die uw ideeën niet toejuichen (spr. noemt een paar ongevallen, waarbij de weg geen rol speelde.) Dhr De Graaf: Ik kan mij best redden en bedoelde niet Texel een verwijt te ma ken. Ik wilde de aandacht van bevoegde personen op deze toestand vestigen. De weg is en blijft gevaarlijk voor het ver keer. Een prachtding zou ik verbetering voor en door de gemeenschap vinden. Voorz.: B.enW. hebben nog geen be spreking over deze kwestie kunnen voeren. We zullen dit spoedig doen. Dhr Leber: Hiermee kan ik me vereeni gen. Ik hoop, dat onderhandeling met het polderbestuur succes heeft. Als de twee scherpe bochten kunnen worden wegge nomen, is al veel verbeterd. Dit zal niet veel kosten. Ook dhr Kikkert gaat er mee accoord. p. Request van de heer C. Boon Pz. Voorz.: Hierin wordt aan de gemeente een aanbieding gedaan. Ik stel u voor het' ter visie te leggen voor de raad. Geen be denkingen Aangenomen dan. 3. Benoeming leden der Commissie' tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren C.Dijt, H.Kie- vits, Jac. Kikkert Nz., C.Keijser Hz. en J, Usie. Als tegencandidaten zijn gesteld resp. J.Keijser Az., W.Slort, R.Bakker, A. J. Noordijk en mej. J.Koopman. De aftre denden worden herbenoemd: uitgebracht 11 stemmen; op de heer Dijt 9, Kievits 11 Jac. Kikkert Nz. 9, C. Keijser Hz. 10,, Usi 6. Dhr Kikkert: Het doet me genoegen, dat er zooveel stemmen op dhr Keijser zijn uitgebracht. Hij had daar niet op gerekend, want vanmiddag heeft hij van de commissieleden reeds min of meer af scheid genomen. Weth. Keijser vindt deze opmerking niet onaardig. Dhr De Graat: Ik vindt het jammer, dat hij niet met alg. stemmen benoemd is. 4. Benoeming leden der Schattingscom missie voor de inkomstenbelasting. De heeren W. J. Bakker, Jb. Roeper Jacz., Joh. Koning Sz. en A. Boon Jbz. worden met alg. stemmen herbenoemd. 5. Benoeming der leden van het Hoofd stembureau. De heeren W. J. Dernison (vacature- H. W. Keesom), J. Kikkert Nz., R. P. Keijser en A. Boon worden met alg. ot op één na alg. st. benoemd. Tot reserves met alg. st. de heeren G.Schmidt, J.Keijser Az. en C. Graaf. 5a. Uitgebreid lager onderwijs. Voorgesteld wordt het Ulo-schooljaar te doen aanvangen op 1 Sept. in plaats van 1 April, daar de school van Apr.-Aug. de meeste leerlingen telt en in die tijd juist, met het oog op de examens, aan de: candidaten de meeste aandacht moet wor den geschonken. De schoolcommissie gaat er mee accoord. Dhr. Pisart:. Er is alles vóór. Dhr S.Keijzer: Wat moeten de kinderen die met April de school zouden verlaten? Voorz.: Die komen dan in de zevende klas. Dhr Dros: En als ze nu al in deze klas zitten? Voorz.: Dan blijven zitten tot Sept. Het is nu een overgangsjaar. 6. Verhuring van gemeentegrond. Per 20 Maart komt 8400 vk. M. grond te den Burg, gekocht van de fa. Lange- veld uit huur. Voorgesteld wordt dit land in kleine perceeltjes openbaar telkens voor een jaar als tuingrond te verhuren. De gemeente zal het ploegen en dan verkave len. Het zal zoo worden verhuurd, dat de huur bij eventueele verkoop als bouw terrein kan worden opgezegd tegen resti tutie van huur en pondspondsgewijze ver goeding van eventueele schade. Dhr Dros wou voor langer dan een jaar verhuren omdat het land dan beter wordt behartigd. Verder stellen B. en W. voor 3400 vk. M. grond aan de Koogerweg, gekocht van dhr M. Kuip, uit huur per 20 Maart, openbaar als weiland te verhuren. Een deel is reeds toegezegd aan de landar beiders Kiewiet en Mast; de goedkeuring van hun aanvraag door de minister is nog niet ontvangen. Ten slotte wordt voorgesteld de 0,95 h'. A„ in gebruik bij J. Zoetelief Gz., weder om voor 186,50 aan de, elfde te verhuren. De gemeente zal dan kosteloos mest leve ren ter waarde van f15, Aangenomen z.h.st. 7. Toekenning voorschotten op de ver goedingen voor het bijzonder lager onderwijs over 1931. De kosten van het gewoon l.o. waren in 1928 f 10275,491/2 voor 677,5 leerl. Per leerling dus 115,17. Het voorschot, uit te keeren aan de R.K. school bedraagt dan voor 207,5 leerl. 