Transpireerende Texeische Berichten Voorz.Een eigenaardig betoog. Ik was niet van plan, mijn gezondheid in het ge ding te brengen. Als mijn dokter zegtGa er op uit, maar niet naar de raad, dan doe ik dat. Zoek daar geen kwaad in. Dhr. PisartU moet niet van wantrou wen spreken. Als het nu was in de dagen van de oprichting der electr. centrale, dan zou ik zeggen Gelijk heeft U, want u vernielt u zelf. Voorz.Daar ligt een pluimpje in. Dhr. DoggerEr zit v/at achter zegt men. Men zegt zelfsDe gemeente-financiën zitten in de war. Laat Texel hooren, of dit zoo is. Nou willen ze d'r uit, zegt men want de zaak wordt hun te warm onder het zitvlak. Voorz.De financiën staan er prachtig voor, zoo goed als ooit. Laat desnoods een accountantsonderzoek instellen. Dat kan f 150 kosten. Van tijd tot tijd wordt de zaak door B en W en secr. heel nauw keurig gecontroleerd. Heel Texel kan gerust zijn. Als wij heengaan, zal men zeggen Ze hebben het die zeven jaar zoo kwaad niet gemaakt. Dhr. LeberAls het schip bijna door de branding is, verlatende kapiteins het schip. Een enkele stortzee maakt het hun moeilijk. Laten zij toch aan boord blijven en het schip in veilige haven brengen. Dhr. S. KeijzerAlles weten is alles ver geven. Hadden we geweten, waartoe de strubbeling zou leiden en de zaak in comité besproken, het was zoo ver niet gekomen. Laat ons stemmen en vertrouwen dat bei den worden herbenoemd. Voorz. wijst er nog eens op, dat het be sluit eerst Maandag gerijpt is. Dhr. Vonk sluit zich bij dhr. S. Keijzer aan. Het was zoo niet geloopen, zoo de raad de draagwijdte van het besluit had voorzien. Weth. Vlaming Ik heb de betoogen met genoegen gehoord. Het deed me vreemd aan, dat de voorz. zoo gmg uitweiden. We stonden een intervieuw toe aan de Texel- sche Courant, alles was duidelijk als de dag. Dhr. Lap van nu is echter niet dhr. Lap van een vorige vergadering. Hij zei, opgewonden het vertrouwen in het college van B en W op. Nu zegt hijhet was een kwestie van ondergeschikt belang. Is het dan wel een kwestie, waarom men het ver trouwen ontzegt? De strandexploitatie noemde u een zaak van ondergeschikt belang. Toen ons voorstel verworpen werd zei u in mijn richting „Het ministerie valt". Dit sterkte mij in mijn besluit om ontslag te nemen. Als de heeren de zaak niet vol doende onder de knie hebben en zich laten leiden door de leider der oppositie „valt het ministerie". Dhr. Lap had gelijk. Toen dhr. Keijser zei ontslag te nemen, vroeg ik of zijn gezondheid de oorzaak was. Het antwoord was „neen", waarop ik besloot eveneens heen te gaan. Zijn motieven waren ook de mijne. Dhr. Lap van nu is in strijd met dhr. Lap van toen. Dhr. HenkesIk stemde tegen bij de strand-kwestie. Ik vond gemeente-expl. beter en vreesde opdrijven van de huur der tenten. In groote lijnen gaan wij met het beleid van B en W accoord. B en W kun nen, zoolang zij zitten, inzake wegenver betering, woningbouw, enz., steeds op onze steun rekenen. Natuurlijk staan wij in som mige dingen er anders tegenover, want wij komen speciaal voor de arbeidersklasse op. We zouden graag zien, dat B en W op hun besluit terugkwamen. Voorz. dankt voor deze woorden. Dhr. Lap: Dhr. Vlaming voegt mij enkele niet vleiende woorden toe. Als we de kwestie van het Horntje oprakelden, dan zou ze in een ander daglicht komen dan door dhr. Vlaming bedoeld. Ik herinner me van een portefeuillekwestie gesproken te hebben. Het viel me op, na de stemming over het strand, dat de wethouders buiten gewoon kwaad waren. Toen stond voor mij vast, dat zij niet van plan waren mee