Uitslag aanbesteding. Gistermorgen te 11 uur is door Ingeni eursbureau Dwars en Verhey (Amers foort) voor rekening van polder Waal-en- Burg hier aanbesteed het bouwen van 'n poldergemaal met bijkomende werken. De raming beliep f30.000 Ingekomen waren drie biljetten: G. J. Boltje, Heerenveen f49540, C. Klinkert, Oud-Karspel 140450.— Jb. Daalder, den Burg f 27640. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. R.K. Candi daten voor de Prov. Staten. Namens het bestuur van de R.K. Kies- vereeniging alhier, deelt men ons mee, dat de uitslag van de Zondag gehouden stemming tot vaststelling van de lijst van candidaten voor de Prov. Staten aldus was: aantal uitgebrachte stemmen 114; van onwaarde geene; Politiek advies 39; Van Nuland 21Groen 1Kramer 1M. W. de Graat (de Cocksdorp) 50; Nolet 1; Molenaar 1. Vrijheidsbondafd. Texel. Naar men ons meedeelt is een dezen dagen hier een afdeeling „Texel" van de Liberale Staatspartij (Vrijheidsbond) opgericht met dertig leden. In het bestuur namen zitting de heeren M.O.Dijt, Voorz. C. J. de Lugt, secr. en A.Wierenga, penn. Dividend-T.E.S.O. over 1920-1925. We brengen in herinnering, dat door T.E.S.O. ina 1 Juni a.s. in het geheel geen dividend meer wordt betaald over de jaren 1920 tot en met 1925. Hebt ge nog te vorderen? Denk dan aan art. 20 van de nieuwe statuten, waaruit het bovenstaande voortvloeit. Orgaan Jeugdbond voor Natuurstudie. In het laatste nummer van Amoeba (no. 15), Orgaan van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, vervolgt C. C. Ebbinge Wubben zijn reisverhaal over Texel met aardige waarnemingen van schelpdieren, langsprietkreeftjes, die zich ingraven met hun sprieten; zeepienen, die zich hoorbaar in hun hol wegtrekken; over de voedings wijze van machiles, van blennius en van zeenaalden. ijs-gemoegans van korte duur. De ijspret is van slechts korte duur ge weest. Zondagmiddag werd de ijsbaan op de Elemert te twee uur geopend, uit sluitend voor leden. Het ijs bleek echter weinig weerstrand te kunnen bieden en vertoonde al spoedig verscheiden wakken; alleen de jeugd heeft er zich nog wat kunnen vermaken. In Burger-Nieuwlamd waren de omstandigheden wat beter, even als op de Geul bij den Hoorn, waar me nigeen van de onverwachte gelegenheid tot schaatsenrijden heeft geprofiteerd. In middels ziet het er niet naar uit, dat het vriezen zal doorzetten. In Febr. 1929 echter stond ons op dit punt nog heel wat te wachten. Ook al malaise aan het hot van koning Winter misschien? Giften Algemeene Wijkverpleging.. P. K., Harkebuurt f5.C.B. te Oos terend f3.J.v.'B., te Oosterend f5. P.V., te Oosterend f3.E.S.B. te den Burg f2.50. Lotelingen Lichting 1932. Het aantal ingeschrevenen voor de tnili- tare dienstplicht, lichting 1932, bedraagt 76; van hen hebben 32 personen vrijstel ling gevraagd wegens broederdienst. GEZINSZIEKENFONDS DEN BURG. Gisteravond hield Gezinsziekenfonds - den Burg-en - omgeving zijn eerste jaar vergadering in De Oranjeboom; er waren 55 leden aanwezig. De heer W. van Heerwaarden heet te ruim acht uur de aanwezigen welkom en deelt mee, dat het fonds, vergeleken bij de andere op het eiland, er goed voor staat. Vervolgens is het woord aan: de secretaris, de heer P. Sluisman. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend Het bestuur mag met voldoening terug zien, op wat in korte tijd is bereikt. Hoe wel nog niet alles is gedaan wat wij wen- schen, kunnen wij de verzekering geven, dat door het bestuur in deze richting hard wordt gewerkt. In Februari 1930 werd door eenige personen, o.a. door de heer D.Frank, als hoofdpersoon, het plan op gevat, om een gezinsziekenfonds op te richten. Hoewel men eerst op verschil lende bezwaren stuitte, werd de zaak krachtig aangepakt. Toen men van de zijde der dokters op de volle medewerking kon rekenen, nam het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren D.Frank, W. van Heenvaarden, A. Jonker en P. Kalis Cz. het besluit, een openbare vergadering te beleggen op 13 Februari 1930. De heeren Dogger en Dros van Oudeschild. waren zoo bereidwillig, om de vergadering met raad bij te staan en 't slot was de oprich ting van 'n ziekenfonds met voorloopig 60 gezinnen; 12 personen zouden tot huisbezoek over gaan en trachten zooveei mogelijk leden te winnen. Het resultaat hiervan was zeer gunstig. Op 24 Februari werd wederom een vergadering belegd, welke zich kon verheugen in buitengewone belangstelling. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren K. Geus, W. van Heerwaarden, G.Michels en P.Sluisman. Tot comissarissen werden benoemd de' heeren Jac. Buijs, P. Former en G. J. Logman. De heer W. v. Heerwaarden bracht dank aan de heeren leden van het) voorloopig bestuur, die deze zaak aan het rollen brachten, het grootste aandeel hier in had de heer Frank. Tot bode werd benoemd uit 17 sollicitanten de heer J. Witvliet Gz., welke keuze inderdaad schit terend is geweest. Onze bode is een stoere, en accurate werker, die de zaak een warm hart toedraagt. De penningmeester G.Mi chels vindt in hem een ijverige steun en is vol lof over de prestige wijze, waarop wordt samengewerkt. Op 17 Maart werd een aanvang ge maakt met het innen der contributie en op 1 April trad het fonds in werking. Het; aantal leden was bij de aanvang 762, en bedroeg per 31 Dec. 1930 1564. Hierop komen we echter terug, want ook de Koog en den Hoorn zijn van AprilDecember toegetreden, hoewel aanvankelijk alleen de bedoeling was, den Burg en de Waal aan een ziekenfonds te helpen. Het steeds toenemende aantal leden bewijst, dat ons fonds in een dringende behoefte voorziet. Kort na de oprichting werden stappen gedaan om een billijke regeling te treffen met de specialisten van Marinehospitaal en St. Lidwinastichting te den Helder voor eventueele operaties, enz. De overeenkomst, zooals die voor groote Ziekenfondsen bestaat, fl.per lid per jaar, wenschten de heeren met te aan vaarden. Zij eischten voor elke operatie t 25.en voor consult f 2.50. Voor ver schillende andere dingen werden tarie ven vastgesteld. Even willen we onder uw aandacht brengen, aldus het jaarverslag, dat door de heeren van het Marinehospi taal de hand is gehouden aan deze over eenkomst, doch dat door de St. Lidwina stichting hiervan is afgeweken, en hoogere bedragen op rekening worden ge steld, dan de afspraak met haar vertegen woordiger, Dr. S. van Heerde, Het ge volg was, dat deze hoogere kosten de patiënten in rekening moesten worden ge bracht. In verband met de vele aanvragen van elders, werden op 7 Mei pogingen aan- fewend, om den Hoorn en de Koog ook ij ons fonds op te nemen. Op de be treffende bestuursvergadering waar slechts één dokter mankeerde, werd met alge meene stemmen besloten daartoe over te gaan. De ééne dokter bleek er de volgen de dag tegen en daardoor ging de uit breiding voorloopig niet door. Tevens werd besloten de noodige maatregelen te, nemen om personen die aan den Burg en de Waal wonen en in het fonds te Oudeschild of Oosterend zijn ingeschre ven aan den Burg over te nemen. Op 26 Juni werd wederom een be stuursvergadering gehouden. Hierin werd door de doktoren voorgesteld om de Koog en den Hoorn in het fonds op te nemen tegen een verhoogd tarief van 5 ct. per soon boven 18 jaar. Hoewel door het be stuur tegen deze verhoogde contributie ernstige bezwaren werden aangevoerd, bleet ons niets anders over dan dit te ac cepteeren. Deze 5 ct. verhooging moest uitsluitend