Texelsche Courant van Woensdag 17 Juni 1931 TWEEDE BLAD GROOT IN HET KLEINE. Texelsche Berichten Afdrukken van indrukken. Gemengd Nieuws II EBfflfflffiBSffifflfflfflffi Een enkel woord, een schijnbaar onbe- teekenende daad, een enkele bloem, een krachtige handdruk, ja soms een stil zwijgen, is in staat, het zwaarste licht en het moeilijkste gemakkelijk te maken. Niemand heeft dit schooner gezegd dan het zwakke, ziekelijke Vlaamsche dichte- resje, Alice Nahon in haar gedicht MIJN KLEINE, GOEDE DAAD: M'n kleine simpel-goede daad, Wat hebt ge vaak een winterziel Met lenteblaan begroend! En vaak een groot verlies vergoed En menig over-trotsch gemoed, Stil met zichzelf verzoend. Gij hebt,® o kleine wonderheid, Zoo dikwijls, wat gescheiden was Weer innig saamgehecht, En meen'ge mond, belust op haat En menig stuur en streng gelaat, In minder plooi gelegd. Mijn kleine, simpel-goede daad! Voor mij, die in mijn broos bestaan Geen grooter droomen mag, Wees gij voortaan mijn groote taak, Mijn stille vreugd, mijn een'ge wraak! Mijn doel van ied're dag! Collecte voor den gevvapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat in den loop der vol gende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en werd aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningc-n uit te reiken aan hen, die bij verschillende oor logen voor ons Vaderland en onze Over- zeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Texel, 16 Juni 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. R. KEIJSER Cz„ Lo.-B. De Secretaris, JONKER DE STRIJD OM DE RAAOSZETELS De strijd is hevig. Dertien zetels, dertien lijsten. Acht-en-vijftig candidaten. Je duizelt er van. Zelden zal de uitslag eener gemeente raadsverkiezing met zooveel spanning te gemoet zijn gezien als die van Vrijdag a.s. Ge behoeft er de advertenties in de laatste nummers van ons blad maar op: 11a te lezen, om te weten, dat vrijwel elke groep en iedere partij haar uiterste best doet om haar candidaten op hun mooist naar voren te brengen, al of met van vriendelijke toespelingen aan het adres van tegenstanders vergezeld. Pak ken papier en bussen inkt zijn besteed) aan propaganda-biljetten, alom wordt Z.M. de Kiezer en H.M. de Kiezeres het hof gemaakt. Wanneer wij dit schrijven, is de campagne in volle gang en draaien, onze persen op volle capaciteit om aan de toevloed van drukwerkorders het hoofd te kunnen bieden. De postbode sjouwt met zware tasschen, volgestopt met verkiezingsmanifesten van allerlei kleur, bestemd voor huis-aan-huis ver spreiding. Brievenbussen hebben zelden zoo'n allegaartje gehuisvest. Waar dat alles op uitloopen zal? Iedere stemming brengt verrassingen. Die van straks zal op deze regel geen uitzondering maken. Aan voorspellingen wagen we ons echter niet gaarne. We wachten af. Stem men-van-onwaarde. Bij de laatste stemming in onze ge meente (voor de Prov. Staten) heeft het vrij groot aantal stemmen van onwaarde de aandacht getrokken. Het komt ons daarom niet overbodig voor er op te wij zen, dat men, om een geldige stem uit te brengen niet anders behoeft te doen dan: met het potlood het witte stipje voor de candidaat uwer keuze rood te maken. Dus: slechts één stipje rood maken. Ga vooral niet de naam van uw candidaat met het roode potlood bewerken. Dat maakt uw biljet waardeloos en veroor zaakte de vorige keer ook de meeste stem- men-van-onwaarde. De uitslag. Onze correspondenten zullen ons, on middellijk na de telling de uitslag van de stemming in hun district meedeelen. Aan ons bureau worden hun berichten gepubli ceerd en zullen met spoed, nadat alle stemmen binnen zijn, de namen der geko zen (herkozen) raadsleden worden bekend gemaakt. Van deze uitslag doen we de zelfde avond dank zij de medewerking van directeur en personeel der P.T.T. ter publicatie bericht aan onze correspon denten, zoodat vrijwel geheel Texel Vrij dagavond nog weet, welke uitwerking de strijd om de raadszetels heeft gehad. De Texelsche Crt. zorgt