Texelsche Courant van Zaterdag 7 Maart 1931, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Bij Griep pepermunt Kerknieuws. Op Zondag 15 Maart a.s. zal Ds. F. Visser, van den Haag, door Ds. Oskamp, consulent, in zijn herderlijk ambt van Ned. Herv. predikant alhier worden be vestigd. Des namiddags zal Ds. Visser zijn intrede doen. De vertooning van de Zendingsfilm Me- lawan Gelap op Texel is een succes ge weest. Overal behalve te den Burg was groote belangstelling. De netto-op brengst bedroeg f313,meldt Gemeen tebelang.: Oosterend f130, de Cocksdorp t50, den Burg f44 plus f10 collecte, den Hoorn f45 en de Waal f34. Voor het volgende jaar wacht Texel misschien een nieuwe zendingsfilm. Wellicht „War- ta Sari", welke op Terschelling pas zoo'n groote belangstelling trok Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen speelt Texel de belangrijkste wedstrijd voor het kampioenschap van afd. 1 C. Indien T. deze wedstrijd wint, is de kans op het kampioenschap zeer groot. Allen dus morgen op, naar het sportterrein. o De Schager Crt. schrijft over bovenbe doelde voetbalmatch: Schagen heeft een goede gooi gedaan naar het kampioenschap van afd. I C. De nek-aan-nek-race met T. zal eerst volgende week misschien aan spanning verliezen, want wint Schagen welke club wij favoriet stellen voor de over winning dan heeft ze nog een met al te zwaar program voor de boeg, n .1. thuis tegen Helder III, Zeemacht, en uit tegen H.R.C. III. Het kampioenschap zou haar dan nog moeilijk kunnen ontgaan. Uit N.Niedorp schrijft men aan de Scha- ger: De nederlaag van N.Niedorp in de strijd met Schagen (1—8), was verpletterenden de grootste sinds jaren. Schagen heeft nu een zeer gevaarlijke klip op zijn weg naar het kampioenschap omzeild. Haar ifest; thans nog de groote strijd op Texel welke door haar naar onze meening ver loren zal worden, hoewel we de kwali teiten van de Schagen-ploeg hooger aan slaan. ,,'t Groentje" schrijft over de wed strijd T. I Schagen van morgen. „We kunnen er niet veel van zeggen. We achten Schagen sterker, maar T. heeft terreinvoordeel. Wellicht wordt het ge lijk spel". Men schrijft ons: Zondag 1.1. speelden de adsp. B tegen C. met als resultaat, dat B met 20 won. Het was een uitermate spannende wed strijd. Hoewel C voor de rust in de min derheid was, wist zij toch de leiding te nemen. Met alle macht werd nu door B gezwoegd om het verloren terrein te herwinnen; vele malen trokken ze ten aanval, maar veelal werd er slordig af gewerkt, terwijl A. van der Slikke zijn doel uitstekend verdedigde. Na de rust pas gelukte het B. gelijk te' maken en even later de leiding te nemen. Van dit oogenblik af was C steeds in de aan val, rpaar het mocht ze niet gelukken in de stand verandering te brengen. B heeft nu, evenals A., vijf punten. A moet echter nog een keer spelen tegen C., wat tevens de laatste wedstrijd is. Zoo A gelijk speelt, is dit al voldoende om de kampioenstitel te behalen. Zon dag 15 Maart wordt deze laatste wed strijd gespeeld. LEZING DR. TE HENNEPE. Een leerzame avond. Donderdagavond sprak dr Te Hennepe in De Lindeboom voor de afd. Texel der H. M. van Landbouw alhier over de werk zaamheden der Rijksseruminrichting te Rotterdam. De zaal was flink bezet, over welke groote opkomst de voorz., de heer C.Keijser Hz., in zijn inleidend woord zijn voldoening te kennen gaf. De heer Te Hennepe ving aan met te vertellen, dat de Seruminrichting reeds meer dan 25 jaar bestaat en zich ten doel stelt de gegevens der wetenschap op het gebied van landbouw en veeteelt in prac- tische vorm aan het boerenbedrijf dienst baar te maken. Ons land moet exportee ren, maar het buitenland tracht import tot een minimum te beperken of zelfs over bodig te maken. Duitschland meent b.v. na 1934 geen Holl. eieren meer noodig te hebben, hetgeen spr. betwijfelde. Ons land moet daarom zijn productie op een veilige, gezonde basis stellen, eco nomisch inrichten. De Rijksseruminrich ting wil hierbij behulpzaam zijn, o.m. door bestrijding van besmettelijke veeziekten. Er dient op gelet te worden, dat