Texelsche Berichten 13. Aankoop motorwals voor rijwiel paden. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). De wals kan worden geleverd door N.V. Akkerman en Co, kost t3550 (zou ook voor t25 per dag kunnen worden ge huurd), neemt per dag 15 L. benzine, en voldoet goed. Dhr Lap zegt aan koop nuttig en noodzakelijk te vinden.. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 14. Aangaan geldleening en kapitaal verstrekking aan de N.V. T.E.M. Noodig zal zijn: Conversieleening f487000, electr. werken f125000, wegenverbetering en aanleg rij wielpaden f58000, stichting school Üude- schild en inrichting lokaal en terrein voor; lich. oefening, resp. te den Burg en Idien Hoorn f12000, uitbreiding begraafplaats den Burg 19000, verbouwing en centn verwarming Gesticht te den Burg f 9000. Totaal f700000. f106500 kan tegen 4,25 pet van de Boe renleenbank alhier worden geleend, een - gelijk bedrag tegen 4 5/16 pet. van het loniaal Pensioenfonds te den Haag. De overige voor de conversie noodige 487' duizend gld. konden nog niet worden ge plaatst. Hieromtrent wordt in de volgende vergadering beslist. De Tem behoeft voor uitbreiding f126000 plus wegens conver sie een nieuwe leening van f272600. To taal f397600. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 15 Financieele regelingen. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 16. Aanbieding gemeente-rekening over 1930. Totaal der batige sloten Gewone Dienst f 174489,43, totaal der nadeelige sloten, f 142672,68. De Kapitaaldienst sluit met een batig saldo van f40704,50. De reke ning wordt in handen gesteld van een, commissie, de leden De Graaf, Dros en Epe. RONDVRAAG. Dhr Lap vraagt verbetering van de rio- leering bij de school te den Hoorn en, aohter het perceel van G. Duinker aldaar. Ook wijst hij op de gevaarlijke hoek bij „de Rasters te Oudesahild, waar in ver band met de dijkafsluiting het verkeer veel drukker is dan anders. De slootkant zakt er in. Dhr Leber verzoekt verbe tering van de pomp aan de Ruigedijk, die niet vast staat. Dhr Dogger vraagt om een speelterrein voor de jeugd te Oude- schild voor voetbal en andere sport, waar op de voorz. antwoordt,, dat bij de school bouw hierin wordt voorzien. Dhr De Graat wijst op een niet behand gedeelte Vanj' Idle straat te Cocksdorp, dat veel stof opwaaien doet (letterlijk). Dhr Kikkert ten slotte vraagt aandacht voor de smerige sloot bij de fabriek te de Waal. Hierna sluiting, te zes uur. Giften Algemeene Wijkverpleging, N.N. te O. f3,50; A/B. te O. f5,—. N.N.. te B. f 25, Sportnieuws. Het elftal, dat morgen te Anna Paulow- na tegen B.K.'C. speelt, ziet er zoo uit: Jb. Gras J. Kiljan A. Ran J.Vroegen Nic. de Graaf Liotard Nellestein A.Dros J.Gieles Dapper W. Moojen. Res.: Th. van Heerwaarden. o— De wedstrijd Juniores Rest Adsp. is tot volgende week uitgesteld. Morgenavond zeven uur precies spe len de Juniores tegen een kampelftal. Opstelling Juniores: A.v.d.Slikke Jac. de Veij Jac. Helsloot Cor Ran G. Witvliet P. Bruin G.Bakker, W. v.Zeijlen M.Vlaming J. J. Bruin Jb. Geus. Res.: A. Huizinga. Eveneens speelt morgen, aanvang acht uur, Adsp. B. tegen jeugdelftal Eierland Opstelling: K.Troost D.C.Dros T.Eelman D.Geense G.Coevert H.Boon K.Kikkert W.Mulder B.Mulder G.J.Dog ger W. van Heerwaarden. Res.: A.Schagen en N.Huisman. Dammen. Na een bespreking tusschen de Helder- sche