Texelsche Courant van Zaterdag 9 Hei W/egek/nd Mei 1931 TWEEDE BLAD Overdenk dat wel! HELDER DOOR ^¥1 STIJFSEL PUROL Veraart als Hof-Regen-Leverancier. Texels>:he Berichten Gemengd Nieuws De straat, die Morgen heet, leidt naar het Nergensplein, luidt een Spaansch spreekwoord. Hoe zal 't morgen gaan Van niet één dag zijn wij zeker. Maar we beginnen nieuw, alsof de toe komst ons is. En dit heet levensmoed. Er wordt tegenwoordig een massa raad gegeven op het gebied van opvoeding, maar aan één ding kan niemand iets ver anderen: zooals de twijg gebogen wordt, zoo groeit de boom. Gij denkt naar winst te streven, maar gij streeft naar geluk. Bedenk, dat nie mand zonder waarheidsliefde geluk deel- tig wordt. Hij, die verstandig is, verheugt zich dat hij veel weet; hij die wijs is weet, dat hij niets weet. Theoretici, die menschen, in de practijk van het leven, lessen willen geven, zijn als kaarsen, die de zon willen bijlichten. Iedereen is de slaaf van omstandighe den en impulsen, tenzij hij groote wils- kracht en zelfbedwang heeft. Die Veraart lijkt ons, behalve regenma ker, toch ook een onbetaalbare grappen maker. Omdat de Nederlanders van extra- regen niet gediend bleken, we genieten er zonder extra's al genoeg van heeft hij zijn bedrijf omgezet en zich als leve rancier van zonneschijn geïnstalleerd. Vorige week zond hij aan de minister een request omtrent de wijze, waarop hij zich zijn salarïeering had voorgesteld. Kijk, zegt-ie, de wetenschap heeft nu over een groot aantal jaren het gemiddelde aan zonneschijn-uren vastgesteld; welnu, be taal mij voortaan een tientje per uur zon neschijn méér en per duizend inwoners. Dat' kan een vreemde geschiedenis wor den. Was er tot op heden voor ieder wezen op deze aarde „een plaatsje onder de zon", voortaan zal er ten behoeve van Veraart een cent per uur en per per soon voor worden geheven. De minister moet maar weten wat hij doet natuurlijk, als hij van Veraart maar genoeg scha duw bedingt voor werkloozen en andere menschen, die kort bij kas zijn. En dan, als ondanks Veraart het aan tal zonneschijnuren toch eens beneden het gemiddelde mocht blijven, dan eische de minister van Veraart óók een tientje per uur en per duizend Nederlanders. Laat hij eerst maar eens opdokken voor wat we in April tekort zijn gekomen. Sportnieuws. Woensdagavond werd te Alkmaar het protest behandeld, door Texel na afloop van de wedstrijd tegen Schagen 1 inge diend. S.V. Texel werd vertegenwoordigd door de heeren N.Ran, N. de Graaf en D. Dapper, door laatstgenoemde als toe hoorder. Het protest werd verloren op een pertinente verklaring van de scheids rechter, welke Schagen in het gelijk stelde. Hierdoor is de kans op het kam pioenschap voor T. verkeken. Schagen is thans no. 1. Verleende bouwvergunningen. Door B. en W. werden de navolgende vergunningen verleend: Nieuweschild, bijbouw boerderij, K.Vla ming; De Westen, idem, J. Kikkert; Z.