V De Nieuwe Texelsche Courant 44$teJaargan$ No 4513 Woensdag 18 Maart 1931 Van week tot week Texelsche Berichten Qeen w©/. yherif Het T&elsche schaap. ABONNEMENTEN: jj UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD oE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. P ■llllll®llllll®llllll®llllll IIIIII®IIII]I®I!IIII®II1IIIE] TEXELSCHE COURANT DEN BURG:75 Ctper^ '9 Maanden Franco p. pest door geheel Nederland l» p. 3 maanden Lo?se nummers: 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 60 ct. leder© regel meer: 12 Et. Dezelfde advertentie 4 maa' geploatst wordt 3 maal berekend Bil abonnement lagere regelpr||s ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■IIIIII®IIIB®IIIIII®IIIIII llllll®llllll®llllll®IIIIIIB Keuring voor den Dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de keuringsraad voor de inge schrevenen voor de dienstplicht dezer ge meente zitting zal houden te den Burg in de o.l. school aan de Nieuwstraat op> Vrijdag 27 Maart 1931. des voormiddags te negen uur voor de ingeschrevenen wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters A t.m. M. en^des middags te 12 uur voor de overigen. Voor nadere biezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 14 Maart 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. Zaterdagavond. Het vloot-accoord. Het Fransch-Italiaansche vloot-accoord is gepubliceerd Rusland en Turkije hebben een overeenkomst gesloten met betrekking tot de Zwarte Zee de Rijksdagcommissie heeft zich uitgesproken voor pantserkruiser B het is wèl een maritiem weekje geweest. En geen ont- wapenings-weekje. Tevreden, maar niet voldaan. Bezien we eerst de overeenkomst tus- schen Parijs en Rome. Zij geeft beide partijen volmacht elk twee nieuwe slag kruisers te bouwen en het „klein materi aal (kleine kruisers, torpedojagers, duik- booten, enz.) te moderniseeren. Dit be- teekent, dat er tusschen nu en 1936 ge regeld zal worden aangebouwd en laatst genoemd jaar beide landen een moderne vloot hebben, de Fransche 583.000 ton metend, de Italiaansche 431.000 ton. Is dus de principieele ontwapenaar niet ver rukt, beide partijen zijn tevreden, en oo'k dat is voor de vrede wat waard. De Fransche en de Italiaansche vloot. Men zal constateeren, dat de Italianen hun eisch inzake volkomen gelijkheid met Frankrijk hebben opgegeven. De Fransche vloot blijft ruim 150.000 ton sterker dan de Italiaansche. De voldoening te Rome berust hierop, dat een zekere mate van pariteit zal worden betracht bij de bouw, zoodat het gloednieuwste en dus het slagvaardigste deel der Italiaansche vloot niet minder sterk zal zijn dan het mo dernste deel der Fransche. Als men dan bedenkt, dat Frankrijk ook vloot-onder- deelen moet handhaven in de Noordzee en de koloniën, kan men wel zeggen, dat de pariteit in de Middellandsche Zee on geveer wordt bereikt, en dat was in laatste instantie het doel der Italianen. Sovjet-Rusland en Turkije. Het accoord tusschen Moskou en An kara is meer een demonstratie van vriend schap, dan iets anders. Men heeft afge sproken, elkaar tijdig te waarschuwen, als men tot vlootuitbreiding overgaat. Maar aangezien beide partijen geen geld voor vlootuitbreiding van beteekenis hebben, heeft de afspraak niet al te veel om heb lijf. Om een groot Duitsch oorlogsschip. Ten slotte de pantserkruiser B. De so ciaal-democratische Rijksdagfractie had 'n kans om de bouw van deze tweede „dreadnought-in-zak-formaat" te beletten; zij vormt immers, doordat de nationalisten de Rijksdag hebben verlaten, met de com munisten thans een meerderheid. Men heeft deze kans om het internationale ontwapenings-ideaal in nationale practijk om te zetten en dus de Fransche socia listen te steunen, in