overreden is. Het moet verwondering wekken, dat ihem niet eerder een ongeluk is overkomen, daar hij soms kunstjes uithaalde vóór de rijdende locomotief en niet zelden op de buffers zat te slapen, wanneer de trein in beweging was. Fokveedag op Woensdag 2 September. Door Holl. Mij. v. Landbouw, afd.. Texel en Eierland, L.T.B., 't Texelsch Schapenstamboek en de Fok- en Controle- vereeniging wordt op 2 September een fokveedag georganiseerd. Leden van een dezer organisaties betalen voor- in te zen den wolvee belangrijk minder inleggeld dan niet-leden. Zijt ge reeds lid? Zend vooral tijdig uw opgaaf in, zoo mogelijk reeds a.s. Maandag. Oe maakt het de se cretaris, die er toch al veel werk aan, heeft, dan gemakkelijk. De advertentie vertelt er meer van. VEE-INVOER. Ingaande Dinsdag a.s. is veeinvoer on der bepaalde voorwaarden weer toege staan. Zie de publicatie van het gemeente bestuur. Sportnieuws. Op verzoek van B.K.C. speelde Texel Zondag te Kleine Sluis een medaille-wed strijd. Daar verschillende spelers van T. 1 verhinderd waren, trokken onze jongens er met een combinatie op uit. Ze slaagden, er in tegen een volledig B.K.C. 1 gelijk te spelen. De T. aanv. won de toss en liet B. tegen de sterke wind aftrappen. T. was gesteund door de wind voortdu rend in het offensief en wist zijn meer derheid voor de rust in een 20 voorsprong uit te drukken. Na rust maakte B. spoedig zijn eerste tegenpunt, waarna T. de stand op 31 wist te brengen. Hierna kwam B. sterk in de meerderheid, doch de T.-verdediging was buitengewoon op dreef en gaf. de B.-aan val weinig kans, om te schieten. De links binnen van B. wist eindelijk een kans te benutten en verkleinde de achterstand tot 32. Er was toen nog een paar minuten te spelen, waarin de scheidsrrechter een foutje maakte door aan B. een corner toe te kennen, toen een B. speler de bal over de uitlijn werkte. Uit deze comer wist B. gelijk te maken. Spoedig hierop was het einde. De medaille werd, zooals gewoonlijk aan de bezoekende vereeniging overhandigd. Zoo togen de T. spelers in 'het bezit van een mooie plak weer huis waarts. Het Texel elftal kan op een goede, wedstrijd terugzien. In een vlug, soms wel wat al te enthou siast gespeelde wedstrijd tegen 'n Kamp elftal (V.C.J.B.) wisten T.-Juniores een 53 overwinning te behalen. Er werd, ondanks de sterke wind en vooral door T. Jun., zeer goed gespeeld. Als om half adht wordt begonnen, speelt T. voor de wind, waardoor zij het meest in de aanval zijn. Ondanks dit overwicht duurt het toch nog geruime tijd eer T. het net weet te vinden. Er werd wat angstig ge speeld, waardoor goede kansen verloren gingen. T. weet het eerst te doelpunten,, maar heel 'spoedig maakt K. gelijk. Hoe wel de kampbewoners nog wat vreemd waren en niet geregeld voetbal beoefe nen, was het als geheel een aardig elf tal. Toch konden ze het niet winnen van de goed getrainde jeugdige T. spelers. Met de rust was de stand 31. Direct na de hervatting maakte K. er 32 van, profiteerende van een inzinking bij T. Regelmatig herstelde T. zich en was, nu tegen wind spelende, het meest in de aanval. De doorbraken van K. waren ech ter niet zonder gevaar. T. maakte ten slotte 52 en in de laatste minuut scoor de de K. aanvoerder de laatste goal en bracht alzoo de stand op 53. Het was weer een van die leuke avonden, waarop de Kampbewoners ons al zoo dikwijls hebben onthaald. Langs de lijn dat vroo- lijk luidruchtig aanmoedigend gezelschap terwijl de welbekende uitroep „hoema- la'ha" over het veld weerklonk. We ho pen spoedig nog eens in de gelegenheid te worden gesteld een wedstrijd tegen onze bevriende kampeerders te spelen. Texel B. kon het tegen het jeugdelftal uit Eierland lang