KING ER'C ermunt Bij Briep -|M Gemengd Nieuws Snge^onde .i RugpijnNieren Pillen* Jan P. Strijbos komt! Op Zaterdag 21 Maart a.s. zal de heer Jan P. Strijbos, de bekende ornitholoog, hier een causerie met lichtbeelden houden. Hij zal ons vertellen van zijn interessante tocht naar en over de Kuihrische Nehrung en over 't Trekstation Rossitten en tevens uitvoerige mededeelingen doen over Texels' Vogeltrekstation, van hetwelk de eerste steen reeds werd gelegd. Houdt die Zaterdag vrij, zoo geven we nu reeds in overweging. Het belooft een schoone avond te worden, want de heer Strijbos is een prettig causeur en zijn fotografisch talent waarborgt ons een reeks lichtbeelden, welke onze bewonde ring zal afdwingen. We komen er nog eens op terug. Over melkcontrole en het nut dat er mee te behalen is. De heer K. Bosje, hoofd der school en landbouwonderwijzer te Midden-Eierland schrijft ons: Reeds meermalen is op Texel, ook in de Texelsche Courant, gewezen op het groote belang van melkcontrole voor een rationeele melkveehouderij. Daar de fa brieken de leveranciers uitbetalen naar 't aantal kg. melk e n het vietgdhalte hier van, heeft elke melkveehouder,. die aan zoo'n fabriek levert, er het grootste be lang bij, niet in de eerste plaats om een groote hoeveelheid melk, maar wèl om een zoo groot mogelijk aantal kg. vet, (c.q. „berekend vdt'T door mid|d,el van zijn koeien te producecnen. De melkcontrole nu wijst ons de dieren aan, die per lactatieperiode veel en die weinig botervet produceeren, m.a.w.: hierdoor leeren we de koeien kennen, die ons veel) en die ons weinig of geen voordeel aan brengen. Nu heerscht nog maar al te vaak de meening, dat, wanneer men door con trole en daarmee gepaard gaande en daarop mede gebaseerde selectie van zijn fokdieren, in vetgehalte vooruitgaat, men in de hoeveelheid melk achteruitgaat. Deze meening is onjuist: er bestaan koeien die weinig melk van hoog vetgehalte, maar ook dieren, die weinig melk met een laag vetgehalte geven. En omgekeerd treft men dieren aan, die veel melk van hoog, zoo-' wel als van laag vetgehalte produceeren. Wanneer iemand nu stelselmatig de die ren uitschift, die een geringe tot matige hoeveelheid melk geven van laag tot matig gehalte en zooveel mogelijk fokt met koeien, die een flinke hoeveelheid' melk van liefst zoo hoog mogelijk gehalte pro duceeren, dan zal de gemiddelde op brengst van zoo'n veestapel, en dus de winst, stijgen. Hierin ligt een belangrijk middel om de bedrijfsuitkomsten te ver beteren. En 't is danoolc wel heel eigen aardig, dat er nog altijd boeren zijn, die wèl hard mopperen, dat er in Neder land zoo weinig voor de boerenstand wordt gedaan (en inderdaad is dit véél te weinig), maar die niet de hand in eigen boezem steken en zich afvragen: „Wat kan ik zelf doen om in diejze tijden staande te blijven „Deed iedere veehou der dit, dan zou het niet noodig zijn, propaganda te maken voor melkcontrole, maar dan zouden alle melkveehouders op Texel, voor zoover ze hun vee nog niet laten controleeren, zich als één man aan melden als lid van de sedert enkele jaren op ons eiland bestaande contrólevereeini- ging. Melk-contröle is natuurlijk niet het heele werk; men moet, steunende op ge gevens, door de contrólevereeniging ver schaft en lettende op de gezondheidstoe stand en bouw van zijn dieren, oordeel kundig fokken. En nu is het misschien niet ondienstig, er eens op te wijzen, dat de stier alleen op de kwaliteit van het jongvee evenveel invloed heeft, als alle koeien te zamen, de stier is a.h.w. „de, halve fokkerij." OOSTEREND. Over strafbaarstelling van godslastering. Aan personen van verschillende ge loofsovertuiging stelde „Het Volk" de vraag, hoe zij stonden tegenover het voornemen van de Minister van Justitie om godslastering strafbaar te stellen. Ds. Buskes alhier, schreef: „Is het gewenscht, dat de Overheid Godslastering strafbaar stelt? Het is mijn overtuiging dat deze vraag zeer beslist ontkennend beantwoord moet worden. God is de Schepper van hemel en aarde, en in Jezus Christus mijn God en mijn Vader. Heel mijn leven moet dienst van God zijn. Bewijzen kan ik dit niet. Het is mijn geloof. Daarom vind ik godslastering vreeselijk. Zoowel de godslastering van overtuigende atheisten, die propageeren: „God