JCÜGQH Adr. Wagemaker, President van .de Raad van Comm. van T.E.S.O. W. B. Oort, Burgemeester van Texel, Voorzitter van „Mooi Texel" en Jeugdherberg-Bestuur van belangstelling voor Jeugdherbergen en geeft blijken van juist inzicht door hier de Jeugdherberg te stichten en dan op zoo onbekrompen wijze. Inrichting naar de eisdh. De inrichting is royaal, doch niet luxueus; smaakvol en toch eenvoudig. Ze moet in hooge mate opvoedend werken. De financieele basis is gezond. De J. ld. leiders, Mooi Texel, J. H. ouders, met wie ik tot mijn groot genoegen kennis heb gemaakt, zij allen kennen hun plicht. Ik hoop, dat hun arbeid vruchtbaar zal blijken en de opening van J. H. Panorama ruchtbaar zal worden door het heele land. Bij zoo'n vlot gebaar en bestuur door zoo goedvoelen.de menschen moet de J. H. succes hebben. Als blijk van waardeering en erkentelijkheid en in het vertrouwen prettig met u te mogen samenwerken, bied ik u deze driehoek aan (spr. haalde bij deze woorden een wit emaille drie hoek te voorschijn met in groen de let ters N.J.H.C.1), welke u aan de gevel wel een plaatsje zult willen geven. De naam Panorama. De naam „Panorama" heeft mij ge troffen. Deze heeft immers een diepe be- teekenis. De J.H. dient om jong en oud te huisvesten, rijk en arm, Nederlander en buitenlander, allen, zonder onderscheid van richting, niemand wordt geweigerd, tenzij hij tegenover de huisregelen mocht hebben gezondigd. Ik hoop, dat de be zoekers hier leeren zullen elkaar meer te waardeeren en te begrijpen; er toe ge bracht zullen worden elkaar over scheids muren heen de hand te reiken. Zij kun nen hun levensbeschouwing hier verdie pen, dieper inzicht krijgen in de proble men van het leven, wijder blik op wat de maatschappij te bieden heeft. Hier is be wezen, dat door samenwerking iets moois tot stand kan worden gebracht, voor het heele volk, voor de jongeren in de eerste plaats. De Jeugdherberg biedt een pano rama op het leven. Tenslotte hoop ik, dat de Jeugdherberg onder de ouders, als een goede vader en moeder, al hebben zij als zoodanig wellicht nog weinig ervaring tot groote bloei moge komen, (luid applaus.) Nadat allen weer in het dagverblijf ge zeten waren, en op thee, Ranja, gebakjes,, zelfs bier en sigaren (jeugdherbergen zijn altoos alcohol- en nicotinevrij, maar voor deze gelegenheid was een uitzondering gemaakt) was getracteerd, verkreeg de heer burgemeester Oort het woord. We laten zijn rede hier volgen. Rede van burgemeester Oort. i Voorzitter, Raad van Commissaris sen T.E.S.O. en verdere aanwezigen. Ik spreek hier in drieërlei functie tot u; le. namens het gemeentebestuur, dat T.E.S.O. dankbaar is voor de royale wijze, waarop zij deze aangelegenheid in het be lang van de algemeene welstand van onze gemeente behandeld heeft. Trouwens, het gemeentebestuur toonde reeds door zijn besprekingen met T.E.S.O. en Mooi Texel, dat het ten volle het belang van een jeugdherberg inziet en haar hier on ontbeerlijk acht. Ten tweede namens de vereeniging Mooi Texel, als voorzitter, aan welke vereeniging de jeugdherberg in exploitatie is overgedragen. Ten derde als voorzitter van de commissie, door de besturen van T.E.S.O. en Mooi Texel aangewezen, welke de leiding van de (Fotobureau „Den Helder"). VOOR JEUGDHERBERG „PANORAMA". MIDDELSTE RIJ: Dames 1. Jouwersma, 2. C. Dalmeijer, 3. Van der Pijl, 4. Kraai, 5. Koopman, 6. Zegel, 7. Dijt, 8. Dros, 9. Oort, 10. Dalmeijer, 11. Mulder, 12. Lap, 13. Vis, 14. Keijser. ACHTERSTE RIJ: Heeren: 1. P. Dros, 2. Q.Joh. Duinker, 3. Q.J.B.Mulder, 4. H. Kraai, 5. W. H. Lap, 6. J. Mak, 7. Wagemaker, 8. C. Jonker, 9. W. B. Oort, 10. P. A. de Rode, 11. J. Bakker (herbergvader), 12. H.C.A. Kievits, 13. Mevr. Bakker-Zuidewind (herbergmoeder), 14. Fr. Zegel, 15. mej. J. Koopman, 16. H. Reij17. J.S.Dijt, 18. J.v.d.Pijl, 19. mej. E. Dijt, 20. Jurr. Beumkes, 21. P. Riteco, 22. W. J. Jouwersma, 23. H. Deelen, (secr. N.J.HJC.), 24. Ds. A. Vis, 25. J. Keijser.. VOORSTE RIJ: De eerste „officieele" trekkers. jeugdherberg