Texelsche Courant van Zaterdag 18 April 1931 Hel bezoekv. Haarlem's Bisschop TWEEDE BLAD PAK AAN Texelsche Berichten T.E.S.O.'s nieuwe statuten goedgekeurd. Verstopping SUÏ' Hoofdpijn a|n en kiespijn II VROEGE LEEUWERIK. Zing, kleine stem. Roep alles wakker. De kleine stem, die heel de winter zweeg, Is jubelend ten hemel opgestegen; Ze maakt weer vol, wat eenzaam was en leeg, Een klare lucht boven nog stille wegen. o— Nu spat een regen van geluid uiteen En parelt met't jonge groen der weiden; Dan is er niets, dan weereen stem alleen, Met haar hoog-juub'lend zingen aller zijden. Die kleine stem hangt boven in de lucht, Onzichtbaar schier, maar vol vergeten zangen; Beneden ligt in zon een oud gehucht, Door licht en lied als in een droom gevangen. Zing, kleine stem, zing over heel deze aarde Roep allen wakker door uw vroolijkheid. Gij weet alleen van 't leven de eeuw'ge waarde Een zingend lied, dat hoog zichzelf belijdt. JAN J. ZELDENTHUIS. Een inspuiting anti-malaise. Hij, die met veel „misschiens" omgaat, is in slecht gezelschap. „Niets is schooner dan het antieke maar niets is leelijker dan het ver ouderde. Ouderdom komt met gebreken, doch dat is niet zoo erg als dat vele gebreken; meegaan tot de ouderdom. Zeer veel menschen zoeken naar het geluk als naar een bril, die men op de neus heeft. Een pessimist ziet in elke kans een moeilijkheid. Een optimist in elke moei lijkheid een kans. Zouden we het dan niet het best met de optimisten houden? Als de lift naar succes kapot is, moeten we niet beneden blijven staan. Neem de trap; die is bovendien zekerder. Menigeen heeft later angstzweet, omdat hij vroeger voor werkzweet bang is ge weest. Adolph Zukor, een man die het weten kan, houdt stokstijf vol, en zeer terecht: „Reclame maken kost geld; maar wanneer ge geen reclame maakt, kost het meer." „Adverteeren doet verkoopen" is geen bakerpraatje maar een waarheid zoo groot als een koe en vaststaande als een paal boven water. Wie eenige degelijke proe ven neemt zal het onmiddellijk toegeven. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dan het verzoek van het Bestuur van den polder Waal-en ""-g om op het perceel, kadastraal bekena in sectie I., no. 490 een poldergemaal te mogen op richten, door Gedeputeerde Staten is in- willigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 16 April 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Bij het mooiste weer, dat men zich in April kan denken en onder enorme be langstelling, in het biezonder natuurlijk van Texels katholieken, heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aenge- nent, Donderdag een bezoek aan ons eiland gebracht. Na de dag te voren te Schagen te heb ben vertoefd, vertrok de hooge gast Don derdagmorgen van den Helder om te kwart voor elf te Oudeschild voet een wal te zetten. Daar wachtte hem een feestelijke ontvangst, terdege voorbereid door het comité, waarin zitting hadden de heeren C.Kuip, C. de Wit, S. Keijzer, W.Dernison, Jn. Dijt, D.Witte, A. Com mandeur en M.Veeger. Tevens waren o.a. bij aankomst van de Bisschop aanwezig de Z.Eerw. heeren pastoors Van Ruijven, Derksen en Spigt en kapelaan Tesselaar, alsmede de heeren J. P. Verberne, M.Kuip en C.A.Witte, kerkmeesters. Met de Bisschop namen in de landauer plaats pastoor Van Ruijven, de Deken van Schagen (de Z.E.heer Guilonard) en de Z.E.heer Pichot, secretaris van de Bis schop. Achter de landauer reden drie volg- rijtuigen aan, in een waarvan gezeten wa ren pastoor Vink, van Anna-Paulowna en vlootaalmoezenier Alinks. De stoet werd voorafgegaan door een 40-tal ruiters, ter wijl achteraan nog een tiental reed. De ruiters waren