is het grootste kwaad en dienst van God is opium voor het volk", als de Godslastering van het officieele christen- dom, dat God slechts met de lippen eert of God alleen dient in 't persoonlijke le ven, maar niet op 't terrein van de sociale internationale en koloniale verhoudingen. Maar de Overheid heeft hier m.i. geen taak. Zij beschikt slechts ove/ uiterlijke middelen en kan dus voor de heiliging van Gods naam niets doen. Met uiterlijke middelen kan nooit iets geestelijks be reikt worden. Het eenige resultaat van de strafbaarstelling van Godslastering zaï zijn hopelooze willekeur tegenover God en menschen, onderdrukking van de vrij heid der geestelijke overtuiging, toene mend farizeïsme, weerzinwekkende pro cedure in de rechtzaal. En het allerergste is m.i., dat Godslastering gestraft zal worden met een boete van enkele gul dens of een paar dagen hechtenis. Dit alles is mij te goedkoop. Godslas tering moet geestelijk bestreden en over wonnen worden. Door dienst van God. In woord en daad. In het persoonlijke leven. En op het terrein van de sociale internationale en koloniale verhoudingen. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 8: A. Cupido, winkelier. Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poe der als op de doos staat de naam Mijn- hardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. A. G., garagehouder te Bovenkars- pel, die na gebruik van alcohol roekeloosl had geneden, waardoor te Hoorn zijn passagier werd gedood, is tot drie maan den hechtenis, voorwaardelijk met drie proefjaren, veroordeeld, benevens f200 boete en een jaar ontzegging van rijbe voegdheid. B. en W. van Bussum hebben een voordracht ingediend, welke beoogt de thans bestaande Gem. stortingsdienst in een Gem. girodienst te veranderen. Bus sum is dan na Amsterdam de 2e gempente met een eigen girodienst. Te Tilburg gaat sinds eenige dagen in een tweetal bioscopen de film „lm. Westen Nichts Neues". De directeur de zer theaters werd door een onbekende wegens deze filmvertooning telefonisch met gevaar bedreigt. De politie doet on derzoek. Op het gevaarlijke asphaltdek van de rijksweg tusschcn Bathmen en Deventer, worden bij sneeuwval en vriezend weer proeven genomen met kainiet (een kunst- mest-soort) ter oplossing van sneeuw en ij zei. Het middel schijnt zeer bevredigend te werken. Bij Vlaardingen is een melkbootdoor een vrachtboot overvaren en gezonken. De schipper wist zich aan liet anker van de vrachtboot vast te klemmen, terwijl de knecht zich aan een leege melkbus drij vende hield. Bij kasteel Rimburg is een 44-jarige smokkelaarster, nadat zij voor beambten op de vlucht was gegaan, ondier een snel trein vermorzeld. BUITENLAND. Te Poysdorf is de oudste Oosten rijker overleden, de 105-jarige Edl. Overleden is de filmacteur Wolheim, die een hoofdrol vervulde in „Van het Westelijk front geen Nieuws". Hij was op dieet gegaan om magerder te worden, het geen noodig was voor het spelen van een nieuwe rol. Maar de inwendige organen raakten in de war, en toen moest 'm blin dedarm-operatie worden verricht. Een landbouwer en zijn vrouw te Hoyos (Sp.) waren naar de stad gegaan om inkoopen te doen en hadden hun vier kinderen en twee neefjes van drie tot zevefi jaar oud, in huis opgesloten. Toen zij des avonds terugkeerden, was er van hun huis nog slechts een smeulende puin hoop over. De verkoolde lijken van de kinderen lagen er onder. Men neemt aam dat de kinderen met lucifers gespeeld hebben. Er is een handelsovereenkomst van 120 miljoen gulden tusschen Sovjet-han dels-organisatie te Londen in de Ameri- kaansche Ettington-groep gesloten inzake levering door Rusland van pelterijen. Deze zaak werd met toestemming van de regeering der Ver. Staten beklonken. Ze heet de belangrijkste, welke de Sovjet tot nog toe in de Ver. Staten heeft kun nen doen. Na petroleum en zuivelproducten en hout en graan nu het bont. „Geld stinkt niet". In Duitschland is het niet langer mo gelijk, dat (door hun onschendbaarheid gedekte) afgevaardigden tevens als ver antwoordelijk redacteur optreden. In Gambia (W.