No 4545 TWEEDE BLAD Gemengd SS^euws Texelsche Berichten Zomersproeten verdwijnen Waar spelen uw kinderen? Toen gistermorgen de vrachtauto van van H. de Ridder met een matige gang uit de Gravenstraat in de richting van, de Hoogerstraat reed, staken juist een paar kinderen van vier, vijf jaar onver wachts de straat over. De heer De Vries, uit de Koog, die naast de chauffeur zat, merkte de kleintjes het eerst op, trok meteen aan de handrem en braoht de auto op een meter tot staan. Het scheelde maar een haar, of de kinderen waren door de auto overreden. Dank zij de ge ringe vaart en de oplettendheid van de passagier werd een ernstig ongeluk voor komen. Laat liet voor ouders een les zijn. Weet, waar het kleine volkje speelt en gaat. Even vastleggen. Een jaar geleden werd de Nieuwe Texelsche Courant in de Texelsche Cou rant opgenomen. Onze oplaag steeg daar mee van 1700 tot ruim 2200. We meenden het maximum te hebben bereikt, gezien het plaatselijk karakter van ons blad. Nochtans zijn we nu de 2300 al weer' gepasseerd. Dat stemt tot dankbaarheid en is ons een groote voldoening, temeer waar het aantal advertenties met die op- laagvergrooting immer gelijke tred houdt. Onze oprechte dank daarvoor. We gaan weer voort! Examens. Onze plaatsgenoote, mej. E. Dijt Cdr., legde met goed gevolg het eindexamen (Afd. A.) af aan de 5-j. H.B.S. te Alkmaar. T exel-propaganda. Maandagavond van 7.157.45 uur sprak de heer S. M. van der Galiën, natuur- historicus te Amsterdam, vroeger alhier, via Radio-Huizen over „Het Eiland der Gevleugelden", met welk eiland Texel werd bedoeld. o In de „Telegraaf" van Donderdag en „De Courant" van Zaterdag schreef Kate de Ridder over een fietstocht over Texel. Wat „Musica" van Texelsch Fanfare zegt. De voorz. van Texelsch Fanfare deed ons het Juli-nr. van „Musica" toekomen met het critisch verslag van het concours te Schoorl, uitgebracht door de jury. We nemen er het volgende uit over: Eerste Afdeeling Fanfare. Verplicht stuk: A. „Gloria Victis",ouv. par P. Beaume. No. 1 „Texelsch Fanfarecorps", Texel. Directeur, Th. C. Lugtenburg, 28 leden. Afvv. 3e Bugel. Deze moeilijk uit te voeren ouverture althans voor Fanfare is teer. Ietwat scherp van toon, doch zeer goed ver zorgde vertolking, elastisch, muzikaal voorgedragen voor Harmonie is dit stuk meer geschikt doch hoeveel com posities worden uitsluitend voor Fanfare gecomponeerd? Behalve dat er een enkel nootje „naast" viel en een zweving in de stemming, konden wij niet anders dan met groote ingenomenheid deze prestatie waardeeren, muzikaal, artistiek, spel, zeer goed in alle rubrieken. B. Ouv. „Néron", Popy. Zoo is ook dit werk nog fijner vertolkt dan de verdienstelijke uitvoering in het verplichte stuk. Begin even onzeker en onbeduidend af wijkende stemming, 17 syncopen rhyt- misch even wankel. Alles met overtuiging en artistiek opgevat, fraai genuanceerd, veel expressie, mooi timbre, fijn genuan ceerd en gefraseerd, samenspel hoogst verdienstelijk. Van begin tot einde bijna nergens verstoorde correctie; heel even bescheidener begeleiding kon nog wel in pianissimo, maar zoovele goede zeer te waardeeren kwaliteiten van ensemble en leider stemt ons uitermate tevreden. Ie Prijs, 171 y2 punt. Kermis-krabbels. Het is weer voorbij. De rust is in ons stille dorpje teruggekeerd, Groeneplaats en Binnenburg hebben vrijwel hun ge wone aanzien herkregen, al hadden de mannen van de reinigingsdienst ook een heel karwei om de straat van papier, schillen, doppen, etc. te zuiveren. De orgeldraaiers en muzikanten hebben ons de rug toegekeerd, na ons een tveek lang aan een stortvloed van muziek te hebben blootgesteld. Er was waarlijk een teveel doch nu herademen we weer. De zwaar beproefden hebben weer 51 weken voor de boeg om op verhaal te komen. Of de kermismenschen met spellen en kramen het naar de zin hebben gehad, en niet van een „koude" kermis thuiskomen We hebben er eens naar gewaagd en kwamen tot de