^""pepermunt igezonde,! zoeken in hoeverre aan het voetballen op de Groeneplaats van politiewege paaien perk kan worden gesteld. Aangezien er in onze gemeentelijke politieverordening geen artikel is, dat hierin voorziet, zou die verordening toch zeker kunnen worden aatjgevuld. Na nog enkele vragen betreffende fruit winkels, kruidenierswinkels, e.d., waarop de heer Vlessing aan de (hand van de slui- tingswet antwoordt, wordt de vergadering te halt elf met dank voor de aangename besprekingen gesloten. L. Kleine oorzaken Dinsdagavond te ruim 7 uur viel in de Warmoesstraat ter hoogte van hotel „de Zwaan" een ernstig ongeval voor, dat door kordaat optreden wondergoed is af- geloopen. Onze plaatsgenoot, de heer P. Zijm, een krasse baas van bijna tachtig (hij vierde voor kort zijn 7Se verjaardag), kwam met zijn vrouw, beide gezeten in een tentwagen, van de Gravenstraat de Warmoesstraat inrijden. Zij kwamen van Driehuizen en gingen nu huistoe. De wa gen was met een mak jong paard be spannen en werd bestuurd door de heer Willem Zijm. Ter hoogte van de Zwaan straat gekomen, moest de voerman zijn paard wat inhouden voor de wagen van de melkslijter Van der Vis. Het paard kwam hierbij met de tentwagen onzacht in aanraking, de riemen (de z.g. broek) braken, waarop het paard begon te slaan en aan de haal ging. De heer W.Zijm was inmiddels van de wagen gesprongen., maar kon het beest niet overmeesteren. Ge kunt u de angst voorstellen, welke de heer en mej. Zijm moesten doorstaan. De oude heer Zijm verloor echter geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest, wist de teugels in handen te krij gen (hoe weet hijzelf niet precies) en trok uit alle macht. Hieraan is zeker toe te schrijven, dat paard en wagen het niet verder brachten dan tot de woning van, bakker A. Kalt, waar het paard tegen de grond stortte en de wagen, in een hoek van de hooge stoep vastgeloopen, even eens omvergeworpen werd. Hij brak in tweeën, waarbij van de ruiten natuurlijk niets heel bleet. De heer P. Zijm, die het paard onderwijl nog zoo lang mogelijk bij de teugels had gehouden, werd door het beest, dat gedurig met de pooten sloeg, ernstig aan een der beenen ge wond. Duidelijk vertoont een der diepe wonden de afdruk van een hoefijzer. Hij had in den beginne geducht pijn te lijden. Zijn vrouw, die mede met de wagen tegen de grond was geraakt, kwam er oogen- schijnlijk beter at. Ze raakte bewusteloos. Het is thans alsof haar leden verstijfd zijn, wat haar ten zeerste in haar bewe ging belemmert. Beiden werden bij de heer C.Witte binnengebracht om wat op verhaal te komen. Dokter Hellema was spoedig ter plaatse. Het paard, dat zich wist los te wringen, werd ter hoogte van 't kantoor van de rijksontvanger gegrepen. Dat het geval in de Warmoesstraat nogal eenige beroering teweegbracht, laat zich begrijpen. Resensies. Wat is „De Wandelaar" toch 'n bui tengewoon mooi Maandblad. Het is een lust te zien hoe keurig het telkenmale voor de dag komt. Alleen reeds om zijn schat van zorgvuldig gekozen foto's is het zijn geld dubbel en dwars waard. We ontvingen zooeven het Febr.