Mo 4535 Woensdag 3 Juni 1931 44s,e Jaargang TWEEDE BLAD Met een glimlach. DE MOTOR. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws lüllil %*- TEXELSCHE COU Oostersche wijsheid. „Gisteren, toen ik afdaalde naar de oever van een breede rivier, zag ik een oude koelie, die groote, zware tonnen vol water moest ophijschen, zoodat het zweet hem langs het voorhoofd droop. Tot mijn verbazing glimlachte hij en straalden zijn oogen van vreugde. Eerst toen ik met aandacht naar hem keek, ont dekte ik de reden van zijn blijdschap. Die oude koelie had aan het hijschtouw een bloem bevestigd, en telkens als die bloem onder het ophijschen der zware tonnen weer verscheen, straalden zijn oogen en glimlachte zijn mond. Toen ik dat zag, had ik weer vrede met het leven'een heele dag lang.0' Geestdrift is de motor van het men- schelijk mechanisme. Zie om u heem zijn de geestdriftige menschen, die er gens geheel in kunnen opgaan, niet het gelukkigst, en bereiken zij niet meer dan anderen? De geestdriftige is een optimist, er gaat geestdrift van hem uit, hij brrengt zijn enthousiasme op anderen over. Moei lijkheden wordt hij de baas, en als hij valt, komt hij op zijn voeten terecht. Hij heeft altijd zooveel te doen, dat hij geen tijd 'over houdt om te tobben; zijn geestdrift werkt aanstekelijk, en geboren tobbers tobben minder dan in zijn bijzijn. Wat hij aanpakt, pakt hij zóó aan, dat zijn superieuren weten dat het werk goed zal worden verricht, en hij plukt vroeg of laat de vruchten van zijn geestdrift. Met koud, lauw, warm, of zelfs met heet water loopt een stoommachine niet: het water moet kokend zijn. Zoo moet uw geestdrift op het kookpunt staan, wilt gij het ver brengen. Alleen de enthousi asten winnen. Van Texel naar dé Wierirtgermeer. De excursie naar de Wieringermeeri onder leiding van de heer H. Klimp, is bepaald op Vrijdag a.s. (zie adv.) T.B.C.-vrije stallen op Texel. «Gedurende het dienstjaar 19301931 der Vereen. „Texel" tot Bestrijding der T.B.C. onder het Rundvee alhier waren de stallen van 03 leden-deelnemers ge heel vrij van t.b.c. Laat het voor niet-leden een aansporing zijn om alsnog tot bovenbedoelde nuttige vereeniging toe te treden. Jeugdherberg-nieuws. Een „trekker" uitSaksen heeft reeds van Maandag op Dinsdag in de Jeugdherberg overnacht. De man maakt een voetreis en kwam Maandagavond zoo van de jeugdherberg te Petten te den Helder aan, vanwaar hij naar Texel over stak, in de hoop hier in „Panorama" te recht te kunnen. Nu dat kon hij ook„ al heeft hij er zich nog wat moeten be helpen. De heer Jouwersma heeft het er hem gemakkelijk gemaakt. Zijn vol gend station zou Harlingen zijn. Aldus de eerste klant geboekt: een trekker uit Saksen; een „sensationeel" begin. O— Een 30-tal leden van de Jeugdbond voor Onthouding te Amsterdam zal als eerste groep de nacht van Zaterdag op Zondag in „Panorama" doorbrengen. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Kui, kui zoo roept men de kalveren en koeien. Kuikólf koekalf. Kukele aankruipen en zoenen. Kukeltje - kuiken. Kulle bedotten. Kuverere ophalen, tieren; komt ook in het Zaansch voor; vgl. Latijn: „recuperere sanitatem" de ge zondheid terugkrijgen. Kwötte spuwen. Kweeste (verouderd) een avondvrij partijtje ten huize van het meisje, waarbij deze, te bed liggende, door haar galant, die er voor zit, gezel schap wordt gehouden. Dit behoort al lang tot het verleden: een oud- Texelaar, geboren in 1843, heeft liet nooit gekend; wel heeft hij er in zijn jeugd een bejaard man over hooren spreken. o— Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie weet het be ter DE KOOG. Korfbal. Hedenavond S uur wordt op het U.D.I. terrein alhier