Zaterdagmorgen voor de rest. De Parkstraat zal Vrijdagavond een ongewoon tafereel te aanschouwen geven. Wie Texels kiezers kozen komt ge daar het eerst en het uitvioërigst aan Je weet. Door het aanbrengen eener speciale ver lichting hopen we de vele kijkers van dienst te kunnen zijn. En nu de Vrijdag tegemoet. In de beste stemming, afgestemd op 't juiste station, opdat wij na de stemming éénstemmig met stemverheffing kunnen zeggen: de stemming was een beste en strekt stellig tot verheffing van onze gemeente. En daar gaat het toch om. P.S. Vergeet vooral niet de oproepings- kaart mee te nemen! Sportnieuws. De adsp. naar Koog aan de Zaan. Zaterdagmorgen waien allen present, en vol goede moed trokken de adsp. van S.V. Texel per autobus onder blij gezang' naar Oudeschild. Het weer was prachtig. Allen hadden spoedig op het bovendek der „Marsdiep" een plaatsje veroverd en vol verwachting ving de zoo langverbeide reis aan. Daar de adsp. zelf in het blad van Zaterdag hun bevindingen zullen melden, volstaan we nu met enkele hoofdpunten. De reis verliep voorspoedig en in de beste stemming. In K. a.d. Z. aangekomen, werden we door de lieer Pos, leider der K. adsp. en nog eenige bestuurs- en comm.-leden verwelkomd. Daar we alweer oude kennissen waren, ging dit op pret tige en hartelijke wijze. Spoedig waren alle gastheeren inet hun gasten op stap en werd vriendschap hernieuwd gesloten. Dat de heer Pos zich zeer nauwgezet van zijn taak heeft gekweten, blijkt wel uit de opgetogenheid onzer jongens. Om 4 uur kwam ons B-elftal in het veld. Het speelde tegen K.F.C. adsp. B. Dit was de eerste wedstrijd van het programma, dat luidde als volgt: Zaterdag 4 uur: K.F.C. adsp. B. Texel B: uitslag 2—2. Zondag 10 uur K.F.C. adsp. B.—Texel .B: uitslag 1—4. Door deze goede presta tie ontving B. de prijs, n.l. voor elke spe ler een wit-zijden zakdoekje met voetbal ler er op („lefdoekjes" zeggen de jon-, gens.) De volgende elftallen speelden een halve comp., n.l. K.F.C.-A, Z.F.C.-B. en Texel A. K. won van Z. met 4-3, T. won van Z. met 3—1 en K. won van Texel met 4-1, zoodat de volgorde werd: K.F.C. A 2 ge sp., 2 gew. punten 4. Texel A 2 gesp., 1 gew. 1 Verl. punten 2. Z.F.C. B. 2 gespi., 0 gew,, 2 Verl. pun- ten 0. Er waren 2 prijzen, n.l. 11 zakdoekjes en 1 verz. plaquètte, aangeboden door S.V. Texel. Deze laatste werd door Texel A gewonnen, dus kwam deze weer mee, naar huis terug als een blijvend aanden ken aan ons prettig uitstapje. Zaterdagavond zijn we nog naar Am sterdam geweest, maar daarover schrijven de adsp. zelf. wel. Over het algemeen hebben onze jon gens een heel goede indruk gemaakt en viel hun spel de meeste kijkers mee. Bela heeft 2 heel goede wedstrijden gespeeld. De anderen speelden tegen Z. hun beste spel. Jammer was het, dat tegen K. met 2 invallers moest worden gespeeld, waar door A de moed wat liet zakken. Bij B. heeft het heele elftal boven verwachting gespeeld. Het heeft de prijs verdiend. Door de voorz. van K.F.C., de heer Stadt, werden de prijzen uitgereikt, voor afgegaan door een mooi toespraakje. De tijd vloog om. Het was bijna 3 uur en om 4 uur moesten allen aan het station zijn. Ieder was weer present. Het is een onver getelijk uitstapje geweest. Aan K.F.C.' en de heer Pos in het biezonder een woord van lof voor de wijze, waarop voor ons werd gezorgd. Allen zijn vol dank baarheid wegens de hartelijkheid en toe wijding. We zijn de heer Pos, de andere commissieleden, de pleegouders, de adsp. en alle anderen, die het ons zoo prettig gemaakt hebben, hartelijk dankbaar en roepen een tot weerziens toe op 11-12-13 Juli a.s. D. DAPPER. ii. Wat behooren de Texelaars toch tot een aardig slag volk! Gedurende de acht dagen, welke wij hier rondzwierven, hebben wij dit op de meest duidelijke wijze ondervonden. Het begon al met de „ober" uit Hotel Texel, Jan Potlood genaamd. Niet, dat hij onder die naam bij de Burgerlijke Stand staat ingeschreven (in het land der mol- boonen!) doch daar zijn naam een