Gemengd Nieuws tal leerlingen nam aardig toe, bedraagt nu bijna 50. We hebben dit te danken aan de medewerking van het gemeente bestuur; de Comm. van T., in het bie- zonder van de heeren Lap en Dros; voor al ook van de leeraren, die alles doen, wat in hun vermogen ligt, om de bloei\ van de sdhool te bevorderen. Daar kwam nog bij, dat de 2e klas biezonder mee werkte. Alle twaalf deden ze hun best. Tei Vlissingen zal ik Texel zeker niet ver geten. Nu en dan kom ik hier wel eens; kijken. Het sein I. N. Nog een laatste woord tot de vertrek kende jongelui: De connecties met de school moeten niet worden afgebroken. Schrijf ons gerust als je in moeilijkheden zit. Ook, wanneer ik in Vlissingen ben, zal ik, ondanks mijn drukkere werkkring, nog wel gelegenheid vinden om jullie van dienst te kunnen zijn. We kunnen door onze relaties met heeren van Java-China- Japan-Lijn, K.P.M., enz., die nu en dan de school bezoeken, allicht wat voor jullie doen. Hijsühen wij dus het bekende sein I. N. (Laten wij bij elkander blijven tot onderlinge hulp en steun.) Een luid applaus van de zijde der leer lingen bezegelde 'deze plechtigheid. De Zeevaartschool heeft weer twaalf kapi- teins-in-de-dop voor hun „vaar"-baan af gericht. Moge de zee hun al datgene schenken, wat zij er zich in het redelijke| van hebben voorgesteld. Als het malaise- spook hun de vaart niet bemoeilijkt, maakt ons dozijn waarlijk een goede kans. Mogen de eerste-klassers er een voor beeld aan nemen. Excursie Lagere Landbouwschool. Op 10 Juli maakten 25 leerlingen van de lagere landbouwschool (hoogste twee klassen en de leerlingen, die onlangs de school verlieten) onder leiding van de heer H. Klimp een excursie naar Wierin- gen. Aan de Haukes werd een groote boerderij bezichtigd en zijn de akkers met rogge en gerst in oogenschouw ge nomen. Het groote aantal landbouw werktuigen, hier ondergebracht, had de volle belangstelling. Vervolgens werd naar de Oever gereden, vanwaar met een boot van Gebr. Kaan naar de af sluitdijk werd gevaren. Dit reisje vooral was zeer de moeite waard. Van de enorme omvang der Zuiderzeewerken kreeg men op dit tochtje wel een zeer duidelijk beeld. Voor de nieuwe cursus hebben zich reeds acht leerlingen aangemeld. Onbestelbare poststukken. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn Terugontvangen in de le helft Juli '31 G. I. Hartgens, te Zwolle; De Graafs Pluimveehandel te Assendelft; Parlingste Amsterdam en H. Hesse te Amsterdam. De Jeugdherberg trekt tal van „trekkers." Als een biezonderheid deelt men ons mee, dat Dinsdag niet minder dan 124 personen in Jeugdherberg „Panorama" het middagmaal gebruikten. Het waren leerlingen van de Haarlemsdhe Kweek school, van de school der Enschedésche Sdhoolvereeniging, enz. Er werd over nacht door 64 van hen. Bestrijdt mee de Rundvee-t.b.c. Vrijdag a.s. belegt de Ver. tot Bestrij ding der Rundvee-t.b.c. haar jaarvergade ring in „De Zwaan." Benoeming. De heer M. van den Berg, student aan de Tedhn. Hoogeschool te Delft, is door de minister benoemd tot buitengewoon op zichter bij de Zuiderzeewerken op Texel voor de maanden Juli en Augustus. Natuur-Hist. en Texelsdh Museum. Woensdag 1.1. ontving ons Museum reeds de 400e bezo|e|ker in dit 9eizoen. o— Sinds onze vorige opgave werden deze aanwinsten geboekt: Van de heer C. Tuinder te Oudeschild, een gewone inktvisdh. Van de heer Van der Vis, Oosterend, een kreeft. Van Gerard Gieles, den