op zich heeft genomen. Ik spreek thans gaarne tot u, omdat sedert het oogenblik, dat een lid van het bestuur van N.J.H.C. in September 1929 mij bezocht om propaganda voor een jeugdherberg op Texel te maken, dit denkbeeld mij niet meer losliet. Zonder financieele hulp van T.E.S.O. was de op lossing wellicht nog niet zoo spoedig gekomen. Praten en schrijven in de bladen helpt wel, maar zonder flinke: financieele steun gaat het niet zoo vlot. Doch nu is de jeugdherberg er en zij mag gezien worden. Daarvan kunt gij u zoo meteen overtuigen. De J. H. Beweging. Eerst echter nog eenige woorden over deze beweging van J.H., die in ons land pas drie jaar oud is. Toch telt men reeds, 34 herbergen, waar ook vele vreemdelin gen reeds logies vonden (Arnhem in 1930 257 personen, Duitschers, Oostenrijkers, Zweden, Denen, Zwitsers, Engelschen, Italianen, Tsjechen, Hongaren, Belgen, Polen, en 1 Franschman) en steeg het aantal overnachtingen in 1930 tot bijna 22000 (in 1929 plm. 8500). Mogen er nog vele herbergen bij komen en het net zich sterk uitbreiden, opdat het doel be- reikt wordt, dat men zich voorgesteld heeft, n.l. de jeugd dichter- bij de natuur brengen, haar beschermen tegen ziekten en haar krachtiger en sterker maken, haar liefde doen krijgen voor hun vaderland, haar door verbroedering met het buiten land een ruimere blik in het leven doen krijgen. Wil men dat doel voor velen bereik baar maken, en velen tot voordeel doen strekken, dan moet naast soberheid en eenvoud, naar een goede toon en goede; manieren gestreefd worden. In de Duit- sche J.H. worden schilden opgehangen, waarop o.a. vermeld staat: „Wees niet opvallend, noch in kleeding, noch in ma nieren, zorg, dat door uw gedrag de jeugdherbergbeweging in eere blijve. Zorg voor netheid." Laat dit ook op Texel het geval zijn, zoodat de jeugdherberg op Texel een rustplaats na studie en in spanning mag zijn voor velen; ik hoop dat het aantal trekkers legio zal zijn en allen welgemoed, tevreden en van frissche kracht voorzien, vol van goede herinne ringen ons eiland zullen verlaten. En dit kan zoo zijn, le. als de jeugd- herbergouders hun taak goed opvatten, doch daarvan ben ik overtuigd, beiden zijn jong, doch vol goeden wille. Ik wensch hun een aangename werkkring toe en ik hoop, dat later niet van hen gezegd zal worden „te veel politie, te weinig kameraad"; 2e. als de commissie met evenveel toewijding haar taak voortzet, als zij tot nog toe de voorbereidende werkzaamheden heeft verricht. Een woord van dank aan hen, die zeer veel tijd en moeite voor deze zaak gaven, vinde hier een plaats; 3e. als T.E.SJO. met haar fi nancieele royaliteit het mogelijk maakt, zelfs al zou onverhoopt de exploitatie rekening niet sluitende zij n, om toch „Pa norama" open te houden en geheel in komende jaren op peil te houden. Een woord van hulde voor T.E.S.O., die op zulk een onbekrompen wijze deze voor ons nieuwe instelling tot stand bracht; 4e. als goede harmonie blijft bestaan, met de N.J.H.C. te Amsterdam en de besturen van andere J.H. Thans ben ik aan het einde gekomen van hetgeen ik heb willen zeggen; mij rest thans de aangename taak om namens de vereeniging Mooi Texel de jeugdher berg over te nemen. Ik doe dit in het volle vertrouwen, dat de onderlinge sa menwerking een goede zal zijn en dat door eendracht iets goeds, Texel ten volle waardig, tot stand zal worden ge bracht. Als de toekomst ons dat brengt, dan zal deze dag als een goede dag in de annalen van dit eiland aangeteekend blijven. Ook deze toespraak werd luide door applaus gevolgd. —o Van de gelegenheid om de jeugdher berg te bezichtigen, werd gaarne gebruik gemaakt. Veel nieuws kunnen we er niet meer van vertellen, daar we reeds tal van biezonderheden publiceerden. We memoreeren, dat het timmerwerk werd uitgevoerd door W. Bruin, de Waal, schilderwerk J. Dekker, den Burg, lood- gieterswerk P. Oele, den Burg, electr. installatie R.Daalder, de Koog, electr. pompinstallatie Dros' Ing. Bureau, den Burg; leverantie bedden en