RADIO. t 8a Abonneert u TEIELSCHE COURANT. T Sngezondei ADVERTENTIEN MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL E llliil is lllll! Zomerdienst—T.E.S.O. We herinneren aan de T.E.S.O.-zomer- dienst, welke ingaat op Maandag .s. Knip de in dit nummer voorkomende advertentie uit en bewaar deze. Wolveehandel 1925 Febr. De aanvoer van wolvee was deze week op de meeste markten kleiner en toch was de omzet meestal traag en niet geheel prijshoudend of iets lager, zeer zeker mede een gevolg van het feit, dat de kwa liteit er nu niet beter op wordt. Zwolle was evenals Purmerend nog al vlug in omzet en ongeveer prijshoudend. Soiree-Dansclub—Texel. Men schrijft ons: Dansclub Texel organiseert aan het slot van het dansseizoen een soiree-dansant. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door welbekende Harmonica-virtuozen, die er de juiste stemming wel in zullen bren gen. Het belooft 'n waardig slot te worden van het seizoen. Een leening van f 57000. Polder Waalenburg gaat ten behoeve van zijn bemalingswerken een leening aan van f57000 en tracht, blijkens een adver tentie in dit nummer, deze geheel of ge deeltelijk op Texel te plaatsen. Naar de Remarque-film. Vanavond zullen twee extra booten met in totaal 550 bioscoopbezoekers naar den Helder vertrekken om daar de film „Van het Westelijk Front geen Nieuws" te gaan zien. Er zijn door Boekhandel Park straat voor het balcon 285 en voor de zaal 265 kaarten verkocht. De Tivoli-bioscoop kan in totaal 1000 personen bevatten, zoo dat vanavond de beschikbare zetels voor meer dan de helft door Texelaars zullen worden ingenomen. Eenige rijen achter elkaar zullen voor de eilanders worden gereserveerd, zoodat we van een gezelliga boel konden spreken, als de aard van de film daarmee niet in strijd was. Vermaak tóch zoekt men door deze film te gaan zien, allerminst. De bioscoopvoorstelling begint precies ömi 7 uur en zal te kwart over tien.onge veer geëindigd zijn. Verzocht wordt aan de boot zich strikt aan de bevelen van de controleurs te houden, opdat iedere stagnatie wordt ver meden. De booten zijn voor 1150 perso nen berekend, (dat staat op de dienstrege ling van T.E.S.O., doch geldt speciaal voor de zomerdienst), maar krijgen thans 550 personen te vervoeren; ieder kan dus een behoorlijke plaats bekomen, maar hoe eer men komt hoe beter. We willen tenslotte nog op de nood zakelijkheid wijzen vooraf aan de onder nemers mee te deelen, dat men van auto> ot bus gebruik wil maken. Dan kan men met liet aantal passagiers rekening hou den, wat anders onmogelijk is en ten gevolge zou hebben, dat men niet op tijd aan de boot komt. De A.V.R.O.-avond gaat door. De heer A. Dros, die de voorbereiding van de Avro-avond alhier op zich heeft genomen, deelt ons mee, dat reeds vast staat, dat de Avro-avond op Maandag 23 a.s. doorgaat. Hij voorziet, gezien het programma, een groote toeloop en raadt met nadruk aan met kaarten koopen spoed te maken. Giften voor het Witte Kruis. A. J. E., Waalenburg f2.50. J. R„ de Cocksdorp f2. Baldadige Jeugd. De laatste dagen worden herhaaldelijk klachten vernomen over zeker deel van de jeugd, dat zich des avonds schuldig maakt aan baldadigheid. Gisteravond nog werd b.v. een brandende lucifer geworpen in de etalage van een manufacturer, terwijl op de stoqp een vuurtje werd gestookt; elders werd een huisbel uit de deurpost! getrokken en moesten de ruiten