Landbouwhuishoudonderwijs. Een druk bezochte tentoonstel ling, welke aan haar doel möèt beantwoorden. In tegenwoordigheid van verscheiden raadsleden en andere genoodigden, be stuursleden van Alg. Texelsche Midden- standsvereeniging, onderwijzers en verte genwoordigers van landbouworganisaties, werd de tentoonstelling, gehouden in de landbouwschool, Zaterdagmiddag te half drie door de heer J. S. Dijt officieel ge opend. Burgemeester en wethouders wa ren verhinderd aanwezig te zijn. Als voorz. van de Stichting Lagere Landbouw school was het spr. een aangename taak deze tentoonstelling te openen. Ze heeft ten doel grooter bekendheid te geven aan en belangstelling te wekken voor land- huishoudonderwijs. Elders, zooals b. v. te Schagen en Alkmaar, heeft men scho len, waar dit onderwijs gegeven wordt. Bij voldoende belangstelling zal ook Texel er mee worden verrijkt. Het idee ging uit van de heer H.Klimp, die het in een ver gadering van de Landbouwschool ter sprake bracht. Gaarne heeft't bestuur zijn medewerking verleend. Dit onderwijs toch is van een zeer aantrekkelijk karakter en stelt zich o.m. ten doel, het meer aantrek kelijk maken van de huiselijke haard. En wat kan men meer verlangen? Spr. durfde zich niet wagen op onbekend ter rein, maar constateerde gaarne, dat het aan gulle medewerking met ontbrak. In het biezonder bracht hijdank aan de da mes Piet en Van der Weyde, van de Land- bouwhuishoudscholen resp. te Schagen en te Alkmaar, die zich zooveel moeite had den gegeven voor deze tentoonstelling, evenals mej. S. Klimp en de directeur der L. Landbouwschool. Allen, die tot het organiseeren van deze tentoonstelling had den bijgedragen, bra.ht spr. hartelijk dank Hij hoopte, dat een druk bezoek hun be looning zou zijn. In ons vorig nummer hebben we in korte trekken van wat hier te zien en te leeren was al wat \erteld. Er was veel en velerlei en alles kwam, door de keurige opstelling volledig tot haar recht. Het lokaal leende er zich uitstekend toe. Ver meld zij de medewerking, welke men van de N.V. Vlessing en bloemist Kortenhoe- ven heeft mogen ondervinden. Gelukkig is het aantal bezoekers (sters) biezonder groot geweest, vooral Zondag. Er werd 'n presentielijst bijgehouden, zoodat kon worden vastgesteld, dat plm. 600 perso nen van hun (haar) belangstelling hebben doen blijken. Deze groote opkomst houdt een belofte in voor de toekomst, waarin het zeker mogelijk moet zijn een land- bouwhuishoudschool alhier te stichten. Zij, die voor het onderwijs aan een zoodanige school in aanmerking willen komen, ge lieven zich ten spoedigste op te geven aan de heer H. Klimp. Thans is het ijzer beet en de tijd daar, om het te smeden. Wan neer zich een behoorlijk getal leerlingen aanmeldt, zal ons gemeentebestuur niet aarzelen zijn medewerking te verleenen aan de vestiging eener Texelsche land- bouwhuishoudschool. Zoo ergens, dan .is zoo'n school zeker op Texel met z'n ge- isoleerde ligging op haar plaats. In verband met de groote toevloed van kopie voor dit nummer, zullen we een nadere beschrijving opnemen in ons blad van Zaterdag a.s. Sportnieuws. Men schrijft ons: Onder groeiende belangstelling en be gunstigd door goed korfbalweer, heeft heeft Zondagmiddag Udi van de Koog kans gezien Verdo-Nigro met 70 in te maken. U.D.I. was sterk samengesteld, terwijl Verdo-Nigro, door ziekte en de wedstrijd van Z.V.S. aan Cocksdorp een zwakke ploeg had. Voor de rust beschikte Verdo-Nigro slechts over 5 heeren, waar om de aanvoerder van Udi ook een heer uit liet vallen. Na de rust waren de twaalftallen compleet. De heeren Kiewiet, korfballers bij uit nemendheid, zijn zeer vast in het doelen, op vrij regelmatige tijden gingen de doel punten er in. Volgende keer maar weer beter, Verdo-Nigro. o De adsp. wedstrijd A—C, die Zondag werd gespeeld, eindigde wederom in een groote