Texelsche Courant van Zaterdag 27 Juni 1931 TWEEDE BLAD Moeders Texelsche Berichten m a BB VOORUITffl ffi m fflSffifflfflSfflfflfflge n ffiffiafflffifflffifflffiffi Wij moeten niet tevreden zijn, Met wat er is bereikt. Er is zooveel, wat anders kan, Wanneer men rond zich kijkt. Zoo heel veel dingen vragen om Een frisch en nieuw geluid. Laat daarom ieders zinspreuk zijn: „Vooruit! Altijd vooruit!" Ik weet wel, dat zoo menigeen Mistroostig zeggen zal: „Och spaar je toch de moeite, want Het helpt je niemendal." Wij haten echter 't laffe woord, Waaruit geen slagen spruit. En zetten daarvoor in de plaats: „Vooruit! Altijd vooruit!" RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag 30 Juni 1931 des namiddags te 7 uur in de daarvooi bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge mcente. Texel, 26 Juni 1931. De Burgemeester van Texel, R. P KEIJSER Cz„ Loco-B. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontslag-aanvrage mej. D. H. Stik- kel, als onderwijzeres aan de o. 1. school te den Hoorn. 3. Benoeming directeur-leeraar aan de Zeevaartschool. 4. Financieele regeling dienst 1930. (Dienstplicht. Wenschen omtrent inlijving. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van ingeschrevenen van de lichting 1932, dat zij, die hun wensch omtrent de inlijving niet reeds bij een der Keurings raden hebben opgegeven of in de ken baar gemaakte wensch wijziging willen brengen, zich alsnog vóór 15 Juli a.s. ter secretarie kunnen vervoegen om hun wensch kenbaar te maken. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 26 Juni 1931. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij voor nemens zijn het gedeelte van den Laag- waalderweg, bekend onder de benaming „Harddraverswegje", verbindende den Waalderweg met den weg door Tien hoven blijvend aan den openbaren dienst te onttrekken. Eventueele bezwaren worden ingewacht hetzij mondeling, of schriftelijk ten ge meentehuize vóór 5 Juli a.s. Texel, 26 Juni 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.-B. De Secretaris, JONKER. Een schrijver, die het hooger-op zocht. Gistermiddag omstreeks half zes kon den we hoog in de lucht (als een spel- deknop zoo klein) de prestaties vaneen aviateur bewonderen, die met witte rook het woord „Persil" (waschmiddel) aan de zuiderhemel „schilderde". Bij onze in formaties op vliegkamp de Mok deelde men ons mee, dat de vlieger zich op drie a vier duizend meter hoogte be vond. Uit den Helder vernamen we per telefoon, dat het toestel zich juist boven de stad ophield. Het schijnt in de hooge luchtlagen vrij rustig te zijn geweest, want de letters bleven geruime tijd zicht baar. Hoeveel K.M. zal de lengte van die letters wel hebben bedragen Wie kan de lengte schatten van de eerste tot de laatste letter Het was uitgezocht weertje voor deze hoogvliegende, „luchtige" reclame. Moet de huisvrouw met Persil in de wolken zijn, de vlieger ziet liefst geen wolkje aan de lucht (een tegenvlieger dus van meneer de regenmaker Veraart LEIDSCHE LAMMERENMARKT. De handel was gisteren stug; de prijzen liepen van 16 tot drie-en-twintig gld. De Jong's Bioscooop. De heer De Jong verzoekt ons nog mee te deelen, dat de film „Van het Westelijk Front geen nieuws", hier niet zal worden vertoond. Omtrent het hoofdnummer, „Het Lied. van de Zuidzee", dat Maandag en Dins dag door De Jong's Bioscoop wordt ver toond, wordt het volgende meegedeeld: De film werd in haar geheel op de Paumotoe-eilanden in de Stille Zuidzee opgenomen en speelt in de tegenwoordige tijd. De onvergelijkelijk schoone om geving, waarin deze film vervaardigd werd laat niet na op de toeschouwers een diepe indruk te maken. In deze rolprent klinkt de juichtoon, een warm liefdeslied van een jong minnend paar, maar ook 'n heftige aanklacht tegen de kille, vernie tigende invloed van z.g. Westersche be schaving op de primitieve natuur van onbedorven natuurmenschen. „Als Oost West ontmoet, is