dienen voor afstandsgeld en tegemoetkoming in het onderhoud van de auto. Op 24 October werd door ons een ver gadering gehouden naar aanleiding van een bespreking met de voorz. van Zieken fonds Oudeschild, de heer T.Dogger n.l. om de verschillende fondsen op Texel te combineeren, aangezien ons bestuur van meening is, dat met één groot fonds meer te bereiken is dan met drie kleine fondsen. De heer Dogger gevoelde veel voor deze samenwerking, terwijl later gebleken is dat de leden van Oudeschild ook hiervoor zijn. Een verzoek aan Oosterend om tot samenvoeging te komen, werd door het Oosterender bestuur afgewezen, zonder dat de leden daarmede in kennis waren ge bracht. De ontvangsten en uitgaven waren Ontvangsten ziekenfonds f S465.5S Uitgaven f8365.89 Batig saldo f 99.69 Ontvangsten verplegingsfonds f 1701.55 Uitgaven f 1698.25 Batig saldo f 3.30 De ontvangsten overtreffen dus volgens deze cijfers de uitgaven. De 14 dagen, vooruitbetaalde contributie, het z.g. in leg - geld zit ook in de ontvangsten. Deze zijn bijna geheel verbruikt, dus hebben we feitelijk plm. f400 nadeelig saldo. Dit vloeit voornamelijk voort uit de speciatistenreke- ning. Kon door ons met de specialisten een tl.tarief worden aangegaan, dan was door ons aan hen niet meer uitbe taald dan f 1000.terwijl deze heeren thans 11500 ontvingen. Deze beschouwing neemt echter niet weg, dat wij thans, nog niet voor een tekort staan. Wat de toekomst zal brengen, weten wij niet. Het verslag sluit met de beste wenschen voor 1931. De secr. hoopt, dat het fonds' zal groeien en bloeien, en veel leed en ar moede mag besparen. Mocht het bestuur t.z.t. een beroep doen op de leden, dan rekent het bestuur op aller medewer king. Onder dankzegging aan de secr. wordt het verslag goedgekeurd. Aan het finantieel verslag ontkenen we, dat de ontvangsten van het ziekenfonds waren f 8465.58. Uitgaven: dokters 5619.98; specialisten f 1500.70; brillen,etc. 472.40; onkosten f252.81; bodeloon f270 en penningmeester f250. Totaal f8365.89. Overschot dus 199.69. (Voor verplegingsfonds zie jaarverslag.) Het aantal in ziekenhuizen verpleegden bedroeg 40, aantal ligdagen 575, aantal door specialisten behandelde personen plm 100. De rekening werd door de heeren F. van Heenvaarden, Fr. Kalis en L. Vonk in orde bevonden en door de vergadering goedgekeurd. De heer G. Michels ont vangt dank voor zijn accuraat beheer. Meegedeeld wordt, dat door de St. Li dwinastichting als regel niet meer dan vijt gulden extra door de patiënten te betalen wordt gerekend voor verband middelen, gebruik operatiekamer, narco se, enz. De heer P. Former treedt volgens roo ster at en is niet herkiesbaar. In zijn plaats wordt na drie stemmingen be noemd de heer Fr. Kalis met 27 stem men (op de heer D. van der Werf 25) Aan de heer Former wordt hartelijk danjc gebracht voor de bewezen diensten. Door het bestuur wordt voorgesteld de ziekenfondscontributie met ingang van 1 Maart te verhoogen met één cent per week per betalend lid. Dan komt voor alle dorpen, aangesloten bij den Burg, de contributie op 21 cent. Op heden betalen, den Hoorn en de Koog wel 20 ct plus 5i cent afstandsgeld voor de dokter; deze dorpen worden dus aanmerkelijk verlicht, wat billijk wordt geoordeeld. De heer Frank zou de gemeente willen laten bij passen; de heer A. Jonker meent, dat! de dokters wel wat meer tegemoet kun nen komen; de heer A. Stiggelbout wijst in dit verband op de lage benzineprijs., De lieer W. Bruin breekt een lans vo,or het bestuursvoorstel, dat vervolgens zon der hoofdelijke stemming wordt aange nomen. Bij de rondvraag dringt de heer B. Houtwipper op verhooging van het bo deloon aan, thans bedragende f7,50 per week. (Na afloop der vergadering bracht het bestuur dit op f 10.