8 ledige KEG's Theezakjes No 4523 Woensdag 22 April 1931 44steJaarganj De Nieuwe Texelsche Courant EEN KEG's Inlevering der ledige theezakjes kan geschieden in (f%!\ de weel van 8-13 Juni bij uw winkelier. %Bfj Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Van week tot week Texelsche Berichten „Een vacantiereis langs den Rijn" ABONNEMENTEN: J ADVERTENTIËN: iiieiiiiiieiiint iiiiii©iiiiii@ii]iii«ii is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 April X1,07 11.46 0,48 1,01 2,09 3,41 5.10 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,34 Zaterdagavond. De Spaansche omwenteling. De week van midden April 1931 zal) in de geschiedenis de week der Spaan sche omwenteling zijn, en alle andere ge-, beurtenissen van die dagen schrompelen ineen tot geringe belangrijkheid. Spanje werd van een monarchie tot een republiek en staat aan de vooravond van een ont wikkeling, die uiterst belangrijk kan wor den. Tal van krachten zijn tot nieuw le ven gewekt: de federalisten in Catalonië, de arbeiders in de groote steden en de/ andere industrie-centra, de kleine boeren in Andaluzië, zij allen roeren zich, en 't lijkt zeer de vraag, of de nieuwe regee ring, samengesteld als zij is uit zulke uit- eenloopende elementen, de kracht zal vin den om al die factoren te ordenen. Alge meen verwacht men, dat zij het in elk ge val wel houden zal tot na de verkiezingen,, voor het parlement, welke vermoedelijk in Juni zullen worden gehouden; maar even algemeen verwacht men, dat de re- publikeinsche verdeeldheid, en dat Spanje dientengevolge moeilijke tijden tegemoet gaat. Uit Roemenië. Wat beteekent, vergeleken bij zulke zwaarwegende evenementen op het Ibe rische schiereiland de mislukking van Titulescu bij zijn pogingen om een Roe- meensche concentratieregeering te vor men, die alle partijen omvat. Uit Argentinië en van de Azoren. Kunnen wij ons onder zulke omstandig heden opwinden over een regeeringswis- seling in Argentinië, waar de radicalen, verslagen door de staatsgreep van het vorig jaar, het hoofd weer opsteken, nu ook het nieuwe bewind geen afdoende remedie vond voor de economische crisis? Ook de muiterij op de Azoren, die thans de rebellie op Madeira is gaan aanvullen, heeft naast de helle vlam in Spanje de afmetingen van een nachtpitje gekregen. Op Engelsch terrein. Van beteekenis was stellig het feit, dat de Engelsche liberalen de regeering Mac Donald opnieuw hebben gesteund, in haar strijd tegen de conservatieven. Liever Labour dan Baldwin, is blijkbaar nog steeds de leuze van Lloyd George en de meeste zijner aanhangers. Maar zelfs in de Engelsche bladen neemt de Lagerhuiszitting van Donderdag minder plaats in dan het nieuws over Spanje en, de bespreking van de vraag, hoe ex- koning Alfonso, als hij tot een geriefelijke ballirigschap in Engeland zal hebben be sloten, zich daar zal hebben te gedragen. Ja, deze week is het al Spanje wat de klok slaat. De heer Ch. v. d. Heuvel over de wereld crisis. We komen nog eens terug op ons be knopt verslag, van de propaganda-avond der Anti-Rev. Partij, verschenen in ons vorig nummer. Slechts met een enkel woord hebben we daarin van de door de heer Van der Heuvel besproken wereld crisis kunnen gewagen. Van ovemeïdswege is zoo begon spr. ten opzichte van deze crisis een, taak te vervullen, welke echter niets te maken heeft met de ziekelijke opvatting, gehuldigd door hen, die steeds maar op de staat willen steunen. Dit wijst op ge daalde volkskracht. De moeilijkheden, I Pot 90'ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct.' waarmee het economisch leven te kampen heeft, treffen vooral de agrarische be drijven en vinden voor een groot deel hun oorsprong in de algemeene wereld verarming als gevolg van de wereldoorlog Na deze geweldige vernieling moest wel een inzinking komen; ze kwam echter la ter dan men verwachtte. In 1922 deden zich de eerste verschijnselen voor, maar in 1923 scheen de bui voorbijgetrokken; „scheen", want het was slechts „schijn welvaart", die men rondom zich zag. In het laatst van 1929 had over de heele we reld een enorme instorting plaats. De prijzen gingen omlaag en de werkloosheid nam bij de dag toe. In M.