Texelsche Courant van Zaterdag 28 Febr. 1931 De Nieuwe Texelsche Courant TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten a Gemengd Nieuws ■llllll#ll!lll#llllll#llllll llllll#llllll#IIIIII#IIIHW is sinds 1 Juli 1930 hi dit blad opgenomen. VREDE. Schoon is het goud, het schoonste der metalen, Schoon 't alebest en 't luchtige kristal; Schoon is het licht, wanneer de zon gaat dalen, Schoon 't elpenbeen en't rozenrood koral; Schoon is de Mei met bloemen zonder tal, Schoon is de zege met haar bekranste zwaarde Maar, die de kroon moet dragen bovenal, Schoon is de Vrêe, de schoonste op de aarde. J. REVIUS. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de weg onder den zeedijk van de Lunette bij Oudeschild tot de hofstede „Ceres" ingaande Maandag 2 Maart 1931 tot nadere aankondiging voor het doorgaande verkeer gesloten zal zijn. Texel, 27 Februari 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. L)e Secretaris, JONKER. Onveilig vaarwater. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter reede Willemsoord, tusschen het postkantoor te den Helder en de Dijkstraat, tot op 1000 Meter, uit den vasten wal, twee scherpe vliegtuigbommen zijn gezonken, welke bij het opvisschen of bij het ankeren of an kerlichten gevaar voor ontploffing kunnen opleveren, zoodat het ongewenscht is op dat terrein te visschen of te ankeren. Texel, 27 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer O. Nee.e- man, leerling Z. V. S. alhier, slaagde Woensdag te den Haag voor het examen 3e stuurman Groote Stoomvaart. A.V.R.O.:avond. De heer A. Dros schrijft ons: In aansluiting op het vorig bericht kan nog worden meegedeeld, dat op de Avro-avond ook de Houtrust-film zal worden vertoond, de film dus, welke ter gelegenheid van de Avro-propaganda-op- tocht en de meeting' te den Haag opge nomen werd. Het behoeft geen betoog, dat met een avond als deze zeer hooge kosten gepaard gaan. Laat elk, die voor Kunst en Avro voelt, zijn steentje bijdragen en 'n kaart koopen voor 5 Maart a.s. Wat zangeres, violist en pianist te genieten zullen ge ven is van een zoo edel gehalte, dat ge uw bezoek aan hotel Texel niet zult be treuren. Het aantal kaaiden, vóór 5 Maart ver kocht, is beslissend voor het al of niet', doorgaan vam deze avond. De verkoop vlot reeds aardig, maar er wordt op een grooter aantal gerekend. Wie nadere inlichtingen wenscht, wen de zich tot A. Dros, Steenenplaats, bij wie tevens kaarten a f 0.75 te bekomen zijn. Sportnieuws. Men schrijft ons: Volgens het „officieel" nieuws moet Texel 1 morgen niet naar B.K.C. maar naar Zeemacht (den Helder). Texel ver trekt om 11 uur met de boot. Indien het Zeemacht-terrein wordt afgekeurd,' zul len T. I en II alhier om 12 uur een wed strijd spelen. Texel II is morgen en ook] 8 Maart vrij en kan dus op 8 Maart ge tuige zijn van de wedstrijd tegen Scha- gen I. Supporters, vergezelt Texel I naar Zeemacht. Texel I komt uit als .volgt: Jb. Gras J. Ran, A.Ran, Jac. Gieles, R.Ran, N.de Graaf H.Ran, J.Gieles, N.Ran, Winter, Pijpers Reserve: Liotard. TURELUUR Zondag 1 Maart 1931. ZE ZIJN ER WEER! TEXELSCHE COURANT Lentemaand. Adspiranten. Men schrijft ons: Morgen speelt om 2.15 uur voor de onderlinge competitie C tegen B. leder zorge op tijd present te zijn. o Van K.F.C. werd bericht ontvangen, dat de datums 20-21 Juni a.s. zeer geschikt werden bevonden voor het tegenbezoek der Texelsche adsp. Tevens werd in het schrijven gemeld, dat Koog-aan-de-Zaan zeer ingenomen was met het plan der S.V. Texel adsp. Paardenfokkerij. Naar men ons meedeelt, heeft de paar- densportvereeniging alhier aangekocht 'n eerste klas Groninger zwart-bruine starn- boekhengst, vier-en-een-half jaar oud, (type landbouwtuigpaard). Het ligt wel voor de hand, dat men diep in de buidel heeft moeten tasten om op een beste hengst beslag te kunnen leggen, maar doordrongen van de noodzakelijkheid om op Texel een deugdzame hengst te sta- tionneeren, heeft de vereeniging de groote stap gewaagd. Kunt ge een kwartje besparen? Inkomstenbelasting, vermeld op biljet ten, welke gedateerd zijn December 1930, moet voor 1 Maart voor de helft betaald zijn. Wie nog in de loop dier volgende week aan zijn verplichting tegenover de fiscus voldoet, kan een boetebriefje nog