Texelsche Courant van Zaterdag 6 Juni 1931 Zomersproeten verdwijne Sprntol. Bij alle Drogisten, TSÜ0Ï Texelsche kiekiss Prijs 15 ct m m sas®®®®®®® n VIJF PESTEN. Texelsche Berichten Hoe komt Texel aan zso naam MOEDER! Gemengd Nieuws II WBBWBWBBM a ffi EB NIEUW LEVEN. EE Het kind, dat nog geen namen weet te noemen, En, zelf een bloem gelijk, nog nauwlijks acht Der bloemen ongeschonden voorjaars pracht. Is argeloos vertrouweling der bloemen. Het wéét niet meer, hoe z' elk jaar weer verdorden, Maar enkel dat zij altijd wederkeeren. Ach, mocht de lente ons deze wijsheid leeren, Opdat wij eind'lijk als de kind'ren worden. CHR. DE GRAAFF. 1. Hij, die de bijenkorf mijdt, omdat de bijen angels hebben, is de honingraat niet waard. 2. Vele menschen gelijken op slechte kiezen, hoe holler ze zijn, hoe meer ze zich doen gelden. 3. Waar de klok der kwaadsprekendheid luidt, komt zelfs de ongeloovige ter kerke. 4. Zooveel heeren, zooveel kuren; Zooveel honing, zooveel gal; Zooveel deugden, zooveel vreugden. Zoo is 't hier en overal. 5. Die al wil koopen wat hij ziet, Schoon hij verstaat de handel niet; Die veel wil teren op kleine winste En nimmer meer wil zijn de minste; Die alle man zijn goed vertrouwt En incourante boeken houdt; Die zelden rekent en weinig schrijft: Een wonder als hij koopman blijft. „Bijl" „Zuidland" „T'IJssel'. In ons blad van 30 Mei 1.1. namen we uit „De Biekorf" een stukje op van A. Dassonville, die over de afleiding van 't woord „Texel" schreef. Hij kwam daarin tot de conclusie, dat het woord, waarvan „Texel" is afgeleid, „bijl" beteekent en, legde verband tusschen de vorm van het eiland en die van een bijl. Vrij ver gezocht naar onze meening. In zijn „Leerboek der Aardrijkskunde van Nederland" deelt R. Schuiling mee, dat Texel „Zuidland" beteekent. In oude schrifturen vinden we deze mededeeling terug. Texel heette in de middeleeuwen „Texla", welk woord „Zuidland" betee kent, n.l. land ten zuiden van het Vïie, in die dagen een stroom van beteeldenis. 't Meest gevoelen we echter voor Texel als verbastering van Te-IJssel of VIJsscl. In de grijze oudheid zocht de IJs(s)eli langs Texel een uitweg naar zee. Laatst genoemde verklaring komt ons het meest aannemelijk voor. De heeren A. Wagen maker en B. J. Gelder, die er ons aan her innerden, zeggen we hierbij dank. Bootdiensi Den Helder-Texel-Harlingen. De T.E.S.O.-bootdienst van den Helder via Texel op Harlingen vangt aan op Maandag 6 Juli a.s. en-wordt uitgevoerd tot en met Zaterdag 5 Sept. d.a.v. .en wel Maandags, Woensdags en Zaterdags: Vertrek den Helder: 7.vm. Vertrek Texel 8.vm. Vertrek Harlingen 1.30 nm. Sportnieuws. Voor de Zondagavond op het Voetbal terrein te spelen korfbalwedstrijd (zie adv.) zijn de opstellingen als volgt: Verdo-Nigro: Dames Heeren Aanval: L. Bruin v. Rhenen. I. Rab Fortuin Midden: R. Pen Benes D. Buijsman G. Dros Verd.: A. Roeper Abr. Daalder C. Roeper v. d. Berg. Res.: C. Lips Terbrugge. W. Moojen. O.K.C.: Aanval: T. Bruin Gd. B. Beumkes T. Bruin Jaod. J. Snieder Midden: J. Hemelrijk -- B. Nieuwbuurt M. van Dijk J. Visman Verd.: T. Bruin Pd. j. Bruin A. Dogger P. Hemelrijk. Res.: C. Ploeg Jn. Bruin A. Kuijper P. Dogger. De Adspiranten naar Koog a.d. Zaan. Men schrijft ons: Zaterdag 13 Juni a.s. gaan de T.-adsp, op tegenbezoek bij K.F.C.