- en W.-Europa telt men thans 11 miljoen wierkloozen, m. a.w. een volk van plm. 44 miljoen zie len mist zijn kostwinners. Wat beteekent dat niet voor de afname van consumptie artikelen? Een derde van de bevolking, in Rusland en China,' kan maar net vol doende eten om in het leven te blijven. (In uitgestrekte gebieden is of dreigt hongersnood.) Men moet daar van onder consumptie spreken. Van over-productie is daar geen sprake. Verkeerde de heele wereld in een welvarende toestand, er zou geen over-productie zijn. Voor zoover de moeilijkheden hieruit ot uit andere ongustige conjuctuur-ver- schijnselen voortvloeien, zie ik hier geeni taak voor de overheid. Maar over de heele wereld tracht men die moeilijkheden het hoofd te bieden of tot een minimum te reduceei^n. 1. Men tracht de productie in eigen land zoo op te drijven, dat men er mede uit militaire overwegingen de eigen consumptie geheel mee dekken kan. 2. Men heft hooge invoerrechten om de productie in eigen land te beschermen. 3. Men voert het overschot uit, al of niet) met regeeringssteun waardoor de buiten- landsche markt wordt overstroomd en de prijs gedrukt (dumping). Nu houden lage prijzen een middel tot genezing in: ze gaan de productie tegen, terwijl ze te vens de consumtie bevorderen. Waar ech ter geen welvaart heerscht, zal de con sumptie niet kunnen toenemen, terwijl van inkrimpen der productie geen sprake is, wanneer de producent van regeerings- wege wordt gesteund. De wereldprijs van de suiker b.v. is f9 per 100 Kg. Irn Duitschland echter ontvangt de boer f 12 regeeringstoeslag. Waarom zou hij de teelt dan beperken Enorme hoeveelheden graan worden door Rusland op de buitenlandsche mark ten geworpen. Het graan wordt er in sla-< venarbeid op gestolen akkers verbouwd. Van kostprijs is nauwelijks te spreken. De wereldgraanmarkt wordt er ten zeerste door bedreigd. Eenig doel is: verstoring van het productieproces om daardoor ar moe en gebrek te doen lijden en de we reldrevolutie voor te bereiden. Waarom treden de staten daartegen niet gezamen- op? De Volkenbond is onmachtig er iets tegen uit te richten. Zoo voortgaande kunnen de meest ernstige gevolgen niet uitblijven. Tegen deze maatregelen (bescherming door tolmuren en dumping) moet onze regeering haar maatregelen stellen. Dit is de natuurlijke taak van de overheid. Zij moet een ordelijk en loonend bedrijfs leven mogelijk maken. Rechtstreeksche steun uit de schatkist is m.i. alleen moge lijk in perioden van korte duur en niet in crsistijden als deze, waarvan het eind, nog niet is te zien. De bodem zou zich; spoedig laten zien. Neen er moet een wijziging in Nederlands handelspolitiek komen. Rechts is men bereid, zoo noodig, de weg van de vrijhandel te verlaten, ter wijl de linksche partijen onder alle om standigheden aan vrijhandel de voorkeur blijven geven. Vrijhandel is hun heilig; huisje. De Tarwewet zou, indien de Eerste Kamer linksch was geweest, verworpen zijn. De belangen van het platteland m o- gen niet worden opgeofferd aan die van de havensteden. Stad en land hebben gelijke plichten, doch moeten ook op ge- Verteld door C. Joh. Kieviet door inlevering van lijke wijze worden behandeld. Hier komt de Anti-Rev. Partij danook voor op. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 45: J. H. Visser, Schildereind 42, Den Burg. R.K. Gemeenteraadscandidaten. De leden der R.K. Kiesvereenigingen kunnen tot en met Maandag a.s. candi- daten voor de groslijst opgeven. Ter bespreking van de a.s. gemeenteraadsver kiezing belegt de R.K.Kiesvereeniging al hier een vergadering op Maandag 27 April a.s. (Zie adv.) Voor onze Tarwetelers. 