HERMAN NYPELS De Nieuwe Texelsche Courant Gemeenteraadsverkiezing 1331. Transpireerende Woensdag 17 Juni 1931 44s'8 Jaargang No 4539 Van week tot week Examen gedaan en niet geslaagd Waarschuwing! AANBEVOLEN ADRES Den Helder. Texelsche Berichten mm a mm mm mm mm m voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs.4ct. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 17 18 19 20 21 22 23 Juni 10,22 11.04 11.48 12,37 1,03 1,57 2.55 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.52 Stremming verkeer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat ten be hoeve van de werken tot verhooging en verzwaring van de Rijkszeewering de rij weg op en langs de kruin van de Rijks zeewering langs het dorp Oudeschild van 15 Juni a.s. tot 1 Januari d.a.v. vooralle rijverkeer zal zijn gesloten. Texel, 12 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd R. P. KEIJSER Cz., Lo.-B. Zaterdagavond. Duitsche politici in Engeland. De afgeloopen week heeft deze groote internationale beteekenis gehad, dat er 'n aanvang werd gemaakt met een nieuwe bespreking van het vraagstuk der herstel-' betalingen, dat uiteraard weer nauw sa men hangt met dat der oorlogsschulden in het algemeen. De leiders der Duitsdie buitenlandsche politiek, Rijkskanselier dr. Brüning en de minister van Buitenl. Zaken dr. Curtius, hebben het week-end door gebracht op het officieele buitenverblijf van de Britsche premier, Chequers, en zij hebben de kans, die het intieme ge sprek met Mac Donald en Henderson hun bood, benut om te praten over Duitsch- lands economische en dus ook financieele moeilijkheden en over de mogelijkheid om leniging te vinden door verlaging der her stelbetalingen die liet Rijk in verband met het resultaat van de wereldoorlog heeft te verrichten. Nog steeds: Betaling oorlogsschulden. Het spreekt vanzelf, dat de Engelschen zich tot niets hebben verplicht. Zij konden moeilijk anders, want de zaak waarover het gaat, is een internationale aangelegen heid. Zij raakt b.v. landen als Frankrijk, België en Italië evenzeer als Engeland, en in laatste instantie zelfs, misschien vooral, Amerika, dat immers zulk een hoog per centage van wat Duitschland betaalt in direct in handen krijgt. Het doel van het Duitsche bezoek aan Chequers was dan ook voornamelijk, de heele kwestie der herstelbetalingen, die de laatste maal in den Haag (bij het Youngplan) „defini tief was geregeld", maar die tengevolge van de wereldcrisis weer was herleefd, officieel aan de orde te stellen. Hierin is men in zoover geslaagd, dat allerwege de problemen der internationale schuld regelingen weer druk worden besproken. Wat gaat er in Duitschland gebeuren? In Duitschland zelf heeft het bezoek aan Chequers een ontwikkeling verhaast, die voor een der gasten, te weten de heer Curtius, minder prettig dreigt te worden. De tegenwoordige Duitsche regeering: heeft tot dusver nog steeds er naar ge-, streefd, niet om schuldverlaging te vra gen, zoolang niet van het Duitsche volk zelt het uiterste is gevergd. De jongstq noodverordening heeft dit bewezen. Deze politiek nu vindt geen genade in de oogen der „nationale oppositie", die dan ook liever een bruusker optreden in de her stelkwestie had gezien. Het feit, dat Cur tius, na zich te Genève al te hebben neergelegd bij een behandeling van de tolunie-kwestie door het Permanent Hof, in Engeland nog daverender is opgetreden, heeft een stormloop tegen deze bewinds man doen ontstaan. Zelfs zijn eigen partij, de Volkspartij, eischt reorganisatie van de regeering, in de zin van een zwenking naar rechts. Als deze actie succes heeft, zal de door de wereldcrisis toch al toe