Invullen aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelasting. Administratiekantoor A. BEERS Gemengd Nieuws KANTOORSTRAAT 14. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door architect L. Sok, Emmastraat 1, den Helder, voor rekening van mej. M. Saris alhier aanbesteed de verbouw van het woonhuis aan de We verstraat. Er waren 18 inschrijvers, van wie de laagste waren: Koorn en Bakker, timmerwerk; L. Bruin en Zonen, metsel werk; J. C. Roeper, schilderwerk; Qebr. Dros, Ó'end, electr.; P. Oele, loodg. Zaterdag werd door architect J.van der Pijl voor T.E.S.O. aanbesteed de installatie voor stroomend water ten be hoeve van jeugdherberg Panorama. Laag ste inschrijver was Dros' Ing. Bureau al hier. Geleverd wordt een Stork-pomp, on der te brengen in een gebouwtje aan de Scliildenveg, en een persleiding van 350 M. lengte. Van een grauwe kiekendief. Maandagmiddag is nabij den Burg een grauwe kiekendief met een klauw in kip pengaas verward geraakt, toen hij een roofvogel zich van een kuiken meester wou maken. De vogel verwondde zijn klauw dermate, dat de kippenhouder deze maar afknipte. Hij zond hem ons toe met de ring, gemerkt Museum Nat. Hist. Lei den 47014. Sportnieuws. De T.-adsp. wisten de wedstrijd tegen T.-Juniores met 3—0 te winnen. De Jun. speelden geruime tijd met 10 man, w.o. twee invallers. De adsp. waren het meeslj in de aanval, ondanks tegenwind. De ver dediging der Jun. was uitstekend; ze keerde alles. De Adsp. hielden het spel te veel op rechts. De linkervleugel, die dikwijls vrij stond, werd vergeten. Tot de rust bleef de stand 00. Na de hervatting namen de Adsp. liet spel geheel in han den en moesten de Jun. zich in hoofdzaak op verdedigen toeleggen. Bij de Adsp. werd slecht geplaatst. Uit een voorzet van rechts kopt Arie prachtig in: 10. Even later schoot Gom met een goed schot no. 2 in de touwen, terwijl in de laatste minuut uit een scrimage no. 3 ontstond. Deze uitslag gaf de verhouding goed weer. TH heeft de wedstrijd tegen Succes I gewonnen gegeven. Het bestuur van S.V. Texel verzoekt zoekt ons mee te deelen, dat deze week de donateurskaarten wederom zullen wor den aangeboden en spreekt de wensch uit, dat de penningmeester en zijn medewer- Kers daarbij succes mogen hebben. Het hoopt niet alleen dat de donateurs de ver eeniging trouw blijven, maar ook, dat zij, die voor sport gevoelen, doch nog niet als donateur toegetreden zijn, dit alsnog zullen doen. Steunt S.V. Texel! Uitbreiding Electrische Centrale. Naar we van bevoegde zijde vernemen zal In de eerstvolgende raadsvergadering bespreking eener belangrijke uitbreiding van de electrische centrale aan de orde worden gesteld. Nadere biezonderheden kon de burgemeester, gedelegeerd com missaris van de T.E.M. ons nog niet ver strekken. Lezing—Dr. B. J. C. Te Hennepe. Men schrijft ons: De lezing, te houden door Dr. Te Hen- nepe, bacterioloog aan de Rijksserumin- richting te Rotterdam, op Vrijdag a.s., zal ongetwijfeld door zeer velen met enthousiasme zijn begroet. Puim een paar maanden terug hadden we het voorrecht op initiatief van het bestuur der H. M. v. Landbouw, genoemde heer in ons midden te hebben; hij gaf toen een uiteenzetting over genoemd instituut en van de werk- werkzaamheden daaraan verbonden. Deze avond heeft Dr. Te Hennepe zich doen kennen als 'n zeer aangenaam en vloeiend spreker, zijn stof volkomen beheerschend en aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend. De bezoekers waren terecht vol lof en keerden voldaan huiswaarts. Thans werd dr. Te Hennepe uitgenoo- digd door het bestuur der Coop. P. T. V. Daar spr. expert is op pluimveege- bied, belooft deze avond niet minder be langrijk, ja, zeer interessant en leerzaam! te worden. Gezien de'omvang der pluim veehouderij op Texel, zal een goede voor lichting bij het opfokken der kuikens, de onderkenning der verschillende ziekten en de bestrijding hiervan, van zeer groot be lang zijn, welke ieder belanghebbende en deze zijn talrijk zich ten nutte kan maken door deze avond present te zijn. Het zal