het resultaat: zes kroe gen en een bank". Dat zien we hier. Zelden echter ziet men een zuivere, on schuldige liefdes-idylle zoo fijn uiteenge- sponnen. Henry Shoesinith, een naïef na tuurkind, eigenaar van een groote cocos- plantage; Slater, een barsch en schijnhei lig, hebzuchtig, wreed en geslepen mensch, afkomstig uit Amerika; Tito, een jong en schoon halfbloedmeisje en Madge, niet minder bekoorlijk dan Tito, spelen een hoofdrol in deze film, welke rijk is aan spannende tafereelen. De slotscène geeft een beeld van de heftige strijd tusschen de beide mannen, van wie de geweten- looze Amerikaan het onderspit moet delven. Een biezondere attractie vormt de op Texel vervaardigde film ter gelegenheid van het bisschoppelijk bezoek. DE WINKELSLUITINGSWET. In werking 1 Maart 1932. Naar we uit goede bron vernemen, ligt het in de bedoeling van de Minister te bevorderen, dat de Winkelsluitings wet in werking treedt op 1 Maart van het volgend jaar. Dat is dus vrij wat later, dan algemeen aangenomen werd. Automaten. Intusschen zijn door eenige ingezete nen reeds automaten aangeschaft om ook na het sluitingsuur nog gelegenheid te geven in de behoefte aan snoeperij of een rookertje te voorzien. We zagen ze hier reeds bij de heeren M. S. Langeveld, A. v.d. Slikke en W. Vlas. De automaat van de heer Vlas is er een van biezondere constructie, speciaal bestemd voor de ver koop van sigaren en cigaretten. Het is een ingenieus apparaat, dat zeer be trouwbaar moet werken. Belasting betalen. Alle over 1931 verschuldigde Grond en Personeele Belasting moet voor 1 Juli a.s. voor de helft zijn betaald. Wie op de kwartjes willen passen, betalen dus vóór Woensdag, indien dit nog niet is ge schied. Op doosjes cigaretten na 1 Juli een extra zegel. We brengen nog eens onder de aan dacht van sigaren- en cigarettenwinke- liers, die met ingang van 1 Juli a.s. alle cigarettenverpakkingen van een extra ze gel (opcentenzegel) moeten zijn voorzien. Wanneer ge nog in gebreke zijt gebleven, zal het u interesseeren, dat de zegels op aanvraag bij de rijksontvanger te beko men zijn. Wie zoo onfortuinlijk is, na 1 Juli bezoek te krijgen van een contro leur en dan ongezegelrie doosjes in voor raad heeft, vliegt tegen de lamp. De boete bedraagt minstens f25. Sportnieuws. We maken de liefhebbers nog even attent op de biezondere sportdemonstra- tie, welke morgen op het „T."-terrein ge geven wordt. Let vooral op de adv,, in. dit nummer. Hoewel deze wedstrijd hooge kosten voor onze S.V. meebrengt, heeft het bestuur de toegangsprijs zoo laag mogelijk gesteld. Verwacht wordt dat het aantal kijkers zeer groot zal zijn, —o Texel I: D. Zuidewind, A. Ran v. Reenen, N. de Graaf, Vroegen R.Ran, J.Gieles, H.Ran, Winter, Pijpers K.Gieles, Rieke, D.Dapper, P. Vos, G. Dros Dz. Jo Gieles, G.DrosAz., Hoogenbosch de Ruijter, Jo Ran. Veteranen: J. Bruin Morgenmiddag 12 uur spelen deze adsp. elftallen tegen elkaar: Groen-Zwart: A.v.d. Slikke Jac. de Veij Jb. Geus C. Ran G.Witvliet W.v.Zeijlen M.Bakker, G.Bakker, J.Bruin, [.Molenaar P.Bruin Res.: S. v. Heerwaarden. W.Vlas, J.Bruin O.S., M.Vlaming, G. Coevert, P.Kikkert W.Ran, A.Huizinga, Th. Lap Jac. Helsloot, B. de Vries Bèla. Wit: Res.: Dick Geense. Korfbal. Gisteravond werd een oefenwedstrijd Verdo Nigro - De Zwaluw gespeeld. In de le helft zag V.D. kans de stand op; 1—0 te brengen, in de 2e helft maakte De Zwaluw gelijk. Het was een kalm par tijtje, dat dank zij het mooie zomerweer door heel wat belangstellenden werd bij gewoond. Hedenavond S uur speelt hier Verdo- Nigro tegen S.E.O.L..T.O. Het 12-tal wordt als volgt opgdesteld: Heeren: Dames: Doel: H. Stolk M. Langeveld. F. Stolk F. v. d. Kooij. Midden: W. Stolk C. Slot. M. Reuvers M. Nieboer. Verd.: G. v. Vooren C. v.d. Kooij. A. Stolk N. de Graaf Md. Reserve: W.v. Egmond A. Nieboer. Verdo-Nigro: Aanval: J. v. Rheenen B. Lap N. de Graaf A. Roeper Midden: J. Kiljan M. Rab