Texelsche Courant van Zaterdag 21 Febr. 1931. 4i™'Abdijsiroop PUROL TWEEDE BLAD Stop vlug dien GRIEP-aanval Texelsche Berichten i Gerrit de Wolf. Ingezonden. Voor de Borst" Ruwe Lippen j Ruwe Handen Ruwe Huid INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Maatschappij „The Texas Company" te 's Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor benzine met aftappomp op en voor het perceel gelegen aan de Waaklerweg te den Burg, kadastraal bekend in sectie K., no. 2339. Op Donderdag, den 5 Maart 1931, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 19 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Sportnieuws. Over de wedstrijd W.W. 1Texel I (0-1) Zondag gespeeld, schrijft de SchagerCrt. o.m.: Het was een gelijk opgaande wed- strrijd, op 't kantje af door Texel ge- gewonnen. Texel begon nu niet direct met een gerust geweten de wedstrijd tegen Wie- ringerwaard. Ze gevoelde zich lang niet thuis op het zware kleiveld. MaarTexel won en is hiermee weer een stap dichter tot haar kampioenschap gekomen. Een ploeg, met elt goede voetballers, zonder uitvliegers. Texel heeft na twee jaar met de traditie gebroken om in de Wierin- gerwaard niet van W.W. I te kunnen win nen. Wie volgt? Het protest H.R.C. 4—Texel 2, inge- gediend door Texel is afgewezen, daar niet aan de voorgeschreven vorm is vol daan. (Alg. Sporrtblad.) Korfbai. Morgen zal hier door de Koog een korfbalwedstrijd worden gespeeld tusschen Z.V.S.Udi. De opstelling van „Udi" is als volgt: Dames: Heeren: Doel: N. Vermeulen Jn. Kiewiet. N. Borgman P. Vermeulen Midden K. den Braven Alb. Kiewiet N. Eelmar C. Daalder Verdediging: M. Bonne W. Kiewiet. T. Daalder A. Daalder Reserve: N.Eelman Ld. H. Vermeulen Z.V.S. is als volgt opgesteld: Dames Heeren L. Bruin Moerbeek I. Rab. Terbrugge Midden: Af. Bakker Fortuin A. Zijm N.N. Verdediging: Cath. Roeper Beenes A. Breesnee Hamers Reserves A. Roeper Stolte R. Pen Voor tuinbouwers en bollentelers. Blijkens een advertentie in dit nummer worden eenige perceeltjes grond aan de Emmalaan door de gemeente voor tuin- boouw of bollenteelt verhuurd. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. (DOOR EEN VROUW.) We hebben nog een enkel woord te schrijven over nog een zeer belangrijke taak welke voor het landbouwhuishoud- onderwijs is weggelegd; het knippen en naaien, het stoppen en mazen, het ver stellen, het stofversieren. is men in een huishouden niet op zijn plaats, wanneer de elementaire kennis van het koken onO breekt, zoodat zelfs het eenvoudigste ge recht niet smakelijk kan worden opge diend, ook wanneer men zijn handen niet aan naaiwerk kan zetten, wanneer het minst ingewikkeld patroon 'n puzzle en 't eenvoudigst verstehverkje 'n moeilijkheid is, ook dan kan men geen goede huis vrouw zijn. De lagere school is niet bij machte al die kennis en vaardigheid aan te brengen, welke voor een behoorlijke vervulling van deze bij uitstek vrouwelijke taak noodig is. Daartoe ontbreekt de school de tijd. Weliswaar heeft deze de laatste jaren zich meer en meer bij de practijk aangepast, ook wat het naaien betreft, maar wat zij geeft is geenszins toereikend voor wie straks het bestier van een huishouding op zich nemen zal. Van een goede huisvrouw wórdt ver langd, dat zij niet alleen haar linnenkast- inventaris behoorlijk in orde zal houden, door acht te slaan op wat haar tafel-, lijf- en beddengoed dreigt te zullen ontsieren door scheur of gat (in welke gevallen zij door keurig stop- of verstelwerk „red dend" optreedt), maar ook moet haar toevertrouwd zijn de vervaardiging van al wat zoo'n kast behoort te bevatten Het is de lingerieles, welke onze jonge meisjes het daartoe vereischte onderricht, in theorie en practijk geeft. Ook het ver vaardigen van costumes, japonnen en pakjes voor de jeugd behoort de huis vrouw te verstaan. Het is onjuist te be weren, dat wij hier overdrijven en dat zooiets toch niet voor allen bereikbaar is. „Jong hout buigt men licht" „Jong l/ Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, FI. