Dank U wel, ik gebruik Gemengd Hleuws voor mijn wasch uitsluitend Persil Brouwgerst op Texel. We. verzuimden bij het artikel van de heer K. Bosje te vermelden, dat het groo- tendeels vertaald is uit „Landbau und Technik". De tusschen haakjes geplaatste citaten zijn onbeend aan ten Koüengai.e Marissen, „Biezondere Plantenteelt", deel 1, herz.en door Prof. Elema. OOST. BazarV.I.O.S. Maandagmiddag twee uur zal de bazar ten oa.e van her ran.arecorps „V.I.O.S." geopend worden. Medewerking wordt ver leend door de zangvereen. „Nieuw Le ven". Aanvanxejijx zou de open.ng ge schieden door de Burgemeester, docli deze is thans hierin verh.nderd. 1 evens wordt] Maandag ntuz.ek gegeven door de oekende harmon.ca-Virtuoos W. v. Ooijen. Ook D.nsdag is de bazar geopend en Woens dag tot 's avonds 11 uur. leder zal ver baasd staan over wat op deze bazar wordt aangeoouen, schrijft onze corr. Twee pracntige gehaakte bedspreien, een mooie eiectr. fietslantaarn, een kapstok van prachtig snijwerk, een keur van prach tige handwerken, zooais kleedjes, vele wmkeiartike.en; als attracties Rad van Avontuur, sjoelbak, vischtent en grabbel ton. Door de fa. Van Nehe zal voor thee gezorgd worden. We kunnen alles niet opnoemen, wat er te koop, te zien en te hooien zal zijn, dat zou te veei plaa.s nemen. Met comrte noodigt een ieder ech ter uit om eens een kijkje te komen ne men en hoopt dat de bazar zich m een thnk bezoek en groote kooplust mag ver heugen, opdat de benoodigde geiden bij een georacht zullen woruen. (Zie adv.) WESTERM1ENT. Een niet-alledaagscii familiefeest. Maandag a.s. herdenken de lieer J.Kok en mej. F. Kok-Koorn de dag, waarop zij met elkaar voor 55-jaar in het huwe lijksbootje stapten. Naar men ons mee deed ted de tam.lie nog drie echtparen, die meer dan 50 jaar door de echtelijke band vereemga zijn. Zeker een vermel denswaardige biezonderne.d en een rede te meer, om de 2e Paaschdag 1951 in alle opgewektheid te vieren. Hllllililllllllllllllll BINNENLAND. ||||||!||||||||||||||||1 IliillilillllilllllllilllllllllHllllllllllllllllll Vorige week zijn 6 miljoen eieren naar Engeland Uitgevoerd. De aanvoer ter Roermondsche Coop. Eiermijn bedroeg Maandag 7000000 stuks; vorige Maandag 0.500.oOO. Deze week is de jeugdherberg De Pietersberg in Limburgs hoofdstad ge opend. De openmg van n.euwe jeugdher bergen is te verwachten, behalve op texel, te Assen, Apeldoorn, Beek (bij Didam), Drachten, Den Helder, Leeuwarden, Nij megen, Sneek en Zutien. De 45-jarige schipper van het mos selvaartuig „Philippine 24" is bij Wemel- dinge met een been tusschen de koppeling van de motor geraakt. Het been werd ge deeltelijk afgerukt. Volgens een decreet van Z.H. de Paus is de titel van aartsbisschoppen, en bisschoppen ook in ons land, voortaan „Hoogwaardige Excellentie". Het Ned. voetbalelftal heeft Zondag België met 32 verslagen. Het was een mooie spannende wedstrijd, waarin de Nederlandsche spelers een moeilijke, maar verdiende overwinning behaalde. Zaterdag heeft de Staphorster jeugd deelgenomen aan een boomplantdag; het Staphorsterveld werd met een groot aan tal boompjes verrijkt. De koopman C.L.S. uit den Haag is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. Hij plaatste in eenige Engelsche bladen annonces, waarin tegen f0,ö0 gra tis bloembollen werden aangeboden. De heer Veraart besloot zijn proe ven in een gunstiger omgeving te gaan voortzetten (denkeujk te Regensburg of Waterloo.) Een inwoonster van Groningen vier de haar 102e verjaardag. Als éen der oor zaken van haar hooge ouderdom be schouwt zij het feit, dat zij in 1S29 ge boren is. De Cadetten hebben den Haag be zocht, vertelden de dagbladen. Bij leger order was bepaald, dat zij pas des mor gens na tien uur mochten arriveeren in verband met de Bakkerswet. De prijs van het spek heeft vol gens de dagbladen een laagte-record be haald als sedert menschenheugenis niet werd bereikt. Wij vreezen, dat nu meer dan ooit met spek geschoten zal worden. Illllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. I|||||||||||!