De Nieuwe Texe sche Courant No 4551. 44steJaargang. Woensdag 29 Juli 1931 Van week tot week Zomersproeten verdwijnen Kampeerders in uw tent Strandfeest 1931. Texelsche Berichten Nprveus en overspannen, onrustig l«Gl VCUo en s|ape|00s Men gebruike in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten, OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. XELSCHECOU is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 29 30 31 1 2 3 4 Aug 9,44 10.22 10.57 11,31 12,04 12,36 1.— LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.33 Zaterdagavond. De jongste crisis wat verbeterd. Ook in de afgeloopen week duurde de spanning voort ten aanzien van wat er over en met Duitschland zou worden beslist. Aller oogen waren gevestigd op; Londen. Nu de conferentie is geëindigd moet worden gezegd, dat de resultaten nog maar matig zijn. Het positief be reikte is, alvorens aan Duitschland nieu we credieten zullen worden verleend, dat het de oude nog wat behouden kan. Van eenige ontspanning mogen we, voorlool pig althans, wel spreken. Waar het Spaansch toegaat. In Spanje, in de provincie Sevilla, be leefde men uiterst bewogen dagen, ge volg van de uitgebroken stakingen. Het is zelfs in Sevilla tot een bloedig tref-/ ten gekomen tussdhen de syndicalisten die een aanval deden op de telefoon centrale en guardia civil, bij welk tref fen dooden en gewonden vielen. Sevilla is thans geheel in handen der militairen en de staat van beleg is er afgekondigd. Ernstige verwikkelingen in China. Spanning is er ook in een deel van, China, waarvan men zich afvraagt of men daar voor nieuwe verwikkelingen staat, wellidht voor een nieuwe burgeroorlog. De troepen der Nankingregeering heb ben reeds twee belangrijke oentra der communisten in de provincie Kiangsi ver overd en rukten tegen het derde op. Zal men Canton kunnen bereiken? In Peking en Tientsin moest de staat van beleg worden afgekondigd en deze aanvallen in de rug moeten Nanking wel huiverig maken. Het is en blijft in het Hemelsche Rijk een verwarde en onzekere toestand. Een merkwaardig record in Chili. Verward en onzeker, zij het danook van geheel andere aard, is de toestand in Chili, waar in tien dagen tijds een vierde regeering optrad. Een merkwaardig, re cord. De beteékenis van het Intern. Hof van justitie. Terwijl men te Londen middelen be raamde om Duitschland te redden en tot een economische en financieele samen werking der volkeren te komen, vooral om Frankrijk en Duitschland tot elkan der te brengen, vergaderde in Den Haag het Intern. Hof van Justitie om te be- oordeelen of de tol-unie tusschen Duitsch land en Oostenrijk al of niet strijdig fe met het verdrag van St. Germain. De daar gehouden pleidooien .behandel den voornamelijk de juridistische kant van de kwestie. We willen er hier alleen dit van zeggen, dat het een verblijdend teeken is, dat deze moeilijke zaak voor het Hof werd gebracht, waarmede de be- teekenis van het Hof, ook in het belang van de vrede, gedemonstreerd is. Met ijsbreker en luchtschip naar de Pool. Rijk aan groote ge beurtenissen is de af geloopen week ove rigens niet geweest. Maar tot die welke de aandacht waard waren, behoort zeker wel het vertrek van de Sovjet-ijsbreker i' VfHMi „Malygin" naar de ECKENER Noordpool, waar men hoopt Amundsen nog levend aan te tref fen. De „Graf Zeppelin", onder leiding van kapitein Eckener, zal de „Malygim" naar gehoopt wordt, ontmoeten. Nieuwe Spaansdhe postzegels. De president der Spaansche republiek heeft alle postzegels met een beeltenis van koning Alfonso doen opruimen en nu zelf op zoo'n plakplaatje