tevlens èn voor het bestuur èn voor dr. Te Hennepe een groote voldoe ning zijn, wanneer het auditorium zoo groot mogelijk is. Allerlei. Binnenkort maken meer dan 200 onderwijzers uit de inspectie den Helder een excursie naai- Texel. T.E.S.O. belegt haar eerstvolgende ledenvergadering op Zaterdag 30 Mei a.s. In Waalenburg is een lepelaar-ei gevonden. R.K. Gemeenteraadscandidaten. Bij stemming ter bepaling van de volg orde der R.K. candidaten op de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing wer den te den Burg uitgebracht: 155 stenv men, waarvan 9 van onwaarde; de Codes dorp 44 stemmen, 8 van onwaarde; Oude- schild 42 stemmen, 5 van onwaarde. To taal 241 st., waarvan 22 van onwaarde. De volgorde werd aldus: 1. M. W. de Graaf; 1121 punten. 2. S. Keijzer, 998 punten. 3. H. Leber, 947 punten. 4. P. Boom, 682 punten. 5. H. Smit Hz., 500 punten. 6. W. van Heerwaarden, 367 punten. Concert in het Park. Texelsch Fanfarecorps (directeur Th. C. Lugtenburg) zal bij gunstig weer Zater dag a.s., 's avonds 8 uur een concert ge-, ven in het Park. Het programma luidt als volgt: 1. L' Amour!Suzon, marsch, Aug. Eenhaes. 2. Gloria Victrix, ouverture symphonique, P. Beaume. (verplicht nummer concours Schoorl) 3. Neron, ouverture dramatique, Francis Popy. (vrij nummer concours Schoor!.). 4. L' Enfant de Troupe, marsch, A. Barbe. 5. Donausagen, wals Julius Fucik. 6. Le Royal Vainqueur, marsch, J. Voland. OUDESCHILD. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Per dag wordt plm. 400 kub. M. zand van de Hoogeberg aangevoerd. Er gaan dagelijks plm. 22 zandtreinen, elke trein bestaande uit een locomotief met zes wagens, iedere wagen met drie kub. M. zand. De pas gearriveerde graafmachine moet f65000 kosten. Die mag dus wel iets presteeren. Tooneelavond „Inter Nos." De R.K. Tooneelver. Inter Nos" gaf Zondag in het gebouw van de Volksbond voor leden en donateurs een goed ge slaagde opvoering van „De verjongde pro fessor". Het stuk viel zeer in de smaak., Men heeft er algemeen van genoten en verwacht dat bij de herhaalde opvoering op Zondag a.s. succes niet zal uitblijven. (Zie adv.) Een tank voor 100.000 L. olie. Vanwege de A.P.C. wordt hier een gasolie-tank opgesteld, welke een inhoud heeft van 100.000 L. Vertegenw. der A.P.C. is de heer Joh. Dogger. DE COCKSDORP. Sportnieuws. De Zondag gespeelde korfbalwedstrijd tusschen Verdo-Nigro van den Burg en S.E.O.L.T.O. van hier eindigde met een overwinning voor eerstgenoemde club. De uitslag was 3—1. BIJ HET ROBBENJAGEN VERDRONKEN. De heer Alex Meijer, die hier sinds eenige maanden een huisje bewoonde in de nabijheidvan het voormalige pol- dertje „De Volharding", is Maandag avond bij een poging om een aangescho ten zeehond te bemachtigen, met zijn kano omgeslagen en voor de oogen van zijn echtgenoote verdronken. Eenige vis- schers, die in de onmiddellijke nabijheid waren, konden geen hulp verleenen, daar de heer M. door het gewicht van zijn kleeding en laarzen bijna onmiddellijk en met het hoofd voorover in de diepte verdween. De heer Meijer was sedert kort gehuwd. Nader vernemen we, dat de heer Meijer 53 jaar oud was. Hij was o.m. gekleed in Teddy-beer-overall, Ieeren jas en lange gummi-laarzen. Het feit, dan hij een uit stekend zwemmer was, doet vermoeden, dat hij verward is geraakt in het touw! dat aan de harpoen waarvan hij zich bediende verbonden zat. Het ongeval had plaats tijdens eb; er stond een zware stroom in de riciiting van de Noordzee. In het radio-politiebericht, dat gister middag te 12.15 via Huizen werd uitge zonden, werd ter herkenning bij eventueel vinden nog meegedeeld, dat 't slachtoffer 'n zegelring droeg met A.M., een gouden armbandhorloge en in het bezit was van een portefeuille met geld (men zegt van f 15000) en eenige papieren. OOSTEREND. Oprichtingsvergadering Chr. Hist. Kies- vereeniging. Om ongeveer acht uur wordt de open bare vergadering, door de voorloopige commissie belegd, geopend door de he'er R.v.d. Vis Rz. Spr. zegt tot deze verg. te zijn gekomen, daar de laatste tijd de