Texelsche Courant van Zaterdag 18 April 1931» Administratiekantoor A. BEERS Belastingzaken. DERDE BLAD. g Koopt bij MOERBEEK uw mantels en japonnen. Texelsche Berichten I s min m Gemengd Nieuws Inrichten, bijhouden, contröleeren e t reor ga niseeren van Boekhoudingen Een ingez. stuk over Korfbalsport moest blijven liggen. RED. Propaganda Anti-Rev. Partij. De gisteravond in hotel Tfexel belegde vergadering, waarin \foor Ide Anti-Rev.- Partij; biet Tweede-Kamerlid Chr. Van den Heuvel, als spreker optrad, werd door plm. 80 personen bijgewoond. Daar dit nummer van ons blad van morgen te half zes reeds werd afgedrukt, moesten we ons wel beperken. We komen in het volgend nummer op dit verslagje nog te rug. Nadat de heer Bolt de vergadering met gebed geopend en in het biezonder de spreker verwelkomd had, ving deze aan met tal van voorbeelden de beteekenis van de Statenverkiezing, waarbij ook principi- eele zaken een rol spelen, uiteen te zet ten. Spr. besprak, hoe de A.R. Partij het particulier initiatief huldigt en de gemeen telijke autonomie beschermt. Ze wil de crisis in eigen land, indien noodig, m!et handelspolitieke maatregelen bestrijden.— Haar leuze is steeds de verbreiding van 't beginsel van Gods souvereiniteit over al wat geschapen is en elke door Hem ge schapen levenskring. Spr. bejammert, dat de protestante christenen, die toch allen in de A.R.-partij thuis behooren, wel in vier, vijf groepen zijn verdeeld en doet op allen een beroep om zich eendrachtig •te scharen, van welke stand of kerk die christenen ook zijn, achter de banier van de A.R.-partij. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakt eerst gebruik de heer D. Frank, die de hooge ambtenarensalarissen zou willen verlagen om de crisis ten dee- le te bezweren. Ook zou hij aan men schen, die reeds een betrekking hebben, geen tweede baantje willen geven, wat toch gebeurt en de werkloosheid in de hand werkt. De heer Van den Heuvel geeft dit laatste toe, doch merkt, wat de hooge salarissen betreft, op, dat die in de huidige crisis bijna geen rol spelen. De heer H.K.W.Verstegen vindt, dat spr. wel schettert met mooie woorden, maar niet verteld heeft, wat de A.R. eigenlijk voor het volk hebben gedaan.. Hij heeft er niet veel vertrouwen in en betwijfelt, of sprekers leus, „vereenigt u achter de A.R. banier" wel zal helpen De heer Van den H/euvel geeft een op somming van wat de A.R. o.m. hebben gepresteerd: Min. Kuijper: vrijheid bie zonder onderwijs, stakingswet; Min. Tal- ma: invaliditeits- en ouderdomswet; Min. Colijn: legerhervorming en veiligstelling van de gulden. Wat de kwestie-Geref. H.V. betreft, dit is een kerkelijke, terwijl de A.R. buiten en boven alle kerkgenoot schappen staan. Voor ieder protestant christen is de A.R.-partij de eenige, welke het christelijk beginsel tot invloed kan brengen. De heer Jn. Kikkert vraagt, waarom de A.R. en andere christelijke partijen niet de oorlog aan de oorlog verklaren en de kerk niet meer ageert tegen oorlog, welke toch niet anders brengt dan dood, en vernieling, armoe en ellende. De heer Van den Heuvel veronderstelt, dat de heer Kikkert Voor een eenzijdige ontwapening is; spr. noemt deze leuze volksmisleiding van de ergste soort en buitengewoon gevaarlijk en kortzichtig ge kozen. Men stelt zich daardoor z.i. juist aan aanvallen bloot en lokt er de vijand door aan. Wederzijdsche ontwape ning is ons streven. Toen de Anti-Rev. Rutgers daarvoor te Génève opkwam, vond hij de Fransche soc.-dem. Boncour tegenover zich. Recht is hooger goed dan vrede en onrecht grooter kwaad dan oor log. Er is weinig inzicht noodig, om te beseffen, dat wat o.a. in de Bergrede is neergelegd niet voor de overheid, maar voor de geloovige persoonlijk is bedoeld. Met recht zei wijlen Min. Talma: Ikzelf mag mijn linkerwang toekeeren, als men mij op de rechter slaat; maar mijn plicht is mijn kind te beschermen, wanneer dat geslagen wordt. Evenzeer moet de over heid haar onderdanen in bescherming ne men; dit is niet in strijd met het Evange lie. De Anti-Rev.