gekleed in witte broek en donkere jassen, droegen een paarse sjerp en een witte pet (de commandanten een witte sjetp en hooge hoeden.) De paarden droegen op het zadel een kleed, wit met gele rand en op de staart, een rozet in dezelfde kleuren. De vlaggen en vaandels, de rijkelijk aangebrachte ver siering, in de optocht meegevoerd, zetten aan het geheel veel luister bij en trokken van verre de aandacht. Langs de Nieuwe Weg werd den Burg bereikt, waar een talrijk publiek de stoet opwachtte. Op het Schildereind sloot Texelsch Fanfarecorps onder lei ding van dir. Lugtenburg er zich bij aan en zoo werd, met volle muziek voorop, door Weverstraat en Hoogerstraat de Molenstraat bereikt. De leerlingen der R.K. School zongen de Bisschop voor de pastorie onder lei ding van de heer Willemse een welkomst lied toe. Onderwijl deden eenige persfotografen en een filmoperateur hun werk, Foto's zullen blijkens een advertentie in ditnum- in de boekhandel verkrijgbaar zijn. De film is genomen in opdracht van De Jong's Bioscoop te Edam; ze zal hier op de a.s. kermis worden vertoond. Naar een der fotografen, die voor katholieke bladen het land afreist, ons meedeelde, had hij nog nergens een zoo typische fees telijke ontvangst van de bisschop meege maakt ais hier. In Zandvoort had hij ook eens zoo'n „joyeuse entree" bijgewoond n\aar besloot hij Texel spant verre de kroon. Van de eerepoort, voor de kerk opgericht, was veel werk gemaakt; zij prijkte met het woord „welkom", het Texelsche en het Bisschoppelijk wapen en was rijkelijk getooid met bloemen en groen. Vooral van narcissen was een dankbaar gebruik gemaakt. Alle eer aan de bouwmeesters, die van zoo'n goede smaak getuigden. In tegenstelling met de vorige keer was het kerkgebouw zelf ditmaal niet versierd. Toen te twaalf uur de kerkdeuren werden gesloten, was het gebouw geheel bezet. Aan plm. 220 kinderen werd door de Bisschop het FI. Vormsel toegediend. Te halt twee nam deze plechtigheid een einde. Des middags heeft de hooge bezoeker per auto een bezoek aan de R.K.Parochie te de Cocksdorp gebracht. Tegen het vertrek van de laatste boot heeft de ruiterstoet de Bisschop weder om uitgeleide gedaan onder groote be langstelling van de zijde van het publiek. Aan de haven onderhield de Bisschop zich op hartelijke wijze met de leden van het comité, kerkmeesters en verdere deel nemers aan de stoet. Hij toonde zich bie zonder voldaan over de grootsche ont vangst, hem bereid. In een samenkomst van comité en rui ters in De Zwaan bracht pastoor v. Ruij ven namens de bisschop allen hartelijk dank; hij uitte de wensóh, dat over vijf jaar ieder zich bij een oproep tot het, vormen van zulk een stoet, weer beschik baar zou stellen. Een luid applaus volgde. Het was een feestdag voor de parochi anen als weinig andere. We deelen tenslotte nog mee, dat on danks de enorme drukte zich geen onge vallen hebben voorgedaan. Bij een stoet van vijftig meerendeels niet ervaren rui ters zou dat anders zoo'n wonder niet zijn. De verkeersregeling door de politie l et niets te wenschen ovfer. Beter wegen. We hebben reeds gemeld, dat tegen de a.s. zomer door de Dertig Polders met verbetering van de Koogerweg van de Koog at tot „Tubantia" zou worden voortgegaan. Thans kunnen we meedee- len dat men de verbreeding en verharding van dit gedeelte reeds onder handen heeft genomen. Voor het seizoen is aangebro ken, hoopt men met de 3300 M. gereed te zijn. Dat zal te pas komen bij het toenemend snelverkeer naar en van onzej badplaats. De melkprijs een cent hooger. Maandag wordt volgens een adv. in dit nummer de melkprijs met een cent ver hoogd en dus gebracht op 10 