No 4545 De Nieuwe Texelsche Courant Woensdag 8 Juli 1931 44s,e Jaargang Doorzitten Texelsche Berichten Een nieuwe Parel aan T.E.S.O.'s Kroon. Van week tot week llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LICHT OP JEUGDHERBERG „PANORAMA" TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer ys uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Juli 2,52 3.39 4.37 5,45 6,49 7,49 8.42 wel geroepen zal worden uitspraak te doen' Een wereldvlucht in 8,5 dag. De wereldvlucht van Post en Gatty is wel biezonder schitterend geslaagd. In ruim 8'/° dag vlogen zij van New-York via oude en nieuwe wereld. Het is een presta tie, die niet licht zal worden geëvenaard. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 Tube 08 ct. PÜBI ware een belegging in jeugdgezondheid, en dus zeer zeker een toekomstig groot nationaal belang. Waar Texel door zijn verbeterde communicatie hoe langer hoe meer bekend wordt, hoe langer hoe meer door vreemdelingen en vooral door jon geren, kampeerders etiz. bezocht wordt, is een uitstekende, naar de eischen des tijds ingerichte jeugdherberg hier ten zeerste op haar plaats. Niet alleen om de gezond heidstoestand en het uithoudingsvermogen onzer jeugd, krachtig te helpen bevorde ren, terwijl tevens de geest verscherpt en de kijk op de natuur verfrischt wordt, maar vooral om het heerlijke natuur schoon, dat Texel in zoo'n ruime mate bezit, onder het bereik van een veel groo- ter deel der Nederlandsche jeugd, en vooral onder het minst kapitaalkrachtige gedeelte daarvan te brengen. Jeugd en Natuur. Jeugd en natuur vormen toch een onaf scheidbaar geheel. Zij moeten echter bij elkaar gebracht worden. Van dit standpunt heeft het bestuur van T.E.S.O. deze zaak dan ook bekeken. T.E.S.O., die zich die weelde in finan- cieele zin kan veroorloven, is de schakel geworden tusschen beide, niet alleen uit philantropisch, maar ook vooral uit maat schappelijk en nationaal oogpunt. In de jeugdherbergen toch vinden jeugdige trek kers, die gaarne van de natuur genieten, en gaarne vertoeven in streken, waar zij trissche indrukken en bloeiende gezond heid kunnen opdoen, na gezonde ver moeiende tochten, veilig, goedkoop en goed onderdak, en tevens raadgeving, en hulp, waar dit noodig modit blijken. Meer propaganda voor Texel. Wanneer dan na het bezoek aan de Jeugdherberg door de trekkers een aan gename herinnering aan hun verblijf mee huiswaarts kan worden genomen, dan kunnen zij, thuiskomende, en ook nog op latere leeftijd, bij vrienden en kennissen, krachtig propaganda maken voor de be zochte streken, dus straks ook voor Texel. Wij hopen danook, dat onze nieuwe Texelsche jeugdherberg ook in dit opzicht haar vruchten zal afwerpen en er krach tig toe zal medewerken om de aandacht op ons mooie eiland te vestigen, niet al leen ter wille van ons Texelaren, maar vooral ook terwille en ten bate van het toekomstig geslacht van Nederland. Daar de tijd weer is aangebroken, het zomerseizoen met zijn vacanties, waarin velen over voldoende vrijheid en tijd kun nen beschikken voor het ondernemen van goedkoope tochtjes, hebben wij toen een maal tot oprichting was besloten, er groote spoed achter gezet, zoodat eenigo weken geleden, al was ons gebouw nog niet kant en klaar, reeds de eerste bezoe kers konden worden ontvangen. Op Texels mooiste plekje. De ligging van ons gebouw is zeker ook uitstekend gekozen: vlak bij de aan legplaats van de boot, zoodat na aan komst daarvan, de trekkers geen ver moeiende reis meer behoeven te maken, om hun kwartieren te bereiken. Zij zijn als 't ware dadelijk thuis. Bovendien is het m.i. het mooiste plekje van Texel, van waaruit men het geheele eiland met de torens van alle zeven dorpen kan over zien. Men heeft naar het zuiden een schitterend gezicht op het Marsdiep met Wieringen en den Helder op de achter grond; naar het westen op onze prachtige duinen en naar het noorden op ons mooi gelegen hoofddorp „den Burg", en de vuurtoren in de verte. Het wordt danook met recht het Panorama van Texel ge noemd. De plannen dateeren van begin 1931. Hoewel, zooals boven reeds gezegd, de eerste vaste plannen een