dssmrn Mo 4505 Woensdag 18 Februari 1931 44sleJaargan{ i Van 'mek tot week Wrijf Uw pijnlijke spieren Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: KLOOSTERBALSEM ADVERTENTIEN: tabletten ELSCHE COURANT OEN BURG:75 ct per '3 Maanaen Franco (3. post door geheel Nederland b p. 3 maandet Lo:se nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD&dE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Zaterdagavond. Een verrassende gebeurtenis. De fracties der Duitsch-Nationalen eni Nationaal-Socialisten hebben de Rijksdag, verlaten. Dit is het verrassendste feit vani de afgeloopen week. Men begrijpe wel, de 150 afgevaardigden waar het hier om gaat, ~hebben niet bedankt voor hun lid maatschap, zij hebben de deur wel achter zich dichtgetrokken, maar zij namen de sleutel vooorzichtigheidshalve mee:,,Als er een buitengewoon gemeene aanslag op het Duitsche volk wordt gesmeed, komen wij terug". En aangezien er natuurlijk in rechts-extremistische oogen heel wat is, dat men een „gemeene aanslag" kan noemen, komt de heele uittocht er op neer, dat men zich het recht voorbehoudt, al dan niet in de Rijksdag aanwezig te zijn, een recht, dat men formeel ook vroe ger had. Hoe Hitier het vindt. Het belangrijkste is natuurlijk, dat de Hitlerianen voor de meeste functies in de Rijksdag hebben bedankt, zoo o.a. voor het vice-voorzittersshap; maar het ver luidt, dat Hitier zelf, voor wie de uittocht een verrassing was: hij bestudeerde nabij München met eenige architecten de details van het te bouwen partij-paleis over dit bedanken over het geheel niet gesticht is. Vermoedelijk zal de heele affaire nog wel tot heel wat ruzie in dei nationaal-socialistische partij zelf leiden;' de revolutionnaire vleugel in die partij heeft ditmaal een verrassende zege be haald; de iets kalmer elementen zullen het opgeven van de Rijksdag-tribune wel dra betreuren. Wat aan de uittocht voorafging. De uittocht was voorafgegaan door de verwerping (Zaterdag) van alle tegen de regeering-Brüning gerichte motie's; hij werd gevolgd door een uiteraard veel rustiger debat over de buitenlandsche po litiek, dan men anders zou hebben beleefd, en ook minister Curtius kreeg het ver trouwen van het romp-parlement. Voors hands ziet het er danooic naar uit, dat het huidige Duitsche kabinet er niet zoo zwaar meer voorstaat, als men indertijd bij zijn optreden had gedacht. Rumoerig Spanje. Generaal Berenguer zou wel willen, dat van zijn regeering hetzelfde kon worden gezegd. Het heeft er weinig van. Zondag j.l. werd de pers-censuur opgeheven met het oog op de verkiezingen, die men op 1 Maart wil houden, althans als de kie zers wel zoo goed willen zijn naar de stembus te gaan. Het eerste gevolg van, de opheffing der censuur is geweest, dat de talrijke oppositie-bladen, die zoolang hun mond hadden moeten houden, onge geneerd scherpe aanvallen zijn gaan rich ten op de regeering. Het proces tegen de republikeinen, die sedert half December te Madrid gevangen zitten, is nog steeds niet begonnende studentenrelletjes duren voort en te Cadiz is alweer de algemeene staking afgekondigd. x Verder nieuws van het politieke front. Van de verdere politieke gebeurtenissen van de afgeloopen week is voorts nog van belang, de nieuwe koerszwenking, die is aangekondigd in de Britsche Pale- stina-politiek (men geeft thans de Zio nisten weer wat meer bewegingsvrijheid en zal dus de Arabieren weer verbitte ren), en het antwoord, dat de Sovjet-Unie en Turkije hebben gezonden aan de Euro- peesche studiecommissie; de twee Euro- peesche niet-Volkenbondsleden hebbende uitnoodiging om in Mei te Genève te ko men spreken over de wereldcrisis en haar, invloed op Europa aanvaard. Rusland met dit voorbehoud, dat het de uitnoodiging TELEFOON: N°.11 en «tramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en «pit met de beroemde AKKER'» verzacht verrassend snel. Geert goud zoo goed.' Man 1-5 regels: 60 ct Iedere regel meer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 6i| abonnement lagere regoipr||s ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met Purolpoeder li Bcldt artikelen li Apoth. en V IlN.Drogisten. niet hiertoe beperkt wil zien. Daarover zal nog wel menig hartig woordje ge sproken worden. De rampenlijst vermeldt in de eerste plaats de aanrijding door een trein van 