Nieuwe Zendingen N.V. PH. VLESSING, den Burg. heeren- en jongensconfectie Var* F.veek tot week Nieuwste stoffen. Laagste prijzen. 5 pet. korting a contant. Gemeenteraadsverkiezing. Morgenmiddag 4 uur houdt het Cen traal stembureau zitting tot het num meren der voor de gemeenteraadsverkie zing ingeleverde candidatenlijsten in de volgorde, door 't lot aangewezen (zie off. publ.) Texelsch Fanfare. Naar men ons meedeelt, is „Texelsch Fanfare" op het concours te Schoort nog voor een extra prijs in aanmerking gekomen, daar geen der zeven corpsen welke in de Eerste Afd. Fanfare uitkwa- m!èn, zoo'n hoog puntental verkreeg als Texelsch Fanfare. Op ons corps (171.5 punt) volgde „Volharding", van Berkhout, met 164 punten en „Kunst na Arbeid" van Grootebroek, met 146.5 punten. Aan de puntenlijsten der jury omtleenen we, dat door haar voor verplicht en vrij num mer voor tempo, voordracht-en-opvatting, en samenspel een vijf (uitmuntend) werd toegekend; voor stemming 4.5 (A.L.Haze- broek verplicht nummer 4), nuanceering verplicht nummer 4.5, vrij nummer 5, klankgehalte 4.5 (Sam Vlessing verplicht nummer 4). Voorwaar een schitterende lijst. Een directeur om trotsch op te we zen, die Lugtenburg. Huldiging—Th. C. Lugtenburg. Toen de heer Lugtenburg Zaterdag avond per autobus op de üroeneplaats arriveerde, werd hij op hartelijke wijze door Texelsch Fanfare verwelkomd. Ge speeld werd de bekende marsch „Entrée" een compositie van de directeur zelf, waarna de heer Sdhrama de heer Lugten burg toesprak op van waardeering getui gende wijze. Een luid applaus volgde. Het lag in de bedoeling van het corps door een rondgang uiting te geven aan zijn, vreugd over het resultaat van het con cours te Schoorl. De regen stak echter een spaak in het wiel, waarom maar spoedig het repetitielokaal werd opge zocht, waar de directeur bij monde van de heer Sdhrama een prachtige bloemen mand werd aangeboden. Zichtbaar onder de indruk dankte de heer Lugtenburg voor de feestelijke ontvangst en de har telijke huldiging. Het was een dag voor corps en directeur om niet te vergeten. Het Pinkster-Concert. Op 2e Pinksterdag wordt door zeventig muzikanten," leden van „Texelsch Fan fare" en „Helders Fanfare" in het Park geconcerteerd. De Jdelderschen arriveeren plm. te 1 uur n.m. met de autobus aan het Sdhjldereind (ook de tamboers komen mee), waar „Texelsch Fanfare" zich bij hen zal aansluiten oin samen een rond gang door het dorp te maken. Een adv. in dit nummer geeft nadere biezonderhe- den. Er wordt ten volle op de medewer king van het publiek gerekend en ge hoopt op mooi weer. Als 't Mei-zonnetje straks straalt uit een heldere hemel zal het een muziekfeest worden, dat klinkt als een klok. Het moge zoo zijn. Uitbreiding Electrische Centrale. In ons raadsverslag schreven we, dat de heer W.H.Lap aantoonde, dat twee moto ren van 250300 p.k. voldoende zouden zijn. De heer Lap verzoekt ons mee te deelen, dat hier 250300 K.W. gelezen moet worden en deelt ter toelichting nog het volgende mee: Ik betoogde ,dat twee motoren van 350 a 375 p.k., kostende met generator plm. f30000 per stuk, voldoende zouden zijn. Dan zou de T.E.M. beschikken over drie eenheden, waarin een voldoende reserve aanwezig zou zijn voor een maximale be lasting van 490 K.W.U., terwijl bij toe name van 75 pet., in het stroomgebruik, waarop tot 1935 gerekend wordt, slechts een maximale belasting noodig is van 370 K.W.U. Bij aanschaffing van 700 p.k. motoren zal in 1932 des avonds een maxi male belasting noodig zijn van 290 K.W. U., terwijl de motor, die daarvoor aange zet moet worden, 460 K.W.U. kan op wekken. De motor moet dan half belast loopen hetgeen niet economiséh is, ter wijl bovendien nog één locomobiel onder stoom zal staan, zij het danook met ge bankte vuren. De opwekking van stroom zal dus veel meer kosten dan noodig is, terwijl een ander nadeel is, dat de gene ratoren veel meer zullen lijden, dan wan neer ze vol belast worden. „Meer dan erg." De Heldersche Post wijdt eenige woor den aan ons bericht over „Helders vuiL aan Texels strand" en noemt de overlast welke