80 pet. van f3147,77, dus f2518,22. De School met de Bijbel te Oosterend ontvangt voor 82,25 leerl. 1998,18; de School voor Chr. Volkson derwijs te den Burg voor 64,5 1. f 782,76., 8. Pacht van het Noordzeestrand ach ter de Koog. B. en W. stellen voor de overeenkomst met de Staat, eindigend 1 Juni a.s., weer1 voor vijf jaar te verlengen. Het gaat om het strand, 500 M. ten N. en ten Z. van paat 20 bij de Koog. Het gemeentebelang brengt mee, aldus B. en W., dat de ge meente, en geen particulier, de zaak hier regelt. De Staat vraagt thans f 25 in plaats van f10 pacht, wat dhr Kikkert doet vragen: Is dat wegens de malaise Ande ren doen net anders om. Aangenomen z.h.st. 9. Aanvrage van G. Schraag om toe kenning van een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet. De 25-jarige landarbeider G. Schraag Jbz., te Oosterend, vraagt f 3400 voor een plaatsje te Harkebuurt aan de Oosteren- denveg. Hij kan van het R.K. Armbestuur te Oosterend voor f600 0,30 H.A. wei land koopen. De bouwkosten worden op 13100, de heining op f100 begroot. De grond is van zeer goede kwaliteit, bestaat in oud grasland en verkeert in uitsteken de toestand. De koopsom is dus billijk. De aanvrager zal binnen enkele maanden huwen met Erena Edith de Grave te Eierland, is alleszins bekwaam werkman - en voldoet ook overigens aan de gestelde eischen. Dhr Pisart vindt er niets tegen. - Dhr Dros vindt 30 A. te klein, maar dhr. S. Keijzer merkt op, dat dhr Schraag geen grooter perceel wenscht. Dhr Vonk zou aan een grooter perceel de voorkeur geven, maar wi! niet tegenstemmen. -- De hr Kikkert zou een nunimumgrootte wil len bepalen, daar hij dertig roe te klein vindt. Dhr Leber echter maakt de op merking, dat de grootte veelal van de - prijs afhangt Op een vraag van dhr Henkes, of de wet geen minimum stelt, - antwoordt de voorz. ontkennend. Aangenomen z.h.st. 10. Alsbovlen van P. Kuijper Pz. Jr. De 39-jarige gehuwde landarbeider P. Kuijper Pz. Jr., te Oosterend, eigenaar: van 0,11,90 H.A. land te Zevenhuizen, vraagt t 2300 voorschot voor het bouwen van een woning op dat perceel. Aannemer J. Drijver is bereid voor 12500 een wo ning te zetten, terwijl de waarde van het land op f238 wordt geschat. B. en \V. oordeelen het geen bezwaar, dat aanvra ger reeds eigenaar is van de grond (denk maar aan de aanvrage van W. de Smit). Dhr Kuijper is een alleszins bekwaam arbeider en voldoet aan de gestelde eischen. De voorz. merkt op, dat het hier wat gaat lijken op „huis met tuin". Zoo deze aanvraag niet kan worden inge willigd, zal de minister dat wel laten we ten. Dhr Kikkert vindt deze aanvraag niet in de geest van de wet. Is het geer, kunstgreep, vraagt hij, om aan een wo ning te komen Dhr De Graat laat! zich ontvallen: „Het is in strijd met de wet", waartegen weth. Vlaming opkomt, zeggende, dat hij er niets tegenop ziet dhr Kuijper te helpen; risico is er niet aan verbonden. Dhr De Graat zegt zich die woorden te hebben laten ontvallen- hij bedoelde te zeggen, dat de geest van de wet anders is Echter hoopt hij, dat' de minister er mee accoord gaat. Hij zou gaarne zien, dat er dan meer van die aan vragen kwamen. - Dan verkrijgt dhr Vonk het woord, die zegt het niet eens te zijn met de heeren Kikkert en De Graat, meer met weth. Vlaming. De wet spreekt van een „plaatsje" en dat houdt toch in ,dat er land bij behoort. Dihr Kikkert komt nog even op zijn woorden terug: de aanvrager heeft 11.90 roe beste grond, wat blijft daarvan over, wanneer hij er nog een huis op laat. zetten Mis schien zegt de minister: Als jullie het wa gen, waag ik het ook. Weth. Keijser zegt er veel voor te. gevoelen, arbeiders,, die goed bekend