Gemengd JSïteuws Een lach en een traan. LEIDSCHE LAMMERENMARKT. Voor Texelsche schapen werden gis teren prijzen besteed van zestien tot vier en-twintig gld. De handel vlotte beter dan de vorige week; ook voor het slot bleef de betere stemming gehandhaafd. Vakschool voor Meisjes te den Helder. Gaarne geven we ouders en oudere meisjes in overweging, vooral de annonce te bestudeeren, waarin omtrent de Vak school voor Meisjes te den Helder in-1 teressante biezonderheden worden ver teld. Diploma—Kraamverzorgster. Onze plaatsgenooten, de dames T.Dek- ke en A. Ran, slaagden Woensdag te Alkmaar voor het diploma-kraamverzorg ster. Vooroefeningsinstituut. Van rijkswege verzoekt men ons de aan dacht van belanghebbenden te vestigen op het Vooroefeningsinstituut, dat gele genheid biedt om de diensttijd ingevolge de dienstplichtwet zeer aanmerkelijk te verkorten en wel met 7y2 of 4 maanden. Bekendmaking van dit instituut, zoo schrijft men ons, is van algemeen belang, in het biezonder omdat de kans van vrij- loten nog geen 10 pet. bedraagt. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de plaatselijke vertegenwoor digers der Biez. Vrijw. Landstorm, de heeren H.C.A.Kievits, den Burg en H.P, Bolt, te Oosterend. Giften Algemeene Wijkverpleging. Fam. K. den Burg f 10.—. Uw stem op een grammofoonplaat. Gij kunt uw stem op een grammofoon plaat laten vastleggen en de plaat per post aan familie of kennissen sturen. Zelf kunt ge dan, waar ook, gaan zeggen, wat ge op het hart hebt. Iets voor u Een ad vertentie in dit nummer wijst u de weg. DE KOOG. Woningbouw. Voor de dames D.Wuis en M.Keijser, te den Burg, wordt aan het Kaapswegje al hier, door aannemer Jb. Daalder, van den Burg, een dubbel woonhuis gebouwd. BINNENLAND. Jhr. E. te Halfweg is wegens ver duistering van f8 a 900.000 meest ten nadeele van bekende Amsterdammers door de politie opgesloten. Een ingezetene van den Haag, wo nende aan de Gedempte Sloot, was be- zich terwijl de moeder afwezig was zijn kindje van eenige maanden te was- schen. In een onbewaakt oogenblik viel het kind op de grond. Op weg naar hei; ziekenhuis overleed het. Den Haag: Ruim 250 ouden van dagen hebben met 70 gratis beschikbaar1 gestelde auto's een tocht naar Warmond gemaakt. Utrecht: C.C.C. van Stolk alhier is tot directeur der Centr. Tarwe-orga- nisatie benoemd. Te Den Haag is als hulde aan de nagedachtenis van Mr. H. C. Dressel- huijs in het park „Zorgvliet" een monu ment onthuld. In Wijngaarden is voor de raads verkiezing slechts één lijst ingediend. De chef-monteur J. W. Vos te Coe- vorden is in aanraking gekomen met on der stroom staande draden van een turf- machine. Hij is overleden. Op 1 Juni werd het perronkaartje veertig jaar. Te Zaltbommel werden gisteren de eerste aardbeien van de koude grond aan-1 gevoerd. De 14-j. G. Snijders kwam in de oliefabriek van Busch te Veendam met z'n linkerarm in kamraderen terecht. De arm werd hem afgeknepen. Te Oude-Pekela (Gron.) zijn aan de cartonfabriek Free en Co., wegens slapte 30 arbeiders ontslagen. In het land van Altena werd bij grasverpachting in sommige gevallen f30 per hectare geboden tegen verleden jaar f80.—. Na vier en een half uur discussite verleende de raad van Dordrecht 6 mil joen gulden crediet voor de bouw van 'n nieuwe electrische centrale. Eenige menschen waren op de Cool- singel te Rotterdam bezig verkiezings reclame op straat te schilderen. Ze kre gen ruzie met dronken voorbijgangers, waarbij de politie moest optreden. De menschen zijn uiteengedreven, van beide partijen zijn de kleeren danig met kalk besmeurd geraakt. De vooruitzichten voor fruitjaar '31 zijn zeer gunstig. Vrijwel alle soorten fruitboomen, appelen, peren en kersen, Staan er veelbelovend voor. Blijven sterke nachtvorsten uit, dan mag op een rijk fruitjaar 1931 gerekend worden. Vandaag zal prinses Juliana te Groningen de doopplechtigheid verrichten van het opleidingsschip voor de binnen vaart „Prinses Juliana", waarover we al eerder schreven. De zalmvangst op Maas, Merwede, enz. is dit jaar abnormaal gering. Te Helmond is de 30-jarige M. van den Broek aan een bloeduitstorting over leden. De man had met voetballen een bloedende wond opgeloopen. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. Te Beek en Donk is het echtpaar H. G. Slis in de loop van een jaar door; een drietal z.g. compagnons uit Eindho ven voor f30.000 opgelicht. Toen het te laat was, is S. zich te Eindhoven op de hoogte gaan stellen van de omvang der zaak. Het bleek en winkeltje te zijn met meubilair ter waarde van enkele tien tallen guldens. BUITENLAND. Washington. De ontwerpen voor 'n mitrailleuse zijn teruggevonden. Ze waren niet gestolen doch zoek geraakt. Te Bilbao werd in een kerk onder het altaar een dozijn dynamietpatronen gevonden. De nieuwe Canadeesche tarieven, dreigen voor de Amerikaansche export een schadepost van 25 miljoen te worden. De uitvoer schijnt er 4 pet. door te zul len dalen. Een wisselwachter te Lichtenberg, vond toen hij thuiskwam z'n 10-j. zoontje met een koord gewurgd; de polsaders wa ren hem doorgesneden. De stiefmoeder van het knaapje is verdwenen. „Der Weg zurück", van Remarque, is in de Iersche Vrijstaat verbaden. De uitslagen van de Derbyrennen waren 2 seconden later in Indië en Egypte bekend. Ook werd hier voor het eerst van televisie gebruik gemaakt. De Zweedsche geschut- en wapen fabriek Bofors heeft verleden jaar 900.000 gld. netto winst gemaakt. De Oceaanvlucht van de DO X gelukt De vliegboot DO X is gistermor gen te 1,18 bij Fernando Noronha voor de Braziliaansche kust gedaald. De 1429 mijlen werden in ruim 12 uur afgelegd. De bemanning was zeer voldaan. De mo toren werkten uitstekend; ze namen per uur 1700 L. benzine. Lindbergh zal waarschijnlijk met zijn vrouw een vliegtocht over de Groo- te Oceaan maken. Richard Tauber hoopt 15 Juni zijn optreden te Londen te hervatten. Te Helsingfors verbeterde de Fin Lehtinen het record van Nurmi Hij deed over 1,5 mijl 6 mnt. 42,1 sec. Nurmi 6 mnt. 42,5 sec. Te Slawjavisk werden met succes proeven genomen met het zaaien van rijst per vliegtuig. In een minuut werd tel kens een H.A. gezaaid. Woensdag vierde de Engelsche ko ning zijn 66e verjaardag. Te Moinesthi sloeg de bliksem in een petroleumreservoir. De schade wordt 'op f750.000 geschat. In het Rhondda-dal in Wales is een slakkenplaag. Onder één koolblad trof men 500 slakjes aan. In 48 uur tijd) werden 500 planten in een tuin schoon opgegeten. Men schrijft de plaag aan de zware regenval toe. Te Parijs werd door dr. Magnan een camera gedemonstreerd, waarmee op 3 M. film 2400 beelden kunnen worden opgenomen. Zelfs de vleugelbeweging van een vlieg kon er duidelijk door wonden gevolgd. Prof. Piccard en dr. Kipfer, de hoog vliegers, zijn te Brussel teruggekeerd en daar geestdriftig ontvangen. Humoristisch Gemengd Nieuws. Binnenland. Als het groote voordeel van de auto bus wordt ons het feit genoemd, dat zij niet aan een vaste baan gebonden is. Een winkelier wiens etalage werd inge reden, vond dit volstrekt geen voordeel. Wij stellen voor, dat de dagbladen hun waarschuwing: „Weest op uw hoede" overbrengen van de Weerberichten naar de beursrubriek. zal weten te houden. Tegenwoordig wordt reclame gemaald voor een z.g. drijvende Nederlandsche jaarbeurs. Intusschen zijn we al tevreden als men de bestaande jaarbeurs drijvend o Te Haarlem werd iemand veroordeeld die zijn schoonzuster met een beeldje van Beethoven bewusteloos had geslagen. Beethoven- Schlagers zijn dus nog niet uit de mode. Buitenland. Naar verzekerd wordt, heeft Sir Henry Deterding koning Carol van Roemenië beloofd, een licht-ontvlambare Roemeen- sche olie-soort te verkoopen