het ont gelden. De politie moest er aan te pas komen, die daarom de ouders of voogden van die lieve kinderen in over weging geeft vooral op hun daden te letten. Ze komen van kwaad tot erger en ernstige moeilijkheden blijven dan zeker niet uit. Paardensport. Op initiatief van de heeren L. den Braven, 1. Bonne, C. Bonne, KI. Bonne, M. Knol en W. van der Wal werden ver gaderingen belegd te Oosterend, den Hoorn, de Cocksdorp, en alhier, gister avond, in hotel Texel. Zij stellen zich voor een draverij- en ren vereen iging op te richten voor het heele eiland en heb ben thans reeds 60 personen bijeen, die bereid zijn hun plannen te steunen en per jaar f 1,contributie te betalen. De vergadering van gisteravond werd bijgewoond door plm. 20 personen en ge leid, op verzoek, door de heer S. Kuiper (De Waal), die het doel der bijeenkomst in korte trekken uiteenzette.. In het te kiezen bestuur zouden personen uit de verschillende dorpen zitting moeten ne men. Als de dag, waarop de paarden sportfeesten zouden moeten plaats heb ben, zou het voorl. bestuur de Koningin nedag willen bepalen en als de plaats de Koog, omdat men daar z.i. over de beste baan beschikt. De heer Epe heeft zijn medewerking toegezegd. Het speet de voorz., dat de Paardensportvereeniging niet vertegenwoordigd was, daar het niet de bedoeling is haar „een hak te zetten'" en hij van samenwerking juist veel goeds verwacht. Spr. meende wel op 200 leden te kunnen rekenen, maar was niet tevre den over de vergadering te den Hoorn, „waar slechts een kaasmaker en een met selaarsknecht van hun belangstelling de den blijken". Eenige tijd werd nog van gedachten gewisseld over het dorp, waar de sportfeesten moesten plaats hebben. - Het bestuur was van meening, dat men te den Burg absoluut niet over een geschikt terrein beschikt en voelde het meest voor de Koog. Een viertal personen gaven zich als lid op. Een volgende maal hoopt men spijkers met koppen te kunnen slaan. OUDESCHILD. Waarschuwing. We maken onze visschers attent op 'n publicatie in dit nummer, waarin voor een paar gevaarlijke vliegtuigbommen wordt gewaarschuwd. O Voor doorgaand verkeer is de weg on der de zeedijk van de Lunette tot Ceres van Maandag tot nader bericht gesloten. LANDBOUW EN VEETEELT. Aan het reglement ontleenen we nog: In gevallen van plotselinge ongelukken van verzekerd vee, die oogenblikkelijke at- making noodzakelijk maken, kan daartoe worden overgegaan. Bij slepende ziekten, die naar het oordeel van de veearts als doodelijk worden beschouwd, heeft het bestuur het recht met goedvinden van de eigenaar het dier te naasten en tot uitbe taling van de geleden schade over te gaan. Waardevermindering ten gevolge van ongeluk ot ziekte komt niet voor ver goeding in aanmerking. Het verzekerde vee, dat bij het einde van het loopend assurantie-tijdperk, vol gens het oordeel der schatters, zich in zie kelijke toestand bevindt, wordt niet her- schat, maar blijft onveranderd ingeschre ven totdat de eigeïiaar op zijn kosten een, door de veearts afgegeven bewijs van gezondheid overlegt. Indien ziekte ot ongeluk te wijten is aan grove verwaarloozing of nalatigheid kan het bestuur besluiten de vergoeding niet uit te keeren. De verzekerde behoudt het recht van beroep op de algemeene vergadering. Het bestuur bestaat uit vijf leden, waar van één de functie van voorzitter, en één die van plaatsvervangende voorzitter