staan, met geld tegen 4 a 4.5 pet. aan een woning te helpen. Ook dhr Kikkert is deze gedachte toegedaan. Weth. Vlaming komt op tegen de woor den „Als jullie het wagen, waag ik het ook." Want T.Platvoet kreeg toch geen voorschot, hoewel we een goede woning op 't oog hadden, welke de eigenaar later voor t 2000 meer verkocht. Dhr Kikkert: „Uitzonderingen bevesti gen de regel", waarop het wederwoord van Weth. Vlaming volgt: „Dat zullen we afwachten." Aangenomen z.h.st. 11inrichting terrein te den Hoorn voor onderwijs in lichamelijke oefening. B.enW. vragen de raad een crediet van t 2500 voor de aanleg van een terrein voor lich. oefeningen voor de leerlingen der o.l. school te den Hoorn op een terrein van Staatsboschbeheer aan de Witteweg. Het is 1.71.91 H.A. groot en kan voor 30 jaar a f35 worden gepacht. Het terrein moet worden geëgaliseerd, gespit en om zoomd door een windsingel van loofhout, af te heimen door een tuimval. Er blijft na aftrek van beplanting en loopbaan 100 X60 vk. M. terrein over, geschikt voor allerlei sport, niet voor de schooljeugd al leen. De windsingel zou aan een ot meier boomplantdagen dienstbaar kunnen wor den gemaakt. De Minister dringt op der gelijke dagen aan, wegens de opvoedkun dige beteekenis daarvan. Een terrein dich ter bij den Hoorn achten B.enW. moeilijk te bekomen en zeker niet getedkooper. Zij stellen zooveel vertrouwen 1 de ontwik keling van de sport, dat zij verwachten, dat een goed sportterrein wel niet meer verdwijnen zal. Tot uiterlijk 1 Jan. 1936 kunnen Ged. Staten ontheffing geven van plicht tot lich. oefening aan de o.l. scho len. Volgens de Inspecteur zal de regee ring t.o. van lokalen minder veeleischend zijn, wanneer er goed terrein aanwezig' is. Om dit blijvend geschikt te houden, zaï het wel een paar jaar voor het gebruik moeten blijven liggen opdat er zich een grasbodem kan vormen. Niet denkbeelig is dat het terrein er toe meewerkt, denj Hoorn meer in het verkeer op te nemen. Het kostenbedrag bestaat bijna geheel in arbeidsloon. Er zijn nog 23 kostwinners als werkloos ingeschreven. In de behoefte aan werk voor hen kan de gemeente door spoedige aanvang met bovengemeld werk voorzien. Voorz. merkt op, dat B.enW. gedacht hadden het terrein cadeu te krijgen. Ook de kosten van egaliseeren zijn tegengeval len. We krijgen echter een mooi terrein,, dat voor het publiek toegankelijk zal zijn en de sport ten goede zal komen. Dhr De Graaf staat er niet sympathiek tegen over. Hij oordeelt het terrein te ver van de school gelegen en meent, dat voor werkverschaffing wel andere wegen open staan. - De voorz. echter ziet geen kans dichterbij land te bekomen, óf tegen grof geld. Het is een stuk werk, dat menigeen brood geeft. De Inspecteur vindt de af stand niet te groot. Dhr De Graat zou nog wat willen wachten en verwacht dat Texel met zijn open ligging wel lan ger uitstel kan krijgen dan tot 1936. Hij vraagt naar het oordeel van het hoofd dei- school, waarop de voorz. antwoordt, dat die er wel voor gevoelde. Dhr De Graaf vindt dat diens oordeel de doorslag maar moet geven. Dhr Dros krijgt een bevestigend antwoord op zijn vraag ot 't terrein voor voetbal groot genoeg is. Weth. Keijser merkt op, dat in de toe komst iedere school over zoo'n terrein moet beschikken. Dhr Kikkert acht 't wel wat ver, maar het is mooi droog gele gen. Op zijn vraag, of het naaldhout niet doodwaaien zal, deelt weth. Keijser mee, dat dhr Epe wel advies zal geven. Dhr Leber vindt het jammer, dat maar één schcJol van lat terrein gebruik zal kun nen maken. Voorz. geeft dit toe, maar gunt ten Hoorn gaarne zoo'n terrein, daar I et dorp wat afgelegen is en nog weinig aan sport doet. Dhr De Graat zou graag stemming wenschen, en dan tegen stemmen. Hij ziet echter geen meerderheid met zich en legt er zich daarom bij neer. Aangenomen z.h.st. 12. Verbetering