Bij Pijnen «f* Texelsche Berichten Dhr S.Keijzer: Zijn ook anderen in de gelegenheid gesteld oin op gelijke voor waarden te pachten? Kunnen de vakken niet worden verloot? Weth, Keijser: Het strand moet zooveel mogelijk op brengen. Tevens willen we het royaal inrichten, voor de veiligheid zorgen, enz. Wij vinden het billijk, D. te bevoorrechten. Hij was de man, die met tenten begon en steeds het meest betaalde. Voorz.: Het is in het belang van de Koog dat het strand een goed aanzien krijgt. Dhr De Graaf: De W.C. kan wel verpacht wor den, Daalder is niet bevoegd de politie te helpen, is niet de man om op anderen toezicht te houden. Het voorstel is een vod. Dhr Lap: Niet alle belanghebben den zijn gehoord. Bij mij kwam er een, die voor 20 tenten f 250 wou betalen. Voor 250 M. f400. Weth. Vlaming: Die man moest bij ons komen. Het gaat niet om personen, maar om het belang van de gemeente. D. heeft altijd 't hoogst ingeschreven. Dhr De Graaf: Ik ben, altoos voor publiek aanbesteden. Dhr Lap: Is er met Van Twisk, C. Maas en P. Daalder geen beter regeling te treffen? Dhr Epe: Ik vind het prae-advies goed. Gemeentelijk beheer zou echter het zui verst zijn. Dhr Henkes is het met dhr De Graaf eens: publ. aanbesteden. Dhr Kikkert: Laten we voor één jaar toegeven en volgend jaar publ. aanbesteden. Het voorstel van B.enW. wordt in stemming gebracht: verworpen met de stemmen van de weth. en dhr Epe vóór. Het voorstel-Kikkert wordt aangenomen met tegen de heeren Dros, Lap en De Graat. Voorz.: Nu moet de raad het noodige geld toestaan. Weth. Vlaming: We loopen met het strand niet te koop. Weth. Keijser: Nu moet de raad het we ten. Dhr Pisart: Publ. inschrijving.. We hoeven steeds geen ja-en-amen te zeg gen. Dhr De Graaf: Zelf exploiteeren. Dhr Epe: Dan heeft u mijn volle steun De raad geeft z.h.st. B.enW. het noo- dig crediet. (plm. f250. o— Dhr De Graaf stelt voor, daar het in middels half 7 is geworden en nog maar acht van de lö punten zijn afgehandeld, een kwartier te pauzeeren, en vraagt nog maals de agenda niet zoo te overladen. Voorz. antwoordt, dat deze vergadering, toch kort na de vorige is gevolgd en korter tusschenruimte niet mogelijk is. Er wordt een kwartier rust genomen, o— Wanneer we na een kwartier terugko men vinden we de raadszaal gesloten. De raad vergadert met gesloten deuren en we moeten bijna een uur wachten. Plm. Kwart voor acht worden de open bare besprekingen hervat. o— 9. Kosten vervanging gemeente-arts de Cocksdorp. In de kosten van een vervanger tijdens de ziekte van de gemeente-arts te de Cocksdorp (van 25 Febr.—23 Apr.f44S) stéllen BjenW. voor voor de helft bij te dragen. Aangenomen z.h.st. 10. Ontslagaanvrage P. Vijn als direc teur Zeevaartschool. Het ontslag wegens benoeming te Vlissingen wordt ingaande 1 Sept. a.s. eervol verleend. Voorz. brengt dhr Vijn dank voor wat hij in de weinige jaren van zijn directeurschap voor de Z.V.S., die hij door goed beleid tot bloei bracht, heeft gedaan. 11. Bijdrage opleidingsvaartuig voorde Zeevaart. Voorgesteld wordt in de kosten van het nieuwe vaartuig voor f500 bij te dra gen. Aangenomen z.h.st. (zie vorig nr.) 11a. Herbenoeming Mej. Henkes. Mej. J. Henkes wordt met alg. st. in-> gaande 1 Juni weer voor drie jaren her benoemd tot gem.-vroedvrouw. 