Laatste uitvoering in dit seizoen Sproeten komen vroeg in he' voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Notaris Mulder Notaris Muldtr net burgerwoonhuis. ADVERTENTIEN Tooneelvereeniging „Texel" De schaduw van het verleden Bal na. Boelhuis P. KEIJSER, 0,84,50 HA land, MARKTBERICHTEN 28,— a 38,— 4,25 5,25 4 60 a 0, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL Door ijs en laag water ging gisteren de Volksonderwijs-avond en Zondag de wedstrijd Texel-Schagen niet door. Texelsch dialect. Een oud-Texelaar, thans te Soestdijk, schrijft ons: In de krant sien ik, dat er fraagd wordt om 'n jongesspulletje mit cente te be- skrieve. Eerst dan over „botte". Dot is mit cente gooie teuge 'n stek of muur. De cent springt don werom en fait op 't sant of ruult nag wot weg. Dan komt de are jonge en prebeert sien cent zoo teuge 't stek te gooie, dot-ie flak bee die are cent komt. Ken hee don mit sien hand van de iene cent na de are spanne, dan is de cent wonne. Bee 't speule noemde wee 'n cent 'n skrabber. De A.V.R.O.-avond. Namens't A.V.R.O.-actie-comité schrijft men ons: Een advertentie in dit nummer raadt aan de bestelde kaarten met spoed, uiter lijk Zaterdag at te halen. Het vlot met de verkoop uitstekend, wat te verklaren is. Ons wacht hier een echte kunst-avond. Wie de Radio-bode leest kan weten, dat deze avonden zelfs op de kleinste plaats jes uitverkocht waren. Dat zal ook hier spoedig het geval zijn. Spoed maken is geboden. Stille Omgang. E>e Texelscne R. Katholieken, die in de nacht van 21 op 22 Maart te Amsterdam aan de „Stille Omgang" deelnemen, ver trekken op Zaterdag 21 Maart des avonds om halt elf uit den Helder. Nadere bie- zonderheden volgen. Een koude lentemaand. We beginnen er langzamerhand al weer aan te wennen. Doordat we de eerste da gen door de ijskoude wind het onaange name ervan zoo sterk moesten ervaren, beschouwen we nu de koude bij kalm weer als een heele verbetering. Lekker winterweer. Met dat al iets heel onge woons, want het is intusschen al 10 Maart geworden. De afgeloopen winter was niet streng, doch ook heelemaal niet zacht. Voorjaarachtige dagen hebben we nog niet gehad, dus de koude periode van thans is zonder meer een verlengstuk aan de winter. Maar het is dan ook kouder, dan het de geheele voorafgaande winter is geweest. Deze kou in Maart behoort tot de groote uitzonderingen. Zelfs in de beruchte maand Maart van '29 was het overdag minder koud dan nu. Het record hebben we echter nog n.et bereikt. Dirt staat op 24 Maart 1899 met 11,9 gr. C. (10 gr. F.) voor de Bilt. Maar wie weet, welke verrassingen Maart nog oplevert. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Feb. 1931 Ingelegd f 3744.54 Terugbetaald 2 96,52 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3. Giften Algemeene Wijkverpleging. K.E. te Oosterend f 15. DE MOK. Het bevel over het vliegkamp. Met het bevel wordt 7 April belast kap. luit. ter zee K. van Aller; luit. ter zee le kl. Gouw is van dat bevel onthe ven. DE WAAL. Toch nog op schaatsen. Maandag werden door verscheiden per sonen alhier de schaatsen ondergebonden. Het ijsvermaak was echter betrekkelijk, want de baan was niet veel biezonders. Bij herhaling stapte men door het ijs. De waaghals, die de Mosselsloot voor zijn experiment uitkoos, moest deze proef met nattigheid bekoopen. Vandaag opent de ijsclub de baan Onze vogelpolder. In verband met de aangekondigde excur sie naar Waalenburg, spreekt ook onze corresp. te de Waal de wensch uit, dat alle eigenaren van land in deze polder de