net ontloopen. Noodlijdende akkerbouwers. Deze maand werd aan noodlijdende ak kerbouwers ter gemeentesecretarie gelegen heid gegeven tot het aanvragen van een voorschot, in vorige nummers van ons blad reeds uitvoerig besproken. Slechts enkele akkerbouwers meldden zich aan. Moeten we hieruit afleiden, dat het met de nood in de akkerbouw zoo kwaad niet gesteld is of laat men zich door een of ander, misschien slechts denkbeeldig, be zwaar weerhouden DE KOOG. Sportnieuws. Zondag speelt op 't terrein van Staats- boschbeheer alhier, Udi tegen Verdo- Nigro. (zie adv.). Verdo-Nigro zal zijn opgesteld DamesHeeren Doel: M. Lap P. Eelman A. Roeper Abr. Daalder Midden: D. Buijsman J. Kiljan G. Zuidewind. K. Linnhose Verdediging: B. Lap G. Michels M. Rab Jongetjes Reserve: 1. Nistor. U4i komt zoo uit: Dames Heeren Doel: T. Daalder Jn. Kiewiet. N. Borgman D. Bonne Midden: K. den Braven H. Vermeulen N. Eelmar J. Borgman Verdediging: N.Eelman Ld. A. de Ridder J.den Braven C. Bonne DE WESTEN. Houtverkooping. Binnenkort zal in Bosch-en-Duin van wege Staatsboschbeheer weer een hout verkooping plaats hebben; het aantal per- ceelen bedraagt 500 (zie adv. Ie blad.) OUDESCHILD. Veevervoer.- Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 24 kalveren, 32 varkens, 20 koeien, 13 schapen. Kiescollege. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de hee ren Jb. Hoogerheide, Jn. Koning, A. van Ketel en T. de Wijn. Uit de vogelwereld. Maakten we de vorige week melding van de terugkomst der scholeksters, thans is ook de tureluur weer gearriveerd. „S.s. Marsdiep." Het s.s. Marsdiep is Donderdag weer in de vaart gekomen. De „Dageraad" heeft rust tot Zaterdagavond. Dau varen immers beide booten naar den Helder en terug voor de bioscoopbezoekers. Te water geraakt. Schipper P. Backer geraakte Woensdag bij het meeren in de haven te water. Hij kwam met zijn schouder tegen het berg hout, wat hem nogal pijn veroorzaakte, zoodat hij des anderen daags zijn werk zaamheden niet kon verrichten. Hopen we, dat het weer spoedig beter moge gaan. Het was wel een ongeluksdag voor hem, want 's morgens had hij op zee zijn visch- net verloren. Een leelijk „heft" opgeruimd. Op de zeebodem in de buurt van de Texelsche kust liggen verschillende voor werpen, waaraan de visschers met hun netten vastloopen en wat hun veel schade en last kan veroorzaken. Deze obstakels noemen de visscherlui „heft" en zoo'n berucht heft was er ook in de buurt van „Onrust", juist in de lijn, waar bijna dagelijks gevischt wordt. Dit heft heeft het verscheuren van heel wat netten op zijn geweten. Nu is de Visscherij-In- spectie zeer bereidwillig door te trachten deze heften op te ruimen. Deze week is een duiker bezig geweest, die tot de ont dekking kwam, dat het een groot anker was. De volgende dag toog men weer naar de plek met de bergingsblazer der firma Wijsmuller (Den Helder) en is het gelukt het verbazend groote anker boven water te halen. Groote stukken netwerk zaten er nog omheen en zoo kregen en kele visschers het verlorene terug. Visscherij. De garnalenvangsten zijn nog steeds heel klein. De aanvoer bedroeg ruim 2300 Kg. De maand Februari teekent zich in de regel door kleine vangsten. Wordt het echter oostenwind, dan is de vangst meestal grooter. De haring komt nog niet erg los, de vangsten zijn niet groot, de prijs ruim f5.per tal. De kommen- visschers hebben hun netten haast allen weer te water. Onder de Heldersche ha- ringvletten zagen we er een met een mo tor. Die gaan dus ook met de tijd mee. Het valt ook niet mee, om, als het blad stil is, van den Helder naar Texel te roeien. OOSTEREND. Visscherij. De nieuwe motorbotter TX 32, van Gebr. Drijver, is de vorige week uit Mak- kum naar hier gekomen. Maandag is het schip naar IJmuiden vertrokken, om het kompas te laten stellen. Men hoopt in de loop van de week de eerste visch te mo gen binnenbrengen. We wenschen de hee ren Drijver veel succes met hun nieuwe onderneming. Kerknieuws. De Gereformeerde kerk alhier is Zon dag 1.1. weder in gebruik genomen. De schilders Cor Bremer, J. C. Dogger en C.Timmer Sz. hebben hier een mooi stuk werk geleverd, waardoor het interieur een heel andere indruk geeft. Terwijl muren, zolder en kap wederom licht zijn