Texelsche Courant van Zaterdag 4 April 1931, TWEEDE BLAD Ruwe en Hoode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Om eens te overdenken. Texelsche Berichten Aardappelen. PASCHEN. *'>„Vroolijk Paasch- feest." Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie dezer gemeente vanat heden gedurende 30 dagen ter inzage ligt een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1931. De verzoeken om herschatting en her meting op kosten van ongelijk en die om vernietiging van schattingen, welke ge acht worden in strijd met de wet te zijn verricht, ^e bezwaarschriften tegen ambts halve verbeteringen en misstellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de be zwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der we't van 26 Mei 1870, Stbl. 82, behooren luidens de artt. 16, no. 1, 19, no. 1, 23 deinde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend binnen 30 dagen' na heden. Texel, 4 April 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. Een van de voordeelen van systematisch de waarheid te zeggen, is dat men nooit behoeft te onthouden wat men gezegd heeft. Altijd maar praten over de achteruit- gang in zaken werkt op iemands zenuwen. Al is het waar, dat het menigeen slecht gaat, dan heeft het nog geen doel, daar- altijd over uit te weiden. Bovendien doet deze gewoonte meer kwaad dan goed. De meeste menschen werken ongeveer een vierde gedeelte zoo hard als zij zeg gen en half zoo hard als zij denken. Initiatief hebben is in staat zijn het juiste te verrichten en het eerder te doen dan anderen. De wereld betaalt deze eigenschap goed. De jeugd benijdt de man van middel bare leeftijd zijn voorspoed en de man van middelbare leeftijd benijdt de jeugd haar kansen. Een knecht of bediende, die niet te snugger is, heeft altijd nog meer waarde dan een die lusteloos is. Tegenover alles wat „even goed", maar „véél goedkooper" wordt aangeboden, moet men groote reserve in acht nemen. Het beste geneesmiddel voor zwaarmoe digheid is drukke en gezonde arbeid. Schuw nooit verantwoordelijkheid; wie verantwoordelijkheid op zich durft ne men, krijgt een kans. Advertenties moeten waar zijn. Op de duur lijdt de adverteerder, die zich niet strikt aan de waarheid houdt, altijd de nederlaag. Bloembollententoonstelling-„Den Helder." Op Vrijdag a.s. zal de tentoonstelling van bloembollen in de Donkere Duinen, nabij Den Helder, officieel worden geopend. Te halt twaalf worden de gasten ten raad- huize door het gemeentebestuur ontvan gen, te halt één in restaurant Duinoord door het Hoofd-comité. Vervolgens zal de tentoonstelling door de Comm. der Koningin voorzitter van het Eere-comité, worden geopend. Bij gunstig weer zal het de Donkere Duinen aan een groot aantal bezoekers wel niet ontbreken. Duizenden bloembol- kinderen in fleurige kleedij maken er hun opwachting. Het moge niet vergeefs zijn. Uit ons Zondagsblad. Extra mooi ziet vandaag ons Zondags blad er uit. We vestigen 'in het biezonder de aandacht op de fraaie voorplaat (voor jaar), de pagina „Voor onze Lezeresseri",, het artikel „Naar buiten, de Natuur ont waakt" met mooie kiekjes en de Lente foto's uit het buitenland. Bekijk dit nummer eens aandachtig en vestig er de aandacht van een niet-abonnee eens op. Het kost Tex. Crt.-abonnees slechts 50 ct. per 13 nrs. (buiten den Burg f0.7Ö.) Hoe ze zijn. Wat ze kosten. Waarheen ze gaan. En een blik in de toekomst. De aardappel staat de laatste maanden ongetwijfeld in het centrum van veler be langstelling. Het doet ons daarom genoe gen hier te kunnen weergeven, het oordeel moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth en Drogisten. XV-^^xvY--- WULP TEXELSCHE COURANT VOORJAAR. van een deskundige op dit gebied als de de lieer M.D.Dijt, landbouwk. ing. te Eierland, mag worden genoemd. De aardappelen zijn momenteel in Ne derland zoo duur en zoo slecht, omdat door het natte weer in de zomer en herfst van 1930 de meeste velden door de ge wone aardappelziekte te vroeg zijn afge storven, waardoor een middelmatige oogst van onvoldoende kwaliteit werd verkre gen. Van deze middelmatige oogst is door ernstig optreden van de ziekte in de knol len nog weer een groot deel verrot. De schaarschte van aardappelen beperkt zich voornamelijk tot ons land en Engeland. In Polen, Tsjecho-Slowakije en Duitsch- land b.v. liggen nog groote voorraden on verkocht, zoodat bij de hooge prijzen in ons land op