V No 4519 Woensdag 8 April 1931 44ste Jaargang Gemeenteraad van Texei ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: TEXELSCHE COURANT OEN BURGï75 CL pe. 'j Ma franco p. pest door g heel Nederland l» lo se nummers: 4 ft p 3 maanden DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/„ LANGEVELD&^t ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regoi moor: 12-L Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend Bil abonnement lagere regeiprlis ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN I TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N° 11 HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 8 9 10 U 12 13 14 Ap il 0.46 1,42 3,— 4,38 6,01 6.57- Ril xv if it- Licht op en riituiyrn 7 15 Zitting van Zaterdag 4 April 1931. Voorz.de heer W.B.Oort, burgemeester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig wegens ziekte, de heeren R.P. Keijser, weth., en A. Epe. 1. Installatie raadslid. De heer T. Dogger legt op uitnoodi- ging van de voorz. de verklaring van zui vering en van trouw aan de grondwet af, waarmee de installatie een feit is gewor den. Voorz. noemt het een eigenaardig ver schijnsel dat nog zoo kort voor de nieuwe verkiezingen een nieuw lid zitting ver-i krijgt. Hij hoopt in de nieuwbenoemde een trouw, ijverig en werkzaam lid te mogen zien en besluit met de wensch, dat het hem gegeven moge zijn bij een even- tueele herbenoeming, rijp en bereid te zijn de taak als raadslid weer te vervullen. Dhr Dogger: Het is voor mij een ge wichtige dag. Ik hoop raadslid te worden, want u begrijpt wel, dat ik het nog niet bèn. Ik dank u voor uw aangename woor den. Hierna volgt lezing der notulen,, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling van de ont vangst van: a. Brieven van de heeren W.Dernison en A. Boon, die hun benoeming tot lid hoofdstembureau aannemen; idem van de h.h. O.Schmidt, C.Graaf en J. Keijser Az., plaatsverv. leden. b. Idem van de heeren C.Dijt, C.Keij ser Hz., J. Usi en H. Kievits, leden comm. tot Wering van Schoolverzuim. c. Schrijven van de heer Jb. v. Heer waarden, die ontslag neemt als leeraar in radio-telegr. aan de Z.V.S. B.enW. stellen voor dit ontslag met in gang van de gestelde datum (9 Maart) te verleenen. De voorz. voegt er nog aan toe, dat dhr van H. heeft gemeend, het ont slag te mogen némen, omdat hij slechts tijdelijk benoemd was. Dhr De Vries krijgt nu een lesuur meer. d. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de ontvanger der ge meente. Op 19 Maart was en moest zijn in kas f2294.79y2. e. Rapport van de schoolartsen Bos wijk en Prakken. Van dokter Westbroek moet het, wegens ziekte, nog volgen. Uit de rapporten, voor de leden ter inzage, deelt voorz. mee, dat de scholen meerma len werden bezocht, dat diverse groote en kleine defecten werden ontdekt en dat de artsen zich ook met de schoolhygiëne bezighielden. Dokter Prakken dringt op ruimer verlichting aan, dokter Boswijk verzoekt te willen voorzien in de behoefte aan een kamertje, waar de kinderen kun nen worden onderzocht, en vraagt om ge drukte kaarten, waarop de ouders kan worden meegedeeld, dat hun kind door de huisarts moet worden onderzocht. Dhr Lap zegt vernomen te hebben, dat het bestuur van de School met de Bijbel het onderzoek niet wenscht. Voorz.: Dit geldt voor de nieuwe leerlin gen. Dhr S.Keijzer: Is dit dan niet verplicht? Weth. Vlaming: Voor de openb. schooi wel, maar voor de biezon- dere niet. Dhr. Lap: Ik vind dit jam-i mer, want het is toch een maatregel in het belang der volksgezondheid. Ik zou het -toejuichen, als het bestuur zijn hou ding in dezen zou wijzigen. Dhr. Pisart raadt bij de bouw eener nieuwe Ulo met de wensch van dokter Boswijk rekening te houden. f. Schrijven inzake schoolbezoek, vol gens de voorz. echter weer ingetrokken. g. Verzoek