Texelsche Courant van Woensdag 4 Febr. 1931. Neus en Borst Gemeenteraad van Texel Texelsche Berichten Vervolg van het Ie blad. Dhr Dros vindt het een beroerde boel, dat men voor het materiaal op een enkele firma, die de alleenvertegenwoordiging heeft, is aangewezen. Weth. Vlaming geeft toe, dat concurrentie uitgesloten is. Weth. Keijser vindt het moedig van de directeur te adviseeren het werk in eigen: beheer uit te voeren. Dhr Kikkert: En ik bewonder de moed,, de overmoed van B.enW. om het werk zoo reusachtig, zoo grootscheeps op te zetten. Er wordt van zwaar verkeer ge sproken. Maar er zijn wel drukker wegen. Wel krijgen we uit het wegenfonds geld terug. Het is leven boven onze stand, in de hoop, dat een erftante wel betalen zal. Voorz.Ja, die erftante gaat over zes jaar dood. Dhr Kikkert: als we dan maar niet ach ter het net visschen. Voorz.: Dat zal menschelijkerwijs gesproken, wel niet ge beuren. Wij gaan niet over één nacht ijs. Dhr Kikkert: Ik zag menschen over drie, vier nachten ijs gaan en er toch door zakken. Als B.enW. het durven wagen, waag ik het echter ook. Voorz.: We moeten het wel wagen. Weth. Keijser: Het is geen waagstuk. Het snelverkeer stelt hooge eischen. Het is mijn plicht mee te werken om Texel een voordeel te bren gen. In 6—7 jaar krijgen we het geld, zeker uit het wegénfonds terug (boven 60 ct. per str. M.) Het ware te wenschen, dat ook de polderbesturen er vier jaar gele den zoo over hadden gedacht. Eierland had dan wel f 40.000 en de Dertig Pol ders zeker wel f20.000 in de zak gehad. Maar die willen eerst ontvangen en dan uitgeven. Dhr Kikkert: Als alle polders zoo op het wegenfonds zaten, als de bok op de haverzak, zou de rekening er wel anders uitzien. Weth. Keijser: Gedu rende tien jaar worden geen nieuwe pri maire wegen op het wegenplan gebracht. Er is alle kans, dat we alle geld of het grootste deel terugontvangen. Dhr Dros: De prov. krijgt in plaats van 35 pet. misschien 40 pet. uit het wegen fonds. Dat is een lichtpuntje. Ik betreiir1 dat een klinkerweg duurder is, want deze is mooier en wordt geleverd door de Holl. industrie. Weth. Keijser wijst er nog eens op, dat alle geld, door de gemeente aan de wegen besteed, boven de 60 ct. per str. M. terugontvangen is. Dhr Dros: maar het aantal wegen, dat in aanmerking komt, wordt ook grooter. Dhr Pisart: Ik zou voor een deel ge schoolde krachten nemen. Dhr De Graat wenscht stemming over zijn voor- 'stel: Geen eigen beheer maar openb. aan besteding. Dat is volgens zijn principe. Weth. Keijser zou de keuze liever aan B.enW. zien overgelaten. Als de ge meente het werk uitvoert, kunnen weer verscheiden werkloozen geholpen worden. Ook dhr Epe is tegen aanbesteding. Eerst wordt gestemd over het voorstel van B.enW. met uitzondering van de wijze van uitvoering. Uitslag: aangenomen z.h. st. Vervolgens over het amendement-De Grata: uitsluitend openb. aanbesteding. Eerst vraagt nog dhr Leber, ot de gun ning niet kan worden voorbehouden, als de prijs tegenvalt, waarop de voorz. ant woordt, dat de gunning dan toch door moet gaan. Er wordt gestemd, en de uit slag is, dat het amendement verworpen wordt. Vóór aanbesteding stemmen de heeren De Graaf, Dros en Pisart, blanco dhr Leber. Hiermee eindigen de discussies. Bden W. zullen alsnog opnieuw onderzoeken, wat het beste is: eigen beheer of openb. aanbesteding. 13. Borgstelling voor credieten aan akkerbouwers. De Prov. Staten hebben de mogelijkheid opengesteld., om onder borgstelling van Provincie (70 pet.) en gemeente (30 pet.) aan akkerbouwers tot 1150 per H.A. en hoogstens f4000 totaal voorschot .tever- leenen, wanneer hun nood uitsluitend het gevolg is van de huidige crisis. Het voorschot wordt voor een jaar verleend, doch deze termijn kan verlengd worden en wordt verleend door de boerenleen bank. Ot de garantie verstrekt wordt, beslissen B.enW. na behandeling der aan vrage in een gemeenschappelijke vergade ring met een vertegenwoordiger der boe renleenbank en eener plaatsjelijk landb., vereen. Een afwijzende beslissing kan niet worden genomen dan nadat belanghebben de in zoo'n