-partij wil de oorlog be strijden. Spr. eindigt met de wensch, dat ieder de groote beteekenis van de Staten- kiezing ten Volle moge beseffen en elk stemme op d~ Anti-Revolutionnaire partij. De heer Bolt dankt spreker, waarna deze met dankgebed sluit. De Wolveemarkten 9—15 April. Leiden was wegens meerdere export- vraag voor vette schapen iets beter met vaster prijzen. Leeuwarden verliep even als Purmerend voor vette schapen stug, terwijl ook Sneek en Groningen van een, traag handelsverloop spreken. Over het geheel waren de „oude" slachtschapen deze week „iets" lager. Op de Leeuwar der veemarkt beklommen de eerste jonge lammeren Vrijdag de verdieping. Hun Haarlems Bisschop komt op Texel aan. „De Dageraad" aan de kade te Oudeschild. Van links naar rechts de Z,E. Heeren Vlootaalmoezenier Alinks, de Deken van Schagen, de Bisschop van Haar lem, pastoor Vink, van Anna Paulowna en Bisschop's secretaris Pichot. Gij behoeft deze niet elders te koopen, daar onze collectie schitte rend is en de prijzen zeer voordeelig. In een klooster gegaan. Miss Dorothy Knapp, „de knapste vrouw ter wereld" genoemd (hoewel nim mer tot „schoonheidskoningin" uitgeroe pen), was tot voor kort de* meest ge liefde ster van een beroemd operette-ge zelschap te New-York. Thans echter is zij naar Mexico vertrokken om daar in een klooster te gaan. Zij zeide beu te zijn van het aardsche leven, dat zij op de planken zoo goed had leeren kennen. aantal was nog niet groot (n.l. 46 stuks). Van de handel daarin valt thans nog niets te zeggen, eerst moeten de aanvoeren iets grooter zijn. Gisteren werden te Leiden 87 lam meren aangevoerd, te Leeuwarden 80 en te Zwolle 45; prijzen niet genoteerd. DEN HOORN. Een „bijdehandje". Bij de veehouder Jac. Brans heeft een éénjarig schaap 3 flinke lammeren ter wereld gebracht. OUDESCHILD. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Dagelijks arriveert materiaal in de ha- van voor de Zuiderzeewerken. Er ligt nu ook 'n groote sleepaak met plompsteen, welke door middel van een stoomkraan op bakken wordt gelost. Stapels rijshout liggen bij de helling om de zinkstukken te maken; het strandje daar is afgegraven om een vlak terrein te krijgen. VLIELAND. Gezegende ouderdom. De bewoners van Vlieland kunnen zeker tot de sterken gerekend worden. Immers, lezen we in de N. Harl. Crt., op een bevolking van ruim 400 tellen we er 41, die 70 jaar of ouder zijn. Onder deze 41 zijn er 15 de tachtig gepasseerd, 't Moet wel gezond wonen zijn op Vlieland. Een kranige baas. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat de oud-gezagvoerder G. Bruin alhier, ge kozen werd als voorzitter der plaatse lijke reddingscommissie. Na 45 jaar ter zee te hebben gevaren, waarbij hij 104 menschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop vol gende twintig jaar nam hij deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 menschen ge red werden. Zaterdag legde Bruin, op 81-jarige leeftijd, zijn functie neer. BINNENLAND. Om badgasten te trekken moet er reclame gemaakt worden en daarmede be gint men te Scheviningen voor het buiten land reeds vroeg. De folder van de, badplaats bevat zonder eenige overdrij ving een schat van gegevens in zeer-be knopte vorm. Zonder groote uitvoerigheid wordt de vreemdeling volledig inge licht over wat Sdieveningen te bieden heeft, over haar ligging, ook ten opzichte van de omgeving, en wat vooral belang rijk is, over de prijzen. (Iets dergelijks is ook voor Texel in de maak, de Vraagbaak voor Vreemedelingen. RED.) Er zullen dit jaar voor NARCIS SEN weer PERMITS worden afgegeven als vorig jaar: 100 duizend bollen van elk der variëteiten Spring Glory, Glory ot Sassenheim, Victoria Einperor en Gol den Spur. Van alle andere tezamen hoog stens 25 duizend bollen totaal. De kleeren van een 18-jarige dienst bode zijn in 'n perceel aan de Palamedes- straat te Amsterdam in brand geraakt, waarbij liet meisje aan het onderlichaam! ernstige brandwonden opliep en aan de gevolgen overleed. Het ongeval ontstond doordat een schilder een vermoedelijk nog brandende benzinelamp met spiritus voor verwarmde, waarbij de vlam in de flesch sloeg. Begin of half Mei wordt een vaste dienst voor beekltelegrafie Nederland Indië geopend. Guldens met een vroeger jaartal dan 1920 worden tegen Juni buiten omloop gesteld. Tegen een Vlissinger werd f 200.