Hing FOSTER'C pepermunt Gsvatte Koude RugpijnNierenPillen %J| ADVERTËNTÏËN Dansclub Texel. Dinsdagavond a.s. B uur dansen in hotel Texel. De scheikundige analyseert, ~^het publiek proeft de aparte kwaliteit uan Holl. Mij. van Landbouw. In de onlangs gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur (Hoofdbe stuur) Holl. Mij. van Landbouw is behan deld geworden een verzoek van de afd. Texel. Gevraagd werd te willen bevor deren, dat voor het aanwerven van ar beiders voor de Zuiderzee-werken een an dere regeling wordt getroffen, daar de tegenwoordige een wegtrekken van arbei ders uit het gebied der arbeidsbeurs te Den Helder veroorzaakt. Opgemerkt werd, dat de afdeeling vermoedelijk niet juist is ingelicht, daar de regeling zoodanig is dat alleen onvrijwillig werkloozen .worden aangenomen. In de aanvang is hieraan inderdaad niet de hand gehouden, hetgeen nadeelige gevolgen voor de "boerenstand, met zich bracht. De afdeeling zou worden verzocht met de directeur der arbeids beurs te den Hekier in verbindilng te tre den. De zendingsfilm „Melawan Gelap" Omtrent de reeds aangekondigde zen dingsfilm deelt „Gemeentebelang" nog mee, dat ze „Melawan Gelap" is ge naamd. De film toont ons de zendingster- reincn in N. Sumatra, Borneo, M. Cele bes en N.Guinea en heeft ten doel o.m. liefde te wekken en aan te wakkeren voor en een duidelijk beeld te geven van het zendingswerk -en de ontzaglijke moeilijk heden ,waar de zendeling veelal mee te kampen heeft. De entreeprijs is gesteld op veertig oent; voor kinderen worden eventueel tegen 25 ct. entree na de school tijd kindervoorstellingen gegeven. Even recht zetten. In ons raadsverslag van Woensdag staat: „Want T. Platvoet kreeg geen voor schot". We moesten schrijven: „Want de arbeider, voor wie B. en W. een huis van T. Platvoet op het oog hadden, kreeg; geen voorschot. (Het huis was naar het oordeel van de minister te groot). Kerknieuws. De Doopsgez. Zusterkring vierde een derzer dagen in intieme kring zijn tienja rig bestaan in tegenwoordigheid van ds. Vis, eenige leden van de Kerloeraad, Jon gerenkring en Zondagsschoolbestuur. Er waren vele bloemen en bloemstukkeu. De voorzitster, mevr. Zuidewind-Keijser, hield een „feestrede", welke een mooi overzicht gat over de achterliggende tien jaar en zeer in de smaak viel. Ds. Vis constateer-i de met genoegen het wektoende werk van de kring. o De Oostenender Zusterkring zal begin Maart tot stijving van de kas een verlo ting op touw zetten. Prijzen worden gaar ne in ontvangst genomen aan de bekende, adressen. O De tweede gemeenteavond der Doops gezinde gemeente te den Burg is be paald op IS Februari a.s.; te Oosterend op 19 Februari. „De Lampen Brandend". LANDBOUWKUISHOUDONDERWIJS. (DOOR EEN VROUW) Toen 19 jaar geleden op de le April in een dorp in de provincie Groningen voor het eerst een cursus voor Ianrdbouw- huishoudondierwijs werd geopend, met 'n inleidend woord van de voorzitter der Landbouwvereeniging. was deze over dat feit, blijkbaar zelf eenigsz.ns verbaasd. Al thans hij zeide: „Als ik hier niet zelf stond en ik las morgen van deze gebeur tenis in de courant, dan zou ik het mis schien voor een leuke April-grap hebben gehoudenLandbouwhuishoudonderwijs voor meisjes"! Uit zijn verdere woorden bleek, dat hij er wel is waar wèl sympa thiek tegenover stond, maar toch ook vrij sceptisch, met andere woorden, dat het mooie plan wel een zachte dood zou sterven, zooals zooveel mooie plamqen. Zóó vreemd stond men negentien jaar ge leden nog tegenover dit onderwijs. Het bovenstaande speelde zich af in een voor uitstrevend dorp bij het openen van een der allereerste cursussen, die er in 't land gegeven zijn. Het was wat nieuws en voor velen beteekent dat „wat raars". „Als een Hollander wat zal beginnen, moet hij zich eerst goed bezinnen". O Was het dan inderdaad zoo iets geheel nieuws, dat Landbouwhuishoudonderwijs Voor ons land wel, maar voor de nabu