vergadering zijn aanvrage heeft kunnen toelichten. Niet uitgesloten wordt geacht, dat 3540 akkerbouwers voor totaal f 100.000 aan voorschotten in aanmerking komen. Dhr Dros: De credieten hebben niet veel om het lijf. Er zal weinig gebruik van worden gemaakt. Ze worden immers voor een jaar gegeven. Het is een lap middel, dat de zaak nog erger maakt. Er wordt door sommige akkerbouwers wel zooveel verloren, als het crediet bedraagt. Alleen voor het geval de toestand spoe dig verbetert, zullen de credieten helpen. Voorz.: De credieten kunnen zoo noo- dig worden verlengd. Dhr Kikkert: Ged. Staten weten er meer van. Persoonlijk heb ik inzake credietver- leening, 17 jaar ervaring. Het is een mooi werk, maar kat zal er zijn zoolang er! koren is. Houdt ze drijvend, want anders gaan ze en daarmee de maatschappij naai de kelder. Gelukkig dat de schapenteelt goed was. De bank is in dat opzicht een goede thermometer. Weth. Vlaming: De polsslag der maat schappij. Dhr Kikkert: Het crediet zal helpen. Ik ben er voor 100 pet. voor. Dhr Leber: Dhr Dros ziet de zaak wat donker in. Er zijn immers menschen, die anders geen borg kunnen krijgen. Voorz.: Het doet me genoegen, dat de zaak wordt geapprecieerd. Dhr Dros: Ik ben er niet tegen, maar verwacht niet, dat er veel gebruik van wordt gemaakt. Dhr Kikkert: De centrale bank stelt haar voorwaarden natuurlijk. Dhr De Graat juicht de woorden van dhr Kik kert toe, maar verwacht, dat een Salo- mo's wijsheid vereischt wordt, om 't geld daar te geven, waar het noodig is. Er zul len, meent hij, wel haaien om het kreng komen. Hierna wordt het voorstel aangenomen z.h.st. RONDVRAAG. Dokter Keidel. Dhr De Graaf brengt B.enW. hartelijk dank en gelukwensch over van dokter Keidel. Voorz. dankt dhr De Graaf en verzoekt hem aan dokter Keidel de groeten te wil len overbrengen. Dorpsverfraaiïng. Dhr De Graaf krijgt op zijn vraag of niet spoedig met aanleg van plantsoen aan de Koogerstraat wordt begonnen, een bevestigend antwoord. School Oudeschild. Op de vraag van dhr De Graaf of aan besteding van de school te Oudeschild reeds in zicht is, antwoordt de voorz. ook bevestigend. Een datum is nog niet be paald. Onderwijs. Dhr Leber klaagt over het feit, dat de school te Z.-Eierland zoo vaak van onder wijskrachten verstoken is. Dhr Bonne werd benoemd te Krimpen-a.d.-IJsel, zijn tijdelijke opvolger in Friesland. Voorz. schrijft de moeilijkheid aan algemeen ge brek aan leerkrachten toe. Weth. Keij ser zou in overweging willen geven een reserve te engageeren. Gesticht van Weldadigheid. Dhr Pisart vertelt van een bezoek, dat hij aan het Gesticht van Weldadigheid bracht. Hij noemt de toestand daar be treurenswaard. In een kamertje, dat niet verwarmd kon worden, lag een verpleegde die een paar maal per dag verschoond moest worden; in nog een ander kamertje eveneens zonder kachel, verbleef 'n verpleegde, die min of meer kindsch was en geen ander vertrek wenschte. De badkamer moet het zonder verwarming stellen. De W.C.'s staan buiten, wat bij slecht weer en 's avonds voor vele ver- fileegden bezwaar oplevert. Hierin moet verbetering komen. Het gebouw moest van centrale verwarming worden voorzien. Er wordt veel gedaan voor de jeugd, laten we de oudjes nietvergeten. Verbetering lijdt geen uitstel. Voorz.: Er is indertijd een voorstel tot verbetering gedaan, maar het Armbestuur vond ons plan te duur. We wachten nu op een voorstel van de kant van hiet Arm bestuur. Door een lid van dit bestuur is wel over oentr. verwarming gesproken, maar toen ging het al tegen de winter. Weth. Vlaming: Dat dhr Pisart een be zoek aan het Gesticht bracht, en de raad er toe opwekt, vind ik flink, maar mijnder fraai is, dat hij in een openbare vergade ring met zoo'n schildering van het inte rieur voor de dag komt. Het Armbestuur had beter voor de dag moeten komen. Dhr Pisart: Er is veel van waar. Ik zal het bestuur achter de vodden zitten. Weg verbetering. Dhr J.Henkes vraagt om verbetering van de onbeharde weg achter Oudeschild nabij 't graanpakhuis van Dros. Voorz. neemt er nota van. Waterleiding. Dhr Henkes