Burg, eenige ka nonskogels .opgegraven te Oudeschild. Van de heer J.C.Visjser, den Burg „Ge schiedenissen over Texel" en een potlood- teekening van den Burg plm. 1810 door de schilder List. Van de bewaker Boot, de Waal, vele niet uitgekomen eieren. Verder een nachtzwaluw, doodgevonden te Oudeschild, en een jonge bergeend, idem te de Koog. Wie volgen? Ook het kleine kan groot zijn! Alles is door de goede zorgen van de heer H. J. Kraai opgeborgen en gecon serveerd. Wolveemarkten 9—15 Juli. De wolvee-afdeeling verliep ook deze week algemeen stil. Voor oude slacht schapen bestond vrijwel geen kooplust. Overigens waren de jonge vette schapen en vette lammeren ongeveer prijshoudend, doch niet hooger. Rotterdam was Maan dag over 'het geheel iets lager. Te Leiden daarentegen was de handel Vrijdag tame lijk, wegens vrij goede exportvraag. De prijzen waren 'daar iets vaster. Illlll+llllll ZEGT ons, waarnaar ge in dit jjiiij^iilill nummer vergeefs hebt gezocht. Illlll^iiliil Er is ook plaats voor U. Be- 111111+111111 denk, 'dat we niet al-wetend zijn. Laat uw kippen inenten. Wie nog verzuimde zijn kippen voor inenting tegen pokken en diphterie opto geven, gelieven dat zoo spoedig mogelijk alsnog te doen. Het enten geschiedt dan door een deskundige, met deugdelijke ent stof en voordeelig bovendien. (Zie adv.) Sportnieuws. Men schrijft ons: De finale korfbalwedstrijd om de me dailles is Woensdag onbeslist geëindigd. Om plm. 8 uur stelden beide partijen zich op. Er ontwikkelde zich direct een forsch spel. Door de gladheid van liet terrein deden zich verscheidene valpar tijen voor. In de eerste helft wist een der Kiewieten in een onbewaakt oogenblik een van zijn mooie doelpunten te maken. Hij bezorgde daardoor U.D.l. de leiding. De spelers van Verdo-Nigro kregen ook wel kans maar wisten deze niet te be nutten. In de tweede helft wist ©en der spe lers van Verdo-Nigro toCh de mand te vinden en was de stand gelijk. Hierna werd nog zwaarder aangepakt. Beide partijen deden hun uiterste best om het winnende punt te veroveren. Na plm. 25 min. spelen viel echter een der Verdo-Nigro spelers zoo ongelukkig, dat zijn arm uit het lid schoot. De wed strijd werd hiermede geëindigd. Vermoe delijk zal eerst in Sept. deze finale over- ot afgespeeld worden. De heer Slender- broek leidde op verdienstelijk, strenge wijze deze wedstrijd. o— De Donderdagavond gespeelde voet balwedstrijd Texel—Z.V.S. eindigde met 66. Met rust had Texel de leiding met 31. Het spelpeil was in het begin zeer laag. Na de rust de opstelling van Z.V.S. was ©enigszins gewijzigd werd er veel vlotter gespeeld, zoodat de ach terstand van 41 al spoedig was inge haald en het 4—4 werd. Aan beide kan ten werden nu nog eenige doelpunten ge maakt waarna het einde kwam met 66. W. B. H.R.C.—Texel. Morgen zal een Texel-elftal te den Helder om een beker tegen H.R.C. spelen na afloop van door Gymn. Vereen. 0:, K.K. aldaar georganiseerde sportfeesten. Moge onze sportvrienden met de beker op Texel terugkomen! Wasdh ras met de „Waschras". i De heer L. J. Talsma, uit Drachten,, importeur van een Duitsoh waschappa- raat, veelzeggend „Waschras" geheeten, hield hier Dinsdagavond in café „den Burg" met dit toestel een demonstratie. Na eenig bont en wit goed met zeep bewerkt en vervolgens geweekt te heb ben werd de wasdh in een tijl met heet water gebracht, waarin eerst met „Ra dion" (in wat koud water) een „heerlijk soppie" was