HERMAN NYPELS De Nieuwe Texelsche Courant No 4533 Woensdag 27 Mei 1931 44ste Jaargang AANBEVOLEN ADRES Den Helder Gemeenteraad van Texei 1 1 TEXELSCHE COURANT! voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. Illlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 27 28 29 30 31 i 2 Juni 5,38 6.39 7.34 8,25 9,11 9,55 10.39 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.31 Zitting van Zaterdag 23 Mei, aanvan gende te 3.10 n.m. Voorz.: de heer R.P.Keijser, loco-burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem. secr. Tegenwoordig alle raadsleden. De voorz. opent de vergadering en deelt mee de burgemeester te vervangen, die met een maand verlof is en buitenslands vertoeft. De secr. wordt verzocht de notulen te lezen, welke na een kleine wijziging worn den goedgekeurd. De heer De Gtaaf blijkt in de vorige vergadering over aanbeste ding' van de autobusdiensten van Boekel gesproken te hebben, doch verzoekt deze naam te willen doorhalen. Hij bedoelde in het algemeen zijn voorkeur voor aan besteding te doen blijken, wanneer, zoo als hier, van een gesubsidieerde onderne ming sprake is. Dhr Pisart merkt op, dat hij op^ zijn vraag, of de porfier bristar voor de SchiT- clerweg reeds besteld was van de burge meester 'n bevestigend antwoord kreeg. Tot heden heeft hij er niets van gezien. De voorz. deelt mee, dat bij de Direc teur van Gemeentewerken van een con- curreerende firma een offerte inkwambij deze werd toen besteld, daar het artikel prima, prima moet zijn en toch lager in prijs. Porfier bristar, aldus de voorz., zou minder goed zijn. Dhr Lap vraagt, wat er dan nu besteld| is, maar trekt zijn woorden in. Daar komt hij nog wel op terug. Ingekomeir stukken. De voorz. doet mededeeling van de ont vangst van deze ingek. stukken. a. Schrijven van mevr. G.v.d. Vangst-De Gilde, te Haarlem, luidende: „Metgroote instemming las ik, dat niettegenstaande prijsverschil het werk tot uitbreiding van de electr. centrale is gegund aan eigen land!!!" (met drie uitroepteekens, aldus de voorz.) b. Schrijven van Werkspoor, waarin deze onderneming verklaart zich te zul len beijveren om te doen blijken, dat een bestelling in Nederland zelfs tegen een hooger prijs de gemeente geen financieel nadeel zal berokkenen. Door solide uit voering en vlotte bediening zal zij trach ten de algeheele tevredenheid van haaf cliënt te verkrijgen. c. Van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart met dankbetuiging wegens de toegezegde subsidie voor het instructie vaartuig. d. Van mej. J.Henkes, te Oosterend, die meedeelt, haar benoeming tot gemeente vroedvrouw te aanvaarden. e. Van het Theaterbureau Jaques Slui ters te Amsterdam, met het verzoek zijn inschrijving naar een standplaats op de a.s. kermis nogmaals te willen behande len. Adressant biedt f200 en betoogt geen, concurrentie voor de schouwburg te scheppen. Voorz. deelt mee, dat dit adres door de burgemeester dient te worden behan deld, die op een vroeger adres reeds mee deelde geen termen aanwezig te achten er op in te gaan. f. Brief van het Prov. Bestuur, hetwelk de ontvangst bericht van de nieuwe in structie voor de gemeente-artsen. Eenige woorden moeten er in gewijzigd worden, welke de kern echter niet raken. g. Schrijven van Weth. Keijser en van Weth. Vlaming, gedateerd 19 Mei, luiden de: „Uit in voorlaatste en laatste verga dering van uw college genomen beslis singen meent ondergeteekende te moeten afleiden, dat hij als wethouder niet meer het vertrouwen heeft van de meerderheid uwer vergadering, waarom hij uw verga dering bij deze meedeelt, ontslag te ne men als wethouder dezer gemeente." Ter toelichting deelt de voorz. nog het volgende mee: Mijneheeren, De beide wethouders hebben hun man daat ter beschikking van de Raad gestekL Zij meenen, dat de oppositie, die tegen hun beheer tijdens de ongeveer 8-jarige zittingsperiode is gevoerd, een zoodanige vorm heeft aangenomen, dat het door hen beter wordt geacht, de oppositie de