van het gemeentebestuur van Arnemuiden om adhaesiebetuiging aan hun adres, waarin H.M. de Koningin om vrijstelling gevraagd wordt van 't geven van onderwijs in lich. oefening na 1 Jan. 1936 (om de hooge kosten.) Tevens een schrijven van de Ver. van Leeraren Lich. Opvoeding van tegenge stelde strekking. Op voorstel van B.enW. wordt aan eerstgenoemd verzoek voldaan, (bij accla matie, zonder discussie.) h. Schrijven van Oed. Staten, die geen bezwaar maken tegen de voorgenomen verbetering van de Schilderweg. i. Verzoek van het bestuur van de P.H. Polder, om 't onderhoud van de weg Zee- wijk-Horntje geheel voor gemeentereke ning te nemen. Thans betalen polder, ge meente en eenige particulieren samen. Het bestuur acht deze regeling verkeerd, om dat van de weg een veel drukker gebruik wordt gemaald, dan men eerst dacht. Wanneer de boot over het Horntje vaart, zal de weg door zwaarbeladen auto's spoedig vernield worden. Beter wordt ge oordeeld de kosten geheel door de ge meente te laten dragen, omdat deze weg er ligt in algemeen Texelsch belang. Dhr Kikkert: En de boot heeft deze winter niet eens over het Horntje gevaren. Voorz.: Ja, maar 'iet bestuur wijst spe ciaal op het drukke erkeer. Dhr Lap: Het is zoo druk, dat het onbillijk is de polder een derde der kosten te laten beta len. In MaartApril is de gewalste weg in gebruik genomen, in Aug. was hij al kapot. Aanlegkosten heeft de gemeente niet gehad. Die betaalde T.E.S.O. De weg ligt er in het belang van heel Texel. Als. de boot over 't Horntje gaat is hij van veel belang. Vroeger was het een halsbre kende toer om daar te komen. (Dhr Dog ger: Treurig voor zieken.) Van de ge meente mag worden verwacht, dat zij de weg overneemt. Voorz.: Eerst moeten B.enW. de dingen onder de oogen zien. Dhr Lap: De polder wenscht nu een uitspraak. De brief van 10 April 1930 is nog niet eens beantwoord. Dhr Dog ger: Ik sluit me bij dhr Lap aan. Pas nu de weg er ligt, kunnen we zien, hoe druk het vervoer wel is. Allerlei materiaal, aan het Horntje aangevoerd, kan nu per as verder worden gebracht. Dhr Lap: Vroeger moesten we over het erf van Zeewijk. En aan het Horntje wonen ook menschen. Vóór de weg er was, kostte het onderhoud de gemeente wel t400. Ik wou nu een beslissing hebben. Dhr De Oraaf: In principe wil ik, dat alle hoofdwegen aan de gemeente komen. Maar kan, in verband met het Horntje, ook het Rijk hier niet wat betalen? Dhr Lap: Het Rijk heeft de weg van het Horntje naar de aanlegplaats al verhard (600 M, voor f4000). Laten we toch weer niet bij het Rijk aankloppen. Dhr Pi- sart: Laten we over 't voorstel stemmen. Later kan nog met het Rijk gesproken worden. Voorz.: Wat de brief van April betreft: we konden om de hooge kosten van teren niet tot overeenstemming komen. Dhr Kikkert: Het komt niet te pas ons te overrompelen. Kalmte kan je redden. Laten eerst B.enW. de zaak be kijken. Dhr Dogger: De weg ligt er in het belang van het heele eiland en kost veel aan onderhoud, meer dan de polder ooit dacht. De vrachtrijders kunnen door die weg een goed daggeld verdienen. Dhr Lap: 't Is geen overrompelen. Op de briet van April had nu een antwoord kun nen komen. Voorz.: De brief is 3 April geschreven en 10 April bij ons bin nengekomen. Er is toch al over gepraat? Dhr Lap: B.enW. hebben rijk gelegen heid gehad over deze kwestie een oordeeL te vormen. Terecht zei dhr Kikkert over rompeld te zijn. Voorz.: U moet weten, dat B.enW. heel veel werk hebben af te doen. Dhr Leber: De raad kan thans niet beslissen. Beter is in de volgende raad een prae-advies te hebben. Dhr Lap: Als het spoedig komt, heb ik er niets tegen. Ik heb anders ihet vertrouwen in B.enW. op dit punt verloren. Weth. Vlaming: Dit is rnv zaak, maar van opzet om de P.H.Polder dwars te zitten, is geen sprake. Ons voorstel is: een