rige landen al lang niet meer. Duitschland had een twintig jaar geleden al vele „Landwirtschaftliche Haushnltungsschu- len". Ook België, "Oostenrijk, Denemar ken en Zweden waren ons op dit gebied een heel eind voor. Of het nu alleen aan de behoudende zin van de Nederlander ligt, dat wij zoo ach teraan komen, of aan andere factoren, zul len we niet gaan uitzoeken. Liever bepa len we ons bij de stand van zaken op het oogenblik. Met enkele woorden kunnen we als 't doel van het hier bedoelde onderwijs aan duiden: de huisvrouw van liet platteland die kennis bij te brengen, die f.z behoeft! om haar taak zoo goed mogelijk te ver vullen, verder om van die. taak te gaan (of blijven) houden en liefde dan te kwee ken voor het leven op het land en het boerenbedrijt. Als we bedenken, hoeveel de huisvrouw kan bijdragen tot de wel- vaart en de'gezondheidstoestand van haar gezin door een doelmatige woninginrich ting en hygiënische bewoning, goede voe ding, een gezonde leefwijze, een goed en Zuinig beheer van de aanwezige mid delen, dan moet het ons verwonderen, dat het onderwijs, dat haar kan leeren die taak zoo goed mogelijk te vervullen, hier nog in de kinderschoenen staat. Om van de moreeie invloed, die er uitgaat van het begrijpen en waardeeren van de beteeke- nis van het boerenbedrijf en van eejii wel varende plattelandsbevolking nog maarte zwijgen. o— Tot zoover onze inleiding. We komen nu tot onze Zaterdag en Zondag hier ge houden tentoonstelling, waarop we in ons nummer beloofden nog eens terug te ko men. Reeds kon met vreugde worden ge constateerd, dat de belangstelling zeer groot was, zoodat het vermoeden veld wint, dat een school voor landbouwhuis houdonderwijs in onze gemeente zeker levensvatbaarheid zal hebben. Een schoone taak is dus weggelegd voor de stichting L. Landbouwschool om, in samenwerking met de diverse landbouworganisaties en steun van rijk en gemeende, de eerste stappen te doen om binnen afzienbare tijd tot stichting van zoo'n school op Texel te geraken. De heer H.Klimp zaï adhaesiebetuigingan gaarne in ontvangst nemen. Het moge er vele zijn, want hce grooter belangstelling, hoe eerder zaï Texel zijn landbouwhuishoüdsdhool be- ztten. O De tentoonstelling gat van het onder wijs, dat aan zoo'n school gegeven wordt, een duidelijk, zij het (door de groote om vang van dit onderwijs) nog geen volledig beeld. We laten hier het een en ander da revue passeeren. Het is niet juist te beweren, dat onze jonge meisjes in de praktijk van het huis houden absoluut voldoende kennis en vaardigheid opdoen, om later met fatsoen een eigen huishouding te kunnen inrich ten en in orde houden. Er wordt wel gesmaald op die „schoolsche geleerdheid" maar men doet hier verkeerd aan. Niet gaarne zouden we beweren, dat onder moeders vleugelen flinke meisjes niet tot degelijke huisvrouwen kunnen opgroeien. Integendeel maar overbodig zijn onze landbouwhuishoudscholen daarom nog n et. „Met schade en schande wordt men wijs", zegt het spreekwoord; de school is er, om die „wijsheid" (en ook vaardig heid) aan te brengen en die „schade en schande" tot een minimum te beperken. Zij leert het „hoe" en het „waarom", doet theorie en practijk hand in hand gaan en bereidt haar leerlingen in uitgebreide, zin voor op het leven, dat haar wacht. Voor de vrouwelijke jeugd ten plattelands is de landbouwhuishoudschool een niet genoeg te waardeeren instituut, .evenals-rde land bouwschool dat is voor een groot deel van onze jongens. Laat men zich dat toch goed bewust zijn. o Waschbehandeling is voor de ihuisvrouw een zaak van veel gewicht, welke een groot deel van haar zorg en tijd opeiscln. De school is daar om aan te geven „hoie" diverse kkedingstukken moeten worden behandeld, „hoe" diverse stoffen moeten worden gewasscben om niet te krimpen, niet te verkleuren, of op een andere wijze te bedierven. Fioe moet men zeem leeren handschoenen wasschen, hoe -glacé-hand schoenen, hoe