-adsp. te Koog aan de Zaan. De tocht vangt aan met de boot van 11 uur. T.E.S.O. was zoo in korten tijd geheel door Pot 90 ctTube 50 ct., Zeep 60 ct. vriendelijk voor deze gelegenheid vrij ver voer te geven, waarvoor wij het bestuur van T.E.S.O. hartelijk dank zeggen. Per trein gaan we naar Koog a.d. Zaan, al waar wij om 2.15 hopen te arriveeren. De adsp. worden bij K.-adsp. ondergebracht. Direct na aankomst eerst op bezoek ter kennismaking enz. naar de diverse families. Om 4 uur wedstrijd K.F.C. adsp. B.— Texel B., vervolgens om 7 uur per salon- boot naar Amsterdam, per trein terug. Zondags competitie tusschen K.F.C.- adsp. A., Texel A. en een derde elftal. De B.-elftallen spelen ook nog een wedstrijd tegen elkaar. Er zijn aardige persoonlijke prijzen te winnen. Om 4.13 vertrek uit Koog a.d. Zaan; met de laatste boot weer terug. Het belooft voor Texel-adsp. een prach tig uitstapje te worden. We hopen op prachtig weer, dan volgt de rest vanzelf. Op 11-12-13 Juli a.s. zullen K.F.C.- adsp. weer een bezoek aan Texel bren gen. Daar de algemeene wensch der K.F.C.-adsp. weer een uitstapje naar Texel was, merken we wel, dat de jon gens hier liet vorige jaar flink genoten hebben. Ook nu weer hebben we van Texels zijde goede medewerking, waar voor wij al de ouders en anderen bij voorbaat hartelijk dank zeggen. Wolveemarkten 28 Mei—3 Juni. Leiden was „voor de dood" slecht en lager. Leeuwarden was voor de slachte rijen over het geheel ook traag. Naar melkschapen was daar goede vraag. Te Sneek werden de vette enterschapen nog behoorlijk geruimd, doch voor oude slachtschapen was daar evenals elders, geen kooplust. Rotterdam, Purmerend en Groningen waren voor schapen algemeen kalm of stug en ongeveer prijshoudend, echter ook eerder iets flauwer in prijs. Wat de weidelammeren betreft was de handelsstemming ook niet vlugger. Leeu warden was kalm duur. Leiden was bij zeer ruim aanbod aanvankelijk prijshou- doch later iets flauwer. Te Sneek waren' de weidelammeren wel duur, doch ze gingen niet hooger, terwijl Groningen minder vlug verliep, doch ongeveer prijs houdend bleef. Utrecht en Purmerend schenen beide voor weidelammeren slechts matig. A. N. L. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Labbekakke kletsen. Lampie lammetje. Lap halve stuiver. Dó's lap om leer leer om leer. Lariemónd boodschappenmand. Lebberig lummelachtig. Vdn 't lessie doen krijgertje spelen. Leutermanstuug waar van mindere kwaliteit. Lient drooglijn (de ie is kort.) Lieuw Scholekster. Limpe hinken. Een loos kontje een kannetje waar meer ingaat dan je zou denken. Een lót ei onbevrucht ei. Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie weet het be ter Uit ons Zondagsblad. Een proefnummer van ons Zondagsblad kost niets. Schrijf even een briefkaartje en de post zal u een exemplaar thuisbe zorgen. Van de vele kiekjes in het nummer van heden vragen we uw speciale aandacht voor de foto van „Weezenplaats" en „Rozenhout." OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 5072 lammeren, 37 koeien, 21 kalveren, 48 varkens, 2 paarden. Visscherij. Gedurende de vorige week zijn in de haven aangevoerd plm. 5600 kg. garnalen. De meeste visschers verzenden in deze tijd van het jaar zelf hun garnalen naar Parijs en konden nogal behoorlijke prij zen