plaats geno men. Voor hoe lang? Op de ongewisse baren der politieke Spaansche zee wordt veel stuurmanskunst vereischt om het schip de baas te blijven. hiertegen de zenuwstillende en -sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Schoolreisjes. Dirk Wierenga doet ons het volgende geestige verslagje toekomen: Dinsdag 21 Juli verlieten de leerlin gen van de school voor ULO Texel, om Arnhem met omstreken te bezoeken. Toen we daar aangekomen waren, gin gen we eerst naar de jeugdherberg „Heyenoord", waar we zouden over nachten in ledikanten met twee verdie pingen. (Helaas tuimelde qr niemand van de 2de verdieping.) Wc lieten daar de- rugzakken, enz. achter, en gingen naar park „Sonsbeek", waar we eerst het aquarium bekeken, en toen het park zelf, dat eigenlijk meer op een bosch gelijkt. Overal waren hier vijvers en beekjes. Als je er wat voedsel in gooide, leefde hef plotseling van de spartelende en krioelen de visschen. Ook was er een waterval, waar we achter langs liepen; je keek dan door een gordijn van neerstortend water. Daarna beklommen we de Bel vedère, van waaraf we een mooi uitzicht hadden op de beboschte, heuvelige om geving. We aten niet in de jeugdherberg, maar in de tuin van een café, waar ook een speeltuin was .met allerlei toestellen, die dienden, om je ingewanden een sensatie te bezorgen, maar desondanks aten we er lustig op los. In de jeugdherberg teruggekeerd, gin gen we nog wat voetballen, en om 10 uur naar de slaapzaal, waar de geheimzinnige techniek v3n een ingewikkelde slaapzak eerst doorgrond moest worden, maar spoedig had de beklagenswaardige Or pheus toch 48 menschen meer in z'n armen te torsen. Woensdag begonneii we de dag met het verorberen, van broodjes, waarvan de bakker er ongeveer een kubieke meter bezorgd had. Met een plezierboot voeren we daarna de Rijn op, met muziek aan boord. We gingen naar het park met de beroemde kettingbrug, waar we als idioten met krampachtige stappen, over daverden, en de niet minder beroemde „Bedrie gertjes", die ons op minder aangename wijze een portie water offreerden. In dit park waren ook de oorsprongen van een paar beekjes, waar 't water uit de grond borrelde. In 't Volkshuis te Arnhem, waar ook een afdeeling jeugdherberg is, lieten we ons 't warme eten best smaken. De avond werd doorgebracht met balspelen en later werd er tezamen met andere trekkers ge zongen en voorgedragen. Donderdag, de laatste dag, gingen we naar het dierenpark, waar vooral de col lectie vogels erg groot is. Er was een groote apenkooi, pardon apenkuil, met een rots in het midden, en daarin speel den, dartelden, vraten, krijschten en sprongen wel 100 aapjes, een alleraar digst gezicht, 's Middags vlijden we ons terneer in een bosch, want 't was amech-y tig warm, evenals later in de trein, toen we terug gingen, maar toch niet zoo warm, dat er iemand verdampte. Met vrachtauto's en 't onvermijdelijk slingeren van liedekens in de ruimte gin gen we naar Den Burg. De reis was vol bracht en uitstekend verloopen, en we danken de leiders danook voor hun goede zorgen. En hiermee basta. Sportnieuws, Korfbal. De oefenwedstrijd den BurgOude- sdiild (Verdo-NigroO.K.C.), Vrijdag avond gespeeld eindigde met 33. Athletiek, In verband met de a.s. athletiek-wed- strijden geven we hier een overzicht van Nederlandsche athletiek-records. Knip dit staatje uit, gij, die straks aan het oefenen slaat, en tracht de kampioen naar de kroon te steken. Wie weet, behoort over een jaar niet een Texelaar tot deze athle- tenschaar. Heeren 100 M. hardloopen: Chr. Berger, 10.5 sec.; 200 M. hardloopen: idem, 21.1 sec.; 400 M. hardloopen: ir. Paulen, 49 sec.; 800 M.A.Hoogerwerf, 1 min. 56.