hun strrijd tegen bewapenings-uitbreiding, niet benut. Óm binnenlandsche politieke redenen steun aan het kabinet-Brüning tegenover soci ale contra-prestaties heeft men de tweede pantserkruiser er door geholpen, zooals men de eerste er door hielp. Wie A gezegd had, zei ook B. Engeland en de Indische eischen. Een eigenaardig schouwspel hebben de Britsche conservatieven in de achter ons liggende week geboden door hun gedraai met betrekking tot de tweede Ronde-Ta- fel-conferentie. Vooral de houding van de leider Baldwin was voor velen onbegrij pelijk. De leider der Tories, die aanvan kelijk zeer bevredigd leek door het resul taat der eerste conferentie (die te Londen) en de daarop gevolgde onderhandelingen tusschen lord Irwin en Gandhi, kwam ploseling, onder de druk van de chauvi nisten in zijn partij, die elk toegeven aan Indische eischen als een doodzonde be schouwen, met allerhande bezwaartjes te gen een spoedige hervatting der con ferentie aandragen, om vrijwel dadelijk daarop in het Lagerhuis weer te verkla ren, dat hij het niet zoo erg had gemeend. Vermoedelijk zal men zich in regeerings- kringen aan dit rare gedoe niet te veel storen en rustig de weg blijven bewan delen, die men heeft ingeslagen. Een aardbevingsramp. De week zette in met een ramp van zeer groote omvang, waarbij de materieele schade enorm was, maar het verlies aan menschenlevens na de eerste alarmeerende geruchten gelukkig meeviel: de aardbe ving, die Macedonië teisterde vergde eenige tientallen dooden en een paar hon derd gewonden. Een das verwent Uw hals. Neem Wybcrt. Het beste alwcermiddcl tegen verkoudheid en besmetting. In origin dooi A 25. 45 en 65 cl*. Uitslag aanbesteding. Na het afdrukken van ons vorig num mer, werd ons telefonisch medegedeeld, dat het biljet van de fa. Van Apeldoorn1 en Van Twisk, inschrijfster naar het werk aan de Zeewering bij 't Horntje, ongel dig werd verklaard. Laagste inschrijver is thans P. Daalder te Alkmaar: f286756. Hoogste inschrijver vroeg f450000. Geen klein verschil! Wie was de afzender? Aan het postkantoor alhier zijn over de eerste helft van Maart weer een paar stukken als onbestelbaar terugontvangen. Het eene was geadresseerd aan „Signor A. J. Schreuder te Palermo", het andere aan „G. de Bruin te Willemsstad (Cur.)". Ze liggen ten postkantore ter beschik king van de afzenders, die wat niet verstandig is hun naam en adres niet hebben vermeld. (Slot.) Uit de vergadering van het Texelsche Stamboek te Alkmaar kan nog worden meegedeeld, dat de rekening, sluitende met een bedrag van f5214.10V2 in ont vangsten en uitgaven op voorstel van de financieele commissie, bij monde van de heer G. Glas, te Hoogwoud, werd goed gekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heereri J. van Berkel te Wognum, Jb. Lap Kz., te den Hoorn, en P. Wijdenes Cz., te Twisk; tot leden der financieele commissie de heeren M. Kant te Schagen, H.Keesom, te den Burg, M.Spaan te St. Pancras en G. Waiboer te Wogmeer Spierdijk. De bestuursvoorstellen a. Mede te werken aan de nu in Sept. 1931 te houden Groote Fokveedag te Hoorn, met hetzelfde programma als het vorig jaar is vastgesteld, en b. Het inschrijfgeld voor ooien met be kende afstamming f 0.50 per stuk te ver lagen, werden aangenomen. (De kosten zijn thans zoo laag, dat het voor niemand meer een bezwaar be hoeft te zijn, zich aan te sluiten.) De heer L. L. de Vries hield een be langrijke voordracht over de Texelsche schapenfokkerij. Spr. gaf een hTstorisch overzicht van de schapenfokkerij, speciaal van Noordholland en het eiland Texel. De in het begin dezer eeuw genomen maatregelen tot verbetering van de scha penfokkerij, stonden in liet teeken van onderzoek, wat het beste