HERMAN NYPELS N.V. Handelmaatscliappii Ores Ca HOOGHIEMSTPA" OPFOK VOER Enorme voorraad N.V. PH. VLESSING, DEN BURG. Voortaan alléén Jeugdherbergen. Be handel in ééndagskuikens. Algemeene Vergadering van de Stille Omgang stalen van mousseline's, kunstzijde en katoentjes, -(PIP scherp verlaagde prijzen. AANBEVOLEN ADRES Den Helder_ FOSTER'S j.'l ADVERTENTIEN Wij hebben 2 jonge lammeren over. Wed. JAC. BOON, Zoolang de voorraad strekt te Oudeschild verkrijgbaar Palmpitkoek Soyakoek Cocoskoek □□C Vraagt inlichtingen zonder verplichting. voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles mét garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. op het gebied van kinderarbeid, haalt spr. hier 'n geval aan van onder het vroe gere bewind in Engeland. Er moest daar een wet gemaakt worden, om de arbei ders tegen uitbuiting te beschermen. De dienstplichtigen bleven daar te veel „on der de maat", wat men toeschreef aan, de kinderarbeid in de fabrieken. De weeshuizen leverden daar kinderen van 5 en 6 jaar voor arbeid in de spinnerijen. Een groote moeilijkheid voor een socia listisch bewind noemt spr. de macht der groote bankinstellingen. De wereld is als met een net omspannen, zegt spr. Elke knoop in dat net is een bankinstelling. De afgevaardigden, de vertegenwoordi gers in de verschillende regeeringslicha- men, sturen in de richting, die het meeste voordeel brengt aan die machthebbers. Die banken weigeren eenvoudig crediet aan een sociale regeering. De verkiezing voor de Prov. Staten achten velen van niet zooveel belang. De politiek speelt hierbij niet zoo'n groote rol, meenen ze, als bij 2e Kamer en Ge meenteraad. Dat is nu wel waar, maar toch is deze verkiezing wel degelijk be langrijk. Vroeger kwamen de Prov. Staten twee maal per jaar bijeen, in zomer- en winter- ztiting. Er Werd weinig belangrijks behan deld. Toen de eerste S.D.A.P.'er er zijn, intrede deed, kwam er direct meer leven, in de brouwerij. Ziet nu eens, wat de Provincie doet op sociaal gebied. Werk- loosheidbestrijding, krankzinnigenverple ging en zoo meer. Hoe meer democratie in de Prov. Staten, hoe meer invloed en vertegenwoordiging in Gedeputeerde Sta ten. Gevolg: voorstellen op sociaal ge bied. En dan: de Gedeputeerde Staten kiezen de leden der Eerste Kamer; dus ook daar meer invloed. Men ziet dus, dat die verkiezing ook van groot belang is. Spr. eindigt zijn met aandacht ge volgde rede met een opwekking om Woensdag a.s. rood te stemmen. Hierna gaf de mandolineclub van Oudeschild eenige muziek- en zangnum mertjes' ten beste, waarna ten slotte de tooneelvereen. P.A.L.V.U. het tooneel- stukje „Zij, die achterbleven" opvoerde, dat van het begin tot het einde een klacht inhoudt tegen de gruwelen van de oor log. De heer Bruin sloot vervolgens de bijeenkomst met woorden van dank aan allen, die tot het succes van deze avond liet hunne hadden bijgedragen. „Welkom, Vreemdeling". Op 24 en 25 Mei a.s. maken de leden' der Amsterdamsche Reisvereeniging een excursie naar Texel. De afd. Den Helder van de Ned. Reis vereeniging komt 24 Mei (Eerste Pink sterdag) op bezoek. Wanneer treedt de Winkelsluitingswet in werking? Onlangs brachten de groote bladen het bericht, dat de Winkelsluitingswet op 1 Juli van kracht zou worden. Nader wordt meegedeeld, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Afwachten dus maar. Candidaten voor de Gemeenteraad. Op Dinsdag 12 Mei vindt de candidaat- stelling voor Texels gemeenteraad plaats. (Zie publicatie.) i. Nu komt weer de tijd om naar buiten te trekken. Voorjaarsvroegelingen hebben, deguur- te van de eerste Paaschdag trotseerend, reeds een tocht en één of meer nachten, „buiten" achter de rug. Maar het gros gaat pas, nadat de zomertijd is inge voerd. Er zijn er, die rijden met een auto van hotel tot hotel; er zijn er die hun canvas-hotel zelf vervoeren en het neer zetten, waar hun hart het hun ingeeft, maar er zijn er ook die fietsen en bij een fiets behoort nu eenmaal geen luxueus hotel; daarbij behoort een hotelletje met een proper krakend bedje, een waschstel met exotische bloemen bemaald of een jeugdherberg, waar men zelf zijn stroozak stopt en zijn „petatten jast". Dat de tocht van jeugdherberg tot jeugdherberg ge waardeerd wordt, is bewezen door de snelle ontwikkeling van de jeugdher bergen-beweging: in 1929 werd de stich ting een feit, en thans zijn er vier-en- twintig jeugdherbergen, terwijl het aantal overnachtingen over 1930 ruim 21.000 Be droeg. Een cijfer, dat nog niet te verge lijken valt met het Duitsche van om en bij de drie miljoen, maar daar is de bewe ging ouder en daar wordt zij van over heidswege met geweldige sommen ge steund. Het rijk geeft jaarlijks R.M. 1.500.000 subsidie, de staat Pruisen R.M. 1.000.000, Saksen R.M. 600.000, voor „Schulwandern" in het algemeen geven b.v. Bremen