en Texelsche Damclub is besloten een wisselprijswedstrijd te organiseeren. De prijs wordt voor rekening van beide clubs aangekocht. Het ligt in de bedoe ling de prijs tenslotte toe te wijzen aan die club, die driemaal achtereen of in totaal vijfmaal winnaar werd. De wed strijden worden om beurten te den Hel der en den Burg gespeeld. De eerste is bepaald op Zondag 2 Aug. en wordt hier gespeeld. Naar de Zeevaartschool. Wie lust gevoelt de lessen aan de Z.V, S. alhier te gaan volgen, maken we op de advertentie in dit nummer attent. Wie, twijfelt, ga eens praten met de directeur, die u gaarne zal inlichten. Fancy-fair Texelsch Fanfare. Eind September begin October orga niseert Texelsch Fanfare in hotel Texel wederom een fancy fair tot stijving van zijn kas. Bereids heeft zich een comité ge vormd, dat ferm de handen aan de ploeg, zal slaan. Wie niet „beet" lootten. In het vorig nummer schreven we ten onrechte, dat 3 dozijn Texelaars van de lichting-1932 „vrij" lootten; er moest ech ter staan, dat zij vrijgesteld werden; vrij geloot zijn er maar twee ot drie. Wolveemarkten van 16—22 Juli. De wolveehandel was te Leeuwarden, bij beperkt aanbod, zeer -flauw met ge drukte prijzen. Zwolle gaf een stugge han del evenals Utrecht. Te Leiden was de han del vrij goed en ongeveer prijshoudend. Alleen voor weidlammeren was de koop lust iets flauwer. Rotterdam was bij kort aanbod vlugger met stijver prijzen. Ook te Purmerend was de omzet vlug. Te Gronin gen was de handel in vette lammeren iets vlugger en ruim prijshoudend. Sneek scheen voor jonge vette schapen en zuiglammeren iets duurder. DE WAAL. Examens. Onze plaatsgenoote C.Keijser slaagde aan de Vakschool voor Meisjes te den Helder voor het Diploma Driejarige Cur sus. Koeien die het verkeer belemmeren. Bij herhaling komt het voor, zoo komt ons een abonnee vertellen, dat zidh tus schen de Waal en Oosterend koeien op de openbare weg ophouden, wat niet al leen het verkeer bemoeilijkt, maar ook tot ongevallen kan leiden, wanneer zoo'n rundbeest door motor of auto van streek gebracht op hol slaat. Voor de vreemde ling, niet beducht op zulke akkefietjes, kon zulk een ontmoeting onaangename gevolgen hebben. Eenig toezicht is wel gewenscht. Paardensport. 1926 1931. Wijze: De Boeren hebben 't overwonnen, 't Jaar van de landelijke sport. Naar Bergen, dicht aan zee. Dan neemt de jonge ruiterschaar Haar eigen „standaard" mee. Het zijn dp kleuren: Groen en Zwart, De kleuren „wel" en „wee". Het al-oude wapen bovenaan, Rechts onder Texel's T. Refrein: 't Jaar negentienhonderd één-en-dertig, Hiep, hiep, hoera, 't jaar van de sport, 't Jaar negentienhonderd één-en-dertig, 't Jaar van de sport, hiep, hiep, hoera.' o— Zij kunnen toch niet achterstaan, Bij die groote ruiterstoet. En net als kleine Texelaars Niet weten, ,hoe zulks moet. Daaraan niet hebben gedacht. Wellicht aan Tally Ho. Zoo krijgen zij, nog onverwacht, Een standaard iheel cadeau. Refrein :Dan trekken zij verheugd van zinnen, Hiep, hiep, hoera, 't jaar van de sport, Het mooie Berger landschap binnen, 't Jaar van de sport, hiep, hiep, hoera. o Houd dan uw ruitervaandel hoog, O, jonge Texelaar. Opdat men niet de rug toekeert, Aan heel uw ruiterschaar. Blijf steeds dan moedig voorwaarts gaan In opgeruimde sfeer, En zingt dan ook eens, welgezind,. Dit standaardlied ter eer. Refrein Zij blijve hoog