(6 sec.; 1500 M.: A.Hoogerwerf, 4 min. S.4sec.; 3000 M.: J. Zeegers, Jr., 9 min. 57 sec. 5000 M.: J.Zeegers Jr., 15 min. ISsec.; Estafette: 4x100 M.: Haarlem 42.5 sec.; 4x400 M.Haarlem 3 min. 28.4 sec. Verspringen met aanloop: H. de Boer, 7.31 M. Hoogspringen met aanloop: W. Hof man 1.844 M. PolsstokhoogspringenA.v.d.Zec, 3.86. Hink-stap-sprong: W. Peters 15.26. Kogelstc>oten: G. Eijsker, 13.37 M. Discuswerpen: H. G. Bakker, 40.78 M. Speerwerpen: J. Knol 54.17 M. Dames: 100 M.: T. Schuurman, 12 sec. 200 M.: T. Schuurman, 25.7 sec. Verspringen: M. Briejer, 5.56 M. Hoogspringen: L Gisolf, 1.608 M. Speerwerpen: L. Rombout, 36.42 M. Discuswerpen: Pels, 35.10 M. Kogelstooten: De Koek, 10.11 M. 4x100 M. Estafette: Hygiea, Den Haag, 53.1 sec. Paardensport. De Texelsche Rijvereeniging werd uit- genoodigd deel te nemen aan het con cours te Heilo op 19 Augustus a.s., ge-' organiseerd ter gelegenheid van de land en tuinbouwtentoonstelling aldaar. De negen ruiters, die Vrijdagmorgen met de boot van 11 uur Texel verlieten, kwamen omstreeks zeven uur te Bergen aan om deel te nemen aan de ruiterfees ten aldaar. Onderweg werd eenige tijd uitgerust ten huize van onze vroegere plaatsgenoot, de heer W.Bremer, wonen de aan de Belkmerweg onder Petten. De reis verliep naar wensch en geen oogen- blik dreigde de prettige stemming onder de ruiters verloren te gaan. t Zaterdag vingen de wedstrijden aan, waarbij de heer Vethinan de Texelaars onder zijn leiding stelde. Een achttal nam aan de dressuurproef, een kwartet aan het springconcours deel. Aan de Tally- Ho (100 M. stap, 100 M. draf en 100 M. ren) waagden onze ruiters zich liever niet. Over het geheel was de jury vol1 lof over de prefaties van onze nog zoo- jeugdige vereeniging. Wanneer we een paar jaartjes verder zijn, zal zij zeker niet zonder prijsje naar Texel komen. Thans was dit haar onmogelijk, daar zij met ervaren ruiters van elders aan de wed strijd deelnam. De heer Slob, een erkend deskundige en bevoegd beoordeelaar op het gebied van paardensport, zeide dat onze vereeniging ondanks haar kortston dig bestaan heel goed voor de dag ge komen is. Onze ruiters hebben er veel genoten en houden aan het Berger sportfeest prettige herinneringen. Zondagmorgen om half 11 vertrokken zij uit Bergen en te half vijf kwamen zij, te den Helder aan om met de laatste boot naar Texel te vertrekken. De dames Anna en Grietje Kikkert hebben de Rijvereeniging een fraai vaan del aangeboden. Een dichteres gaf er in het vorige nummer een beschrijving van. Pot 90 ct.Tube 50 ct., Zeep 60 ct Giften voor het Witte Kruis. Familie Z., den Burg, f 5. Uitslag aanbesteding. Door architect N.Schermer alhier werd aanbesteed de bouw van een woonhuis voor de heer H. Bruyn aan de Wifhel- minalaan. De uitslag is als volgt. Met een sterretje duiden we aan, aan wie het werk is gegund: Timmerwerk: J.Bakker f3299; J.Drijver f3175; Bak ker en Koorn f2995; Gebr. Timmer f2995; J.v.Wessem f2982; Gebr. Schoen maker f2975; W.Bruin (Waal) f2868; P. v. 't Hoog f2830.* Metselwerk J. Trap f3927; W. A. Geus f3845; G.Logman f3785; A. de Kort f3545; H.Koorn f3540; C.Keizer f3580; L.Bruin en Zn. f2977; I. Voigt f2710.* Schilderwerk S. Smit f488; D.Toolens f485; J.Vonk Uw huid eu voeten eischen gedurende het kampleven een bijzonder goede verzorging want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen u veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Purol en Purolpocdcr Purol 30, 60, 80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct Verkrijgbaar bij Apoth en Drogisten. f437. Loodgieterswerk: P. Oele f485; J. Agter f348; N. de Graat f339.50.