niet bolwerken en ver loor met 60. Zeer regelmatig werden deze doelpunten gemaakt, hoewel kee per, backs en halfs alles deden om de nederlaag zoo klein mogelijk te doen zijn. De voorhoede probeerde het ook wel, maar het heele elftal was te zwak. De gasten beschikten over een goed elftal, de spelers uit Eierland zelf bleken ook veelbelovende voetballers te worden. Doorgaan met oefenen, jongens, en wat meer wedstrijden komen spelen. Dammen. We vestigen even de aandacht op de advertentie van damclub O.K.K. Laat geen dammer Zondag thuisblijven. Machinist te Rotterdam verdronken. In de Leuvenhaven te Rotterdam is in nacht van Vrijdag op Zaterdag de 25- jarige machinist H. J. Prins uit IJmuiden en thuisbehoorende aan boord van het motorschip „Texel", (schipper J. Plaats man, alhier), dat in deze haven lag, ver dronken. P. was met drie zijner vrienden uit geweest. Nadat zij waren teruggekeerd hield P. zich nog even aan dek op, terwijl 'de anderen zich ter ruste begaven. Bij hun ontwaken Zaterdagmorgen misten zij P. De rivierpolitie is daarop gaan dreg gen en heeft het lijk uit de Leuvenhaven opgehaald. Het is naar de Alg. begraaf plaats te Crooswijk overgebracht. (Uit de „Telegraaf" van Zondag.) Autotocht Ouden van Dagen. Hedenavond zal onder leiding van de de heer A. de Wilt in „de Oranjeboom" de organisatie van een autotocht met ouden van dagen ter hand genomen wor den. Er wordt weer op de medewerking van velen gerekend, om de oudjes weder om een heerlijk dagje te kunnen bezor gen. Het comité zal zich gaarne alle moeite geven, opdat alles naar behooren marcheert. Voor nadere biezonderheden verwijzen we naar het volgend nummer. Transport graafmachine. Zaterdagmorgen om half vier is de graafmachine, welke een gewicht van 36 ton vertegenwoordigt, van de Hoogeberg op eigen kracht op weg getogen om via den Burg en de Waal tot dicht bij Dijk- zicht te komen. Hoewel het transport van zoo'n hooge, breede en zware ma chine op de smalle, bochtige wegen niet meeviel hier en daar werd de berm nogal aardig „ingedeukt", vooral waar een bocht genomen moest worden en vooral de reis door de Waal in de, boCht bij de kerkmuur met biezondere moeilijkheden gepaard ging, kwam het gevaarte omstreeks 1 uur nam. heelhuids op de voorloopige plaats van bestemming aan. Daar wordt de machine nu tot „drag line" omgebouwd, om spoedig met zand graven uit het land van mej. C. Bakker te kunnen beginnen. Park-Concert-Texelsch Fanfare. Zaterdagavond heeft Texelsch Fanfare door zijn concert in het Park weer veleru aan zich verplicht. Het was een genoegen, de muziek te beluisteren. We maakten een praatje met de dirigent, de heer I.ugtenburg, die over dit concert minder goed te spreken was; hij schreef dit toe aan het feit, dat 's zomers thuis minder geoefend wordt. Het publiek zal daar echter weinig of niets van hebben be speurd en heeft genoten; dat is zeker. Dat op de duur de rust in het Park te, wensdien overliet, is licht verklaarbaar, daar de politiemannen naar de Cocksdorp wer-den opgeroepen wegens een vecht partij aldaar. Paardensport. Het Handelsblad van Maandag schrijft: Ook de jongste vereenigingen Texel en Wieringen gaven partij, al was hun kans op succes nihil. Mooi bewijs van saamhoorigheid. De jury had een moei lijke taak. Er was met ernst geoefend en er werd met ernst gereden. „Anna-Pau- lowna" was dit keer gelukkig, en oogstte duidelijk welverdiend succes. Des mid dags bij de prijsuitreiking kwamen de Hoofddorpers op de kampioenplaats. Anna-Paulowna, de Amstelruiters en WestFriesland kwamen in deze volg orde op de volgende plaatsen. (Zie le pag.) Uitslag aanbesteding. Voor rekening van de heer C.J. de Lugt werd door de heer Jb. Bakker (die het timmerwerk zal uitvoeren) aanbe steed het bouwen van een woonhuis met aardappelopslagplaats onder één dak aan de Schilderweg. Buiten het timmeren is het werk gegund aan metselaar T. Witte, schilder Z. Graaf en loodgieter P. Oele. Door B. en W. werd Maandag aan besteed de uitbreiding van de biezondere school te Oosterend met een derde lo kaal. De uitslag volgt hier. Timmerwerk: J.v.Wessem f3372; W. Bruin f3154; Bakker en Koorn f3324; Gebr. Schoen maker f2S32; Gebr. Timmer f2780; J. Drijver f2740. Metselwerk: L. Bruin f4380; H.Koorn f4252; G. Logman f4040; I. Voigt f3950; A. de Kort f3865; J. Trap f3528. Lood- en zinkwerk N. de Graaf f149; J. Onris f 129.80; J. Agter f128; P. Oele f119. Glas- en verfwerk: C. Timmer f275; C. Bremer f220. Electriciteit: R. Daalder f94; A. Knopperts f78; J. Agter f52. Timmer-, metsel- en schilderwerk: J. Drijver f6388. Lood en zink en electr. J. Agter f178. De gunning zal vermoedelijk plaats hebben aan de heeren Drijver, Oele en Agter (electr.) DE COCKSDORP. Een bloedige strijd tusschen Zuiderzeewerkers en politie. Twee personen zwaar en één licht gewond. De hoofddader (achter slot en grendel. Zaterdagavond omstreeks half tien werd Ihet dorp in rep en roer gebracht door eenige bezoekers van hotel De Hoop, die slaags geraakten met de politie. Een drie- a viertal van hen, werklieden bij de Zuiderzeewerken, werd wat lastig en begon herrie te maken. Toen ze aan het verzoek van de caféhouder, de heer J.vjd.Kooij, om het café te verlaten, geen gevolg wensdhten te geven, riep deze de hulp van de politie in. Rijksveldwachter De Jong verzocht de heeren eenige ma- lne, zich te verwijderen, doch toen ook dit niet hielp, greep hij een van de bel hamels bij de arm om hem buiten de deur te zetten. Buiten gekomen wierpen een paar anderen zich op De Jong, en voor dat deze, met een gummistok gewapend, gelegenheid had van zijn revolver ge bruik te maken, kreeg hij een zoodanige klap met een biljartkeu op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel en wegge dragen moest worden. Onderwijl was de gemeenteveldwachter G.v.d.Kooij te hulp gesneld. Er werden aan weerskanten eenige rake klappen uitgedeeld. Een van de belhamels werd hierbij neergeslagen hevig bloedende uit een hoofdwonde. Ook deze moest zich onder behandeling van dokter Westbroek stellen. Van der Kooij vroeg nu telefonisch om politieversterking van den Burg. Na eenige tijd arriveerde de burgemeester met drie veldwachters De aanwezige Zuiderzeewerkers wer den nu gesommeerd het dorp te verlaten^ Ze gingen tot aan de dijk, doch weigerden verder door te loopen. Toen ze tenslotte de politie met steenen begonnen te be kogelen, waarbij veldwachter Jellema een hoofdwonde opliep, werden eenige revol verschoten gelost. Hiervoor bleken ze respect te hebben, althans ze verwijderden zich ijlings in de richting der keeten. Tot na middernacht bleef liet rumoerig op straat. Een groot gedeelte van de nacht werd door de politie, versterkt met eenige ge wapende burgers, langs de dijk gepa trouilleerd. Nadere biezonderheden. Vrijwel heel Cocksdorp was die Zater dagavond op de been. Het ging er heet toe; er werden messen getrokken en drei gementen geuit, welke je een rilling over het lijf deden gaan. Toen de rijksveld wachter buiten gevecht was gesteld, scheen de rust zoetjesaan terug te kee- ren. De heer De Jong had een groote hoofdwonde opgeloopen en werd naar zijn woning gedragen. Hij bloedde lievig. Intusschen echter waren eenige vecht- lustigen de woning van dokter Westbroek binnengeloopen, waar zij hun kameraad vonden, die er slecht aan toe was. Hij, was veldwachter Van der Kooij met een keu te lijf gegaan en had De Jong met een