-nummer, za gen onze hooge verwachtingen wederom overtroffen en bevelen het danook warm aan bij ieder, die zich voor natuurstudie, heemschut, folklore, enz. interesseert. (Abonn. f7.50 per jaar, fr. p.p.) Een nieuw Landbouwblad is verschenen, getiteld: „Het Gemengd Landbouwbe drijf". Het verschijnt om de veertien da gen en wil de gemengde bedrijven opwek ken tot grooter intensiveering, de nood lijdende eenzijdige bedrijven de weg wij zen naar betere resultaten. Tevens wil het de jonge boeren brengen tot het voe ren van een rationeel beheer van kleine te stichten boerderijen. Redacteur: A. N. Zwiers. Abonn. f2.per jaar. Proefnum mers in den Boekhandel te bekomen. De Vierde Nutsavond. Ter gelegenheid van het optreden van heer en mevrouw Schmidt-Di Vista voor het Dep. Texel van 't Nut alhier op Dinsdag a.s. ontvingen we perscritieken, waarvan we er hier eenige laten volgen. Ze zijn ontleend aan Handelsblad, Tijd, Telegraaf, Volk en Vaderland: Het programma staat op hoog peil. Het komische zoowel als het meer ern stige vormde een evenwichtig geheel, dat steeds boeide. Wat aan mimiek en spel te genieten viel, was af. Het was een groot genot, deze beide menschen te zien spelen. Ook om de in houd en het karakter van hun repertoire dat zooveel menschelijkheid gat en waar aan alle banaliteit vreemd was. De avond was hun, die van het too- neel houden, een onverdeeld genoegen. Wij zijn echt ontroerd geweest, maar hebben ook hartelijk gelachen. Als trans- tormatiespeler heeft Joh. Schmidt zijn weerga niet. o— Een nadere aanbeveling onzerzijds mag na deze regelen overbodig heeten. We verwachten, dat Dinsdag de zaal van hotel Texel flink bezet zal zijn. Een avond als deze hebben we in jaren niet gehad. o Een avond als deze stelt de kas van 't Nut echter geducht op de proef. Niet, dan aar zelend ging het bestuur er toe over van de leden voor deze avond een bijdrage in de extra kosten te vragen tot een be drag van f0.50. Zij hebben dan toegang met een dame. Voor niet-leden is de tooneelavond tegen f0.75 per persopn toegankelijk. Het bestuur hoopt, dat de leden zich door deze twee kwartjes niet laten weerhouden aanwezig te zijn. Wil de vereeniging zich staande houden en toch haar programma's op hoog peil handhaven, dan is zoo'n extra bijdrage billijk en gewenscht. We wijzen nog op de gelegenheid tot plaatsbespreken en geven ten slotte bezoekers in overweging het programma, in dit nummer afgedrukt, uit te knippen en mee te nemen. Nieuws van Adverteerders. De heer E. Boekei adverteert in dit nummer met Gazelle-rijwielen en doet ons een aardig boekje mei" een interes sante prijsvraag toekomen, kosteloos door de fabrikant voor een ieder beschikbaar gesteld. Aan deze wedstrijd, welke heel origineel in elkaar is gezet, zijn kostbare prijzen verbonden. Wanneer ge uw geluk eens wilt beproeven, kunt ge bij de heer Boekei gratis een boekje in ont vangst nemen. o Van de fa. De Ruijter en Groot, me- langetabrikant te Beverwijk, ontvingen we een luxe kleurplaat, voor verbruikers van haar melange bij de winkeliers tegen in wisseling van vijf bonnen verkrijgbaar. De platen geven de jeugd een prettige bezigheid en tevens de gelegenheid om mee te dingen naar fraaie prijzen. (Zie adv.) Het kerkgebouw der Geref. H.V. Op Maandag a.s. zal het kerkgebouw- der Geref. H.V. door Ds. J.J.Buskes al hier officieel worden ingewijd. Omtrent de bouw en inrichting kunnen we thans reeds het volgende meededen:: Het gebouw werd onderhands aanbe steed, waarna het werk gegund werd aan de heer-en A. de Kort, metselaar, J.W.: Bakker, timmerman, J.G.Dekker, schil der, P. Oele, loodgieter en A. Knopperts', electricien. Het gebouw werd geheel in moderne stijl opgetrokken. In October kon met het betonstorten voor de fun deering een aanvang worden gemaakt en kort daarna werd de eerste balklaag ge legd. Vervolgens moesten de zware span ten overeind worden gezet, zoodat van de muren toen nog niets was