* Electr. werk: R.Daalder f76; A.Knopperts f74,66.* DE KOOG. Schoolreisje. De kinderen van de hoogste klasse der o.l. school alhier, hebben op 16 en 17 juli metdie van de Cocksdorp, M.Eierl. en Waal een tweedaags uitstapje gemaakt naar Den Haag en Rotterdam. De kinde ren van hier werden begeleid door het hoofd der school, de heer Zaal. 's Mor gens om half zes werd van de Koog ver trokken. Men was tijdig aan de haven en verliet met de eerste boot het eiland. Niettegenstaande het aanvankelijk onstui mige weer, hebben de kinderen onge twijfeld genoten. Vooral toen, in den Fiaag aangekomen, het weer opklaarde en de zon te voorschijn kwam. Per clec- trische tram ging de jeugd naar Sche- veningen, waar ze heerlijk heeft gewan deld langs boulevard en strand en zich o.a. vermaakte met ezeltje-rijden. Daar na werd het beroemde Panorama „Mes dag" bezichtigd en een bezoek aan de speeltuin „Bataaf" in de Scheveningsche boschjes gebracht, waar men zich uitste kend vermaakte met draaimolen en schom mel. 's Avonds voortzetting van de tocht naar Rotterdam, waar in het gebouw van Volksonderwijs werd gegeten en over nacht. De volgende morgen bezichtiging van het mooie, nieuwste stoomschip „Ba- loeran" van de Rotterdamsche Lloyd Ver volgens een schitterende rondvaart door de havens van Rotterdam, en ten slotte een bezoek aan de „Bijenkorf", waar genoten is van het uitzicht, dat de dak tuin bood. Eindelijk moest aan de terug reis worden gedacht, en werd het stai tion opgezocht. Met de laatste boot arriveerde men weer op Texel, de auto bracht allen weer huiswaarts. Hiermede was dit aangename en leerrijke school reisje weer ten einde. (Voor een vorig nummer te laat ont vangen. Red.) De heer Zutphen van „Mon Repos" verzoekt ons mee te deelen, dat onze Kooger corresp. ten onrechte berichtte, dat alle hooi verloren ging. Dank zij burenhulp en brandspuit is nog een deel behouden gebleven. (Mededeefingen van lezers, welke de inhoud van ons blad ten goede komen, zijn altoos welkom. Red.) Op Vrijdag a.s. wordt alhier een strand feest georganiseerd, 's Morgens om half tien begint het feest reeds met een wed strijd „zandwerken", waaraan uitslui tend kinderen van badgasten van ver schillende leeftijd kunnen deelnemen. Aan elk „zandwerk" mogen hoogstens twee1 kinderen deelnemen. 2.15 uur: Aangifte voor diverse spelen, etc. op 't strand. 3 uur: Aanvang dezer spelen. a. kinderen 610 jaar. b. kinderen 10—13 jaar. c. kinderen 13 jaar en ouder. 8 uur: Stoelendans op de Min. Ruysweg Na afloop fakkel- en lampionoptocht. Texelsch Fanfare zal zijn medewerking verkenen. Het feestterrein en omgeving zullen op glorieuze wijze worden ver licht. Dat belooft voor De Koog dus een feestdag te worden. (Zie de adv. voor nadere biezonderheclen.) OUDESCHILD. Het doodelijk ongeval op de spoorrails. De heer Spreeuw, machinist bij de Zuiderzeewerken alhier, verzoekt ter aan vulling van ons verslag over het doodelijk ongeval bij de Waaldersluizen nog het volgende op te nemen: Het gerucht, volgens hetwelk 18 wa gens over het slachtoffer zouden zijn heengereden is van alle grond ontbloot. Geleerd door een ervaring van verschei dene jaren heb ik, zoodra ik iets ver dachts, een lichte schok, bemerkte, de locomotief meteen tot staan gebracht. De J. is aan de verkeerde kant uit de locomotief gestapt om de wissel over te zetten. De mogelijkheid bestaat, dat hij, bij het terugrijden van de locomotief,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1