ct. Sportnieuws. Morgenmiddag 12 uur speelt Adsp. A. tegen Juniores. Adsp. A. (Groen-Zwart) Bela Jac. Helsloot, Jb. Geus P.Bruin. G,.Witvliet, J.Sambeek P.Kikkert, A.Huizinga, M.Vlaming, J. Bruin Wz., W.Ran. Juniores (Wit): A.Bakker, J.Molenaar, P.Hillen, G.Bakker M. Bakker. Th.v.Heerwaarden, D.Keijser, C.Ran W.v.Deventer, Jac. de Veij A.v.d.Slikke Res.: Adsp. P.Neijens, en Th. Lap. Res.: Juniores W.v.Zeijlen en B. de Vries. Men schrijft ons: Vandaag worden voor de tweede maal schoolvoetbalwedstrijden gehouden, De deelname is deze keer niet zoo groot als het vorige jaar. Er werd slechts ingeschre ven door o.f. school den Burg, R. K. school den Burg en o.l. school den Hoorn. De wisselprijs, een zilveren plaquette in lijst, werd door de R.K. school voor één jaar gewonnen. Daar het reglement luidt, dat deze prijs driemaal achtereen of vijfmaal in 't ge heel gewonnen moet worden om definitief in het bezit te komen van een school, zal; de R.K. school zich geducht inspannen om ook dit jaar daar weer beslag op te' leggen. De anderen zal het een eer zijn( zelf die plaats te bemachtigen. Het wi\n- nend elftal ontvangt weer elf draagspeld- jes. Deze schoolwedstrijden worden jaar lijks door heel Nederland gehouden. De schoolgaande jeugd is altijd enthousiast. Het moet werkelijk een genoegen zijn, ge zien de steeds grootere deelname aan deze tournooien en de enorme medewerking van gemeente en schoolbesturen. Hier wordt de jongens werkelijk iets geboden, dat hun altijd als een prettige herinnering uit hun jeugd bijblijft. Sportvereen. Texel hoopt danook, dat het hier eens zoo ver zal komen, dat aL onderwijzers als vanzelfsprekend propa ganda zullen gaan maken voor deze mooie sportdagen. Het zal zeker de moeite waard zijn deze schoolwedstrijden te be zoeken. Vooral ouders en onze trouwe sportvrienden zullen geen spijt hebben van hun gang naar het sportterrein. Het programma luidt: 2 uur: C tegen A 3.15 uur: B tegen A, 4.30 uur C tegen B. C—o.l.school den Hoorn; A—R. K. school; B—o.l. school den Burg. Na afloop prijsuitreiking. De onder-aandeelhouders be houden hun stemrecht. Naar men ons gisteren wilwillend mee deelde, heeft de minister van justitie aan de gewijzigde statuten van T.E.S.O. zijn goedkeuring gehecht. Texel kan dus ge rust zijn. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat ingevolge de wet op de Naam- looze Vennootschappen aan de houders van onder-aandeelen (van f 5.-) het stem recht zou worden ontzegd, het bestuur heeft ten slotte de nieuwe statuten in die geest gewijzigd, dat de houders van on der-aandeelen hun stem zouden mogen blijven uitbrengen. Het was echter de vraag, of de minister zich daarmee ver-1 eenigen zou. Thans is de zaak beklon ken. Er is geen bezwaar gemaakt. De nieuwe statuten zijn hiermee van kracht geworden. De daaraan bestede zorg is met succes bekroond. Ze mogen een basis zijn voor steeds grooter bloei van Texels Eigen Stoombootondernerrting. gang regelt men vlug en zonder krampi of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. DE KOOG. Dierenliefhebberij en bij'en. Naar de heer J. Luberti, eigenaar van het Mierennest op Texel geen onbe kende ons meedeelt, zou hij bereid zijn alhier een lezing met lichtbeelden' te houden over „bijenteelt". De heer Lu berti is met deze teelt zeer goed op de hoogte ze is voor hem 'n speciale lief hebberij en wil er daarom gaarne iets van vertellen aan wie er belang in stelt. De avond zou verder worden gevuld met de vertooning van eenige door hemzelf ver vaardigde films over dierenliefhebberij in het algemeen. o— In den Haag hield, zoo lezen we in het „Vaderland" de heer Luberti voor een zeer druk bezochte vergadering van de Vereen, van Aquarium- en Terrarium houders De Natuurvriend aldaar een le zing over „Dierenliefhebberij en Bijen", toegelicht met lichtbeelden en films. „Een en ander werd op buitengewoon geestige wijze door spreker toegelicht, die aan het zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders. Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Al leen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij uw Drogist. eind zijner lezing een applaus ontving, dat aanzwol tot een ovatie. Een korfbalclub opgericht. Woensdagavond is hier een korfbalclub opgericht. Aan de oproep, om deze ver gadering bij te wonen, hadden 23 dames en heeren gehoor gegeven. De voorz. van de korfbalclub Verdo-Nigro, van den Burg, voerde het woord. Hij vertelde het een en ander over de wederopbloei van' dc korfbalsport op Texel. Het is een ver heugend feit, zei hij, dat eenige Oude schilders het zelf op zich genomen heb ben, om een korfbalclub op te richten. Door dc natte winter was er dit seizoen geen terrein te vinden om een propa- ganda-wedstrijd te spelen. Daardoor is r deze winter niets van een verccniging komen. Nu is deze al aardig op dreef: dames en heeren hebben zich opgegev als lid. Er ontbreekt alleen het sp- materiaal, waar intusschen al aan gew< wordt. Na deze inleiding werd een bestuur ge kozen: de dames A.Kuyper en T. Bruin Pd. en dc heeren J.Vismnn, P.Dogger en J. Dros. Als naam werd gekozen: Oudc- schilder Korfbal Club (O.K.C.) Vervol gens werden nog spelregels besproken. Met een opwekking om trouw te oefenen en de vereeniging te steunen werd deze vergadering gesloten. Voor de Zondagmiddag te Oudeschild te spelen propaganda-korfbalwedstrijd (zie adv.) zijn de clubs als volgt opge steld: Verdo-Nigro. Dames: Heeren: M. Lap Benes Af. Bakker G. Dros A. Roeper Jongetjes G. Zuidewind. K. Linnhose I. Rab. P.Eelman D. Buijsman Stolte Reserves Cath. Roeper Abr. Daalder S.E.O.L.T.O. Dames Heeren N. de Graaf Z. Stolk C.v.ü.Kooij A.v.Vooren A. Nieboer F. Stolk C.Verseput W.v.Egmond F.v.d.Kooij H. Stolk C. Slot W. Stolk Reserve: J. Kalis A. Stolk Scheidsrechter: Hamers. Visscherij. Gedurende de vorige week is in de haven aangevoerd ruim 10600 Kg. gar nalen. Prijzen en vangsten zijn nogal be vredigend. De kommenvisschers vangen nogal wat haring, doch de prijs is laag. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 17 paarden, 5 varkens, 62 kalveren, 72 koeien en 7 schapen. Recensies. Simplex-Rijwielen. Wij ontvingen van de Simplex-rijwiel- fabrieken te Amsterdam haar prijscourant 1931, welke een keur van de nieuwste modellen bevat en op zeer biezondere wijze is uitgevoerd; de omslag is gemaakt van nikkelpapier dat sterk glimt en daar door denken doet aan een verchroomd rijwiel. Een alleraardigste reclame is o.i. dat boekje van Jo Spier, plaatjes met gedichtjes, die nu eens niet vervelen doordat op elke regel het woord Simplex voorkomt. Een en ander wordt op aanJ vraag gratis toegezonden. (Zie adv.) ,De Wandelaar." Geen tijdschrift op het gebied van na tuurstudie, natuurbescherming, enz. kan een vergelijking met „De Wandelaar" doorstaan. Dit maandblad toch munt zoo wel door inhoud als uitvoering in hooge mate uit. Ieder nummer brengt een aantal, interessante en veelal rijk geïllustreerde bijdragen. De medewerkers met pen en tototoestel zijn gewoonlijk mannen van naam en staan borg voor een tijdschrift dat op een goede reputatie mag bogen. We ontvingen juist het April-nummer. Wilt ge het eens inzien? De aboiin. prijs bedraagt 17.50 p. jaar fr. p. post. O H. Post. O OUDESCHILD. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5