jeugdherberg te stichten van zeer recenfte datum zijn, n.l. van 't begin van dit jaar, hadden wiji het gebouw gaarne reeds voor Pinksteren willen openen. Door verschillende moei lijkheden, die wij niet konden voorzien, omdat wij misschien eenige te verrichten werkzaamheden te licht hadden opgeno men, zijn wij hierin eenigszins teleurge steld geworden. Gelukkig is dit oogen- blik, hoewel iets later dan wij ons hadden voorgesteld, thans aangebroken, dank zij mede ook de moeite en energie van de vakmenschen, die aan de verschillende onderdeelen der verbouwing hebben mee gewerkt. Het is mij niet mogelijk iedereen, die zich daarbij verdienstelijk heeft gemaakt, afzonderlijk te noemen, doch ik wil het al len gemeenschappelijk dankzeggen voor de krachtige hulp, die zij ons hebben ver leend. J. van der Pijl, de architect. Ik kan echter niet nalaten één persoon, die ons van buitengewone dienst is ge weest, bij name te noemen, n.l. onze architect, de heer J.v.d. Pijl, die op zeer geschikte wijze en tot onze volle tevre denheid de plannen tot verbouwing en het bestek heeft uitgewerkt, Het is toch altijd veel gemakkelijker een nieuw ge bouw van 't begin af te stichten, dan een reeds bestaand om te werken en voor het een of ander doel geschikt te maken. Door eendrachtige samenwerking met't bestuur van T.E.S.O., vooral met de heer W. H. Lap, die onvermoeid was en steeds door groot optimisme was bezield, is het hem gelukt, dit oude gebouw te moderni- seeren, zoodat het bijna niet meer te herkennen is en het in betrekkelijk korte tijd zoo comfortabel om te werken, dat het thans in alle opzichten, voor zoover wij dit momenteel kunnen overzien, een! ieder zal kunnen bevredigen. T.E.S.O. draagt de Jeugdherberg over aan „Mooi Texel." En thans, dames en heeren, acht ik het oogenblik gekomen, om deze pas ge stichte Jeugdherberg toe te vertrouwen aan hen, die hier van heden af de scepter zullen zwaaien, n.l. aan de Jeugdherberg- ouders, onder dagelijksch toezicht van het comité van Jeugdherbergleiders, geza menlijk door „Mooi Texel en T.E.S.O. benoemd. Ik hoop, dat zoowel ouders als leiders zich steeds streng zullen hou den aan de door de N. J. H. C. vastge stelde instructies. Van hen toch, van hun plichtsgevoel, van hun onderling eens gezind samenwerken is het welslagen van onze zoo mooie, te algemeenen nutte op gezette instelling geheel afhankelijk. De Jeugdherberg volkomen neutraal. Ik ben er dan ook vast van overtuigd, dat, wanneer iedereen zijn plicht betracht, en met opgewektheid zijn taak aanvaardt, deze inrichting, die absoluut neutraal moet zijn, volkomen aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Daarvoor is echter even eens dringend noodig, dat zoowel de Jeugdherbergouders als de Jeugdherberg leiders zich volkomen bewust zijn van de op hen rustende groote verantwoordelijk heid, om er voor te zorgen, dat alle Ne- landsche ot buitenlandsche ouders, van welke politieke ot godsdienstige richting ook, hun kinderen met de grootste gerust heid aan hen kunnen toevertrouwen. De nieuwste parel aan T.E.S.O.'s kroon. En hiermede, dames en heeren, verklaar ik deze stichting, de nieuwste parel aan de kroon van T.E.S.O., officieel voor ge opend en draag haar in beheer en exploi tatie over aan de vereeniging „Mooi Texel", die voortaan het oppertoezicht zal uitoefenen en in samenwerking met Jeugdherbergouders en Jeugdherberg- leiders geheel verantwoordelijk is voor de verdere goede gang van zaken. Een schitterend monument. Dames en heeren, ik wil thans eindi gen, daar ik misschien reeds te veel van uw aandacht en geduld heb gevraagd, met de wensch, dat alle hier aanwezigen onze Jeugdherberg „Panorama" een goedhart mogen toedragen en liet succes daarvan, waar mogelijk, zullen helpen bevorderen, zoodat deze een schitterend monument Voor de toekomst zal blijken te zijn. Deze rede werd met luid applaus be loond. De vlag geheschen. Vervolgens verzocht de heer Wagema- ker de vlag te willen hijschen, waarop: allen zich naar buiten begaven en voorde Jeugdherberg de heer W. H. Lap, com missaris van T.E.S.O. de plechtigheid vol trok, besloten door