maken. Als het weer niet te warm wordt, houdt deze visscherij nog wel eenige tijd aan. De haring blijft nog steeds laag in prijs. Deze visscherij is zoo goed als afgeloopen. De geep prijst ongeveer tien gulden per tal, doch de kommenvisschers vangen niet veel. De „Marsdiep" aangevaren. Woensdagmorgen maakte schipper Keu len zeil, om de haven uit te varen, doch daarbij geraakte hij op de „Marsdiep" Het hekwerk op het bovendek en enkele steunijzers raakten stuk en krom. Hel schip van Keulen kreeg geen averij. DE KOOG. Sportnieuws De op Woensdagavond gespeelde vriendschappelijke wedstrijd O.K.C.- U. D.I. eindigde in een 21 zege voor O. K.C. Deze fraaie overwinning was volko men verdiend. Van 't begin tot 't eind,' waren de gasten iets in de meerderheid. Opvallend was het goede spel der O.K.C.- dames. De leiding was bij de heer Jn. Kiewiet in goede handen, 't Niet zeer tal rijke publiek heeft buitengewoon geno ten van deze aantrekkelijke wedstrijd. op carton, uitvoering in bruine kleur, met omslag, gereed voor verzending. fr. p.p. na ontvangst van 17 ct. Wederverkoopers hooge korting. BOEKHANDEL PARKSTRAAT Geen Rupsenplaag te wachten. Naar aanleiding van een vraag jn de Tex. Courant, hoe of het dit jaar met dc rupsenplaag in de duinen staat, zijn wij eens op onderzoek uitgetogen. Ook heb ben wij ter bevoegder plaatse eens in formaties ingewonnen en. daarbij kwamen we tot de conclusie, dat wij dit seizoen zonder twijfel van deze ong moode gasten verschoond zullen blijven. Vorig jaar meende de boschwachter reeds te kunnen vaststellen, dat teekenen aanwezig waren, blijkens welke het getal rupsen dit jaar veel minder zou zijn. Bij onderzoek is thans inderdaad gebleken dat de z.g. „nesten" in de dooms geen leven bevatten. Mochten er nog zijn, die tot ontwikkeling komen, van een plaag zal in geen geval gesproken kunnen wor den. Dit ter geruststelling van bezoekers van duin en stand. DE MOK. Fransche vliegtuigen op de Mok. Op weg van Kopenhagen naar Cherbourg. Drie Franschevliegtuigen, welke Woensdag op de Mok zijn aangekomen, zijn Donderdagochtend 10.50 weer opge stegen met bestemming naar Cherbourg. De vliegtuigen kwamen uit Kopenhagen; de vliegers hadden vergunning om over Nederland te vliegen, maar niet om over Duitsch grondgebied te gaan. Toch vlo gen zij over Borkum, om welke reden door de Duitsche ambassade te Parijs een protest zal worden ingediend. Neen: we hebben geen dikke romans noodig om de tragiek van een gezin te speuren. Flet is geen zelfbedacht advertentietje,, dat ik hier uitknip voor u uit de adver tentierubriek van een groot dagblad. Het is kort en tragisch de waarheid zonder meer, de schreeuw en de tranen van een ontredderd gezin: MAMA. Kom naar huis of geef adres. PA, POP, ROBBY. Ziehier de roman van een gezin, waar geen schrijver voor noodig is om de diepte te peilen. Ziehier de ellende om u heen in het blad van vandaag. Ziehier de radeloos heid van een vader, hoor het hulp geschrei van twee kinderen, en slik; dan unaar iets weg om u goed te houden. Wat zit er achter de kinderlijke naïvie- teit van deze advertentie een smeeken! Een vader die met zijn twee kinderen roept om moeder, die is weggegaan. Hij is op de achtergrond getreden, hij: de man van deze vrouw. Hij zoekt: demoe der. Al de disharmonie van zijn