te zien. Tijdens het stellen dezer spanten had men reeds veel te duchten van harde wind, waarover men zich eenige nachten ongerust maak te. De aannemers hadden echter afdoende maatregelen genomen om gevaar te voor komen. Toen het weer begon op te knap pen, is men met het optrekken der zware muren begonnen, waarbij men, voor zoo ver liet de buitenmuren betrof,, gebruik; maakte van gele Friesche klinkers; de binnenmuren werden opgetrokken van eerste soort Belg. roode steen. Bij het optrekken der muren waren flinke stei gers noodig, doch ook daarin werd door de aannemers voorzien. Op 1 Dec. was het bouwwerk geheel glas- en water dicht. Toen werd met de afwerking van het binnenwerk begonnen. De groote muurvlakten zijn geheel glad opgeschuurd, terwijl in het voorportaal de muren met Rembrandt-natuurtegels bezet zijn. Ook is toen 'n aanvang gemaakt met de aftim mering van het plafond met velling schro ten, vrijwel het eenvoudigste materiaal daarvoor. Zoodra deze waren aange bracht kon de aftimmering van de lam brizeering volgen. Deze heeft een hoogte van 1.30 M. en bestaat uit geolied tri plex. Aan weerszijden zijn tegen deze lambrizeering 14 rijen banken met vijf zitplaatsen aangebracht. E>e middenruimte biedt plaats voor plm. 80 stoelen. Boveni het voorportaal is in de binnenmuur een boog gespaard en is in het kerkgebouw voor deze boog een balcon aangebracht, hetwelk bestemd is voor de plaatsing van' het orgel, doch eventueel ruimte biedt voor 20 zitplaatsen. Wanneer men het gebouw binnentreedt, valt de eenvoudige meubileering en con tractie direct in het oog. Ook de preek stoel (platvorm) is zeer eenvoudig, doch smaakvol gebouwd en past zich geheel bij het interieur aan. De preekstoel getuigt van een talent vol ontwerper en is geheel vervaardigd van prachtig eiken triplex, dat met lichte en donkere wasbeits is behandeld. Op dezelfde wijze is het plafond onder han den genomen, dat met zeer lichte was beits werd bestreken en aldus zeer goed voldoet. De banken zijn, wat de zitting betreft, donkerbruin geschilderd, terwijl het overige houtwerk is geolied of heel licht ge-eikenhout. De balken in het pla fond zijn met tusschenruimten gelegd, op welke wijze een roosterwerk is ge vormd, dat voor de ventilatie dient. Al het balkhout en het rondhout van deuren e.d. is donkergrijs geschilderd. Zulks is ook het geval met het rondhout van de deuren in de consistoriekamer. Hier is het plafond echter mat-wit geschilderd, even als dit in het voorportaal't geval is. De muren van de consistoriekamer zijn met waterverf behandeld, de lambrizeering met metallix-vert (z.g. wikkelwerk, waar mee een verrassend mooi effect wordt be reikt.) De schoorsteenmantel, welke door zijn royale afmetingen de aandacht trekt, is geheel bezet met oranjekleurige kunst- glazuurtegels. In deze schoorsteen komt ook de schoorsteen van het kerkgebouw uit. De kachel in het kerkgebouw is in het midden geplaatst, de schoorsteen loopt vandaar onder de vloer door naar de con sistoriekamer, zoodat het kerkgebouw door pijpen e.d. niet wordt ontsierd. Het buitenschilderwerk is geheel wit. Het kerkgebouw telt een tiental ramen, welke bezet zijn met in lood gevat kathe draalglas. De kleur van dit glas is licht geel met paarse randen. Van de consistoriekamer kunnen we nog vertellen, dat deze zeer ruim is ge bouwd en rijk is aan licht. Hij dient straks n.l. tevens als vergaderlokaal voor meisjes- en jongelingsvereeniging. Twee groote kasten naast de schoorsteenmantel voorzien hier in de behoefte