conclusie, dat Texel van „malaise" wel niet veel last moet onder vinden. Over het geheel was de kermis „goed", zoo lieten we ons Maandag ver tellen. De bioscoop had drukker bezoek dan vorig jaar, de zweefmolen had het iets minder druk, maar mocht niet kla gen; de draaimolen maakte het als naar gewoonte en dus goed; de „hoepla-sport" trok veel beoefenaars, slechts weinig min der dan in 1930; de Dubbeltjeskraam maakte het best, zelfs beter dan vorig jaar; Theater Mullens werd vooral de laatste dagen druk bezocht; de Schouw burg ontving minder dan vorig jaar, maar was toch verscheiden dagen goed bezet (Vrijdag en Maandag minder dan ge woonlijk); de Iuchtschoinmel-exploitant was de eenige die ons zijn nood klaagde.. Hij had het slecht gemaakt; de ontvang sten waren gering, terwijl hij vijfmaal zooveel pacht zeide te betalen als zijn voorganger. Over het geheel echter zijn de exploitanten tevreden, hetgeen ook van dansgelegenheden mag worden gezegd.— Behoudens een enkel opstootje, dat door tactvol optreden van de politie spoe- idg de kop werd ingedrukt of op andere wijze door de exploitanten zelf gesust werd, is de kermis rustig verloopen (we laten de muziek natuurlijk buiten be schouwing, evenals de slagen op het hoofd-van-Jut). Wie niet op taschje of portemonnaie weet te passen, loopt kans er nog eens vergeefs naar te zoeken. Dat bleek ook op deze kermis. Wie dit risico niet wil loopen blijve thuis of boude zijn spullen beter in het oog. Een enkel woord nog over de Schouw burg. Zaterdag werd „Het Chineesche Landhuis" opgevoerd, een tooneelspel vol spanning, dat zooveel succes had, dat het Zondag wederom voor een goedge vulde zaal voor het voetlicht 'kon worden gebracht. Alb. van Dalsum was de hoofd figuur, een acteur van erkende bekwaam heid. Willy Haak, „de vrouw van de Chinees", en Sara Heyblom, „haar zus ter", speelden voortreffelijk, evenals de zwijgzame Chineesche bedienden. Ook Henry Eerens, wiens talent in het biezon- der in de laatste tafereelen sterk naar vo ren kwam, heeft een belangrijk aandeeL in het succes van dit stuk. Maandag werd „Tempo! Tempo" ge speeld, een blijspel in drie bedrijven van Cammerlohr, dat zooals ons bij na vraag bleek, over het geheel niet biezon- der in de smaak viel, hetgeen wij meenen te moeten toeschrijven aan de onwaar schijnlijkheid, van wat hier wordt ver toond: Een avonturier, Berry, die om naam te maken, 100.000 frs. biedt voor de kus van een gevierde schoone zangeres, terwijl hij slechts een paar frs. op zak heeft. Hij speculeert echter op de finan- ciëele steun van millionnair Gould, een Amerikaansch conservenkoning, die door Berry om de tuin wordt geleid en dwaas genoeg is met de avonturier een gewel dige trust op touw te zetten. Berry wordt rijk( en bovendien smoorlijk verliefd op de zangeres, die zijn liefdebeant woordt. Wat er van terecht komt en of Gould zich zoo maar bij de neus laat nemen, komen we niet aan de weet. Het scherm valt en aan de toeschouwers wordt overgelaten de rest te phantasee- ren, wat niet nalaat een onbevredigende indruk achter te laten. Neen „lest best" gaat hier niet op, althans niet wat de inhoud betreft. Het spel liet aan de goede kwaliteiten van Het Ned. Too- neel geen twijfel over. Cees Laseur was weer „eenig". Magda Jansens gaf too neelspel als slechts weinig actrices ver staan. De decors getuigden van smaak, hetgeen ook gezegd kan worden van die, in „Het Chineesche Landhuis" gebruikt. Dit stuk stellen we verre boven dat van Maandag. Het bracht de toeschou wers min of meer in vervoering, hield de spanning gaande tot het einde. De ont knooping was een verrassende vondst en kwam heel onverwachts. De biezondere geesteshouding van de Chinees greep ons aan, deed ons begrijpen, zijn leed, zijn diepe teleurstelling, zijn wantrouwen, en zijn wraak. Volgende op dit stuk moest „Tempo! Tempo!" een teleurstelling zijn. De bioscoop heeft vooral Zaterdag en Maandag het publiek wel