prae-advies voor de volgende raad. Dhr Lap: Juist, geen onbepaald uitstel. Weth. Vlaming: Ik vind het vreemd, dat dhr Lap juist hiermee voor de dag komt, nu de man, die van deze zaken meer notitie neemt, dan iemand van hem kan eischen, hier niet is. Dhr Lap: Geen insinuaties hier. Ik heb geen oogenblik aan de man gedacht .maar wensch een prae-advies voor de eerstvolgende raad. Dhr S. Keijzer: Ik ben niet voor afdwingen of decreteeren. Dhr Vonk: Zijn er geen noodzakelijker dingen, die vóór moeten gaan In stemming gebracht wordt het voor- stel-Lap aangenomen; dhr S.Keijzer tegen, dhr A. Vonk blanco. j. Adres van J. Buisman, C.C.Barhorst en Anth. v. Heerwaarden met verzoek om, voorziening in de behoefte aan rioleering, Voorz. stelt voor met deze zaak tot de volgende begrooting te wachten. Diir Lap geeft in overweging, te publioeeren, waar de gemeente bouwterrein te koop heeft, omdat nog steeds gebouwd wordt, waar geen rioleering ligt. Weth. Vla ming: Particulieren loopen er mee te koop, wij niet. Dhr Kikkert pleit ook voor grooter publiciteit. 3. Goedkeuring af- en overschrijving begrooting Algemeen Armbestuur voor 1930. Het gaat om t'S06. Goedgekeurd. 4. Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis voor 1931. Zal worden onderzocht door de heeren Pisart, Keijzer en Vonk. 5. Goedkeuring rekening over 1930 en begrooting voor 1931 Texelsche Al- gemeene Wijkverpleging. Het nadeelig saldo, thans f466.70, zal het volgend jaar naar raming f613.66 zijn. Goedgekeurd. 6. Vaststelling suppletoire kohier hon denbelasting 1930 en kohier voor 1931. Resp. f 33.75 en 957.50. Dhr De Oraaf geeft verzwaring van deze belasting in overweging. Weth. Vlaming is het er volkomen mee eens. We moeten haar uitbuiten, want die honden zijn een groot nadeel voor de boer. Dhr Lap: Ook voor de volksgezondheid. Dhr Dogger: En voor het rijdend pu bliek. 7. Benoeming klokkenist te de Cocks- dorp. Voorgedragen wordt dhr Aris Eelman; no. 2 trok zich terug. Dhr Eelman wordt door dhr De Oraaf als zeer geschkt aan bevolen en door de raad met alg. stem men tijdelijk voor een jaar benoemd. Dhr Lap vraagt: Waarom tijdelijk? Voorz. zal hierop na afloop van de openb. zitting antwoorden. 8. Ontslagaanvrage van H. Spigt als gemeente-werkman. Het ontslag wordt gevraagd wegens in validiteit welke volgens de Pensioenraad niet uit zijn dienst is voortgevloeid. Wordt verleend ing. 5 April 1931. 9. Subsidie voor jaarverslag Advies commissie uitbreidingsplannen en. bouwontwerpen. Om een rijk geïll. jaarverslag te kun nen uitgeven, wordt van de gemeenten t250 subsidie gevraagd. (De minister zou dan minstens f 1000 verstrekken.) Het aan deel van Texel werd op f40 bepaald. B.en W. stellen voor slechts f25 te verleenen, omdat van de uitgebrachte adviezen een tiende deel onze gemeente ten goede kwam. Het gaat voor twee jaar. Dhr Kikkert zou nul op request willen geven. In stemming gebracht, wordt het voor stel van B.enW. aangenomen. Tegen de heeren Dros, Lap, Kikkert en De Oraaf. 10. Benoeming commissaris N.V. T.E.M. Wordt van de agenda afgevoerd. (Geen vier maar vijf jaar heeft een comm. zit ting.) 11. Rekening en jaarverslag 1930 N.V. T.E.M. Tot gemachtigde van de raad ter ver gadering van de T.E.M. wordt benoemd dhr Lap (één stem blanco), tot plaats vervanger dhr Kikkert (één stem op dhr De Oraaf.) Voorz.: Na afschrijving is er thans 'n winst van f 11941.41. Het volgend jaar wel veel minder, omdat uitbreiding van de centrale niet ver meer af is. Aanslui ting van De Mok is zeker. Dhr Dros: Eierland wordt nu toch zeker niet uitge sloten? Voorz.: Neen, aan Eierland wordt gedacht. Tot rekeningnazieners worden benoemd d^ heeren De Oraaf, Kikkert en Henkes. 