genomen spanning in Europa zeker niet minder bedenkelijk worden. Wat brengt het nieuwe Belgische kabinet? Het nieuwe Belgische kabinet-Renkin is deze week met zijn regeeringsverklaring gekomen. Zij, die nog verwacht hadden nieuwe klanken te vernemen, zijn bedro gen uitgekomen. Wat het program van deze regeering betreft, lijkt zij wel een, slappere editie van het getuimelde kabi net-Jasper. Misschien vallen haar be windsdaden mee. Vooral de Vlamingen wachten in spanning af. Per duikboot naar de Noordpool. De „Nautilus", de duikboot waarmee Wilkins en zijn mannen deze zomer de Noordpool hopen te bereiken, begon het groot avontuur. Reeds is de eerste etappe, tot Londen bijna afgelegd; tot dusver is de boot zeewaardig gebleken. De duikbootramp. De gevaren, die een onderzeeër bedrei gen, werden deze week nog eens gede monstreerd aan de „Poseidon", een En- gelsch schip, dat in de Chineesche wate ren verging, waarbij 20 opvarenden het leven lieten. Aan alle Texelsche ingezetenen. Zaterdag 27 Juni Zonnestraaldag. Reeds direct, na mijn bezoek op Texel, tot het stichten van een Texelsch „Zonjie- straaT'-comité, een comité, dat samenge steld is uit de heeren J. R. Prakken, J. G. Ph. Pisart, Alb. Backer en G. Joh. Duinker, viel het mij op, met hoeveel warmte er direct door verschillende heeren werd begonnen met de voorbereiding van de groote dag. Was er in stilte bij ons de hoop, te zullen slagen op Texel, het werd spoedig zekerheid. Wij zijn er van over tuigd, dat Texels „ZonnestraaF'-comité alles zal doen wat het kan doen. Huni leuze: „De sterken voor de zwakken" zal ook de uwe zijn, niet waar? Wij willen hier met nadruk wijzen op de Algemeenheid van „Zonnestraal." Op Godsdienst of Politieke kleur wordt niet gelet. Iedereen, van welke richting ook, wordt door de vereeniging „Zonnestraal" geholpen. Texelsche vriendinnen en vrien den. Als men op Zaterdag 27 Juni een „Zonnestraal"speldje te koop aanbiedt, zult gij er zeker een koopen. Door u een; klein offer te getroosten, helpt gij, „ster ken" de „zwakken" het leed te verzachten. Maar gij helpt niet alleen hen, gij helpt ook uzelf. De besmettingskansen worden daardoor voor u ook minder. Laat op Texel Zaterdag 27 Juni de Zon der offer vaardigheid stralen. Het is voor de nazorg der T.B.C.- patiënten. JAN MENS, secr. comité „Den Helder." Propaganda-meeting S.D.A.P. Zondagmiddag had met het oog op de a.s. raadsverkiezing een propaganda-mee ting plaats in het Park, georganiseerd door de afd. Texel van de S.D.A.jP. en opgeluisterd door muziek van Helders Fanfarecorps (dir. Th. C. Lugtenburg). Omstreeks half tien kwamen de muzikan ten, door tal van geestverwanten verge zeld, te Oudeschild aan, waar zij door Texelsche partijgenoot-en werden verwel komd. Het weer was de propagandisten gun stig. Er stond vrij wat wind, maar een, heerlijk zonnetje maakte alles goed. En anders zorgde het muziekcorps er wel voor, dat de stemming niet te wenschen, over liet. Te twee uur 'smiddags nam de meeting in het Park een aanvang. Er werd een vrijwillig entree van 15 ct. gevraagd. Al vorens de heer De Zwart, wethouder van' de gemeente Den Helder te spreken aan ving, bracht Helders Fanfare eenige num mers ten gehoore, o.m. „Aan de strijders" en „Morgenrood" van Otto de Nobel, „Tervaete" van Gasia en „Flambouw" van Meyerbeer. We behoeven er niet over uit te wijden. We kennen de directeur en weten wat hij met zijn corps presteert. Er werd aandachtig geluisterd en ferm: geapplaudiseerd. De hoofdschotel was de rede van de heer De Zwart, die we hier ijl korte trekken zullen weergeven. Spreker werd ingeleid door de heer Jb. Bruin, voorz. van de