De Nieuwe ïexeische Courant Transpireerende No 4543 Woensdag 1 Juli 1931 44s,e Jaargang Van 'veek tot week Doorzitten Zonnebrand Siukioopen In doozen van30*60*90ct.Tube 80ct. Sme-fc-ten Texelsche Berichten HECOURAMT is sinds 1 Juü 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 00 ct. iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 1 2 3 4 5 6 7 Juli 10,31 11.12 11 51 12,31 1,— 1,30 2 10 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9 56 Zaterdagavond. Om Duitsdiland op de been te houden. De gebeurtenis, die haar stempel op de afgeloopen week heeft gedrukt, was het voorstel van president Hoover om ide betaling van alle oorlogs- en herstelschul den gedurende één jaar stop te zetten ten einde 'n economische opleving in Duitsch- land en Europa en dus ook in de Ver., Staten te bevorderen. Dit voorstel is aan vankelijk met algemeen gejuich ontvan gen, maar daarna is in vele krimgen min der optimistisch geoordeeld over de ge volgen, die 't zou hebben. De meeste be zwaren werden uiteraard geopperd in Frankrijk, dat immers zeer zware offers zou moeten brengen, indien het voorstel werd aanvaard. De laatste dagen schijnt de kans zeer te zijn toegenomen, dat tusschen Amerika en Frankrijk een rege ling wordt getroffen, die aan deze Fran- sche bezwaren tegemoet komt vooral wat betreft de handhaving van het pas vorig jaar aangenomen Youngplan en toch de kern van Hoover's plan onaan getast Iaat. De verkiezingen in Bulgarije. De verkiezingsperiode, waarin we le ven, is wat het buitenland betreft, door Bulgarije ingeluid. Ondanks een niet ge ringe verkiezingsterreur van de zijde van het kabinet Ljaptsjef, is de door de ex- premier Malinof geleide oppositie als overwinnaar uit de strijd gekomen. Deze oppositie omvat zoowel de vooruitstre- Venden in de steden als een groot deel der tamelijk radicaal gezinde boeren. De communisten deelden in het succes en verachtvoudigden hun zeteltal, terwijl de sociaal-democratische Kamerfractie werd gehalveerd. in Hongarije, Spanje en Galicië. In het begin van de volgende week zijn Hongarije en Spanje aan de beurt om naar de stembus te trekken. In Hongarije, waar de stemming in de 199 landelijke districten nog altijd openbaar is, en slechts in de 46 stedelijke districten ge heim, verwacht men uiteraard een over winning der huidige regeeringspartij. In Spanje zullen de burgerlijke republikeinen welde meerderheid vormen in de Con- stitueerende Cortes, die het land eej nieuwe grondwet moeten geven. De ver kiezingsstrijd werd er tamelijk heftig ge- gevoerd, vooral in de arme landelijke ge bieden, waar men van de wisseling van regime heel wat meer verwacht had dan men per slot van rekening gekregen heeft. In Galicië schijnt de ontevredenheid groot te zijn, en het onverwacht ontslag van 12.000 spoorwegarbeiders heeft er zooveel kwaad bloed gezet, dat de af-, scheidingsbeweging er opnieuw veld heeft gewonnen. De regeering in Oostenrijk. In Oostenrijk mislukte de regeerings- vorming door dr. Seipel, daar de men- schen van het Schoberblok weigerden sa men te werken met Seipel's rechts-extre- mistische protégé Kienböck, en de for mateur zonder deze protégé geen kabi net wilde formeeren. Thans heeft men een regeerings-Buresch gekregen, die als twee druppelen water lijkt op het vorige ministerie-Ender, en die dezelfde moei lijkheden te doorworstelen krijgt als deze. Twee geslaagde Oceaanvluchten. Het Oceaanvluchten-seizoen zette goed in. Twee Amerikanen, die een record pogen te vestigen voor de reis om de wereld, stegen op aan de Westkust, van de Atlantische Oceaan, landden even in in Engeland, vlogen onverwijld door naar Berlijn, en vandaar een dag later reeds/ naar Moskou. Thans bevinden zij zich op weg boven Siberië. Twee Denen, waar van een zich heeft getooid met de bijnaam j,vliegende fotograaf^ zagen hun harte- Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten. wensch, vervuld en bereikten ,van New- York komend, na vrij wat avontuur Ko penhagen. Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Zaterdagavond zou de heer F. Hariot, hoofdbestuurder van bovengemelde bond in café den Burg een uiteenzetting ge ven, de organisatie in het bouwbedrijf betreffende. Gezien de geringe opkomst, is van een lezing niet veel gekomfcn en bepaalde de spreker zich tot behandeling, in een gezellig onderonsje, van eenige vraagstukken, door de kleine kring van belangstellenden naar voren gebracht. De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond is in 1920 ontstaan door samenvoeging van de Alg. Ned. Timmerliedenbond en de Centr. Bouwvakarbeidersbond. Hij stelt zich ten doel, behartiging van de materi- eele en geestelijke belangen zijner leden; er wordt geijverd voor behoorlijk loon, behoorlijke werktijden, regeling van betaling bij regen, ziekte en werkloosheid. De bond organiseert cursussen, zorgt voor goede lectuur, geeft gelegenheid tot/ het maken van goedkoope ontspannings- reizen naar binnen- en buitanland, moe digt bij de jeugd het kampeeren aan, enz. Door het totstandbrengen eener lande lijke collectieve overeenkomst werd ten aanzien van loon- en arbeidsvoorwaarden reeds veel bereikt. In de behoefte bij werk loosheid voorziet de werkloozenkas, welke van 1920 tot 1930 bijna zeven miljoen gld. uitkeerde. Ruim vier miljoen bedroeg in die tijd de uitkeering wegens ziekte. Wegens staking en uitsluiting werd 1400 duizend gld. uitbetaald. Het kasbezit be draagt op heden f 1.700.000. In 1930 bewerkte de Bond, dat de le den per jaar drie dagen vacantie kregen met behoud van loon. In 1931 zal het vier, in 1932 vijf dg. zijn. Ook feestdagen wor den thans betaald. Bij de uitbetaling wor den bonnen uitgereikt, welke door de patroonsbond wonden verzilverd. Het aan tal leden bedraagt thans bijna 30.000. De R.K. Bond heeft er 28.000, de Chr. Bond 11.000. Samen werd de Landelijke Over eenkomst getroffen. Het plan bestaat ook op Texel deze overeenkomst tot stand te brengen. De contributie is verschillend. Ze is gebaseerd op het uurtoon van een tim merman: 60 ct. (3e kladse). Apart wordt voor de werkloosheidskas geofferd: 42 ct. Uit deze kas ontvangen bij werkloos heid gehuwden f2.per dag, ongehuw- den 11.50, leden 20—21 jaarfl.25, 18— 19 jaar f0.85 en van 15—17 jaar f0.50 en wel gedurende 54 dg. van het jaar. Aan de nabestaanden, van wie één jaar onafgebroken lid was, wordt voor begra dag, 20—21 jr. 11.60, boven 22 jr. f2.40 en wel gedurende 36 dg. per jaar. Wie 25, 30 of 35 jr. achtereen lid is, ont vangt resp. twee, drie of vier gld. ouder- domstoeslag. "De Bond is aangesloten bij het Ned. Vakverbond, dat op zijn beurt weer deel uitmaakt van het Intern. Vakverbond, dat miljoenen leden telt en miljoenen gul dens kasgeld heeft. Als lid kunnen toe treden alle bouwvakarbeiders van iedere richting, met uitzondering echter van communisten, die het in opdracht van Moskou slechts op afbreken voorzien hebben. Gedeeltelijk overdekte markt. 1 Een toe te juichen daad van ons gemeentebestuur. Op initiatief van gem.-veldwachter en marktmeester O. Goënga. worden voor taan op zomersche dagen kalveren en biggen op een overdekte plaats gemarkt. Een maatregel,, welke onze volle sympa thie heeft, wijl op deze wijze de arme die ren tegen de meedoogenlooze inwerking van felle zonnestralen worden beschut. Wie wat met dieren opheeft en zijn ge negenheid verder uitstrekt dan tot schoot hondjes en kamerkatjes, zal meermalen op wanne dagen begaan zijn geweest met het droevig lot van kalveren en varkenskinde ren, die met schuim op de bekken amech tig naar het oogenblik verlangden, dat hun een koeler plaatsje zou worden ge boden. Hieraan is nu gelukkig een einde gekomen. Hulde! Uitvoering Tarwewet. De heer ir. T. P. Huisman schrijft ons: De tarwe-organisaties maken bekend, dat zij een aantal personen bereid hebben gevonden, hetzij als controleur, hetzij als hulpcontroleur op te treden. Zij hebben tot taak de partijen