'n autobus met passagiers bij Blerik, waarbij drie - personen werden gedood; de be waakte overweg bleek niet gesloten door onoplettendheid van de baanwachteres (moeder van 14 kinderen.) Verder de scheepsbotsing nabij de Japansche haven stad Kobe; 70 menschen kwamen er bij om het leven. Een treinbotsing in het station Krakau vergde 10 dooden en meer dan 40 gewonden. Giften voor het Witte Kru's. K.E., Oosterend t5.fam. A. B. te Oudeschild f7.50. Soiree T.O.P. Of de avond geslaagd is? Natuurlijk! Als de leiding berust bij de heer IJ.Witte, dan lijdt het geen twijfel of „het komt voor elkaar." De soiree was voor deze avond alleen toegankelijk voor de leden, hun ouders en enkele genoodigden. Toen de lieer' IJ. Witte met 'n kort opende, was de zaal flink bezet. Als eerste nummer van het programma werd opgevoerd „Robbedoes", een aardig blijspel in 2 bedrijven, waarom hartelijk werd gelachen. Mia v.d. Berg (Ali Jellema), komt thuis van de kostschool. Zij brengt het heele huis in opschudding. De oude gouver nante Marie Uilings (Neeltje Tiessen) wordt door haar zoo onstuimig omhelsd, dat zij bijna omver valt. Door een avon-1 tuurtje, dat Mia in de trein had, vergat zij op het perron naar haar ouders, mijn heer en mevrouw v.d. Berg, (resp. J. v. Lenten en Coba de Waal), om te zien. Als deze even later thuiskomen, ver wonderd hun dochter niet te hebben aan getroffen, komt Mia van achter het ka merschut te voorschijn en vertikt het met de man te trouwen, die door haar ouders voor haar was bestemd. Het tweede bedrijf brengt ons aan huis bij mevr. de wed. Wils (Henjny Keijser). Haar zoon Jo Wils (Gerrit Witte), die na een wereldreis als professor aan een universiteit is benoemd, droomt van een meisje, dat hij in de trein heeft gezien. Zijn moeder koestert echter het verlangen, dat hij met Mia v.d. Berg zal trouwen. Even later komen de Van der Berg's op visite. Ook Mia verschijnt in de deur. Wanneer zij de professor ziet, holt zij weg, want zij herkent in hem dezelfde heer, tegen wie ze bij de trein in jeugdige overmoed een lange neus trok. Jo snelt haar achterna en weet het klaar te spe len, dat ze weer binnenkomt. Na ophelde ring van het voorgevallene krijgt Jo zijn robbedoes, tot groote vreugde van de wederzijdsche ouders. Zeer aardig werd dit stukje opgevoerd, evenals het daarop volgend kluchtje „Het mannelijk Dienstmeisje." Mijnheer Jansen (A. Blom) gaat tegen de zin van zijn vrouw Clara (Betsie Dob) 's avonds wat veel naar zijn club. Haat dienstmeisje is weg en nu huurt zij een man als „meisje voor alles". Hiervoor dient zich Krelissen (A.v.d.Slikke) aan. Daar hij mevr. Clara eerst voor het dienstmeisje heeft gehouden, kijkt hij niet weinig verwonderd, als hij, gekleed in vrouwenrok en met 'n schort voor, uit de keuken komend, haar vindt in de ar- Arabië vooruit! De Arabieren-koning Ibn Saud, die veel belangstelling voor radio aan de dag legt en in zijn land verscheiden zendstations wil doen oprichten. men van haar man. Eerst wil hij deze de les lezen, doch als Jansen hem vertelt, dat Clara zijn vrouw is en hij geen man nelijk dienstmeisje in huis duldt, zal Kre lissen maar weer naar zijn Naatje terug gaan. Hierna volgde „Marmergroep Geloof, Hoop en Liefde", wederom voorgesteld door Ietje Ruijs, Betsie Roeper en Jannetje Oele. Evenals vorige week slaagde ook dit nummer weer uitstekend. Een donderend applaus bewees, dat het zeer in de smaak' viel. Door een achttal paren, allen leerlin gen van de afgeloopen cursus, werd hier na op het tooneel een 6-tal dansten uitge voerd. Het bleek, dat zij goede lessen hadden gehad, en dat de leiding niets te wenschen 'had overgelaten. De heer IJ. Witte bracht daarna dank aan allen voor de medewerking tot het slagen van de avond. Hem werd namens de leden van T.O.P., door mej. Nelly Dros Ad. als blijk van waardeering een keurige bloemenmand overhandigd. De heeren P. Boom en G. J. Logman ontvin gen voor' hun medewerking een kistje si garen. Hierna betrad de heer Jn. Kikkert het tooneel. In korte bewoordingen sprak hij' de heer Witte toe en schetste de moeite en zorg, welke de heer Witte zich ge troostte, om de leerlingen de kunst van het dansen bij te brengen. Ook de heer Boom, „de man van de muziek" werd 'n pluim op de hoed gestoken. Spr. besloot, zijn rede met een driewerf hoera voor