P. Eelman 1. Nysztor Verd.: Moerbeek A. Zijm Hamers L. Bruin. „Het zijn maar katten!" De heer Dies Toolens schrijft ons: Toen ik mij gistermorgen met een mand vuilnis naar de vuilnisbelt aan de Hallerweg begaf, werd mijn aandacht getrokken door het gekerm van jonge poesjes. Na even zoeken vond ik een si garenkistje, half verbrand, waarin zich twee jonge poesjes bevonden van onge veer 5 dagen oud. Arme stomme diertjes! Hoe lang zullen zij daar geleden hebben tusschen de brandende rommel? Al viel het mij hard, aan hun lijden heb ik terstond een einde gemaakt door ze te verdrinken. In het leven houden ging toch niet meer. Doch ik vraag mij af: Wie is de wreedaard, die misschien met een ijskoud gezicht dit schrijven leest, er om lacht en zegt: ,,'t Zijn toch maar katten!" Zij, die zoo denken, leven alleen voor zichzelf, en zijn voor het die renleven blind. (Met volle instemming geplaatst. Red.) Wolveemarkten 1824 Juni. De wolveehandel was te Leeuwarden bij gering aanbod zeer kalm gestemd. Ook Delft, Gouda en Zwolle waren kalm met ongeveer stationaire prijzen. Te Leiden waar 220 schapen en 2900 lammeren wer den aangevoerd, was het handelsverloop ook min of meer gedrukt met flauwe prijzen. Rotterdam was over het geheel traag. Te Sneek was behoorlijke vraag voor jonge vette schapen en zuiglamme- ren, al gingen de prijzen niet hooger.. De oude slachtschapen vonden daar, even als de weidelammeren, een trage markt. Purmerend was stug, terwijl Groningen zeer slecht verliep met voor weidelamme ren iets lager prijzen. Directeur Zeevaartschool. Ter voorziening in de vacature direc- teur-Z.V.S., welke door het vertrek van de heer P. Vijn per 1 Sept. naar Vlis- singen zal ontstaan, is deze voordracht opgemaakt: 1. J. de Groot, directeur Z.V.S. te Schiermonnikoog. 2. S. P. de Boer, leeraar Z.V.S. te Schiermonnikoog. 3. J. de Vries, leeraar Z.V.S. alhier. De benoeming zal plaats hebben in de raadsvergadering van Dinsdag a.s. De SociëteitC. Boon. Dinsdag is voor de zooveelste maal de Texelsche Sociëteitskwestie, met de heer C. B. als de man op de achtergrond, voor den Helder's Kantongerecht ter sprake gebracht. De iheer B. was persoon lijk van de partij (hij kwam als gemach tigde van mej. De Haas, directrice, zijn. huishoudster tevens), terwijl als getui gen verschenen: mej. Marretje Molenaar, die geen lid van de „soos" verklaarde te zijn; Jo Vroegen, die er het eerzaam beroep van kellner uitoefenen zou, en S. de Waal, die als beheerder van de „soos" te boek was gesteld. Geen van allen kon het bestaan van de sociëteit aantoonen. B. heeft niet bepaald de sympathie van de heeren rechters en heeft het daarnaar danook wel een beetje gemaakt. Deze middag had hij niet veel in te brengen. Wanneer hij even buiten de schreef ging, werd hij met felle en, vernietigende blikken van de ambtenaar doorboord en legde de kantonrechter hem oogenblikkelijk het zwijgen op, met de bedreiging, dat hij direct de zaal zou worden uitgezet. De ambtenaar consta teert, dat het Boon de laatste tijd op Texel niet naar den vleeze gaat. Boon: Ik verzoek de heer ambtenaar niet persoonlijk te worden, doch zich tot de zaak te bepalen. De kantonrechter: Houd je mond, of je gaat er uit. Boon: Dan ga ik er liever uit. De kantonrechter: Ga dan, gauw alsje blieft. De ambtenaar constateert met vreugde, dat de oogen van de Texelsche gemeen schap eindelijk voor de practijken van Boon opengaan. Dat blijkt ook wel hier uit, dat hij geen kans heeft gehad om in de gemeenteraad te komen. Van alle herrie en chicanes die Boon maakt, z.g. Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van volwassenen is Purol een on misbaar geneesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis en franco een boekje over huidverzorging en huidge nezing. als de man die de belangen van Texel zoo nauw aan het hart liggen, komt geen zier terecht. Iedereen lacht hem op het oogenblik uit. Wat voor een stichting D.A.T.S. is, weet niemand. De stichting bestaat eenvoudig niet. Niemand wil er lid van zijn en de methoden van Boon, om leden aan te werven, is beneden alle critiek. Men moet toch uit vrije wil lid van een vereeniging worden en het is on mogelijk dat men tegen zijn wil daartoe verplicht wordt. De ambtenaar brengt een compliment aan de politiedienaar Gocnga, die prij zenswaardig werk in deze zaak heeft ver richt en persisteert bij zijn eiscli. De heer Boon krijgt dan het woord om zich te verdedigen. In een breedvoerig betoog zet hij het bestaan van D.A.T.S, uiteen en bestrijdt het procesverbaal van, de politiedienaar G. Voor 100 pet. is de wet gehandhaafd! Zoo roept B. de balie toe. De toestemming voor de oprichting van de sociëteit is aanwezig. Op de avond van 3 September is niemand binnenge laten of hij moest lid zijn. B. overhan digt dan een aantal documenten die aan moeten toonen, in hoeverre D.A.T.S. be staansrecht heeft. Schriftelijk vonnis, aldus de Held. Ct., over 14 dg. Tentoonstelling Handwerken. We herinneren nog even aan de ten toonstelling van handwerken, aangekon digd in ons vorig nr. Ze heeft ten doel 'n denkbeeld te geven van de practised? banen, waarin het handwerkonderwijs aan de school voor Ulo wordt geleid. Ten bate van het schoolreisje naar Arnhem, - bepaald op 21, 22 en 23 Juli a. s.i -. wordt tien ct. entree gevraagd. Ge moet) eens gaan kijken: het is de moeite Ti tien ct. ruimschoots waard. OOST. Muziekcorps „Excelsior" Muziekcorps „Excelsior" van Ooster end, bracht een bezoek aan Oost. Dit gebeurt elke zomer, en daar het corps» een mooi stuk muziek ten gehoore brengt, hooren we het hier altijd met genoegen. Daar het corps nog geen vaandel bezit, werd thans onder opluistering met muziek een inteekenlijst aangeboden ter verkrij ging van de noodige gelden. De Ijjst zag er goed uit, zoodat de vereeniging hier mede wel zal. slagen en spoedig te be schikken zal hebben over een mooi vaan del, dat toch eigenlijk niet ontbreken mag Schoolreisje naar IJmuiden en Haarlem. De kinderen der hoogste klasse der o.I. school alhier, hebben Donderdag een uitstapje gemeaakt. Om 5.30 uur vertrok het gezelschap onder leiding van de heer en mevr. Zondervan per auto naar de boot. Per spoor ging de reis naar Velsen, vervolgens naar IJmuiden. Per haven- bootje werden de mooie groote havens en de pieren bezocht. Vandaar ging het naar Haarlem, waar de kinderen zich o.m. konden vermaken in een speeltuin en bij het Hertenkamp. Ongeveer 5 uur werd vanat Haarlem de terugreis aange vangen, waarna het gezelschap om 8 uur weer behouden thuis arriveerde. Dat de kinderen genoten hebben, Iaat ziöh be grijpen. Zoo'n uitstapje is voor hen 'n attractie. Een woord van dank aan allen,, die hebben meegewerkt om de kinderen dit genot te verschaffen. OUDESCHILD. Duur „gekochte" eitjes. We hebben onlangs melding moeten maken van de snoode daad van een drie tal ingezetenen, K., Z. en V., die op verboden vogelbroedterrein bij Oudeschild zich van een zeshonderdtal eieren van kluut, eend, en andere beschermde vo gels meester maakten. De bewaker Kalis en rijksveldwachter Van Zutfen, laatstgenoemde tijdelijk al hier gedetacheerd, waren hun echter te glad af, met het gevolg, dat het eiermin- nend trio Dinsdag te den Helder terecht moest staan. Het vonnis van de kanton rechter moet hun koud op het dak ge vallen zijn. Elk van hen werd tot de niet onbelangrijke som van f100 boete ver oordeeld, desverlangd te „verdienen" door elk een maand hechtenis. Laat het een goede leer voor anderen zijn. 's Lands wetten en gemeentelijke verordeningen zijn er nu eenmaal om te worden nage leefd. Het zou een fraaie boel worden, wanneer men die naar believen aan zijn laars zou kunnen lappen. DE MOK. Luitenant ter zee N. Guilonard, die nende bij het vliegkamp De Mok, wordt 1 Juli a,s. ter beschikking gesteld. O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5