Texelsche Courant van Woensdag 22 April 1931 TWEEDE BLAD Ouders voor de Jeugdherberg „Panorama". Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden Candidaatstelling voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 12 Mei 1931 zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente worden ingeleverd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kie zerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Ge meenteraad in de gemeente Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtge noot ot overleden echtgenoot onder toe voeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) be doelde schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het! Rijk in Europa bevindt, kan de hierbe- doelde verklaring telegrafisch worden ge daan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een be wijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel! 148 der Kieswet, luidende als volgt: ..Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien' is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan ale verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekenin gen geen voldoend aantal voor een gel dige lijst zou overblijven, wordt gestraft; met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft, hij, die wetende, dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Texel, 21 April 1931. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. De Postbestelling te den Burg. Op verzoek van de directeur van het kantoor der P.T.T. alhier hebben we in het vorig nummer melding gemaakt van een op handen zijnde reorganisatie van de postbestelling te den Burg. Het aantal postbestellingen, zoo konden we meedee- len, zou niet worden ingekrompen en dus op drie bepaald blijven. Eerst Maandag1 echter bleek ons, (en ons niet alleen), dat desondanks de postbestelling zou worden uitgevoerd op een wijze, welke voor velen een teleurstelling moest zijn. Wat toch is nu het geval: De post, welke 's avonds te acht uur aan den Burg komt, blijft liggen tot de volgende morgen en wordt dan te half negen uitgebracht (vroeger te negen uur). Alleen de couranten worden dezelfde avond nog besteld. De post, welke 's mor gens te acht uur aan den Burg komt. wordt ook té half negen v.m. uitgebracht,, maar die, welke 's morgens te elf uur met de autobus van de haven aan den) Burg komt, blijft liggen tot n.m. half 2. De post, aangekomen te vijf uur n.m., verlaat het kantoor te zes uur n.m. 's Avonds komen dan zooals vermeld alleen nog de couranten. Waarom een wijziging in de postbestel ling moest komen, deelden we namens de directeur in het vorig nummer reedsi mee. De bestellers waren bij de oude re geling 's avonds te laat op het pad enj kwamen daar het de volgende morgen vroeg veelal weer „aanpakken" was, aan hun nachtrust niet toe. Zooiets komt niet te pas en behoeft verbetering. De staat moet toch een goed voorbeeld geven. Echter gezien de latere bestelling van poststukken welke te elf uur vm. en acht uur 's avonds te den Burg aanko men, hebben we ons toch afgevraagd, of niet langs andere wegen het beoogde doel een betere verdeeling van de dienst uren kan worden bereikt. Hoe verlan gend immers hebben we niet uitgezien naar T.E.S.O.'s zomerdienst, die ons de avondpost zou brengen, 's Avonds hebben we de beste gelegenheid ons in corres pondentie te verdiepen, om brieven te beantwoorden, enz. Thans zal het hiermee uit zijn. We moeten wachten tot de vol gende dag. Ingezetenen, die anders ge wend waren omstreeks het middaguur hun krant te ontvangen, grijpen thans mis. De post komt nu, wanneer de meesten onzer door hun dagelijksche arbeid in beslag worden genomen. Een brief, welke Za terdagavonds te acht uur in den Burg1 komt, wordt pas Maandagmorgen besteld, behalve wanneer men deze Zondag per soonlijk is gaan