een herhaald Hoera! voor T.E.S.O. en Jeugdherberg. De rede van de heer Deelen. Met boven het hoofd de groote vlag, wapperend en klapperend in de stevige wind, ving toen de heer H. L. F. J. Dee len, secr. der Ned. Jeugdherbergcentrale, te spreken aan. De uitnoodiging om hier tegenwoordig te zijn en de N.J.H.C. te vertegenwoordi gen heb ik gaarne aangenomen, zoo onge veer sprak hij. Waar ik mij beijver overal de belangen der Jeugdherbergen te be hartigen, heb ik niet willen nalaten naar Texel te komen, in weerwil van standjes van de zijde van mijn vrouw wegens mijn veelvuldige uithuizigheid. Groote waardeering. Ik heb er geen spijt van, want ik steler een eer in namens bestuur en Raad van, Toezicht en Advies blijk te geven van, onze groote waardeering, voor wat hier tot stand is gebracht. Dankbaar moeten we zijn, dat er weer een Jeugdherberg bijgekomen is. J. H. dienen immers om volkskracht te verzamelen en gemeen schapszin aan te kweeken. Er is weer een schakel toegevoegd aan de keten. We heb ben nu een net van 34 jeugdherbergen* dat vastgeknoopt is aan het Duitsche, Zweedsche, Oostenrijksche en Tsjecho- Slowaaksche. In België en Engeland zijn J. H. op komst. Het internationaal con tact wordt er door bevorderd. Er is een nieuwe knoop gelegd in het net, dat ten bate van het gansdhe volk moet strekken. Getroffen ben ik door de wijze, waarop hier de stichting is aangepakt, in het biezonder door de zeer geëerde dok ter Wagemaker, T.E.S.P, getuigt hier RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.54 Zaterdagavond. Frankrijk en het Hoover-plan. De Fransch-Amerikaansche onderhan delingen over het Hoover-plan hebben de geheele week geduurd. Zij werden mogelijk, doordat de Fransche Kamer met een flinke meerderheid (de socialisten red den bij deze gelegenheid de regeering) het antwoord goedkeurde, dat Parijs Was hington had doen toekomen, in welk ant woord Frankrijk zich met het Hooverplan slechts accoord had verklaard op voor waarde, dat aan het Youngplan althans naar de vorm niet zou worden getornd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is tusschen Frankrijk en Amerika over eenstemming bereikt. Uit Hongarije en Spanje. De verkiezingen in Hongarije en Spanje hebben het resultaat gehad, dat algemeen werd verwacht. Graaf Bethlen behoudt dank zij het openbare stemrecht, ten plattelande en kras optreden tegen 'de op positie, zijn volgzame meerderheid. De Spaansche Cortes zullen voor het over- groote deel uit republikeinen en socialis ten bestaan. Laatstgenoemden schijnen er weinig voor te voelen in een regeering mee te gaan met Lerroux, de oude radi cale republikein, die thans de leidende figuur uit de gematigde groepen gewor den is. De vorming van een kabinet, dat op het nieuwe parlement kan steunen, schijnt derhalve niet gemakkelijk te zijn. Engeland: Liberalen en Labour-partij. Onder de Britsche liberalen is het ein delijk tot de langverwachte scheuring ge komen. Een 5-tal leden van de Lagerhuis- fractie heeft zich onttrokken aan de lei ding van Lloyd George, omdat deze hun te zoetsappig was tegenover de Labour- regeering. Daar de afgescheidenen ook vroeger al herhaaldelijk met de conser vatieven meestemden, zal men de gevol gen van de breuk in het parlement wel niet zooo gauw bespeuren. Zuid-Peru al weer in opstand. Voor de derde maal is Zuid-Peru in opstand gekomen tegen de regeering te Lima, en wel om dezelfde reden als vroe ger, n.l. omdat zSj te weinig nationalis tisch en democratisoh werd geacht in haar bewindsdaden. De jongste berichten dui den er op, dat ook deze opstand succes kans heeft, waarna de geschiedenis zich misschien wel voor de vierde maal zal afspelen. China: De strijd duurt voort. Ook in China is de burgerstrijd nog lang niet definitief afgeloopen, zooals men het vorige jaar hoopte. De troepen van Tsjang Kaisjek zijn, dwars door het Sovjet-gebied, in opmarsch tegen het re- belsche Canton en zij hebben de grens van de provincie, waarin deze stad ge legen is, reeds bereikt. Oost-Groenland: Wiens land is dat? Een geschil, dat al jaren lang geslui merd heeft is deze week tot een begin van uitbarsting