-Afrika) heeft een troep inboorlingen, door het godsdienstig opperhoofd aangevoerd, een afdeeling Britsche soldaten aangevallen. Een En- gelsche officier werd gedood en ook ver loren vijf inboorlingen het leven. Een echtpaar uit Weenen, dat bij hevige sneeuwstormen familie te Brack was gaan opzoeken en sindsdien vermist werd, is op een landweg onder een meter dikke sneeuwlaag doodgevroren gevon den. Van het Westelijk Front geen Nieuws. We gaan straks met twee extra booten naar den Helder om de film „Van het Westelijk Front geen N'enws" te gaan zien. Eerst het boek gelezen van Re marque, waarin ons de oorlogsgruwelen worden beschreven; thans de film zien, waarin ons de oorlogswaanzin op het witte doek voor oogen wordt gebracht. Er moet zoo langzaamaan wel een steeds breeder en dieper en machtiger stroom! komen van menschen, die verlangen, dat zoo'n geweld niet meer kan en mag los breken. Ik zou de stemmen van de hon-i derdtallen Texelaars, die straks diep on der de indruk weer naar hun eiland zul len terugkeeren, wel eens willen beluis teren; het zou neerkomen gewis op deze leus: „nooit meer oorlog". Maar het moet bij die leuze niet blijven. Want nog gaan militairisten voort met grenzen verster ken, vestingen bouwen, z.g. om de veilig heid te verzekeren. In deze stemming ver keert men thans, ruim 12 jaar na de wa penstilstand. Men tracht de jeugd vooral die de oorlog niet meemaakte, voor dit streven te winnen, met dwang en geweld,, als in Italië, of met overreding en propa ganda, als in Duitschland, waar deze film is verboden en waar ook de kerk ziclv weer achter dit streven schaart. Niet een klein gedeelte van de jeugd komt hier weer voor in actie. Zullen de volken weer tot een dergelijke gevaarlijke toestand terugkeeren om zich voor te bereiden voor massamoord en massa zelfmoord? Ik geloof vast, dat het kapitalisme bewust aangestuurd heeft op deze werkloosheid, die vele miljoenen en arbeiders vervult met de vraag: Hoe zal ik mijn gezin en mijzelf voeden en klee- den, hoe mij staande houden? Is het een wonder, dat ook de dringendste vragen van internationale aard tot de massa niet meer spreken en dat men blind en doof wordt voor de gevaren, die weer dreigen Daar is het de machthebbers natuurlijk om te doen. Maar laten we daar toch voor waken, br. en zusters. Zeg niet: Die Bruin is een socialist, maar help meu~3 de donkere wolken die ons leven verdon keren, te verdrijven. Men hoort Colijn spreken en hij spreekt waarheid, maar men handelt er dwaas tegen in. Men waant de ellende en werkloosheid te kunnen bezweren door de nationale productie op te voeren en vreemde producten door hooge invoer rechten te weren, maar men ziet tegelij kertijd eigen landbouw, industrie en han del achteruithollen. De strijd tegen de oorlog eischt bezonnen, practische wer kers. Help daarom mee om hen op de plaats te brengen, waar de oorlog kan worden uitgeroeid. Hoogachtend, JAC. BRUIN. De opbouw van Sovjet-Rusland. Dat er in Sovjet-Rusland geweldige ge weldige gebeurtenissen plaats grijpen, daarvan is men algemeen overtuigd. Velen zien het als de zwarte plek van Europa, waar slechts bloed vloeit; voor hen is alles, wat in Rusland gebeurt, tot; ondergang gedoemd; hun vooroordeel vindt steun in de tallooze krantenberich ten, die, op een enkele uitzondering na, varieeren van oppervlakkig tot zeer ge raffineerd. Daartegenover hoort men de zwakke verheerlijkingen van communis tische zijde. Het gedachteloos verwerpen door de massa in W.-Europa is te begrijpen:werd ooit iets nieuws ook al bleek het later, iets goeds aanvankelijk met vreugde begroet? Daarnaast zien de heerschende machten in West-Europa zich bedreigd, en deze probeeren pp alle mogelijke ma nieren (door de pers b.v.) de publieke opinie nog sterker anti-Sovjet te maken, hetgeen klaarblijkelijk gelukt. De even slecht gebaseerde meening der weinige verheerlijkers is niet minder venverpelijk het gaat nu eenmaal niet aan, om alles \vat nieuw is tot goed te stempelen. Met verwerpen, doodzwijgen of ver heerlijken zonder meer, bereikt men ech ter niets dan zelfbegoocheling, waarop wel eens een sterke ontgoocheling zou kunnen volgen. Blijft voor de serieuzen dus critisch en en objectief onderzoek; hierbij stuit men echter op groote moeilijkheden doordat: a. Rusland weinig toegankelijk is voor buitenlandei's en aan de gasten, welke korte tijd in Rusland vertoeven, slechts het beste vertoond wordt; b. er zoo weinig betrouwbare