—). De heer D. Frank vraagt spoed te willen maken met de samenvoeging van de drie fondsen (besparing administra tiekosten) en wil bij tekorten een beroep: op de gemeente doen. Secr. Sluisman zegt dat aan die samenvoeging reeds druk wordt gewerkt. Op een vraag van de heer London deelt het bestuur mee, dat be woners van Gerritslanderdijkje en Wiesten nog niet kunnen aansluiten; de dokters zouden dan extra kosten rekenen. In de toekomst hoopt men hierin echter te voor zien. De heer Frank informeert nog naar! wat de dokters van het fonds ontvingen, waarop de heer Michels hem antwoordt, er tevens op wijzende, dat de dokters gemiddeld 80 K.M. per dag per auto af leggen en wel f8,per dag aan die auto ten koste moeten leggen. Tevens wees de penningm. op dewen- schelijkheid van een fonds voor heel het eiland. „Eendracht maakt macht". De gemeente zou zoo'n fonds haar steun zoo noodig niet onthouden. Zij moest voor de tekorten instaan. De heer Dap per informeert naar een reglement; dit is in bewerking. De secr. wijst er nog op dat voortaan viermaal per jaan gedurende 14 dg. gelegenheid bestaat om, als lid toe te treden; dit ter voorkoming van noodelooze drukte bij de administra tie. Echter kan ieder, die zich in de ge meente komt vestigen, meteen worden ingeschreven. Men lette er echter op, dat! de heer Michels voor fondszaken uitslui tend te spreken is Donderdagavonds van 7—10 uur. Hierna sloot de voorz. deze genoeglijke vergadering met zijn beste wenschen. OUDESCHILD. Zieken- en Verplegingsfonds. Een tekort van meer dan f 1500. Bovengenoemd fonds hield Zaterdag avond in de „Zeven Provinciën" zijn alg. jaarvergadering. Zooals in de regel, was de opkomst ook nu weer groot. De voorz. de heer T.Dogger, moest in zijn openings woord zeer pessimistisch zijn, daar het Verplegingsfonds een groot tekort heeft. De notulen werden door de secr., de heer Joh. P. Dros, gelezen en onder dankzeg ging goedgekeurd. Aan het verslag van de heer F. Blom, penm., ontleenen we: De ontvangsten bedroegen: aan contributie f 1427.57; inleggelden f21.48; rente t2.90 en 22.13; restitutie verplegingsgel- den t4S.Samen f 1522.08. De uitgaven 41 verpleegden Marinehospitaal, 9 ver pleegden R.K. Ziekenhuis te den Helder |en 5 verpleegden ziekenhuizen te Alkmaar, samen f2415; porto's, enz. 14.65. Totaal 12419.65. Dus een tekort van f897.57. Dit tekort, aldus de voorz., waarvoor door de gemeente een renteloos voorschot was verleend en een mooie gift was ingeko men van de heer R.P.Keijser Cz., moet worden gedekt. Een gedeelte zou via de gemeente door het Armbestuur moeten worden betaald en daarom zal de ge meente een verzoekschrift worden aange boden. Dit request was door het bestuurs lid A.Boon Jbz. opgemaakt en toegelicht; het was werkelijk goed opgesteld en werd na eenige discussie aangenomen, wat het zeer zeker verdiende. Het eerste kwartaal van 1930 had dit tekort vooral veroor zaakt. Niet minder dan 27 patiënten waren in de ziekenhuizen verpleegd, tegen 34 patiënten over geheel het vorige jaar. Ook is het tarief van de specialisten gewijzigd. Eerst werd betaald f 1.per lid per jaar, thans f 25.voor elke operatie en f 2.50 per consult. Dit moest het bestuur aan vaarden. Ook het ziekenfonds heeft een tekort De ontvangsten bedroegen: contributie 17500.70; extra heffing f318.50; saldo 124.32, rente f 14.48. Samen f7858.Uift- gaven: dokters f5182.53; specialisten 11613.04; salarissen 1344.25, bijrekening voor extra ritten enz. f557.45; nota's drukwerk enz. f76.85, verpleging elders f 10.restitutie contributie f6.