12. Verkoop grond en credieten voor bouw eigen woningen te Oudeschild. Het voorstel tot verstrekking van een bouwvoorschot aan A.Schagen en C.Krij- nen Dz., te Oudeschild, werd aangehou den, omdat de raad de huizen liever rilet voor de school zag gebouwd en op de aangewezen plaats gaarne een plantsoen had. Echter komt de school achter liet perceel van Slaman en is dè grond voor plantsoen volgens dhr Klimp niet ge schikt. Dhr Wieger bruin beveelt tevens een uitbreiding en verfraaiing op andere wijze aan. Wordt bij de school gebouwd, dan blijft voor weg nog 11 M. over. Er kwam nog een aanvraag van KL Dogger, oud 26 j., gehuwd. Alle aanvra gers voldoen aan de eisch, waarom B.en W. voorstellen de voorschotten te ver strekken. Er zal gebouwd worden tus- schen de peroeelen van de heeren Blom en Slaman. Scnagen en Krijnen krijgen een woning met de voorzij naar de dijk, Dogger het hoekperceel achter. De kos ten komen met grond op resp. f3766, f3600 en f3576. Tot 85 pet. hiervan; wordt op le hypotheek verstrekt door de gemeente. Bouwgrond resp. 133, 114 en 102 vk. M. Aan Blom wordt S4 vk. M. voor 116S verkocht? Aangenomen z.h.st. 13. Onderhoud weg naar 't Horntje. B.enW. stellen voor in verband met een verzoek van de P.H.Polder de weg bij de gemeente in onderhoud te nemen er. vele ongesteldheden, zullen u de hier onder genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. - Hoest poeders. Maagpijnpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. mits de polder voor f50 bijdraagt. Dhr De Graaf: Ik vind B.enW. royaal; en hoop, dat de gemeente spoedig ook eigenaresse wordt van deze weg. Dhr Lap vindt het jammer, dat B.enW. in deze zaak geen overleg pleegden met de pol der. Hij geeft in overweging te lezen: „mits door ot door tusschenkomst van de polder voor f 50 wordt bijgedragen." Nog beter acht hij de geheele weg voor ge-. meentereking te nemen. Voorz. meent, dat de polder zelf maar moet zien, een deel door het Horntje vergoed te krijgen, weth. Keijser is er in principe tegen polderwegen door de gem. te laten onderhouden. Weth. Vlaming: Als je A zegt, volgt het heele alphabet. Het voorstel van B.enW. wordt tenslotte aan genomen met toevoeging van de door dhr Lap genoemde woorden. 14. Aankoop gronden te den Burg. Voorz. leest een uitvoerig schrijven voor, handelende over de aankoop van gronden, wegen, enz. van dhr C.Boon Pz. en verwijst verder naar een schrijven de raad toegezonden, met een overzicht, waaraan we het volgende ontkenen. Voor de gronden voor het Witte Kruis Gebouw wordt geraamd met inbegrip „Burgerhout" f 19000; voor twee stukjes a.d. Koogenveg, het volgens B. bestaande recht van dreef over de gronden, af komstig van Roeper wordt gevraagd: tlOOO. Kosten wegenaanleg f2700, grond van derden f200, overdracht f800. Het Witte Kruis zal de leden voorstellen de Witte Kruisweg en het boschje gratis aan de gemeente over te doen. De gemeentel zal de weg dan behoorlijk onderhouden. Aan de expl. rekening ontkenen we, dat gekocht wordt 8056 vk. M. grond met Burgerhout voor f23918. Verkocht wordt 6526 vk. M. grond met Burgerhout 'voor f23896.20. Grond van f2 en f3 wordt verkocht voor resp. f 2.70en f 3.70. (Het bovenstaande is vrij duister, doch wij zijn niet bij machte er meer van te schrijven. Ons ontbreken de gegevens. Het onderwerp werd grootendeels in geheime raad afgedaan en is ook niet geschikt hier uitvoerig behandeld te worden. Eenig geduld oefenen dus. Red.) Dhr Pisart: Laten B.enW. prae-advies geven. Dhr Kikkert: Er zijn redenen, ons bekend, welke ons alken voor de vraag stellen: Ja of neen? Ik zeg: Ja. Dhr De Graaf: Ik stel me niet voor, dat de gemeente voordeel van dit grondbezit zal hebben. Je kunt het publiek niet aan banden leggen, maar Den Burg kan dat zelf beter beoordeelen. Ik verheug me er in, dat B.enW. hebben gewerkt om aan dit