gemaakt. Eenige minuten werd het goed met de „Waschras" be werkt en klaar was Kees. Het resul taat was, de korte tijd en het bar vuilej goed in aanmerking genomen, verrassend. Op grond van wat huisvrouwen ons ver telden, durven we neer te schrijven, dat de wasdh met „Waschras" belangrijk be spoedigd en vergemakkelijkt wordt. De practijk zal echter de beste wegwijzer zijn. In het biezonder voor een kleine wasGh komt de „Waschras" goed van pas. De „Waschras" moet men zich voor stellen als een klokvormige koperen bus, waarvan het onderste deel van gaten voor zien is en in het bovenjste deel kan wor den geduwd. De bus is aan een steel be vestigd en moet bij het „wasschen" op' en neer bewogen wonden. Alvorens weer in te duwen, moet men er eerst het wa ter geheel of ten ddele uit laten loo- pen. De wasdhwerking berust op het feit, dat bij de neergaande beweging een lucht stroom door het waschgoed wordt ge voerd, waardoor het vuil wordt losge maakt en weggenomen. Van beschadiging van het goed is geen sprake. Wie het naadje van de kous wil weten steke zijn licht op bij een der adressen, in ons vorig nummer genoemd. Examens. Onze plaatsgenoot Dirk Wierenga, leer ing Ulo alhier, slaagde Donderdag voor het toelatings-examen tot de 3e klas van de H.B.S. te Alkmaar. Uitstapje naar Schiphol. Onder leiding van kapelaan Tesselaar 'en koster Witte maakte Woensdag een groep misdienaars uit de parochie alhier een uitstapje naar Schiphol. Jeugdbond voor Onthouding. Morgen brengen de afd. Texel, Anna Paulowna en Wieringen een bezoek aan de Wieringermeerpolder. DE KOOG. Van het Texelsche strand. Donderdagmiddag is op het strand ten Z. van het Koogerslag tusschen paal 18 en 19 een zeemonster aangespoeld ter lengte van 3 a 4 M. en een halve M. in doorsnee. De heer Daalder stelde er de iheer H. J. Kraai, te den Burg, mee in kennis, die naar het strand kwam om met het beestje kennis te maken. Intusscheu had de zee echter het kolossale dier weer weggevoerd. Naar de heer Kraai uit na dere gegevens meende te mogen aflei den, gold het hier een tuimelaar. Merk waardig is wel, dat dit jaar zeker wel drie tuimelaars aan het Texelsche strand zijn gesignaleerd en eenige malen doode zee honden zijn aangespoeld, wat in vroeger jaren nooit of slechts zelden voorkwam. Zomerseizoen 1931. Het zomerseizoen 1931 laat zich voor pension-en hotelhouders minder gunstig aanzien dan vorig jaar. Het aantal aan vragen blijft beneden verwachting, terwijl ook het aantal gasten op heden geringer is dan anders omstreeks deze tijd. De moeilijke tijden, niet in de laatste plaats voor de bezitters van effecten en men- schen, die hun schaapjes z.g. op het droge hebben, zullen hieraan niet vreemd zijn. Begin Augustus echter zal het meerendeel van hotels en pensions besproken zijn. Verhuurders van huisjes en gerneub. ka mers hebben zeker geen reden tot klagen. Reeds vroeg in het seizoen was daarnaar1 veel vraag. De prijzen* varieeren van f45 f 75. Het bezoek van dagjesmenschen neemt hand over hand toe. Zondag 1.1. b.v. was de drukte enorm, hoewel de regen toen velen ontijdig verjoeg. De Gebr. Dogger hebben als badmeesters !hun functie weer aanvaard en staan op hun post, wanneer baders of zwemmers van plan zijn hun leven te wagen. De po litiedienst is geregeld, de boeien zijn uit gelegd, m.a.w., de zaak is weer „voor- elkaar". Een opmerking nog: Het is of de a.s. bezoekers de kat min; of meer uit de boom kijken. Het seizoen is hier later op gang dan gewoonlijk. We hopen, dat het zijn scha zal inhalen, wanneer het tegen Augustus loopt. OUDESCHILD. Fancy-Fair S.D.A.P. De afd. Texel van de S.D.A.iP. besloot Woensdag ten bate van een eigen ge bouw omstreeks begin Augustus een fan- cy-tair te organiseeren. Van B. en W. werd toestemming verkregen, om daartoe van de o.l. school gebruik te maken. E1ERLAND. Schoolreisjes. Donderdag en Vrijdag maakten de scholen van M.