een oefenwedstrijd U.D.L- O.K.C. (Oudeschild) gespeeld. U.D.I. komt als volgt uit: Heeren: Dames: Doel H. Vermeulen Tr. Daalder Jn. Kiewiet Jr. N. Bogaart. Midden: M. Bogaard C. Eelman Cd. D. Eelman K. den Braven. Verd.CC. Daalder N. Borgman. Jb. Borgman Jn. den Braven. Res.: C. Eelman N. Vermeulen. De opstelling van O.K.C.: Doel: B.Beumkes T.Bruin Gd. J. Snieder T. Bruin Jbd. Midden: B. Nieuwbuurt J. Hemelrijk. J. Visman M. van Dijk. Verd.: J. Bruin T. Bruin Pd. P. Hemelrijk A. Dogger. Res.: Jn. Bruin ~C. Ploeg. P. Dogger A. Kuijper. Het zeemonster van 3 M. lang. Het drie-meter-lange zeemonster, dat hier Vrijdag op het strand aanspoelde, is hier onder het zand gestopt. Het beest verspreidde n.I. een allesbehalve lekker luchtje en was niet in staat tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer bij te dragen. Het is vermoedelijk een tuimelaar geweest, 's Rijksmuseum voor Nat.-Histo rie te Leiden is van de komst van deze vreemde sinjeur op de hoogte gebracht. Zoo men er belang in stelt, zal het stoffe lijk overschot voor nadere inspectie weer te voorschijn worden gehaald. OUDESCHILD. Een geval van nekkramp. Bij het 15-jarig zoontje van de heer P. Smit alhier heeft dokter Prakken nek kramp geconstateerd. De patiënt is on middellijk in het St. Liduina-ziekemhuis te den Helder opgenomen; hij moet cr slecht aan toe zijn. Voor zoover dokter Prakken zich herinnert is hem van vroe gere gevallen van nekkramp op Texel niets bekend. DEN HOORN. Vertrek ds. A. Oskamp. Ds. Oskamp heeft het beroep naar Haren (Gr.) aangenomen, welk bericht de Ned. Herv. gemeente alhier stellig met teleurstelling vernemen zal. Ds. Os kamp is sinds April 1928 predikant al hier, waar hij in veler harten een rui me plaats verworven heeft. Korfbalclub „De Zwaluw". Gisteravond is hier opgericht de korf balclub „De Zwaluw". Een 20-tal dames en heeren gaf gevolg aan de uitnoo- diging om lid te worden. Met de dames gat dit eerst nogal eenige moeite, maar dank zij aanwezigheid van eenige dames bestuursleden van Verdo-Nigro kwamen zij tot het gewensch-te besluit. Tot bestuursleden werden gekozen de dames A. en A. C. Drijver en de heenen KL Lap, C. Meijer en P. Boon. BINNENLAND. De Hooge Raad heeft verworpen 't cassatieberoep van een arts, te Nieuwol- da, die, ruzie hebbende met de burge meester, deze had geschopt, en deswege is veroordeeld tot f50 boete. Achter een woning aan de Achter singel te Schiedam hebben koekoeken ge nesteld in een hooge kastanjeboom, waar men hen 's morgens en 's avonds tus-1 schen zeven en acht uur kan hooren roe pen. Van de 323 dienstplichtigen te Apeldoorn voor de lichting 1932 zijn niet minder dan 133 afgekeurd. De Haagsche rechtbank heeft vonnis gewezen in het geding van de V.A.R.A. tegen de Staat, waarbij uitzending op 3 Juni werd gevraagd van een door de radio-controlecommissie geweigerd „hoor spel." Na overwogen te hebben ,dat de weigering der commissie verre de grenzen van haar bevoegdheid overschrijdt, heeft de president de vordering van de V.A. BUITENLAND. Illllillllllüllllüüll R.A. toegewezen, met veroordeeling van de Staat "in de kosten van het geding. Een ernstig motorongeluk is Zon dagmiddag gebeurd bij de Blauwe Keet, op eenige kilometers afstand van den Helder. S. C. Wagemaker reed op zijn motor met mej. S. Kooy, beiden van Wie- ringen, met een kalme gang. Plotseling stak een jongen op de fiets de weg over. De motorrijder wilde uitwijken, doch ver loor blijkbaar de macht over zijn stuur en botste tegen een boom. Beiden wer den van de motor geslingerd en over leden aan de gevolgen. De slachtoffers waren resp. 21 en 19 jaar oud. - B. en W. van Sinilde hebben ge schorst de