aan berg ruimte. De electrische verlichting van het ge bouw geschiedt door drie opaalglazen lampen, ter sterkte elk van vierhonderd kaars. In het voorportaal, in de con sistoriekamer en op de orgelgalerij zijn fraaie plafonnières aangebracht, terwijl buiten door een sierlijke lamp voor de in gang tegen de muur voor een'behoorlijke verlichting wordt zorggedragen. De hoogte van het kerkgebouw, zoo vernemen we tenslotte nog. op onze in formatie, bedraagt twaalf meter, terwijl op het dak zich ter hoogte van vier meter het torentje verheft. Op de toren is een koperen weerhaan geplaatst, welke door de heer P. Oele vervaardigd werd. Voor het kerkgebouw is aan de kant van de weg een eenvoudig, doch stevig laag muurtje gemetseld, zooals zich voor de pastorie reeds bevond. Het looppad naar de ingang werd belegd met basaltine-tegels. We zijn hiermee aan het eind van onze beschrijving gekomen en kunnen niet an ders zeggen, ot architect en aannemers hebben hier een mooi stuk werk geleverd, en mogen met voldoening daarop terug zien. Op Maandag a.s. wordt, zooals we reeds eerder konden melden, de kerk officieel ingewijd. Ds. J.J.Buskes, Dr. Geelkerken en Ds. Van den Brink zullen bij deze plechtigheid het woord voeren. (Zie onder „Predikbeurten.") Rundveeverzékering „Texel" (Vervolg) Aan het reglement ontleenen we nog: De verantwoordelijkheid voor een ver zekerd stuk vee houdt op, indien de nieuwe eigenaar geen lid is. Mocht het geval zich voordoen, dat door het consta- teeren van een koopvernietigend gebrek het stuk vee aan de vorige eigenaar, lid der vereeniging, terugvalt, dan zal gehan deld worden, alsof het dier niet verkocht is geweest. In geval van overlijden van een deel nemer, zal het verzekerd vee, dat aan een der erfgenamen wordt toegescheiden en op dezelfde boerderij blijft, op naam van deze worden overgeschreven volgens art. 12. De deelneming geschiedt voor één jaar, evenwel met dien verstande, dat degeen, die in de loop van het boekjaar toetreedt ook nog het volgende boekjaar verzekerd blijft. Elk deelgenoot kan van het lidmaatschap der vereeniging ontslagen worden, als hij daartoe zijn verlangen schriftelijk te ken nen geeft aan de secretaris-penn. Hij kan direct aan het eind van het loopende half jaar van het lidmaatschap ontheven zijn, op verbeurte eener boete van f2.50 voor ieder stuk vee. Deelgenooten, die buiten de gemeente Texel komen te wonen kun nen aan het eind van elke helft van het boekjaar worden ontslagen. Premie wordt aan vertrekkende leden evenmin als voor dieren die verkocht worden, nimmer ge restitueerd. Elk gestorven of afgekeurd dier vervalt onmiddellijk aan de vereeniging. Het be stuur handelt met het dier zoo, dat de be langen van de vereeniging het best wor den gediend. HOOFDSTUK III. GELDELIJKE BIJDRAGE ENZ. Van de getaxeerde waarde van het vee zal elk halt jaar een procent of zooveel meer, als door de algemeene vergadering wordt bepaald, als premie worden gestort bij vooruitbetaling. Indien deze premie niet voldoende is voor schadevergoeding, zal een omslag, procentsgewijze naar de getaxeerde waarde van 't vee, door de le den betaald worden. De maximum-premie gedurende een jaar bedraagt 7 procent. Zijn de gelden dan nog niet toereikend, om de geleden schade te vergoeden, dan zal het bestuur een algemeene vergadering samenroepen ter bespreking van het ne men van nadere maatregelen. Blijkt de gestorte premie van twee pro cent per halt jaar niet noodig te zijn, dan wordt het overschot belegd bij de Boe