buiten gewone gelijkenis vertoont met die van een wereldberoemde potloodenfabrikant, heeft de goê-gemeente hem maar direct verdoopt, wat op zichzelf weder niet aar- dig is'tegenover zijn stamvader, die vèr over Nederlands grenzen bekend is als I koekfabrikant, waaruit dan weer blijkt, I dat een profeet niet ongeëerd is dan in in zijn eigen land. Mais, revenons a nos moutons! Als je dit tenminste op Texel nog behoeft te zeggen („laten we naar onze schapen terugkeeren", - op ons onderwerp .eiugkomen, wil lit zeggen, lezer. Red.) Overal in de verschillende onderdeden van de uitgestrekte gemeente Texel heb ben wij ondervonden, dat de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gesteund door de onderwijzers wat betreft de jeugd veel en goed werk heeft gedaan Hier op dit eiland wordt de „vremdeling" nog niet als exploitatie-object beschouwd. En wat nog daarbij komt, overal stelt men er prijs op de bezoeker goed en voor civiele prijs te bedienen. De mogelijkheid tot niet-vermoeiende uitstapjes blijkt hier onbegrensd. Wie Den Burg als middelpunt van zijn vacantie- toeren neemt indien «enigszins moge lijk per rijwiel kan voor minstens een week zijn programma opmaken. B.v. een toer over de Waal, via Ooster end naar Oudeschild en vandaar langs .Panorama" (met de eerstdaags te openen schitterend gelegen Jeugdherberg) naai den Burg terug. Of naar de ontginningen van het Staats- boschbedrijf „De Westermient", vanwaar men langs een uitstekend rijwielpad de badplaats de Koog kan bereiken om van daar na een korter of langer verblijf weder naar den Burg terug te keeinen; Of door de Eierlandsche polder naai de Cocksdorp, via de Waal en Ooster end of via Waalenburg. Dit laatste vooral voor de liefhebbers, die de vogelwereld in volle actie "wil zien. Of naar het vliegkamp De Mok, dat,, na voorat aangevraagde vergunning van de Commandant steeds te bezichtigen is. Of een zwerftocht ad libitum zonder een bepaald doel. Doch wat men ook kiest, steeds zal men getroffen worden door de zeldzame schoonheid van een eiland in vrijwel on-, gerepte natuurstaat. Wij zullen met genoegen aan onze va- cantie op Texel terugdenken. Tot ziens. LOOPERSE. Als de nood het hoogst is Naar ons door het bestuur van de Alg. Texelsche Middenst. Vereen, wordt mee gedeeld, zijn Zaterdag namens deze ver eeniging in verband met het aanspoelen op Texel van vuilnis uit den Helder een tweetal telegrammen verzonden. Een aan het gemeentebestuur te Den Helder, luidende: „Verzoeke wegens hernieuwde vuilaan- spoeling strand de Koog staking wegwer pen in zee, daar onhoudbare toestand ont staat. Tex. Midd. Vereen. Vlessing, voorz." En een aan de Kamer van Koophandel te Alkmaar, van deze inhoud: „Verzoeke dringend medewerking tegen strandvervuiling door aanspoeling van vuil Helders Reinigingsdienst, dat in zee geworpen wordt. Hebben gemeentebe stuur den Helder ook geseind." (Onderteekening als boven.) Wat zal er nu gebeuren? Wolprijzen. Uit Eist werd 12 dezer aan de „Tel" gemeld, dat in de Betuwe door de Vee- nendaalsche sajetfabrieken voor wol deze prijzen worden betaaldvoor gewone wol f0,50 tot f 0,60; voor wol van Texelsche schapen f0,60. Burgemeester Oort weer op Texel. Burgemeester Oort is gisteren, na eeni-, ge weken in het buitenland te hebben vertoefd, weer in onze gemeente terug gekeerd. Jeugdherberg-nieuws. Alhoewel de officieele opening van on ze jeugdherberg aanvankelijk op Zaterdag a.s. was bepaald, is deze gebeurtenis nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. De afwer king blijkt veel meer tijd te vragen, dan aanvankelijk werd verondersteld. Marken krijgt een waterleiding. TEXEL Het eiland Marken zal door middel van buizen door de Gouwzee aan het provin ciaal waterleidingnet worden aangesloten. Dat zal f 100.000 kosten. Echter stellen Ged. Staten voor in de kosten van nenta aflossing en onderhoud jaarlijks f 2000 bij te dragen, terwijl verwacht wordt, dat ook het rijk de kleine gemeente tegemoet zal komen. Texel