gemeente-veldwachter, ver dacht van verduistering van gemeente-gel den. Bij de Tweede Kamer is een ont werp ingediend om de rente voor voor- schotten-Landarbeiderswet van vier op 3 pet. te brengen. De regeering wil ech ter meer soepelheid in het bepaien der rente. Daarom wordt voorgesteld dat de rente zal worden bepaald door de Min. van Fin. en die van Bijnin. Zaken en L. ze zou de 4 pet. niet mogen overschrijden. Te Geleen werd op 2 Mei W.G. toen hij verzet pleegde door de politie in de buik geschoten aan de gevolgen waarvan hij Maandag overleed. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Te Klaaswaal is het 12-j. zoontje van landbouwer Niemantsverdriet door de bliksem gedood. De bewoners van de Voorstraat-N. te Katwijk a.d. Rijn werden Zaterdag:'- opgeschrikt door een vuurstraal, die over 30 M. met hevig sissen en vonkenspatten over de stroomdraden van de tram ging. De leiding brandde door en het geval gaf groote vertraging. Wat was dat nu In Syrië werden volgens de Daily Express tien Fransche soldaten gedood door een granaat, die zij in een granaat-/ trechter vonden. In de diamantvelden te Goedge- dacht in Z. Afr. ontstond een gevecht tusschen duizend mijnwerkers. Vier in boorlingen .werden gedood. s De vorige maand zijn te Santos 3000 zakken koffie verbrand om de prijs niet meer te doen dalen. De bevolking maakte bezwaar, omdat daardoor zoo veel stank werd verspreid. Daarom zullen de volgende 40.000 zakken met koffie in zee geworpen worden. Binnenkort zullen kostbare juweelen en borduurwerken, ter waarde van een kwart miljoen gldi. waaronder een met 90 volkomen ronde paaiden ter grootte van een noot bezette bidstoel, alles afkomstig uit het bezit der sultans, voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld, zoo meldt Reuter uit Stamboel. De Zwitsersche gekierde Piccard zocht het bij zijn waarnemingen erg in de hoogte. De Nederlandsdie prof. Veiling Meinesz. zocht hei heel in de di,epte. Zoo is er dus verband tusschen de geboorte grond, het land der hooge bergen van de een, die lage landen aan of eigenlijk on der de zee vatn de ander, en liet terrein hunner werkzaamheden. Samen hebben zij onze kennis tegelijk liooger en dieper ge maakt. In Drewitz moest het overvalcom- mando gealarmeerd worden voor een grijsaard van 84 jaar. Zijn huisbaas, een politieambtenaar nog wel, had hem de huur opgezegd. Onder voorwendsel dat hij de huur wilde betalen, lokte de grijs aard hem in zijn woning en trachtte hem, toen van achteren met een bijl dood te slaan. De aangevallene kon echter de slag met zijn arm afweren. Daar ook de gendarmerie en de burge meester er niet in slaagden de oude man te overmeesteren, daar hij hen met een pistool dreigde, werd het overvalscom- mando te hulp geroepen. Toen dit zich met geweld een toegang tot de woningj verschafte, schoot de grijsaard zich voor voor het hoofd. Hij is des nachts aan zijn wonden overleden. De Japansche regeering heeft be sloten ingang 1 Juli in de vermindering der tractementen ook de salarissen der onderwijzers op te nemen, die hooger zijn dan f120 per maand. Meer dan 15 duizend van een totaal van 30 duizend onderwijzers worden door deze maatregel getroffen. Dit is Hitier. Hitier, de man, over wie in de Duit- sclie politieke wereld heel wat geschre ven en gesproken wordt, (midden op de toto.) Hier hebt ge Doumer Frankrijk's nieuwe president (r.) Houdt het niet op? Barones Daisy d' Ora werd op een te Berlijn gehouden concours tot „Fraulein Deutschland 1931" uitgeroepen. Aldus een schoonheidskoningin zonder polka-' haar. O HUIS AAN HUIS gelezen. Oplaag ruim 2300 exemplaren.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1