renleenbank. Indien deze som minstens tl000,bedraagt, zal het bestuur aan de leden in overweging geven de halfjaar- lijksche premie lager te stellen. Bij verlies van verzekerd vee wordt 80 procent van de verzekerde waarde ver goed. Indien echter een stuk vee bij even- tueele verkoop meer opbrengt dan 80 pro cent, zal dat meerdere na aftrek der kos ten aan de vroegere eigenaar worden bij betaald. Nimmer zal meer dan de verze kerde waarde worden vergoed. De uitbe talingen zullen zoo spoedig mogelijk ge schieden. Bij het ontdekken van ziekte en bij moeilijke verlossingen van verzekerd vee is de eigenaar gehouden de hulp in te roepen van een deskundige. Het bestuur is bevoegd de eigenaar te verplichten op eigen kosten een veearts of verloskundige te ontbieden. Indien hieraan niet voldaan wordt, gaat de aanspraak op vergoeding verloren. Verder is elk deelnemer ver plicht, alle maatregelen te treffen, die de veearts ot verloskundige noodig acht in het belang van het zieke dier of de andere dieren van de stal ot weide. (Wordt vervolgd.) Ziek t|? door gevatte koude en bij pijnen van veler lei aard, zullen een der hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoe- ders. Hoofdpijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. - Hoest poeders. Maagpijnpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Als daar een wed uw nederligt, Met pasgeboren spruit, En hulpe daar zoo noodig is, Snelt een ter deure uit. Het is een vrouw, die hulpe biedt, Met rein en blij gezicht. Zij bakert, wascht en werkt voor twee, En zegt: het is de plicht der liefde. Als'daar een kranke nederligt, Met afgesloofd gelaat; Als alle hoop voor haar behoud, Zoo langzaam henengaat. Dan is een 1' cfdezuster's oog Op 't kranke hoofd gericht; 2-ij snelt ter hulp, bij dag en nacht, En stamelt van de plicht der liefde. Als daar een lieve moeder waakt, Bij 't ziekbed van haar kind. Als hoop vervloog in droeve smart, Van 't geen zoo teer bemind, Dan schort zij op de trouwe wacht, Met tranen in 't gezicht; Zij zoekt en peinst, zij tuurt in 't rond, En weenthet was de plicht der liefde. Der liefde plicht! o schoone taal! Wil in vervulling gaan; Der liefde plicht! o zwakke mensch! Trekk' ieder zich dit aan. Dan nemen wij veel rampspoed weg, Want weet de liefde sticht! De hulp in nood, in ieder uur, Dat is voor ons de plicht der liefde. CHR. C. VISMAN. IJmuiden 15 Februari 1931. Wie zal dat betalen Vorige week is het weer eens mis ge weest met de molen in de polder het Noorden. Het was een Oostelijke wind, zoodat men een erg lage waterstand kon venvachten. Daarom ook had men 's Maandags van de zijde der Dertig Pol ders alle maatregelen getroffen om de volgende dag de ondiepe plaats in het molenzwin te gaan uitdiepen. Alle dam men werden geplaatst, zoodat er een flinke put kon worden drooggelegd. Maar toen werd het 12 uur, de tijd, dat de ar beiders er aan gaan denken om de inwen dige mensch te gaan versterken en huis waarts gaan. Om 1 uur echter trok men er weer vol moed op af. Doch wat ge beurde toen? De molenaar stond te wen ken, dat de werklui naar de molen moes ten komen. Aldaar aangekomen, vertelde hun, dat de molen, niet dan met zeer veel moeite tot stilstand kon worden gebracht, daar de rem (vang) niet zoo fungeerde als het behoorde. Een der werklui vroeg De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte kwaliteit van OOSTEREND. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. I!|||| DE PLICHT DER LIEFDE. O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2