De Nieuwe Texelsche Courant P1MI No 4521 Woensdag 15 April 1931 44s,e Jaarganj Van week tot week Texelsche Berichten De Tarwewet. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: ■iiiiiieüiiiieiiiiiieiiiiii iiiiiiciiiiiieiiiiiiciiiui is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■iiiiiicimciiiiiiciiiiii iiiiiicuiiiieiiiiiiciiiiii HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer uur later.) 15 16 17 18 19 20 21 April 7,38 8.09 8,37 9,04 9,31 10,— 10.32 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.22 Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat tenge-, volge van werken aan de zeedijk het doorgaand verkeer langs den weg onder den zeedijk van den Spangerweg tot de haven te Oudeschild, ingaande Woensdag 15 April a.s. tot nadere aankondiging ge- .stremd zal zijn. Texel, 11 April 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Duitsche politici naar Londen. Was het Duitsch-Oostenrijksche tol- unieplan een solide knuppel in het hoen derhok der Europeesche politiek, de uit- noodiging van de Britsche regeering aan de leiders der Duitsche politiek om eens rustig op het buitenverblijf van de Brit sche premier te komen praten, kwam) er als een klein knuppeltje achteraan en de amper tot bedaren gebrachte hoenders stoven weer een wijle verschrikt door haar ren. Waarom ook niet? Niet, dat er eigenlijk zooiets heel bie- zonders aan de hand was. Engeland on derhoudt vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk, en de heer Briand is al verscheiden malen de gast geweest van de Britsche ministers. Maar Engeland on derhoudt eveneens goede betrekkingen met Duitschland en er is geen reden, waarom dus ook de Rijkskanselier en de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken niet eens aan de theetafel van Chequers zouden mogen zitten. De ontwapening en de oorlogsschulden zijn trouwens onder werpen, interessant genoeg, om eens in een vertrouwelijk gesprek tusschen de heeren van Londen en die van Berlijn te worden besproken. Het moment niet gelukkig gekozen. Het netelige van de heele affaire was. echter het moment van de uitnoodiging. Nadat men al lang geleden een vage af spraak had gemaakt, kwam Henderson nog eens hooren hoe of het er nu mee stond, en dat na de bekendmaking van de Duitsch-Oostenrijksche iolunieplannen. De hernieuwing van de invitatie op dat oogenblik is het, die de Fransche open bare meening zenuwachtig heeft gemaakt. Men zag in zijn geest al zoo iets als een) huiveringwekkend complot tusschen Hen derson en Curtius vlak voor de bijeen komsten van de Europeesche commissie en de Volkenbondsraad. Om deze onrust te kalmeeren zijn de Duitschers en En- gelschen overeengekomen dat zij, niet vóór, maar na de Geneefsche besprekin gen van Mei het gemeenschappeüjk week end zullen vieren. Voor de Duitschers is dit ongetwijfeld een tegenslag, maar als de Engelschen en de Duitschers het thans te Genève eens blijken, kan men ten minste van Fransche kant niet betoogen,, dat het tevoren was afgesprokenEn een Britsch vlootbezoek, nog in Mei, ver guldt voor de Duitschers het pilletje. De opstand op Madeira en nog wat. De opstand der anti-dictatoriale Portu- geezien op Madeira heeft zijn echo ook in het moederland gehad. Dictator Carmona die vernam, dat <ie troepen naar Madeira, onderweg, niet voor 100 pet. betrouw-i baar waren, heeft de afdeelingen, die aan vankelijk eveneens bestemd waren, naar 't rebelsche eiland te stoomen, liever in Lis sabon gehouden, omdat zij misschien ook niet betrouwbaar zouden zijn, en omdat de hoofdstad zelf eveneens bedenkelijke gistingsverschijnselen begon te vertoonen. Een aantal democratische leiders is al ge arresteerd en blijkbaar hoopt Carmona, dat hij op die manier de opstand tot Ma deira beperkt kan houden. De burgemeester van Chicago. Big Bill Thompson, jarenlang burge meester van Chicago is, (indirect) het of fer geworden van de misdaad-golf, die hij zoo onvoldoende heeft bestreden. Ds stad die als 'n burcht van de repubükeinsche partij gold, heeft de republikein Thomp son vervangen door de democraat Cer mak; niet om partij-redenen evenwel, maar omdat zij de slechte reputatie beu was en hoopt, dat een nieuwe man groote schoonmaak zal houden. Nerveus en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en -sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Maart '31 Ingelegd f 1668.09 Terugbetaald 136 ,38 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. We verzoeken beleefd doch dringend advertenties niet later in te zenden dan 4 