op kwaliteit te taxee ren en de leveringen mede te regelen en, te controleeren. Voor Noord-Holland fun- geeren: J. C. Rus, Schagen; C. Bax, Half weg; H. Brands, Aalsmeer; W. Plomp, Nieuw-veen; D. van Geel, Utrecht; Indus trieweg 2bis; N. G. van Dijk, Amstelveen; Julianapark 6; E. Koolhaas, Leimuiden; H. Peters, Rijk (Haarlemmermeer); P. Habermehl, Nieuwveen; O. J. W. v. An- del, Nieuw-Vennep. Met Persil „in de wolken." We komen nog even terug op de inte ressante Persilreclame, welke ons zoo zeer „boven de pet ging" (3—4000 M. hoog is geen kleinigheid) en toch zoo doeltref fend was. Uit brieven van onze correspondenten mogen we dit ook opmaken. Op gezag van E. Ostermann en Co's Handehnij N.V. te Amsterdam, welke Per sil in de handel brengt, deelen we nog het volgende mee: De piloot, met zijn machine hoog in de lucht manoeuvreerende, ontwikkelt uit de chemicaliën, die hij daartoe medevoert, per seconde ongeveer 8000 kub. M. rook. Door deze rook achter uit de machine te stooten, worden de letters door hem, al .vliegende met een snelheid van 150-200 K.M. per uur in spiegelschrift geschreven, opdat men ze vanaf de begane grond kan lezen. De letters P en I verkrijgen; daarbij een hoogte van U/2 K.M., de overige letters een hoogte van 1 K.M., terwijl het geheete woord 7000 M. lang is en bij helder weer 111 een omtrek van, meer dan 100 vierkante K.M. leesbaar blijft. Een open vraag blijft voor ons (leeken) intusschen, hoe men uit chemische stoffen per seconde 8000 kub. M. rook kan fabri- ceeren. We zullen er ons maar niet in ver diepen. Een goede reclame was dat rook- schrift voor Persil per se! De Jong's Bioscoop. Hedenmiddag is „Een heldhaftig moe dertje" hoofdnummer van het kindervoor stellingsprogram. Het is een onderhou dend, spannend en amusant filmwerk, dat de jeugd uitstekend zal voldoen, maar ook bij ouderen in de smaak zal vallen. Het aardige meisje, dat in deze film door haar vlot en aantrekkelijk spel de aan dacht trekt, is Priscilla Moran, haar ta lent is veelzijdig, zij weet spoedig de lachers op haar hand te krijgen, maar ook in ernstige momenten zoo te boeien, dat we in haar een geboren actrioe zien. o— Hedenavond draait de sensationeele film „Gouddorst", welke een beeld geeft uit strijd om de goudvelden in Californië, maar ook om de schoone Josephita. Rijk is deze film aan spannende momenten; om te rillen is b.v. de aanslag, door ban,-, dieten geraamd, op de diligenoe, waarmee goud naar Amerika wordt vervoerd; lief lijk het tafereel, waarbij „zij" en „hij" elkaar eeuwig trouw zweren en „hij" haar broer van een wisse dood redt. De Texelsche schapenmarkt zal van avond als extra nummer worden vertoond. Die zal vrij wat bekende gezichten te zien geven en dus voor velen een attractie zijn. o Donderdag zal het stormloopen, want dan staat als no. 1 de Hollywood-.revue op het programma, waarvan de Haagsche Crt. schreef: Deze film geeft zeer veel te genieten. Het is of de revleu echt op- het tooneel opgevoerd wordt. Een film vol schoonheid en grootschheid. He. Vaderland: Het publiek vindt het gewel dig en klapt en lacht bijna voortdurend. Als tweede hoofdnummer „Vreemde duivels", bewerkt naar de avonturenroman van Peter B. Kyne. Dat zegt genoeg. O Vrijdagavond brengt een spoorwegfilm „Plicht" getiteld, met spoorwegongeluk ken, overstroomingen, enz. in het Missis- sippigebied. In de hoofdrol Lon Chaney als de oude machinist, die zijn naasten liefheeft, maar ook zijn locomotief; hij verliest een zoon onder de wielen, maar zijn liefde voor steenkool en stoom taant onder deze slag van het noodlot niet. (Telegraaf). Een werkelijk goede film, oordeelt de Maasbode. Lon Chaney speelt meesterlijk, schrijft de Tijd. Zie voor nader nieuws de adv. en de biljetten aan de bioscoop; ook volgend nr. Schouwburgloge—Koogerstraat. Hedenavond „gaat" (zooals dit in de taal der tooneelisten heet) „Zeemans vrouwen," een groot successtuk van Bou- j ber, een Amsterdamsche