bemind, door ieder. De ruitersport, hiep, hiep, hoera. Zij blijven trouw aan hun gebieder, Der ruitersport, hiep, hiep, hoera. Ingezonden. Gistermorgen 11 uur zijn een negental ruiters onder leiding van de heer Jn. Wit te, van „Bloemwijk", van Texel ver trokken. Het was een keurige groep. De heele tocht ging te paard; tegen zes uur zou men te Bergen aangekomen zijn. Daar staan de ruiters onder leiding van de iheer Vethman. Het moet een warm dagje geweest zijn. Schoolreisjes. Annie Prins schrijft ons over het reisje van de hoogste twee klassen der o.I. school alhier het volgende: 20 Juli: Wat een heerlijke dag. De leerlingen van zesde en zevende klas heb ben een uitstapje gemaakt naar Haarlem en IJmuiden. Het regende nogal, maar dat was niet erg. Toen we op dfc bootj kwamen, was het al lang mooi weer.: Meester liep vooruit om kaartjes te koo- pen. Weldra zaten we in de trein en gingen we eerst naar Haarlem. Daar zijn we eerst naar de St. Bavo geweest. Wajfc een prachtig gebouw We hebben ook 't mooie orgel gezien en d(e kogel, die in 1573 door de Spanjaarden in de muur geschoten is. Daarna zijn we naar het Frans-Hals-museum geweest. Daar was het oojk heel mooi. Toen we dat beke ken hadden, zijn we even de stad inge- loopen tot op het plein, waar de autobusi stond, die ons naar de jeugdherberg Jan Gijzen zou brengen. Daar hebben we heerlijk gegeten. Toen dat afgeloopen was, moesten de meisjes borden wasschen. Daar waren we gauw mee klaar, waarna we op stap gingen naar de ruïne van Brederode. Daar had meester ansichtkaarten gekocht We zijn er bovenop geweest. Dat hadden we gauw bekeken, want we moesten weg, naar Kraantjelek, waar we op de wip ge weest zijn. Heerlijk. En toen op de Blin- kert. Een heele klim hoor, maar boven op was het erg mooi Toen bracht de auto bus ons weer naar de jeugdherberg vooji het avondeten. Ook zijn we nog even "naar Schoten geweest. Toen we terugkwa men, moesten we naar bed. Dat was een pret, want de bedden ston den bovenelkaar. Er waren slaapzakken en daar moest je inkruipen. We praatten nog even en toen moesten we slapen. 's Morgens waren we om half zes aL op, want niemand wist, hoe laat het was. Na het ontbijt gingen we naar IJmui den. Daar hebben we op de Zuiderpier ge wandeld en aan 't strand gespeeld. Toen gingen we aan het middageten in Badhuis List. Na het eten hebben we heerlijk ge varen in de havens en naar de hoogovens. Heerlijk ging 't; het bootje schommelde een beetje. Maar overal komt een eind aan. Na een uur gevaren te hebben, moes ten we uitstappen en mochten we wat gaan koopen voor vader of moeder. Toen moesten we naar de trein. Die bracht ons naar den Helder. Bij aankomst te Oude- sfchild stonden de auto's al klaar en daar gingen we weldra onder vroolijk gezang op den Buijg aan. We gingen nog een rondje om den Burg. Toen hielden de auto's bij de school stil, waar vader en moeder ons al wachtten. Het is een heerlijk uitstapje geweest. (Ook van Marrie Gomes ontvingen we een aardig verslagje; we kunnen er echter maar één plaatsen. Red.) Burgemeester Oort herbenoemd. De heer W. B. Oort is herbenoemd als burgemeester van Texel met ingang van 14 Augustus a.s. Moge onze burger vader nog heel veel tot stand brengen tot heil van heel Texels burgerij. Zand. Steeds meer zand Het zandgraven in /dl? Hoogeberg is gisteren geëindigd. Thans zal plm. 50 