zal waarnemen. Tevens zullen twee der be stuursleden moeten optreden respectieve lijk als secretaris-penningmeester en plaatsvervangend secretaris-penn. De be stuursleden worden door de algemeene vergadering uit de leden verkozen bij vol strekte meerderheid van stemmen. Zoo noodig, dan wordt er een herstemming gehouden tusschen die twee leden, die de meeste stemmen op zich hadden vereenigd. Kan anders geen beslissing worden ver kregen, dan is de oudste in jaren steeds verkozen. De aftreding wordt geregeld volgens een op te maken rooster en wel zoo, dat het le jaar één, het 2e jaar twee en het derde jaar twee bestuursleden af treden. De aftredenden zijn terstond her kiesbaar. (Wordt vervolgd.) Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Het probleem, door wie en op welke wijze de zender van de Volkenbond zal worden beheerd, is thans definitief opge lost. In vredestijd is het zendbedrijf geheel in Zwitsersche handen, terwijl in geval van oorlog het geheele bedrijf onmiddel lijk door de Volkenbond wordt overge nomen, waarbij dan nog aan Zwitserland het recht van controle op de uitzending is toegekend. De installatie omvat twee kortegolfzen- ders van elk 20 kilowatt. De bouw dezer stations wordt gemeenschappelijk uitge voerd door Telefunken, Marconi en Bell. o Het meest „verheven" oinroepstation van de geheele wereld is de zender te La Paz, die zich op een hoogte van 3500 M. bevindt. Voor Europa wordt het record gehou den door de zender op de Pic du Midi (ca. 1000 M.) o Nog nimmer te voren is door een pool expeditie zoo intensief gebruik gemaakt van radio-berichtgeving als door die van Byrd. Er bestond een voortdurende ver binding tusschen de expeditie en New- York. Heele krantenpagina's werden zon der de minste storingen naar New-York geseind, terwijl de expeditie in de avond uren genoot van de programma's die op de kortegolf werden uitgezonden en uit- Ferdinand van Boelgarije, de ex-Czaar, Was één dag in z'n leven „Texelaar". Ge herinnert u nog de excursie, georga niseerd ter gelegenheid van het Intern. Ornithologisch congres, welke Texel tot doelwit had en ex-czaar Ferdinand van Boelgarije onder zijn deelnemers telde. We beelden de ex-czaar hier af. Hij vierde Donderdag op zijn villa te Coburg (Duitschland), welke hij in de dagen van zijn koningschap heeft aangekocht, zijn 7Ue verjaardag. De laatste jaren vertoeft hij afwisse lend in Zuid-Duitschland en Tyrol. De politiek heeft zijn aandacht niet meer en reizen en studie behooren tot zijn grootste genoegen. Zoo doorkruiste hij Amerika, Afrika en Azië, terwijl een zijner laatste reizen Soedan gold. In 1885 toen hij nog Oostenrijker was, vertoefde prins Ferdinand om studiereden in ons land. Een van zijn grootste liefhebberijen was toen, om urenlang door de duinen te zwerven, waar hij de flora bestudeer de en een speciale studie maakte van de kreten van pluvieren, wulpen en schol eksters. Ook tot onze talrijke oude stad jes voelde hij zich aangetrokken, zooals Hoorn, Medemblik, Enkhuizen, Amers foort, Haarlem, Alkmaar, enz. Met een der grootste bollenkweekers onder Haar lem stond hij in vaste relatie. Holland- schè tulpen, irissen, narcissen, hyacin then en crocussen vormden een sieraad van de indertijd door hem aangelegde en over de geheele wereld beroemde tui nen bij Sophia. muntend werden opgevangen. Door Byrd is opnieuw bewezen van hoeveel belang een