PLAATSMAN vertrekt Donderdag NAAR Rotterdam. Motorschip Maria Ingezonden ADVERTENT IËN „De Weg Terug" een partijtje gekiemde vroege Eigenheimers. vaart Maandag (2e Paasch- dag) naar Purmerend. hi m min m mm m min m min m min m 1111 DEN BURG, 4 April 1931. We gaan de Lentemaand thans in met meer advertenties en meer abon nees dan ooit te voren. Oplaag meer dan 2300. Onze dank aan abonnees en adverteerders, aan cor respondenten en verdere medewer kers, zonder wier hulp we dit resul taat niet hadden kunnen bereiken. Onze leus blijft intusschen: Steeds Hooger, ook voor U. DIRECTIE TEXELSCHE CRT. mi BB mui m mm a mm m mm m mm a m warming. Steeds nemen we elke uitge bloeide verwelkte bloem geheel weg en is de plant eindelijk uitgebloeid, dan geven we haar een koele, lichte plaats. Nuttige wenken. Een klein stukje houtskool in het wa ter houdt de bloemen langer frisch. Om eiwit snel tot schuim te slaan, voege meil er een mespunt zout aan toe. Gekneusde eieren koke men gewikkeld in vloeipapier; ze zullen dan niet uit koken. o Geschilderd houtwerk reinige men bij voorkeur met water en azijn en niet met zeep. o Eidooiers kan men dagenlang goed hou den door er een weinig koud water ov,er te gieten. Bij het bakken legge men een stukje brood in de pan; dit voorkomt het span ten van vet of boter over het fornuis. o— Oude cake kan men weder versch ma ken, door ze in koude melk te dompelen en in een zeer licht verwarmde oven op te warmen. —o Pannen, waarin iets is aangebrand, rei nige men door ze te vullen met een liter, water, waarin een eetlapel borax is op gelost en dit mengsel 10 minuten te laten koken. Wrijfwasvlekken kan men uit niet-wasch- bare stoffen verwijderen door er een heete bout onder te houden. Ook kleeden, ta pijten en loopers kan men op die manier ontdoen van deze vlekken. zoo SPRAKDDffl (Onderwerpen van de dag.) Mr. D. FOCK (oud-Gouv.-Gen. van Ned.-Indië): Dat in ons land minder ge merkt wordt van de wereldcrisis dan in vele landen om ons heen, is ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat dank zij het hier te lande gehuldigd handelsstelsel, ons economisch leven veel minder kunst matig in stand gehouden bedrijven kent dan elders. o— MUSSOLINI: Niet hij die veel heeft is rijk, maar hij die weinig noodig heeft. HENRY FORD: Welvaart is en blijft het dankbaarst doel dat een krachtige natie voor oogen moet houden. o EMIL LUDWIG (Duitsch schrijver): De afkeer van Europeesche intellectueelen te genover Amerika, heeft tot oorzaak jaloezie van een ouder op een jonger volk met sterker spieren. CARLYLE: Het valt niet mee als het iemand slecht gaat. Maar tegenover één man, die tegen voorspoed is opgewassen, zijn er honderd, die tegenspoed het hoofd weten te bieden. VOOR DE JEUGD. Beste kinderen. Hier is het laatste viertal weer. We hebben nu de twaalf weer vol. De oplos singen verwacht ik vóór Donderdag a.s. 9. Net—bor—doen—kr. Maak hiervan iets, wat je graag lust. 10. Welke koek lust geen mensch? 11. In welk boek staat geen letter te lezen 12. Welke hoed zet niemand op het hoofd Plezierige Paaschdagen toegewenscht door jullie OOM KO. Den Burg, Texel, 1 April '31 Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veelgeiezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank Dit naar aanleiding van het bericht in courant van Zaterdag j.l. be treffende opname in het Ziekenfonds van Spang en de Westen. „Helpt Elkander"? Het is nu juist een jaar geleden, dat het Ziekenfonds te den Burg in werking ging In het begin kon men lid worden, wan neer men in de kom van den Burg en de' Waal woonde. Hierbij is het evenwel niet gebleven. Ons bestuur, bestaande uit wat jongere krachten, zag weldra het nut van een Zie kenfonds over heel Texel in. Hiertoe wer den danook door ons pogingen aange wend. Eerst kon den Hoorn en de Koog worden aangenomen. Later, bij liet ver trek van dokter Keidel, konden Eierland en de Cocksdorp zich ook aansluiten. Na herhaald aandringen zijn thans ook Spang en de Westen in de gelegenheid, om toe te treden. Nu zijn de dokters genegen om, indien