te werken tot een oplossing als door de raad voorgesteld. De beide wethouders protesteeren. Dhr. LapAls Lap de waarheid zegt, welke in uw kraam niet te pas komt, heeft u uw draai. Weth. Vlaming: Het is de waarheid niet. Dhr. LapZoo is het gegaan. Weth. Vlaming: Ik heb gezegd: Had de raad maar tegen gestemd, dan hadden we de handen vrij. Dhr. Lap: Tegen achterdocht valt moei lijk te strijden. Weth. Vlaming: Jammer dat u er mee behept zijt. Dhr. Lap: Ik ben nog niet tot andere gedachten gekomen. Het komt niet te pas om een ondergeschikte kwestie ontslag te nemen. Doen ze het toch, dan kunnen we het vertrouwen, dat we nog in hen stellen niet meer geven. Voorz.Het is geen wonder. Ik verschil met u van gevoelen. Ik verwachtte niet, dat dhr. Lap zich anders zou uitlaten dan hij deed. Wij zijn twee inenschen met ver schillende opvattingen. Laat ons nu gaan stemmen. De raad heeft nu zijn houding kunnen bepalen en wij de onze. De uitslag is als volgt: Uitgebracht 13 stemmen (tweemaal): R. P. Keijser negen, blanco vier; K. Vlaming negen, Jb. Kik kert Nz., drie en blanco één. Herbenoemd aldus weth. Keijser en Vlaming. Weth. Keijser zegt, gebruik te zullen maken van het respijt van driemaal 24 Oksels en Voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. uur, dat de wet hem toestaat, om zijn be noeming in beraad te nemen. Weth. Vla ming spreekt evenzoo en dankt hen, die op hem stemden, voor het in hem gestel de vertrouwen. Voorz.: (weth. Keijser): De zaak is nu afgeloopen. Blijft de raad bij zijn be ginsel van aanbesteding of wil hij zich richten naar het voorstel van B.emW. Dhr Dogger: Ik ga er mee accoord, als een burgerman geen politiedienst behoeft te doen. Dat stookt maar burenhaat en anders niet. Dhr Dros wil wel voor vijf jaar aanbe steden. Voorz.: Daar ben ik in beginsel tegen. Dat zou funest zijn. Men zou kans heb ben, dat men een afspraak gaat maken, omdat er weinig reflectanten zijn. Weth. Vlaming: Ons is bekend, dat po gingen zijn gedaan, om een afspraak te maken. Dhr Lap: Mijn grief is, dat de belang hebbenden niet'zijn gehoord: C. Maas en C. Kok. Voorz. bestrijdt dit. Dhr Kok zou tevree zijn gesteld. Weth. Vlaming merkt op ,dat dhr Kok zich later bij dhr Lap beklaagd heeft. Hij had bij B.enW. moeten komen. De schuld ligt bij de menschen zelf, als het misge- loopen is. Dhr Lap: Eigenlijk is dhr Daalder nog' op mijn advies naar B.enW. gegaan om voor langer tijd het strand te mogen pach ten. Weth. Vlaming: Hoe langer we praten hoe meer licht en lucht er komt. Ik had' de indruk de vorige keer, dat de lucht niet vrij van politiek was. (de lucht druipt van politiek, zei ik), maar nu blijkt dhr Lap Daalder naar B.enW. te hebben ge stuurd. Dit zeg ik niet ten nadeele varf dhr Lap .maar tot zuivering van de at mosfeer. Dhr Epe raadt aan, bij een overeen komst met Daalder voor eenige jaren met de eventueele bouw van een nieuw hotel rekening te willen houden. Dhr Lap zou maximum-huurprijs voor de tenten willen vaststellen. Ook dhr Epe. Dhr Pi- sart ziet in verpachten voor 3—5 jaar geen bezwaar. Ook dhr Dogger niet. Van politiedienst, door Daalder te verrichten, wil hij echter niet weten. Dhr S. Keijzer zou de prijzen der tentjes in goed bur gerlijke zin willen vaststellen. Dhr Lap vindt beter voor één jaar te verpachten. Dhr Kikkert spreekt hierover zijn be vreemding uit, daar dhr Lap hier de vo-i rige keer tegen was. B.enW. zullen thans trachten zoo goed mogelijk te kunnen slagen voor één of meer jaren zonder aanbesteding. Rondvraag. Dhr Kikkert wijst er op .dat aan de Koogerweg bij