bevredigd. „Zigeunerliefde" was een film, die de toeschouwers van A tot Z boeide en alle kwaliteiten bezat, welke een verwend bi oscooppubliek stelt. De film was sensa tioneel, de opnamen waren goed ver zorgd, geheel in kleur. De heer de Jong heeft met deze film veel succes gehad. Het inenten van kippen. De Coop. P.T.V. Texel geeft binnen kort haar leden gelegenheid hun kippen op voordeelige wijze te doen inenten te gen pokken en diphterie door de heer E. Noordijk, veearts alhier. Leden, die eieren aanvoeren, betalen vier cent per kip; le- in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten, Pot 90 ct.Tube 50 ct., Zeep 60 ct den, die geen eieren aanvoeren, zes ct.; alle anderen acht cent. Wie als lid toe treedt tegen f 1.25 per jaar kan van deze voordeelen nog profiteenen. Aanmelding voor inenten kan uitsluitend geschieden aan het kantoor der P.T.V. of bij de op haaldienst (binnenkort ontvangen de le den formulieren voor aangifte thuis). De kosten worden een week na het enten van het eierengeld afgehouden. Deelnemers zijn verplicht voor een goede hulp te zorgen. Bovenstaande regeling is gebaseerd op een overeenkomst "tusschen de Mij. voor Diergeneeskunde en de Ned. Pluimvee teelt-Federatie, volgens welke de P.T.V. de leden die eieren aanvoeren, 2 ct. re ductie per kip geeft; de veearts ont vangt zes ct. per kip. Laat men algemeen het belang van en ten op deskundige wijze en met deugde lijke entstof inzien. Er wordt op dit ge bied zoo gezwendeld en gekwakzalvèrd, dat nauwelijks met voldoende klem op 't bovenstaande de aandacht kan worden gevestigd. Spotvogels op Texel. In een vorig nummer werd door de be kende vogelkundige en -fotograaf A. Bur- dett, te Heemstede, een spotvogel met jongen gevraagd, niet om te dooden en op te zetten (zooals onvriendelijke men- schen, de heer Burdett niet kennende, misschien vreesden), maar op een film vast te leggen. De lieer Burdett mocht op zijn annonce drie brieven ontvangen en was zoo in de gelegenheid de vogel in de eendenkooi van de lieer Thomassen en in de Dennen bij de heer A.Jonker op de gevoelige strook te vereeuwigen. De opnamen moeten wel goed geslaagd zijn. Vooral in het laatste geval waren de om standigheden gunstig. De spotvogel op „Vredestein", de hoeve van de heer N.Kikkert, bleek juist door de poes verdonkeremaand te zijn. Korfbal. De vijf korfbalclubs zullen een serie wedstrijden spelen, om de medailles, door Verdo-Nigro en de heer A.C.Rab beschik baar gesteld. Gisteren is door de heeren A.C. Rab en G. Duinker geloot om de volgorde te bepalen. Vrijdag a.s. speelt Udi—Seolto, Zaterdag a.s. Zwaluw—O.K. C. De winnaars moeten loten met Ver do-Nigro. De 3e wedstrijd wordt Maan dag, de beslissingswedstrijd Vrijdag d. a.v. gespeeld. Zwemmen van den Helder naar Texel. We lezen in de Wieringer Crt van gis teren: Naar we vernemen heeft mej. P. Rezelman te Anna-Paulowna het voor nemen, een poging te doen om van den Helder naar Texel te zwemmen. Daar on ze koene mej. R. een „uitvliegster" is op het gebied van zwemmen, hebben we een stille hoop, dat haar poging met suc ces zal worden bekroond. EIERLAND. Verbetering Hoofdweg. Het polderbestuur van Eierland besloot de Hoofdweg, loopende van de grens scheiding Waalenburg tot de Cocksdorp, voorkomende op het Prov. Wegenplan, aan een aanzienlijke verbetering te onder werpen. De daartoe strekkende plannen zijn ter goedkeuring aan Ged. Staten toe gezonden. OOST. Souvenirs, die niet welkom zijn. Men schrijft ons: Aan de kust alhier is aangespoeld een reglement-uittreksel van het Diaconiehuis van de Ned. Herv. Gemeenten van den Helder en Huisduinen. Het reglement zat bevestigd in een houten lijst met glas er voor en kan dus zoo worden opge hangen als aandenken van de stadsreini- gingsdienst van den Helder, die het geval waarschijnlijk in zee heeft gebracht. Zelfs aan de Oostkust zou de rommel kunnen belanden WAAL-EN-BURG. Bezoek Amerikaansche Consul. Zaterdag had vogelwachter