nederlaag voor C. Enkele jongens (3 maar) waren zoo vriendelijk, om zóó laat mogelijk at te berichten en dus hun elftal in de steek te laten. A won gemak kelijk. Toch moet de tegenstand van C geroemd worden, waar in de verdediging Arie wonderen deed. Ook J.Br. speelde uitstekend en ware er nog slechts één speler meer geweest, de uitslag had er anders uit gezien. Vooral na de rust trok C nog dikwijls ten aanval; C wist veelal verwarring in de A-verdediging te bren gen. A. heeft over het algemeen aardig gespeeld. Dikwijls werd goed gecombi neerd. Er werd te weinig met de achter hoede rekening gehouden, waardoor men veelal buiten spel kwam te staan. Uitslag 71 voor A. A en B hebben nu elk 3 punten uit 2 wedstrijden. C.'s lijstje is nog blank. o— Zondag a.s. speelt B—A, aanvang 2.15. De winnaar van deze wedstrijd is vrijwel Keker van het kampioenschap. Texel I—N.Niedorp 1:5-1. Deze belangrijke wedstrijd tusschen twee gegadigden voor de bovenste plaats werd door T. met mooie cijfers gewon nen. T. heeft nu 16 punten uit 10 wed strijden. Toen scheidsrechter Crabbendam de beide captains bij zich ontbood en na de de gebruikelijke begroeting liet opgooien, moest T. voor de wind spelen, welke schuin over het veld stond. N.Niedorp trapte at en T. nam de aanval over, maar deze liep dood op de uitsteketnjd spelende backs. Ook de aanvallen van N.N. strand den op de uitstekend spelende T.-backs. Voorloopig ging het spel gelijk op en bleven doelpunten uit, totdat N.Ran met een keihard schot de keeper geen schijn van kans gaf. T. had met 10 de leiding en er brak een luid gejuich los. Nadat er over en weer nog eenige aanvallen on dernomen waren, welke geen doelpunten opleverden, floot de scheidsrechter rusten en was de stand 10 voor T. Na de thee werd er direct weer flink door beide ploegen aangepakt en was T. spoe dig weer de aanvallende partij. Doelpun ten bleven niet uit. Het spel was nog maar eenige minuten aan de gang, toen Winter de T.-voorsprong met een pracht- schot vergrootte: 20. Nu was T. niet meer te houden en ondernam aanval op aanval en het was nu N.Ran, die aan de onzekerheid een einde maakte. (N.Niedorp gat de moed niet op en gaf de wedstrijd nog lang niet gewonnen). Hij joeg no. 3 tusschen de touwen, toen speelde T. rus tiger door, maar ofschoon N.N. menige aanval ondernam, gelukte het hun met een doelpunt te maken. Ook T. zette me nige aanval op en nu was het weer Win ter die voor het 4e doelpunt zorgde. N.N., speelde nu een verloren wedstrijd. Door het te ver opdringen van een T.-back ge lukte het N.N. door een prachtschot, de achterstand te verkleinen: 41, N.Niedorp was nu nogal eens de aanvallende partij, maar de uitstekend spelende backs, gehol pen door de halfIinie, waarin vooral De Graaf en R.Ran uitblonken, zorgden voor zuivering van het veld. Ook Koos heeft; een zeer goede wedstrijd gespeeld. Daar hij vlugge spelers tegen zich had, was zijn plaats niet gemakkelijk. Er moest toen nog twintig minuten gespeeld worden, met stand 41 voor T., toen er uit een: goed opgezette aanval door H.Ran met 'n prachtig schot 5- 1 gemaakt werd. Niettegenstaande de groote achterstand en ziende, dat men verloren spel speelde, hield N.N. toch vol, en gaf zich niet ge wonnen, wat zeer sportief is. Nu verliep ■de tijd en met T. in de aanval blies de scheidsrechter einde. T. had deze zware' wedstrijd verdiend gewonnen, ofschoon T. in zes weken geen wedstrijd gespeeld had. Nu de volgende Zondag naar W.Waard, welke vereeniging op eigen veld nog on geslagen is. Supporters gelieven zich vroegtijdig op te geven. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: De opinie over ,deze wedstrijd liep nogal uiteen. Daar T. een lange rust periode achter zich had, was men niet ze ker van de uitslag, waarvan veel afhing, maar nu is gebleken, dat we met deze ploeg de toekomst gerust tegemoet kun nen gaan. T. heeft een schitterende wed strijd gespeeld, en deze met eere gewon nen. Het publiek heeft genoten en de wegblijvers hebben veel gemist. Ik heb enkele spelers genoemd, maar ook de niet genoemde hebben het hunne bijge dragen om deze wedstrijd met eere te win nen. Met eenige punten vóór staande, moet men niet verslappen, maar door blij ven spelen tot het eindsignaal klinkt. Eer der kan men de wedstrijd niet als gewon nen beschouwen. Dus in 't vervolg'vol houden tot het einde, hoor. JubileumW. v. Twuijver. Het heeft onze plaatsgenoot, de heer W. van Twuijver, brigadier rijksveldwacht die Zaterdag zijn zilveren jubileum vierde, aan belangstelling niet ontbroken. Bij monde van de districts-commandant werd hem te Den Helder het zilveren dienst- kruis uitgereikt, terwijl hem des avonds door een deputatie uit het gemeente-po- litie-personeel 'n fraaie schemerlamp werd werd aangeboden. (leverancier-F. Mittel- hauser.) Tevens mocht de jubilaris een mooie leunstoel in ontvangst nemen als geschenk, hem door de rijkspolitie ge offreerd. Het heeft daarbij aan hartelijke toespraken niet ontbroken. De heer Van Twuijver was met deze bewijzen van medeleven zeer ingenomen en bracht er hartelijk dank voor namens hem en zijn gezin. Het was een dag, om niet te ver geten. Nader vernemen we, dat burgemeester Oort de jubilaris met een fraaie bloemen mand vereerdeook de buren lieten zich niet onbetuigd. Verloting NV. Vlessing. De N.V. Vlessing heeft gedurende de uitverkoop een ieder in de gelegenheid gesteld om te raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven stilstaan. De juiste tijd was 7 uur 24 mnt. 6 sec. G. Zoetelief, Parkstraat, raadde 7 uur 25 mnt 0 sec. en was de juiste tijd het meed nabij. Als beloonmg mag gekozen worden tus schen een dressoir en een naaimachine. DE WAAL. Kerknieuws. Aan de stemming voor gemeente of kiescollege in de Ned. Hen', gemeente alhier namen 20 personen deel, die allen op de gemeente stemden. OOSTEREND. „Gods werk in Rusland." Vrijdagavond hield Ds. Buskes een le zing over Rusland, „Martelaren van deze tijd." De vergadering wordt geopend met het zingen van: „Een vaste Burg". Daarna gaat Ds. Buskes voor in gebed. Gelezen wordt Matt. 24 vers 1:14. We zullen, aldus spr., vanavond spre ken over het werk Gods in Sovjet Rus land, over het lijden en de volharding van de christenen in Rusland. Boven de Sibe rische kapel te Moskou heeft de bolsje wistische regeering met gouden letters laten schrijven. Godsdienst is opium voor het volk". En inderdaad dit is de beschou wing van hen over elke religie. Men heeft met God afgerekend. Lenin en Stalin zijn de goden van Rusland. Het Marxis me is de levens- en wereldbeschouwing. Het Marxisme is in Rusland op de meest konsekwente wijze doorgevoerd. God en hemel zijn uitvindingen van de mensch- heid, die in ellende is. Als eenmaal de communistische heilstaat gekomen is, zal dit begrip vanzelt verdwijnen. Deze Le- nin-theologie, wordt de kinderen reeds ge leerd op de scholen. Zoo erg is de haat van de Sovjets, dat het uitspreken van ae naam God en Christus reeds als een vergrijp beschouwd wordt. En vergrijp wordt in Rusland streng gestraft. Men re geert er met pistool en sabel. De ergste schrik is het leger van de geheime politie. Door het geheele land heeft deze haar spionnen. God dienen wordt hierdoor on mogelijk gemaakt. In het eerst werden de secten nog be gunstigd. De Bijbel mocht nog vrij ge drukt worden. Maar men heeft bemerkt, dat de Bijbel een kracht is tegen het Bolsjewisme. Toen is de bijbel een ver boden boek geworden. In 1929 is men ook de strijd tegen de secten begonnen. Het is een punt, dat op het programma staat van het Vijfjaarplan. Een ander belangrijk punt is de opvoering van de productie. Het land is van de boeren afgenomen en nu in handen van