bezit te komen. Dhr Dros: is de grond voor bollen rendabel? Weth. Vlaming: Volgens mij een laag rentebriefje. Dhr Kikkert: Het zou bespottelijk zijn grond in het centrum! voor tuinbouw te verhuren. Weth. Vla ming: Dat is de opzet ook niet. Dhr Leber: De gemeente heeft wel veel grond de laatste tijd, maar mogelijk dat deze biezondere voordeden geeft. Dhr Lap: Om biezondere redenen zal ik vóór stem men. Als B.enW. nu maar ernstig trach ten bouwterrein aan de man te brengen, Dhr Epe: Stellen B.enW. voor tot aankoop over te gaan? Voorz.: Wij hebben de gegevens verstrekt en laten ze aan de raad ovler. Dhr Kikkert: Het punt staat op de agenda. Ik wil wel voor stellen B.enW. te machtigen tot koopen. Dhr De Graaf: Is het besluit bindend? Weth. Keijser: Als zich moeilijkheden voordoen, hebben we het recht ons terug- te trekken. Dhr Pisart: We moeten heel secuur te werk gaan. In stemming gebracht hecht heel de raad zijn goedkeuring aan het voorstel Kikkert. 15. Financieele regelingen dienst 1930. Goedgekeurd z.h.st. Rondvraag. Dhr Dros dringt op beter postverkeer voor Eierland aan: Een brief, om half negen gepost, gaat pas per laatste gele genheid van Texel, hoewel twee bussen nog voorbijrijden. Volgens de directeur ligt de fout bij het gemeentebestuur. Dhr Lap vraagt spoed te maken met het verbeteren van de Schilderweg; ook dhr Pisart spreekt zoo. Dhr Kikkert vindt dat de polder bij het begin van deWaal- derweg bij „Sonnevanck" wat royaler had moeten zijn; er is nu een leelijke knik tusschen polder- en gemeenteweg gekomen; tev|ens vraagt hij of de bus op den Hoorn niet heen de Westerweg en terug de Hoornderweg kan nemen (of omgekeerd.) Voorz. voorziet moei lijkheden. Dhr Pisart pleit voor de gymn. vereen., welke zonder lokaal zit, en vraagt verbetering van de bochtige weg door Burger-Nieuwland. Dhr De Graaf verzoekt de autobusregeling voor 1 Juli tijdig gereed te maken. Dhr Henkes wijst op de put zonder deksel bij de Vinkenbaan, welke zeer verontreinigd wordt. Dhr Vonk op de weg vol kui len bij Vierhuizen. Hierna volgt sluiting tegen n.m. 9 uur. Texelsch Fanfare op concours. Texelsch Fanfare heeft Donderdag op hel concours te Schoorl getoond in de rij' van fanfare-corpsen een der eerste plaat sen te mogen innemen. Met 171 punten werd in de eerste afd. een eerslje prijs behaald (voor een le prijs worden min stens 145 punten vereischt; maximum is 180 punten). Alle eer aan directeur em leden. Prettig en bemoedigend is het, zijn arbeid zoo beloond te mogen zien. In de eerste afd. kwamen tevens uit „Kunstmin" van Andijk en „Vriendschap" van Schoorl, die resp. 125 en 141.5 p„ verkregen. Óp „Hugo" van Heerhugo- waard na (174.5 p. in de eere-fafd.) ben kwam Texelsch F. Donderdag van alle corpsen liet hoogst aantal punten. Óp het vorig concours Behaalde ons corps met 144 punten (max.) een tweede prijs. Des avonds werd met „Tervaete", ouverture heroïque van Gasia, deelgenomen aan de eere wedstrijd, van welke de uitslag! nog bekend moet worden. Juryleden waren de musici Sam Vles- sing, Hazebroek en Schuvtemaker. De heer Vlessing had een kort onderhoud, met de directeur, de heer Lugtenburg, dat eindigde met tie woorden: „Doe de groeten aan de Texelaars en zeg hun, dat ik ze in de muziek niet meer terugvind.'' Blijkbaar heeft de prestatie van ons corps ook hem ten volle voldaan. Een felici tatie waard aan het adres van de heen Lugtenburg, die naar we weten, zich steeds geheel geeft, om ons Fanfare op nog hooger peil te brengen. De reis over het „Marsdiep' 'ging met het motorschip van Wuys en