een belangrijke import gere kend kan worden in de komende weken. Uit een en ander kan blijken, dat de boeren ondanks de hoogere aardappelprij zen, toch slechts matig van deze hooge prijzen kunnen profiteeren, waar de op brengsten over het algemeen te laag zijn geweest. Op Texel hebben sommige landbouwers wel goede kwaliteit verkregen door droge ligging vooral en deze kwaliteiten bren gen momenteel hoogere prijzen op, dan waar ook in Nederland betaald worden. Echter zijn in 1930 betrekkelijk weinig aardappelen op Texel geteeld geworden, mede ten gevolge van de slechte jaren 1928 en 1929. De vooruitzichten voor 1931 zijn niet zeer gunstig, daar in geheel Nederland enorm veel aardappels uitgeplant wor den. Men weet n.l. niet, welke vruchten men wel verbouwen moet met het oog op het maken van eenige winst. Daarom waagt men het met de aardappel, omdat men van de prijzen van dit product, wei nig kan zeggen. Immers men hoopt nu, dat de aardappelziekte er weer zeer veel zal opruimen (natuurlijk liefst bij de bu ren en niet op eigen erf) en de prijzen dan herfst 1931 rendabel zullen zijn. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor de aardappelcultuur op Texel gun stig omdat hier vooral wat betreft de soorten Eigenheimer en Rood Star goede eetkwaliteiten worden verkregen. Ook voor export worden vaak zeer groote hoeveel heden Eigenheimers en Rood Star van Texel gebruikt, wanneer de vraag voor 't binnenland niet groot is en de prijzen matig zijn. Vooral de Texelsche zand- Rood Star is in Spanje en Portugal zeer gezocht, terwijl de fijnere sorteeringen van de Texelsche zand-Eigenheimers en Rood-Star in de groote steden en vooral in den Haag veel gebruikt worden. Meest al worden ze dan verkocht als Beverwij- ker, Hillegommer of Katwijker zandaard- appelen. Doch ook gaan veel Texelsche aardappelen naar Amsterdam, Haarlem en den Helder. De cultuur geeft aan vele handen werk en heeft een groote invloed op het vracht- bedrijf van de Texelsche vrachtrijders en van de Texelsche beurtschippers. In het algemeen is het dus te vvenschen, dat deze cultuur, die hier sinds 1923 sterk is uit gebreid door het selectiebedrijf, ook in de toekomst op Texel blijft bestaan. (We sluiten ons bij deze wenschen van ganscher harte aan. Red.) DEN HOORN. Een fietspad van Den Hoorn naar de Dennen. Er wordt van gemeentewege gewerkt aan plannen voor een fietspad vaji Den Hoorn (Witte weg) naar de Jan-Aye-weg. Dat belooft iets moois voor de toekomst, vooral voor wielrijders, die aldus een mooie tocht lcunnen maken over den Hoorn langs de duinen door de E>ennen Voor nog geen ZES cent per week ontvangt ge de Texelsche Courant regelma tig en op tijd bij U thuis. (Buiten den Burg nog geen 8) Adverteerders: ons blad heeft een oplaag van ruim 2300 ex. naar de Koog, eventueel verbonden met 'n rit langs het fietspad door de Westerdui nen. Een prachtig stuk werk, dat naar we hopen, spoedig zijn beslag zal krijgen. OOSTEREND. jchoolnieuws. Naar we vernemen zal met de bouw van een derde lokaal voor de school met de Bijbei alhier spoedig een aanvang worden gemaakt. Sinds 1 April wordt de school door meer dan 90 leerlingen bezocht, in verband waarmee behoudens goedkeu ring door de raad een lokaal van de oude school tot 1 Sept. vjn de Ver. voor Chr. Belangen zal worden gehuurd. OUDESCH1LD. Woningbouw met gemeentelijk voorschot. Naar men ons meedeelt, hebben de heeren Corn. Krijnen Dz. en Alb. Scha- gen alhier, bij B. en W. stappen gedaan met het doel van gemeentewege een voor schot te bekomen voor een hier te bouwen woning. Het laat zich aanzien, dat hun verzoek zal worden ingewilligd, in welk geval wellicht meerdere aanvragen zullen volgen, tenzij men er de voorkeur aan geeft, lid te worden van een hier op te richten woningbouwvereeniging. WAAL-EN-BURG. Verdwaalde postduif. In Waalenburg kwam aanvliegen een postduif met gummi-ring gemerkt 884 T, aluminium-ring S.M.N. 804-Nurp 30, op de vleugel gestempeld. Peokham S.E. 98- Bird-in-Bush R.O. In de klauwen van een kat heeft de vogel een roemloos einde ge vonden. DE KOOG. In hooger sferen. Dat een auto wel eens rare kuren kan hebben en zich wel eens op terreinen be geeft, waar zij niet thuis behoort, is al gemeen bekend. Doch wat wij dezer dagen konden aanschouwen, was zeker een niet- alledaagsch geval. Wij zagen hier namelijk een vrachtauto op één der hoogste duin toppen verschijnen en weer