tafeltjes N.V. Ph. Vlessing, stoelen en gordijnen fa. Moerbeek, dekens en slaapzakken Fr. Zegel. De heer Van der Pijl deelde ons mee, over het werk en de geleverde goede- deren geheel tevreden te zijn. Over de inrichting van de jeugdherberg hebben we bij herhaling geschreven. Nu het werk is op geleverd, kunnen we zeg gen, dat het resultaat onze stoutste ver wachtingen overtreft. De jeugdherberg maakt een uitstekende indruk en behoort volgens de heer Deelen tot de mooiste en gerieflijkste van ons heele land. De slaapzalen, voor meisjes beneden en voor jongens boven, het dagverblijf, de keu kens, de waschgelegenheden, kortom de heele inrichting getuigt van juist inzicht, onbekrompenheid, smaak. Gerieflijk is de jeugdherberg zeker. Aap de hygiënische eischen is ruimschoots aandacht geschon kende jongelui kunnen o.m. over 'n voet bad en douche besohikken. Er is stroo- mend water; aan de voet van de Hooge- berg bij Burgzicht, heeft men water aan geboord, dat met motorkracht naar Pano rama wordt gevoerd. Het water is over vloedig en van goede kwaliteit (glashelder en goed van smaak). Alle vertrekken zijn van electr. licht voorzien. In de gang is boven de deur, welke tot het dagverblijf toegang geeft, een zwart marmeren plaat aangebracht met in goud de woorden: „Jeugdherberg Panorama. Geopend 4 Juli 1931. Gesticht door T.E. S.O. onder de Raad van Comm.: A. Wa gemaker, pres., P. Dros Az., secr., F. Zegel Kz., H.W.Bakker, W.H. Lap, H. Keesom en J.A.G, Stompff, directeur. Toen de dames en heeren het gebouw bezichtigd hadden en weer in het dagver blijf gezeten waren, voerde de heer Wage maker nog even het woord, zeggende: Het doet ons veel plezier, dat hier zoo'n feeststemming heersdht. Komt dat ook door de kermis misschien? De belangstel ling is zoo groot, dat ze onze verwachting ver overtreft. Dit is ons buitengewoon aangenaam. Dank aan allen, die er toe bijdroegen om deze dag tot een feestdag te maken, in hel uiezonder aan de heerera Deelen en Oort voor hun waardeerendef woorden en hartelijke wenschen. Dank ook aan wie verder daadwerkelijk bij droegen om het succes der J.H. te be vorderen; aan hen die ons met een bou quet vereenden (we merkten bloemen op van „Mooi Texel", de eerste officieele gasten, N.V. Vlessing en de heer J.vjd. Pijl) aan de schenkster van de wandver sieringen, die het interieur zoo verfraaien' en gezelligmaken, zoodat de gasten aan het verblijf alhier ook om deze reden prettige herinneringen behouden. Ik ein dig met de beste wenschen voor de toe komst van onze jeugdherberg, welke een schitterend monument voor Texel moge blijven. Hiermee nam de plechtigheid een einde. In volgende nummers van ons blad zullen we u met wel en wee van deze mooie stichting zoo trouw en juist mogelijk op de hoogte houden en nadere biezonder heden vertellen. Voor heden kunnen we hiermee best volstaan. Giften voor de Ziekenauto. N.N., Nieuweschild, fl. Wie volgen dit voorbeeld op? Nieuwe telefoonaansluiting. Den Burg: nr. 97: Jeugdherberg „Pa norama". „Zonnestraal"-collecte. De opbrengst van de hier gehouden Zonnestraal-collecte heeft de verwachting overtroffen. In totaal werd f304.64 ont vangen en wel: Den Burg f 13.2S, f 12.76, f 51,361/2, f 22.86, f 19.03'/» en f 18,70'/»; Oudeschild f42.09'/», de Co'cksdorpf 15.27, Eierland 10.11 Va, de Waal f9.22'/», Oos terend f28.84, de Koog f24.10, den Hoorn 117.06i/s;' mej. H. te de Waal f9.42'/2, losse gift f 1.50. De dames Nelly Dros en Jopie Lon don haalden met f51.36'/2 het record. Hartelijk dank aan allen, die tot het bereiken van dit schoone resultaat eenj steentje hebben bijgedragen. „De Sterken voor de Zwakken". Texel heeft getoond met liefde aan deze oproep, gevolg te geven. Nogmaals: namens het comité hartelijk dank. Een auto-ongeval, dat goed afliep. Toen Maandagmorgen A. K. met een Ford-vrachtauto met eenige bussen melk naar de eerste boot zou gaan, kwam hij' ter hoogte van de R-R. school zoodanig" JEUODIICHBERO PANORAMA'

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2