- Eierland, verplaatsing garage, Jac. van Lenten (eig. J.C.Witte Jz.); P. H. polder, stichting woonhuis, C. Dogger Tz.Eier- land, verbouwing woonhuis, F. v. d. Star (eig. erven P. Kikkert Hz.); Den Burg, Gravenstraat, sloopen en stichting woon- en winkelhuis, D. Witte Dz.De Koog, bijbouw pension, B. Lolkema; Oudeschild, stichting woonhuis, L. Kikkert. Naar Texel. Op Woensdag 3 Juni zal de „Ring- Noord-Holland", omvattende 36 Doops gezinde Gemeenten, op Texel vergaderen. Er kan gerekend worden op 80100 be zoekers. Het ligt tevens in de bedoeling met auto's een tocht over Texel te maken. (Ontleend aan „De Lampen Brandend.") OOSTEREND. Texelsche Zendingsdag. Muziekcorps „Exoelsior" alhier zal zijn medewerking verkenen aan de 19e te de Koog te houden Texelsche Zen dingsdag op 25 Mei (2e Pinksterdag).. OUDESCHILD. Vuil van elders aan Texels kust. Ook de visscherij gedupeerd. Ook hier is met voldoening vernomen, MJ'xOC- PER PAKJE Moeders, geneest de roode of gesmette deelen van de kleine met en houdt 'thuidje droog met PUROLPOEDER De ruwoliemotor heeft ook in de luchtvaartwereld zijn intree gedaan. De eerste proeven op Tempelhof bij Berlijn voldeden goed. De voordeelen zijn: min der brandgevaar, 65 pet. minder kosten door gering verbruik, terwijl de duur van non-stopvluchten hierdoor met 47 pet. wordt verlengd. De nieuwe Juno IV kan 5880 K.M. in één stuk afleggen. De Finsche president ontving een adres van 118.000 vrouwen, die opheffing vragen van het drankverbod. Een 20-jarig protestantsch Waalsche meubelmaker te Luik, die om gewetens bezwaren weigerde militaire dienstplicht te vervullen, werd tot twee maanden op sluiting veroordeeld. In 1930 bedroeg de export van eieren uit de Unie van Z.-Afr. 70 mil joen. In 191S nog maar zes miljoen. Kaye Don zal in Italië trachten zijn snelheidsrecord te water (103 mijlen per uur), te verbeteren. Stockholm heeft in het autopaleis van de Philipsons Automobiel A. B. de grootste garage van Europa gekregen. Het gebouw heeft 4750 M2. oppervlak en acht verdiepingen, waarin 1500 auto mobielen kunnen worden gestald. De bovenste verdieping is ingericht als ten toonstellingszaal, die ook als overdekte tennisbaan kan worden gebruikt. Voor de fundeering waren 800 betonpalen noo- dig, 18 M. diep in de grond. Tusschen opstandelingen en regee- ringstroepen hadden bij Santa Rosa ver woede gevechten plaats; 200 man zijn ge dood. De rebellen voerden een aantalaan zienlijke burgers als gijzelaars weg. Op hun terugtooht plunderden zij alle woningen. De aardbeving in Transkaukasië ver oorzaakte 500 dooden en 1000 gewonden. Een bediende stal te Antwerpen bij de Nederlandsche Boekhandel een mil joen francs boeken. Totaal 7000 kg, alle met de verkoopsprijs gemerkt om geheel klaar te zijn als hij zijn „eigen zaak" zou, openen. Het hoogste kantoorgebouw ter we reld, Empire State Building te New-York is in gebruik genomen. Het is 375 M„ hoog en bevat op 61 verdiepingen van 80 tot 100 kantoorlokalen. De opening is geschied door president Hoover, die op het Witte Huis op een knop druïde. Op 1 Mei ter gelegenheid van de verjaring van Guido Gezelle's geboorte dag heeft men te Brugge rondom het standbeeld van de dichter een fraai perk van azalea's, zijn lievelingsbloemen, aan gelegd. Vele Vlamingen hebben op die dag hun woning met azalea-planten voor zien. Bij Wellington Heads raakte een kustvaartuig, dat zijn roer verloor, in een storm op drift. Vier meisjes verdronken. Tien jongelui verdronken tijdens een storm door het omslaan van een boot opi het Bodenmeer bij Lindau. Te Tokio is in de woning van de minister van financiën een zeer zware bom ontploft. Slechts enkele vensterruiten werden verbrijzeld. De dader is onbekend. De burgemeester van