de gemeente Den Helder haar bu ren aandoet, meer dan erg. „Wij zijn het met de Texelsche opposanten eens", zoo besluit de redactie, „dat, wanneer men met deze wijze van vuilverwijdering wil door gaan, men 't dan storten moet op een' zoodanige plaats, dat aanspoelen op Texel, zoo niet tot de onmogelijkheden, dan toch tot de uiterste zeldzaamheden behoort." De Insp. van 't Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft Vrijdag een be zoek aan Texel gebracht in verband met de vele klachten over het aanspoelen van vuil, dat, naar men aannam, afkomstig moest zijn van het vaartuig, waarmee het vuil van de reinigingsdienst te den Hel der in zee wordt gebracht. Hij nam ken nis van de bewijsstukken en verdere ge gevens, door de politie verzameld, en gaf als zijn meening te kennen, dat van twijfel aan de herkomst van dat vuil geen sprake kan zijn (het komt van dat vaaruig); de tegenspraak van de direc teur der Heldersche reiniging moet wel op verkeerde grond berusten. Over de wijze, waarop de politie de zaak hier had aangepakt, gaf de Inspecteur zijn tevredenheid te kennen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Oefenavonden. De elftalcommissie maakt een begin met de wekelijksche oefenavonden. Woensdagavond half acht moeten on derstaande spelers in volledig sportcos- tuum op het veld aanwezig zijn. Dan spelen de volgende elftallen tegen elkander: Groen-Zwart: J.Bruin A.Ran J. de Veij V. Reenen, N. de Graaf, Vroegen T.v.Heerwaarden, N.Tuinder, J.Kiljan, W. Moojen, Jb.Geus Pijpers, Winter, H.Ran, Jn. Gieles, Nel- lenstein Zeeman, Kramer M.Koorn v. Deventer, D.Keijser Wit-Zwart: Stern Reserves: G.Witvliet, A.v.d.Slikke, ge broeders Bruin en W.v.Zeijlen. Schoolvoetbal op 26 Mei. Op 26 Mei (3e Pinksterdag) zullen de elftallen der volgende scholen de strijd aanbinden om de mooie wisselprijs, uit geloofd door de S.V. Texel: A. R.K. school te den Burg. B. O.L. school te den Burg. C. O.L. school te Oudeschild D. O.L. school te den Hoorn. E. O.L. school te de Cocksdorp. Tevens zijn door genoemde vereeniging elf speldjes beschikbaar gesteld voor het winnend elftal. Na loting zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: I. 9.30-10.20 E. tegen B. II. 10.20-11.10 C. tegen D. Elftal A. vrij. III. 11.10-12 uur verliezer I tegen verlie zer II. Pauze. IV. 1.30-2.20 winnaar II tegen A. V. 2.20-3.10 winnaar I tegen winnaar III. VI. 3.10-4 uur -verliezerlV tegen verlie zer V. VII. 4-4.50 winnaar IV tegen winnaar V. De toegang tot het terrein is vrij. Er wordt gerekend op groote belangstelling. (Knip dit stukje uit de krant, jongens, en bewaar het goed.) Oefening-Adspiranten. Voortaan zullen de schoolgaande adsp. kunnen oefenen op Woensdagmiddag, aanvang half drie, onder leiding van de heer Joh. Vroegen. Niet alleen het be stuur, maar ook de adsp. zullen met vreugde dit berichtje lezen. o Het is S.V. Texel gelukt een attractio- neel Pinksterprogramma samen te stellen. Twee elftallen o.a. zullen elkaar tusschen de krijtlijnen ontmoeten, (zie verder de Texelsche Crt. van Zaterdag.) Korfbal. U.D.I. organiseert te de Koog serie- wedstrijden om een wisselbeker. Vier clubs zullen er aan deelnemen. Terecht wordt op groote belangstelling gerekend. Maandagavond werd op het voetbal- terrein een oefenwedstrijd gespeeld tus schen Verdo-Nigro (den Burg) O.K.K. (Oudeschild.) De wedstrijd eindigde met 2—2. Zondag speelde O.K.C. onder groote belangstelling een oefenwedstrijd op het opgespoten terrein voor de dijk. WETHOUDERSVERKIEZING. Op Zaterdag a.s. wordt, geheel onver wachts, een gemeenteraadsvergadering be legd met als hoofdschotel „wethouders verkiezing". We hebben ons tot beide wethouders, de heeren R.P.Keijser en K. Vlaming, gewend om informaties en kun nen thans meededen, dat zij in het ver loop der laatste raadsvergaderingen aan leiding hebben gevonden om hun mandaat ter beschikking van de raad te stellen. In het biezonder bij de bespreking over de weg naar het Horntje en de strand- exploitatie te de Koog, zoo vernamen we, is hun gebleken, dat zij niet meer het vertrouwen van de raadsmeerderheid