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) eas^, gewend, oud gedaan" „Wie wil, die kan" Een goed begin is het halve werk" en nog een heele reeks spreekwoor den meer zou ik ten voorbeeld kunnen aanhalen. Het is geen „heksentoer" een japon of zelfs een mantel te maken. Het komt er maar op aan, dat de lessen gege ven worden door terdege geschoolde krachten (laat ons dat maar gerust over laten aan hen, die straks bij voldoende aanvraag tot vestiging van 'n Texelsche landbouwhuishoudschool hun beste krach ten zullen inspannen), de oplettende leer linge komt vanzelf tot haar doel. Gaande weg wordt zij met het lezen van patro nen en het zelf vervaardigen daarvan op de hoogte gebracht. Zij wordt gewend aan netjes en nauwkeurig werken, de naaimachine wordt een vertrouwd appa raat en leert zij dagelijks beter gebrui ken en waardeeren. terwijl en dat is ook een kwestie van belang tevens haar smaak in goede richting wordt ont wikkeld. De hier gehouden tentoonstel ling heeft van dit onderwijs de resultaten getoond. Ze getuigde van het uitstekend onderwijs ,-dat aan de school te Schagen onder leiding van mej. A. Pief wordt ge geven. Zoowel het eenvoudigste kleeding- stuk als het luxe krijgt een beurt, knip pen, naaien, stoppen, stofversieren, enz. worden in de puntjes behandeld. Geen „stoomcursus" hier, waaróp men in een week ot vijf, zes met kunst- en vliegwerk met merkwaardige hulpmiddelen, in de toch niet zoo heel eenvoudige knip- en naaikunst wordt „ingewijd". Het is maar eèn dun laagje „vernis" dat aldus wordt aangebracht, want alras vervliegt het geleerde als rook, terwijl de werkelijke school trapje voor trapje de leerling ver der brengt, zonder overhaasting, waar door het geleerde bezinken kan en steeds' weer dienst kan doen. Hoe groot de behoefte aan onderwijs, als het hier behandelde is, blijkt uit de belangstelling, welke voor plaatselijke par ticuliere cursussen bestaat. Deze cursus sen doen, voor zoover ze goed gegeven worden, zeer nuttig werk en zouden ook na stichting eener school geenszins over bodig zijn. Immers, er zijn nog tal van ouderen, wier handen „verkeerd" staan en die nog gaarne knip- en naailes nemen om in te halen wat hun vroeger voorbij is gegaan. Ik zou hiermee willen besluiten. Het heeft geen zin in de finesses de zaak nader te bespreken. Wanneer ik door mijn stukjes belangstelling heb mogen wekken ot aanwakkeren voor landbouw- huishoudonderwijs heb ik mijn doel be reikt. Verkoop bouwterreinen. Alle bouwterreinen aan de Schilderweg naast het perceel van de heer Kuipers gelegen, welke Woensdag door notaris Mulder voor de heer S.C.Eelman zouden worden verkocht, werden opgehouden. Vergadering „Vriendenkring." in de gisteravond gehouden vergade ring van bovengenoemde vereeniging werd de lieer C. Dros Pz. weder als secretaris herbnoemd. In de plaats van de lieer Jn. Smit Cz. (overleden), werd tot pen ningmeester benoemd de lieer G.J.Logman. