ïexelsche Courant van Zaterdag 9 Mei 1931 DERDE BLAD. ïexelsche Berichten RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag 13 Mei 1931 des namiddags te 3 uur in de daarvooi bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 8 Mei 1931. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis 1931. 3. Idem balans en winst- en verlies rekening N.V. T.E.M. 1930. 4. Regeling uitbreiding netten N. V. T.E.M. 5. Uitbreiding centrale N.V. T.E.M. 6. Verbouwing voormalig gymnastiek lokaal te den Burg. 7. Winkelsluitingswet. 8. Exploitatie Noordzeestrand. 9. Kosten vervanging gemeente-arts de Cocksdorp. 10. Ontslagaanvrage P. Vijn als direc teur Zeevaartschool. 11. Bijdrage opleidingsvaartuig voorde Zeevaart. 12. Verkoop grond en credieten voor bouw eigen woningen te Oudeschild. 13. Onderhoud weg naar 't Horntje. 14. Aankoop gronden te den Burg. 15. Financieele regelingen dienst 1930. Giften Algemeene Wijkverpleging. Jb. D. Oosterend f 5.N.N. Ooster end f 10. Oefentocht met de „Prins Hendrik". Dinsdagmorgen 9 u. vertrekt een groep leerlingen van onze Zeevaartschool voor een oefentocht met de „Prins Hendrik" uit Oudeschild, onder leiding van de di recteur, de heer P. Vijn, voor wat het eerste deel betreft. Voor de verdere reis berust de leiding bij de heer De Vries, leeraar. De heer De Gooyer zal de tocht meemaken. De reis gaat o.m. via Ter schelling en Harlingen naar Amster dam, waar men Zondag hoopt aan te ko men. De Bloembollententoonstelling bij Den Helder. Men schrijft ons: Het prachtige Meiweer der laatste da gen heeft ten opzichte van de in de „Donkere Duinen" nabij Den Helder uit- gepote bolbloemen wonderen gedaan. Het is thans een lust voor de oogen deze kleurenweelde te zien, welke geheel af wijkt van die op de velden rond Lisse en Hillegom. Daar ziet men de bekende veel kleurige schaakborden, terwijl op het ten toonstellingsterrein in den Helder de bloemen als rand- en perkbeplanting zijn uitgepoot en zoo fleurige borders en bloemperken zijn ontstaan. Iedere dag is het aspect er nu anders en iedere dagi weer bekoorlijk. Tot nu toe zijn circa 10.000 bezoekers op de tentoonstelling geweest, en als het mooie weer aanhoudt, zal dit aantal in de komende dagen ongetwijfeld ver wor den overtroffen. Een voordeel is ook, dat hier de bloemen niet, zooals in de bollen streek, worden afgesneden, maar geheel uitbloeien. Vandaar dat men danook thans nu in de omgeving van Leiden allerwege de bloemen worden afgesneden, hier nog volop van de kleurenpracht kan genieten. De tentoonstelling is nog tot en met 26 Mei open. Hieronder valt de Hemelvaarts dag en de beide Pinksterdagen. Voor hen, die tot nu toe verzuimden een kijkje op de tentoonstelling te nemen, is het dus nog niet te laat. Van de ingang van het tentoonstellings terrein af kan men te voet, over de hier tamelijk hooge duinen, in weinige mi nuten al het strand bereiken; langs het strand wandelt men dan in circa een half uur naar Huisduinen. Overzicht wolveemarkten 30 April-6 Mei. Te Purmerend werden aangevoerd 222 lammeren, prijzen f 1624, handel stug; Groningen 2501 lammeren, weidelamme- ren 11216, vette lammeren f26—30. Handel tamelijk prijshoudend. In de 6- weeksche lammeren zeer traag en nauwe lijks prijshoudend. Te Utrecht 454 wei- delammeren, f 1520, handel kalm. Scha pen iets beter met even hooger prijzen. Gemeenteraadsverkiezing. Door de afd. Texel van de Vrijh.Bond werden voor de raad candidaat gesteld; 1. W.H.Lap; 2. P.Dros Bz. (Eierk); 3. J.G.Ph.Pisart; 4. J.jBarends (deC.); 5. P.W. Swama (Brakenstein)6. Joh. Roeper Jz. (de Veen); 7. C.J. de Lugt;8J: Zuidewind Dz.; 9. A.J.Keijser R.Jz.; 10. R. W. Stoepker (Eierl.). ra»*** v OP DE ZINKSTOKKEN WORDT DE NIEUWE DIJK OPGESPOTEN. FOTO--L.BAKKER Wz. Een tweede foto van de havenwerken, voor dit nummer bestemd, kon door groote toevloed van advertenties en be richten welke laat binnenkwamen niet meer worden opgenomen. RED. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoote, inej. W. Witte, thans tijd. onderwijzeres te Al phen a.d. Rijn, is met ingang van 8 Juni voor vast benoemd aan de R.K. school te Heerhugowaardze nam deze benoe ming aan (Tevens werd ze te Boskoop benoemd). T.E.S.O. STAAT ER GOED VOOR. Aan de rekening van T.E.S.O. over 1930 ontleenen we: Het batig saldo bedroeg dit jaar wel 121393,94 (vorig jaar f 14030,93); reser vefonds f60500,76 (v.j. f58174); effec ten f20135 (v.j. f20130); balanswaarde Dageraad f500 (ongewijzigd); balans- waarde Marsdiep, na afschrijving van 5 pet van 1129786,03: (f6489,30) f62113,60; onderhoudskosten f 18728,17 (vorig jaar f 15812,85). Opbrengst vervoer van post f6500 personen en rijwielen f 59933,96 (vorig jaar 152294,26); goederen f31803,89 (v.j. f31981,37); vee f959,55 v.j. f973,75); visch 12701,23 (v.j. f 1140,38); boothuur en reizen naar Harlingen f6113,66. Toelichting is overbodig. T.E.S.O. ver heugt zich in blakende welstand. Viier woorden behoeven we slechts te onder strepen: (ruim) Twintig duizend guldens winst; ze spreken boekdeelen. De zaak is kerngezond. De aandeelhouder kan gerust zijn. Autobusdienst Den Heider-Alkmaar v.v. We maken onze lezers attent op de nieuwe regeling van de C.V. Autobus dienst „Noord-Holland" Den Helder— Alkmaar v.v., ingaande Vrijdag a.s. Voor de rit Den Helder-Alkmaar is f0.90 verschuldigd. Kinderen beneden 4 jaar, waarvoor geen afzonderlijke plaats wordt verlangd, zijn vrij. Bagage en rij wielen 25 ct., ongeacht de afstand. Standplaats te Alkmaar: Bergerhout,te den Helder: Havenhoofd. Mogen we tenslotte een goede raad ge ven? Knip de dienstregeling uit en bewaar het uitknipsel zorgvuldig. Fanfare-concerten. Op 2e Pinksterdag a.s. zal, zooals Za terdag reeds werd vermeld, door ,,'TexeIsch Fanfare" en „Helders Fan fare" in het Park gezamenlijk een con cert worden gegeven. Gaarne vermelden we, dat door de heer E. Boekei de leden van het Heldersche Corps gratis per autobus Oudeschildtien Burg v.v. zullen worden vervoerd. Hedenavond geeft Texelsch Fanfare 'n concert in het Park. Aanvang 8 uur. Zie programma in het vorig nummer. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen ontvangt Texel II Oudesluis op bezoek, voor het seizoen de laatste competitiewedstrijd. Waarschijnlijk ont vangt Texel I Hemelvaartsdag een elftal van de Zuiderzeewerken te Wierm- gen. (Zie adv. in de ïexelsche Courant van a.s. Woensdag.) Texel II komt als volgt uit: Jo Bruin Vroegen, Kramer M. Koorn, N.N. Zeeman Nellestein, Tuinder, Kiljan, Stern, Pijper Gemeenteraadsverkiezing. Op Dinsdag a.s. heeft de candidaat- stelling voor onze gemeenteraad plaats. Lijsten kunnen die dag tot 4 uur nm. ter gemeentesecretarie ingeleverd worden. Op heden zijn een 14-tal lijsten voor candi- daten afgehaald. Gemeenteraadsvergadering. De eerstvolgende gemeenteraadsverga dering is bepaald op Woensdag a.s. Zie agenda in dit nummer. Bestuur Jeugdherberg Panorama. Naar we vernemen is in de vergadering van Donderdagmiddag 1.1. door de zes j door T.E.S.O. en Mooi Texel aangewezen bestuursleden tot zevende lid benoemd onze plaatsgenoote, nvej. Cor Dalmeijer, zoodat het bestuur thans wordt gevormd door twee dames (ook mej. J.Koopman n.l.) en vijf heeren. DE KOOG. Het Strandpaviljoen oeëlectrificeerd. Het strandpaviljoen alhier, dat van Fle- melvaartsdag ar dagelijks tot 10 uur 11.111. geopend zal zijn, is geheel, ook op het terras van electr. licht voorzien. Hiertoe werd door de T.E.M. voor rekening van de N.V. Strandhotel 270 meter kabel vanuit het hotel gelegd. Een kostbare onderneming, doch een, welke zeker haar geld wel opleveren zal en tevens het a and zien van de Koog ten goede moet komen. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 162 koeien, 56 kalveren, 26 varkens, 73 schapen. Batig saldo-Bewaarschoolavond. Het batig saldo der voordrachtavond, gegeven ten bate van de bewaarschool, bedroeg f 141.68. Een mooi resultaat, waarop de medewerkers (sters) met vol doening mogen terugzien. Zelfregistreerende peilschaal. Dezer dagen is hier een peilschaal in werking gesteld, welke geregeld de wa terstand aanteekent en ook de tijd aan geeft. Eerder werd de hoog- en laag- waterstand door de z.g. waterwaarnemer opgenomen en opgeteekend, thans ge schiedt dit dag en nacht automatisch. Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangebracht ruim 4300 Kg. gar nalen. De prijzen zijn hoog. Geep wordt er door de kommenvisschers heel weinig gevangen, de haring was weinig waard. Op het oogenblik wordt er wel ansjovis gevangen, doch de prijs is biezonder laag. Ook op de Zuiderzee wordt veel ansjovis gevangen. Scheepsongeval. Een der opvarenden van de Heldersche inotorbotter H.D. 14 is tusschen een lier bekneld geraakt en zeer zwaar gewond; hij is in het hospitaal opgenomen. Naar we lezen in de Held. Post van gisteravond, heeft het ongeval zich Don derdagmorgen bij Terschellingerbank - voorgedaan. Het trof de visscher J.V., wiens lichaam als het ware uit elkaar ge scheurd zou zijn, zoodat men voor zijn leven vreest. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. De zandtreinen rijden nu geregeld af en aan. Er zijn vier locomotieven onder stoom, die tusschenbeide wel 16 wa gentjes trekken. Deze week is een bag germolen gearriveerd, welke ook buiten ligt te baggeren. Er is buiten dijk een groote bedrijvigheid. OOST. Een houten bak opgepikt. Op het Overdiep alhier is een houten, bak, 20 voet lang en 3 voet hoog, opge pikt. Vanwaar en van wie? EIERLAND. Door een ploegschaar gewond. Woensdag heeft de heer A. Bakker, van de Cocksdorp, werkzaam bij de heer De Lugt, een ongeluk gehad. Hij sloeg zijn arm zoo gevaarlijk in een ploegschaar, dat een hevig bloedende wond ontstond. De heer C.Dros heeft hem naar de Cocksdorp gereden, waar hij verbonden werd. Er was geen groote ader geraakt, maar toch had hij veel bloed verloren. OOSTEREND. Bazar-plannen. Donderdagavond vergaderden in ,,'t Wapen van Amsterdam" de besturen van het ziekenfonds „Helpt Elkander" en van de Chr. Muziekvereen. „Excelsior", in verband met het bericht van onze corr. in de krant van 30 April j.l., over, een voor gezamenlijke rekening te houden bazar. Dit bericht bleek wat voorbarig, aangezien bij het bestuur van het zieken fonds omtrent bazar-plannen niets be kend was. Echter was op een vergadering van de Muziekvereen., dat onderwerp ter sprake gebracht. Men meende, door een te houden bazar in combinatie met het Ziekenfonds voor beide vereenigingen eenig geldelijk voordeel te kunnen halen. De plannen werden besproken, maar men kwam tot de conclusie dat het om verschillende redenen niet wenschelijk was, om een bazar te organiseeren. De voornaamste redenen waren wel deze: de muziekvereen. is een christelijke ver-t eeniging, het Ziekenfonds beweegt zich op neutraal gebied en moet dus trachten dat standpunt te bewaren-. Gaat men nu in vereeniging met een Chr. vereen, een bazar houden, dan wordt daardoor de neutraliteit min of meer aangetast. In de tweede plaats is het