de Staat gekomen. Men wil trachten onafhankelijk van het bui tenland te worden. De Zondag is afge schaft en men heeft de vijfdaagsche week ingevoerd, maar zoo, dat iedere dag slechts een vijfde deel vrij heeft. Vooral bij de boeren heeft dit plan groote tegen stand verwekt, maar tegenstand wordt ge straft met verbanning naar Siberië. Spr. Spr. citeert een Duitsch blad, waarin de ontbering der martelaren ontroerend ge kenschetst wordt. Alle tooneelvereenigin- gen moeten eenmaal per seizoen een anti-godsdienstig stuk opvoeren. Ook met het laatste Kerstfeest is er weer hard gewerkt. Aile schouwburgen openden met een anti-godsdiensfig voorwoord. Op het ijs werd een stuk gespeeld, dat de be storming van de hemel en de onttrooning: van God voorstelde. Kinderen van 14 jaar worden in anti-godsdienstige clubs opge nomen. Op de scholen wordt de preeken- bundel van de bolsjewisten verspreid. Hierin worden de bijbelsche verhalen be lachelijk gemaakt. Hoe moeten we, aldus spr., dit ver klaren? In de eerste plaats is het een bevestiging van wat de bijbel ons leert. De mensch is van nature geneigd God en de naasten te haten. Maar in de tweede plaats is er ook schuld bij de kerk. De kerk heeft haar plicht niet gedaan, toen ze vrijheid had. De vreeselijke Jodenver volgingen van vroeger jaren zijn mede 'n schuld van de kerk. De Grieksch-ortho- doxe kerk was veruitwendigd en Staats kerk geworden. Men liet het volk de bij bel kussen, maar men verklaarde Gods woord niet. Zooals nu het papier van de bijbel gebruikt wordt als pakpapier, zoo heeft vroeger de kerk het Evangelie als koopwaar behandeld. Gods huis was ver anderd in een huis van koophandel. Spr. vraagt: wat kunnen we doen voor de vervolgden in Rusland? Moeten we protesteeren. Spr. gelooft van niet. Wat heeft de protestbeweging uitgewerkt? Niets. Er is te veel eigen belang bij. Ame rika, een land dat meegeprotesteerd heeft, drijft handel met Rusland. Het hout, door de ballingen bewerkt en dat Rusland daar door goedkooper kan geven, dan andere landen, koopt men. Dat is het vreeselijke. Kunnen we dan niets doen? Zeker, we kunnen bidden. We kunnen onze gaven geven voor het werk, dat nog in Rusland gedaan wordt, tot Evangelieverkondiging. En we kunnen luisteren naar Gods roep stemmen, die vanuit Rusland tot ons ko men. Alle schijn-chistendom moet afge worpen. In Rusland is er geen plaats meer voor. Toen de kerken van goud waren, waren de harten van hout, nu er zelfs geen houten kerken meer zijn, zijn de harten van goud. Er is in Rusland een honger naar het Woord Gods. Dat de bijbel ook werkelijk eenkracht is tegen het bolsjewisme, toont de volgen de geschiedenis: Een jonge, ontwikkelde vrouw, fel atheïst, verliest haar man en kinderen. Op allerlei manieren tracht ze zich van het leven te berooven. Tenslotte schiet ze met een pistool haar beide oogen uit. Maar de dood wil niet komen. Haar haat tegen de godsdienst blijft even fel Een vriendin, die christin is, beweegt haar naar een christelijke bijeenkomst te gaan. Ze gaat, maar om de dwaasheid van het christendom aan te toonen. Ze wordt echter door de bijbel gegrepen en ze gaat nu Rusland door met de blijde boodschap van het Evangelie. Hierna leest spr. nog eenige gedeelten uit het pas verschenen boek: „Martelaren van deze tijd", waarin de ontbering en 't lijden, maar bovenal de volharding en blij moedigheid van veel predikanten getee- kend wordt. Deze herders vertoonen het beeld van de goede Herder, die bij het gevaar niet vlucht, maar bij de schapen blijft. Spr. eindigt zijn rede met de opwekking te strijden tegen alle verwereldlijking der kerk. Rusland is een brandend huis. Wij -wonen maar een verdieping hooger. In dien wij ons niet bekeeren, wij zullen insgelijks vergaan. Ons christendom is zulk een gemakkelijk christendom. Wij strijden om nietige verschillen. In