grootst mogelijke medewerking ver- leenen aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, wanneer aldus Waalenburg zijn naam als vogelpolder bij uitnemend heid kan behouden. Het gaat hier niet om een stuk of wat vogeltjes en wat plasjes hier en daar, maar om het natuurschoon in een polder, welke sinds jaren tot een der meest bezochte oorden van ons eiland behoort. „Regent het in Waalenburg, dan drupt het elders op Texel." Laat ons dit niet vergeten. Een stierenvereeniging. Op initiatief van de heer S. Kuiper wordt hedenavond hier een vergadering belegd met het doel een plaatselijke stie renvereeniging op te richten. De beide artikelen van de heer K.Bosje over ratio- neele runderfokkerij hebben tot deze plan nen zeker een steentje bijgedragen. OOST. Veel ijs op de vlakten. Zondag bevond zich hier veel ijs in zee. Zoover het oog reikte in N.O. rich ting, was niets dan ijs te zien, wat wel. een zeldzaamheid genoemd kan worden in deze tijd. De visscherij is daardoor danook geheel tot werkloosheid gedoemd, het werk der visscherij-inspectie, welke niet alleen op het Overdiep, maar ook bij het z.g. Vlak nieuwe perceelen voor de oesterteelt had uitgezet, is ongedaan gemaakt. De geplaatste stokken zijn door het kruiende ijs weggeduwd. Door ijs en laag water overvallen. Vrijdagmorgen verkeerde men hier in onzekerheid aangaande drie visschers- schepen met hun bemanning, welke de visscherij op de droge wierwaarden van de Noordwal uitoefenen en plotseling door laag water en ijs werden overvallen. Zaterdagmiddag echter vernamen we, dat zij in de nacht van Donderdag op Vrij dag gelukkig in diep water wisten te ko men en na een koude reis de haven van Den Helder wisten te bereiken. Dat kwam dus best af. OUDESCH1LD. De late vorst en het lage water. De late vorst en het lage water, ten gevolge van de harde Oostenwind, heb ben ons weer eenige dagen doen gevoelen, dat we op een eiland zitten. Schreven we reeds, dat de boot Vrijdagmiddag we gens laag water niet heeft kunnen varen, Zaterdag kwam daar nog ijs bij en kon alleen met hoog water de dienst worden vervuld. Het gebeurt zeker wel heel zel den dat in één nacht (van Vrijdag op. Zaterdag) de haven vol ijs zit. Ook de haven te Den Helder zat Zaterdagmiddag vol, zoodat motorbotters heel wat werk hadden om er in te komen. De kommen- visschers vooral hebben groote schade en veel werk door het ijs. Veel netwerk is stukgescheurd of zelfs met palen en al uit de grond gerukt. Als de visschers er bij kunnen komen, wordt geprobeerd de bovenste touwen door te kappen, om de netten op de grond te doen zakken. Doch de stroom voert het ijs nog steeds aan. Men kan zich dus voorstellen, dat het 'n heel lastig werk is. Daar het nu juist de tijd is, dat de haring nogal een flinke prijs oplevert, is het voor de kommenvis- schers een geduchte tegenslag. Ook de garnalenvisschers hadden gedwongen rust. De Friesche booten op A'dam gin gen Maandag weer via Den Helder door het N.H.-Kanaal. DE KOOG. „De Schaduw van het Verleden". Zondag gaf tooneelvereen. „Texel" in hotel „De Toekomst" alhier een opvoe ring van „De schaduw van het Verleden", een tooneelspel. Er was slechts weinig publiek, wat jammer was, daar het stuk vlot werd gespeeld en zeker insloeg. De De rollen waren toevertrouwd aan de dames Ma Bakker, Alie Dogger, Neeltje Zuidewind en Jane Huisman en de heeren S.deWaal, G.Bakker, Adr. Stiggelbout en P. Roeper. Het ongunstige weer moet zeker voor een groot deel aan de slechte opkomst debet zijn. Verwacht wordt, dat voor de opvoering te den