afd. Texel, die in het biezonder waarschuwde tegen stem- menversnippering, tegen toegeven aan persoonlijke ideeën. Hij raadt te stemmen op de S.D.A.P. en vraagt de aandacht, voor de heer De Zwart, die over „Ge meentepolitiek" zal spreken. (Applaus.) De heer De Zwart vangt aan met op te merken, dat hij op zijn wandeling door den Burg langs een heerenhuis kwam, met een bordje „niet thuis". De menschen wa ren echter wel thuis. Dit vooral herinnert) hem aan het tijdperk in de vaderlandsche geschiedenis, waarin de gezeten burgerij eveneens „niet thuis" gaf, wanneer het] de invoering van algemeen kiesrecht ging. Met alle macht heeft de S.D.A.P. voor dit kiesrecht gestreden. Slechts schoor voetend vielen de burgerlijke partijen haar bij. Eerst kwamen de Vrijz. Dem. Die wilden echter de bedeelden uitsluiten, om dat die anders te veel van staats- of ge meentekas konden gaan profiteeren. Maar welke bedragen worden niet verslonden) door onderwijs, dat anderen aan een mooie maatschappelijke positie helpt (doctor, ingenieur, enz.?) Daarbij verge leken, krijgt de bedeelde maar een enkele grijpstuiver. Eerst toen de S.D.A.P. krach tiger, het Ned. Vakverbond machtiger werd, eerst toen kon het alg. kiesrecht veroverd worden. Toen stapten ook de felste tegenstanders aan boord van de arke Noachs om niet in de roode vloed onder te gaan. Voor de Texelsche raadsverkiezing zijn 13 lijsten ingediend; twaalf hiervan vor men schakeeringen van burgerlijke aard en speculeeren op de mogelijkheid, ons machtswapen, het alg. kiesrecht, tegen onszelf te gebruiken. Dit is het meest; iinmoreele in deze strijd. Zonder alg. kiesrecht, waar juist de S.D.A.P. zoo voor streed, zouden er zooveel lijsten niet zijn.. Men had dan niet eens voldoende hand- teekeningen kunnen krijgen. Wel zeven van de 13 lijsten danken zoo hun bestaan aan de S.D.A.P. Zij speculeeren op de onwetendheid van hen, die op politiek- staatkundig terrein niet zoo goed thuis zijn. Zoolang de arbeider geen stem in het kapittel had, werd er bitter weinig voor hem gedaan. Maar sinds de S.D.A.P. wint aan macht en invloed, groeit de liefde voor de arbeidersklasse bij de burgerlijke partijen meer en meer. Toen Troelstra zich in 191S verstoutte een paar biezon- dere woorden tot de regeering te richten en men bevreesd werd, dat de revolution- naire beweging in Duitschland naar hier zou overslaan, werd het een ware wed loop in democratie: 8-urendag, staats pensioen, sociale maatregelen op het ge bied van onderwijs, woningbouw, enz. Verbetering van ons belastingstelsel met zijn hooge indirecte lasten werd in uit zicht gesteld. Maar ten onrechte be weerde de heer Treub in de Flaagsche Post, dat rose krantje, dat hij altijd aan de zijde van de S.D.A.P. had gestaan. Nu, 13 jaar later echter, heeft dereactiei in Nederland weer de kop opgestoken als gevolg van de wereldcrisis: de belasting- schroef wordt zwaarder aangedraaid, wordt de strijd tegen de arbeiders ver-i scherpt. Aan de eene kant zien we op-i hooping van miljarden en overproductie, aan de andere kant een afdwalen van 'n massa middenstanders naar een prole- tariërsbestaan doordat zij de strijd tegen de grootmachten niet kunnen volhouden. Naast partijen als Vrijh. Bond, Anti- Rev., Chr. Hist, dingen eenige groepjes, naar een raadszetel. Die denken: als ons haantje koning kraait, is het ei van, Columbus ontdekt en komt vanzelf de betere toestand, waarvan we droomen. De reactie lacht om die verdeeldheid, want zij spint er garen bij. In geen geval dus op die onbeteekenende groepen stemmen. Aan wie zouden de candidaten verant woording moeten afleggen? Vier jaar zul len ze dobberen als een