ailes gecombineerd is, ieder, waar hij ook woont, op te doen nemen in het tonds tegen de contributie en de voor waarden, zooals die aan den Burg bestaan. Hadden we eenzelfde standpunt aange nomen als Oosterend en Oudeschild, dan zou het zeker zoover niet zijn gekomen, dat wij dit hadden bereikt. Door de heer Sluisman en mij werden verleden jaar October reeds stappen ge daan om te komen tot een groot Zieken fonds voor heel Texel, waarin ieder, die daarvoor in aanmerking kwam, kon wor den opgenomen tegen eenzelfde tarief, als den Burg. Ook, al zou men aan het Horntje ot in de Eendracht wonen. Wat voor de contributie van het Zieken fonds wordt verstrekt, is een ieder wel bekend. Het spreekt vanzelf, dat zoo'n combina tie moeilijkheden met zich brengt, en maar niet een-twee-drie voor elkander is. Met de jaarvergadering te Oudeschild werd door ons bereikt, dat men genegen was om samen te werken. Men zag daar direct 't nut van 'n fonds voor heel Texel in. De vergadering ging met algemeene stemmen op ons voorstel in. Dit was ëen groote stap in de goede richting. Toen gingen we ter jaarvergadering van „Helpt Elkander" te Oosterend met nog eenige bestuursleden van Oudeschild. In tegenstelling met Oudeschild werd geen enkele stem uit de vergadering ge hoord, die voor samenwerking was. Voor al van de twee aanwezige raadsleden viel mij dit tegen. Hadden wij medewerking venvacht, dan was het toch wel van die zijde geweest. Waarom is Oosterend niet genegen, om samen te werken? Zooals een ieder weet, ontstaan er ieder jaar tekorten in de kassen der zieken fondsen. Ook den Burg zal daar t.z.t. wel last mee krijgen. Heeft Oudeschild ge meend, deze tekorten door extra contri butie te dekken, ook Oosterend moest hiertoe overgaan. Als verweer tegen samenwerking gaf het bestuur aan, dat „Excelsior" wel niet meer genegen zou zijn om bij combinatie een uitvoering te geven. Er werden nog enkele argumenten aan gevoerd, welke met de heele zaak niets hadden uit te staan. Zelfs „Texels Be lang" werd er aan de hanen bij gesleept. Een vergelijking met deze vereeniging was hier toch niet op zijn plaats. Een ieder weet maar al te goed, waaraan de ondergang van „Texels Belang" is te wijten. Het bestuur van Oosterend doet er goed aan, de naam van „Helpt Elkan der" maar te wijzigen in „Onder Ons". Waarom wordt er door ons gewerkt aan een groot Ziekenfonds voor heel Texel? Als straks de Ziekenfondswet in werking treedt, moeten Ziekenfondsen met minder dan 10000 leden zich aansluiten bij groote fondsen, totdat het minimum aantal is bereikt. 10000 leden kunnen wij op Texel niet krijgen, omdat er zooveel menschen niet wonen. Maar als wij eens voor de dag kwamen met 4500 of 5000 leden zal de mogelijkheid bestaan, dat er voor Texel een uitzondering wordt ge maakt. Van hoogerhand zal men evenwel ver langen, dat men met een goed geadmini streerde beweging voor de dag komt. Moet de combinatie dan nog plaats vin den, dan staat men met drie afzonder lijke, geheel uiteenloopende administraties. Waarvoor nu niet samengewerkt, om tot één lichaam te komen? „Eendrachtmaakt Macht". Wanneer het aantal leden groö- ter is, kunnen wij bij de specialisten ook nog wel iets bereiken. De leden van de ziekenfondsen bestaan voor het meerendeel uit menschen met 'n laag inkomen. Er zullen er maar weinig zijn, die een inkomen van f2250 per jaar hebben. De contributie is voor sommige gezinnen al een bezwaar. Wil men even wel niet aan kerk of armenzorg verval len, dan is men wel genoodzaakt, om op deze wijze een verzekering te sluiten. Wanneer Texel tot een ziekenfojids kwam, zouden wij bij de gemeente ook stellig iets bereiken. De gemeente wordt door de oprichting van ziekenfondsen van vele kosten be spaard. Menschen, die nu door bemidde ling van het ziekenfonds worden gehol pen, waren anders voor het meerendeel ten koste van de gemeente of een andere inrichting gekomen. De verschillende voordeelen van com binatie, welke hier zijn genoemd, zijn alleen te bereiken door samenwerking, en niet door drie ziekenfondsen afzonder