Chicago heeft de vertooning van films over het misdadi- gersleven te Chicago verboden. De burgemeester van Eisleben is wegens verduistering ten nadeele van de plaatselijke arbeidsbeurs tot negen maan den celstraf en 400 mark boete veroor deeld. -Ongeveer één vijfde van de 10.000 geënquêteerde ijzer- en staalbedrijven in Duitschland hebben sedert 1925 de pro ductie m'oeten stilleggen. Hoe ernstig de landbouwerssituatie ook is, het is te be treuren dat de hulp op kosten van de in dustrie wordt verleend. („Frankf. Ztg.") Het bericht^ciat iemand een sigaret heeft uitgevonden, die zonder cadeau's verkocht kan worden, stuit op algemeen ongeloof. Een vrouw te Amsterdam is door 'n buurvrouw met peper gegooid. Ze had juist oogen en mond open. Vermoedelijk kwam het juist door dat laatste Een krant meldt, dat er per dag 7000 kinderen geboren worden, waarmee dus elke dag een middelmatige stad kan worden bevolkt. Wij zijn intusschen blij, dat wij niet in zoo'n stad wonen. Wat een lawaai! Ter herdenking van de Tiendaagsche veldtocht zal de Koningin begin Augustus bij Breda een leger-revue houden. Een dame schrijft, dat zij thuis een Clivia heeft, die 21 kelken draagt. Wij hoorden van een kellner, die op zijn ge mak het dubbele aandroeg, hoewel met slechts één blaadje. In Hoogwoud komen twee gevallen van mond- en klauwzeer voor. Het zal a.s. Zondag in de Betuwe bloesemdag worden. Plots zijn de laatste dagen door de zoele temperatuur vele bloemknoppen opengegaan. Vooral de meikersen zullen rijk bloeien. Het hoogte punt van de bloei duurt echter zeer kort. Tegen een 48-jarige landbouwer uit Haamstede, die verschillende voorwerpen uit zijn failliete boedel verstopte, is vier* maanden geëischt. Op 11 en 12 Juli zal door de Centr. Esperanto Propaganda Commissie (Secre tariaat Tooropstraat 255, Nijmegen) een groote bijeenkomst van Esperantisten uit Nederland en West-Duitschland worden georganiseerd. Telkens worden in de Zaanstreek vrouwen aangevallen, meestal 's avonds laat, en steeds bedient de dader zich van een hard voorwerp, waarmee de slacht offers op het hoofd worden geslagen, totdat zij bewusteloos worden. Dergelijke aanslagen zijn o.m. geschied te Zaandam, Wormer, Westzaan, Wormerveer, ook te Beverwijk en Hilversum. Omtrent de da der bestaan geen aanwijzingen. Een gedenkteeken werd opgericht op het graf van wijlen Leo Lauer, inleven sportman-journalist, te Zandvoort. De steen is een blok graniet van ruw formaat. De eerste Nederl. geluidsfilm, de Philipsfilm, vervaardigd door Ivens, komt spoedig gereed. In Zeeland is nog 15.369.000 K.G. tarwe in voorraad. In Noord- en Zuid- Holland 19 miljoen Kg. Te Bakel (Peel) zijn op het proef veld van de R.K. Jonge Boerenstand 2500 gladiolen uitgeplant. Heel Noord-Brabant zat door kort sluiting in de Centrale te Geertruiden- berg deze week op een morgen een half uur zonder electrische stroom. Bij gebrek aan sollicitanten voor hoofd van .een openb. lagere school te Onstwedde (Gron.) welke school 60 jaren heeft bestaan, is deze opgeheven. Er wa ren 26 leerlingen. Aan de veiling 's Gravenzande ko men al asperges. Prijzen 50—90 ct. De 35-jarige F. Oijen uit Budel kwam in de fabrieken te Overpelt in aan raking met een draad der hoogspanning en werd op slag gedood. BUITENLAND. In Spanje kunnen thans ook vrouwen tot notaris worden