Boot het genoegen de Amerikaansche con sul en echtgenoote (A'dam) Waalenburg rond te leiden. Zij bleken voor het vogel leven biezondere belangstelling te hebben en spraken vol waardeering over de ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, die zich met zooveel ijver en liefde aan haar mooie taak wijdt. Aange naam werd het gezelschap verrast door ontdekking nog zoo laat in de tijd van een broedend kemphaantje met in haar nest één jong en twee aangepikte eieren. Zeer voldaan over wat onze vogel polder hun had geboden, keerden de gas ten naar het badhotel terug. Hooiwagen omgevallen. Door het omver tuimelen van een met hooi geladen wagen van de landbouwer D.Eelman, kwam zijn knecht P.Koopman zoo te vallen, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Onze corres pondent schrijft, dat hij waarschijnlijk zijn enkel ernstig verstuikt heeft. BINNENLAND. TEEKENT het petitionnement voor Inter nationale ontwapening, georganiseerd door De Ned. Dagbladpers. Zie de dag bladen van heden, Woensdag. Door worst vergiftigd Te Erica in Drente werden 150 perso nen ernstig ziek door het eten naar' vermoed wordt van worst. Twee vol wassenen en drie kinderen zijn in levens gevaar. De betrokken slager is verhoord, de worst, braaksel, etc. ten onderzoek naar Utrecht opgezonden. (Nadere biezonderheden in de dagbla den van heden, Woensdag) Groote brand te Amsterdam. In de nacht van Maandag op Dinsdag is door onbekende oorzaak de Ned. Fabr. van Broonswerken, v.h. Beoht en Dyse- rinck a.d. Stadhouderskade geheel afge brand. (Nadere biezonderheden in de dagbla den van heden, Woensdag) De raad van Amsterdam besloot 't Rokin niet en de Vijzelgracht wel te dempen. Motorboot „Vlieland" is vervangen door het stoomschip Stortemelk, wat voor Vlieland een prachtige verbetering is. Bij de verkoopingen van gras te Dinxperlo was de opbrengst slechts een derde van het vorige jaar. De perceelen brachten f7 a f8 op, waarvoor men een flinke kar hooi krijgt. Kosten van bemes ting en werkloon worden nauwelijks ge dekt. BUITENLAND. Beestachtige sport. Te Rockaway in Oregon is een oude winkelier aan hartverlamming over leden, nadat hij zich zeer opgewonden had bij het aanhooren van de levendige radioverslagen van de boksmatch Schme- ling - Stribling (Stribling moest het lood je leggen, nadat zijn tegenstrander zijn gelaat tengevolge van geweldige stompen met bloed had doen overstroomen. Een beestachtige sport, dat boksen). Gisteren is door Frankrijk het voor -stel van pres. Hoover in zijn geheel aanvaard, behoudens kleine ondergeschik te kwesties. „De Tijd." De wereld rond in nog geen 9 dagen. Van een reisje om de wereld Heeft Jules Verne ons verteld. Tachtig dagen had ie noodig Maar dan was je ook de held. En je was dan voor die tijden, Nog biezonder energiek, Want je werd toen niet geholpen Door die prachtige techniek. Post en Gatty vlogen, weet u, En dat gaat gewoonlijk vlug. Daarom, binnen negen dagen Waren ze ook heen en t'rug. Negen dagen door het luchtruim, Door de wolken, langs het blauw, Als maar vliegen, vliegen, vliegen, Want dat vliegen gaat zoo gauw. Negen dagen om de wereld 't Is natuurlijk een record. Maar, het is toch nog de kwestie Of je daar bereisd mee wordt. Gaat u strakjes met vacantie, Heb dan liever niet zoo'n haast, Vlieg niet óver schoone streken, Want dan zit je toch er naast. Want de wereld rond te racen En dat steeds in zoo'n machien.... Och, dan heb je na je rondvlucht Toch zoo goed als niets gezien! MARTIN BERDEN. De veldpolitie bij Medan hield een auto aan, waarmee werd getracht 72.000 dozijn pakjes lucifers te smokkelen. Vijf Chineezen zijn gearresteerd. Bolivia heeft zijn gezant te Assun- cion order gegeven deze stad te verlaten. Het afbreken der betrekkingen met Para guay is thans een feit. De Heilige Stoel en de Zuid-Amerikaansche naties zouden hebben aangeboden om bemidde lend op te treden. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1