van den Schilderweg. Tot verbetering van de Schilderweg met porphyr-bristar en aanleg van een goed. fietspad daarlangs vragen B.enW- f74000 crediet. Aangelegd wordt dan een rijweg van vijf meter breedte en langs de volle lengte aan de noordkant van de weg een rijwielpad. Aldus maakt de gemeente aan spraak op een uitkeering uit het wegen fonds. Van den Burg tot Burgzicht zal aan de zuidkant een wandelpad van twee M. komen. Blijkens een telling in Juli 1930 mag dit dagverkeer tot maatstaf worden geno men: voetgangers 95, bespannen voertui gen 50, automobielen, bussen en luxe auto's 85, vrachtauto's 130, motorrijwie len 17, rijwielen 455, handwagens, enz. 6, onbespannen paarden en vee 11 stuks. Al dus moet de weg, behoorend tot de rubriek „wegen met zwaar verkeer", weerstand bieden aan een verkeersbelas ting van 670.000 Kg. per dag. De be staande verharding is als fundeering juist voldoende; op sommige plaatsen moet ze wegens wijziging van richtijng opge broken worden; over de volle lengte moet verder verbreeding plaats hebben. Als deklaag wordt wegens elders verkregen gunstige resultaten door de Prov. Staten porphyr-bristar aanbevolen, dat is steenslag uit Lissines in België, (ge droogd, stofvrij gemaakt en omhuld door „bristar", een speciale teersoort.) Het) materiaal wordt op de weg koud ver werkt. Het wegdek wordt 5—7,5 cM. dik mei'n slijtlaagje, gevormd door 1—1.25 kg. watervrije teer (bristar) per vk. M. Kos ten 12.20 per vk. M. Om de twee jaar moet dit slijtlaagje worden vernieuwd; kosten 25 ct. per vk. M.; 0111 de zes jaar: moet een z.g. tapijt van porphyr-bristar Van 3 cM. dik worden aangebracht, kosten 11.30 per vk. M. (inbegrepen slijtlaagje). Aldus wordt de weg zonder golving, steeds elastisch, terwijl hij ook steeds stroef blijft: Bristar wordt danook tegen slippen aangewend. Een vergelijking met de kosten van een straatklinkerweg valt in het nadeel van deze uit: R-ente (4 pet)- en aflossing aanlegkapitaal bedragen in de eerste zes jaar van straatklinker en porphyr-bristardek resp. 84 en 50 ct.; in de 2e en 3e zesjarige periode resp. 28 en 30 ct.; in de volgende zesjarige periode resp. 33.5 en 30 ct. Daar de rijbaan: 17000 vk. M. zal beslaan, geeft porphyr-bristar in twaalf jaar een voordeel van f30600. Aanvangende met het 18e jaar een blij vend voordeel van f600 per jaar. Het rijwielpad zal bestaan uit een vlak- laag van brik, daarover 5 cM. geklopte puin en een 2.5 cM. dik porphyr-bristar dek. De kosten worden aldus begroot: grond- en afwateringswerk f 8000, fundee ring f19500, deklaag rijweg en 60 M.- straat te den Burg f38000, deklaag rij wielpad op f7000, toezicht f1500. Totaal 174000. Op begrooting 1930 is, met in begrip van een reeds gekochte partij steen en brik, voor wegen nog beschikbaar f 16000. Uit de gewone middelen kan ver der nog gevonden worden f8000, zoodat 150.000 door een leentng zou moeten wor den bestreden, at te lossen Ln de eerst volgende zes jaar (rente en aflossing f9100 per jaar.) Over 1929 zijn uit het Wegenfonds terugontvangen alle kosten, welke het on derhoud van de weg boven de 60 ct. per str. M. beliep in dat jaar. Bij het bepalen van de uitkeering wordt rekening gehou den met wat jaarlijks aan rente en aflos sing moet worden opgebracht wegens lee ningen in verband met wegenverlbetering. Ook komen voor uitkeering in aanmer king de kosten van werken, welke in de richting gaan van de op het wegenplan aangegeven wijze van verbetering, bestre den uit de gewone middelen. Om financi- ee!e redenen behoeft de verbetering van de Schuderweg niet achterwege te blij ven. Als wij goed zien, aldus B.enW., zul len aan liet jaarlijksch gemeentelijk bud get, uil dien hoofde geen zwaarder eischen althans niet van beteekenis, worden ge steld, terwijl verwacht mag worden, dat deze hoofd verkeersweg zal beantwoorden