11a. Wijziging statuten N.V. T.E.M. Volgens de oude bepaling zou de bur gemeester ambtshalve commissaris van de T.E.M. zijn en dan als gedelegeerd comm. optreden. De minister verlangt wijziging omdat de wet dit „ambtshalve" niet kent, doch benoeming eischt door de verg. van aandeelhouders. De raad voldoet hieraan met dien verstande, dat de burgemeester steeds commissaris blijft en dan als ge- deleg. comm. optreedt. 12. Regeling voor het liooren van ver- eenigingen van ambtenaren. Volgens de Ambtenarenwet 1929 moe ten voor Sept. 1931 door de gemeenten voor haar ambtenaren voorschriften van materieel ambtenarenrecht worden vast gesteld. De bedoeling hiervan is de ambtenarcnorganisatie(s) eerst te hooren, alvorens besluiten waarbij zij betrok ken zijn definitef worden vastgelegd. Dhr Lap: Ik ben er niet voor. Dhr De Oraaf: De gemeente wordt te veel aan banden gelegd. Voorz.: „Moeten" is een vervelend woord, maar het staat in de wet. De adviezen van de organisa ties móéten echter niet worden opge volgd. - Dhr De Oraaf: Het is dus een formaliteit. Dhr Vonk: Ik zie er geen bezwaar in. Dhr Lap: Dat niet-op- volgen van een advies zal zoo makkelijk niet gaan. Als die organisaties echter zoo makkelijk zijn als de Oezondheidsconim. zal het wel losloopen. Aangenomen z. h.st. 13. Aandeel kosten der gemeente in de Arbeidsbemiddeling. Aannemers van Zuiderzeewerken moe ten hun arbeiders via de Arbeidsbemidde ling betrekken. B.enW. stellen voor bij wijze van proef voor 1931 de plaatselijke arb.-bemiddeling te doen bijstaan door 'n ambtenaar van de Districtsarbeidsbeurs te den Helder, waarvoor dan f120 uitgetrok ken moet worden. Dit is in het belang van de Texelsche arbeiders, daar anders de arbeiders via den Helder zouden wor den betrokken. Dhr Dros: Ik verwachtte door de ge ringe werkloosheid juist minder werk voor de arb.-bemiddeling hier. Voorz.: Het gaat er om de aannemers aan de arbeiders te helpen, die ze noodig hebben. Dhr, Dogger: Aannemer Van Balen zei, dat hij met de arb.-bemiddeling niets te maken had en wel* Duitsche arb. kon nemen. Dhr Vonk: Ik vind het jammer, dat een paar Belgen hier aan werk geholpen zijn, terwijl nog Texelaars als werkloos ston den ingeschreven. - Dhr S.Keijzer: Aan nemer Van Hattem stuurde arb., die zich opgaven eerst naar de secretarie. Weth. Vlaming: Als waar is, wat Van Balen zegt, had het instituut op Texel geen zin. Onlangs heeft hij nog tien arbeiders bij dhr Epe weggehaald, toen hij ze noodig had. De bedoeling is het kiezen van Texelsche krachten te bevorderen. Dhr Dogger: Hij kon buiten de bemiddeling om, zei hij Voorz. Het is zaak, dat de dienst aan de aanvragen der aannemers zooveel mogelijk kan voldoen. Aangenomen z.h.st. 14. Aanleg rijwielpad Ruigendijk-Mien- terglop. In principe besloot de raad reeds tot aanleg van dit fietspad. B.enW. komen thans met een plan, waarop de dwars- hekken vervallen zijn en volgens hetwelk tusschen 'fietspad en particuliere grond ruimte voor een verharde rijweg wordt gelaten. Het fietspad wordt 2150 M. lang, een M. breed, en behard met 5 c.M. puin en 2 c.M. sproeifaltmortel, te rollen met een handwals. Het is gewenscht over 'n strook van 8 M. te beschikken. Van de staat is 1.08.83 H.A. noodig. De staat verlangt hiervoor f300, maar enkele stuk jes kan de gemeente weer voor 10 ct. per vk. M. verkoopen (opbrengst f 216.80). Van enkele particulieren wordt grond ge kocht tegen 10 ct. per vk. M. Door de heeren Th. Thomassen, Jb. Keijser D.Jz., P.Bakker Az. en H. Keesom wordt samen kosteloos 0.90.96 h.a. afgestaan. BenW zijn hiervoor erkentelijk. Volgens de dijkgraaf van Waalenburg zou deze polder 393 vk. M. kosteloos afstaan. De noodige grond komt zoo op 1160, heining f2700, egali- seering en rioleering f 1450, verharding rijwielpad f3150, grondaankoop, verzeke ring, overdracht en onvoorzien f400; totaal (Zie vervolg 4e pagina.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1