bij teelt op groote schaal het dier veelal ver zwakt, door inteelt b.v. Bacteriën-vrees is Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poe der als op de doos staat de naam Mijn- hardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. niet op haar plaats omdat een dier bij aanwezigheid van smetstoffen toch niet ziek wordt als het daarvoor niet vatbaar is Bij de opfok reeds moet de voorkoming .en bestrijding van ziekten beginnen. Voe der en huisvesting spelen een groote rol Getracht moet worden dieren te fokken, die tegen schadelijke invloeden goed be stand zijn. Ziekteoorzaak kunnen bacteriën zijn, die zich bij beschouwing met de microscoop als staafjes, kogelt,es, enz. aan't oog voor doen. (Miltvuur, uierziekte). De schapen ziekte echter wordt veroorzaakt door een smetstof, die door geen enkele micros coop te zien valt. De inrichting doet onderzoek naar de aard der ziekte en zoekt naar de beste be strijdingsmiddelen. Beide takken van dienst zijn in een gebouw ondergebracht ingang Oct. wordt bij Schiedam een nieuw pand betrokken Als zoodanig vindt dit instituut in het buitenland zijn weerga bijna niet. Het spoedig onderkennen van een ziekte is van groot gewicht, b.v. bij bestrijding van de runder-t.b.c., uit welke ziekte veel schade, zelfs gevaar kan voortkomen. In twee maanden werden aan de inrich ting 2500 koeien op t.b.c. onderzocht. Van kippenbloed werden 200.000 monsters be studeerd. Bacteriën kunnen zich vermenigvuldigen van 1 tot 16 miljoen exemplaren in acht uur. Op goede voedingsbodems, bouillon of gelatine, bereidt men z.g „reincultures" waarvan men zich bij de ziektebestrijding bedient. Met onzichtbare smetstof gaat dat niet. Wanneer echter een druppel bloed van een koe, lijdende aan mond- en klauw zeer op een gezond beest wordt geënt, krijgt ook dit de ziekte te pakken. bacteriën hebben een taai leven. Veelal geven ze noch om strenge kou, noch om zeer hooge temperaturen. Miltvuurbacil len kunnen, na 50 of 60 jaar in de grond te hebben gezeten, nog gevaarlijk zijn. Ontsmetten van land en erf is zoo bijna onmogelijk. Dieren kunnen besmet worden dooi voer, drinkwater, hok, enz., maar ook - door vliegen en vogels. Bloedluizen zelfs kunnen de kippen cholera bezorgen. Gevaarlijke dieren zijn de z.g. smet stofdragers, dat zijn dieren, die van een besmettelijke ziekte genezen zijn, maar hoewel daarvoor zelf niet meer vat baar nog smetstof bij zich dragen. Spr. zette uiteen, hoe b.v. vlekziekte bestreden wordt. Men ent het dier in. Dit wordt hierdoor licht ongesteld, her stelt echter weer en is dan onvatbaar ge worden voor vlekziekte. Op soortgelijke wijze wordt opgetreden tegen pokken, diphteritus, hondsdolheid, enz. Naar een entstof tegen varkenspest wordt nog ge zocht. De enting geschiedt met smet- stof, welke op de een of anderle ma nier verzwakt is. Wanneer een dier genezen is, bevat z'n bloed (in het serum) tegen-gifstoffen, - waarvan men zich bij de bestrijding van de ziekte bij andere dieren bedient. Zoo worden ter bestrijding van vlekziekte 50 paarden gehouden voor het bereiden van serum tegen vlekziekte (Men ent de paar den eerst met verzwakte smetstof van deze ziekte in) Tegen wel 46 ziekten worden serums gemaakt, waartoe o.m. gebruikt wórden 200 paarden, 100 os sen en 100 varkens. Van paarden kan per week wel 7 L. bloed worden afge tapt; dit geschiedt aan de hals. Bij var kens echter, moet telkens een stukje van de staart worden afgehakt Wanneer er ten slotte geen staart meer over is, kan geen bloed meer worden afgetapt en - moet het dier geslacht worden. Van groote beteekenis is het juist on derkennen van ziekten. Hiervan toch is de keus en het succes der bestrijdings middelen afhankelijk. Men late zich dus niet lijmen door praatjes van kwakzal vers. Ge betaalt altijd te veel, komt dus bedrogen uit en zijt met uw dieren luk-raak behandeld een gevaar voor uw buren. Ga ook niet zelf inenten. Ge snijdt hierdoor het- contact met de we tenschap af en dus ook dat van de we-i tenschap en de practijk. Dit wreekt zich altij d. Uitvoerig gaat