— boete subs, veertien dagen hechtenis ge- eischt wegens het plaatsen van adverten-, ties, waarin werd gewaarschuwd tegen het tooneelstuk „lm Westen nichts Neues", zijnde z.i. „een slechte imitatie van een film van die naam." (Oneerlijke concurrentie.) Pastoor H. Moes te Zwaagdijk zal na het neerleggen van zijn pastoraat, zijn intrek nemen in Huize St. Augustinus te Alkmaar. Een Handelsblad-lezer, die bij het winkelen in Amsterdam getroffen werd door de algemeene klachten van winke liers over de slechte tijden, besluit met zijn stadg,enooten aan te moedigen tot koopen in onze goede en degelijke Am- sterdamsche winkelzaken. Waardeert, koopt en betaalt contant, in eigen om geving. Helpt aldus de malaise bestrijden met de daad. De schrijfster Ina Boudier-Bakker werd 16 April vijftig jaar. Het resultaat van tulpenteelt, op vrij groote schaal, in de Wieringermeer- polder is zeer bevredigend. Het gewas ontwikkelde zich uitstekend. GIJ VERDIENT uw abonnementsgeld voor een heel jaar, wanneer ge trouw de adver tentiekolommen van het Texelsche Courantje leest. Leesgeld: een kwartje per maand; buiten den Burg verhoogd met de porto. m min b min s in K mm n min is E HEEL TEXEL ffi wilt ge bereiken E Adverteer dan in de ffl TEXELSCHE COURANT, ffi E Deze wordt hier huis aan huis E gelezen. Als dit niet helpt, ffl helpt niemendal BUITENLAND. De Zuidpoolreiziger Sir Douglas Mawson dringt aan op bescherming van de walvisch. Het vorig jaar zijn duizen den walvisschen geslacht. Er zijn thans 40 groote walvischvaarders, die ieder door tien jagers worden bijgestaan. Een dezer drijvende traankokerijen heeft het vorig jaar voor een half miljoen pond sterling traan verwerkt, een andere zelfs voor 900.000 pond. In Viisterbotten (Zweden) is eenige malen een groote troep wolven gesigna leerd. Zij hebben ernstig huisgehouden onder de rendieren. Op een plaats zijn er veertig gedood. Aan boord van de „Bremen", op weg naar Europa, bevindt zich de oudste man ter wereld, de Turk Zara Agu, die, naar hij zegt, 156 jaar oud is. Hij beweert deze hooge ouderdom door geheelonthou ding te hebben bereikt. De schapenstapel van Algiers telde 1 Jan. 1931 3600 duizend stuks. Een jaar terug tweemaal zooveel. Veel schapen hebben door de enorme droogte het loodje moeten leggen. De verzameling van de overleden Deensche ornitholoog Schiöler is door de staat met steun van particulieren voor 130.000 kronen aangekocht voor het Zo ologisch Museum te Kopenhagen. Het Museum heeft zoo 21000 opgezette Deen sche vogels er bij gekregen, zoodat heter nu 55.000 bezit. Te Horsens in Denemarken is een commissie gevormd, welke er een gedenk- teeken wil oprichten voor Vitus Bering, de ontdekker van de naar hem genoemde Beringstraat, die 250 jaar geleden te Hor sens geboren werd. Merkwaardig is, dat er geen enkel portret van Bering bestaat. In verband met de door de Zweed- sche Luciferstrust aan Roemenië ver strekte geldleening wordt het gebruik van sigarenaanstekers op straffe van 200.000 lei boete en drie maanden opsluiting ge-*" straft. Oud-minister-president Lloyd George zal naar Rusland reizen, ten einde zich' op de hoogte te stellen van de voortgang en het wezen van het vijfjarenplan. In Sing Sing, de groote Amerikaan- sche gevangenis, zit een Italiaansohe ka pelmeester levenslang opgesloten. Hij oefent zich thans in cel-solo. Een Berlijnsch middagblad weet mede te deeleij, dat zeer binnenkort, de invoerrechten op boter, vleesch en vee verhoogd zullen worden. Te Petersborough zijn proeven ge nomen met een „vliegend (Ford-)fort". Op de vleugels staan zes mitrailleuses, die automatisch vuren, wanneer het vlieg tuig duikt. De machine neemt 250 Kg. bommen mee. Wegens Ide onlusten in Portugal zullen de prins van Wales en zijn broer George op de terugreis van Zuid-Amerika naar Engeland, geen bezoek aan Lissabon brengen, doch na aankomst aldaar meteen per vliegtuig naar Londen gaan. Ford heeft deze week te Detroit de twintig-millioenste auto vervaardigd. Feest In Engeland zijn irr 1930 per dag 20 personen door verkeersongevallen ge dood en 487 gewond. De speelbank in Monaco ontving in 1930 131 miljoen frs. tegen 144 miljoen in 1929. Ook al malaise. LV< J** o o

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 9