onder de naam van Carol-ine. De toestand te Chicago is reeds aan het beteren. Een berucht bandiet werd n.l. deze week door de bliksem ge troffen en de bliksem bleef ongedeerd. Karin Michaelis verklaart dat de te genwoordige kinderen hun schoonste uren op school doorbrengen. Als ze zag met wat voor handen ons zoontje elke dag naar huis komt, zou ze haar meening herzien. H.P. UIT DE OUDE DOOS. Reizen over het Marsdiep. Veertig jaar geleden moest de Texel sche krant klagen over het feit, da|t ondanks de zomerdienstregeling van de „Ada van Holland" de laatste boot te 2.15 uur van Texel vertrok. Met ingang van 1 Juni 1891 was die dienst als volgt geregeld: Van Texel: 4.30 v.m. 8.— v.m. en 2.15 n.m. Van den Helder; 6 v.m. 9.30 v.m. en 5.n.m. Vergelijk daarmee eens Texel van thans en de dienstregeling van T.E.S.O. We gaan zeker met onze tijd mee. o— Verkiezing Tweede Kamer in 1891. Veertig jaar geleden namen aan de Tweede Kamerverkiezing in onze ge meente 294 personen deel, d.i. 50 pet. van het aantal kiezers. Men had toen ook geen stemplicht, slechts één stembureau voor heel Texel (te den Burg) en even onbestendig weer als thans. Van een Zwemsdhool bij den Burg. Veertig jaar geleden werden hier plan nen gemaakt voor de stichting van een Zwemschool. Ze werden met succes be kroond. Als plaats werd de Jachtmars bij de Hal gekozen. In het bestuur na men zitting de heeren Jac. P. Thijsse, Schaap, De Boer, J. H. Moojen en dok ter M. Stam. Eerstgenoemde 3 traden te vens als instructeurs op en gaven 24 Juli de eerste openbare les. zoo SPRAK.... (Onderwerpen van de dag.) o— Dr. SCHOBER (Oostenrijksch Minis ter van Buitenl. Zaken): Imperialistische bedoelingen zijn in de Duitsch-Oosten- rijksche Tolunie-plannen geenszins aan wezig en van een bedreiging van de vrede is geen sprake. We willen slechts leven en dat wordt ons noch door de vredes verdragen verboden, noch ligt daarin een bedreiging van de vrede opgesloten. MISS JAMES ADAMS (Amerikaansch schrijfster)De corruptie in Chicago is niet zoo groot als sommigen gelooven;i,n New-York is het veel erger. Het drank verbod is goed te noemen, maar de toe passing heeft tot vreeselijke toestanden in de Ver. Staten aanleiding gegeven, waar een groot gedeelte der jeugd opgroeit in minachting voor de wet. Z.H. PAUS PIUS (in verband met Mussolini's maatregelen)Men denke slechts aan de incidenten in verschillende deelen van Italië, gewelddaden, verwoes tingen, inbeslagnemingen en daden van vandalisme, alles gepaard gaande metbe- leediging van de persoon van de paus. Er zijn maatregelen genomen tegen de katholieke jeugdbonden en dientengevolge tegen de paus, die zijn verantwoorde lijkheid nooit heeft gescheiden van die van zijn trouwe zonen, die hem liefheb ben en gehoorzamen. GRANDI (Ital. Min. van Buitenl. Za ken) Een in politiek opzicht rustig en in economisch opzicht gezond Duitsch- land is een evenwichtsfactor, welke voor het behoud van de vrede en de stabiliteit in Europa volstrekt noodzakelijk is. Wer kelijke stabiliteit kan echter slechts door ontwapening worden vèrkregen. De in tern. ontwapeningsconferentie moet Eu ropa de moreele stabiliteit verschaffen,, die de vredesconferentie het niet heeft; vermogen te geven. HENDERSON (Eng. Min. van Buitenl. Zaken)Ik ben niet zonder hoop, dat wij met Frankrijk en Italië tot een Vloot- accoord zullen komen. EDISON: (de groote Amerikaansche uitvinder): ik moet voorzichtig omgaan met mijn verstand, ik heb getraoht mijn helder oordeel te bewaren, mijn energie te vergrooten en mijn productievermogen te vermeerderen. Ik gebruik niets, waar-i van ik overtuigd ben dat het mij nadeel kan berokkenen. Ik drink ook heele- maal geen alcoholhoudende dranken. HYGIENE en VEILIGHEID. Te Dickschen zijn vier meisejs bij het baden verdronken. De kinderen liepen een zandbank langs en