geluk wijkt weg, waar de kinderen hulpeloos zijn geraakt. Misschien hoort deze moeder de stem van haar kinderen en dan breekt haar hart. En schooner maar ook moeilijker „weg-terug" is er in een menschen leven niet denkbaar. „Avondpost." GR. BINNENLAND. Men schrijft aan „Het Volk": Op een bal moet gedanst en als er al leen mannen zijn, dan moeten er vrouwen bijkomen. Dat begreep ook de gezagvoerder van het Zweedsche oorlogsschip, dat op het oogenblik Amsterdam bezoekt, en hij ver zocht daarom de directie van de Hollan- dia-tabrieken, voorheen Kattenburg en Co. hem een zending meisjes te sturen. Fluks werd nu de chef dezer firma er op uitgea stuurd en deze moest de meisjes over-> Boontje komt om zijn loontje. Dinsdag begon te Londen het proces tegen lord Kylsant, pres.-comm. en direc teur van de Royal Mail Steam Packet! Company en commissaris van andere groote stoomvaartmaatschappijen, die er van wordt beschuldigd over 1926 en 1927 valsche verslagen te hebben gepupliceerd. halen, om aan het eervolle verzoek te voldoen. Is het erg, dat de firma zich tot zooiets leent, nog betreurenswaardiger is het, dat vele meisjes er in toestemden. Ze konden, met de vreemde matrozen niet eens een woord praten. Veel zelfgevoel verrieden, zij niet. Hulde voor de meisjes van de Bijenkorf, die bij een vorige gelegenheid de uitnoodiging netjes terugzonden. Een sneltrein stopte Woensdagmor gen tusschen Noord-Scharwoude en Hugowaard wegens een koe, die op dc rails liep. Het beest werd lichtelijk aan-i gereden en stoof vervolgens de sloot in. Na eenige moeite wist men het beest op het weiland te krijgen. De trein arriveer de met 6 minuten vertraging te Alkmaar. Op 12 April werd te Fleerlen een drieling geboren in een arm gezin. Aan giften is thans binnengekomen f1220, waaronder een van de Koningin, van de Koningin-Moeder en van de bisschop van Roermond. Verder nog vele gaven in na- tura. De vader, een invalide mijnwerker, kan wekelijks een bedrag van tien gul den afhalen. De giften zijn zoodoende voldoende voor twee jaar. De raad van Beerta verlangde de prijs van 9 op 7 cent per K.W..U Maar nu is hier dezer dagen een dernonstratife gehouden met een 2 cyl. Deutz Diesel-, motor, die per uur verbruikt 5 L. ruwe olie a 5.2 ct. per L. Per 10-urige werkdag) js 2 L. smeerolie a 45 ct. noodig, zoadat de onkosten per dag zijn f2.60 plusf0.90 f 3.50. Een electromotor, die het werk niet beter doet, verbruikt tegen de veri laagde prijs van 7 ct. voor f 1.12 p. uur. Het verschil met de tractor bedraagt per dag dus f7.70. Bovendien kan de tractor zichzelf verplaatsen en de dorschmachine nog meesleepen. De aankoopkosten van een tractor bedragen ongeveer f 5000, van een electromotor f1800. „De Courant". BUITENLAND. Aan de Noorsche kust is een wal- visch aan land gebracht, in welks maag een stuk ambergrijs van 60 kg.'ter waarde van plm. 480.000 gulden. Het heeft de zeldzame eigenschap de geur van ieder reukwerk blijvend te maken en is on misbaar voor fabrikanten van parfume- Mijnheer de Redacteur. Een spreekwoord. Graag zou ik een bekend spreekwoord in uw blad willen zetten en wel dit: „Wie de schurft heeft, vreest de ros kam." Lees en begrijp. Dankend, S. DE WAARD Mz., De Cocksdorp, 4 Juni '31. sjc* O i

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5