C.H. partij, met name op ons eiland, zich moei lijk handhaven kan en gaandeweg meer 'verbrokkelt, waarbij stemmen overgaan naar A.R. en ook naar S.D.A.;P. Daarom zijn wij van meening, aldus spr., dat ook van onze kant meer actie moet uitgaan. Tegenwoordig moet voor iedere partij en voor iedere zaak propaganda en reclame gemaakt worden. Het doel is thans te ko men tot oprichting eener C.H. kiesver eniging. Nu zijn we wel niet in zoo grooten getale bijeen, maar reeds is toe zegging gedaan van steun, door enkele niet-aanwezigen. Spr. heet in liet biezon- der welkom de heer Kikkert uit den Burg, als gemeenteraadslid en bestuurslid van de C. H. kiesvereeniging aldaar, waarna deze het woord verkrijgt om eenige toelichting te geven. Het is spr. aangenaam voor deze taak naar Oosterend te zijn uitge- noodigd. Elij schetst de toestand der ver eeniging te den Burg, waar volgens spr. het „laat-maar-waaien-systeem" wordt toegepast. Dit is niet gewenscht. Het is geen systeem. De heer Kikkert is echter van meening, dat liet toch nog beter is dan te Oosterend, waar heelemaal niets is. Spr. is namens de vereeniging van den Burg in de raad gekomen. Hij vertelt van ervaringen, welke hij in het dagelijksch leven en als lid van het stembureau heeft opgedaan, met name van liet weinige be grip, dat enkele menschen van politiek hebben. Spr. had een gesprek met een ontwikkeld persoon, die op spr.'s vraag „Doet gij ook aan politiek?" „neen" ant woordde, maar C.H. had gestemd. Een ander deed om politieke redenen niet aan politiek. Dit was iemand, die bang was, dat men hem anders een politiek baantje op de hals zou schuiven. Verder komen ter sprake struisvogel en kraaienpolitiek. Vervolgens wordt overgegaan tot het le zen van het vereenigingsreglement om te komen tot oprichting. Ook wordt gelezen liet program van werkwijze der partij. Aangaande Zondagsrust wordt een vraag gesteld. Spr. memoreert het gebeurde in Den Burg, waar tijdens een kerkdienst een muziekcorps voorbijtrok. Het bleek een vergissing te zijn, daar dit bij de wet is verboden. Ook wordt gevraagd, of er niets tegen kan worden gedaan, dat b.v. de S.D.A.P. onder kerktijd hier met zijn reclame komt. De heer Kikkert meent, dat hiertegen wel iets te doen is. Tenminste kan de burgemeester er ernstig op attent worden gemaakt. Enkele vragen worden gesteld aan gaande de op te richten vereeniging, welke door spr. worden beantwoord. Daarna (brengt de lieer Van der Vis spreker dank' en vraagt hij de aanwezigen zich te wil len laten inschrijven als lid. Een 15-tal treedt toe. Hiermee eindigt de openbare vergade ring en gaat men over tot bespreking in, besloten kring. Niet-leden wordt ver zocht de vergadering te verlaten. Het bestuur wordt hierna als volgt samenge steld: P. Dros Gz., voorzitter, P. Kuiper Gz., secretaris, en Jb. Bisschop, pennmg-i meester. DE KOOG. Vergadering „Mooi Texel". „Mooi pexel" belegde gisteravond al hier een vergadering in Het Witte Huis. Ze werd geleid door de heer W.B.Oort, voorz., en bijgewoond door 52 personen. De voorz. sprak over de goede opkomst zijn tevredenheid uit en memoreerde ver volgens, wat de vereen, in haar driejarig bestaan mocht bereiken. Hij betreurde dat het ledental maar 200 bedraagt en had ook gaarne gezien, dat de sub-comité's meer actief waren geweest. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat voor pensions en hotels 700 aanvragen binnenkwamen, voor gemeub. huizen 150. (In 1929 waren deze getallen 575 en 110) Er werden 2 bestuursverg. en één alg. vergadering gehouden. Museum, trekstation, propaganda, enz. passeerden de revue. „De Vraagbaak" vol deed uitstekend en werd bij honderdtallen geplaatst. (Over ia;I deze onderwerpen schreven we uitvoerig reeds in vorige nummers) De secr. werd dank gebracht voor zijn keurig verslag. Aan de rekening 1930 ontleenen we, dat de ontvangsten de uitgaven met f631.50 overtroffen. Het batig saldo 1929 bedroeg tl 15.571/2, contributies f465.75, subsidies f 1110, verkoop gidsen f 155.60, museum-bus f 147.951/2, interest f4.60, on