was. Betrekke lijk spoedig was het pleit beslist. De fokkerij van het Texelsche schaap nam hand over band toe. Spr. verklaarde dit door verschillende omstandigheden. Het materiaal was gemakkelijk te verkrij gen; de wol bracht per Kg. tneer op; de vraag van de markt, zoowel voorde slacht bank als voor de weiderijsterker lamme ren bij de geboorte; meer melk en minder last van spijsverteringsstool nissen. Ook de in 1921 en volgende jaren onder leiding van prof. Bakker genomen proeven leerden, dat zelfs de eerste kruisingspro ducten van Texelaars met Lincoln of Wensleydale in ieder geval vast niet be ter zijn dan de zuivere Texelaars. De begrooting werd vastgesteld tot 'n bedrag van f4325.— in ontvangsten en uitgaven. „De Schaduw van het Verleden." Zaterdagavond gaf tooneelvereeniging „Texel" de aangekondigde opvoering van bovengenoemd tooneelspel, dat drie be drijven telt, en naar Ernst Zalm door Jaap van der Pol is bewerkt. Even acht uur opent de lieer Jn. Kikkert met een kort woord en spoedig hierna wordt met de opvoering een aanvang ge maakt. We maken allereerst kennis met mevr. wed. Renner (Ali Dogger) en haar zoon Johannes (S. de Waal), een gemoedelijke Zwitsersche boer. Even daarna verschijnt zijn vrouw Maria (Ma Bakker), die ter ge legenheid van hun tienjarig huwelijksfeest op deze dag zich in 'n nieuwe japon heeft gestoken. We maken hierna kennis met de wed. Nagel (Neeltje Zuidewind), een burgervrouw en weldra komt ook Pater Clemens (Adr. Stiggelbout) het gelukkige paar feliciteeren. Alles ademt tevreden heid, totdat Babesepp (P.Roeper), een vee- kooper, hun komt vertellen, dat Franz Renner (G. Bakker), een eerste losbol, eersfc in Amerika wonende, weer in Zwit serland terug is. Deze mededeeling brengt algemeene ontsteltenis. De moeder is ver langend haar zoon weer te zien; Johannes ziet met leedwezen de terugkomst tege moet, omdat hij liever had, dat Franz was weggebleven. Door Franz' slechte gedrag is alles reeds eerder verhypotheekt ge worden, en moet Johannes alle zeilen bij zetten om de schuldeischers te voldoen. Maar meer nog vreest Maria het weder zien. Door die terugkomst immers worden oude herinneringen weder opgewekt, die ze voor altijd waande te kunnen laten rus ten. Ter gelegenheid n.l. van militaire ma noeuvres, had Franz, die toen bij het leger was, hoog in de bergen kennis met haar gemaakt, en haar, toen nog een dom boe renmeisje, allerlei mooie beloften gedaan, doch haar na een week van liefde geheel in de steek gelaten. Loodzwaar hadden die herinneringen haar op het hart gedrukt. Nimmer had zij aan haar man, van wie zij zielsveel had gehouden, deze geschiedenis durven vertellen. In het tweede bedrijf zijn we getuige van het slechte gedrag van Franz, die on verbeterlijk blijkt; zelfs Trude (Jane Huisman) dienstbode bij Johannes en een dom boerenkind, wordt niet met rust ge laten en daarom uit haar dienst ontslagen. Tevens maken we mee een onderhoud tusschen hem en Maria, waarin hij eischt, dat zij komen zal in de hut bij de Wilde Houw, op de bergweide, waar hij haar zal wachten. Hij bezweert haar de vol gende dag naar Amerika te zullen ver trekken, indien zij aan zijn verzoek vol doet. Indien niet, zal hij alles vertellen van 'wat er tusschen hen geweest is, De strijd, die Maria met zichzelf heeft te voe ren, is vreeselijk, doch eindelijk zwicht ze en belooft te zullen komen. Het derde bedrijf toont ons de familie in groote ongerustheid over het wegblij ven van Maria. Zij is reeds 's middags naar de Wilde Houw vertrokken, om de hut voor het winterkwartier in orde te maken. Het weer is inmiddels zeer slecht geworden en men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Tenslotte wordt het Johannes