ge legenheid te geven, hun mandaat over te nemen. Het is voldoende bekend, dat tijdens onze zitting in het dagelijksch bestuur vrijwel de meeste voorstellen, door B.en W. voorgebracht, op alle mogelijke ma nieren door de oppositie zijn bestreden, (Denk slechts aan de electrificatie), met als eindresulaat, dat toch telkens weer deze bestreden voorstellen, zonder hoof delijke stemming, door de geheele raad werden aanvaard. Zeker eenig in Neder land. De twee laatste raadsvergaderingen 4 April en 13 Mei j.L, hebben voor ons: de schijn gewekt, dat de oude eensgezind heid niet meer aanwezig was. Dat de stelselmatige oppositie hierop zeker in vloed uitoefent, is voor ons vrij zeker. Wij zijn namens ons geheele eiland zeer dankbaar voor de steun van de meer derheid van de Raad, die wij steeds heb ben genoten bij het volbrengen van onze plannen, die steeds gericht waren op het algemeen belang van Texel. Wij zijn ons bewust, dat de leden, die ons steeds steunden doch bij de laatste stemmingen meenden, anders te moeten doen, de draagwijdte waarschijnlijk niet ten volle hebben doorzien, wat ons bij het laatste onderhoud wel is gebleken. Gezien het korte tijdsbestek van deze periode zouden wij ons echter bij de laatste besluiten van de Raad hebben neergelegd, doch j.l. Maandag bij onze vraag van de heer Daalder, of hij bereid was op het besluit van de Raad in te gaan, (dat wil zeggen: inplaats van de door het Dagelijksch bestuur voorge stelde driejarige periode, volgens Raads voorstel voor een jaar aan te nemen) gaf Daalder een weigerend antwoord en wachtte liever de zaak af, daar voor hem, het risico voor een jaar te groot was., Hierdoor ligt al ons werken inzake de strandexploitatie in duigen. Want de ons opgedragen algeheele publieke aanbeste ding van het strand hebben wij ernstig overwogen, maar, daar wij meenen, dat dit voor onze gemeente een groot echec zal "wezen, wenschen wij deze publieke aanbesteding niet ten uitvoer te brengen. Ten tweede, waar o;ns op gewezen werd, de 1 Juli vervallende overeenkom sten betreffende de autobusdiensten, zal vermoedelijk door de oppositie in de zelfde richting gestuurd warden. Ook hier voelen wij conflicten, die wij liever wen schen te vermijden. Wij stellen wel ans wethoudersmandaat ter beschikking, doch zullen als raadslid ons mandaat blijven uitdienen. Ook bij de a.s. verkiezingen zijn wij beiden candidaat gesteld. Mocht het blijken, dat wij het vertrouwen van onze kiezers opnieuw zullen genieten, dan accepteeren wij dat gaarne en dekken we ons bij gezondheid en welzijn niet terug. Voor de aardigheid, zoo vervolgde de voorz., een mensch is tenslotte trotsch op zijn werk, laat ik nog volgen, dat het strand in de jaren 1923'25 f5.per jaar opbracht, in 1926 f 110.75, 1927 f139, 1928 f185, 1929 f238.50 en 1930 f765.28. In 1931 zou dit bedrag aanmer kelijk worden overschreden. In de eerste jaren waren we niet tevreden. Het strand moest zichzelf bedruipen, dus moest het meer opbrengen. Als eerste spreker krijgt dhr De Graaf het woordDeze vergadering is in zekere zin een verrassing, liever: een overrompe ling. Dit resultaat hadden we na de vorige vergadering niet verwacht. Het geldt een punt van weinig belang, althans niet om zulke gevolgen te hebben. Het is niet de bedoeling geweest het vertrouwen op te zeggen. Bij de laatste twee begrootingen verklaarden we nog, dat we ons zeer goed met het beleid konden vereenigen. Dit is nog zoo. Dit sluit echter niet in, dat men: geen andere meening mag hebben. Als de raad zich niet vrij mag uiten, wat doen we hier dan We willen samen iets goeds tot stand brengen. Dat wilden we ook bij de bespreking van het omstreden punt. Wat de zaak betreft: als er bij de behandeling wat onparlementairs tusschen geslopen is, willen we dat graag terugnemen. Het vretrouwen is niet geschokt. Gaarne zou ik zien, dat de weth. op hun besluit terug komen. Ontslagnamen kan niet in het be lang der gemeente zijn. Groote werken zijn op