de weg door Burger- Nieuwland een bord staat met een leugen: Gestremd voor doorgaand verkeer. Im mers langs Gerritslanderdijkje en Duin weg is het verkeer vrij. Voorz. zegt van de dijkgraaf van de Dertig P. wel van verkeersstremming ge lezen te hebben .maar verder niets van hem te hebben gehoord. Toch behoeft de afsluiting van openb. wegen de goed keuring van B.enW., die zich thans zoo vriendschappelijk mogelijk met de dijk graaf in verbinding zullen stellen. Dhr Epe acht het practisch onuitvoerbaar de weg naar de Koog tijdens de Pinkster voor het publiek open te stellen. Hierna volgt te plm. 5.30 uur sluiting. Voor „Texelsch Museum." Door de heer F.Duinker Tz., te Nieu- weschild, werd aan „Texelsch Museum" een oude bronzen munt afgestaan, welke hij bij graafwerk had opgediept. De munt vertoont duidelijk de woorden „West- Frislae" en het jaartal 1626; aan de an- andere kant o.m. een wapen met twee leeuwen boven elkaar. Tweede Iammerenmarkt. De tweede Iammerenmarkt heeft ietwat teleurgesteld. Alhoewel de aanvoer minder groot was dan het vorig jaar en de eerste1 markt zich door een vlotte handel ken merkte, was het verloop thans stug en stonden omstreeks 12 uur nog veel lam meren onverkocht. Door elkaar was de prijs zeker een gulden lager dan de vorige week. Het weer kon niet beter zijn. Veel publiek, tal van vreemdelingen, ook, be woog zich langs de lammerenhokken. De jeugd vermaakte zich met elkaar het ge- zichtte sieren met verf en teer van diverse kleuren. Verscheiden jonge dames vooral schenen te willen wedijveren met Indianen uit het wilde westen en lieten zich schijnt baar onwillig door het sterke geslacht on der handen nemen. Of moeder-de-vrouw blij zal zijn, wanneer ze behalve de be smeurde gezichten de bevuilde japonnetjes bemerkt, betwijfelen we zeer. Ter vergelijking met lammerenprijzen en -aanvoer van thans met die van vroeger Rijkslandbouwproefveld. Aan een overzicht van in 1931 in Noord- Holland aangelegde Rijkslandbouwproef- velden ontleenen we, dat bij de heer H. Klimp alhier, in 1930 een kalktoestands- proefveld werd aangelegd, dat dit jaar wordt voortgezet. Bij verschillende ge wassen wordt hier in tweevoud nagegaan welke invloed de kalktoestand heeft. Giften voor de Ziekenauto. „De klop op de deur" is niet vergeefsch geweest. We mogen weer van nieuwe gif ten voor de ziekenauto melding maken. Hartelijk dank. Wed. B., den Burg, f2,— N.N., f2,—. Gaarne reserveeren we in het volgend nummer een kolom voorde vermelding van nieuwe bijdragen. Wie zal de eerste zijn van de nieuwe reeks Ge weet liet adres: J. G. Ph. Pisart, Schildereind no. zooveel. Opcenten-accijns van sigaretten. Met ingang van 1 Juni 1931 worden 30 opcenten geheven op de tabaksaccijns op cigaretten. Fabrikanten moeten vanaf die datum alle verpakkingen, welke zij in het vrije verkeer brengen van een aanvullings zegel hebben voorzien. Door winkeliers, die op 1 Juli 1931 nog voorraden hebben, welke niet van een aanvullingszegel zijn voorzien moeten deze voorraad bij de ontvanger der accijnzen opgeven op een ten kantore ver krijgbaar formulier. De ontvanger verstrekt daarna aanvullingszegels, welke op de ver pakkingen bevestigd moeten worden. Waar de fabrikant of importeur reeds vanaf 1 Juni zijn cigaretten moet voorzien van een zegel, is de winkelier in de gele genheid tot 1 Juli zijn oude voorraad op te ruimen. Het is in zijn belang de voorraad cigaretten zoo klein mogelijk te houden, en met 1 Juni voor van aanvullingszegels voor ziene cigaretten in te slaan. Wethouders Keijser en Vlaming. Naar we vernemen