afdalen, alsof zij zich op de begane grond bevond. Voorzeker een staaltje van durf van de bestuurder, hoewel wij zulks toch niet ter navolging zouden durven aanbevelen. Wegverbetering. Naar we vernemen bestaat het plan bin nen korte tijd de werkzaamheden aan de Koogerweg weer ter hand te nemen. Vele wagenvrachten basaltslag zijn alweer langs de berm van de weg aangevoerd. Het gedeelte van de Koog tot bij de transfor mator, hetwelk het vorig jaar in 't voor seizoen is voltooid, heeft zich prachtig gehouden en heeft waarschijnlijk wel in alle opzichten voldaan. Zulke verbeterin gen strekken ongetwijfeld tot eer van hen, die met het onderhoud en beheer belast zijn. Een fietspad in wording? Nog kan worden meegedeeld, dat, be houdens nadere goedkeuring door de raad, een fietspad zal worden aangelegd van Ruigedijk naar Mienterglop. Naar we van bevoegde zijde vernemen, zouden de kosten van het pad, dat meer dan 2 K.M. lang wordt, naar raming rond f7700 beloopen. Dat Paschen de mooiste dagen van de jaarkring bieden, zou den we niet willen be weren, want dit ligt te veel aan omstandig heden buiten onze wil, maar dat dit feest der opstanding van schoo- ne dingen overvol kan wezen en van boeiend, onweerstaanbaar door brekend natuurleven kan worden door- peild, is wel zeker. Dat deze vroege len tedagen, als het een beetje meeloopt, kunnen wedijveren met de van daverend uitbarstend leven opbruisende Mei-maand en met het ztm-doorglocide zomersche seizoen, zal ieder met ons eens zijn, die Paschen in haar opperste schoonheid en vriendelijke intimiteit weet te benaderen, op de plaatsen, waar zij in bloem en blad, spruit en spriet, veer en hair de nimmer" gansch te begrijpen taal der herbeleving en -begroening voor ontvankelijke ooien en grage oogen kan prediken. We hopen, dat alles naar wensch zal gaan. Maar April is een onbetrouwbaar lieer en op zijn beloften kunt ge nooit heelemaal aan. Opent Paschen haar dagen naar aard en traditie met gouden zongeflonker over 't jonge voorjaarsgroen en mogen wij ze in dat licht bezien, dan blijve uw huis leeg en uw hart vol, want dan roept alles u met een onweerstaanbare macht buiten de deur, naar overglansde landschappen, naar het vrije veld, waar mild de lente ons komt begroeten, waar we gaan of staan.staan. Heerlijk is het, zonder bepaald doel, kris en kras door het bloeiende, opgeto gen voorjaarsland te trekken, de zangerige wulp zijn zoete, melodieuze gefluit af te luisteren, de schommelvlucht der kieviten boven de drassige weiden met de gouden dotters, meizoentjes, speenkruid, paarden- bloemen hondsdraf en lila pinksterbloe men gade te slaan en langs bosch en hei, veld en wallen rond te dwalen in de koesterende streeling van de zachte Zuid ooster, die oranje-tipjes, witjes, groote vos, zandoogjes, en citroentjes op zijn adem laat fladderen als bonte lente-he rauten. De berken bloeien straks de aangrenzende slooten komen vol opstre- vende kruiden van waterviolier, riet, bie zen, paardenstaarten, waterpest, en fon teinkruid, waartusschen draaitorretjes zich in snelle cirkelgang bewegen. Als een blauw oog gluurt op enkele plaatsen reeds een moerasviooltje naar de zon. Hier zeilt de watersnip onder nasaal geblaat rond en de tureluur stapt er op zijn lakpootjes bij de luidruchtige grutto's en vechterige kemphaantjes. Oog en oor vinden koste lijke genieting aan veel en velerlei, dat we hier niet eens genoemd hebben, doch, dat zich op zulke mooie dagen als ons zeer spoedig te wachten staan zeker presenteert. Zoo bloeien wonderen van 't voorjaar straks in stem en kleur langs uw pad op en verheft de stralende Lente haar glan zend, blijde aangezicht over nederig kruid, warrig struweel en rijzig hout. „Pluk de dag" en wees u bewust van deze won deren en nader met waardeering en in zicht het glorieuze festijn der zuivere op- standingsdagen. Dan zullen telkens nieuwe verrassingen uw deel wezen, waarvan ge wellicht de aanwezigheid niet vermoedde, doch die uw bestaan vermooien en uw geest verrijken in de volle openbaring dezer feestende dagen van Paaschtijd. WIJ LEVEREN U KEURIG: Familie drukwerk. Vereenigings drukwerk Briefpapier Briefkaarten Visitekaarten Enveloppen Nota's Kwitanties Prijskaarten Catalogussen Programma's Bonboeken Winkelbonnen Reclame- cartons. Aanplak biljetten Strooi biljetten Adreskaarten Plakadressen Labels DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5