gang, belangrijke besluiten geno men. Ik zou vertraging betreuren. Mocht een beroep op de weth. geen succes heb ben, dan weten we gaarne de reden. Het motief-strandexploitatie kan moeilijk ern stig genomen worden. Als zuinigheid in het geding komt, hoe is dan uw grond- politiek te verklaren. We meenen, dat er iets anders achter zit. Is het de gezond heidstoestand van dhr Keijser? We moes ten uw besluit eerbiedigen, hoewel betreu ren. Maar voor de nieuwe raad stelt u zich weer candidaat. Is uw beider besluit onherroepelijk, dan hebben we het te aan vaarden. De raad moet dan beslissen, waarvan we hopen, dat het gemeentebe lang er niet door wordt geschaad. Dhr Lap: Juist de laatste jaren geven, de cijfers voor het strand een hoog be drag aan. Van welke kant is echter het voorstel gekomen, dat daartoe heeft ge leid? U beschuldigt de oppositie, maar i.ap was het, die voorstelde, het strand publiek aan te besteden. Ik heb in die hooge op brengsten mijn aandeel. Een tweede vraag: Op welke wijze meenen de weth. dat door hun ontslagneming het algemeen belang van Texel wordt gediend? Voorz.: Deze vraag wensch ik niet te beantwoorden. Dhr Dogger: Geeft u, mijnh. Lap, aan aanbesteden steeds de voorkeur? Ik niet. Stel voor ,dat visschers, die zich pas ge-i heel met netten voor een bepaald visch- water hebben toegerust, plotseling baan moeten maken voor een ander. Ik ken dhr Daalder niet, maar ik vind het standpunt; van B.enW. volkomen in de haak. Moeten we de prijs zoo opdrijven, tot de betrok kene aan de grond raakt? Geef Daalder het strand voor eenige jaren, maar een dikke fout was, hem toezicht op de po litie op te dragen. Dit hebben B.enW. trouwens ruiterlijk erkend. Dhr Lap: De wijze waarop en de reden waarom de beide wethouders hun ontslag aanvraag hebben ingediend, kan de toets der critiek niet doorstaan. De beide hee ren hebben hiermee getoond, niet te leun' nen doorstaan. De beide heeren hebben hiermee getoond, niet te kunnen dulden, dat raadsleden er een andere meening op na houden dan zij, zelfs in kwesties van ondergeschikt; belang. In hoeverre dit in overeenstem ming is te brengen met hun z.g. demo cratische beginselen is me te eenen malei niet recht duidelijk. Ze hebben getoond, met hun ontslagaanvrage hier Russische toestanden te willen invoeren. Zóó stem men ot we gaan weg. Dat ze met de ontslagaanvraag hebben gewacht, tot de burgemeester juist zijn hielen heeft ge licht, geeft te denken. Voorz.: Zeg het maar. Dhr Dogger: Wat heeft de burgemees ter er bij noodig. Dhr Lap: Ik ben het met dhr De Graaf eens. Er zit meer achter, redenen zijn er, die ze liefst niet willen noemen. be klaagt zich over de oppositie. Deze heeft men in elke raad. Daar moest u tegen kunnen. Waar echter tot nu toe van eenig ver trouwen sprake mocht zijn geweest, is dit nu geheel geschokt, omdat de weth. hebben getoond, dat het gemeentebelang moet wijken voor persoonlijke griefjes en gevoeligheden. Voorz.: Wij trekken onze conclusies uit de stemmingen. In de voorlaatste ver gadering was ik door ziekte niet aanwe zig. Toen is er gesproken over een kwes tie, die niet aan de orde had behoeven tq komen, ze betrof de onderhoudsplicht t.o. de P.H.polder. Dhr Lap zei toen dat was het begin ik zeg het vertrouwen op. Als dhr Lap dat doet, vinden we 't niet zoo erg, maar toen heeft dhr Lap voor gesteld van B.enW. te eischen in de vol gende vergadering het géval voor te bren gen. De raad ging er in meerderheid mee accoord. Dit beschouwden we als een mo tie van wantrouwen. De raadsmeerderheid commandeerde. Dit was een motie van de raad tegen de weth. We zouden er ons bij neergelegd hebben, maar toen kwam de strandkwestie. Van het strand hebben we verbazend veel verdriet gehad. Vaak heb ben we ons licht opgestoken, ook bij raadsledennooit konden we de menschen tevreden stellen. Dhr Lap zegt publ. aan besteding te hebben voorgesteld. Daar weet ik niet van. Vaststaat, dat op allerlei wijze getracht is een oplossing te