Burg, de laatste in het seizoen, grooter belangstelling zal be staan. Dat verdient de vereeniging zeker, want wat zij ten tooneele brengt, is het bijwonen waard. OOSTEREND. „Pantoffelpijn" op de planken. Nut en Genoegen hield de vorige week haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Was de zaal van 't „Wapen van Am sterdam" niet zoo goed gevuld als bij' vorige bijeenkomsten, toch kon de op komst, de griep in aanmerking genomen, bevredigend genoemd worden. De avond was gewijd aan het tooneel. Nadat te ruim half acht de voorzitter met een kort woord de aanwezigen welkom had gehee- ten en de wensch had uitgesproken, dat alleen een genoeglijke avond zouden heb ben, werd een aanvang gemaakt, met de opvoering van een blijspel in drie bedrij ven van P. A. Buisman, getiteld „Pan toffelpijn". AI dadelijk bleek, dat de rol len, onder leiding van de heer Zondervan, zeer goed waren ingestudeerd. Zonder on derscheid kan gezegd worden, dat allen goed spel te zien gaven, wat ook mocht blijken uit het daverend gelach, dat tus- schenbeide werd gehoord en het luid ap plaus na ieder bedrijf. Vooral de scènes tusschen de heer en mevr. Jansen; de heer Zondervan en mej. N. Bakker gaven her haaldelijk aanleiding tot groote vroolijk- heid. Zooals gezegd, gaven ook de ande ren zeer goed en vlot spel, zoodat de voorz. in zijn sluitingswoord niet te veel heeft gezegd, toen hij allen dank bracht voor hetgeen zij ten beste hadden gege ven. De aanwezigen werd dank gebracht voor de aandacht, waarmede het spel was gevolgd. Tot stijving van de kas werden tusschen de bedrijven een drietal taarten verloot. De gelukkigen waren mej. Halsema en de heeren C. üarritsen en P. Mantje Hz. Te ongeveer elf uur begon het bal, dat na tuurlijk tot het sluitingsuur velen bijeen hield. Nut en Genoegen heeft de leden in het afgeloopen seizoen drie mooie avonden gegeven, en kan dus met voldoe ning op haar werk terugzien, waarvoor zeker het bestuur een pluimpje toekomt. Eenige kopie moet voor het volgend nummer blijven liggen. RED, INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Buro-emeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Ame rican Petroleum Company te 's Graven- hage om op het perceel kadastraal be kend in sectie C., no. 1293 een onder- grondsche benzinebewaarplaats met aftap inrichting te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Texel, 4 Maart 1931. Mede een verzoek van de N.V. Ba- taafsche Import Mij. te 's Gravenliage om op het perceel kadastraal bekend in sectie D., no. 3186 een ondergrondsche benzine installatie met bovengrondsche aftap-in richting te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 9 Maart 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, fONKER. W. B. OORT. BOUWPOLITIE. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat door hen is af gekondigd hun besluit van 9 dezer, om ter openbare kennis te brengen, dat de openbare vergadering van Ged. Staten der provincie Noord-Holland ter mondelinge behandeling van het beroepschrift van C. Boon Pz. tegen het besluit van hen, Bur gemeester en Wethouders, d.d. 17 Oct. 1930, Reg. J no. 106, houdende weigering van een vergunning voor het tijdelijk op richten van eenige bouten getimmerten op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie K nos. 2204, 2205 en 2003, is bepaald op Woensdag 1 April 1931, des namiddags ten 2 uren, in het Gebouw der Provinciale Griffie, Dreef, te Haar lem. TEXEL, 10 Maart 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 15 Maart. Burg 10 uur Ds. Oskamp. Bevestiging. Extra collecte. Namiddags 3 uur Ds. F. Visser, Intrede. Extra collecte. Cocksdorp 10 uur Ds. Plug. Den Hoorn Geen dienst. Oosterend 10 uur Ds. Groenenberg. Waal 7,30 Ds. Van 't Hooft. Oudeschild 10 uur Ds. Van 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur dhr. P. Robbers Theol. cand. te Amsterdam, nm. 3 uur dezelfae. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur Preeklezen nm. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. Alkmaar, 6 Maart Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 829 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 4.50 a 8,25 Haver 4.25 a 6 25 Gerst chevalier 6.25 a 6,50 Vale erwten a 47,50 Groene erwten (groote 28,— a 30,00 (kleine 7,50 a 10,00 Bruine boonen 6,00 a 15,— Eierveiling Texel, 9 Maart Aangevoerd werden partijen, 105713 stuks Kipeieren 58-62 4,50 5,10 62-66 o 4,70 5,60 66-70 5,40 6,10 Kleine eieren 4,00 4,60 Piepkuikens f 1,50 per KG j5| eerideieren f 5,00 a 0, Texel, 9 Maart 1931. 2 koeien 24 nuchtere kalveren 8, a 16, 2 rammen 4 korven hanen en kippen 1,00 a 2,25 Purmerend, 10 Maart 410 Runderen waaronder 190 vette koeien f 0,90 a f 1,02 9nR Gelde koeien 160 a215 /UÖ Melkkoeien 260 a 380 8 vette kalveren per KG 1,20 a 1,50 910 Nuchtere kalveren 10,a 30, - 300 Vette varkens per KG 0.40 a 0.44 24 Magere varkens 8,— a 14.— 429 Biggen 8,— a 17, 321 Schapen Kipeieren Eendeieren van 7 tot en met 10 Maart 1931. GEBOREN: Jacob, zv Cornelis van Heerwaarden en Marie Witte; Jakob Willem, zv Jan Gerrit Dekker en Trijntje Hovenier. GETRÓUWD: Jacob van Lenten en Vrouwtje Boon. OVERLEDEN: Gerard van Rijswijk, 5 dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raad huize) 1 rijzweep, 1 zilv. ringetje, 1 portemon- naie, 1 zadeldek, 1 sleutel en 1 kinderwant. Wilt gij U weer frlsch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster's Maagptlllen. 0.65 per flacon. GEBOREN: JAKoB WILLEM zoon van T. DEKKER—Hovenier en J. G. DEKKER. Den Burg, 10 Maart 1931. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank, ook namens wederzijdsche familie, voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. JAC. v. LENTEN F. v. LENTEN—Boon. Eierland, 7 Maart '31. geeft Zaterdag 14 Maart (behoudens goed keuring B en W) het Tooneelspel in drie bedrijven naar Ernst Zahn door |aap van der Pol. Aanvang 8 uur. Entree f0.75 Plaatsbespreken vanaf heden, kaarten verkrijgbaar in hotel Texel. Harkebuurt. Ook zal nog worden verkocht: 1 versch afgekalfde 3-jarige koe. Notaris Mulder. zal op Dinsdag 17 Maart a.s. des voorm. 10 uur in de Westen voor den heer C. Bakker Dz. PUBLIEK VERKOOPEN: 46 lamschapen, 20 enterlingen, 21 stuks hoornvee, zijnde8 kalfkoeien, 3 gelde melkkoeien, 4 gelde vaarzen en 6 éénjarige schetters, boerenwagen, bakwagen, dres- seerkar, hooitedder, 4-wielige wiedmachine (zoo goed als nieuw), koekenbreker, bie tensnijder, kunstmoeder (caroussel), krui wagen, balies, melkbussen, zeef, kribben, ruiven, voerbakken, enz. enz. Bet. 1 November a s. zal op Dinsdag 17 Maart a.s. des avonds 8 uur in cafe „den Burg" voor den heer GD Kikkert te den Haag PUBLIEK VERHUREN: voor den tijd van 3 achtereenvolgende jaren gen. Roodzand gelegen aan de Westen. Te huur of te koop gevraagd te Den Burg Brieven onder no. 557 aan het bureau van dit blad. GIJ VERDIENT uw abonnementsgeld voor een heel jaar, wanneer ge trouw de adver tentiekolommen van het Texelsche Courantje leest. Leesgeld: een kwartje per maand; buiten den Burg verhoogd met de porto.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2