hebben beide wet houders, de heeren Keijser en Vlaming, die hun herbenoeming in beraad zeiden te wil len houden, deze aanvaard. o— Hoe groot de belangstelling voor de raadsvergadering van Zaterdag was, kan blijken uit het feit, dat de publieke tribune anders een toonbeeld van verlatenheid thans reeds geruime tijd voor drieën geheel was bezet. Laatkomers moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Incidenten deden zich niet voor (politie dienaar Goenga's aanwezigheid zij hierbij vermeld), geen enkele maal behoefde de tribune wegens onbetamelijkheden of ru moerigheid te worden ontruimd. Een onder drukt gelach nu en dan of eeniggemompel kon bezwaarlijk als zoodanig worden aan gemerkt. Pinkster-drukte. Buitengewoon is de drukte met Pinkster geweest. In liet biezonder de „dagjesmen- schen" waren rijkelijk vertegenwoordigd. Enorm was de drukte aan de haven, op de wegen, bij de duinen, in de dennen. Onze correspondenten te Oudeschild en De Koog schrijven er van. Alles wijst er op, dat Texel in het centrum der belang stelling staat van het uitgaand publiek. Iedere zomer stijgt het aantal bezoekers en daarmee dat van hen, die van het eiland een zeer prettige indruk hebben meegenomen. De drukte langs de wegen met auto's, autobussen, motoren en rijwielen was ongewoon groot en gaf de politie op sommige punten handenvol werk. Zij kweet zich van deze taak nochtans op uit muntende wijze. Eenige kruispunten in den Burg vereischten haar tegenwoor digheid op de drukste uren zeer zeker; anders hadden ongelukken niet uitgeble ven. Een pluimpje aldus voor haar takt en oplettendheid. Dat een fietspad niet voor motoren be stemd is; dat een voor het verkeer afge-. sloten weg niet door auto's bereden mag worden; dat men ook op Pinksterdagen een belastingplaatje voor zijn fiets moet kunnen toonen ,enz. moesten eenigen tot hun scha ondervinden. Eenige processen- verbaal moesten deswege worden opge maakt. Zondagavond is nabij de Koog een autorijder, die onder invloed van sterke drank verkeerde, met zijn wagen, waarin twee dames waren gezeten, in een greppel aan de kant van de weg terecht gekomen. De dames borgen het veege lijf en be dankten er voor verder mee te rijden. De automobilist keerde, nadat de auto met vereende kracht op het rechte pad was ge bracht, naar den Burg terug. Hoe hij daar heelhuids gekomen is bij zooveel verkeer mag een raadsel heeten. Een groep van de Ned. Reisvereen. bracht de Pinksterdagen en Dinsdag op Texel door. Ook „Texelsch Museum" werd bezocht. Leerzaam. Dinsdag zijn weer eenigen bekeurd, die ondanks 't verbod met wagens standplaats kozen op de Steenenplaats. We herhalen: het adres is: „Emmalaan". Muziekfeest om en in het Park. Het gezamenlijk optreden van „Texelsch Fanfare" en „Helders Fanfare" alhier op 2e Pinksterdag, onder leiding van di recteur Th. C. Lugtenburg, was een eve nement. Het succes was groot en lokt tot een „da capo" uit. Bij aankomst werd ge zamenlijk een rondgang gemaakt. Welk een geluidsvolume, 70 muzikanten! Welk een pittige marschenen wat een publiek! Zeer goed ook slaagde 'smiddags het con cert in het Park, dat vrijwel geheel was bezet. In het biezonder de wals „Donau- sagen" en de ouverture „Néron" spanden de kroon. Een donderend applaus brak los opdat dirigent en muzikanten zouden weten hoe goed ze hadden voldaan. Het samenspel, een niet geringe moeilijkheid, kwam over het geheel goed tot zijn recht. Alle lof voor directeur en leden. Een sympathieke gedachte was het, welke het bestuur van S.V. Texel er toe bracht bij monde van zijn energieke