spr. op een en ander in. Na de pauze werd een en ander meegedeeld uit het jaarverslag over 1929 Voor 400.000 dieren werd entstof af geleverd; de afgeleverde hoeveelheid se rum bedroeg 9500 K.G.; 166000 dieren werden onderzocht. Opgemerkt werd, dat entstof wel eens geen succes heeft ten gevolge van slechte voeding, kouvat ten, enz. Op het z.g. besmettelijk verwerpen, veroorzaakt door de Bang' sche bacil, ging spr. uitvoerig in; de zelfde bacil verwekt bij de inensch de z.g. Malta-ziekte. Voor onderzoek van melk op t.b.c. werden in één jaar 3000 marmotten ge bruikt. Kippen-t.b.c. kan voor de mensch ook gevaarlijk zijn. Ze valt echter goed te bestrijden, in tegenstelling met pullorum, welke landelijk moet worden aangepakt (Reactiedieren afmaken). Vooral met ver lamming en kanker bij de kippen staae het er slecht voor. Spr. wijdt uit over de tuberculineproef, dienende om t.b.c. te onderkennen; over bestrijding van hondsdo;h|eid en pape gaaienziekte, waarvoor een aparte afdee- ling werd ingericht; over de ambulante afdeeling, van welke veeartsen uitgaan, om ziekten plaatselijk te bestudeeren over wateronderzoek; over ratten- en mui zenplaag, welke met een bepaalde typhus- bacil bestreden wordt; over melkonder- zoek, om b.v. uit te maken door welke ziekte uierontsteking veroorzaakt werd; over kwakzalversmiddelen, waarvan bij onderzoek niet veel overblijft, enz., enz. Men noemt mij wel de levertraanapos tel, zeide spr. Inderdaad propageer ik 't gebruik van goede levertraan, omdat m.i. 't fokken van goede kuikens anders on mogelijk is (gevaar voor Engelsche ziek te). Neem echter „goede" levertraan, en geen vloeistof, welke alleen de naam er mee gemeen heeft, doch 50 pet machine olie bevat (Dit komt voor) Van goede levertraan krijgt een kip na het slach ten geen walgelijke lucht Geef één of twee pet in het meelvoer en geen „pap van levertraan met meel er door", zoo als wel gebeurt. Met onderzoek van veevoer belast de> inrichting zich, wanneer dat ziekte zou hebben' veroorzaakt In één geval ver klaarde de leverancier, dat vischmeel, le vertraan en geest aanwezig waren, maar het was niet zoo; wel werden rijst- afval en blauw zand gevonden. Dit in de krant publioeeren zou beter straf zijn dan een hooge boete. Spr. raadde aan bij het koopen van vischmeel op het zoutgehalte te letten; vijf pet. is welle tjes, maar het kan nog minder. Gebleken is, dat op dit gebied grof wordt ge knoeid, zoodat uitkijken de boodschap is. Hiermee besloot spr. zijn hierboven be knopt weergegeven causerie. Hij hoopte, dat ze tot voordeel van de veeteelt zou mogen strekken. Een luid en spontaan applaus bewees ten duidelijkste, dat hij de aanwezigen op interessante en prettige wijze had be zig gehouden. Geen wonder, want dr. Te Hennepe is een vlot en geestig spre ker alles gaat voor de vuist weg hij beheerscht zijn stof volkomen en heeft er slag van zijn onderwerp op populaire wijze te behandelen. Tevens is hij een bereisd man; hij bezocht de meeste lan den van Europa, bezocht zelfs Amerika en put zoo uit een rijke ervaring. Hij heeft zijn toehoorders zeer verplicht. Door de heer W. Reuvers werd nog een vraag gesteld in verband met het veel voorkomen van zeere spenen bij z'n schapen; eerst vertoonen ze etterpuistjes, later kloven. Genezen beesten schijnen onvatbaar; dit wijst z.i. op een besme- telijke ziekte. Hij vraagt er een onder zoek naar te willen instellen, daar het euvel op het eiland veel voorkomt en niet alleen duizenden gids schade, maar ook veel ongemak voor de dieren ople vert. Dr. Te Hennepe zei z'n mede werking toe. Men stelle zich met de inrichting in verbinding; er kan dan ter plaatse een onderzoek worden ingesteld. Tegen „zweiuier" verklaarde de heer Reuvers zijn dieren met succes door de veearts te hebben laten inenten. Op een vraag van de heer Van Heer waarden, of gist in het voer levertraan kan vervangen, gaf spr. een ontkennend antwoord. Ten slotte deelde spr. op een vraag van de heer Schumaker mee, dat milt vuur zich soms bij de mensch in de vorm van puisten openbaart. De z.g. ne