Bays. Het weer was nogal ruw, doch de passagiers hielden ziéh goed. Toen men 's avonds: terug zou keeren, moest te Schoorl vrij, lang op de autobussen worden gewacht. Vandaar, dat het gezelschap pas te half één 's nachts hier aankwam. Geen „Chr. Dem. Unie." In ons vorig nummer plaatsten we boven de namen der gemeenteraadscan- didaten Jb. de Vries, P. van Lijere en' J.A.G. Alderlieste de woorden „Chr. Dem. Unie". Men verzoekt ons thans mee te deelen, dat hier gelezen moet worden „Vrije Groep". „Chr. Dem. Unie" zou onjuist zijn. We herinneren er even wel aan, dat in 1919 en 1923 eerstge noemde als Chr. Dem. candidaat fun geerde, evenals de heer Alderlieste in 1919. Veel liefhebberij voor een raads-zetel. We geven hier een overzicht van de aantallen partijen (groepen) en candidaat gestelde personen bij de laatste drie en de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1919: 7 partijen (groepen), 42 candidaten. 1923: resp. 7 49. 1927: resp. 8 57. 1931: resp. 13 58. Sportnieuws. De wedstrijd Verdo-Nigro—LLD.L, Donderdag gespeeld, eindigde met 1—1. Twee doelpunten van de Koog werden wegens gedekt doelen niet toegekend. De wind deed het spel veel afbreuk. o Texel I won Donderdag met 5-1 van M.P. (Zuiderzeewerken) Beide ploegen gaven goed spel, maar het juiste schot ontbrak. De T.-invallers voldeden goed.-' (volgend nr. uitvoeriger.) —o - Gisteravond werd door de ledenver gadering van S.V. „Texel" besloten tot verbreeding van het sportterrein met 3 meter. Het reglement werd herzien, zoo dat daarop thans de koninkl. goegdkeu- ring kan worden aangevraagd. o Op Hemelvaartsdag werd de wedstrijd adsp. Wit tegen adsp. Groen-Zwart ge speeld, met als uitslag 2—2. Het was„ alhoewel de sterke wind het spel zeer bemoeilijkte, een pittige wedstrijd, waar in beide partijen elkaar niets toegaven. Aan beide zijden werd dikwijls goede voetbalstaaltjes te zien gegeven. De 4 goals ,die in deze wedstrijd gemaakt zijn, verdienen alle lof, omdat ze uit goede aanvallen werden verkregen. Er schuilen! veelbelovende kraenten onder de jongens. De weinige belangstellenden zullen zich, wel geamuseerd hebben. We hopen bin nenkort nog een zoo' 'rtwedstrijd te orga- niseeren. Zondag a.s., aanvang 12 uur, speelt adsp A tegen adsp. B. Elftal A. gr.-zw. Bela Jb. Helsloot, jb. Geus P.Bmin G.Witvliet J.Sambeek P.Kikkert, A.Huizinga, M.Vlaming, J. Bruin, W.Ran Elftal B. (wit) G.Coevert W.Vlas, C.Troost, J.Bruin O.S. G.Bakker Th. Lap, J.Molenaar, C.Ran B. de Vries, Jac. de Veij A.v.d. Slikke. Voortaan oefenen Dinsdagavond van7- 9 uur, uitsluitend in sporttenue. De wolveemarkten 7—13 Mei. Voor wolvee was Leiden over 't geheel stugger en iets lager door minder export- vraag. De zuiglammeren waren duur. Te Groningen handel in alle soorten wolvee zeer langzaam. Leeuwarden en Sneek voor slacht- en melkschapen zeer gedrukt. Pur- merend voor schapen stug en voor lam meren matig in omzet. Te Delft en Gouda iets meer animo voor weidelammeren ook te Leeuwarden de handel in deze veesoort vlugger; men kocht daar iets grager voor Holland. De Sneeker markt gaf een zeer groote aanvoer van jonge lammeren. De handel was aanvankelijk goed en prijshoudend (dus duur), doch de afloop was iets lager. Het vooruit zicht is voor Texel wel gunfetig. Opbrengst bloemencollecte. Op Hemelvaartsdag hebben verscheiden dames zich door de verkoop van bloempjes ten bate van de stichting voor de ver-s pleging van lijders aan vallende ziekte verdienstelijk gemaakt. De opbrengst was: Den Burg f93.41; de Cocksdorp f 45.