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat men voorloopig gelukkig nog niet bij de burgerij 0111 steun behoeft aan te kloppen. Paardensport. De ook op Texel goed bekende rui- tervereenigingen „R.A.P. en West-Fries- ladn" (Anna Paulowna en Schagerbrug), hielden Zaterdag haar jaarfeest, dat uitmuntend slaagdeen waar ook de Texel sche Rijvereeniging vertegenwoordigd was. DE WAAL. De Zendingsfilm. In de Ned. Hen'. Kerk werd Woensdag de aangekondigde Zendingsfilm vertoond, van halt 6 tot half 7 voor de kinderen, van Koog en Waal, des avonds voor ouderen. Er kan van een flinke opkomst worden gesproken. De film viel heel best de smaaJc. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. (Slot.) Later had hijgetracht zich te overreden, dat de daad van het venvorgen des door hem beroofden een spel van zijn verbeel ding was geweest; hij was aanvankelijk daarin geslaagd, maar een vreeselijke ont dekking, op de avond, dat hij zelf de laatste maai een bankbiljet uit de noodlot tige brieventasch had gehaald, had hem eerst den geheelen omvang van zijn mis daad doen kennen. Hij had toen in eene, door hem nog nimmer ontdekte tasch van de portefeuille, een brief gevonden, aan zijn eigen adres en dat geschrift, dat hij in koortsachige opgewondenheid op de vuurhaard had geworpen, en doen ver branden, was door den man, door hem vermoord, in de ure des gevaars van om te komen, aan boord van de Azia, geschre ven en hield in, dat zijn naam niet was Willem de Vries, zooals uit de papieren in de portefeuille gevonden, scheen te blijken, maar Willem de Wolf. Hij had in Indië onder zijn aangenomen naam fortuin gemaakt en kwam dat in zijn va derland genieten, en met de familie, die hij er wellicht nog zou vinden, deelen. Hij drukte de hoop uit ,dat zijn fortuin, aan zijn rechtmatige erfgenamen mocht worden ter hand gesteld en verzocht ein delijk, dat zijne familie in dat geval, den eerlijken vinder edelmoedig zou beloonen. De bankbiljetten waren in Engeland, dat men aangedaan had, door hem ontvangen, want hij had zijn fortuin op Engelsche huizen, uit Indië meegevoerd, en alzoozijn geheele vermogen in papier bij zich. Van dien tijd gevoelde hij zich wel van de be schuldiging ontheven, van zich een schat, hem'niet toebehoorende, meester gemaakt te hebben, maar een zwaarder last drukte sedert op zijn gemoed. Hij had zijn vroe ger door hem beleedigden en verongelijk ten broeder vermoord. Getroffen over het treurig lot van den man, dien we wel eer in zoo goeden staat gekend hebben, verlaten we het gesticht. Den volgenden dag vernamen we, dat de Wolf niet meer leefde. Loodzwaar drukten hem al deze euvel daden. Veel, zeer veel had de oude Ieeraar met hem gesproken en kalm zeide de pre dikant zeer kalm, was de boeteling ge storven. Twee dagen na het overlijden zagen wij een eenvoudige lijkstatie. Men droeg het stoffelijk overschot van Gerrit de Wolf grafwaarts. Geen weidsche praal vertoon de zich er bij, geen welsprekende rede werd bij het grat uitgesproken, maar wie op den volgenden dag des Fleeren den ouden predikant zijn leerrede had hooren houden, ging zeer gesticht en diep bewo gen huiswaarts, en meende, zelfs, zonder al de biezonderheden uit het leven van de Wolt te kermen, dat zijn leven een spiegel voor anderen kon zijn. Zij namen zich voor, om de ondeugden, welke de Wolf tot verderf gebracht hadden, te vermijden, doordrongen als zij waren, van de waar heid, hun door den Ieeraar voorgehouden: „Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." mna ZOO SPRAK.... aam (Onderwerpen van de dag.) MUSSOLINI (Italië): Wij zijn bereid om te strijden, als wij worden aangevallen. Maar wij zullen nooit het eerst aanvallen. Het Italiaansche volk is vredelievend, daar het geen ander ideaal heeft dan zijn beschaving steeds meer en meer te vervol maken. Er heerscht een eenigszins onbehaag lijke stemming tusschen Frankrijk en Italië. De hangende kwesties kunnen zeer goed worden