duizend kub. M. gegraven worden uit 't land, diat met dit doel door de directie/ der Zuiderzeewerken van inej. C. Bak ker alhier gekocht werd. Dit perceel ligt) bij Dijkzicht. Hedenmorgen half vier zou de graafmachine van de Hoogeberg via den Burg, langs de Wilhelmi]nalaan, en de Waal, naar bij Dljkzicht worden gebracht (op eigen kracht, op rupsban den), om daar tot „dragline" te wor den omgebouwd en aan het werk te worden gezet. Dat zal me dtaar een kuiltje worden,, bij Dijkzicht. Misschien in de toekomst wel iets voor een zwembassin. Bestrijding van T.B.C. onder 't Rundvee. In de gisteravond gehouden vergadering der Vereen, tot Bestrijding van T.B.C.i onder het Rundvee, bijgewoond door 23 leden, is met 185 stemmen besloten 25, per koe ot kalf extra te betalen om. daardoor deze EXTRA uitkeeringen mo gelijk te maken: Indien geheel afgekeurd: f75, indien tot steriliseeren verplicht, met als ge volg lage opbrengst, f60, bij opbrengst van tl00175 f25, bij opbrengst van T175225 f10. Voor kalveren beneden 1 jaar wordt de helft van deze EXTRA vergoeding uitgekeerd Met nadruk werd er op gewezen, dat men er als lid van deze vereenlgïng zeker van is, dat open lijders TIJDIG wor den opgeruimd, waardoor: Ie het besmettingsgevaar tot een mini mum wordt beperkt en 2e een zoo hoog mogelijke opbrengst van het geslachte dier (ook al door sub sidie van rijk en provincie en eventueele EXTRA uitkeeTing uit de kas) wordt gewaarborgd. Op voorstel van de heer C. Stoepker is 'd/e aftredende voorz., de heer C. de Wit bij acclamatie herkozen en een mo tie aangenomen, waarin de leden aan de heer C. Govers hun dank betuigen. We verwijzen vender naar de le pagina van ons le blad en naar ons volgend nr. Eenige te laat ontvangen berichten en advertenties moeten blijven liggen. OUDESCHILD. Telefoondienst kantoor P.T.T. Het hulpkantoor alhier is met ingang van 1 Augustus a.s. voor de telefoon dienst opengesteld: S,30—13; 14—16 en van 1719,30. o Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 620 lammeren, 3 koeien, 35 varkens, 11 kalveren en 5 schapen. Schoolreisjes. De kinderen van de hoogste klassen maakten een tweedaagsch schoolreisje n. Rotterdam en Hoek van Holland. Woens dag ging het per eerste gelegenheid naar Rotterdam, waar o.m. een rondvaart door de havens gemaakt werd en tevens een be: zoek aan de diergaarde is gebracht. De volgende dag ging het naar Hoek-van H- waar ze konden genieten van de in- en, uitgaande zeebooten. Donderdag per laat ste gelegenheid kwamen ze hoogst vol daan op Texel terug. De leiding berustte bij het hoofd der school, de heer F.W. Kruger. OOSTEREND. Examens. Onze plaatsgenoote T. Vlaming Kd. ging aan de Da Costa-Kweekschool te Haarlem over van 'd/e 2e naar de 3e klas. DE KOOG. Hooiklamp verbrand. Woensdagmiddag omstreeks half vier - ontstond door broei brand in een hooi klamp van de heer Zutphen op „Mon Repos" Alle hooi ging door brand- en waterschade verloren. De motorspuit van den Burg verleende spoedig hulp om ver der onheil te voorkomen, daar bij de he vige wind, die juist op het huis stonid, gevaar voor de woning niet uitgesloten was. Voor de eigenaar een schadepost, daar het hooi niet verzekerd was. Kampeeren in de duinen. Donderdag arriveerde hier de „voorhoe de" van de Vereen, voor Vrijz. Jeugdwerk om het kamp in gereedheid te brengen voor leden van de Vrijz. Chr. Studentenbond. De tenten zijn evenals 't vorige jaar opge slagen op het terrein bij de schuur van Staatsboschbeheer. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling in het tijdvak van 23 Juli—22 Aug drie op éénvolgenden kampen te houden. Het kampeeren heeft hier de laatste jaren een groote vlucht genomen. Ook aan de binnenkant der buitenduinrichel zijn weer heel wat tenten verrezen. Wij willen hopen dat zij niet meer van storm of regen te duchten hebben, zooals de laatste tijd nog al eens is voorgekomen. EIERLAND. Schoolreisjes. De kinderen van de eerste en tweede klasse, schreef onze corr. Donderdag, maak ten een uitstapje naar de Koog en omgeving. Het weer was prachtig en 's avonds kwa men ze opgetogen weer thuis. Ze hadden weer volop genoten. DE COCKSDORP. Demonstratie Kitchenkook. Dinsdagmiddag- en -avond werd door Dros' Ingenieursbureau in hotel De Hoop een demonstratie gegeven met de Kit chenkook, een gaskookstel, dat met ben zine gestookt wordt, van AmerikaansCh maaksel. Groot was de belangstelling niet. Wel kwamen er nu e/n dan enkelen, een kijkje nemen, druk liep het niet. Onze corresp. veronderstelt, dat dit zit in de vrij hooge prijzen van genoemde toestellen. Voor gewoon huishoudelijk - gebruik schrikken die teveel af. Toch is nadere kennismaking met deze apparaten zeer interessant. Onbekend maakt onbe mind. Zoo ook hier. De toestellen wer ken schitterend, zijn absoluut gevaarloos, en zeer zuinig in brandstofverbruik, dus hun prijs zeker waard. Voor hotels, pen sions, enz. op plaatsen zonder gasfa briek, een ware uitkomst. De fa. Dros heeft met de verkoop danook groot succes Vele tevredenheidsbetuigingen van gebrui kers liggen ter inzage. BINNENLAND. Drie kinderen verbrand te Heenvliet OPZET Te Heenvliet brak Don derdagavond brand uit in de woning van de wed. Den Bakker. Een jongen van 16 en twee meisjes van resp. 12 en 7 jaar; kwamen om. De 27-j. zoon Isaac, die ongunstig bekend staat, wordt van brand stichting verdacht Uitvoeriger vindt men idfeze ramp beschreven in d/é dag bladen van gisteren en hedenmorgen. Te Rotterdam is de 66-jarige J.M. door een auto doodgereden. De chauf feur, die onder drankinvloed verkeerde, is bekeurd en zal leelijk moeten boeten. De electriciteitsproductie in ons. land geschiedt door 23 centrales van elk Iruim een half K.W. jaarproductie, en inog 26 kleinere centralen. De laatste ja- Iren valt een geregelde toename van rond 14 pet. per jaar te constateeren,. Bij athletiekwedstrijden te Dor— dreoht stootte mej. Heublein de kogel 13,16 M. ver, waarmee zij haar wereld record met zes c.M. Verbeterde. De Ned. Herv. en Geref. predikan ten van Bussum hebben in de plaatselijke pers ogwelct om de petitie voor Intern. Ontwapening van de Dagbladpers, te tee kenen. Een mijnwerker uit Nijswiller-Wit- tem liep een wondje op aan de duim en is toen aan de gevolgen van bloedvergif tiging overleden. Te Rotterdam is de 50-j. glazen- wasscher F. Holkers uit de derde verdie ping van een huis doodgevallen. Te Leiderdorp vormde zich een comité om het zilveren jubileum van de brievenbesteller N. van Strohé te herden-/ ken. Toen de comissie haar taak bijna had volbracht, bleek, dat het jubileum pas het volgend jaar plaats heeft. Te Alphen aan de Rijn werden aan de scheepswerven der fa. Boot reeds ve- O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2