lijk. - Oosterend, doe thans uw naam van „Helpt Elkancrer" eer aan en sluit u aan tot verwezenlijking van ons doel: één Ziekenfonds voor HEEL Texel. G. MICHELS. We deden het nevenstaande toekomen aan het bestuur van „Helpt Elkander", waarop wij gisteren het volgende ant woord ontvingen. Geachte Redactie. „Helpt Elkander". Ondergeteekende, kennis genomen heb bende van het door de heer Michels inge zonden stuk in uw blad van heden, voor de toezending waarvan u hierbij dank wordt gebracht, hebben in eene gister avond gehouden bestuursvergadering be sloten om met de door de heer Michels voorgestelde samenwerking niet accoord te gaan en wel om de volgende redenen „Helpt Elkander" is opgericht voor wijk O, evenals destijds het fonds te Oude schild is opgericht voor wijk S. Het fonds te Oosterend werkt tot tevredenheid van alle leden, zelfs al moet, zooals het vorig jaar het geval was, een belangrijk tekort worden geboekt. In de gehouden alge meene vergadering immers, werd met al gemeene stemmen besloten, om het tekort te trachten te boven te komen door ver hooging van contributie ot andere gepaste middelen (muziekuitvoering „Excelsior") enz. De door de heer Michels voorgestelde samenwerking en de daaruit voortvloeien de voordeelen, ziet het bestuur van Helpt Elkander nog niet in, of meent de heer Michels misschien, dat Oosterend, als zelfstandig fonds, indien zulks noodig mocht blijken, tevergeefs bij gemeente ot armbestuur zou aankloppen? Gelukkig is dit vooralsnog niet noodig en is het niet; te voorzien, dat dit in de toekomst noo dig zal zijn, dank zij onze reserve. Wat betreft de Ziektewet, zullen wij kalm afwachten, welke eischen dan aan de bestaande fondsen zullen worden ge steld. Mocht blijken, dat b.v. op Texel één fonds zou kunnen blijven bestaan, wanneer alle bestaande fondsen tot één worden vereenigd, dan zal Oosterend ze ker niet weigerachtig blijven, om die ver eeniging zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Wat de administratie betreft, zooals die van hoogerhand zal worden verlangd, n.l. een goede administratie, meenen wij, dat die ook thans reeds noodig is, en durven wij de heer Michels de verzekering geven, dat te Oosterend de administratie in goede handen is. Onze penningmeester moge al geen gediplomeerd boekhouder zijn, toch is alles tot in de puntjes verzorgd. Als de heer M. zich hiervan wenscht te overtuigen, zal een bezoek aan de heer v.d. Vis ons zeer welkom zijn. Wat betreft de specialisten, meent de heer Michels, dat bij samenwerking ook daar wel iets valt te bereiken. Dit is toch, maar een veronderstelling, zekerheid hier omtrent bestaat er niet, en het zal ook; zeer de vraag zijn, of de specialisten voor nog lagere tarieven dan de thans be staande zullen gaan behandelen. Boven dien bestaat er ook de Maatsch. van Ge neeskunst, die zoowel de tarieven van specialisten als van huisartsen regelt. Ook dit voordeel is dus denkbeeldig. Bovendien zal bij samenwerking tot één fonds de administratie veel hooger kos ten met zich brengen, daar men dan zal moeten hebben één algemeene secretaris, en een algemeene penningmeester en te vens op ieder dorp een secretaris en een. penningmeester, wat aan salarissen hoo- gere uitgaven zat vorderen en dus extra kosten medebrengt. Alles tezamen genomen komen wij tot de conclusie, dat er voor ons fonds in samenwerking geen voordeel zit, en zul len wij trachten op de ingeslagen weg voort te gaan, tot tevredenheid van de huisartsen en leden. De naam „Helpt Elkander" tenslotte is zeer goed gekozen, omdat zeker allen in wijk O, waarvoor het fonds is opgericht, bereid zijn mede te werken en te helpen desnoods door financieele offers, om het tonds in stand te houden. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur van „HELPT ELKANDER". Woningbouwpolitiek en nog wat. De strijd voor betere woningen heeft ons, sociaal-democraten, reeds lang bezig gehouden, omdat deze een der middelen zijn om de mensch op een hooger peil te brengen en omhoog te halen uit het milieu, waarin onbewoonbare of onge- rietelijke woningen hem brengen. Op Texel is voor ons al een zeer groot ter- rem te bewerken, want de overheid is op het gebied van woningbouw zeer, zeer nalatig. In de tijd, dat op Texel in de raad nog tegen de z.g. zwarte reactie moest worden gevochten, was men er reeds van overtuigd, dat er behoefte be stond aan goede, goedkoope woningen, die de draagkracht van de menschen niet te boven gingen. Ze kwamen echter niet. De kansen keerden en we hebben gekre gen een z.g. democratisch bestuur. Ha, dachten we, de huizen zullen nu wel spoedig komen, doch er zijn bijna 8 jaar van Dem. bewindvoorbij en de woningen laten nog steeds op zich wachten. Ook de Mij. tot Nut van 't Algemeen, voor welke op dit gebied een prachtige taak was weggelegd, deed niets om aan de onhoudbare toestand een eind te maken. Men verschuilt zich thans achter de inspec teur, die te veel eischen stelde, maar uijt niets blijkt, dat doorgezet is tot 't einde, d.w.z. er is geen advies gevraagd bij Ge deputeerde Staten, die moer gezag heb ben dan de inspecteur. Wel blijkt, dat de Hoeren geen haast hadden, liet was maar voor de arbeiders. Hun stem hebben ze noodig, maar om iets voor hen te doen, ho maar. En nu wij te Oudeschild zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen, voelen we de tegenwerking van de Heeren aan den Burg. Wij willen n.l. een blok huizen bouwen op gemeentegrond, die goed koop beschikbaar kon worden gesteld. Kon niet, werd gezegd, de grond was voor een speelplaats voor de schoolkin deren bestemd. We gingen met dat ant woord accoord, omdat voor de jeugd niet te veel kan worden gedaan. Maar wat blijkt nu? Dat er op diezelfde grond hui zen worden gezet in de zin van de land- arbeiderswet. Het is een vraag, of de toe komstige eigenaars de lasten kunnen dra gen, maar dat daar gelaten. Merkwaardig is echter, dat nu de grond wél beschik^ baar is. De bedoeling is klaar en duide lijk. Het socialistische plan moet getor pedeerd, dan komen de Heeren en zeggen: wij zorgen toch maar voor de menschen, al weer 3 woningen. Er zullen er echter weinigen zijn, die hier invliegen en wij hebben danook besloten ons plan, met of zonder medewerking te volbrengen. Als wij straks bij de raad om subsidie komen, zullen de Heeren kleur moeten bekennen. Wij roepen daarom allen op, die behoefte hebben aan een betere woning, tot een vergadering in de Zeven Provinciën op Maandag 13 April, waar de secretaris van de Nationale Woningraad zal 'spreken over doelen streven van de woningbouw- vereenigingen en waar zoo'n vereeniging zal worden opgericht. P.S. Met de school is het precies zoo gesteld. Jaren geleden werd deze reeds af gekeurd. De katholieke school is echter reeds lang in gebruik genomen, de ver bouw van de oude school tot gymnastiek lokaal is een feit. Als we niet paraat zijn en blijven wordt de nieuwe weer achter gesteld bij de school met de Bijbel te Oosterend. Het is maar voor Oudeschild, nietwaar? Met dank voor de plaatsing, JAC. BRUIN. ODE AAN DE KAPPER. De kapper is een edel mensch, Elk man moet hem ook eeren Al wil hij wel eens op z'n tijd, Je schedel gaan scalpeeren. Geen mensch, als hij, is er zoo mild Hij geeft je meer dan wensch'lijk, Je oor wordt gratis afgevild, Al lijkt het wat omnensch'lijk. Hij maakt ons mannen spiegelglad, Tot vreugde van de vrouwen, Maar dikwijls ga je weer op pad, Met schrammen ot met houwen. Maan trots dit alles zullen wij De kapper toch niet haten, Alleen het snijden moet hij maar Aan dokters overlaten. HUIB DE RIJMELAAR. (De kappers komen er in het boven staande „kaal" af en naar we meenen, ten onrechte. Over het geheel verstaan ze hun vak beter, dan „Rijmelaar" doet voorkomen. Het spreekwoord van „de beste breister" blijft natuurlijk van toe passing. RED.) het tweede boek van REMARQUE, schrijver van VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS. Prijs: Holl. uitg. ing. f2.90,geb. f3.60. Duitsche uitg. geb. f3.60. NAAM ADRES: BOEKHANDEL PARKSTRAAT TE KOOP: S1JBR. C. EELMAN. AFVAART 9 UUR. O u O O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 11