opgelost zonder sabelgekletter. O Mr. G. DE JONG: Er is voor de mcn- schen niets vreeselijker en voor de toe name der criminaliteit niets verderfelijker dan de toepassing van de leer: die eens steelt, is altijd een dief. De leer is dom, in strijd met alle realiteit en wetenschap pelijk onderzoek, maar zij is in nog hoo- gere mate verderfelijk, want zij ontneemt de ontslagen gevangene bijna alle hoop ooit in de maatschappij als een fatsoen lijk man te kunnen terugkeeren. —O PROF TREUB: Ik benijd de Amerika nen om hun optimisme, ik beklaag er hen ook om, want het belet hun de ware stand van zaken te zien. Ik voor mij zie, zoover ik maar kijken kan, niets anders dan sombere wolken en het wil mij voor komen ,dat verbetering over de geheele linie niet eerder kan intreden vóór dat men algemeen tot een gezonde bedrijfs- politiek is gekomen. Het is hard om liet te zeggen, maar deze crisis ruimt veel op wat ongezond is en dit is weer een goede kant er van, al geef ik gaarne toe dat dit een schrale troost is voor hen, die gedu peerd zijn. ANNELÈN (Alg7~Handelsblad)Over schoonheidskoninginnen gesprokenHol land, nuchter Holland (gelukkige karak tertrek in verband met deze vertooning) stond van meet af aan vrij onverschillig tegenover het „wereldgebeuren", dat de verkiezing van nationale en internationale schoonheidskoninginnen niet is.. Holland heeft zich om dat schoonheidsgedoente nooit druk gemaakt. Het strookt, niet met onze nationale aard, noch bevredigt het ons aesthetisch gevoel. Die parade op „de zilveren brug" te Parijs is sinds en kele jaren de clou van de liefdadigheids avond, een, naar ook onze Parijsche cor respondent constateerde nogal ongedistin geerde vertooning, een keuring, zooals wij die, gelukkig, alleen maar kennen van tentoonstellingen van pluimvee en zoo. o— PROF. DR. VAN EMDEN (Lid Eerste Kamer)Het is dringend gewenscht, dat omtrent Nederlands positie in geval van oorlog tusschen derden-Staten meerdere klaarheid worde gebracht. Misvattingen dienaangaande en met name de stelling, nog telkens van regeeringszijde verkon digd, dat in geval van oorlog tusschen derden ons land „evenals in 1914" zijn neutraliteit zal kunnen proclameeren, ver- grooten voor Nederland ten zeerste de gevaren, welke uit de huidige toestand van Europa toch reeds voortvloeien. Een zeer merkwaardige gebedsverhooring. Een Missionaris in Britsch-Indië schreef aan de Eersv. Moeder Priorin van Li- sieux: In het Zuiden van Indië was in de jaren 1926, 1927 en 1928 geen regen ge vallen. Drie jaren van aanhoudende droogte; dus geen oogst, geen rijst, geen stroo. Op het einde van 1928 be sloot ik met mijn menschen God een heilig geweld aan te doen. We begonnen, een noveen tot de H. Theresia van Li- sieux en we hebben regen gekregen, een stortregen, wel anderhalf uur lang, en die was voor ons alleen, voor onze twee vijvers. Nergens anders is er regen geval len. En die regen kregen we uit een ge weldige wolk ,die zich als het ware op de plaats zelf gevormd had. Als ik u al de biezonderheden van dit verschijnsel schreet, dan zou u er verbaasd over staan. Ik weet niet, hoe ik dankbaar genoeg kan zijn voor deze weldaad. Deze echt tro pische bui heeft onze vijvers voor drie kwart gevuld en versta door vijvers hier gerust: meren die we gedurende drie maanden laten afvloeien om de rijstvelden onder water te zetten. Onze menschen zijn nu zeker van hun oogst, hun rijst en hun stroo. We hebben allen gezien, dat de goede God aan de The resia van Lisieux de macht heeft gegeven vrij over de elementen der natuur te be- beschikken. P. M.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5