zal het op die manier niet klaar", spelen: het Marsdiep is breed en diep.. Maar een verheugend feit is het zeker,, dat rijk en provincie een handje willen helpen om te zware lasten te lichten. Hoe staan rijk en provincie tegenover onze gemeente OOSTEREND. Grasverkoop- en verpachting. De tijd voor de verkooping en verhu ring en hooigewas en naweide is thans aangebroken. Maandag had ten overstaan van Notaris Mulder hier de eerste veiling1 plaats (vorig jaar begonnen ze op 12 Juni). Over het geheel waren de prijzen een derde lager dan in 1930. EIERLAND. Zangvereeniging opgericht. Zaterdagavond is te M.-Eierland een zangvereeniging opgericht, met de heer K. Bosje, hoofd der school, als directeur Ze telt ongeveer IS leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: M. Bakker Kz., voorzitter; Johan Penning, vice-voorzit- ter; Jannv Bakker Hd„ secretaresse en L. de Waard, 2e secretaris. Het ligt in de bedt eling om over 2 maanden wekelijks een repeiitieavond te houden. DE KOOG. Sportnieuws. S.E.O.L.T.O. heeft Zaterdag een 31 overwinning op U.D.I. behaald. De Codes- dorpers waren voortdurend in de meerder heid en slaagden er in driemaal de korf te vinden. Van de doelpunten werden er twee door dames gemaakt, 't Was te zien, dat er in 't Noorden flink geoefend wordt. Voor dorstige kelen. i Sedert eenige tijd is in het z.g. „Lage Boschje" (gedeelte van Doolhof) van ge meentewege een drinkwaterpomp ge- plaatst. Deze pomp voorziet zeker in een groote behoefte. Laten we hopen, dat ook de jeugd van de pomp een gepast gebruik maakt. Kerknieuws. Vertrek Pastoor Derksen. Z. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Pastoor Derksen, alhier, benoemd tot pastoor te üud Aade (bij Leiden). Pastoor Derksen werd hier 19 Mei 1927 geïnstalleerd (voordien was hij kapelaan te Vlissingen) en kwam als opvolger van pastoor Wijnker, die te Zandvoort werd benoemd. Tot de voornaamste gebeurte nissen in de ruim 4-jarige periode, ge durende welke pastoor Derksen hier het herderlijk ambt bekleedde, noemen we de herdenking van het honderdjarig bestaan van de parochie (13 Sept. 1928) en de consacratie van het vernieuwde altaar door de Bisschop van Haarlem (18 Sept. 1929). Pastoor Derksen nam in de harten van de meeste zijner parochianen een ruime plaats in en werd ook buiten de kring van; katholieken door menigeen gewaardeerd. Het ga hem goed in zijn nieuwe omgeving. Tot opvolger van pastoor Derksen is benoemd de Z.E. heer Berkemeijer, thans kapelaan te Leiden. BINNENLAND. De bekende Groningsche sportvlie ger H. Hindriks, is te EeMe van 100 M, plotseling omlaag gestort, en werd ern stig gewond. De dokter constateerde een, beenbreuk en een kaakbreuk. Tijdens een operatie wegens de kaakbreuk is hij in zijn bloed gestikt schrijft de Telegraaf. H. was 40 jaar oud, van beroep steen drukker. Hij was gehuwd, dooh had geen kinderen. Te Maastricht stond terecht een raadslid van Eijsden wegens schending van het geheim van een besloten vergade ring. Het gold het noemen van een som; die de gemeente zou bieden voor een te koopen terrein. De eisch was f500 boete ot honderd dagen hechtenis. - In een onbewaakt oogenblik viel het 3-jarig kind van schipper F. J. van der Doel, schip „Ouderzorg", liggende in de haven van Middelharnis, overboord. Het arme kind verdronk. Te Amsterdam is een vergadering gehouden door de Bond van N.-Holl. Pluimveevereenigingen, ter bespreking van de reclame voor het gebruik van meer eieren. Te Beesterzwaag is bij het overste ken van de weg de 12-jarige Chr. den Otter, door een motorrijder aangereden en gedood. Tijdens een onweder werden bij Apeldoorn twee koeien van H. Vissing in de weide door de bliksem gedood. B. en W. van Amsterdam stellen voor over te gaan tot de bouw van twee) klinieken bij het Wilhelminagasthuis. Kos ten totaal f3.700.000. BUITENLAND. Te Nancy is bij een militaire oefe ning een soldaat door zonnesteek over leden. OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5