geverfd, is de achtergrond van de preekstoel met mooi afstekende donkere kleuren afgezet. Ook de banken zijn veel donkerder ge worden. Het geheel geeft nu werkelijk een stemmige indruk. o— De Ned. Herv. Kerk alhier wordt danig onder handen genomen. Het vorige jaar zijn eenige pilaren aan de buitenkant ver nieuwd. Thans worden enkele nieuwe pi laren geplaatst. De restauratie wordt ver richt door metselaar De Kort. SSQD ZOO SPRAK.... DDffl GANDHI: De besprekingen met de En- gelsche onderkoning zijn op uiterst vriend schappelijke wijze en met groote voor komendheid gevoerd. Het resultaat ligt echter in de handen van een hoogere Macht. Het is de plicht va de bevolking voort- te gaan datgene te doen, wat lndië ver wacht. Gebruikt echter in 'e strijd oin de onafhankelijkheid nimmer geweld. Indien de kinderen er eenmaal aan gewend zijn, geweld»ic gebruiken, zullen zij ook tegen elkaar met geweld optreden, wanneer de onafhankelijkheid eenmaal vei kregen is. o DR. WJBAUT (in de Eerste Kamer): .k hoop dat de gekken er ödh niet be ledigd door zullen gevoelen, maar ik kan niet anders zeggen, dan dat Europa in economisch-politieke zin gaat gelijken op een gekkenhuis. LADY WILKINS (die.met haar man per onderzeeboot naar de Noordpool zal gaan): lk zal aan boord van de duikboot) even gemakkelijk en comfortabel leven als ware ik op een Oceaanstoomer. Het wordt misschien wat saai, maar mijn man heeft mij verzekerd, dat ik het prettig zal heb ben en dat de reis volkomen veilig is. En, daarom ben ik er van overtuigd, dat deze tocht met succes zal worden bekroond. BINNENLAND. In de Zuidplaspolder verzakte een melkauto, waardoor het voertuig omsloeg; 1600 liters melk gingen verloren. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd om een massale actie op touw te zetten tegen het voortbestaan der on bewaakte overwegen. Secretaris is mr. G. W. van Everdingen, Weesperzijde 122, Amsterdam. Bij de rijksontvanger te Grouw (Fr.) is f 25.000 binnengekomen als „ge- wetensgeld." Na het overlijden van de heer van Lear Black was de vliegtuigbestuurder Geysendorffer werkloos. Hij komt thans weer bij de Kon. Luchtvaartmij. BUITENLAND. In N.-Amerika toeren 26 miljoen auto's. Dc laatste tien jaar steeg het aantal verkeersongevallen van 669.000 tot 1.860.000 en het aantal daarbij gedoo.de personen van 11.000 tot 31.000. Met hoe veel zouden deze cijfers toenemen bij op heffing van het drankverbod? Te Cincinnati heeft een man, die zich met beursspel had geruïneerd, zijn leven hoog verzekerd, en zich toen dood geschoten. Indien wordt uitbetaald, zul len de schuldeischers en nabestaanden 3000.000 dollar te verdoelen krijgen. De Britsche luchtmacht heeft haar geheime proeven voltooid met een type een-persoons vechtvliegtuig, dat een om wenteling in het luchtgevecht zal bren gen. Het is een vliegend artillerie-plat vorm met 320 K.M. uursnelheid en toe gerust met zes machine-geweren die de vlieger tegelijk kan bedienen. Het voert ook vier bommen van twintig pond mede. Bij de mijnramp te Alsdorf ontsnapte de 17-jarige mijnwerker bij de dood. Al zijn kameraden verloren het leven. Sedert leed B. aan zwaarmoedigheid. Enkele we ken geleden werd hijzelf door een onge val getroffen, waardoor hij het huis niet meer kon verlaten. Urenlang zat B. te peinzen. Donderdag joeg hij zich een kogel door het hoofd. Zijn moeder vond het lijk. ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Sedert, nu een 40 jaar geleden, Zamen- hof zijn stem verhief ten gunste van een „wereldtaal", is allengs na veel tasten en zoeken in deze beweging een vaste lijn gekomen. Het „Esperanto" moet wel de aangewezen hulptaal zijn; tot dit doel is deze taal immers het meest geschikt. Nederland heeft in deze beweging vooral in de laats'te-jaren een belang-, rijke rol gespeeld. Hier is verleden jaar het Esperanto-Instituut opgericht, dat onderwijskrachten zal vormen naar de vermaarde methode-Cseh dat voorts cursussen en conferenties zal organisee- ,ren, kortom ,dat een internationaal cen trum zal zijn voor de Esp.-beweging met als zetel Arnhem. Want daar heeft de ge meente, zeer royaal, een huis, het land huis Presikhaaf, bij de Velperweg, met tuin beschikbaar gesteld.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5