merkten niet, dat deze plotseling steil naar beneden liep. Zij verdronken zonder dat iemand der volwassenen het merkte. Vergewis er u terdege van, dat het water, waar ge zwemt, veilig is. Laat u inlichten door ter plaatse bekende per sonen. Houdt u aan het strand aan hunj aanwijzigingen en waag u vooral niet te ver. De stroom kan g.evaarlijk zijn. Op Curtissfield te New-York werden proeven genomen met een tweedekker, met verstelbare vleugels. De piloot steeg er zevenmaal mee op en zeven maal landde hij met zijn handen boven zijn hoofd, nadat hij tevoren de motor had stopgezet. Hier mag dus de piloot de achteloosheid in persoon zijn. Dat is spelen met het leven. o— In een perceel aan de Kadijk te Heemstede wilde de bewoner eenige re paraties verrichten aan de leiding van het electrisch licht. Doordat zijn klee ren vrij nat waren, werd hij door de stroom getroffen en op slag gedood. Laat zulke karweitjes aan vak lui over. Het is levensgevaarlijk zelf aan electrische leidingen te peuteren. ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Voor porto twee postzegels van zes cent bijsluiten. Een Rus en een Engelschman. Bezwaren tegen Esperanto? „Een Rus en een Engelschman ver telden elkaar, ieder in z'n eigen Deensch, hoe interessant ze de dag gevonden hadden. Zij verstonden el kaar best, maar een Deen die er bij' stond, informeerde, welke taal ze daar wel spraken!" (Uit: „Internationaal", een reisherinne ring, door Hermien Manger, in „Buiten" van 30 Mei 1931.) Geef ons maar Esperanto. Chineezen, Finnen, Grieken, Laplanders enz., die Esperanto hebben geleerd kun nen met elkaar spreken en elkaar begrij pen zoo goed, alsof ze met landgenooten spraken. De tientallen internationale Con- gessen hebben dat onomstootelijk aange toond. En dan zijn er nog menschen, die bekrompen genoeg zijn, dat niet te willen toegeven Wat zei men, toen voor het eerst van gaslicht sprake was? We hebben het boek van Neuburger, „Erfinder und Er- fmdungen", met een spotplaat, voorstel lende een Berlijnsch lantaarnopsteker, die in de maling wordt genomen. Voorbij gangers geven hem in overweging er maar wat olie bij te halen, omdat hij anders zijn gas toch niet tot branden kan brengen. Maar de lantaarnopsteker wist wel beter. Er zijn thans nog menschen, die n u nog over Esperanto denken als hun voor ouders eens over gas, de „stoomwagen", stoomboot en tientallen andere uitvin dingen meer, die later de menschheid van groot nut zijn gebleken. Het wordt hoog tijd, dat die critici hun oordeel herzien en zich niet blind staren op vermeende bezwaren, welke het Espe ranto zouden aankleven. Komt er anders gerust mee voor de dag. Gaarne zullen we met voorbeelden uit de praktijk aan- toonen, dat ge ten onrechte Esperanto voor een „onding", voor onmogelijk of wat ook gehouden hebt. UIT DE KINDERWERELD. Als jut bij plaatvertellen vraagt: „Wat krijgen wij van de koe?", antwoordt een aarzelend meisjesstemmetje: „Jonge koetjes, juffrouw." De juffrouw is bezig de klas een som uit te leggen. Plotseling valt haar blik op Jan, die geen blijk geeft van veel belangstelling. Zij roept hem voor de klas. „Vertel jij ons die som ook maar eens, Jan." Jan staart naar de somen zwijgt. De klas is in gespannen verwach ting. Dan verbreekt plots de stem van kleine Joost, de radio-enthousiast, de stilte: „Zijn accu is zeker leeg, juf." Leerling tegen een leeraar, die aan de Schoonheidskoningin les heeft ge geven: „Nu bent u dus zooveel als hof leverancier, nietwaar mijnheer?" Uit het land met de lastige „h": Kleine Jan leest: „Nu plukt men 'tooft.." Juffrouw: „Wat beteekent dat, lanne- man Janneman: „Juffrouw, dan kriej 'thaor of."' o Kleine Mies is bij tante te eten ge vraagd. Op een gegeven oogenblik zegt de gastvrouw vriendelijk vermanend; O □□El O O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6