gekomen. De Denen eischen, feitelijk al Sinds vóór de oorlog, de sou- vereiniteit op over Oost-Groenland, ook al hebben zij dit gebied niet feitelijk in bezit genomen. Zij verklaarden zich echter bereid, hun aanspraken op een handels- monopolie^ over dit deel van het eiland tot 1944 niet te doen gelden, ten einide de Noorsche vissdhers en jagers in de gele genheid te stellen, met de exploitatie van het rijke gebied voorloopig voort te gaan Bevreesd, dat de Noorsche aanspraken op Oost-Groenland geleidelijk in het vergeet boek zouden raken, hebben thans eenige vischers, op eigen gelegenheid, zonder voorkennis hunner regeering, een deel der kust „bezet". De vraag van het eigen domsrecht is hierdoor actueel geworden, en men verwachtj dat het Haagsche Hof „Het mooiste, wat de jeugdher bergen ons kunnen bieden, is: volle rijke levensvreugde, een stuwkracht ten goede." D r. C. P. Gunning In tegenwoordigheid van tal van ge- noodigden is Zaterdagmiddag omstreeks half drie Jeugdherberg „Panorama" door de heer Adr. Wagemaker als president van de Raad van Comm. van de N.V, T.E.S.O. officieel geopend. Het dagverblijf bood met zijn vele bloemen een recht feestelijke aanblik, iets waartoe ook de frissche kleuren van lam- brizeering en plafond niet weinig bijdroe gen. Wat we zoo graag nog gezien hadden, een blij zonnetje, ontbrak, maar overigens was er niets wat de feestsfeer dreigde te verstoren. T.E.S.O. is een goede gastvrouw, een warmvoelend moeder, ook jegens ander mans kinderen, maar niet in de laatste plaats een schrandere handelsvrouwe met een ruime blik. Hoe goed blijken ons haar- eigenschap pen uit wat hief volgen gaat. Allereerst de openingsrede van de heer Adr. Wage maker, welke hier in zijn geheel moge volgen. Zoo sprak T.E.S.O.'s president op deze gedenkwaardige middag: Ter inleiding. Geachte Dames en Heeren. Het is voor mij als voorz. van het be stuur van T.E.S.O. een groote eer u na mens dat bestuur welkom te mogen hee- ten in deze nieuwe stichting van T.E.S.O., de heden te openen jeugdherberg „Pano rama". Inzonderheid doet het mij genoe gen dat welkom te mogen toeroepen aan alle hier aanwezige dames, wier tegen woordigheid wij ten zeerste op prijs stel len. Verder aan de pasbenoemde jeugd herbergouders en de commissie van jeugdherbergleiders. Aan de vertegen woordiger van de Ned. Jeugdherberg- Centrale, te Amsterdam, de heer Deelen, die ons met zijn gewaardeerde voorlich- lichting steeds ten dienste heeft gestaan. Aan de leden van het bestuur dezer ge-' meente, de jongelui (trekkers), die hier gehuisvest zijn, aan het dagelijksch be stuur der vereen. „Mooi Texel", en last not laest aan de pers, die het publiek in alle opzichten reeds heeft voorbereid door verschillende biezonderheden over het Jeugdherberginstituut te publiceeren. „De Eeuw van het Kind." Waar wij thans leven in de „Eeuw van het Kind", en de toekomst van de Maat schappij voor een groot deel in handen van de jeugd ligt, moet iedereen, voor zoover zijn krachten dit toelaten, mee werken om het weerstandsvermogen on zer jeugd,'en daardoor van ons geheele volk zoo krachtig mogelijk te maken. Dit toch is één van de groote doeleinden van het Instituut „Jeugdherberg". Texel mag niet achterblijven. Het bestuur van T.E.S.O. heeft danook gemeend, dat Texel in dit opzicht niet achter mocht blijven en dat een Jeugd herberg onder de auspiciën van de N.J. H.C., wier medewerking wij ten zeerste op prijs stellen, in deze gemeente drin gend noodzakelijk was. Wij meenden dan ook niet beter te kunnen doen dan eeni deel van ons reservekapitaal voor dit nut tige doel beschikbaar te stellen, terwijl wij er zeker van zijn, dat het grootste deel onzer aandeelhouders daarmede ac coord zal gaan. Wij zijn er van overtuigd dat maar zeer weinig Nederlanders het groote nut van Jeugdherbergen zullen ontkennen en dat, in navolging van onze oostelijke buren (Duitschland), waar er in 1930 reeds 2200 aanwezig waren, er ook in ons land hoe langer hoe meer zul len komen. Een groot nationaal belang. Het Instituut Jeugdherberg is als 't

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1