schets, „belang rijk", „buitengewoon boeiend", „Volks- Kunst (met 'n groote K), „prachtig", zoo als de Tijd, Telegraaf, Volk, Handelsblad, enz. om strijd verkonden. „Donderdagavond is de schouwburg uit verkocht. De kaarten vliegen nu al weg", zoo vertelde ons Maandagmiddag de heer Piet Hesse. „Geen wonder" voegde hij er verklarend aan toe: „In de groote ste den hadden we volle zalen, weken achter elkaar. Zou hier in de zaal dan één plaatsje onbezet blijven?" We kunnen de vraag stellig met „ja" beantwoorden, want liet boek van de Merijutje-sdhrijver A. M. de Jong, „Frank van Wezel's roem ruchte jaren", heeft heel veel opgang ge maakt. Wc lazen in de Prov. Drentsche Ct. van de opvoering te Assen: De zaal was uitverkocht, velen moesten terugkee- ren. Het stuk sloeg zeer in; het steld/ei de acteurs zware eischen, waaraan zij echter uitstekend voldeden. Totaal in druk: een goed geslaagde avond. Ook de Oprechte Haarl. Crt. heeft niets dan lof. In het verslag is het niets dan „sucoes", „prachtig", „voortreffelijk". Moeten we er meer van schrijven? „Niet noodig", zegt de heer Hesse, „de zaal komt toch meer dan vol". —o Vrijdag: „De man die beslag legt". We kennen hel boek (The Man in Possession) en herinneren ons van dit stuk goede cri- tieken te hebben gelezen. Reeds het feit; dat de schrijver van dit stuk ook de auteur van „Bruine Suiker" was, een stuk dat te Londen 250 opvoeringen beleefde, zegt niet weinig. Wie op zijn avond beslag legt om „De Man ,die slag legt" te gaan zien, komt niet bedrogen uit. Zaterdag: „Het Chineesdhe Landhuis", een stuk, dat de nauwelijks te overbruggen kloot tusschen het Chineesche en Euro- peesche ras op de voorgrond plaatst, met in de hoofdrol een jong, eenigszins fri vool Engelsch meisje, dat met een schat rijk Chineesch edelman in het huwelijk is getreden. Het speelt op een rubberplan tage bij Singapore en is rijk aan span nende tafereelen. Zie voor nadere biezonderheden adv., aanplakbiljetten en het volgend nummer. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 -ct. per bus en is evenals, Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. T.E.M.-nieuws, De dagen van de metalen schoor„steen" van onze electrische centrale, heel on eerbiedig ook wel de „kachelpijp" ge noemd, zijn geteld. Hij zal n.l. voor een steenen gevaarte plaats moeten maken. Het stormpje in de aanvang dezes jaars heeft zijn reputatie dermate geknakt (het arme ding stond door een paar windstoo- ten heelegaar scheef op de beenen), dat het T.E.M.-bewind wijselijk vervanging door een meer solide exemplaar ordon neerde. En zoo geschiedt tha/is. De T.e.m, duldt geen tem'ptatie, ook niet vanwege een „kachelpijp". O De T.E.M. gaat uitbreiden. Omstreeks halt Juli wordt met de uitbouw een aan vang gemaakt. Er is bij de stichting op gerekend, want een zijwand bestaat ge heel uit plaatijzer en is dus gemakkelijk in zijn geheel weg te nemen. Kermis-Krabbels. Wanneer deze regelen door pers en drukinkt vermenigvuldigd zijn, en de ka lender Woensdag wijst, is de kermis op volle gang. Onze plicht getrouw willen we met een enkel woord gewagen van dit eilandelijk gebeuren, dat voor een wijle afwisseling brengt in ons overigens vrij eenkleurig plattelandersbestaan. Maandag reeds begon de pret. Of eigenlijk nog eerder, want: zijn niet de laatste dagen, welke de kermisweek voor afgaan, voor de Texelsche jeugd in het biezonder van een ongewone aantrekke lijkheid? Dat sleepen en sjouwen met planken en balken, dat bouwen en passen, en meten, kortom: al die kermistoebereid- selen behooren tot de voorpret, welke, Texels „spes patriae" niet gaarne zou- missen. Wanneer het Maandag is geworden en het tegen het middaguur loopt, schuifelt Texel te hoop op het knusse pleintje voor ons gemeentehuis, waar dan naar oude zede een plechtigheid plaatsgrijpt, welke een der glorieuze gebeurtenissen van het kermisprogram uitmaakt. Ook de vreem-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1