voorzien t8.55. Totaal f2008.03. Uitgege ven werd aan diversen f94.63V2, subsidie Noordzeebadplaatsencommissie f 150, te lefoondienst de Koog f 30, museum 1132.22, salaris f250, biezondere onkos ten (film) f54.50, drukwerk f 73.49i/>, con tributie en abonn. f87.70, handwijzers enz. f 18.65, kantoorbehoeften f 34.18, ad- vertentiën f 451.15. In het batig saldo 1631.50 is begrepen, aldus het verslag: reserve museum tl25 en voorraad gidsen f250. De subsidie ad f1110 is te speci- fioeeren als volgt: T.E.S.O. f500, ge meente Texel 1929 f260, 1930 f200 en f150. De rekening werd door de heeren Zaal en Daalder in orde bevonden. De aftredende bestuursleden J.Beumkes, J.Mak en W.J.Jouwersma werden her kozen. In twee vacatures werd voorzien door benoeming van de heeren C.Jonker (den Burg) en J.Dros (Oosterend.) De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van 11860,50 aan ontv., en f1560 aan uitgaven. Op voorstel van de heer F. van Twisk zal uiterlijk 1 April en niet eind April met adverteeren worden begonnen voor taan. Omtrent ue jeugdherberg deelde de voorz. mee, dat de stichtings- en expl. kosten geheel door T.E.S.O. worden ge dragen. Mooi Texel krijgt het beheer. Voorz. braciit T.E.S.O. dank voor haar royaliteit. i_r komen 70 slaapplaatsen, ter wijl voor deze zomer op 3000 c ernach- tingen wor.it gerekend. Bij de j ugdher- berg komt bovendien terrein 0111 te kam peeren. Dc jeugdherbergencenira'e is in- tusschen een onmisbare steun gebleken. Op een vraag van de lieer F. van Twisk, of geen ingezetene van de Koog in het jeugdherbergbestuur zitting moet hebben (zie le pagina), zeide de voorz. de nood- /zakelijkheid daarvan niet in te zien. Omi vaak bijeen te kunnen komen, is het ge wenscht, de leden in liet centrum te heb-t ben.. Voor onze lezers leverde het Museurmverslag weinig nieuws op. Van aanwinsten, uitbreiding, enz. hebben we trouw melding gemaakt. Aan de heeren Jouwersma en Kraai wordt dank gebracht voor de goede diensten, het museum be wezen. Binnenkort wordt het naar hei gyrnn. lokaal overgebracht. De voorz. besprak vervolgens het vo- geltrekstation en betreurde, dat op Texel slechts 12 particulieren het steunen. Mo ge dit aantal veel grooter worden. Bij de rondvraag merkte de vóorz. op. dat dit jaar weer een strandfeest wordt georganiseerd. Spr. riep ieders medewer king in, vooral van de Koogenaren Te vens verzocht hij bij b.v. liet opgraven van oude voorwerpen tocli vooral aan het museum te denken (pas is het nog. met een munt van 1602 verrijkt) De heer W.H.Lap informeerde naar het aan spoelen van vuil aan het strand. Voorz. deelde mee, dat de politie de zaak onder zoekt en riep verder de medewerking in van het publiek. Naar de mogelijkheid van poststempel reclame zal een onderzoek worden gedaan Op voorstel van de heer Jb. Schaatsen- berg zal een wegwijzer met „Slufter" wor den opgericht op de plek, waar nu mej. de wed. Van Heenvaarden een primi tieve paal plaatste. Hierna sloot de. voorz., tegen 10 uur, de vergadering. Op een enkel punt komen we in een volgend nummer uitvoeriger terug. BINNENLAND. Een liefdesdrama: Te Overschie heeft een 21-jarige kuiper zich met een revolver gedood, nadat hij te vergeefs een 18-jarig meisje, dat zijn liefde niet beant woordde, had getraoht te dooden. Een hulpbesteller te Oeldrop heeft terecht gestaan daar hij twee brieven heeft onderschept en vernietigd, die door een jongmensch gericht waren aan zijn ver loofde, een meisje waarop ook verd. ver liefd was. Eisch 3 maanden. Op S April vertrok de „Kota Pi nang" uit Belawan ((Sum.) met tal van dieren, bestemd voor de Rotterdamsche diergaarde: olifanten, tijgers, panters, bergantilopen, apen en vogels van diverse pluimage. Het 9-jarig zoontje van Verberne te Aalst is in de snelstroomende Tongelreep verdronken. Een kind van W. te Best, heeft door dat in de wieg het deksel van een water kruik lossprong, ernstige brandwonden be komen. Te Nijmegen reed de dronken chauffeur S. uit Tilburg tegen een lan-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2