voorzitter, de heer D. Dapper, aan de iheer Lugtenburg een fraaie krans te doen aanbieden. De hulde werd dankbaar aanvaard. De heer Jb. Schrama, voorz. van Tex. Fanfare, dankte hartelijk voor deze attentie. Een groep leden van het Leger des Heils hield samenkomsten met zang en muziek te Oudeschild en den Burg. Er was een aandachtig publiek. Sportnieuws. De wedstrijd Veteranen-Texel-combï- natie had tot resultaat 2—0. De dames match 00. Vooral de laatste trok vrij veel publiek en viel naar het scheen wel in de smaak. De kas is er inmiddels wel bij gevaren. „Texelsch Museum." „Texelsch Museum" was Maandag en Dinsdag van 25 uur n.m. geopend en is toen door plm. 100 personen, die nog niet eerder een kijkje kwamen nemen, bezocht. Zeker heeft het hun niet teleurgesteld. We hopen, dat menig Texelaar er door mag zijn aangespoord, ook eens een handje mee te helpen om het museum te verrijken, (niet juist door een bijdrage in geld.) Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllüllllllllül Recensies. IIIIIIIIIIIIII1III llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll We ontvingen „De Vraagbaak voor de Practische Kippenhouder", geschreven door M.J.J. Exler, Hoenderparkhouder en bekende nutfokker te Hattem. Op interes sante wijze wordt hierin een antwoord ge geven op de vele vragen, die zich voor doen in de Pluimveehouderij, zooals het inrichten der hokken, keuze der rassoor ten, bestrijding der ziekten, opfokken van kuikens, verhooging der eierproductie enz. enz., door iemand, die midden in de prac- tijk staat en teviens de noodige weten schappelijke ontwikkeling heeft. Het wil de practische kippenhouder behulpzaam zijn bij de moeilijkheden, die zich in zijn bedrijf kunnen voordoen, en zal daardoor zijn practisch nut hebben voor iedere pluimveehouder. Dit boekje, op fraaie wijze uitgevoerd, wordt verkrijgbaar gesteld voor de gebrui kers van "Wouda's Pluimveevoeders en is tevens in de boekhandel te bekomen. EIERLAND. Landhuishoudkunde. De heer ir. M. D. Dijt alhier, zal, daartoe uitgenoodigd, op het Ned. Land- huishoudkundig Congres, dat in Septem ber te Vlissingen wordt gehouden, spre ken over „Internationale financiering van wereldvoorraden van belangrijke land bouwproducten als middel tot verminde ring van de heftigheid der conjunctuur schommelingen." DEN HOORN. Een Fransch ballonnetje. Gistermorgen 6.15 uur is door Leo de Puizelaar op 't Horntje een ballonnetje opgevangen, blijkens het opschrift afkom stig uit Estaires (N.), Frankrijk. Wie het er aan bevestigde kaartje opzond aan het opgegeven adres, zou 30 frs. belooning krijgen. (Doch vermoedelijk alleen, wan neer blijkt, dat dit ballonnetje de verste reis heeft gemaakt? Red.) DE KOOG. Sportnieuws. De strijd om de wisselbeker. Een sport-vriend schrijft ons: Zondagmiddag waren de 4 korfbalclubs aan de Koog gekomen, om op initiatief van U.D.I. voor het eerst te spelen om de wisselbeker, welke door eenige donateurs van U.D.I. werd geschonken. Deze moet 3 maal achtereen of vijfmaal in het geheel door dezelfde club gewon nen worden om blijvend eigendom te zijn. Om ongeveer half drie stelden Verdo- Nigro en S.E.O.L.T.O. zich op voor de eerste wedstrijd. Deze eerste wedstrijd was beslist de mooiste. Beide partijen waren tamelijk goed tegen elkander op gewassen. Eerst 5 min. voor het einde wist een der spelers van Verdo-Nigro te nog dit overzicht: 1924 5150 f25—35 1925 6650 26—32 1926 6992 15—22 1927 7316 12—18 1928 7393 16—20 1929 6720 16—24 1930 6272 22—28 1931 6029 19—24.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2