R.M. 92.000 of 31 pf. per inwoner en Hannover R.M. 92.000 of 21.8 pf. per inwoner en Essen bouwt zelfs een krans van jeugdherbergen aan de boschrand om de stad. Maar met de Duitsche jeugdherbergen die op de knooppunten van een heel fijn net over het geheele land en vooral in de mooie streken verspreid liggen, kan men vele Nederlandsche niet verge lijken. De meeste jeugdherbergen in ons land zijn eenvoudige verblijfplaatsen, zonder luxe: ze geven de jeugdige trek ker voor weinig geld een veilig onderdak gedurende de nacht en gelegenheid een eenvoudige maaltijd te nuttigen desnoods zelf te bereiden. Meer is ook niet noodig immers; de trekker is naar buiten geto gen om de weelde van de natuur en de eenvoud van het buitenleven. Veel jeugd herbergen hebben hun naam dienover eenkomstig gekozen: „de Karakiet", „de Dotter", „de Zevensprong", „de Lijster bes" en zelfs „de Heikneuter". Dat klinkt erg landelijk en zeker niet weelderig. (Wordt vervolgd). De heer H. Kliinp, directeur Lagere Landbouwschool, schrijft ons: Bij duizenden worden jaarliks jonge kuikens aangekocht, ook op Texel. Het is van het grootste belang, dat men gezonde waar ontvangt. Mij zijn tans enkele ge vallen bekend van grote sterfte onder de kuikens, afkomstig van een der grootste boerderijen van ons land. De diertjes sterven bij honderden aan pullorum. Ver goeding wordt door de leveransier bot weg geweigerd. Het schijnt mij hoogst nodig, dat er verbetering komt in de han- flel in eendagskuikens. Het kan natuurlik voorkomen, dat een partij ziek wordt, maar dan moet de schade volledig wor den vergoed. Gaarne zou ik bekend willen zijn met alle gevallen van ziekte onder de aange kochte kuikens. Daarom verzoek ik ieder, die teleurstelling heeft ondervonden met zijn aangekomen kuikens mij dit even per briefkaart of mondeling te willen melden. (Vereenvoudigde spelling.) DE KOOG. Een wegwijzer, die de weg niet wijst. Men schrijft ons: Hoog op de buitenste duinen, even ten noorden van paal 19, staat een wit ge schilderde handwijzer met het opschrift: „Koogerslag." De aanduiding is echter niet volgens de werkelijkheid, want het „slag" bestaat reeds lang niet meer. Voorheen lag hier een weg, die, om, welke redenen dan ook, sinds jaren is vervallen. Thans is nog slechts een voet pad aanwezig. De eenige toegangsweg van het strand af naar de Koog is de weg bij paal 20, langs reddingsboothuisje en Badhotel. Wel bestaan er verscheidene duinpaadjes, doch deze kunnen voor het rijdend publiek buiten beschouwing wor den gelaten. Vandaar dat bedoelde hand wijzer wel van zijn verheven standplaats kan verdwijnen. s.o.s. De vorige week is weer een groote hoeveelheid straatvuil met de opkomende vloed op het strand geworpen: groenten- en fruitafval, lucifers, alle mogelijke soor ten fleschjes en doosjes, enz. Is het nu nog steeds niet uitgemaakt, van waar die rommel komt? Als dit zoo blijft door gaan, ziet het er voor het a.s. seizoen aanlokkelijk uit. Het raadsel moge spoe dig worden opgelost, opdat de noodige tegenmaatregelen kunnen worden geno men. Ligt hier geen taak voor „Mooi Texel" of gemeentebestuur? Het instellen van 'n speciale vuilnisophaaldienst aan hetKoo- gerstrand zou wanneer we meermalen op zulke akkefietjes worden onthaald geen weelde, maar (de leus is toch „De Koog vooruit"?) een noodzakelijkheid zijn. Voorkomen is echter beter dan ge nezen. De Muy voor het publiek gesloten. Van bevoegde zijde vernemen we, dat „de Muy" sinds Maandag vanwege het Staatsboschbeheer voor het publiek is ge sloten. Ieder zij dus gewaarschuwd zich niet zonder vergunning binnen het afge paalde terrein te begeven. Vergunningen moeten worden aangevraagd bij de Hout vester van het Staatsboschbeheer te Utrecht. Ieder neme deze kostelooze waarschuwing ter harte. A GEBOREN: JACOB, zoon van G. TIMMERBurger. en J. TIMMER. Oosterend, 17 April 1931. A GEBOREN: REINOUD, zoon van D. KOORN—Mantje. en M. KOORN. Gerritsland, 19 April 1931. op Vrijdag a.s., 'savonds 8 uur in het St. Janshuis. Het Bestuur. Heden nam de Heere tot zich in de hope des eeuwigen levens, na een langdurig en smartelijk lijden, onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE ALDERLIESTE, Echtgenoote v. Willem de Waard, in den ouderdom van bijna 63 jaar. Namens de Familie, W. DE WAARD. Harkebuurt nabij Oosterend, 18 April 1931. Wie kan ze gebruiken? GEBR. KALIS. Steeds voorradig van beddenlakens, sloopen, tafellakens en alle soorten huishoudgoederen. Beleefd aanbevelend. Warmoesstr. 54. Op TEXEL verkrijgbaar bij JOH. v. d. SLIKKE, Oosterend Fa. A. LANGEVELD Pz., den Burg N.V. Graanhandel en Graanmalerij „DE HOOP" de Cocksdorp tegen llllllllllllllllllllllllllllllillllllll Is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. ïfêVL 0.65 pt Flacon.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2