uur n.m.', daags voor de verschijning. Groote advertenties 's morgens s.v.p. Belangrijk nieuws voor Texels tarwetelers. Vrijdag j.l. had te Sohagen een vergade ring plaats tot bespreking van de wijze van uitvoering van de Tarwewet. Ook Texel was daar vertegenwoordigd. Ons eiland werd met Wieringen ingedeeld bij de kop van Noord-Holland, District 1, voor hetwelk een commissie van 15 leden (vertrouwensmannen) werd aangewezen. De heer N. Raap, oud-landbouwonder- wijzer te Anna-Paulowna, treedt als secre taris van deze commissie op. Als ver-, trouwensman voor Texel werd aangewe zen de heer A. Dros Dz., „Blandenberg", die zal worden bijgestaan door een plaaO selijke commissie, waarin zitting hebben de heeren P. Dros, voorz., C. Stoepker, secr. en O. Leber, penn. Eventueel zal voor Texel nog een controleur worden benoemd. Op nader te bepalen plaats en tijd zul len diverse formulieren verkrijgbaar wor den gesteld: formulier I, waarop de tarweteler zich als lid van de tarwe-orga-, nisatie kan aanmelden; formulier II, waar op een opgaaf van de nog aanwezige oogst 1930 moet worden gedaan; formu lier 111, waarop de teler moet invullen, het beteelde oppervlak (te velde staande) tarwe, oogst 1931. Van de grootte van het perceel, verbouwde variëteit, LET TER EN NUMMER VAN HET KA DASTER moet een nauwkeurige opgaat worden gedaan. We wijzen hierop met de 'meest mogelijke nadruk in het belang van de tarwetelers. Wie zich hieraan niet houdt, zal zichzelf in hooge mate bena- deelen. Omtrent letter en nummer van 't kadaster worden zoo noodig ter ge meente-secretarie nadere inlichtingen ver strekt. We wijzen er op, dat nadere biezonder- heden in de nieuws- en advertentiekolom men van ons blad zullen volgen. Spoe dige inzending van de ingevulde formu lieren zoodra verkrijgbaar is ge- wenscht. Voor uitvoerige algemeene be schouwingen over de tarwewet en haar uitvoering verwijzen we naar de land bouwbladen en naar de dagbladen, die van dag tot dag de nieuwste biezonder- heden publiceeren. Schoolnieuws. Door de burgemeester worden sollici tanten opgeroepen naar de betrekking van directeur-leeraar aan de Zeevaartschool alhier, in verband met het a.s. vertrek van de heer P. Vijn naar Vlissingen. Keuring van zaaizaden. Van de R.K. Land- en Tuinbouwbond kwam bij het hoofdbestuur der Holl. Mij. v. Landbouw een verzoek binnen in zake samenwerking bij de keuring te velde van zaaizaad op Texel. Het verzoek is ingewilligd. De H. M. is bereid zijn keuringsambtenaren op Texel tegen de gebruikelijke vergoeding beschikbaar te stellen voor het keuren bij de leden van. de L.T.B. De goedgekeurde velden kun nen door de L.T.B. in zijn lijst van goed gekeurde gewassen worden opgenomen, terwijl voor deze partijen het certificaat) van de L.T.B. zal kunnen worden ge bruikt. Giften voor het Witte Kruis. A.D., den Hoorn, f 2.50. Het Bisschoppelijk bezoek. Omtrent het bezoek van Z. Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem vernemen we het volgende: Het vertrek uit den Helder is bepaald op morgenochtend 10 uur. Te zelfder tijd zal de ruiterstoet zich van den Burg naar Oudeschild begeven. Omstreeks 11 uur zal de stoet met Z.H. Exc. door We verstraat en Hoogerstraat de R.K. Kerk hebben bereikt, waar de leerlingen der R.K. School de hooge bezoeker een wel komstlied zullen toezingen. Precies te 12 uur vangt het vormen aan. De kerk wordt dan gesloten. Omstreeks een uur voor het vertrek van de laatste boot zal de stoet de hooge gast weer uitgeleide doen. Hun, die met het bovenstaande sympa- thiseeren, wordt verzocht, door het uitste ken van de vlag het feest, dat het bezoek) van Haarlem's bisschop voor Texels ka tholieken beteekent, meer luister bij te zetten. De „Boltha" te Den Helder. Met een paar regels hebben we in het vorig nummer van de opening van de „Boltha", van de bloembollententoonstel ling in de „Donkere Duimen" bij den Helder gewaagd. Met medewerking van tientallen kweekers in de kop van Noord- Holland is hier plm. een half miljoen bollen uitgeplant; 't duinterrein is onder leiding van een bekwaam tuin-architect in een lustoord herschapen, althans zoo zal het zich voordoen, zoodra onder in vloed van eenige mooie dagen de bollen,- bedden bloemen gaan vertoonen en het oog dan boeien door verscheidenheid van vorm en kleur. De „Donkere Duinen" vormen een park ter grootte van 38 H.A., ten deele beboscht, voornamelijk met de Oostenrijkscbe en Corsicaansche den en de eik. Men vindt er breede wandelpaden met hier en daar rustbanken; van de heuvels geniet men heerlijke vergezichten. Te midden van dit alles ligt de vijver, waar niet alleen de waterlelies de aan dacht trekken, maar ook de visschen, welke hier in groote verscheidenheid rondzwemmen. Midden in de vijver ligt, voor geen mensch toegankelijk, een dicht met struikgewas begroeid eilandje, een aanlokkelijk broedterrein voor menige vogel. Een bezoek aan deze tentoonstelling, welke nog tot 26 Mei duurt, kunnen we hartelijk aanbevelen. We raden u aan het uitstapje te maken eind Aprilbegin Mei. Dan hebben de bloemen zeker haar hoogtepunt bereikt. In volgende nummers zullen we op de „Boltha" nog eens terugkomen. OUDESCHILD. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Zondag hebben de werken aan dijk en haven alhier vrij wat kijkers getrokken. Geen "wonder, want het is een karwei van aanzienlijke omvang en die belangstelling zeker waard. Dagelijks worden zuilen voor de glooi ing gelost. Duizendtallen zullen er hier van noodig zijn. Het ontschepen gaat over planken, welke van het schip naar de wal zijn gelegd. Alleen bij gunstig weer kan er zoo gewerkt worden. Aan het leggen van rails voor de zand- trein wordt flink gewerkt. Men kwam rails te kort. Door ongunstige wind ondervond aanvoer per schip vertraging. Aan 't Horntje moet een aardige hoe veelheid zand worden verwerkt. Ook verzacht de pijn geneest de wond daar zal het graven machinaal geschieden. Verkeersstremming. In verband met de werkzaamheden aan de zeedijk is't doorgaand verkeer langs de weg onder de dijk van Spangerweg tot Haven met ingang van vandaag gestremd. De zandafgraving. Naar we vernemen, zal het af te graven gedeelte van de Hoogeberg plm. een H.A. beslaan. De gemidd. noogtc bedraagt plm. 4 M, (Dat klopt dus met ons bericht, volgens hetwelk hier 40.000 kub. M. zand zou worden weggegraven.) Door een boschje, dat zich hier uitstrekt over 85 M. lengte en 20 M. breedte zal de af graving, van de Schilderweg bekeken, voor een goed deel aan het oog worden ont trokken. „De Zeven Provinciën." Naar we vernemen is de lieer C.Bakker alhier voornemens het hotel-café „De Zeven Provinciën" van de hand te doen. Van een wagen gevallen. De heer Jb. Daalder, oud-onderwijzer, thans te Bergen woonachtig, vertoefde een dezer dagen op Texel. Met een wagen meegereden zijnde, viel hij bij het afstap-, pen aan de haven, van de wagen. De schouder en een been werden nogal pijn-, lijk gewond. Uit de Vogelwereld. De sterns zijn ook weer gearriveerd. Veel kieviteieren worden hier in de om trek niet gevonden, vermoedelijk door 't voor half April zeer koude weer. Aan de duinkant worden nogal wat eitjes ge vonden. Visscherij. Door zestien vaartuigen werd in de af- geloopen week bij de Vlieter en bij Texelstroom gevischt naar halfwas mos selen voor de eendenkooien in onze pro vincie, schrijft men uit Enkhuizen aan 't Handelsblad. De vangst bedroeg gemid deld 3200 manden per vaartuig, prijs 8 cent per mand. OOST. Visscherij. De visscherij op schelpvisch alhier is bijna afgeloopen. De alikruiken worden wekelijks goedkooper, terwijl maar een gering aantal mudden aangevoerd mag worden en de kwaliteit tevens nog heel best moet zijn. Voor het visschen op> wulken is het seizoen voorbij. DE COCKSDORP. S.D.A.P.-Propaganda. Op Zaterdag a.s. spreekt hier de heer A. O. A. Verstegen, geboren-Texelaar, thans burgemeester van Wormerveer, voor de S.D.A.P. over „De Wassende Stroom". P.A.L.V.U. zal „Zij, die nableven" op voeren en „Kunst na Arbeid" zal de avond door muziek opluisteren, (zie adv.) DE WAAL. Uit de Vogelwereld. Vrijdag 1.1. zijn door de bekende vogel vriend en -fotograaf Burdet in Waalen burg de eerste kemphanen in dit voorjaar gesignaleerd. Dat is zeker vroeg. Op 5 April reeds heeft vogelwachter C. Boot er de eerste grutto opgemerkt. Die is ook vroeg. We willen hier geen beschouwing over een extra mooi voorjaar en dito zo mer aan vastknoopen, doch willen er toch het beste van hopen. OOSTEREND. De geringde meeuw; Blijkens mededeeling van 's Rijksmu seum voor Natuurl. Historie te Leiden is de kokmeeuw no. 47445, op de schorren opgevangen, op 22 Juni 1928 op de Bol als nestjong geringd. TEXELSCHE COURANT DEN BURGfc 75 ct per'3 Maanden Franco p. post door g-heel Nederland U p. 3 maanrloi Lo se nummers; 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN Zï 'FR DAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD&^E ROOIJ DEN BURG Of? TEXEL i v Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 811 abonnement lagere regotonis ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1