-; den Hoorn f46.98; de Koog f4.98; Oos- terend f27.90; Oudeschild f28.08; de Waal f7.96. Totaal f254.31. Hartelijk dank aan allen, die tot dit resultaat hebben meegewerkt. WESTERMIENT. „Er kwam een vogel gevlogen." Door de heer P. Visser alhier is een, postduif opgevangen met 2 ringen, ge merkt 7218 N-2-30 en N 254 en op de vleugel gestempeld „W.Blorn, Van Rap- pardstraat 25, Amsterdam. DE COCKSDORP. Een tragisch geval. 'Woensdag is de nog jeugdige mevr. de wed. Meijer, die onlangs haar man ver loor (hij kwam bij het robbenjagen om) 's middags in allerijl naar het hospitaal te den Helder vervoerd. Zij moest daar een operatie ondergaan, doch nog voor de doktoren operatief konden ingrijpen, is zij overleden. Het is wel tragisch. DE WAAL. Uit de Vogelwereld. In een ruif met wat hooi op een per ceel land van de heer Jac. Roeper Kz.. alhier zit heel netjes een eend te broeden, In Waalenburg, waar op lieden vrij veel water staat voor deze tijd van het jaar, hebben versoheiden meeuwen een hoog nest gebouwd. Het is een merk waardig gezicht, de vogels op hun heu veltjes te zien broeden. Een scholekster legde haar eieren op het grint van een slag in Waalenburg (Kooistukweg). Vo- gelwachter Boot legde ze een stukje op zij, hoewel nog in het grint, opdat de eieren niet stukg-ereden zouden worden. De vogel bleek daarvan niet gediend, want korte tijd later lagen de eieren weer in het slag, waar een auto ze kapotgereden heeft. OUDESCHILD. Druk bezoek op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag werden door T. E. S. O. vervoerd: 792 passagiers, 359 rij wielen, 10 auto's, 10 motorrijwielen. Wuis en Bays brachten „Texelsch Fanfare^ corps" en „Excelsior" van Oosterend, naar en van den Helder; twee stoomboo- ten van de Zuiderzeewerken brachten pas sagiers van Wieringen, meest voetballers en supporters. Texel genoot een druk bezoek. Het weer was gunstig, hoewel er tamelijk veel wind stond. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Woensdagmiddags is het woonschip van de uitvoerder van dijk- en havenwerken Bot, door de groote bok, welke hier nog in de haven lag, voor het monteeren van: de graafmachine op de kade gezet. Het was een karwei, dat veel bekijks had. Het was ook wel de moeite waard, een woonschip van 14 ton boven de kade in de takels te zien hangen. (We hopen er spoedig eeft kiekje van op te nemen. Red.) OOSTEREND. Excelsior op concours. Donderdag was het de dag van het Chr. Muziekconcours, te houden in de Sted. Muziektuin te Alkmaar, 't Was in de vroege morgen al waar te nemen, dat er iets biezoniders aan de hand was, Met auto's en fietsen ging het gezelschap, van ruim zestig personen naar Oudeschild ne per motorschip van Wu ysen Bays naar den Helder. Hoewel het mooi weer was, stond er tamelijk veel wind. Het mieerendeel van het gezelschap ging spoe dig naar beneden om geen nat pak op te loopen. Na ongeveer een uur varen stap ten we te den Helder aan wal, waar drie autobussen gereed stonden. Te kwart over tien arriveerden we in Alkmaar. De bus reed tot vlak voor de poort van da Muziektuin. Om elf uur werd het con cours geopiend door de Bondsvoorzitter P. D. Klut, uit IJmuiden, waarna te kwart over elf de wedstrijd begon. „Excelsior"1 kwam als nummer drie aan de beurt. Óm kw. voor twee trok men in optocht met 16 muziekcorpsen (ongeveer 500 muzikan ten), vergezeld van honderden luisteraars naar het Stadhuis, om daar gezamenlijk een drietal nummers ten beste te geven. Indrukwekkend klonken uit de ongeveer 500 instrumenten deze nummers: 1. Ko-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6