aan redelijke eischen. B.enW. stellen voor de verbetering uit te voeren in e.gen beheer. Bij openb. aan besteding heeft men alierminsc de zeker heid, dat de uitvoering geschiedt onder directe leiding van personen met rijke er varing en met vakkundige werklui. Men zou wel kunnen komen tot opdracht aan een bepaalde firma. Het opmaken van het plan geschiedt door de directeur van ge meentewerken; het techn. personeel van de Prov. W.S. is volkomen bereid denoo- dige aanwijzingen te verstrekken. Gehei men inzake samenstelling van de deklaag zijn er niet: (het materiaal komt kanten klaar),motorwals en wegploeg zijn aan wezig, technische moeilijkheden komen dus feitelijk niet voor. .Bij uitvoering in eigen beheer wordt verder de aannemers winst uiigespaard. O De rij van sprekers wordt geopend door dhr Kikkert: ik zou gaarne nadere inlich tingen hebben, daar mijn haren te berge rijzen bij het zien van zoo'n groot bedrag. Voorz. stelt schorsing der vergadering voor, maar eerst merkt dhr Pisart nog op: Aanleg van wegen is altijd duur, maar als de weg nu maar best wordt. Laat hem maken door deskundigen. Neem de weg Den Helder—Alkmaar. Wat is daar eerst niet mee geprutst. Nu is hij in orde. Weth. Keijser: We zijn al drie, vier jaar bezig om het beste te zoeken en hebben de kundigste menschen gevraagd. We zijn het met u eens. Daar komt bij, dat we in plm. zes jaar alle kosten, boven 60 ct. per str. M. gemaakt, terug kunnen hebben, We hebben al meer dan f20.000 uit het wegenfonds ontvangen. Dhr De Graaf: Ik wil geen critiek uit oefenen. De weg moet goed aangepakt worden, maar je duizelt van de cijfers. We moeten de kosten in de toekomst niet onderschatten. Bij de aanleg ging het om, t 38000. ln tien jaar zou de weg geen on-i derhoud vragen. Maar we zagen anders. Ik hoop, dat de weg goed wordt en- zoo bewaard kan blijven. Over de kostenbere kening in vergelijking met een klinker weg zou ik graag nader worden ingelicht. Op voorstel van de voorz. wordt de ver gadering geschorst en de directeur van gemeentewerken uitgenoodigd de raad voor te lichten. Na plm. een halt uur wor den de openbare besprekingen hervat. Dhr De Graaf vervolgt dan: Met de in lichtingen van de directeur van gemeente werken ben ik tevreden. B.enW. zullen het werk liefst in eigen beheer uitvoeren. Ik vind openbare aanbesteding beter, zoo noodig met de bepaling, dat Texelsche werklui moeten worden gebruikt. Voorz.: Wij verkeeren in de gunstige positie, dat onze directeur op wegenge- bied veel gezien en gehoord heeft, met ons materiaal kunnen wij veel beginnen. Wanneer we een openb. aanbest. hielden, zou het werk niet beter gebeuren. Dhr De Graat: Het toezicht zou ik wel aan de dir. willen overlaten, maar bij aanbesteding wordt er scherper gewerkt. Dhr Dros: Ik ben het met De Graat eens. Aan de vaste wal heeft men zwaar der walsen. Zou de onze niet te licht zijn? Weth. Keijser: Voor het aanpersen van het dek is hij wel voldoende. Die van de Dertig Polders is maar halt zoo zwaar. Wat de uitvoering betreft, zal „eigen be heer" goedkooper zijn. Weth. Vlaming: De aannemer zou het materiaal niet goedkooper ontvangen en bovendien moet hij nog winst maken. Wij kunnen ons voorstel economisch verant-, woorden. De directeur ziet er niet tegen op. Op een vraag van dhr Leber, wat of de ingenieur van de prov. waterstaat van ifttvoering in eigen beheer denkt, ant woordt de voorz., dat die daar geen be zwaar tegen maakt. Dhr De Graaf zou het zeker ongepast vinden, wanneer het werk aan een be- Daalde firma werd gegund, maar weth. <eijser ziet hier niet tegen op; als die fir ma maar goed bekend staat en goed werk levert. Zoo denkt ook Weth. Vlaming er over, die er nog op wijdt, dat B.enW. geen bepaalde firma op het oog hebben, (Zie vervolg in het Tweede Blad.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2