— porto enz. f4.11. Samen f7829.23. Dus een ba tig saldo van f28.77. Evenwel is er nog een schuld aan de specialisten van f686.14 welke betaald moet worden. Dit bedrag wordt geheven met f 0.50 extra. Het tekort op verplegingsfonds zal door de leden bo ven 18 jaar moeten worden betaald a f 1.40 per lid boven een bepaalde welstands- grens. Het ledenaantal bedraagt totaal 944, waarvan 614 boven 18 jaar. De heer A. Boon Jbz., aftredende commissaris en niet terstond herkiesbaar, werd opgevolgd door de heer Jn. Henkes. Bij de rond vraag stelde de heer A.Boon voor de extra ritten van de dokter niet meer door het fonds te laten betalen (dit alleen met het oog op de slechte toestand van de financiën). Het bestuur van het zieken fonds te den Burg ter vergadering ver tegenwoordigd, verklaarde, dat in dit fonds de leden zelf de extra ritten beta len. Het blijft te Oudeschild echter zoo als het was. Bij de rondvraag braken de heeren G. Michels en W.v.Heerwaarden van het fonds te den Burg een lans voor één gezamenlijk ziekenfonds over geheel Texel, wat zeker voordeden voor de le den zou opleveren. Dit voorstel vond bij de vergadering groote bijval en er werd besloten in die richting te werken. Hier na volgde sluiting, met de wensch, dat de donkere wolken aan de hemel van het Oudeschilder fonds voorbij zouden mogen drijven. Inter Nos tweede „Vroolijke Avond." Aangemoedigd door het succes van de eerste „Vroolijke Avond" in dit seizoen, heeft „Inter Nos" besloten, zijn beste krachten te wijden aan een tweede avond van dit genre. Er wondt weer op 'n groote belangstelling gerekend en niet zonder reden. De advertentie in dit nummer kanj er meer van vertellen. Laag water. Vrijdag en Zaterdag met de dienst 4 uur 15 uit den Helder had men weer ge ducht te kampen met laag water: de boot kon de haven van Texel niet bereiken. In den Helder moest een uurtje worden gewacht tot het water voldoende was gewassen. We willen niet pessimistisch zijn, maar het kon nog wel meerdere malen gebéuren. Zou het ook kunnen zijn, dat de afsluitdijk er eenige schuld aan heeft? Wie onzer deskundige lezers wil ons op dit punt eens inlichten In vroe ger jaren deden zich die lage (en soms weer zoo hooge) waterstanden niet zoo vaak voor. Schip met noodsein. Toen het s.s. Marsdiep Zondagmorgen om elf uur uit de haven van Oudeschild zou vertrekken, bemerkte men op Texel- stroom een schip met een noodsein in top, ot tenminste een sein, waarmee men te kennengeeft, dat men hulp wenscht te ontvangen. Er werd naar de plek des on- heils gestoomd en daar bleek, het een motorsleepboot te zijn met twee bakken, met op een er van een kraan. De motor- sleepboot, „Cato" van Amsterdam, was onklaar. Het drietal werd door de Mars diep op sleeptouw genomen en te den Helder binnen gebracht. De sleepboot met haar sleep was Zaterdagmiddag van Wie- ringen vertrokken, onklaar geraakt, toen aan de grond geloopen, later weer vlot gekomen en met de Zuidelijke wind naar Texelstroom afgezakt. Daar had ze de ge- heele nacht liggen slingeren. Men kan zich voorstellen, dat de opvarenden blij waren, toen ze op sleeptouw werden genomen. OOSTEREND. IirtwijdÊng Geref. Kerk H.V. Naar we uit goede bron vernemen, zal het kerkgebouw der Gereformeerden H.V. alhier op Maandag 23 Februari a.s. officieel worden ingewijd. Hoe glad het was. Donderdagavond, zoo meldt onze cor- resp., had tnej. Eelman-Wuis het ongeluk, toen zij van den Burg naar Oosterend te rugkeerde, nabij Molenbuurt te vallen, waarbij zij ernstige kneuzingen aan haar pols opliep. Een arm gebroken. Zondagmiddag kwam het zoontje van de heer C. Timmer Jz.. bij het spelen zoo danig te vallen, dat hij zijn armpje brak. Zuster Mulder legde het eerste verband, waarna Dokter Boswijk de patiënt verder onder behandeling nam.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2