een pluche tafelkleed, vitra ge-gordijnen, gebreide en gehaakte kleed jes? Op al deze vragen en honderden meer geeft de school een afdoend ant woord. Overzichtelijk wordt het geleerde op schrift gesteld en zoo komt de leer linge in het bezit van een schat van gegevens, welke haar in het latere leven van het grootste nut kunnen zijn. Maar er is meer, veel meer. In de meeste gevallen kan de huisvrouw zich niet de weelde veroorloven haar waschgoed door een wasscherij te laten behandelen, maar ook dan nog is de boel; niet altijd aan kant. De linnenkast be- 'hoort er keurig uit te zien, hetgeen niet beteekent, dat er veel geld aan ten kostej moet worden gelegd. Met het vouwen van lakens, handdoeken, servetten, etc. op de daarvoor aangewezen wijze en met zorg vuldige rangschikking daarvan is veel te bereiken. De tentoonstelling gaf er de bewijzen van. Woninginrichting is niet ieders werk en het is daaronj ycel goed, dat ook hier de school .fe.jhuipTfcflnt. Met eenige zorg, met eenige Qorliqlitipg kan zonder groote kosten onze kamen: gezellig worden ge maakt. „Licht en lucht" zij steeds het parool. j Dan zijn er tal van karyyeitjes, die een goed huisvrouw behoort ie kunnen ver- Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pij nen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wannéér doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze uw Drogist. richten, als daar zijn: het opknappen van messenheften, het motvrij opbergen van kleedingstukken, het poetsen van zil ver, koper, etc. en tal van werkjes meer. „Het is maar een wedt", de school stelt ook in dit opzicht tifet te leur. En zeg nu eens eerlijk, huismoeders: Zit ge niet met de handen in het haar, wanneer ge bemerkt, dat de houtworm zich in uw mooie dressoir heeft genesteld? Wanneer ge tevergeefs gelracht hebt vliegenvuil van uw houtwerk te verwijderen? Wan neer uw japon na liet wasschen zoo ,,slap a!s een vaatdoek" is gewonden? Wanneer zclh in uw theeketel zooveel ketelsteen heeft afgezet, dat het water veel langer tijd behoeft om aan de kook te komen dan noodig is? Heusch, het geld, aan land bouwhuishoudonderwijs ten koste gelegd, is goed4 besteed. Onderhoud van huis en huisraad is een belangrijk vak, daar het de beoefenaar leert hoe gemakkelijk geld, tijd en narig heid kunnen worden bespaard. Slechts ge durende enke'e dagen per week wordt de school bezocht, zoodat nog volop gele genheid bestaat om het geleerde m prac tijk te brengen. En dat is niet minder noodig. In een volgend artikeltje zullen we een paar andere vakken onder de loupe ne men. We raden intusschen aan het boven staande wel te willen overdenken en zoo noodig andere informaties in te winnen bij de heer H. Klimp, dir. L. Landbouw school. Vogelleven. Onze plaatsgenoot, de heer S. M. van der Gahën, spreekt Woensdag a.s. voor het „Kristlik Frysk Selskip" te den Haag in het „Clubhuis" aldaar over „De Fr.e- sche en Texeische Vogelwereld", toege licht door lichtbeelden. „It is wis de moeite wirdich", Vermeldt die convocatie „Kom allegearre." ochoolnieuvvs. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Joh. Witte, thans hoofd der R.K- School te Berkel-Roderijs, is uit 11 sollicitanten benoemd tot hoofd eene-r nieuwe z.g. dubbele school te den Haag. Een feestdag in ,,'t Gesticht". Woensdag vierde mej. de wed. Koning- Dekens als oudste verpleegde in het Ge sticht van Weldadigheid haar 89e ver jaardag, welk feit niet onopgemerkt voor bij is gegaan. Des middags werden de verpleegden door de heer R. P. Keijser onthaald op'slnaasappelen en bananen, bij de thee werden chocoladereepen en bruid suikers rondgedeeld; bij de koffie werd 's avoinds een krentenbroodje gepresen teerd, waarna met gebakjes en ranja de avond zijn glanspunt bereikte. Namens de jubilaresse en de andere verpleegden wordt de heer Keijser harte lijk dank gebracht. Wie volgt? DEN HOORN. Examens. Onze plaatsgenoot, de lieer K. Stoep- ker, leer.ing Z.V.S. den Burg, slaagde deze week te den Haag voor het examen 2e stuurman. DE KOOG. Er wordt aan gewerkt. Vreemd cliingenverkeer. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer, gevestigd te den Haag, heeft een uitbreiding van haar werkplan ter hand genomen voor buitenlandsche pro paganda, door het doen ontwerpen van diorama's, welke in buitenlandsche ste den zullen worden opgesteld en waarvan veel sucoes mag worden venvacht. De In deze diorama's in beeld gebrachte stads gedeelten, badplaatsen, ot plekjes natuur schoon zullen met de uiterste zorg geko zen worden, met het oog op de eischen van het modern toerisme. Een tweede propaganda-middel heeft de A.N.V.V. ter hand genomen door het laten' maken van een nieuwe film van Nederland, een smal film van S00 M. (normaalfilm (2000 M.) OOST. Bazar „Ooster-Fsnfare". Ten bate van de kas van het hier opi te richten fanfare-corps zal op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 6, 7-en 8 April in een nader aan te wijzen lokaal te Oosterend een bazar worden gehouden. Bijdragen worden door het bestuur gaar ne in ontvangst genomen. VLIELAND. Het Duitsche Jeugdhuis. Op initiatief van eenige Nederlanders werd ongeveer zes jaar geleden op ons eiland een Duitfech kinderhuis opgericht, hoofdzakelijk bestemd voor de verple- □□OODOÖOCOO ADVERTENTIES. ES3ID Texeische Courant, oplaag 2300 E32Ö exemplaren en gelezen HUIS AAN □SED HUIS, OVER HEEL TEXEL. - HET BESTE kunt ge hebben aan te bieden, HOE zal men het we- Q ten, wanneer ge niet adverteert O MEER WINST. iliiijjlliilillülllililiiiljlllüllllidllül ging van zwakke en hulpbehoevende kin deren uit Elberl'eid-Barmen en omgeving. In 1930 werden er niet minder dan 340 kinderen verpleegd. De gebouwen van de vroegere zeevaartschool, die o.a. voor dit tehuis in gebruik zijn genomen, zijn nog be.angrijk uitgebreid. Door deze instelling Wordt ook vertier gebracht onder de han deldrijvende stand en de ambachtslieden op het eiland. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 8 Februari. Burg, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Corttsdorp, 10 uur Ds. R.W.J.C. Hoek, van den Helder. Zuid-Eierland nm. half 4 Ds. Groenenberg. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Maandcollecte. Oosterend, vm 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Koog, 's av. half S Ds. v.'t Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfae. GEREF. KERK H V. Oosterend, n.m. half 3 ds Suskes nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. half 11 dhr. G.J. v. Staden uit Utrecht. Burg, 's av 7 uur dhr. G v. Staden i it Utrecht. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Smidts. Het lot van een nierlijder is vaak el lendig; dikwijls is hij niet in staat zijn werk te doen. Bij elke beweging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lende nen. Nare unnekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer ma ken. En de volgende dag is het weder juist hetzelfde; nieraandoeningen wor den niet van zelf beter. 159 Gebruik onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheu- matiek, spit ischias, blaasontsteking, nier waterzucht, nierzand en -grjjis enz. Fos ter's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en vei lig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. liacon. Heden ontsliep tot onze diepe droefheid in de hope des eeuwigen levens, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GRIETJE BREMER, na een langdurig en geduldig lijden in den ouderdom van 66 jaar en bijna 7 maanden. Uit aller naam, K. EELMAN Jbz. Oosterend, Texel, 4 Febr. 1931. Hiermee betuigt ondergeteekende, mede namens zijn familie, hartelijk dank aan allen voor de ontvangpn geschenken, huldeblijken en gelukwenschen op 3! Januari jl. bij ge legenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. W. VAN TWUIJVER. Den Burg, Februari 1931.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2