vinden. Ook de secretaris heeft daarin zijn aan deel gehad. Die stelde voor 25Ü M. aan te besteden (persoonlijk gevoel ik er niet voor.) Zoo geschiedde. Daalder, een kapi taalkrachtig man, schreef voor een ab normaal hoog bedrag in. Toen was onze hartewensch vervuld. Het strand kon zich bedruipen, tot genoegen ook van de bur gemeester, die een groot voorstander van een goede straridexploitatie is, ook met 't oog op de veiligheid en er veel voordeed. Andere gegadigden betalen bedragen, evenredig aan die van Daalder. Het oor spronkelijk plan is voortgekomen op initi atief van de burgemeester in overleg met de secr. We hebben er ons meteen mee vereenigd, doch zouden gaarne nog eens met Daalder spreken. Deze kwam, en heeft de gemeente diverse faciliteiten ver leend. Aanbesteding zou funest zijn. Maandag zei Daalder te weigeren. Kikkert kwam zeer ontdaan naar ons toe en te recht. Hij meende een zeker moreel recht op liet strand te mogen laten gelden. DU; voel ik ook. Daalder betaalt een flinke prijs en Kikkert heeft nooit geprotesteerd. Dit zijn onze motieven. Wanneer dhr Lap zegt ,dat we met voorbedachte rade te werk zijn gegaan, spreekt hij onwaar heid. Ons besluit werd genomen na het vertrek van Daalder op Maandagmorgen 1.1. Met z'n drieën hebben we toen de zaak aan alle kanten bekeken. We waren ervan overtuigd, fiasco te zullen lijden, wanneer we de opdracht van de raad ten! uitvoer brachten. Dan maar ons mandaat ter beschikking van de oppositie stellen, dachten we tenslotte. Dat was eerlijk, een- dig. Ruzie en verschil zou anders niet uitblijven. Toen ik 8 jr. terug zitting nam, heb ik beloofd mijn heele verinogen ter dispositie van Texel te zullen stellen. Daar is wel over gespot. Ik geloof échter, nu wij daar doorheen zijn, dat ook tegen standers zeggen zullen: De kerel heeft hard gewerkt. Hij iheeft uit liefde voor de gemeenschap zijn best gedaan, terwijl hij zijn eigen zaak verzaakte. Het is me reuze zwaar gevallen, het besluit. Een halve morgen hebben we met de secr. geconfe reerd. Hij was meer verzoeningsgezind dan wij. Wij echter hebben de beleediging gevoeld. Dit is de waarheid. Meer heb ik niet te zeggen. Dhr Kikkert: Ik heb me over het bericht van het ontslag verbaasd. De Texelsche Crt. deelde reeds mee, wat de reden was. Maar de grootste reden is voor uzelf waarschijnlijk verborgen. De gezondheids toestand van weth. Keijser is thans zoo,, dat hij niet zeggen kan: ik ben flink. Daar lijdt alles onder. Dan stappen we over de dingen niet zoo licht heen, vermijden we het gevecht. Uw weerstandsvermogen is niet zoo sterk meer. Als uw gezondheid goed was, stapte u met plezier over de moeilijkheden heen. Ik heb u verbazend veel bewonderd, over het werk, dat u ver zette. Dhr Vlaming echter is een gezonde baas. Wat mag dan de reden zijn? Hij is als wethouder met weth. Keijser opge groeid, ging in veel met hem mee, bleef echter een man van eigen initiatief. Blijk baar is hij onder de indruk van dhr Keij- ser's besluit, eveneens tot ontslagname gekomen. Ik betreur het. Ik zou volledig instemmen met een herbenoeming van beiden. Voorz.: Met wat men te lijden heeftv loopt men niet te koop. Drie- vier jaar terug zou ik misschien gebleven zijn. Ik meen thans reden te hebben tot ontevre denheid. De Koog heeft ons verschrikke lijk veel werk gegeven. En ons voorstel werd een vod genoemd. Dhr Kikkert: Die woorden trekt dhr De Graat wel in. Als je gezond bent van lijf en leden heb je er juist schik in om van' je at te bijten. Dhr Pisart: Ten onrechte hamert u op het wantrouwen der oppositie. U weet zeer goed, hoeveel voorstellen veel be sproken, maar tenslotte altijd en eeuwig aangenomen werden. Er zit meer achter. Waarom anders een maand voor de ver kiezingen heen te gaan, om een ander het zaakje te laten opknappen? De voorlaat ste vergadering was weth. Keijser wegens ziekte afwezig, maar ik heb hem de heele dag in een auto zien rijden.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1