gegevens uit Rusland tot ons komen; c. onze psyche een geheel andere is dan die der Russen en het daardoor reeds moeilijk is om Russische toestanden en stroomingen te begrijpen. a. Wanneer men bezadigde menschen spreekt, die voor congressen of derge- lijken eenige maanden in Rusland verblijf hielden en die dus ook wel eens achter de schermen hebben kunnen kijken, dan krijgt men in het algemeen te hooren, dat de toestanden er allesbehalve rooskleurig zijn, maar dat men toch telkens weer ge troffen wordt door het idealisme, dat de massa bezielt, het vaste vertrouwen, dat zij ontberen, opdat de volgende geslach ten gelukkig zullen worden. Dit is zeker een belangrijk verschijnsel; de geschiede nis heeft geleerd, dat, waar menschen met idealisme vervuld zijn, ongekende krach ten kunnen worden ontketend en schijn baar fantastische dingen worden bereikt. b. zelden heeft men meer tegengestelde „feiten" te verwerken gekregen als bij de gegevens uit Sovjet-Rusland. Daarom verheugde het ons, toen in het leidende Engelsche economische - tijdschrift „The Economist" in het laatst van het afge- loopen jaar artikelen verschenen met cij fers over de economische toestand van de U.S.S.R. in verband met het vijfjaarsplan. Deze artikelen waren geschreven door een onbevooroordeeld waarnemer en uit stekend kenner van Rusland, en zijn kort geleden in een vlot leesbare brochure*) in het Nederlandsch verschenen. Eindelijk eens betrouwbare gegevens over Rusland, want ieder, die de reputatie kent, welke „The Economist" op haar gebied heeft, zal wel van de betrouwbaar heid dezer cijfers overtuigd zijn. Wij ra den danook ieder, die belangstelt in het Rusland-van-heden aan deze brochure te lezen. (Ze kan in de Boekhandel worden besteld), te meer daar de helft gewijd is aan de landbouw, zoodat ook zij, die zich in 't geheel niet voor Rusland inte resseeren, toch met belangstelling zullen lezen, hoe men daar geheel nieuwe wegen inslaat bij de organisatie van de landbouw. In deze, niettegenstaande het groote feitenmateriaal, toch zoo aantrek kelijke brochure bepaalt de schrijver zich uit de aard der zaak zooveel mogelijk tot de feiten en hun economische beteekenis, maar toch krijgt men hier en daar dik wijls tusschen de regels door een blik op de houding van het Russische volk en de manier, waarop het op ingrijpende overheidsmaatregelen reageert. Uit de hier heerschende crisis blijkt weer duidelijk, dat ons systeem van pro duceeren en verdeden niet feilloos is, en wij aan andere systemen moeten denken. Hierbij kan Rusland, zoo niet een navolg baar door verschil in de aard van het land en de bevolking dan toch een leerzaam voorbeeld zijn. „De opbouw van Sovjet-Rusland. „Het vijfjaarsplan als economisch offen sief." Uitgave Seyffardt's Boekhandel. PREDIKBEURTEN. HERV. UEMEENTE Zomldag 1 Maart. Burg, sav. 7 uur Ds. Groenenbierg. Cocksdorp, 'sav. 7 uur Ds. Plug. Den Hoorn vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschild vm. 10 uur Ds. Plug. Koog vm. 10 uur Ds. v.'t Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfde. Voorbereiding H. Avondmaal GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. J. L. de Wagenmaker van den lip en Landsmeer Burg, 'sav 7 uur ds. J. L. de Wagenmaker van den lip en Landsmeer HERV. GEMEENTE. Woenisdag 4 Maart. Zuid-Eierland, 's av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 5 Maart. Koog, 's av. half 8 Bijbellezing. Gebogen, pijnlijke lendenen, rheuma- tiek in de gewrichten en urinekwalen be hoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Op gewekte'en levendige menschen op leef tijd toonden hoe zij door middel van Foster's Rugpijn Nieren Pillen bovenge noemde ellendige kwalen verdreven. Dit speciaal niermiddel kan aan over werkte niere n de opwekkende, verster kende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiverheden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheumatiek, ischias, spit en graveel afgewend worden.. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als vrouwen veilig gebruikt wor den. Zij bevatten geen schadelijke be- standdeelen. 162 Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. ONDER MCDI2rCHC CC fTROLfi tWoidt vervolgd VLIELAND. ARIS DROS.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2