genoog bij de mensch openbaart zich bij de schapen als uierziekte. Als een merkwaardigheid deelde spr. verder nog mee, dat hij eens in Engeland voor Hol land geroeid heeft en toen een negenoog aan een van zijn handen had. Deze brak door en, toen spr. thuis kwam, bereidde hij uit zijn bloed een serum waarmee hij zich inspoot ter voorkoming van meer van die ongemakken en tot heden met succes ook. Hierop volgde te elf uur sluiting door de voorzitter, die Dr. Te Hennepe harte lijk dank zij voor zijn schitterende, zoo leerzame rede. Wolveehandel 26 Febr. 4 Maart De markten gaven voor schapen be perking van aanbod. Een verschijnsel, dat gewoonlijk in deze tijd van het jaar op treedt. Ook het handelsverloop was op de meeste marken stug en niet geheel prijshoudend. Alleen Leiden sprak, bij een aanvoer van ruim 700 stuks, van een nogal wat vluggere omzet, als gevolg van flinke exportvraag voor België en Frankrijk. De prijzen waren daar dan ook iets hooger. Wolmarkt. Hier te lande, zoo wordt uit Alkmaar aan het Alg. Ned. Landbouwblad gemeld, blijft de wolhandel uiterst stil met bie dingen ad f 0,55 en f 0,60 voor goede tot beste partijen in Noord-Holland. Of- terten in uitgesorteerde wol op prima ad f 0,90, eerste ad f 0,80, tweede ad t0,70, derde ad f0,65 en vierde ad f 0,55 hadden geen succes. UE COCKSDORP. Ringvergadering N.J.V. Morgen komt, blijkens Gemeentebelang, de N.J.V. hier in ringvergadering bijeen. De Prov. Bondsdag is bepaald op 2e Paaschdag en wordt gehouden te I J mui den. Morgen kan men zich daarvoor me de opgeven. OOSTEREND. Geref. Kerken H.V. Het Alg. Handelsblad schrijft: Deze week hebben de Geref. Kerken in H.V. een classicale vergadering gehouden te Bussum. Aangekondigd werd, dat spoedig een proeve voor een nieuwe liederenbundel aan de kerken zal kunnen worden aan geboden. De deputaten voor bezinning en ordening van het kerkelijk leven kre gen opdracht zich eerst bezig te houden met de samenstelling van een nieuw hu welijksformulier. Ds. Van den Brink werd tot afgevaardigde in de Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom be noemd, ds. Buskes tot zijn secundus. OUDESCH1LD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 32 kalveren, 23 varkens, 9 koeien, 28 schapen en een paard. Goede haringvangsten. Onder de Friesche kust werd Woens dag en Donderdag veel haring gevangen. Een tweetal Texelsche motorschippersen twee Wieringers waren de gelukkigen met resp. acht en twaalf last haring (Een last is 50 tal). De haring werd voorplm. 15,per tal verkocht. Alzoo een mooi buitenkansje. Voor de trekkers was het weer de laatste dagen te ruw. Hoe hard het wel vroor. Nachtvorsten zijn we in Maart wel gewoon; ook dat in deze maand zoet water in een kuip wel zoo bevri|ezen kan, dat je het met een emmer niet stuk kunt slaan. Maar dat zeewater meteen ijs wordt, komt in Maart zoo dikwijls niet voor Toen Vrijdag de Marsdiep 's morgens uit den Helder vertrok, bevroor het buiswater,, dat op het voordek werd ge worpen, meteen, zoodat toen de boot Oudeschild bereikte, het heele dek met een dikke ijslaag was bedekt. Dat is zeker iets biezonders voor de zesde dag in Maart. DE WAAL. Dam-simultaan. Dinsdag gaf de heer J. IJ. Witte, van Oudeschild, in het café van de 'heer C. Bruin alhier, een simultaan-avond. Hij bond de strijd aan met negen tegenstan ders, van wie hij er vier wist te ver slaan. De heeren S. Kuiper, C. Kooiman en Joh. Eelman wonnen; twee partijen eindigden met remise. Het was een gezellige avond. De heer Witte heeft tot meerdere belangstelling voor de damsport weer een steentje bij gedragen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Bur^eme 'ster en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J.C.RAB te den Burg om op het perceel, kadastraal bekend in sectie D. no. 2239 een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine met aftappomp te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver- schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. TEXEL, 2 Maart 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5