vraagt ten slotte in hoe verre door B.enW. onderzoek naar een! waterleiding is ingesteld. Voorz. deelt mee, dat al ve|el werk ver richt is, al veel berekeningen gemaakt zijn. Verkeersveiligheid. Dhr Kikkert vraagt de verkeersstrepen op hoeken van straten te vervangen door witte of blauwe keien. Voorz. ant woordt naar steenen met metalen koppen geïnformeerd te hebben. Deze kosten wel vier gulden per stuk. Fietspad. Dhr Kikkert vraagt verder naar de ver nieling van het fietspad door de duinen (zie vorig nr.) Voorz. zegt, dat de politie een onderzoek instelt. Te veel water. Dhr Vonk verzoekt tenslotte, verbete ring te brengen in de toestand te Oost, waar soms veel water in de berm der we gen staat. De voorz. neemt er not^ van en sluit vervolgens te half acht de openbare vergadering. Nog eeiiige tijd blijft de raad in comité bijeen. Lijst van eigenaars en houders van paarden. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van namen, welke lijst is opgemaakt inge volge artikel 17 van het Inkwartierings- besluit. Texel, 2 Februari 1931. De Burgemeester van Texel, W. B. GORT. Verkenen van voorséhotten aan akkerbouwers. E>e Staten dezer provincie hebben in hun vergadering van 16 December 1.1. be sloten Gedeputeerde Staten te machtigen de provincie borg te stellen voor de rich- tige naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke door akkerbouwers in de provincie, die naar het oordeel van Ge deputeerde Staten voor steun tot instand houding van hun bedrijven in aanmerking komen, zullen worden gesloten, echter met dien verstande, dat de borgstelling zich beperkt tot telkens 70 pet. der voor schotten, en onder voorwaarde, dat de overige. 30 pet. door de gemeenten hun ner woonplaats wordt gegarandeerd. De Raad dezer gemeente heeft Burge meester en Wethouders gemachtigd de gemeente voor bedoelde 30 pet. borg te stellen. Elke aanvraag zal behandeld moeten Worden in een gemeenschappelijk verga dering van Burgemeester en Wethouders met een vertegenwoordiger van de plaat selijke boerenleenbank, die het voorschot zal verleenen, en met een vertegenwoor diger van de plaatselijk organisatie, waar van de aanvrager lid is (Hollandsche maatschappij van landbouw, Christelijke boeren- en tuindersbond, R.-K. diocesane land- en tuinbouwbond.) Voorschotten worden slechts verleend aan personen, die van den akkerbouw hun hoofdbedrijf maken. Geen voorschot wordt verleend, tenzij op goeden grond is aan te nemen, dat het bedrijf daarmede bij ontwikkeling van nor male omstandigheden voldoende gebaat zal zijn, aflosising van het voorschot mo gelijk is en andere hulp op redelijke wijze niet te verkrijgen is. Voorschotten worden slechts verleend ter betaling van de arbeidsloonen en de bedrijtsbenqpdigdheden, welke voor de in standhouding der bedrijven noodzakelijk zijn. Voorschotten ten behoeve van levenson derhoud worden niet verstrekt. Het voor schot bedraagt ten hoogste f150 per hec tare en overschrijdt niet een bedrag van f 4000.—. De gelegenheid, voorschotten onder provinciale en gemeentelijke garantie aan te vragen, wordt opengesteld tot 1 Maart 1931. Aanvragen, na dien datum inge diend, zullen behoudens uitzonderingsge vallen, niet in behandeling worden geno men. De aanvragen moeten ingediend wor den aan Burgemeester en Wethouders. Bij de aanvraag legt de belanghebbende oter een door hem ingevulde en ondertee- kende vragenlijst. Formulieren voor de aanvragen, (tevens vragenlijst) zijn ter gemeentesecreta rie verkrijgbaar. Texel, 3 Februari 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1931 Mej. A. Brak, den Helder. O Maak het de post gemakkelijkAdresseer volledig en vermeld in elk geval naam en adres van de afzender. Ge voorkomt dan tijdverlies en andere onaangenaamheden. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Jan. 1931 Ingelegd f 12587.10 Terugbetaald 884 ,92 Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door bouwkundige N. Schermer aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer de Ruijter aan de Wilbelminalaan. De uitslag volgt hier. De uitvoering is aan de laagste inschrij vers gegund. Timmerwerk: M. Blom f1960! W.Bruin f 1792; Gebr. Schoenmaker f 1949; Bakker en Koorn f1830; Jb. Bakker f1799; Gebr. Timmer f 1890 en P. Kooger f 1585. Timmer- en metselwerk :J. Daalder f 3690. Metselwerk 1. Voigt f 1875 J. Trap f2296; C. Keizer f2140; N. Graaf 1415; H. Koorn f 2258 G. Logman f 2260 en L. Bruin f 2023. Schilderwerk: Z. Graaf f355; J. Boon f400; J. Vonk f352 en Roeper f340. Loodgieterswerk J Agter f 192 J. Kiljan f 136,50 en P. Oele f 179 Electrawerk J. Bruin Jz. f 46 Knopperts f52, - Giften voor het Witte Kruis. K. Z. Fz., Oudeschild f2, -. B. Pz., Oosterend f 1 OUDESCHILD. „Klein Tooneel." Naar we vernamen heeft „Klein Too neel" in studie „Onder eén dak". Dit was het eerste stuk, dat „Klein Tooneel" hier opvoerde. De bezetting is nu gedeeltelijk anders. Laag water. Zondagochtend was het water biezonder laag. Met de dienst van 9 uur uit den Helder kon de „Marsdiep" nog net de haven binnenkomen, doch om 11 uur wasi het onmogelijk weder te vertrekken. Het water is weggevallen tot 1.57 M. beneden N.A.P. De kanten van de haven lagen droog, zoodat vele schepen geducht scheet lagen, wat minder aangenaam is, als men aan boord woont. Even beoosten de haven ligt het z.g. Steenenhoofd, het baken hebben vele lezers wel eens ge zien. Dit lag nu gedeeltelijk droog, en men kon tot halfweg tusschen de dijken het baken loopen. Met een gewoon tij staat er ongeveer 1.75 M. water, nu wa ren de jongens er aan het wulken zoeken. Dorpskring „Steunt Eikaar". Bovengenoemde vereeniging, „het be grafenisfonds", hield Zaterdagavond in de „Zeven Provinciën" een algemeene vergadering. De voorz., de lieer joh. P. Dros, opent de vergadering, waarna de notulen door de secretaris, de heer G. Blom Jz., worden voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Alvorens de nieuwbenoemde penningmeester, de heer F.Blom Jz., verslag uitbrengt, wil hij eerst hulde brengen aan de oud-penningm., de heer P.v.d.Wiele, die ruim 30 jaar zijn beste krachten aan het fonds heeft gege ven. (applaus.) De heer Van der Wiele had om gezondheidsredenen ontslag moe ten nemen. Uit het financieel verslag stippen we aan, ontvangsten: saldo in kas 1584rente f214.80; verkochte obliga ties t 2434.50; afgeloste hypotheken 1 1297.50; rente hyp. f850.44; rente post spaarbank f 0.13en contributie f 1842.21. Totaal f7223,58. Uitgaven: 15 uitkeeringen f 1034; aflos- lossing geldleening f 15.—rente f67.40; gesloten hypotheek f 2000; en f500; sa laris f306; op de spaarbank geplaatst; f 0.13; geplaatst op Boerenleenbank f 1000; vergaderkosten f 16.05; drukwerk f 18.85; advertentiekosten f3.60; verzilveren effec ten 113.25; Verzekeringskamer 13.22; Ka mer van Koophandel f25.15. Totaal 16487.65. Alzoo een batig saldo van 1735.93. De bezittingen bedroegen aan hypotheken f 18387.50; effecten 13037.50; postspaarbank f 5.31boerenleenbank f 1000; saldo in kas f735.93; te goed aan. rente f551.97 en nog te betalen contri butie f22.40. Totaal f23740.61. Vorig jaar 122223.79. Vooruitgegaan 11516.82. De rekening was nagezien door com missarissen en wordt bij monde van de heer P. Hoogerheide Kz. voor in orde be vonden verklaard. Hij sluit zich aan bij de hulde, welke de penningm. aan zijn oud collega bracht. Tot commissaris wordt ge kozen de heer S. Smit Pz., die zijn Be noeming aanneemt. Bij de rondvraag wordt besproken de penningm. een beloo ning te geven voor de vele werkzaamhe den, welke hij zoo goed als gratis heeft verricht. Besloten wordt een gratificatie te verleenen, hetgeen aan het bestuur wordt overgelaten tot een bepaald bedrag. Een voorstel om de hypotheekrenten te ver lagen, kan geen ingang vinden. Tot reke- ningopnemers worden benoemd de heeren C.A.Kackzor, W.Dijker en Joh. Hemel rijk. Met dank voor de aangename bespre kingen wordtde vergadering door de voorz. gesloten. Een munt uit de tijd van Karei V. In de Lunette is bij hel afgraven een oude munt gevonden van rood koper met het jaartal 1544. Ze moet de waarde van 1 cent hebben gehad. Iets voor het mu seum misschien? Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5