1 Een advertentie in dit nummer bevat voor de Texelsche tarwetelers belangrijk nieuws. Mogen we er even de aandacht op vestigen Let er vooral op, dat op de: aangifte-formulieren letter en nummer van het kadaster moeten worden ingevuld. Bloembol-bloemententoonstellirig. De afd. Texel van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur organiseert een ten toonstelling van afgesneden bloemen in de Lagere Landbouwschool op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. Daar moet ge gewis eens een kijkje gaan nemen, want ook de eerste tentoonstelling in dit genre (het wordt nu de tweede) heeft getoond, op groote belangstelling aanspraak te mo gen maken. Bij de voortdurende uitbrei ding van de Texelsche bollencultuur moet deze tentoonstelling weer aantrekkelijker dan de eerste zijn. We zullen er verschei den nieuwe soorten kunnen bewonderen en reden hebben om te gewagen van hartelijke samenwerking tot dat eene mooie doel: verheffing van de bloem bollencultuur en het wekken en aanwakke ren van belangstelling en waardeering voor derzelver producten. (Zie adv.) DE COCKSDORP. Vergadering S.D.A.P. Het is bepaald een goede gedachte ge weest vanhet bestuur van de afd. Texel der S.D.A.P., om aan haar politieke ver gadering van Zaterdag j.l. alhier een at tractie te verbinden. Was voorheen bij een soortgelijke vergadering de belangstelling gelijk nihil, thans was de zaal van de heer Hovenier geheel gevuld. De voorz. van bovengenoemde afdee- ling kon danook met recht in zijn ope ningswoord zijn voldoening uitspreken over zoo'n groote belangstelling. De spreker op deze avond, de heer Verstegen, hoopte, dat deze belangstel ling niet voortsproot uit nieuwsgierigheid, doch getuigde van politiek medeleven. Of dit laatste inderdaad bij het meerendeel het geval was wagen we te betwijfelen. Edoch, het doel was in zooverre bereikt: gehoor was er. Spr. begon met een algemeene beschou wing te geven over de huidige wereldtoe stand, voornamelijk in verband met de wereldcrisis, malaise en werkloosheid, als gevolg van overproductie op schier aller lei gebied. Deze overproductie weet spr. aan het kapitaal, aan het systeem van „er-maar-op-Ios-produceeren", uitsluitend uit een oogpunt van winstbejag, zonder rekening te houden met de behoefte aan een ot ander artikel. Het meest tegen strijdige in deze toestand noemt spr. de opstapeling van ontzaglijke voorraden terwijl in sommige streken, met name in China, aan het hoogst noodige gebrek heerscht. Spr. vestigt er in verband hiermede de aandacht op, dat ieder weldenkend rnensch toch moet voelen, 'dat er hier iets niet in orde is, dat hier iets) hapert aan het groote staatkundige rader werk in verschillende landen. Bij elke verkiezing is iedere arbeider in de gelegenheid het zijne er toe bij te dra gen, hierin verandering te brengen, in deze chaos orde te soheppen. Toch zijn er nog zooveel arbeiders, die dit niet willen begrijpen en maar weer hun stem uit brengen op degenen, die deze toestand bestendigen. Als hij echter om zich heen ziet, het vaak kommervol bestaan aan schouwt van vele ouden van dagen, dan moeten hem de oogen toch wel opengaan en behoeft hij zijn hersenen niet langer te pijnigen met de vraag, wie hij zal stem men, dan is er maar een keus, dan stemt) hij op de Sociaal-Democratische Arbei derspartij. De S.D.A.P., zegt spr., neemt het op voor de mindere man, voor de arbeiders man en dat wordt ons door andere par tijen, met name de Vrijheidsbond, hoogst kwalijk genomen. Wij zijn eenzijdig, be weren ze. Wij zeggen: Als wij de arbei ders tot een zekere mate van welstand hebben gebracht, dan bewijzen we het overige deel van het menschdom tevens, een dienst. Als voorbeeld van ergerlijke toestanden TEXELSCHE COURANT DEN BURG&75 Ct per c'ria Maanden. Franco p. post door gaheel Nederland b p. 3 maanden. Lorse nummer» 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maai geplaatst wordt 3 maal berokond. BH abonnoment lagoro regelprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 THEE-ALBUM GRATIS

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1