naren, dan Eierland en Waalenburg, ten laatste pas de gemeente. We moeten op passen voor de consequenties. We konden wel meer wegen te onderhouden krijgen. Dhr Kikkert: Texel is geen verwijt te maken en het dreigement Van dhr De Graat behoeft B.enW. niet te verontrus ten. Het is gevaarlijk te beweren, dat de gemeente ongelukken hier verhoeden moet. De weg is van een niet goed ge halte. Maar je kunt hem toch goed over zien. Het bedoelde ongeluk had met de weg niets te maken. Er zijn er een boel,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1