||||||||||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de zaal van de gemeenteraad te Essen is een „huilsirene" aangebracht, daar de bervan de voorzitter onvoldoende was voor het overstemmen van het tumult. De Amerikaansche Tariefcommissie heeft het verzoek, om het invoerrecht op tulpen, bollen en bloemen te verhoogen, afgewezen. Uit Sonora wordt gemeld, dat de ge- gerepatr eerde Mexicaansche arbeiders, ge vlucht voor de malaise in de V.S., zich in deerniswaardige toestand bevinden. Velen eten gekookt gras; verscheiden hunner zijn van honger of ziekte gestorven. De Joodsche bevolking van de Ver. Staten is van een kwart miljoen 30 jaar geleden gestegen tot 41/» miljoen. Te New-York bevinden zich 1.250.000 joden, bijna 8 maal zooveel als in Palestina. Holly (Colorado). Vijf schoolgaande kinderen van acht tot veertien jaar von den door bevriezing de dood in een school-oinnibus, die in een hevige sneeuw storm strandde. Sneeuwhoopen van 3 a 3V2 meter hoogte bemoeilijkten het red dingswerk aanzienlijk. Dezer dagen zijn de laatste der dooi de Sovjet-regeering in de Ver. Staten aan gekochte 29.963 tractors afgezonden. In 1930 zijn door etstreinen van de electrische spoorweg in Lapland 1021 ren dieren gedood. Ondanks alle voorzorgs- maatrege en kan n et worden voorkomen dat de treinen nu en dan op de dieren in rijden. Er wordt gewerkt aan een groote dam in de rivier de Colorado. De kosten zullen 48 miljoen dollar bedragen en gr zullen 10 jaar gemoeid zijn met de bouw van deze dam, die 1 miljoen P.K. elec trische kracht zal leveren en honderddui zenden H.A. woest land zal veranderen in vruchtbare landouwen. Managua, de hoofdstad van Nicara gua is deze week door een aardbeving ge heel in puin gelegd. Wel 2500 personen zouden gedood zijn. Door instorting van een ziekenhuis en een gevangenis, kwamen allen, die zich daarin bevonden, om het leven. Op de markt alleen kwamen hon derden menschen ellendig om. Dertig duizend menschen kampeeren buiten de stad, waarin nog hevig branden woeden, welke men door een defect aan de water leiding niet blusschen kan. Aan voedsel, verband- en geneesmiddelen is groot ge brek. Men vreest voor besmettelijke ziek ten. In een spleet, in een naburige heu vel ontstaan, worden de honderden lijken begraven. De schade wordt begroot op 150 millioen gulden. (We ontleenen dit aan de dagbladen, welke van dag tot dag nadere biezonderheden brengen over deze afgrijselijke ramp). In 1930 zijn te Sjanghai 36.000 lij ken, waaronder 34000 van kleine kinderen, op straat gevonden. Er is hiervoor een speciale dienst ingesteld, die elke mor gen zijn luguber werk verricht om de lij ken mede te nemen. Meestal betrof het sterfgevallen met natuurlijke oorzaak, voorzoover men gebrek, ondervoeding, ot hongersnood als zoodanig kan aandui den, maar een zeker percentage der kleine kinderen betrof waarschijn.ijk babies, die tot een last waren geworden. De cijfers hebben betrekking op de buitenlandsche nederzetting, de Fransche concessie en de Chineesche stad, meteen totale bevolking van 3 miljoen zielen. In de straten van Hongkong worden elk jaar 1300 lijken van kinderen gevonden. In zoo goed als alle gevallen bleek de doods oorzaak een natuurlijke te zijn. In som mige gevallen speelde een rol de overwe- weging, dat men de kosten van een begra fenis wilde uitsparen Een professor uit Chicago voorspelt, dat de mensch der toekomst nog tot zijn veertigste jaar