notedop op dö oceaan, geslingerd van de eene kant naar Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. min min mm mm mm mm Ter kennis van alle Texelsche kiezers en kiezeressen wordt gebracht, dat het mee nemen van de oproepingskaart (met de namen van alle candidaten aan de achter kant) naar het stembureau vereisdit is. Vergist u niet. Wie de oproepingskaart thuislaat en in plaats daarvan de gele kaart (aan één kant bedrukt) meeneemt, zal de oproe pingskaart moeten halen, alvorens aan de stemming te kunnen deelnemen. de andere kant. Zij hebben geen pro gram en draaien als een tol in het rond. Daaraan mag Texels belang niet worden opgeofferd. Stemt dus op een georgani seerde partij. Arbeiders moeten de S.D. A.P. stemmen, evenals zij het partijblad der S.D. moeten lezen. Neutrale bladen zijn anti-socialistisch. De arbeiders zijn niet ineens rood. Fel moet gestreden wor den tegen het bolwerk der onwetendheid, maar steeds talrijker toch wordt 't aantal van hen, die opkomen voor beter arbeids- en levensvoorwaarden. Verdubbelt het aantal roode stemmen (tweemaal S00)de burgerlijke .partijen vallen dan om van de schrik en zullen trachten het socialistisch program in vervulling te doen gaan. llc beloof niet, dat ge met eten beste rood© Raad naar het land van beloften gaat. En zal voor gewerkt moeten worden. De Raad heeft een schoone taak. Aan de ar beiders de gelegenheid om die te vervul len tot verwezenlijking van ons ideaal: een socialistische gemeensohap. Wat zien we thans? Graan wordt in locomotieven verbrand, koffie in zee geworpen of op andere wijze vernietigd, krenten bij dui zenden tonnen weggesmeten. Hoeveel mis- deelden snakken er niet naar? Vele ar-< beiders, die in dekenfabrieken werkzaam zijn, hebben nauwelijks een vod om onder te slapen .terwijl in de magazijnen groote voorraden onaangeroerd liggen. Zoo'n maatschappij is krankzinnig. Aan de ar beiders de taak om een betere samenleving op te bouwen. De huidige crisis moet de kapitalistische maatschappij ten onder brengen. De arbeiders moeten dit proces, bespoedigen. Vraagt aan de raadscandida- ten: wat zijn uw idealen, uw programma punten? Veelal komen ze met leege han den. Stemt op een der candidaten van lijst 13, op de S.D.A.P. Dan wordt ook hier de weg gebaand naar een mooier, beter, gezonder samenleving, waarin geen persoonlijke belangen op de voorgrond treden, doch slechts dóór allen en vóór allen gearbeid wordt. Hiermee eindigt spr. Zijn rede wordt door luid applaus beloond. De heer Jb. Bruin brengt hem dank en verzoekt nog maals met aandrang op no. 1 van lijst 13 te stemmen. Van de gelegenheid tot debat wordt geen gebruik gemaakt. Naar schatting waren 450 a 500 per sonen in het Park aanwezig. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals; Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. Lammerenmarkt. De lammerenhandel vlotte Maandag minder goed clan de vorige week. Door elkaar waren de prijzen zeker wel een gulden lager dan vorige week. DE WESTEN. Een luchtballonnetje uit Frankrijk. Door Jan Schrama, Dennen, is Maan dag in de Westen een luchtballonnetje- gevonden, dat daar neergestreken was. Het bleek afkomstig van een feestcomité te Vieux-Lille, in 't noorden van Frank rijk. Of de vinder beloont wordt, moet worden afgewacht. De aangehechte kaart is opgezonden. DE COCKSDORP. Een pauselijke onderscheiding. Bij gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als R.K. Parochiaal Armmeester is onze plaatsgenoot, de heer M. W. de Graat, door Z.H. de Paus begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice." TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1