ge nieten, althans niet meer het vertrouwen,' dat zij als wethouders verlangen, dat de raad in hen stelt. Voorbarig zou het zijn, wanneer we ons aan een voorspelling waagden. Zal de raad bij 't stellen van de „portefeuille kwestie" door het aannemen van een mo tie van vertrouwen de wethouders tot aanblijven trachten te bewegen Of zich bij hun voornemen neerleggen en tot benoeming van een nieuw tweetal overgaan Of is nog een andere oplos sing mogelijk Wie zijn de pretendenten en zal de kwestie spoedig zijn opge lost De vergadering zal het ons duidelijk maken Na afloop zal aan ons bureau een beknopt overzicht van het verloop worden gepubliceerd. De publieke tribune zal ditmaal zeker niet onbezet blijven, zooals meestal het geval is. De Burgemeester buitenslands. Burgemeester Oort, die Zaterdag met een maand verlof ging en thans in Zwit serland vertoeft, moet wel opkijken, wan neer hij van het besluit der wethouders dat van gistenen dateert leest. Winkelsluitingswet. In de laatste vergadering van de ge meenteraad stelde de heer J.Henkes de vraag, of de Winkelsluitingswet voorziet in het geval, dat schippers na acht uur 's avonds de haven binnenkomen. In antwoord hierop verzoekt de heer I. Vlessing ons namens de Middenstands- vereeniging mee te deelen, dat art. 3 der wet hierin voorziet. Daarin is n.l. neer gelegd, dat de wet niet van toepassing op de aflevering van winkelwaren aan binnenkomende, doorgaande en vertrek kende schepen. Waarschuwing. Van politiewege verzoekt men ons er nog eens op te wijzen dat op de Steenen plaats met wagens, auto's, enz. geen standplaats mag worden ingenomen. Rijdt er mee naar de Emmalaan, of ge wordt bekeurd, zooals Maandag eenige veehouders tot hun scha reeds onder vonden. Uitslag aanbesteding. De bouw, enz. van de nieuwe o.l, school te Oudeschild werd opgedragen aan de laagste inschrijvers, de heeren J.Drijver Cz., N.Graaf, P.Oele, R.Daal der en J.C.Roeper (zie T.Crt. van 13 Mei) DE KOOG. Van Le Havre naar Texel door de lucht. In de duinen alhier werd een dezer dagen een luchtballonnetje aangetroffen dat blijkens het opschrift te Le Havre (Frankrijk) was opgelaten. Het heeftdus een groote afstand af moeten leggen. Het zou interessant zijn te weten, hoe lang de luchtreis 'heeft geduurd. Ned. Vereen, tot bescherming van Vogels. Zooals in het vorig nummer werd ge meld, heeft bovengenoemde vereeniging over Texel een tweedaagsche excursie .ge houden. Het gezelschap, bestaande uit on geveer 150 personen, nam zijn intrek' voornamelijk in het badhotel en eenige pensions alhier. Het bracht een gezellige drukte teweeg, zoowel bij aankomst als bij vertrek. Vooral bij het vertrek. Niet minder dan vijt autobussen en een tien tal auto's waren noodig, om de deel nemers weer naar de haven te vervoeren., Hoewel het weer door de vele regen niet heeft meegewerkt, meenen we te mogen veronderstellen, dat liet meerendeel der gasten overigens wel van zijn uitstapje naar ons eiland heeft genoten. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 83 koeien, 39 kalveren, 28 varkens, 12 schapen, 22 lammeren, 5 paarden. Visscherij. Gedurende de vorige week zijn in de haven aangebracht plm. 5300 kg. garna len; dank zij het koele weer, kan de ver-' zending naar het buitenland nog steeds plaats hebben. De haring is de laatste da gen onverkoopbaar. We zagen ze te den Helder bij kisten vol weggooien. Ansjovis wordt er ook veel gevangen, soms vletten vol, doch ook deze heeft weinig waarde: vijt a zes oent de kg. De geep is op flinke prijs. Te water getuimeld. De vele schuiten, bakken of hoe die vaartuigen in de haven ook mogen heeten, in verband met de Zuiderzeewerken, tal rijker dan ooit, oefenen op de jeugd blijk baar een groote aantrekkingskracht uit. Een dezer dagen waren drie jongens in een bootje geklommen. Ze werden er uit gejaagd, maar bij hun overhaaste vlucht tuimelde er een te water om vervolgens eenige malen kopje onder te gaan. De waaghals kon nog op het droge worden gebracht en is per auto naar de ouder lijke woning te den Burg vervoerd. Ouders, wijst uw kinderen op