school zal moeten gaan. (Na zijn eindexamen kan hij dan zeker rechten op pensioen laten gelden.) Het dagblad „New-York World" is voor vijf miljoen dollar verkocht aan de „New-York Telegram". De directeur der onderneming, die eigenaresse werd, werd begon zijn loopbaan als kranten jongen en is slechts even 40 jaar. Een medisch deskundige commissie schat het aantal dooden door alcoholver giftiging in 1930 te New-York alleen reeds op 1925. Een troep misdadigers met een ma chinegeweer heeft 'n inval gedaan in een speelhuis op Blue Island, voorstad van Chicago. De bende schoot een wachter dood en wierp het lijk met een groote bom in de kelder. De bom ontplofte niet. Als het waar is, dat een Spaansch scheikundige er in geslaagd is goud te maken uit kwik, zal het kwik wel spoedig hard de hoogte ingaan. (Warmer weer te wachten.) Te Parijs wordt gedurende de och tenduren op verscheidene punten der stad door de regeering ge.egenheid gegeven om gok-kaartjes voor de paarden-rennen te koopen. New-York. De Fokkerfabrieken bou wen 'n vliegtuig, genaamd de „Schrik dei lucht". Uit dit vliegtuig kunnen uit vier machinegeweren» drieduizend kogels pei minuut worden afgevuurd. Vliegsnelheid tot 320 K.M. VOOR DE VROUW. Modepraatje. De voorjaarsmode 1931 zou men wel de kleurenmode kunnen noemen, omdat de kleur zoo'n belangrijke rol speelt. Ja ponnen en costuums worden uit tweeërlei kleur gekozen. Ensembles in een simpele rustige tint worden door kleurige gar neering opgevroolijkt. Zeer gewild zijn de Schotsche en andere tinlen, waarbij men de aard.gste kleurencombinaties aantreft. Het complet is een practische en ele gante dracht en blijft mode. De japonnen vertoonen vest- of pas-effect van in kleur afstekende stoffen, met daarbij pas sende manchetten ot mouwpoefen. Wollen stoffen zijn het, die dit voor jaar voor de dameskleeding worden ge bruikt. Naast tweed en jersey vooral veel wollen fantasieweefsels. Men ziet ze min der in één kleur, dan geruit, gestreept ot gepatroneerd. Groot is de keus in wol len crêpe-stoffen, welke men voor man tels en japons gebruikt. o Vesten zonder mouwen, effen en be drukt, kunnen over elke wollen japon ge dragen worden. Onze abonnees kunnen regelmatig het Nieuwe Modeblad met gratis knippatro- nenblad ontvangen tegen de verminderde prijs van 95 ct. per zes nrs. (per post f 1.25.) De behandeling van Azalea's. Tot begin Mei kunnen wij van bloeiende Azalea's genieten. Er zijn te genwoordig van deze schitterend bloeien de plant heel wat kleurvariaties in de handel, van zuiver wit, rose, tot terra en cerisekleurig (wij denken hierbij aan de kleine „Hexe-soort). Met de noodige kennis en zorg zal het ons bovendien ge lukken onze Azalea's het volgend jaar opnieuw tot bloei te krijgen. Een bloeien de Azalea móét in de kamers steeds volop water hebben; dit bereiken we het beste door de pot om de andere dag gedurende tien minuten in een emmer lauw-warm wa ter (21 gr. Celsius) te plaatsen, terwijl we, vooral als de kamer centraal wordt verwarmd, de Azalea-pot dagelijks even moeten onderdompelen, z.g. „doopen", ook alweer in lauw-warm water. Zorg ook dat de plant tochtvrij en op een lichte plaats staat, echter niet in de volle zon. Droge kamerlucht doet de blaadjes spoedig verdrogen en afvallen. We houden de Azalea dus vèr van de kachel en zette ze nooit boven op de ver- en niets anders. Ik heb dit schit terende waschmiddel reeds jaren lang tot mijn groote tevredenheid gebruikt en weet, dat het aan alle eischen voldoet. Waarom zou ik dus wat anders nemen? Ik laat me niet beïnvloeden door gezeg den als „even goed als Persil" of „beter dein Persil" en kan met de grootste overtuiging verkleuren t

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 10