-Eierland, de Waal, de Koog en de Cocksdorp een uitstapje naar Rotterdam, Den Haag, enz. In Zuid-Eier- land is de reis weer achter de rug. Dins dagavond kwamen de kinderen terug, onder gejoel en gezang. Wat hadden ze genoten dank zij de goede gaven en de goede zorg van het personeel. DE COCKSDORP. Wasdhdemonstratie. Woensdagmiddag had in de garage van de heer Barends de aangekondigde wasch- demonstratie plaats, onder vrij groote vrouwelijke belangstelling. Te oordeelen naar de mededeelingen van eenige dames, die de demonstratie bijwoonden, rneenen we te moeten betwijfelen, schrijft onze Cocksdorper corresp., of deze aan de ver wachtingen heeft voldaan, althans wat be treft 'het geheel verdwijnen van de ver moeiende waschdag. Van twee dames, die men verdronken waande. Een tweetal dames, van elders, (naar we vernemen uit Amsterdam, Red.) die zich van haar moeilijke taak als verpleeg ster hier in de eenzaamheid een wijle kwamen verpoozen, werd sinds Donder dagmorgen vermist. De dames, die in de nabijheid van het voormalige poldertje De Volharding kampeerden, haalden ge woonlijk 's avonds melk bij de 'heer Van Egmond. Woensdagavond verschenen ze echter niet en toen ze Donderdagmorgen nog niet kwamen, besloot Van Egmond de melk even naar de tent te brengen. Deze vond men echter verlaten, door de storm half omver gewaaid, terwijl een kist met kleeren buiten de tent stond en de fietsen in de nabijheid daarvan werden aangetroffen. Daar de dames de heel© dag niet in haar tent terugkeerden, wees- de men, dat haar een ongeluk was over komen. Men vermoedde, dat zij in het daar ter plaatse zeer gevaarlijke Eierland- sohe Gat waren gaan baden, met het be- bekende noodlottige gevolg. Echter Donderdag zijn de dames weer komen op dagen. o— Naar we vernemen, waren ze Woensdag te voet langs het strand in de richting van de Koog vertrokken. In verband met het slechte weer hebben zij de nacht en een deel van de volgende dag in de bad plaats doorgebracht. lllllllllillllllllllllll BINNENLAND. ||||||||||||||||||[j|||| lllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Gistermorgen heeft een werklooze de vier frontruiten van de Arbeidsbeurs te den Helder met steenen ingegooid, alleen om de aandacht op zich te vesti gen. De politie nam hem mee. Niemand werd gewond. N.R.C. Het 2-jarig zoontje van een ar beider te Haaksbergen is in een beerput verdronken. Dinsdag heeft de commandant van het 22e reg. inf. te Ede een toespraak ge houden tot de dienstplichtigen, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het teekenen van de petitie voor Intern. Ont wapening, georganiseerd door de Dag bladpers. Het aantal onderteekeningen be droeg Donderdag reeds meer dan een half miljoen. Een Amsterdamsche koopman deed aangifte, dat hij, na aankomst uit Duitsch land aan het Centraal-Station ontdekte, dat hij een koffertje met f25000 aan sieraden miste. Elk spoor is zoek. Het Vara-Zomerfeest te Hilversum werd bijgewoond door plm. 