mes bedreigd, waarop de Cocksdor- per W. Stolk ihem door een stevige slag met het dikke eind van een biljartstok van zijn voornemen deed afzien. De man kreeg een diepe wond aan het hoofd en zwaar letsel aan de neus. Hierop werden nieuwe plannen be raamd en vooral toen men vernam, dat' eenige politiemannen naar Cocksdorp op weg waren, werd hun stemming er niet beter op. Onderwijl was het bericht van de vechtpartij tot de keet bij „Zeeburg" in de Eendracht doorgedrongen, waar juist een vrachtauto een hoeveelheid bier had gelost. Naar men zegt zou de "Keetbaas de ar beiders van daar te hulp geroepen hebben, om het de politie nog wat moeilijker te maken, maar tegenover de politie ont kende hij dit. Zijn dochter zou hun alleen maar hebben verteld, dat een van hun kameraden zoo toegetakeld was. Inmiddels had het telefonisch bericht; de veldwachters Goënga en Brouwer te den Burg bereikt. Zij reden per auto naar de Koog, waar burgemeester Oort vertoefde en rijksveldwachter Jellema. Ge zamenlijk reed men naar de Cocksdorp. Een ingezetene kwam hen in zijn auto al tegemoet met de mededeeling, dat men wel op zijn hoede mocht zijn, want ver scheiden vechtersbazen wachtten hun komst met ongeduld af en hadden naar het scheen, weinig goeds in de zin. Het liep echter nogal los. Burgemeester ge lastte sluiting van de cafe's; hoewel traag, gaven nog eenige aanwezigen aan het bevel, de zaal te verlaten, gevolg. Ook winkeliers werd gelast hun zaak te slui- sluiten. De politie sommeerde tot door- loopen en naar huis gaan en had in een, klein halt uur de dorpstraat ontruimd. Schoorvoetend gaven ook de rustverstoor ders aan het bevel gehoor. Op de dijk echter bleef een ploeg staan. Het werd elf uur en het electrisch licht in de dorps straat ging uit. Een van de lui kwam weer het dorp in, maar trok scheldende weer af, toen de politie hem in eigen belang aanraadde maar spoedig 'heen te gaan. Toen de veldwachters Jellema, Brouwer en Goën ga op de brug onder de dijk stonden, maakte men zich op de dijk gereed om 'hen op steenen te onthalen. Daar kwa men de eerste klinkers. De politiemannen' bukten, doch veldwachter Jellema werd aan het hoofd getroffen (de wond bloedde maar bleek later weinig te beteekenen) en veldwachter Goënga werd tegen de schoudein geraakt. Dit was voor de politie het sein om van haar vuurwapens gebruik te maken. Er werden eenige schoten gelost, waarop de mannen het hazenpad kozen. Een van hen viel tegen de grond: hij scheen door een kogel getroffen te zijn; kame raden droegen hem weg. Blijkens later in gewonnen bericht is hier van een kogel geen sprake geweest. De hoofddader gearresteerd. Maandag zijn de veldwachters Van Twuijver, Goënga, Jellema en Van der Kooij van 's morgens tot 's avonds laat in de weer geweest om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Verscheiden per sonen werden verhoord, in het biezonder liet viertal, dat tot de raddraaiers kon worden gerexend. Ten slotte kwam vast te staan, tiat zexere Oebele de Jong, werkzaam bij Je Zuiderzeewerken, af komstig uit Friesland, de dader van de zware mishandeling, op veldwachter De Jong gepleegd, is geweest. De man ver klaarde dronken te zijn geweest, hetgeen echter aan twijfel onderhevig is. Maandag is hij gearresteerd en onder politiegeléide naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Ingeval hem poging tot doodslag ten laste wordt gelegd, kan wel tien jaar gevangenisstraf worden ge- eischt. Er is geen personeel ontslagen. Men ver trouwt, dat het bij deze eene vechtpar tij blijven zal. De politie houdt intus schen een extra oogje in het zeil. De politie is met tact opgetreden. Een woord van lof jegens ons politie corps is hier op zijn