voor het Ziekenfonds tegenwoordig heelcmaal niet noodig om extra gelden te trachten binnen te krijgen, daar de toestand op lieden veel gunstiger is dan bij de aanvang van het jaar en dus geen reden tot ongerustheid geeft. De meerderheid der bestuursleden van het Ziekenfonds was danook niet voor het houden van een bazar. De mogelijkheid blijft evenwel bestaan, dat nu „Excelsior" alleen een bazar gaaf houden, teneinde te trachten de bcnoo- digde gelden te verkrijgen tot delging van nog bestaande schuld en voor aan schaffing van een vaandel. Eerst wil men echter inteekenlijsten laten circuleeren en wanneer mocht blijken, dat de vrijwillige bijdragen uit de burgerij een zoo groot bedrag opleveren, dat tot aankoop van 'n vaandel kan worden overgegaan, zal mis schien de bazar wel tot nader orde wor den uitgesteld. Voor het loopen met lijsten zal vergun- gunning worden gevraagd aan de neer Burgemeester. Deze lijsten zullen zijn voorzien van een aanbeveling van het Ziekenfonds, waartoe in de laatstgehou den algem. verg. is besloten en welke aan- beveling dient als waardeering voor het geen „Excelsior" voor het Ziekenfonds heeft gedaan. DE COCKSDORP. Met vliegtuig en reddingboot op zoek. Nadat Dinsdag de heek dag met twee watervliegtuigen de Noordkust van Texel! is afgezocht naar het lijk van de heer Meijer, die Maandagavond bij het robben- jagen verdronken is, heeft men Woensdag met behulp van de motorreddingboot „Eierland" onder politietoezicht 't Eicr- landsche Gat afgedregd, evenwel zonder resultaat. We vernemen nog, dat de heer M. bi: vloed verdronk; de stroom moet zijn lij de Waddenzee in hebben gevoerd. LANDBOUW EN VEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kun- nen gezonden worden aan de Redactie.. Voor porto twee postzegels van zes/ cent bijsluiten. Van tijd tot tijd zullen in deze ru briek korte artikelen verschijnen, welke voor onze pluimveehouders in het biezonder van groot belang zul len blijken te zijn. Voor op- of aan merking uit de kring onzer lezers, waarmee de kippenhouder zijn voor deel kan doen, houden we ons immer aanbevolen. RED. OVER ZIEKTEN BIJ PLUIMVEE. PULLORUM eischt jaarlijks ontelbare slachtoffers onder de kuikens. De ziekte wordt wel aangeduid als „witte diarrhee". 1 Als de kuikens nog maar enkele dagen oud zijn gaan de aangetaste diertjes als proppen in elkaar zitten; ze laten de vleu- geitjes hangen. De ontlasting gaat moei lijk en de dunne massa koekt de veertjes achter aan -het lichaam aaneen. De ge zonde dieren worden door de uitwerpse- Len besmet en vaak ziet men dan de_ dieren met bosjes sneuvelen. De kuikens behandelen is doelloos. Alleen de uiteis. zindelijkheid kan het optreden der ziekt verminderen. De kuikens die er doorkc men, zijn wel besmet en blijven verder he) geheele leven z.g. smetstofdraagsters. Mi mest verspreiden zij de smetstof over v terrein. Vandaar: nooit oudere dieren het kuikenhok of de kuikenren. Wor het leggende hennen, dan kunnen eieren besmet zijn, waaruit besmette kens kunnen komen. Zoo krijgen we <J, de beruchte cirkel: besmet ei, besmet [kti ken, besmette kuikens, smetstofdraag: enz. V Men kan de smetstofdraagsters do( bloedonderzoek leeren kennen, waarvo# '1 de hulp van een dierenarts noodzakelijk P is. Er bestaat een commissie voor de gf' - organiseerde pullorumbestrijding, waar- 1 van elk lid kan worden en die reeds veet gedaan heeft in de goede richting. Jam- e mer is het, dat velen van het bestaai blijkbaar niets afweten en dubbel jammer.1 - dat een dergelijke, hoogst nuttige insw j ling vaak nog tegenwerking moet or.d' n VS* 5. i. i

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 9