Witte. De heer Boom richtte daarna het woord tot de aanwezigen. Hij bracht een woord van dank aan de heer Kikkert voor de waardeerende woorden tot hem gericht. Hij wees er tevens op, dat de heer Kik kert iemand is, waarmee voor het geven van dergelijke avonden uitstekend valt sa men te werken. Een donderend hoera voor de heer Kikkert was het slot van 't officieele gedeelte van het programma. Vóór het bal begon, werden aan alle aanwezigen papieren mutsen uitgereikt. Bij de rijke verlichting van de zaal, gaf dit een vroolijk aanzien. Het leek wel 'n bruiloft. Met genoegen kan zeker op deze avond worden teruggezien. Onbestelbare poststukken. Aan het postkantoor zijn terug te be komen, de volgende poststukken, van' welke de afzenders onbekend zijn, ver zonden in de eerste helft van Februari: Briefkaart: A. de Ruijter, Neder-Har- dinxveld. Brief: Munster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afd. L.O.F. OUDESCHILD. ,Inter Nos" gaf cein geslaagde avond. Zondag gaf bovengenoemde vereeniging een vroolijke avond in het R.K. bondsge- bouw, die goed bezocht was. De voorz., J.Bakker, zeide in zijn openingswoord dat de tijd voor de vasten te kort was om 'n groot stuk in te studeeren en daarom had men zich bepaald tot kleinere stukjes. Niet minder dan vijt één-acters stonden opliet programma. Als eerste werd opgevoerd „De verloving", een blijspel. We maken maken kennis met Herman van Gelder (P. Smit) dokter op een kleine plaats, zijn! vriend Willem Terhorst (Herm. Timmer) advocaat, mevr. van Gelder (Jans Witte) een tante van de dokter, juffr. Bidders (Jannie Bakker) huishoudster bij de dok ter, Jacob (Juul Timmer) de huisknecht, een lieer (H.Timmer) en diens dochter (N. de Graaf). Dc dokter is een vrijgezel; en heeft van verschillende moeders met huwbare dochters reeds de wenk gekre gen, dat het noodzakelijk voor hem was om in het huwelijk te treden. Om hieraan te ontkomen, stuurt hij enkele verlovings kaarten rond met een gefingeerde naam, Van de dame. Deze dame blijkt echter wel te bestaan, is een kennis van zijn tante.' Hij wordtdoor die tante gefeliciteerd, ten minste haar vader en dit geeft natuurlijk allerlei verwikkelingen. Het slot komt met de werkelijke verloving van „haar" en de dokter. Een zangnummertje (door C. Smit) „Liet, dierbaar Moedertje mijn" voldeed heel goed, pianobegeleiding R. Boom, die tevens tusschen de nummers muziek gaf. „Om de duiten" was een blij spelletje met Leida Timmer als moeder met haar beide dochters Truus (Joh. C. Hin) en Gusta (C.Witte) en Tante (Catli. Witte.) Er werd hartelijk om gelachen. Tante was de erftante van de familie, liet dit vooral goed voelen, door de dochters te kapittelen, die niet met jongens moch ten omgaan en die ze dreigde te onterven. Op slot van rekening ging de oude tante het eerst trouwen en zoo ging de erfenis toch verloren. Zij werd echter met eem hoera'tje uitgeleide gedaan. Bt] Apoib cd DrooUtca In de „Rentenier" maken we kennis met Kuch (Jan Bakker) en zijn huisknecht Joris Vlug (Jan Witte). Joris kan slecht lezen en heeft eigenlijk meer zin om ren-' tenier te worden dan in huisknecht spelen. Daar hij een brief gekregen heeft (hij meent tenminste, dat deze voor hem be stemd is) volgens welke hij f1000 bij de notaris kan halen, vraagt hij aan zijn meester ot men met f 1000 kan rentenie ren. Deze beschouwt deze vraag als een grap en zegt „ja". Joris ontvangt de duizend gulden, gaat met beide beenen op tafel zitten, steekt een sigaar op en laat mijnheer maar bellen. De ontnuchte ring volgt echter spoedig als het blijkt, dat de brief voor zijn patroon bestemd was. „De liefde van een soldaat". Ja, als een soldaat er ook niet bij was, dan deug de het zeker niet en daarbij -hoort dan na tuurlijk een keukenmeid. Zoo een tweetai werd ons uitgebeeld door Juul Timmer en N. de Graat. De so ld aten liefde kwam, zooals meer gebeurt, meer uit de maag voort, dan uit het hart. Nog vermeldde het programma „Een lastig geval", ge speeld door mej. Mar Bakker en de hee ren Herm. Timmer en J.Boom. Dit heb ben we echter niet afgewacht, daar de klok al elt wees, voor er aan begonnlen werd. Naar het applaus te oordeelen, viel .het gespeelde wel in de smaak en kan Inter Nos met genoegen op deze avond terugzien.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1