afhalen. Ook het vreem delingenverkeer wordt er niet door ge diend. Is een zoo ingrijpende wij ziging noodig We hebben deze vraag gesteld aan de postdirecteur, die ons zeer welwillend en volledig met de stand van zaken op de hoogte heeft gebracht. Het antwoord was niet bemoedigend. Het ziet er immers naar uit, dat de bestelling, zooals die deze week bij wijze van proef wordt uit gevoerd, definitief aldus wordt vastge legd. Dat beteekent dus een verlate be stelling van alle poststukken (couranten uitgezonderd), welke te acht uur 's avonds en elf uur 's morgens te den Burg aan-t komen resp. een i/2 dag en IV2 uur ver traging). Het gemeentebestuur en het be stuur der Alg. Texelsche Middenstands- vereen. (voorz. de heer I. Vlessing), door de directeur met de plannen in kennis gesteld, hebben niet nagelaten hun diepe teleurstelling over deze reorganisatie te kennen te geven en zullen alle pogingen in het werk stellen om te behouden, wat we hebben en wel in de eerste plaats: bestelling van de heele avondpost. We verlangen niet, dat het bestellers- personeel zich hiervoor biezondere of fers getroost. Met een hulpbesteller gedu rende de zomerdienst 's avonds of door een later opkomen der avond-bestellers op de volgende ochtend meent men, dat de avondbestelling behouden kan worden. In andere plaatsen gaat de post 's avonds ook laat rond. Is langs deze weg geen beter oplossing te vinden? We hebben ook deze vraag aan de di recteur gesteld, maar het antwoord was wederom teleurstellend. De directeur is 'met bevoegd tot uitbreiding van het per soneel over te gaan; toch ziet hij zich ge noodzaakt - om bovenvermelde redenen - de bestelling te reorganiseeren en z. i. is. geen beter mogelijk dan die, welke we hierboven hebben uiteengezet. Op onze vraag, of ook in andere plaat sen de bestellers niet laat op het pad zijn, kon de directeur geen beslist antwoord gevien.' In elk geval zou het in de bedoe ling van het hoofdbestuur liggen, de be- steluren 's avonds zooveel mogelijk in te krimpen. Ook met het oog hierop zag de directeur geen kans een beter regeling dan de thans als proef gevolgde te ont werpen. Met alle beschikbare middelen heeft hij een dienst ontworpen, welke zoo goed is, als onder de gegeven om standigheden kan worden bereikt. We twijfelen aan zijn medewerking geens zins, en beseffen, dat met tal van facto ren rekening moet worden gehouden, maar drukken er toch onze spijt over uit dat hoe dan ook hier een stap te ruggetreden wordt: het vervallen van de avondpost (de couranten uitgezonderd), moet een teleurstelling beteekenen. We hopen, dat het op de een of andere wijze kan worden voorkomen. We verzoeken beleefd doch dringend advertenties niet later in te zenden dan 4 uur n.m., daags voor de verschijning. Groote advertenties 's morgens s.v.p. De Statenverkiezing. Vandaag trekt stemplichtig Texel ter stembus. Negen stembureau's zullen Rie- zeres en kiezer in de gelegenheid stellen aan hun plicht tot stemmen te voldoen. De bewoners van Zuid-Eierland en de Koog kunnen thans dicht bij huis blijven. Daar heeft men nu ook een stembureau. (Wat een verschil met 40 jaar terug. Toen was wel het aantal kiezers veel ge ringer nog geen 600 was er geen stemplicht en stemden de vrouwen niet mee, maar heel Texel was toen aangewe zen op de bus te den Burg alleen. Wie als Cocksdorper te stemmen ging mocht daar wel een vrije dag voor nemen.) We maken vanavond achtereenvolgens de uitslagen, onmiddellijk na het binnen komen, aan ons bureau bekend. Zoodra de stemmen van heel Texel binnen zijn, wordt de uitslag te den Burg per bulletin bekend gemaakt. Morgen doen we deze over heel Texel buiten den Burg per post bezorgen. Abonnees buiten Texel zenden we op aanvraag de uitslag eveneens toe. In ons Zaterdagnummer wordt in elk ge val de