het ge vaar, aan dit spelen verbonden. DE COCKSDORP. De schelpenzuigers weer in actie. Er liggen hier in het Eierlandsche Gat momenteel een drietal schelpenzuigers van de firma's Doeksen en Dros, die dagelijks onder de Vliehors hun bedrijf uitoefenen. Dit geeft weer heel wat drukte en beweging van aankomende en vertrek kende schelpentjalken. De schelpen zijn hoofdzakelijk bestemd voor de oesterteelt in Zeeland. Naar de vogelbroedplaatsen. Een tachtigtal leden van de Ned. Ver eeniging tot Bescherming van Vogels hield Zaterdag en Zondag een excursie op ons vogelrijke eiland. Bij deze gele genheid werd op beide dagen de lunch gebruikt in hotel „de Hoop" alhier, dat juist dezer dagen door de nieuwe eigenaar J.v.d.Kooij, in exploitatie werd genomen. De vogelvrienden waren de eerste gas ten, die de heer v.d.Kooij in zijn, thans geheel van clectrisch licht voorziene, zaak mocht ontvangen. Naar we vernemen was het gezelschap over de ontvangst zeer vol daan, hetgeen niet te verwonderen valt, daar de nieuwe hotelier zich alle moeite geeft om het zijn gasten naar de zin te maken. Over het weer moet dit in min dere mate het geval zijn geweest. Vooral Zondag was het een slechte dag voor na tuurliefhebbers. In het verslag van een dergelijke excursie op 19-20 Mei 1928 lezen we: „of Texel zich in Mei steeds op zulk fraai voorjaarsweer kan beroe men, werd enkele malen tijdens deze tocht gevraagd en die vraag scheen ook wel gerechtvaardigd. Van 1917 af hebben we nu vijf malen dit eiland als plaats onzer jaarvergadering gekozen en niet één keer heeft het weer, de onbetrouwbaarste fac tor bij dergelijke expedities, ons in de steek gelaten." Deze keer echter is het Mei-zonnetje de dames en heeren vogelvrienden on trouw geworden. Uit de Vogelwereld. Onder een steeds in gebruik zijnde wagen van de heer Jb. Reuvers alhier zoo komt men ons vertellen heeft een lijster een nestje gebouwd en daarin vijf eitjes gelegd. Zoo'n durfal! Reddingboot. Tot le reserveschipper van de hier gestationneerde reddingbooten is benoemd de heer J. Bakker, tot 2e de heer F.Buijs. Schipper is de heer J. van der Kooi. WAAL-EN-BURG. Overvloed van regenwater. Tengevolge van de zware regenval tus schen Zaterdag en Maandagmorgen is het water voor de put, waar aan het ge-i maal van Waalenburg wordt gewerkt, weer met 13 cM. gestegen. Het peil is thans 52 cM. beneden volzee (bij de de aanvang van liet werk nog maar 87 beneden volzee), dat is hooger dan de laatste jaren het geval is geweest. Men heeft echter maatregelen getroffen om 't werk te kunnen doen voortgaan. Door dag en nacht te pompen, heeft men het kwelwater buiten de deur gehouden. De beschoeiing van de put is extra ver sterkt, zoodat instortingsgevaar tot een mnimum is beperkt. Zaterdagavond. De President van Frankrijk. De belangrijke gebeurtenissen, welke zich de afgeloopen week in Spanje hebben afgespeeld, zijn overschaduwd door een ander „nationaal" feit, dat echter door zijn draagwijdte internationale beteekenis heeft: de niet-verkiezing van Briand tot president der Fransche republiek. Met evenveel innerlijke tegenzin als indertijd Clemeneeau, heeft Briand, onder de druk van zijn ware en vermeende vrienden, zich candidaat laten stellen voor het hooge eere-ambt van Frankrijk. Maar de Fransche Volksvertegenwoordiging, die met een zekere schuwheid staat tegenover zeer-grooten en die liever een middenman van middenformaat in de presidentszetel ziet, heeft, evenals in 1929, de leider van 's lands internationale politiek ge weerd, en Paul Dourner naar het Elysée gestuurd. De naam van Briand. Dit zou alleen een Fransche aangele genheid zijn, indien het hier niet ging om Briand. Een échec van Briand geeft immers niet alleen een deuk aan zijn prestige in Frankrijk, maar eveneens aan zijn internationaal prestige. Juist op het moment, dat de Europeesche Studie-Com missie, waartoe hij het initiatief nam, in breed kader de moeilijkheden van Euro pa's organisatie gaat bespreken, is dit échec gekomen en daarom is het dubbel te betreuren.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2