Rus land valt dit alles weg. Daar steunt en troost men elkander. Evangelie met woord en daad. Het evangelie is nog altijd de eenige macht tegen de revolutie. Dat we gezamenlijk dit evangelie op ons eiland uitdragen. Spr. eindigt met dankgebed. Daarna wordt nog gezongen Ps. 72 vers 7 en 2. Vertooning Landstormfilm. De zaal van het gebouw van Chr. Be langen was geheel gevuld met belangstel lenden. Om ongeveer kwart voor acht gaat de heer Oolders, secr. van het verband Alkmaar tot opening over. Spr. zegt dank aan de aanwezigen voor het betoonde ge duld. De leiders waren een beetje te laat aangekomen. Spr. betuigt ook aan majoor Brcderode en adjudant Staring dank voor hun aanwezigheid. Verder wordt toege licht het instituut voor vooroefening en de B.V.L. Door deel te nemen aan de voor oefeningen, kan men, indien men slaagt, zijn diensttijd er door terugbrengen van 5ys maand op zes weken. Zeer zeker is dit voor landbouwers enz. van groot belang. Het doel van de B.V.L. is, niet militai- ristisch. We zullen hopen, nooit te be hoeven ingrijpen. „Als 't moet" is het de vies van deB.V.L., schitterend gekozen. Het doel is te waken voor het wettig ge zag. Men is wel geneigd om in de B.V.L. een militairistisch gedoe te zien. Maar dit is geheel verkeerd. Wij zijn niet militai ristisch, wanneer men ons maar met rust laat. Wanneer men z'n bezitting zou wil len aantasten ot zelfs willen weghalen zul len wij hiervoor in de bres springen. Hier in staat de B.V.L. in nauw contact met de politie. Men kan in het socialistisch streven voor eenzijdige ontwapening geen heil zien. Spr. hoopte, dat de afd. onder leiding van burgemeester Oort wegens onge steldheid niet aanwezig tot groote bloei zou komen. Dan wordt overgegaan tot vertooning van de film, welke 3 uur in beslag zou nemen. Eerst wordt vertoond de Land stormdag in Alkmaar. Een foto van het verband toont ons enkele bekende gezich ten. Verder worden gevolgd de manoeu vres, welke door de motor afdeeling enz. worden uitgevoerd. Hierna volgt een ko mische film. Dan „De Leger- en Vloot- film." Nadat deel I en II zijn afgedraaid wordt een kleine pauze gehouden. Hiervan maakt de heer Oolders gebruik om het brevet uit te reiken aan de scherpschutters Jn. Brouwer Pz„ A.Bremer en P. Vla ming Pz. Spr. wenscht hun hartelijk geluk en hoopt, dat zij nog eens mogen komen in afdeeling A, waar hun de medaille der koningschutters wacht. NieuweTeden kun nen zich opgeven bij commandant Kievits. Men kan er gemakkelijk weer af door eenvoudig te bedanken zonder eenige ver volging op te loopen. De leden worden opgeroepen in geval van binnenlandsche onlusten, indien deze een revolutionnair karakter dragen, om dan „als 't moet" schouder aan schou der te staan voor God, Koningin en Va derland. Spr. brengt hulde aan de plaat selijke leider, de heer H.P.Bolt en de hee ren Drijver en Trap, welke het initiatief namen tot deze avond. Het Landstormblad beveelt spreker warm aan. (voor leden t 0.75); sub-agent is Jn. G. Vlaming. De operateur toont vervolgens het ver volg der leger- en vlootfilm. Deze film toont ons de manoeuvres van allerlei aard, kruisers, torpedobooten, mijnenleg- gers en onderzeebooten, cavallerie en artillerie. De Koningin verschijnt enkele malen en volgt de oefeningen met span nende aandacht. Tot slot wordt vertoond de komische film „Tusschen twee vuren". De heer Oolders zegt tot slot nogmaals dank aan allen, die aan het welslagen van deze avond hebben meegewerkt en wenscht dan allen wel te rusten, waarna de menigte, ongeveer 150 bezoekers, vol daan huiswaarts keert. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Zondagmiddag had hier een vriend schappelijke korfbalwedstrijd plaats tus schen Z.V.S. van den Burg en S.E.O.L. T.O. van hier. Mocht het S.E.O.L.T.O. de

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6