120.0000 per sonen. Er liepen wel 38 extra treineh, terwijl honderden per fiets en per auto kwamen. Een laffe streek was het be strooien van de wegen naar Hilversum met duizenden kopspijkerfjes. Honderd tallen fietsers en tientallen auto's hadden daardoor vertraging, waaronder ook van niet-Vara-leden, dokters-auto's, zieken auto's, auto's met melk voor zieken huizen, enz. Hieraan hadden de Vara- vijanden niet gedacht. Met medewerking van gemeente, rijk en provincie, werden de wegen met bezems zooveel mogelijk van die spijkertjes gezuiverd. Te Sassenheim reed een auto met vier inzittenden met een vaart van 60 K.M. tegen een autobus uit Rotterdam. Door de schok vloog de auto het trottoir op en botste tegen enkele daar wandelende per sonen. Een 30-jarige heer kreeg een dub bele beenfractuur. Een 8-jarig meisje werd zwaar gewond en overleed spoedig. Voorts werden nog drie kinderen ernstig gewond. De chauffeur van de auto vluchtte. De passagiers kenden hem niet en wisten niet, wie eigenaar van de auto was. De jongste crisis. Moeten we weer een tijd beleven als na 1918 en tijdens de inflatie? Moeten weer.de menschen op straat neervallen, moeten we ze weer in de vuilnisbakken naar koolstronken zien zoeken, terwijl zelfs de rijken niets meer te eten kunnen bekomen dan oude aardappelen met azijn en dergelijke? Moet het zoover komen, in een tijd, waarin geen oorlog, geen pest, geen aardbeving of overstrooming, maar waarin eigenlijk overvloed heerscht van alle dingen, die de inensch noodig heeft? Moet het zoover komen, voordat de volleen zich van hun solidariteit be wust worden We moeten hopen, dat op Ghequers als gevolg van de uitvoerige ongedwongen besprekingen met Brüning en Curtius aan de Engelsche staatslie den een licht opgaat, en dat ook de Duit- sche staatslieden hunnerzijds in deze vreemde omgeving een middel zal inval len om hun driftiger volksgenooten te overtuigen dat men in Duitsdhland niet verder komt door met een stalen helm op het hoofd een dreigende vuist tegen de grens op te heffen. Er hebben zich voor een vacante betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te Rolde 48 sollicitanten aange meld. Bij het bekend worden van de finan- cieele crisis in DuitsChland heeft de di rectie van de RoermondsChe Eiermijn van de Duitsche kooplieden een overwaarde van 20 a 25 pet. bedongen. De handel ondervond geen stagnatie. Voor de Nederl. smokkelaars aan de Duitsche grens zijn plotseling slechte da gen gekomen. Zij zijn huiverig geworden voor marken. De geldcrisis heeft de bloeiende smokkelhandel stilgelegd. De prijzen van alle rundveesoorten zijn in Friesland de laatste dagen belang rijk gedaald; terwijl verdere daling geens zins is uitgesloten. Doordat b.v. melk- en kalfkoeien bij verkoop op de Leeuwarder en Sneeker markten f50 tot f60 minder hebben opgebracht dan eenige weken ge leden, zijn er door verscheidene veehan delaars gevoelige verliezen geleden. In Nederland waren in Juni o.a.488 gevallen van mond- en klauwzeer en 542 van het rotkreupel bij schapen. Door het eten van ongewasschen bessen werd het dochtertje van Van Kuijk te Dinteloord zoo ernstig ongesteld, dat medische hulp moest worden ingeroepen. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor aan het plaatselijk comité voor het congres van de Wereldbond van ar beiders-esperantisten (Augustus) f300,— subsidie te verleenen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2