opgeleid. De Russische petroleumsyndicaten hebben met Frankrijk een contract afge sloten voor levering aan de marine. Het Vlaamsche oorlogsmonument te Dixmuiden kostte tot nu toe 1.350.000 fr. De ramen en binnendeuren, tachtig in getal, 50.000 fr.; klok en buitendeuren 70.000 frs., terwijl 4 H.A. grond en de onteigening van een villa 300.000 fr., kostte. Tot heden is door giften 1.300.000 fr. bijeengebracht. Een Estlandsch militair vliegtuig is door mist bij Reval tegen een vuur toren aangevlogen en totaal vernield, het tweetal inzittenden ernstig gewond. Een overleed reeds. dat naar de herkomst van het vuil, dat; meermalen Texels kust in hooge mate verontreinigt en ontsiert, een ernstig on-i derzoek wordt ingesteld. Het wordt ook hoog tijd, want niet zelden maken ook onze visschers er kennis mee, wanneer zij die vuiligheid ophalen in hun netten. Een hunner verzekerde ons met stellig heid, dat soms de garnalen er naar ston ken. Is dat niet al te bar? Ligt het ookj niet op de weg der Visscherij-inspectie zich hiermee in te laten? Wellicht wordt dan in overleg met de Insp. der Volks gezondheid aan het euvel het spoe digst paal en perk gesteld. Uit Spanje verdreven. Een kiekje van twee Spaansche ko ningskinderen, prinses Beatrice en prins Don Juan, die zich, evenals de overige leden van de koninklijke familie, in ballingschap bevinden. BINNENLAND. Op de Amsterd. straatweg, hoek Marnixlaan te Utrecht is een 6-jarig jon getje, dat bij het spelen de weg over stak, door een autobus overreden, en ge dood. Begin April was het aantal aangege ven radio-ontvanginrichtingen in Neder land 269.862, aangesloten aan radio-cen trales 189.965. Totaal zestig luisteraars per 1000 inwoners. Voor hoofd der school te Eerne- woude (Fr.) had zich slechts één solli citant aangemeld, die tenslotte nog elders werd benoemd. Ter herdenking van het vierde eeuw feest van prins Willem van Oranje, zullen twee series postzegels verschijnen en zal een penning worden geslagen. In de Groetpolder werd een voor deze streken zeldzame vogel bemachtigd, n.l. een kraanvogel, lengte 1.40 M., vlucht ruim 2 M. Aan de kraanvogel is veel bijgeloof verbonden; in sommige streken geldt hij als heilig, in weer andere oorden wordt hij als gelukaanbrenger beschouwd. In de oudheid was hij het zinnebeeld der waakzaamheid. Sch. Crt. Goede raad is duur. De regeering is echter tot de ontdekking gekomen, dat goede raadhuizen nog duurder zijn. (Denk maar aan de Amsterdamsche raad huiskwestie waarover de dagbladen schrij ven.) Een jongmensch werd veroordeeld omdat hij zijn meisje bloedig in de wang had gebeten. Sindsdien noemde hij haar in zijn brieven: mijn aangebetene. De koeien in de omgeving van Am sterdam hebben nadrukkelijk geprotes teerd tegen het loeien van het publiek bij de Holland-Duitschland-voetbalwedstrijd, als zijnde oneerlijke concurrentie. In 1930 deden zich op de 1000 in woners te Amsterdam 10.3 ongevallen voor, te Rotterdam 8.3 en te den Haag 7.5 (verkeersongevallen.) Van 1932 af zal jaarlijks zes mil joen gulden uit het Wegenfonds voor de bouw van bruggen over de groote rivie ren worden besteed. A.N.W.B. en K.N. A.C. dringen bij de regeering op spoe dige bouw van een brug over de Moerdijk aan. Beide .trtikclcn bij Apoth. cn Drogisto

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5