radio-installatie voor onderzoekings reizigers is. o— Abdul Aziz Ibn Saud, een Arabisch vorst, (we namen 18 Febr. zijn foto op), heeft opdracht gegeven tot de bouw van tien radio-stations, welke binnen achttien maanden gereed zulleli zijn. Bovendien zullen vier verplaatsbare zenders aan de koning worden geleverd. Wanneer de zenders gereed zijn, zal 'n Britsch ingenieur in Arabië achterblijven om technische controle uit te oefenen. De stations zullen overigens geheel door Ara bisch personeel bediend worden. De ko ning heeft reeds vier van zijn onderdanen naar Engeland gezonden, om daar de radio-techniek te bestudeeren. Het nieuwste radio-snufje. Een (natuurlijk, zouden we zeggen) Amerikaansche courant heeft bij wijze van proef een harer stadsverslaggevers er met een draagbaar radio-zendstation op uit gestuurd. Op 't redactiebureau werd al dus onmiddellijk kennis genomen, van wat zijn speurtocht opleverde. We beelden hem hier at, terwijl hij een „slachtoffer" in terviewt. De proef moet gunstig uitge vallen zijn. GRIEP. Niezend, proestend, kuchend, hoestend, Klagend, jamm'rend, steen en been, Sjouwen in deez' gure dagen Vele menschen droevig heen. Ieder heeft het zwaar te pakken En die er nog buiten liep, Krijgt wellicht een dagje later Ook het nare stempel „Griep". Pillen, poeders, drop en kruiden, Worden dagelijks geslikt, Om, (al is 't maar een beetje) Wat te w.orden opgeflikt. Griep, griep, griep, dat is 't wachtwoord In deez' natte, kille tijd. 'k Wensch voor ieder, dat we spoedig Van die ziekte zijn bevrijd. HU1B DE RIJMELAAR. Purmerend, 24 Febr 412 Runderen waaronder 210 vette koeien f 0,80 a f 1,00 ]R!- Gelde koeien 160 Melkkoeien 160 a 12 vette kalveren per KG 1,20 a 920 Nuchtere kalveren 10,a 512 Vette varkens per KG 0 36 a 82 Magere varkens 14,— a 182 Biggen 11,— a 390 Schapen 28,— a Kipeieren 5, a Eendeieren 5,30 a Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend Aanvoer op 24 Febr. 94131 stuks 70/80 K.G. f 6,90 f 65/66 6,30 63,64 u 5,80 60 62 5,30 58,59 5,20 56 57 5,20 53 55 5,20 50/52 4,80 45 49 o,- 45100 eendeieren 5.30 oude kippen p. st f 1,50 k f 2,50 Oude hanen 1,50 a 2;— Jonge hanen 0,85 a 2,20 Oude kippen per KG 0,85 a 0,90 Jonge hanen per KG 1,00 a 1,40 Schagen 26 Febr. 37 vette koeien 250 a 340 6 Gelde koeien mag. 200 a 300 422 Nuchtere kalveren 8,— a 18, 45 vette varkens 0,40 a 0*43 288 Biggen 9. - a 14, Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 96500 Bruin ongewogen f 5,90 a f 0, per 100 Wit 5,50 a 5,60 Eendeieren 5. - a 5,10 a365 365 1,50 28, - 0.42 30.- 15, 40,— 6,- 0, G.A. 8,00 6,60 6,30 6,00 5,80 5,60 5.40 5,10 0- 5,50 van 25 tot en met 27 Febr. 1931. GEBOREN: Jannetje Gerritje, dv Jan Gerrit Schoenmaker en Helena van der Weide. OVERLEDEN: Gerrit Platvoet, 87 jaar, weduwnaar van Jantje Kuijper Trijntje Kint, 89 jaar, weduwe van Gouke Bakker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) een armbandhorloge, een gouden ring, een muts; een rijwielplaatje. VERLOOFD NELLY KIKKERT en G. Ph. NEELEMAN. Den Burg, Warmoesstraat 42. Den Haag, 25 Febr. 1931 Rijswijkscheweg 44 Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Schoon zuster, Tante en Oud-Tante Mej. de Wed. G. BACKER—Kind, in den ouderdom van 89 jaar en 3 maanden. DE FAMILIE. Den Burg, 27 Febr. 1931. TE KOOP GEVRAAGD J. KUIP, St. Isidorus, bij Oosterend. op de

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6