te machtig en trekt hij er met andere dorpelingen op uit om haar tegemoet te gaan. Wanneer pater Clemens alleen op het toneel is, na een verveeld bezoek van Babesepp, komt Maria wanke lend binnen. Pater Clemens wil een dokter roepen, doch Maria wil dat niet. In een gesprek met de pater vertelt zij alles, wat er in de bergen is voorgevallen. Ook dat Franz haar had willen verleiden. ln een onbewaakt oogenblik was het baar gelukt zich los te rukken en hem in de afgrond fe stooten. Zij was de moorde nares van Franz geworden. Mevr. Renner vindt haar dochter stervend; Johannes, die inmiddels terugkomt, mag nog net haar laatste groet aan hem opvangen. We weten niet, wie der spelenden we het meest moeten roemen. Het gemoede lijke in de stem van Johannes en 't rustige van mevr. Renner, wed. Nagel en de pastoor deden even aangenaam aan. Babe sepp speelde zijn rol goed, evenals het. meisje Trude. De zwaarste rollen waren zeker wel die van Maria en Franz. Vooral de scène in het tweede bedrijf, werd door hen schitterend gespeeld. Het was in één woord af. Dat het publiek genoot, bleek wel uit de ademlooze stilte, waarmee elk bedrijf tot het eind werd aangehoord. Het don derend applaus, dat telkens bij het sluiten van hef gordijn losbrak, was wel 'nwaar- deerend bewijs, en dubbel verdiend. Jam mer dat de opkomst niet groot was en het publiek voor het, meerendeel uit jongelui bestond. Zoo'n stuk is waard ook door ouderen te worden bijgewoond. De heer Jn. Kikkert bracht in zijn slui tingswoord o.m. dank aan de N.V. Goe derenhandel v.h. Ph. Vlessing voor de bereidwilligheid, waarmede deze haar meubelen had afgestaan, en waardoor de aankleeding van het tooneel tot in de puntjes verzorgd was. Het bal, dat niet druk was, was er niet minder gezellig om. L. Het Bisschoppelijk Bezoek. Omtrent de feestelijke ontvangst, welke Z.D.H. de Bisschop bij zijn bezoek aan Texel op Donderdag 16 April a.s. zal wor den bereid, wordt ons het volgende mede gedeeld Voor de ruiterstoet, welke ter gelegen- hed van het Bisschoppelijk bezoek wordt geformeerd, hebben zich meer dan 50 personen aangemeld. De stoet wordt door een 40-tal ruiters geopend, dan volgen het bisschoppelijk rijtuig en nog vier wa gens, terwijl door een tiental ruiters de stoet zal worden besloten. De bisschop zal met de boot van 10 uur uit den Helder vertrekken en zich naar de pastorie te den Burg begeven, waar een eerepoort zal zijn opgericht en de schooljeugd de hooge bezoeker een.wel komstlied zullen toezingen. Texels Fan fare zal worden verzocht zijn medewer king te verleenen. De bisschop zal bij zijn vertrek,, 's avonds met de boot van 5.40, door de ruiterstoet uitgeleide worden gedaan. De voor-oefening van de ruiters is bepaald op Zondag 12 April n.m. 2 uur. Keuring voor de dienstplicht. Belanghebbenden worden attent ge maakt op de publicatie betreffende bo venvermelde keuring, opgenomen in dit nummer. Giften voor het Witte Kruis. V. J. M. K., Oudeschild fl.— F. K., Cocksdorp f2.50 F. v. d. S., Eierland f2. N.N., den Burg f7.50 Damclub „O.K.K." De secretaris van Damclub „O.K.K." alhier deelt ons mee, dat in de Vrijdag 1.1. in hotel Texel gehouden vergadering besloten is het speelseizoen te doen ein digen op Vrijdag 20 Maart. Het zal een feestelijke slotvergadering zijn. Bij lo ting zullen twee simultaanspelers worden aangewezen, één voor klasse A. en één voor klasse B. Voorts kon de heer Jn. Kikkert ons mededeelen, dat een z.g. gongwedstrijd tot de attracties van de avond zal behooren. Deze bestaat hierin, dat alle spelers, die aan de beurt zijn, ver plicht worden een steen te verschuiven, wanneer op de gong wordt geslagen. Dit

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1