plaats. Er Is met tact opgetreden, waardoor de rust op de meest kalme wijze werd hersteld. Het optreden van veldwachter De Jong heeft in geen enkel opzicht tot handtastelijk heden van de zijde der rustverstoorders! aanleiding gegeven. Dat hij zeer spoedig weer geheel hersteld moge zijn, wenschen wij en alle andere goedgezinden hem van ganscher harte toe. Het onderzoek duurt nog voort. DR. F. H. KEIDEL. f Oip 'bijna 63-jarige leeftijd is onze vroegere plaatsgenoot, de heer F. H. Keidel te Amersfoort overleden. Van zijn welverdiende rust heeft hij, nadat hem in Dec. 1930 eervol ontslag werd ver leend, niet lang mogen genieten. De heer Keidel werd te Dordrecht ge boren als de zoon van een Duitsch leeraar aan het gymnasium aldaar. Na volbrachte studie in de medicijnen vestigde hij zich als geneesheer te Tynje (gemeente Op- terland, in Friesland) en met ingang van April 1913 als gemeente-arts alhier. Zijn benoeming tot schoolarts dateert van April 1924. Op 29 Mei 1930 werd de heer Keidel om een nieroperatie te on dergaan in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. De operatie slaagde naar wensch, waarop de heer Keidel zich te Amersfoort vestigde voor verder herstel. Kort daarna openbaarde zich in zijn keel een kankergezwel, waardoor hij geruime tijd kunstmatig moest worden gevoed en aan de gevolgen waarvan hij Maandag morgen 1.1. overleed. Dokter genoot hier een algemeene po pulariteit, was zeer gezien onder alle lagen der bevolking en had het volle vertrou wen. DE KOOG. U.D.I.—Kampelftal. U.D.I. werd door de leider van het V.C.S.B. kamp alhier uitgenoodigd om hedenavond 8 uur een vriendschappelijke wedstrijd te spelen op het terrein van U.D.I. Daar het kamp geen dames heeft, wordt deze wedstrijd uitsluitend door •door heeren gespeeld. Programma-wijziging strandfeest. Daar het Vrijdagmorgen hoog water is, zal de wedstrijd „strandwerken" Don derdagmiddag plaats hebben. (Toen dit besluit werd genomen, was onze voor pagina reeds afgedrukt.) Van een luchtballonnetje en nog wat. Eenige dagen geleden vond een plaats genoot alhier een luchtballonnetje, dat blijkens een daaraan bevestigd kaartje te Stockton-on-Tees (Engeland) was opge- laien. De afzender verzocht bericht bij eventueel vinden van de ballon, waaraan de vinder heeft voldaan. Hij ontving dezer, ■dagen, vergezeld van een waardeerend schrijven, als belooning een Engelsch boek over de tegenwoordige internatio nale vredesbeweging. Moge dit ballon netje zoo bijdragen tot verbreiding der vredesideeën, waar de tegenwoordige we reld voorzeker behoefte aan heeft. Het verzoek van de afzender, om als souvenir het ballonnetje terug te mogen ontvan gen, kon niet worden ingewilligd, daar het in het ongereede was geraakt. OUDESCHILD. De eitjes worden duur betaald. Z., K. en V., tegen wie wegens betreden van verboden terrein en het rapen van eieren bij verstek f100 boete werd ge- eischt, zijn gisteren door het kantonge recht te den Helder weer tot f100 boe te veroordeeld. CZij hadden tegen de eisch verzet aangeteekend en moesten derhalve gisteren op het bankje verschijnen. Als pleiter trad op mr. Zeegers. lillllllllliillülllUII BUITENLAND. ll!l||||i!!l!ll|||jl!!H' De „Graf Zeppelin" heeft gisteren de ijsbreker „Malygin" in de IJszee bij de Hooker-eil. ontmoet en heeft post afgege ven en in ontvangst genomen. Na 15 nmt op het water te hebben vertoefd, moest de „Zepp" wegens opdringend ijs opstijgen. Vee-invoer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aanvragen tot invoer in deze ge meente van herkauwende dieren, varkens, en paarden, afkomstig uit de provincie Noordholland, door hen met ingang van

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2