uitslag met eventueele toelichting nog opgenomen, zoodat elk abonnee er zeker van kan zijn met de uitslag volledig bekend te worden. We zorgen tevens voor een reeks gegevens omtrent vroegere ver kiezingen in onze gemeente ter vergelij king. Keuring van zaaigranen en pootgoed. Leden van de L. T. B„ afd. Den Burg, moeten zich blijkens een advertentie in dit nummer voor keuring van zaaigranen en pootgoed vóór 1 MEI aanmelden bij de heer J GROEN Az., Zuidscharwoude. DE WAAL. Stierenvereeniging-De Waal. Een tiental veehouders alhier heeft voor gezamenlijke rekening een prima Friesche stamboekstier aangekocht. Deze stier is overgeschreven in het Ned. Rundvee Stamb., zoodat van dit dier de kalveren, die bij de leden van de controlevereeni- ging geboren worden, geschetst kunnen worden. De stier komt van een bekend fokker, bij wie plm. 50 koeien worden gemolken en wiens stal een gemidd. bo- teropbrengst heeft van 190 Kg., met een vetgehalte van 3.85 pet. Ter aansporing van niet-leden der controlevereeniging zij nog vermeld, dat diezelfde stal in het le jaar, waarin controle plaats vond, een gemidd. boteropbrengst had van 150 Kg. met een vetgehalte van 3.30 pet. De stier werd aangekocht na voorlichting en onder leiding van de „Coop. Vereemging voor afzet van levend vee te Akkrurru", waarvan bedrijfsleider is de heer Zwart. Door de bemoeiingen van voornoemde vereeniging juist mag deze koop in alle opzichten als geslaagd worden beschouwd. Verdere gegevens omtrent de stieren en zijn afstamming volgen per advertentie in een der eerstvolgende nummers van dit blad. WAAL-EN-BURG. Bemaling Waalenburg. De eerste heipaal. Een belangrijk feit in de geschiedenis van polder Waalenburg, van zijn beta lingsplannen in het biezonder, onopge merkt door de buitenwereld voorbij ge gaan, maar toch wel waard, even te wor den vastgelegd: Donderdag 16 April is bij de Kolksluis de eerste heipaal (in vak term „proefpaal" genoemd) voor de be malingsinstallatie geslagen. Men heeft 'm' terdege op zijn kop getikt heibaas was de heer Huiberts, uit Alkmaar en wel op zoo'n wijze, dat de opzichter, de heer Schonewille, daar zijn goedkeuring over te kennen kon geven. Een der ingenieurs: van het Bureau Dwars en Verheij was hierbij mede aanwezig. „Een goed begin is het halve werk". Het vooruitzicht is bemoedigend. Aannemer van het werk is, zooals be kend, de heer J. Daalder, te den Burg. DE COCKSDORP. Zee-postbestelling per flesch. Door de heer J. Verberg alhier werd op het strand een dezer dagen een flesch! gevonden, welke een spijskaart (menu) bleek te bevatten met aan de achter-zij, behalve een negental handteekeningen, in het Duitsch de woorden: „Vrijdag 10 April 1931. Stoomschip Lützow (Noord- Duitsche Lloyd). Ter hoogte van Hoek van-Holland. Alles wel." OUDESCHILD. Een onvrijwillig bad. Dinsdagmorgen geraakte één der roeiers van de vlet, waarmee peilingen worden verricht voor de Waterstaat, in de haven, tusschen de vlet en de wal. De bemanning hoort te den Helder thuis en moest pei lingen verrichten voor Oudeschild. Spoe dig had men de onvrijwillige bader in de vlet, en, daar het juist omstreeks achtuur gebeurde, kon hij nog niet met de boot naar den Helder, om zijn natte plunje voor droge te verwisselen. Letsel had hij niet bekomen. Voor de Bewaarschool-kas. Naar we vernemen, bestaat het voorne men Zondagavond in de „Zeven Provin ciën" een voordracht te geven, waarvan: de eventueele baten bestemd zijn voor de zeer berooide bewaarschoolkas. We ver onderstellen, dat een en ander Zaterdag' wel per advertentie bekend wordt ge maakt. Zijn we goed ingelicht, dan wordt er ook een taart verloot. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Vrijdagavond arriveerde in de haven 'n zuig-persmachine met een bak, geladen met buizen. Deze machine moet dienst doen om zand tusschen de dijk en de zinkstukken te brengen. De machine zuigt het zand uit de bakken en perst het dan, door buizen op de plaats, waar het liggen moet. Het zand wordt buitendijks gebag gerd, op plaatsen, door de directie aan gewezen. Ons leeken bevreemdt het wel, dat zand gezogen wordt van de rug, welke de natuurlijke bescherming (golfbreker) van de dijk vormt. (We hebben ter be- voegder plaatse ons licht opgestoken5 Oudeschild kan gerust zijn, was het ant woord. Men gaat hier met overleg te werk. Red!) De zandtrein tufte Maandagmorgen door het land. Denk dus om de overwe gen. Er zijn flinke borden geplaatst. Het is dus enkel maar „uitkijken". De haven is bijna te klein, als daar Zaterdagmiddags de machines met de vele bakken liggen. QEVRAAGD Brieven aan W. J. JOUWERSMA, Koogerstraat, Den Burg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Waarschuwing. In het Alg. Politieblad wordt gewaar schuwd tegen M. van Weerden, N.Rott. - Spaarbank, Postbox 1196 te Rotterdam. Deze instelling houdt ziali bezig met credietverleening. De gegadigden moeten echter vooruit een zeker bedrag voor ie dere f100 storten, welk bedrag eerst na jaren wordt terugbetaald, terwijl het cre- diet meestal niet wordt verleend. (In ons blad zullen voor deze en dergelijke instelligen danook geen annonoes meer worden opgenomen. Red. en Adm.) De Indische bediende Sono, uit Bilthoven is wegens doodslag op zijn me vrouw en haar twee kinderen, tot 12 jaar celstraf veroordeeld. Te Sluiskil zijn drie arbeiders in een kelder door kolendamp bedwelmd. - Van de twee, die omkwamen, was er een pas gehuwd. Gister is te Emmen het hotel „Em- mercompascuum" door het omvallen van een petroleumstel totaal afgebrand. Een schilder, op de bovenverdieping werk zaam, moest van het bjalcon springen. Prins Hendrik bezoekt Zaterdag te den Helder Huisduinen en de Boltka. De veenarbeiders, 300 man, te Bar- gercompascuum gaan vandaag in staking. De Staatk. Geref. Kiesvereen. te Monster verzocht de raad het baden op Zondag niet toe te laten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ex-koning Alfonso is gister te 10,15 uit Parijs naar Calais op zijn doorreis naar Londen vertrokken. In heel Honduras is de staat van - beleg afgekondigd. Deze berichten zijn ontleend aan de dagbladen; die van heden geven na dere biezonderheden. Woningbouwpolitiek op Texel. Geachte redactie. Vergun mij nog een bescheiden verweer aan het adres van Jac. Bruin over W0-1 ningbouwpolitiek. Ik houd vol, Bruin, dat u onwaarheden hebt geschreven. In het laatste ingezonden stuk bent u weer onwaar. le. U blijft beweren, dat de Mij. tot Nut van het Algemeen, en de overheid van Texel alles hebben nagelaten, wat zij hadden kunnen doen in het belang van 't woningvraagstuk. 2e. Het credietverleenen aan particulie ren voor de bouw van een eigen woning is het voornaamste voorstel, volgens het raadsverslag, zegt u. Uit deze onzin isl duidelijk, dat u het vraagstuk totaal niet begrijpt. Nu geen algemeenheden over Trans port-organisaties. Ieder, die de strijd der arbeidersklasse onderschrijft, zal vooror- ganiseeren der individuen zijn. Het gaat er alleen om, of het woord, dat u als' socialist ter openbare kennis wenscht te brengen, waar is en past in het mooi|e waarheidslievende socialistisch idealisme. Volg mij dus op de voet naar aanleiding van deze twee hier door u genoemde beweringen, welke ik onwaar noem. De Mij. Nutsbouw heeft alles gedaan, wat ik haar als socialist heb ge vraagd. Zij heeft plannen gemaakt, de be woners van Oudeschild een volmaakt plan aangeboden. Huur f 2.25 per week. De be woners wenschten hier geen gebruik van te maken. De schuld aan de bewoners van Oudeschild, doch niet aan het Nuts- - - - i,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5